Våra historieartiklar är baserad på boken 10Mila-minnen. Här kommer en komplement:


 

Result Ungdomskaveln

 

Tiomila i Eksjö, Totalresultat

Tiomila i Eksjö, Totalresultat

2014-05-03 - 2014-05-04

                                                                                                                                                                                                                                                TD align="right">96:40                                                        

Ungdomskaveln &nbsp
PlNr-lappLag/TävlandeStr tidStr plStr tid+V plV +/-TotaltidTid+
1 1008 MS Parma 1           118:15 0:00
  (1) Akseli Ruohola 28:59 1 0:00 1 0 28:59 0:00
  (2) Anniina Aaltonen 24:40 155 5:35 20 +19 53:39 1:35
  (3) Essi Rantanen 28:46 34 4:35 15 -5 82:25 3:25
  (4) Aaro Julkunen 35:50 1 0:00 1 -14 118:15 0:00
2 1009 Stora Tuna OK 1           118:22 0:07
  (1) Henning Sjökvist 30:25 4 1:26 4 0 30:25 1:26
  (2) Tilda Östberg 21:52 40 2:47 6 +2 52:17 0:13
  (3) Sofia Eriksson 29:09 44 4:58 8 +2 81:26 2:26
  (4) Jesper Svensk 36:56 2 1:06 2 -6 118:22 0:07
3 1275 Heming Orientering 1           118:31 0:16
  (1) Bjørn Anders Flågen 30:53 14 1:54 14 0 30:53 1:54
  (2) Martine Engebretsen 21:21 23 2:16 5 -9 52:14 0:10
  (3) Sofie Skyttersæter Iversen 27:12 14 3:01 5 0 79:26 0:26
  (4) Kasper Fosser 39:05 6 3:15 3 -2 118:31 0:16
4 1038 Fossum IF 1           118:49 0:34
  (1) Victoria Hæstad Bjørnstad 32:15 43 3:16 43 0 32:15 3:16
  (2) Ingrid Gylterud Kvålsgard 21:58 42 2:53 25 -18 54:13 2:09
  (3) Øyvind Hjermstad 24:47 3 0:36 1 -24 79:00 0:00
  (4) Erling Hjermstad 39:49 11 3:59 4 +3 118:49 0:34
5 1199 Tampereen Pyrintö 1           121:09 2:54
  (1) Konsta Puranen 30:50 13 1:51 13 0 30:50 1:51
  (2) Lotta Eerola 21:34 29 2:29 10 -3 52:24 0:20
  (3) Anni Haanpää 27:49 21 3:38 6 -4 80:13 1:13
  (4) Teemu Eerola 40:56 28 5:06 5 -1 121:09 2:54
6 1030 Junior O-sport 1           121:11 2:56
  (1) Josef Koci 31:25 21 2:26 21 0 31:25 2:26
  (2) Tereza Janosikova 20:39 10 1:34 1 -20 52:04 0:00
  (3) Tereza Cechova 27:11 13 3:00 4 +3 79:15 0:15
  (4) Ondrej Vystavel 41:56 39 6:06 6 +2 121:11 2:56
7 1006 Asker SK 1           121:12 2:57
  (1) Ola Løvald Bråten 30:45 10 1:46 10 0 30:45 1:46
  (2) Tilla Farnes Hennum 21:34 29 2:29 8 -2 52:19 0:15
  (3) Synne Strand 29:44 56 5:33 12 +4 82:03 3:03
  (4) Vegard Gulbrandsen 39:09 7 3:19 7 -5 121:12 2:57
8 1013 IK Hakarpspojkarna 1           122:07 3:52
  (1) Lukas Granstedt 31:34 23 2:35 23 0 31:34 2:35
  (2) Sara Granstedt 20:37 8 1:32 2 -21 52:11 0:07
  (2) Isa Envall 21:15 20 2:10   0 52:49 0:07
  (3) Sophia Björnlinger 27:02 8 2:51 3 +1 79:13 0:13
  (3) Elin Granstedt 27:10 10 2:59   0 79:21 0:13
  (4) Andreas Gustafsson 42:54 47 7:04 8 +5 122:07 3:52
9 1028 Tullinge SK 1           122:41 4:26
  (1) Victor Imark 30:33 6 1:34 6 0 30:33 1:34
  (2) Ella Sjöberg 22:18 49 3:13 15 +9 52:51 0:47
  (3) Trine Karlberg 31:51 99 7:40 29 +14 84:42 5:42
  (4) Simon Imark 37:59 3 2:09 9 -20 122:41 4:26
10 1206 Skåneslättens OL 1           123:49 5:34
  (1) Adam Segerslätt 33:03 59 4:04 59 0 33:03 4:04
  (2) Tea Markholm 23:01 78 3:56 41 -18 56:04 4:00
  (3) Lisa Jonsson Nordin 27:17 17 3:06 19 -22 83:21 4:21
  (3) Wilma Markholm 38:06 241 13:55   0 94:10 4:21
  (4) Isak Prellner 40:28 19 4:38 10 -9 123:49 5:34
11 1064 Södertälje-Nykvarn OF 1           123:59 5:44
  (1) Amanda Kleijn 32:05 38 3:06 38 0 32:05 3:06
  (2) Klara Borg 24:14 137 5:09 46 +8 56:19 4:15
  (3) David Borg 27:10 10 2:59 21 -25 83:29 4:29
  (4) Erik Wigle 40:30 21 4:40 11 -10 123:59 5:44
12 1001 Helsingin Suunnistajat 1           124:02 5:47
  (1) Miika Tala 31:50 29 2:51 29 0 31:50 2:51
  (2) Emilia Tala 21:29 26 2:24 18 -11 53:19 1:15
  (2) Sanni Heikkinen 25:32 193 6:27   0 57:22 1:15
  (3) Venla Turakainen 30:27 70 6:16 24 +6 83:46 4:46
  (4) Tuomas Heikkilä 40:16 16 4:26 12 -12 124:02 5:47
13 1040 OK Ravinen 1           124:05 5:50
  (1) Axel Granqvist 30:49 12 1:50 12 0 30:49 1:50
  (2) Moa Westblad 23:02 79 3:57 22 +10 53:51 1:47
  (3) Tone Albrektsson 29:58 60 5:47 26 +4 83:49 4:49
  (4) Erik Herne 40:16 16 4:26 13 -13 124:05 5:50
14 1020 Kils OK 1           124:38 6:23
  (1) Viktor Skoog 31:40 26 2:41 26 0 31:40 2:41
  (2) Nora Holmgård 21:41 35 2:36 19 -7 53:21 1:17
  (3) Elsa Holmgård 30:26 69 6:15 25 +6 83:47 4:47
  (3) Ida Hedin 34:57 176 10:46   0 88:18 4:47
  (4) Andreas Uller 40:51 27 5:01 14 -11 124:38 6:23
15 1047 Konnerud IL 1           126:22 8:07
  (1) Håvard Landro Svingheim 35:33 93 6:34 93 0 35:33 6:34
  (2) Thea Sildnes Baklid 21:45 37 2:40 57 -36 57:18 5:14
  (3) Jenny Baklid 30:34 73 6:23 44 -13 87:52 8:52
  (4) Jørgen Baklid 38:30 4 2:40 15 -29 126:22 8:07
16 1073 Freidig 1           126:25 8:10
  (1) Kjetil Mølnvik 31:58 32 2:59 32 0 31:58 2:59
  (2) Maria Ulseth Sylte 21:48 38 2:43 21 -11 53:46 1:42
  (3) Vera Melkild 32:45 130 8:34 36 +15 86:31 7:31
  (4) Håvard Eidsmo 39:54 13 4:04 16 -20 126:25 8:10
17 1034 OK Roxen 1           126:44 8:29
  (1) Pontus Lindblom 32:39 50 3:40 50 0 32:39 3:40
  (2) Emma Pettersson 25:30 192 6:25 73 +23 58:09 6:05
  (3) Lova Eveborn 29:19 48 5:08 40 -33 87:28 8:28
  (4) Hugo Lillieström 39:16 8 3:26 17 -23 126:44 8:29
18 1004 Trollhättans SOK 1           127:15 9:00
  (1) Ida Kristiansson 35:40 95 6:41 95 0 35:40 6:41
  (2) Malin Kristiansson 21:37 32 2:32 55 -40 57:17 5:13
  (3) Eskil Tryggö 24:41 2 0:30 11 -44 81:58 2:58
  (3) Anders Björklund 24:59 4 0:48   0 82:16 2:58
  (4) Elias Bäcklund-Ekvall 45:17 89 9:27 18 +7 127:15 9:00
19 1229 OK Södertörn 1           127:18 9:03
  (1) Hanna Lagerberg 34:54 73 5:55 73 0 34:54 5:55
  (2) Sanna Hedberg 21:18 22 2:13 44 -29 56:12 4:08
  (2) Tilde Backlund 32:59 376 13:54   0 67:53 4:08
  (3) Georg Eklöw 27:05 9 2:54 16 -28 83:17 4:17
  (3) Melvin Jakobsson 33:37 149 9:26   0 89:49 4:17
  (4) Linus Backlund 44:01 64 8:11 19 +3 127:18 9:03
20 1037 Täby OK 1           127:25 9:10
  (1) Johan Herbert 31:44 27 2:45 27 0 31:44 2:45
  (2) Emma Hagrot 22:57 76 3:52 27 0 54:41 2:37
  (3) Hanna Hänström 28:46 34 4:35 20 -7 83:27 4:27
  (4) Edvin Nordström 43:58 61 8:08 20 0 127:25 9:10
21 1175 OK Lokomotiva Pardubice 1           127:31 9:16
  (1) Martin Roudny 32:56 54 3:57 54 0 32:56 3:57
  (2) Barbora Chaloupska 22:22 50 3:17 31 -23 55:18 3:14
  (3) Anna Kopecka 28:00 23 3:49 17 -14 83:18 4:18
  (4) Jonas Fencl 44:13 67 8:23 21 +4 127:31 9:16
22 1284 Stora Tuna OK / Grycksbo IF OK 2           127:33 9:18
  (1) Viktor Svensk 32:07 41 3:08 41 0 32:07 3:08
  (2) Ella Olsson 20:22 7 1:17 12 -29 52:29 0:25
  (3)TD> Tova Olsson 29:06 41 4:55 10 -2 81:35 2:35
  (4) Viktor Barkegren 45:58 98 10:08 22 +12 127:33 9:18
23 1003 OK Kolmården 1           127:45 9:30
  (1) Josef Johansson 35:17 85 6:18 85 0 35:17 6:18
  (2) Kerstin Ljungemyr 22:51 67 3:46 71 -14 58:08 6:04
  (2) Emilia Östlund 24:16 140 5:11   0 59:33 6:04
  (3) Lisa Berggren 30:10 65 5:59 48 -23 88:18 9:18
  (4) Emil Ljungemyr 39:27 9 3:37 23 -25 127:45 9:30
24 1005 Halden SK 1           127:51 9:36
  (1) Idun Kristine Felde Olaussen 40:00 171 11:01 171 0 40:00 11:01
  (2) Hedda Raadal Bjørlo 23:49 113 4:44 148 -23 63:49 11:45
  (3) August Asheim Birkeland 24:11 1 0:00 46 -102 88:00 9:00
  (4) Håkon Østraat Sævareid 39:51 12 4:01 24 -22 127:51 9:36
25 1011 Kangasala SK 1           127:55 9:40
  (1) Mikko Ahola 30:38 7 1:39 7 0 30:38 1:39
  (2) Eveliina Piippo 21:40 34 2:35 7 0 52:18 0:14
  (2) Heini Rintanen Ej godk.       0   0:14
  (3) Ronja Kontkanen 29:58 60 5:47 13 +6 82:16 3:16
  (3) Vilma Annala 30:41 76 6:30   0 82:59 3:16
  (4) Erik Ahola 45:39 95 9:49 25 +12 127:55 9:40
26 1033 Sundsvalls OK 1           128:46 10:31
  (1) Martin Storkamp 31:51 30 2:52 30 0 31:51 2:52
  (2) Oskar Vikström 20:54 15 1:49 13 -17 52:45 0:41
  (2) Frida Vikström 22:11 45 3:06   0 54:02 0:41
  (3) Stina Nordin 28:44 33 4:33 9 -4 81:29 2:29
  (4) Hanna Hugosson 47:17 117 11:27 26 +17 128:46 10:31
27 1015 Espoon Suunta 1           130:14 11:59
  (1) Lauri Heinaro 31:59 33 3:00 33 0 31:59 3:00
  (2) Elisa Ståhlberg 21:15 20 2:10 17 -16 53:14 1:10
  (2) Aino Palmen 33:11 379 14:06   0 65:10 1:10
  (3) Ella Mahlamäki 30:22 68 6:11 23 +6 83:36 4:36
  (4) Alvar Palmen 46:38 109 10:48 27 +4 130:14 11:59
28 1057 Junior O-sport 2           130:28 12:13
  (1) Petr Kaspar 36:05 98 7:06 98 0 36:05 7:06
  (2) Sabina Pilcova 22:49 65 3:44 81 -17 58:54 6:50
  (3) Tereza Soldanova 32:07 112 7:56 71 -10 91:01 12:01
  (4) Otakar Hirs 39:27 9 3:37 28 -43 130:28 12:13
29 1132 Jönköpings OK 1           130:37 12:22
  (1) Victor Hansson 33:00 57 4:01 57 0 33:00 4:01
  (2) Moa Sågby 25:02 171 5:57 67 +10 58:02 5:58
  (3) Emma Ling 30:39 75 6:28 53 -14 88:41 9:41
  (4) Eric Rosjö 41:56 39 6:06 29 -24 130:37 12:22
30 1025 OK Linné 1           130:41 12:26
  (1) Sandra Boström 37:20 127 8:21 127 0 37:20 8:21
  (2) Maria Jansson 24:42 158 5:37 125 -2 62:02 9:58
  (3) Tuve Möller 27:39 20 3:28 60 -65 89:41 10:41
  (4) Olle Grywenz 41:00 29 5:10 30 -30 130:41 12:26
31 1123 Fossum IF 3           130:43 12:28
  (1) Erik Hæstad Bjørnstad 34:47 69 5:48 69 0 34:47 5:48
  (2) Ingrid Spilde Hasaas 24:09 134 5:04 83 +14 58:56 6:52
  (3) Pernille Katla 29:29 52 5:18 50 -33 88:25 9:25
  (4) Frederik Ramstad Hoff 42:18 43 6:28 31 -19 130:43 12:28
32 1052 Bredaryds SOK 1           130:45 12:30
  (1) Moa Hansson 35:29 90 6:30 90 0 35:29 6:30
  (2) Anton Gunnarsson 21:09 18 2:04 48 -42 56:38 4:34
  (2) Axel Elmblad 21:35 31 2:30   0 57:04 4:34
  (3) Amelia Skalberg 30:01 62 5:50 38 -10 86:39 7:39
  (3) Klara Elmblad 32:22 124 8:11   0 89:00 7:39
  (4) Filip Trofast 44:06 65 8:16 32 -6 130:45 12:30
33 1044 OK Denseln 1           130:48 12:33
  (1) Sarah Persson 35:07 81 6:08 81 0 35:07 6:08
  (2) Vilma Karlsson 24:06 128 5:01 88 +7 59:13 7:09
  (2) Towa Pettersson Ej start       0   7:09
  (3) Gustav Engman 31:06 81 6:55 65 -23 90:19 11:19
  (4) August Mollén 40:29 20 4:39 33 -32 130:48 12:33
34 1018 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1           130:53 12:38
  (1) Oskar Edvardsson 31:35 24 2:36 24 0 31:35 2:36
  (2) Agnes Lundqvist 24:02 123 4:57 37 +13 55:37 3:33
  (3) Rebecca Waldenfjord 27:58 22 3:47 22 -15 83:35 4:35
  (4) Benjamin Langerak 47:18 118 11:28 34 +12 130:53 12:38
35 1026 Varegg Fleridrett 1           130:58 12:43
  (1) Kristian Rykkje 35:20 87 6:21 87 0 35:20 6:21
  (2) Constance Storvestre 22:22 50 3:17 63 -24 57:42 5:38
  (3) Kårhild H. Nordstad 32:16 120 8:05 63 0 89:58 10:58
  (4) Markus Kjærner-Semb 41:00 29 5:10 35 -28 130:58 12:43
36 1055 Nydalens SK 2           131:01 12:46
  (1) Lukas Liland 31:07 17 2:08 17 0 31:07 2:08
  (2) Frida Bakken Ulseth 25:00 170 5:55 43 +26 56:07 4:03
  (3) Henriette Smeby 32:02 109 7:51 47 +4 88:09 9:09
  (4) Jørgen Wulfsberg 42:52 46 7:02 36 -11 131:01 12:46
37 1224 OK Dacke 1           131:06 12:51
  (1) Oscar Johansson 29:01 2 0:02 2 0 29:01 0:02
  (2) Lovisa Johansson 25:32 193 6:27 26 +24 54:33 2:29
  (3) Ebba Berglin 31:16 85 7:05 31 +5 85:49 6:49
  (4) Andreas Jonsson 45:17 89 9:27 37 +6 131:06 12:51
38 1117 Suunta Jyväskylä 1           131:08 12:53
  (1) Veera Klemettinen 33:11 61 4:12 61 0 33:11 4:12
  (2) Kaisa Klemettinen 22:25 52 3:20 36 -25 55:36 3:32
  (2) Elisa Viholainen 22:27 53 3:22   0 55:38 3:32
  (3) Arttu Kaario 30:17 66 6:06 32 -4 85:53 6:53
  (3) Konsta Sipiläinen 31:17 87 7:06   0 86:53 6:53
  (4) Otto Kaario 45:15 87 9:25 38 +6 131:08 12:53
39 1077 Turun Suunnistajat 1           131:12 12:57
  (1) Ville Kinnala 30:47 11 1:48 11 0 30:47 1:48
  (2) Jenny Vuori 21:26 25 2:21 4 -7 52:13 0:09
  (2) Alli Haavisto 25:15 179 6:10   0 56:02 0:09
  (3) Ilona Haapasaari 32:27 126 8:16 28 +24 84:40 5:40
  (4) Justus Vuori 46:32 108 10:42 39 +11 131:12 12:57
40 1024 OK Tranan 1           131:25 13:10
  (1) Lisa Johansson 35:15 84 6:16 84 0 35:15 6:16
  (2) Victoria Andersson 21:58 42 2:53 51 -33 57:13 5:09
  (2) Maja Kindlund 26:01 215 6:56   0 61:16 5:09
  (3) Erik Lindström 30:45 78 6:34 45 -6 87:58 8:58
  (3) Emma Nordberg 34:07 160 9:56   0 91:20 8:58
  (4) Eric Jansson 43:27 53 7:37 40 -5 131:25 13:10
41 1045 Fossum IF 2           131:30 13:15
  (1) Einar Melsom 37:16 125 8:17 125 0 37:16 8:17
  (2) Åsne Holo 23:27 97 4:22 103 -22 60:43 8:39
  (3) Line Wegner Hodt 30:30 71 6:19 73 -30 91:13 12:13
  (4) Martin Borge Heir 40:17 18 4:27 41 -32 131:30 13:15
42 1041 Kongsberg OL 1           131:34 13:19
  (1) Aurora Moholth 36:39 110 7:40 110 0 36:39 7:40
  (2) Tale Strand 21:24 24 2:19 68 -42 58:03 5:59
  (3) kristin Sagosen Smeby 30:21 67 6:10 49 -19 88:24 9:24
  (3) Marlin Haavengen 32:00 107 7:49   0 90:03 9:24
  (4) Tord Strand 43:10 51 7:20 42 -7 131:34 13:19
43 1204 Växjö OK / Emmaboda Verda OK 1           131:37 13:22
  (1) Viktor Östergren 34:59 77 6:00 77 0 34:59 6:00
  (2) Ellen Kallerbäck 23:05 85 4:00 69 -8 58:04 6:00
  (3) Alicia Lundgren 32:18 121 8:07 66 -3 90:22 11:22
  (4) Lukas Lundgren 41:15 34 5:25 43 -23 131:37 13:22
44 1017 Lynx 1           131:40 13:25
  (1) Heidi Plit 35:36 94 6:37 94 0 35:36 6:37
  (2) Tuuli Heikkilä 23:27 97 4:22 86 -8 59:03 6:59
  (2) Aino Asklöf 25:28 188 6:23   0 61:04 6:59
  (3) Henrik Asklöf 28:23 29 4:12 39 -47 87:26 8:26
  (3) Sami Raitola 31:54 101 7:43   0 90:57 8:26
  (4) Ville Rehn 44:14 68 8:24 44 +5 131:40 13:25
45 1031 Helsingin Suunnistajat 2           131:46 13:31
  (1) Topias Niemi 31:11 19 2:12 19 0 31:11 2:12
  (2) Juulia Tala 22:51 67 3:46 24 +5 54:02 1:58
  (2) Aino Kangasaho 27:40 275 8:35   0 58:51 1:58
  (3) Ellen Heinaro 34:32 165 10:21 51 +27 88:34 9:34
  (4) Matias Salonen 43:12 52 7:22 45 -6 131:46 13:31
46 1081 Asker SK 2           133:36 15:21
  (1) Johan Westly 30:54 16 1:55 16 0 30:54 1:55
  (2) Nora Synnøve Woxholth 23:04 83 3:59 23 +7 53:58 1:54
  (3) Fanni Jauhojärvi Markussen 32:02 109 7:51 34 +11 86:00 7:00
  (4) Sander Arntzen 47:36 123 11:46 46 +12 133:36 15:21
47 1200 Tampereen Pyrintö 2           133:55 15:40
  (1) Konsta Pitkänen 30:38 7 1:39 7 0 30:38 1:39
  (2) Lotta Välkki 25:21 183 6:16 40 +33 55:59 3:55
  (3) Saara Yli-Hietanen 33:58 157 9:47 62 +22 89:57 10:57
  (4) Taavi Mustajoki 43:58 61 8:08 47 -15 133:55 15:40
48 1035 OK77 1           134:02 15:47
  (1) Elias Talja 36:32 108 7:33 108 0 36:32 7:33
  (2) Liva Westerback 26:48 246 7:43 142 +34 63:20 11:16
  (3) Janina Donner 29:08 43 4:57 82 -60 92:28 13:28
  (4) Ilari Visuri 41:34 35 5:44 48 -34 134:02 15:47
49 1135 Tumba-Mälarhöjden OK 1           134:09 15:54
  (1) Alexander Käll 36:54 115 7:55 115 0 36:54 7:55
  (2) Emma Persson 24:14 137 5:09 111 -4 61:08 9:04
  (2) Natalie Carlén 29:52 332 10:47   0 66:46 9:04
  (3) Ellinor Östervall 32:53 133 8:42 95 -16 94:01 15:01
  (4) Johan Giberg 40:08 15 4:18 49 -46 134:09 15:54
50 1054 Rastivarsat 1           134:11 15:56
  (1) Lassi Kuva 37:06 120 8:07 120 0 37:06 8:07
  (2) Eveliina Lohikainen 23:27 97 4:22 98 -22 60:33 8:29
  (2) Roosa Pelkonen 24:34 152 5:29   0 61:40 8:29
  (3) Ella Hyvärinen 29:02 40 4:51 58 -40 89:35 10:35
  (4) Lauri Leirimaa 44:36 75 8:46 50 -8 134:11 15:56
51 1036 Göteborg-Majorna OK 1           134:18 16:03
  (1) Elvira Sellgren 37:08 122 8:09 122 0 37:08 8:09
  (2) Kajsa Jungbjer 23:33 104 4:28 101 -21 60:41 8:37
  (2) Fanny Andersson 29:39 323 10:34   0 66:47 8:37
  (3) Kerstin Wadman 29:10 46 4:59 61 -40 89:51 10:51
  (3) Agnes Spånér 33:46 154 9:35   0 94:27 10:51
  (4) Martin Jellvert Börjeson 44:27 71 8:37 51 -10 134:18 16:03
52 1068 IFK Lidingö SOK 1           134:21 16:06
  (1) Julia Rajan 33:44 64 4:45 64 0 33:44 4:45
  (2) Jonatan Graversen 23:55 116 4:50 62 -2 57:39 5:35
  (3) Ebba Ganslandt 31:47 97 7:36 54 -8 89:26 10:26
  (3) Elin Jarlemark 38:47 253 14:36   0 96:26 10:26
  (4) Petter Boding 44:55 81 9:05 52 -2 134:21 16:06
53 1059 Hämeenlinnan Suunnistajat 1           134:26 16:11
  (1) Niko Kommio 34:50 70 5:51 70 0 34:50 5:51
  (2) Jenna Leipijärvi 22:56 74 3:51 64 -6 57:46 5:42
  (3) Meiju Lehtinen 31:47 97 7:36 57 -7 89:33 10:33
  (4) Aleksi Vihelä 44:53 80 9:03 53 -4 134:26 16:11
54 1029 Hestra IF 1           134:29 16:14
  (1) Emil Karlsson 37:03 118 8:04 118 0 37:03 8:04
  (2) Alice Aroneng 23:32 103 4:27 99 -19 60:35 8:31
  (3) Sofia Grahn 32:18 121 8:07 90 -9 92:53 13:53
  (4) Victor Helgesson 41:36 36 5:46 54 -36 134:29 16:14
55 1048 IL Tyrving 1           134:36 16:21
  (1) Oda Sikkeland 37:18 126 8:19 126 0 37:18 8:19
  (2) Oliver Wallin Higgins 21:06 17 2:01 77 -49 58:24 6:20
  (3) Synne Skjærstein 32:38 128 8:27 72 -5 91:02 12:02
  (4) Styrk Hundseid Kamsvåg 43:34 55 7:44 55 -17 134:36 16:21
56 1115 Asker SK 3           134:38 16:23
  (1) Henrik Fredriksen Aas 32:58 56 3:59 56 0 32:58 3:59
  (2) Margrethe Wisløff 23:06 86 4:01 41 -15 56:04 4:00
  (3) Ingrid Tandberg Ryan 33:31 147 9:20 58 +17 89:35 10:35
  (4) Eivind Øfsthus Gravir 45:03 84 9:13 56 -2 134:38 16:23
57 1072 Angelniemen Ankkuri 1           134:47 16:32
  (1) Jonna Juva 37:50 139 8:51 139 0 37:50 8:51
  (2) Emilia Vuori 24:03 124 4:58 122 -17 61:53 9:49
  (2) Aino Reiman 28:28 301 9:23   0 66:18 9:49
  (3) Nella Rontu 30:50 79 6:39 85 -37 92:43 13:43
  (4) Arttu Laaksonen 42:04 41 6:14 57 -28 134:47 16:32
58 1043 Hiisirasti 1           135:55 17:40
  (1) Tuukka Mäkinen 30:53 14 1:54 14 0 30:53 1:54
  (2) Linda Huhtala 26:33 236 7:28 59 +45 57:26 5:22
  (3) Susanna Aho 32:01 108 7:50 55 -4 89:27 10:27
  (4) Roope Ruuhiala 46:28 106 10:38 58 +3 135:55 17:40
59 1210 Hyvinkään Rasti 1           136:18 18:03
  (1) Sanni Norrbacka 37:04 119 8:05 119 0 37:04 8:05
  (2) Salla Norrbacka 24:03 124 4:58 110 -9 61:07 9:03
  (3) Wertti Autio 31:37 95 7:26 86 -24 92:44 13:44
  (4) Ville Tiljander 43:34 55 7:44 59 -27 136:18 18:03
60 1128 Halden SK 2           136:24 18:09
  (1) Trygve Kristoffer Løvli 32:31 47 3:32 47 0 32:31 3:32
  (2) Nora Torgersen 24:40 155 5:35 50 +3 57:11 5:07
  (3) Synne Malene Brække 33:37 149 9:26 69 +19 90:48 11:48
  (4) Olav Schmitt Gran 45:36 93 9:46 60 -9 136:24 18:09
61 1097 Vittjärvs IK 1           136:27 18:12
  (1) Sofia Westin 36:19 106 7:20 106 0 36:19 7:20
  (2) Oskar Lundgren 22:41 60 3:36 84 -22 59:00 6:56
  (2) Elin Lundgren 23:07 87 4:02   0 59:26 6:56
  (3) Hanna E Tuoremaa 32:14 117 8:03 75 -9 91:14 12:14
  (3) Rebecca Fahlgren 44:07 318 19:56   0 103:07 12:14
  (4) Rasmus Wickbom 45:13 86 9:23 61 -14 136:27 18:12
62 1151 IK Hakarpspojkarna 4           136:31 18:16
  (1) Alice Svensson Finndahl 37:25 128 8:26 128 0 37:25 8:26
  (2) Mattias Öhlund 24:08 132 5:03 118 -10 61:33 9:29
  (2) Viktor Gunnarsson 24:13 136 5:08   0 61:38 9:29
  (3) Alma Holmqvist Johansson 30:30 71 6:19 77 -41 92:03 13:03
  (3) Julia Rangert 36:39 207 12:28   0 98:12 13:03
  (4) Viktor Ossiansson 44:28 72 8:38 62 -15 136:31 18:16
63 1239 Ronneby OK 1           136:33 18:18
  (1) Alexander Graad 34:57 75 5:58 75 0 34:57 5:58
  (2) Louise Lagerkvist 28:27 300 9:22 144 +69 63:24 11:20
  (2) Annie Frid 31:57 361 12:52   0 66:54 11:20
  (3) Hanna Johannesson 32:29 127 8:18 112 -32 95:53 16:53
  (3) Tova Ericsson 45:55 334 21:44   0 109:19 16:53
  (4) Henrik Johannesson 40:40 25 4:50 63 -49 136:33 18:18
64 1027 Lunds OK 1           136:38 18:23
  (1) Jenny Bredfelt 36:58 117 7:59 117 0 36:58 7:59
  (2) Allan Hedberg 20:11 4 1:06 49 -68 57:09 5:05
  (2) Victor Wahlström 20:15 6 1:10   0 57:13 5:05
  (3) Tova Hermodsson 29:25 49 5:14 37 -12 86:34 7:34
  (3) Astrid Ericsson 56:07 373 31:56   0 113:16 7:34
  (4) Erik Winbladh 50:04 150 14:14 64 +27 136:38 18:23
65 1046 Sandefjord OK 1           136:47 18:32
  (1) Maria Prestbøen 37:40 134 8:41 134 0 37:40 8:41
  (2) Ella Arentz Hagen 24:15 139 5:10 123 -11 61:55 9:51
  (3) Signe Bredholt Jørgensen 28:38 32 4:27 68 -55 90:33 11:33
  (4) Hallvard Arntzen Foss 46:14 101 10:24 65 -3 136:47 18:32
66 1067 Sol Tranås 1           136:55 18:40
  (1) Isac Johansson 31:56 31 2:57 31 0 31:56 2:57
  (2) Lovisa Nord 24:17 142 5:12 45 +14 56:13 4:09
  (3) Elin Posch 36:06 194 11:55 80 +35 92:19 13:19
  (4) Victor Thörnkvist 44:36 75 8:46 66 -14 136:55 18:40
67 1111 IF Thor 1           136:57 18:42
  (1) Lina Svärd 38:07 150 9:08 150 0 38:07 9:08
  (2) Alva Lindell 26:52 250 7:47 161 +11 64:59 12:55
  (3) Viktor Bylund 31:28 93 7:17 117 -44 96:27 17:27
  (3) Emil Jonsell 39:19 263 15:08   0 104:18 17:27
  (4) Erik Hannrup 40:30 21 4:40 67 -50 136:57 18:42
68 1188 OK Ravinen 3           137:04 18:49
  (1) Amanda Karlsson 39:24 157 10:25 157 0 39:24 10:25
  (2) Elin Berg 25:43 204 6:38 165 +8 65:07 13:03
  (3) Lukas Hellgren 28:04 25 3:53 91 -74 93:11 14:11
  (3) Viggo Klasson 41:34 294 17:23   0 106:41 14:11
  (4) Viktor Wohlgemuth 43:53 58 8:03 68 -23 137:04 18:49
69 1255 Junior O-sport 3           137:07 18:52
  (1) Mikulas Jirka 33:45 65 4:46 65 0 33:45 4:46
  (2) Sarka Plhalova 23:34 105 4:29 58 -7 57:19 5:15
  (3) Veronika Grycova 35:17 180 11:06 83 +25 92:36 13:36
  (4) Vit Horcicka 44:31 73 8:41 69 -14 137:07 18:52
70 1021 CopenhagenO 1           137:24 19:09
  (1) Rasmus Möller Jess 33:43 63 4:44 63 0 33:43 4:44
  (2) Alberte Kaae-Nielsen 24:22 149 5:17 70 +7 58:05 6:01
  (2) Celina Bregensöe 25:44 206 6:39   0 59:27 6:01
  (3) Astrid Kirkegaard 31:27 92 7:16 56 -14 89:32 10:32
  (3) Astrid Kirkegaard Ej start       0   10:32
  (4) Rune Østergaard 47:52 126 12:02 70 +14 137:24 19:09
71 1080 Sundbybergs IK 1           137:48 19:33
  (1) Jonatan Ståhl 36:30 107 7:31 107 0 36:30 7:31
  (2) Kajsa Bogren 24:06 128 5:01 100 -7 60:36 8:32
  (3) Astrid Simonsson 31:35 94 7:24 78 -22 92:11 13:11
  (4) Niklas Carlsson 45:37 94 9:47 71 -7 137:48 19:33
72 1257 Pargas IF 1           138:01 19:46
  (1) Conny Arén 37:41 135 8:42 135 0 37:41 8:42
  (2) Alex Virtala 23:41 109 4:36 113 -22 61:22 9:18
  (3) Ida-Marie Cederberg 29:07 42 4:56 67 -46 90:29 11:29
  (4) Amy Nymalm 47:32 122 11:42 72 +5 138:01 19:46
73 1032 Korsnäs IF OK 1           138:08 19:53
  (1) Jonna Jungåker 36:14 104 7:15 104 0 36:14 7:15
  (2) Jenny Perérs 26:02 216 6:57 128 +24 62:16 10:12
  (2) Lova Klasér 27:27 268 8:22   0 63:41 10:12
  (3) Ronja Jungåker 28:57 39 4:46 73 -55 91:13 12:13
  (4) Isak Åberg 46:55 113 11:05 73 0 138:08 19:53
74 1240 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2           138:13 19:58
  (1) Noel Waldenfjord 35:44 97 6:45 97 0 35:44 6:45
  (2) Karin Modin 23:03 81 3:58 79 -18 58:47 6:43
  (3) Emmy Albinsson 36:21 199 12:10 105 +26 95:08 16:08
  (4) David Janson 43:05 50 7:15 74 -31 138:13 19:58
75 1071 Raumar Orientering 1           138:24 20:09
  (1) Anders Haga 34:55 74 5:56 74 0 34:55 5:56
  (2) Hedda Aakre Skatvedt 24:21 147 5:16 90 +16 59:16 7:12
  (2) Hanne Eide Rapp 24:42 158 5:37   0 59:37 7:12
  (3) Kristine Eide Rapp 30:55 80 6:44 64 -26 90:11 11:11
  (3) Synne Eide Rapp 39:27 267 15:16   0 98:43 11:11
  (4) Mads Aanes Haugen 48:13 129 12:23 75 +11 138:24 20:09
76 1086 OK Tyr 1           138:31 20:16
  (1) Malin Nyman 39:49 167 10:50 167 0 39:49 10:50
  (2) Oskar Nyman 22:43 63 3:38 131 -36 62:32 10:28
  (2) Mattias Hane 25:37 200 6:32   0 65:26 10:28
  (3) Lovisa Martinsson 29:18 47 5:07 76 -55 91:50 12:50
  (4) ELIN RANSJÖ ZANDER 46:41 110 10:51 76 0 138:31 20:16
77 1062 OK Bävern 1           139:21 21:06
  (1) Emil Johansson 36:16 105 7:17 105 0 36:16 7:17
  (2) Josefine Sandberg 29:27 321 10:22 173 +68 65:43 13:39
  (3) Stina Johansson 34:44 170 10:33 150 -23 100:27 21:27
  (4) Oliwer Lundberg 38:54 5 3:04 77 -73 139:21 21:06
78 1106 Team Vejle Orientering / Trollhättans SOK 3           139:26 21:11
  (1) Linus Kristiansson 35:08 82 6:09 82 0 35:08 6:09
  (2) Eva Örnhagen Jørgensen 26:41 242 7:36 121 +39 61:49 9:45
  (3) Amanda Isaksen 33:37 149 9:26 108 -13 95:26 16:26
  (4) Morten Örnhagen Jørgensen 44:00 63 8:10 78 -30 139:26 21:11
79 1243 Sigtuna OK 1           139:32 21:17
  (1) Andreas Johnson 39:24 157 10:25 157 0 39:24 10:25
  (2) Anna Nordström 26:03 218 6:58 169 +12 65:27 13:23
  (2) Ida Häggholm 30:01 335 10:56   0 69:25 13:23
  (3) Sofia Berglund 32:52 132 8:41 130 -39 98:19 19:19
  (4) Gustaf Berglund 41:13 33 5:23 79 -51 139:32 21:17
80 1069 MS Parma 2           139:36 21:21
  (1) Eero Lapila 32:38 49 3:39 49 0 32:38 3:39
  (2) Laura Laukkanen 26:16 227 7:11 81 +32 58:54 6:50
  (3) Essi Valtonen 38:09 244 13:58 124 +43 97:03 18:03
  (4) Aleks Hiidenhovi 42:33 44 6:43 80 -44 139:36 21:21
81 1196 Rasti-Lukko 1           139:40 21:25
  (1) Jasmiina Rantala 37:57 141 8:58 141 0 37:57 8:58
  (2) Säde Uusi-Pietilä 26:50 249 7:45 157 +16 64:47 12:43
  (2) Jemina Pihala 29:54 333 10:49   0 67:51 12:43
  (3) Sami Laurila 28:00 23 3:49 87 -70 92:47 13:47
  (3) Pyry Ruusunen 29:25 49 5:14   0 94:12 13:47
  (4) Veikka Annila 46:53 111 11:03 81 -6 139:40 21:25
82 1191 Vehkalahden Veikot 2           139:45 21:30
  (1) Matti Suutari 31:38 25 2:39 25 0 31:38 2:39
  (2) Raita Pakkanen 23:27 97 4:22 29 +4 55:05 3:01
  (3) Emilia Laitinen 41:46 296 17:35 122 +93 96:51 17:51
  (3) Jutta Ojala 42:14 300 18:03   0 97:19 17:51
  (4) Janne Niskanen 42:54 47 7:04 82 -40 139:45 21:30
83 1119 Kangasala SK 2           139:48 21:33
  (1) Mikko Kemppi 32:39 50 3:40 50 0 32:39 3:40
  (2) Miina Rautakorpi 26:36 239 7:31 89 +39 59:15 7:11
  (3) Annika Pajula 33:07 137 8:56 81 -8 92:22 13:22
  (4) Jeremias Joutsensaari 47:26 121 11:36 83 +2 139:48 21:33
84 1184 Tullinge SK 2           140:01 21:46
  (1) Ruben Bryngelsson 38:03 149 9:04 149 0 38:03 9:04
  (2) Lovisa Längheim 25:29 191 6:24 145 -4 63:32 11:28
  (3) Ebba Leickt 35:53 190 11:42 137 -8 99:25 20:25
  (4) Albin Andersson 40:36 24 4:46 84 -53 140:01 21:46
85 1131B> Hässleholms OK 1           140:14 21:59
  (1) Ludvig Hallabro 37:59 145 9:00 145 0 37:59 9:00
  (2) Nellie Rydlund 22:53 70 3:48 106 -39 60:52 8:48
  (2) Linnea Rydlund 27:51 280 8:46   0 65:50 8:48
  (3) Emmy Helmersson 35:27 183 11:16 114 +8 96:19 17:19
  (4) Wiktor Rydlund 43:55 60 8:05 85 -29 140:14 21:59
86 1023 Fredrikstad SK 1           140:16 22:01
  (1) Bendik Eliassen 43:24 196 14:25 196 0 43:24 14:25
  (2) Sigrid Saur Modahl 24:45 163 5:40 191 -5 68:09 16:05
  (3) Kristin Ottesen 31:23 90 7:12 138 -53 99:32 20:32
  (4) Herman Ryen Martinsen 40:44 26 4:54 86 -52 140:16 22:01
87 1053 Koovee 1           140:25 22:10
  (1) Eetu Pohja 39:50 168 10:51 168 0 39:50 10:51
  (2) Susanna Suojanen 24:29 151 5:24 153 -15 64:19 12:15
  (3) Ella Skog 29:38 55 5:27 94 -59 93:57 14:57
  (4) Lauri Ketola 46:28 106 10:38 87 -7 140:25 22:10
88 1093 Kils OK 2           140:32 22:17
  (1) Lukas Olm 34:16 66 5:17 66 0 34:16 5:17
  (2) Emma Hedin 26:53 252 7:48 112 +46 61:09 9:05
  (2) Linn Lugne 30:51 346 11:46   0 65:07 9:05
  (3) Ella Nordström 35:15 179 11:04 116 +4 96:24 17:24
  (4) Olof Skoglund 44:08 66 8:18 88 -28 140:32 22:17
89 1141 Asker SK 4           140:39 22:24
  (1) Sjur Kvisle 36:12 102 7:13 102 0 36:12 7:13
  (2) Thea Charlotte Hansen 25:19 182 6:14 117 +15 61:31 9:27
  (3) Lotte Jauhojärvi Markussen 32:46 131 8:35 97 -20 94:17 15:17
  (4) Per Clemet Wisløff 46:22 105 10:32 89 -8 140:39 22:24
90 1121 Freidig 2           140:45 22:30
  (1) Mathias Vindal 32:02 35 3:03 35 0 32:02 3:03
  (2) Pernille Opheim 23:26 95 4:21 34 -1 55:28 3:24
  (3) Malin Sandstad 39:01 256 14:50 100 +66 94:29 15:29
  (4) Oskar Spets Storhov 46:16 102 10:26 90 -10 140:45 22:30
91 1060 Vehkalahden Veikot 1           140:57 22:42
  (1) Samu Takanen 32:05 38 3:06 38 0 32:05 3:06
  (2) Heidi Rautamaa 25:49 211 6:44 65 +27 57:54 5:50
  (3) Roosa Ruoti 39:09 260 14:58 124 +59 97:03 18:03
  (3) Miina Ruoti 39:41 270 15:30   0 97:35 18:03
  (4) Valtteri Heikkinen 43:54 59 8:04 91 -33 140:57 22:42
92 1251 Gävle OK 1           140:58 22:43
  (1) Emma Hållström 39:16 155 10:17 155 0 39:16 10:17
  (2) Ellen Wiksten 26:09 224 7:04 168 +13 65:25 13:21
  (2) Klara Larsson 31:50 359 12:45   0 71:06 13:21
  (3) Erik Olsson 29:34 54 5:23 103 -65 94:59 15:59
  (3) Nils Ottosson 32:59 135 8:48   0 98:24 15:59
  (4) Mårten Olsson 45:59 99 10:09 92 -11 140:58 22:43
93 1228 FK Boken / Härlövs IF / Örkelljunga FK 1           141:04 22:49
  (1) Irmalinn Nilsson 38:01 148 9:02 148 0 38:01 9:02
  (2) Sofia Palm 25:16 180 6:11 141 -7 63:17 11:13
  (2) Rebecca Harden 25:41 202 6:36   0 63:42 11:13
  (3) Albin Kronkvist 32:19 123 8:08 110 -31 95:36 16:36
  (4) Simon Harden 45:28 92 9:38 93 -17 141:04 22:49
94 1164 SOK Viljan 1           141:37 23:22
  (1) Pontus Erlandsson 33:10 60 4:11 60 0 33:10 4:11
  (2) Elisabet Mikkelsen 27:49 278 8:44 108 +48 60:59 8:55
  (2) Elin Rindstig 27:59 286 8:54   0 61:09 8:55
  (3) Emma Erlandsson 35:42 187 11:31 120 +12 96:41 17:41
  (4) Benjamin Sturek 44:56 82 9:06 94 -26 141:37 23:22
95 1158 Oppsal Orientering 1           142:07 23:52
  (1) Lavran Thorstensen 33:01 58 4:02 58 0 33:01 4:02
  (2) Ane Sofie Krogh 24:12 135 5:07 51 -7 57:13 5:09
  (3) Andreas Moldskred 35:29 184 11:18 84 +33 92:42 13:42
  (3) William Skaug 43:23 314 19:12   0 100:36 13:42
  (4) Ole Martin Edstrøm 49:25 142 13:35 95 +11 142:07 23:52
96 1263 Sävedalens AIK 1           142:13 23:58
  (1) Carl Josefsson 37:47 138 8:48 138 0 37:47 8:48
  (2) Linnéa Bengtsson Creaser 27:19 265 8:14 163 +25 65:06 13:02
  (2) Emma Renberg 29:48 330 10:43   0 67:35 13:02
  (3) Tuva Carlsson Wallum 30:06 63 5:55 107 -56 95:12 16:12
  (3) Josefin Bernhed 38:12 247 14:01   0 103:18 16:12
  (4) Jonatan Larsson 47:01 114 11:11 96 -11 142:13 23:58
97 1232 Vimmerby OK 1           142:20 24:05
  (1) Moa Erlandsson 40:25 179 11:26 179 0 40:25 11:26
  (2) Erik Erlandsson 23:34 105 4:29 150 -29 63:59 11:55
  (2) Alexander Josefsson 27:51 280 8:46   0 68:16 11:55
  (3) Julia Arvidsson 34:37 167 10:26 133 -17 98:36 19:36
  (4) Anton Olivestam 43:44 57 7:54 97 -36 142:20 24:05
98 1092 IF Sturla 1           142:22 24:07
  (1) Kornelia L. Brurberg 44:31 217 15:32 217 0 44:31 15:32
  (2) Johan Kristian Undeland 22:29 54 3:24 180 -37 67:00 14:56
  (2) Egil Frydenlund 22:34 57 3:29   0 67:05 14:56
  (3) Sigrid Bredde Vig 34:10 161 9:59 153 -27 101:10 22:10
  (4) Sturla Frydenlund 41:12 32 5:22 98 -55 142:22 24:07
99 1125 Lerums SOK 1           142:36 24:21
  (1) Emma Djerf 38:00 147 9:01 147 0 38:00 9:01
  (2) Gabriel Sturesson 21:05 16 2:00 87 -60 59:05 7:01
  (3) Saga Backteman 33:45 153 9:34 88 +1 92:50 13:50
  (4) Klara Djerf 49:46 147 13:56 99 +11 142:36 24:21
100 1193 Kalevan Rasti 1           142:41 24:26
  (1) Oskari Silvennoinen 32:03 37 3:04 37 0 32:03 3:04
  (2) Markus Simonen 23:18 90 4:13 32 -5 55:21 3:17
  (2) Jarkko Tiihonen 26:30 233 7:25   0 58:33 3:17
  (3) Siiri Silvennoinen 30:34 73 6:23 33 +1 85:55 6:55
  (3) Pinja Partinen 37:31 226 13:20   0 92:52 6:55
  (4) Moona Havula 56:46 201 20:56 100 +67 142:41 24:26
101 1079 OK Linné 2           142:44 24:29
  (1) Daniel Rönnqvist 32:19 44 3:20 44 0 32:19 3:20
  (2) Emma Jansson 24:58 169 5:53 55 +11 57:17 5:13
  (3) Anna Karlström 31:19 88 7:08 52 -3 88:36 9:36
  (4) Gustav Nyholm 54:08 182 18:18 101 +49 142:44 24:29
102 1019 Hamar OK 1           142:55 24:40
  (1) Anine Lome 32:47 53 3:48 53 0 32:47 3:48
  (2) Kamilla Lome 22:52 69 3:47 38 -15 55:39 3:35
  (2) Agnes Lindstad Børresen 27:41 276 8:36   0 60:28 3:35
  (3) Sivert Seim 31:56 104 7:45 43 +5 87:35 8:35
  (3) Per Ivar Reinemo 31:56 104 7:45   0 87:35 8:35
  (4) Njaal Ellegaard Melby 55:20 191 19:30 102 +59 142:55 24:40
103 1214 Fet OL 1           143:12 24:57
  (1) Åshild Faller Råheim 35:42 96 6:43 96 0 35:42 6:43
  (2) Morten Vikerhaug 19:05 1 0:00 28 -68 54:47 2:43
  (2) Jørgen Aas 20:37 8 1:32   0 56:19 2:43
  (3) Sander H. Rogndokken 29:29 52 5:18 27 -1 84:16 5:16
  (3) Jørgen Barkenæs 29:45 57 5:34   0 84:32 5:16
  (4) Marthe Ramstad 58:56 213 23:06 103 +76 143:12 24:57
104 1090 Linköpings OK 1           143:23 25:08
  (1) Olof Ljunggren 35:29 90 6:30 90 0 35:29 6:30
  (2) Emanuel Herberthson 20:06 3 1:01 35 -55 55:35 3:31
  (2) Ludvig Forslund 22:53 70 3:48   0 58:22 3:31
  (3) Tove Ekström 31:55 102 7:44 41 +6 87:30 8:30
  (3) Emma S Johansson 41:40 295 17:29   0 97:15 8:30
  (4) Johanna Gustås 55:53 194 20:03 104 +63 143:23 25:08
105 1002 Snättringe SK 1           144:40 26:25
  (1) Vilma Karlsson 43:29 197 14:30 197 0 43:29 14:30
  (2) Jesper Lidmar 21:41 35 2:36 167 -30 65:10 13:06
  (2) Ivar Lidström Lauri 22:11 45 3:06   0 65:40 13:06
  (3) Kristina Tedhamre 33:22 143 9:11 132 -35 98:32 19:32
  (4) Tobias Karlsson 46:08 100 10:18 105 -27 144:40 26:25
106 1183 FK Göingarna / OK Gynge 2           144:46 26:31
  (1) Elin Wihlborg 40:14 176 11:15 176 0 40:14 11:15
  (2) Klara Ingelström 27:54 282 8:49 189 +13 68:08 16:04
  (3) Algot Najvik 31:51 99 7:40 144 -45 99:59 20:59
  (3) Oscar Modig 31:55 102 7:44   0 100:03 20:59
  (4) Fritjof Axelsson 44:47 79 8:57 106 -38 144:46 26:31
107 1075 Vänersborgs SK 1           144:50 26:35
  (1) Gustav Nyman 37:09 123 8:10 123 0 37:09 8:10
  (2) Wilma Jansson 25:33 195 6:28 133 +10 62:42 10:38
  (3) Sofia Österman 39:18 262 15:07 163 +30 102:00 23:00
  (4) Viktor Wassén 42:50 45 7:00 107 -56 144:50 26:35
108 1234 Ås-NMBU Orientering / Kolbotn & Skimt OL / Måren OK 1           144:56 26:41
  (1) Rannveig Winsnes Nordhagen 37:41 135 8:42 135 0 37:41 8:42
  (2) Carmen Dirro Bøhlerengen 25:28 188 6:23 138 +3 63:09 11:05
  (2) Linda Gammelsæter 25:42 203 6:37   0 63:23 11:05
  (3) Nils Tveite 31:07 82 6:56 96 -42 94:16 15:16
  (3) Mikal Eik Birkelund Ej start       0   15:16
  (4) Linus Olhans 50:40 155 14:50 108 +12 144:56 26:41
109 1120 OK Moss 1           145:07 26:52
  (1) Aurora Gjølsjø 39:36 161 10:37 161 0 39:36 10:37
  (2) Christopher Ladim Engebretsen 21:30 27 2:25 109 -52 61:06 9:02
  (3) Karoline Bjørnerød 34:28 164 10:17 109 0 95:34 16:34
  (4) Stian Andresen 49:33 144 13:43 109 0 145:07 26:52
110 1157 Falköpings AIK OK / Mullsjö SOK 2           145:19 27:04
  (1) William Lundstedt 34:52 72 5:53 72 0 34:52 5:53
  (2) Vera Pettersson 25:59 212 6:54 105 +33 60:51 8:47
  (2) Johanna Hagström 25:59 212 6:54   0 60:51 8:47
  (3) Tindra Hjort 35:17 180 11:06 113 +8 96:08 17:08
  (4) Ellen Blennow 49:11 139 13:21 110 -3 145:19 27:04
111 1083 Modum O-lag 1           145:21 27:06
  (1) Ragnhild Rønning 37:59 145 9:00 145 0 37:59 9:00
  (2) Syver Kongsrud 23:41 109 4:36 119 -26 61:40 9:36
  (2) Patrick Thomassen 26:17 228 7:12   0 64:16 9:36
  (3) Agnes Longfjeld 33:13 139 9:02 102 -17 94:53 15:53
  (4) Petter Stenbro 50:28 153 14:38 111 +9 145:21 27:06
112 1063 Bohuslän-Dals OF 1           145:39 27:24
  (1) Axel Halvarsson 37:34 133 8:35 133 0 37:34 8:35
  (2) Sofia Johansson 20:44 11 1:39 76 -57 58:18 6:14
  (2) Erika Källvik-Leufvén 23:00 77 3:55   0 60:34 6:14
  (3) Johanna Källvik-Leufvén 28:12 27 4:01 35 -41 86:30 7:30
  (3) Maria Eriksson 31:37 95 7:26   0 89:55 7:30
  (4) Tim Olsson 59:09 214 23:19 112 +77 145:39 27:24
113 1260 Västerviks OK 1           145:44 27:29
  (1) Joar Hertin 32:56 54 3:57 54 0 32:56 3:57
  (2) Eira Hertin 25:12 177 6:07 71 +17 58:08 6:04
  (2) Ida-Lee Fjelstrenius Ej start       0   6:04
  (3) Sara Eckerlid 34:04 159 9:53 79 +8 92:12 13:12
  (4) Oscar Lang 53:32 177 17:42 113 +34 145:44 27:29
114 1042 Falköpings AIK OK 1           145:48 27:33
  (1) Alfred Pettersson 43:00 195 14:01 195 0 43:00 14:01
  (2) Moa Alsiö 22:33 56 3:28 171 -24 65:33 13:29
  (3) Alma Wilhelmsson 32:14 117 8:03 128 -43 97:47 18:47
  (3) Alva Sonesson 37:23 224 13:12   0 102:56 18:47
  (4) Ola Löseth 48:01 127 12:11 114 -14 145:48 27:33
115 1201 Tampereen Pyrintö 3           146:00 27:45
  (1) Kaisa Haanpää 44:37 218 15:38 218 0 44:37 15:38
  (2) Ida Jussila 25:59 212 6:54 208 -10 70:36 18:32
  (3) Vili Mähönen 27:10 10 2:59 127 -81 97:46 18:46
  (3) Mikko Eerola 27:15 15 3:04   0 97:51 18:46
  (4) Miska Saarnijoki 48:14 131 12:24 115 -12 146:00 27:45
116 1208 FK Friskus-Varberg 1           146:12 27:57
  (1) Elvira Wildheim 44:00 213 15:01 213 0 44:00 15:01
  (2) Hanna Carlqvist 29:03 315 9:58 220 +7 73:03 20:59
  (2) Elsa Ericsson 37:54 406 18:49   0 81:54 20:59
  (3) Noah Bechtel 33:02 136 8:51 186 -34 106:05 27:05
  (3) Tim Johansson 37:07 215 12:56   0 110:10 27:05
  (4) Olle Josarp 40:07 14 4:17 116 -70 146:12 27:57
117 1269 Nydalens SK / Kongsberg OL 7           146:21 28:06
  (1) Rikke Hjelseth Larsen 40:04 173 11:05 173 0 40:04 11:05
  (2) Andrea Vanebo 24:49 167 5:44 159 -14 64:53 12:49
  (2) Mathilde Flesseberg 25:33 195 6:28   0 65:37 12:49
  (3) Alexander Skeppland Hole 36:32 204 12:21 157 -2 101:25 22:25
  (3) Johannes Finne Reinseth 39:24 265 15:13   0 104:17 22:25
  (4) Emil Morgenlie Skei 44:56 82 9:06 117 -40 146:21 28:06
118 1182 Rajamäen Rykmentti 1           146:32 28:17
  (1) Julia Himilä 38:12 152 9:13 152 0 38:12 9:13
  (2) Lauri Laajaniemi 21:10 19 2:05 91 -61 59:22 7:18
  (2) Joni Koskinen 22:38 59 3:33   0 60:50 7:18
  (3) Pinja Koskinen 37:09 216 12:58 119 +28 96:31 17:31
  (3) Aino Lukkari 38:55 254 14:44   0 98:17 17:31
  (4) Pyry Seppälä 50:01 149 14:11 118 -1 146:32 28:17
119 1283 Haninge SOK 1           146:33 28:18
  (1) Egil Morast 32:02 35 3:03 35 0 32:02 3:03
  (2) Jakob Gadefors Nau 26:10 225 7:05 74 +39 58:12 6:08
  (2) Nina Persson 28:47 308 9:42   0 60:49 6:08
  (3) Martin Skärlén 43:44 316 19:33 162 +88 101:56 22:56
  (3) Elias Norrman Ej start       0   22:56
  (4) Felix Persson 44:37 77 8:47 119 -43 146:33 28:18
120 1295 IFK Moras OK / Västerbergslagens OL 2           146:35 28:20
  (1) Jonas Norlin 35:03 79 6:04 79 0 35:03 6:04
  (2) Thea Sjösten Andersson 27:56 284 8:51 135 +56 62:59 10:55
  (2) Elin Norlin 36:51 399 17:46   0 71:54 10:55
  (3) Cecilia Djerf 37:39 228 13:28 151 +16 100:38 21:38
  (4) Axel Jutterström 45:57 96 10:07 120 -31 146:35 28:20
121 1288 Freidig 4           146:38 28:23
  (1) Kristian Fredrik Lynum 43:54 210 14:55 210 0 43:54 14:55
  (2) Jonas Grønli 23:12 88 4:07 181 -29 67:06 15:02
  (3) Simen Spets Storhov 29:50 58 5:39 123 -58 96:56 17:56
  (4) Adrian Opheim 49:42 146 13:52 121 -2 146:38 28:23
122 1122 Freidig 3           147:01 28:46
  (1) Mathias Syversen Waage Hermstad 43:34 198 14:35 198 0 43:34 14:35
  (2) Lars Sandstad 23:59 119 4:54 186 -12 67:33 15:29
  (3) Jo Even Kolstad 32:23 125 8:12 143 -43 99:56 20:56
  (4) Are Mårdalen 47:05 115 11:15 122 -21 147:01 28:46
123 1070 Helsingin Suunnistajat 3           147:06 28:51
  (1) Ville Mannonen 31:48 28 2:49 28 0 31:48 2:49
  (2) Venla Salonen 25:43 204 6:38 61 +33 57:31 5:27
  (2) Oona Mustonen 25:46 209 6:41   0 57:34 5:27
  (3) Heidi Mustonen 41:15 288 17:04 134 +73 98:46 19:46
  (4) Teemu Mustonen 48:20 134 12:30 123 -11 147:06 28:51
124 1250 OL Tønsberg og Omegn 1           147:43 29:28
  (1) Øystein Fruseth Christiansen 32:25 45 3:26 45 0 32:25 3:26
  (2) Martine Gustavsen 27:19 265 8:14 93 +48 59:44 7:40
  (3) Olav Aasmundtveit Hoff 35:52 189 11:41 110 +17 95:36 16:36
  (4) Hermund Ulvensøen 52:07 161 16:17 124 +14 147:43 29:28
125 1150 IK Hakarpspojkarna 3           147:47 29:32
  (1) Ella Palm 36:47 113 7:48 113 0 36:47 7:48
  (2) Evelina Svensson Finndahl 22:45 64 3:40 92 -21 59:32 7:28
  (2) Ida Eskilsson 22:56 74 3:51   0 59:43 7:28
  (3) Maja Åkesson 33:18 141 9:07 88 -4 92:50 13:50
  (3) Ebba Lindman 33:20 142 9:09   0 92:52 13:50
  (4) Amanda Rangert 54:57 189 19:07 125 +37 147:47 29:32
126 1084 Täby OK 2           148:19 30:04
  (1) Anna Herbert 39:55 170 10:56 170 0 39:55 10:56
  (2) Embla Bergström 27:28 269 8:23 184 +14 67:23 15:19
  (3) Anton Hänström 32:09 115 7:58 138 -46 99:32 20:32
  (4) Vidar Persson 48:47 136 12:57 126 -12 148:19 30:04
127 1221 Attunda OK 1           148:23 30:08
  (1) Christopher Wilestedt 37:32 131 8:33 131 0 37:32 8:33
  (2) Alicia Redtzer 22:54 73 3:49 97 -34 60:26 8:22
  (3) Veronica Redtzer 41:04 284 16:53 159 +62 101:30 22:30
  (4) Christian Redtzer 46:53 111 11:03 127 -32 148:23 30:08
128 1256 Indre Østfold OK 1           148:41 30:26
  (1) Jørgen Vister 32:32 48 3:33 48 0 32:32 3:33
  (2) Ida Aabogen Hauggaard 25:28 188 6:23 66 +18 58:00 5:56
  (2) vacant 31:56 360 12:51   0 64:28 5:56
  (3) vacant 37:06 213 12:55 104 +38 95:06 16:06
  (3) Eirik Blågestad 37:30 225 13:19   0 95:30 16:06
  (4) Guttorm Snemyr Holtet 53:35 178 17:45 128 +24 148:41 30:26
129 1266 Nydalens SK 5           148:52 30:37
  (1) Marte Morgenlie Skei 47:41 239 18:42 239 0 47:41 18:42
  (2) Anna Trindade Eriksen 27:43 277 8:38 233 -6 75:24 23:20
  (3) Peder Stenberg-Nilsen 31:15 84 7:04 191 -42 106:39 27:39
  (3) Håkon Øvstedal Ej start       0   27:39
  (4) Sam Lunøe 42:13 42 6:23 129 -62 148:52 30:37
130 1241 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3           149:00 30:45
  (1) Isa Lundqvist 43:58 212 14:59 212 0 43:58 14:59
  (2) Elin Bjessmo   421 Omstart 201 -11   16:49
  (3) Emil Gustafsson 35:24 182 11:13 177 -24 104:17 25:17
  (3) Emil Gustafsson Ej start       0   25:17
  (4) Johan Langerak 44:43 78 8:53 130 -47 149:00 30:45
131 1195 Aalborg OK 1           149:05 30:50
  (1) Christian Møller 32:46 52 3:47 52 0 32:46 3:47
  (2) Kirstine Lyngby 29:40 325 10:35 130 +78 62:26 10:22
  (3) Anne Beukel Bak 34:03 158 9:52 118 -12 96:29 17:29
  (4) Marko Birk Nielsen 52:36 167 16:46 131 +13 149:05 30:50
132 1235 Hjärnarps GH OL / OK Pan-Kristianstad 1           149:09 30:54
  (1) Olivia Nilsson 49:51 253 20:52 253 0 49:51 20:52
  (2) Hugo Andersson 22:31 55 3:26 213 -40 72:22 20:18
  (3) Vilma Svantesson 33:51 156 9:40 187 -26 106:13 27:13
  (4) Jakob Höst 42:56 49 7:06 132 -55 149:09 30:54
133 1248 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 1           149:16 31:01
  (1) Oscar Prytz 32:06 40 3:07 40 0 32:06 3:07
  (2) Anna Johnsson 25:10 175 6:05 53 +13 57:16 5:12
  (3) Madeleine Kongslien 48:27 351 24:16 182 +129 105:43 26:43
  (3) Ingvild Kongslien 55:12 371 31:01   0 112:28 26:43
  (4) Johan Wehlin 43:33 54 7:43 133 -49 149:16 31:01
134 1261 Leksands OK 1           149:20 31:05
  (1) Maja Mörth 43:47 205 14:48 205 0 43:47 14:48
  (2) Adelina Funke 23:26 95 4:21 183 -22 67:13 15:09
  (2) Sara Junevik 27:02 257 7:57   0 70:49 15:09
  (3) Viktor Berg 32:58 134 8:47 147 -36 100:11 21:11
  (3) Amanda Halvarson 37:21 223 13:10   0 104:34 21:11
  (4) Jonathan Björk 49:09 138 13:19 134 -13 149:20 31:05
135 1124 Fossum IF 4           149:28 31:13
  (1) Martin Andresen Skotte 37:58 143 8:59 143 0 37:58 8:59
  (2) Karen Hoel Jomaas 24:03 124 4:58 124 -19 62:01 9:57
  (2) Tilde Eine 26:55 254 7:50   0 64:53 9:57
  (3) Tonje Rognerud Bøe 41:08 286 16:57 170 +46 103:09 24:09
  (4) Audun Rognerud Bøe 46:19 104 10:29 135 -35 149:28 31:13
136 1180 Göteborg-Majorna OK 2           149:38 31:23
  (1) Alva Sellgren 37:06 120 8:07 120 0 37:06 8:07
  (2) Felix Falk 24:19 144 5:14 114 -6 61:25 9:21
  (2) Klara Wallinder 27:32 270 8:27   0 64:38 9:21
  (3) Isabella Lago 33:44 152 9:33 106 -8 95:09 16:09
  (3) Frida Andersson 37:04 211 12:53   0 98:29 16:09
  (4) Moa Kuhlin 54:29 186 18:39 136 +30 149:38 31:23
137 1289 Freidig 5           149:47 31:32
  (1) Mats Eidsmo 37:57 141 8:58 141 0 37:57 8:58
  (2) Oda Fossum 28:08 293 9:03 176 +35 66:05 14:01
  (3) Vegard Kittilsen 27:15 15 3:04 92 -84 93:20 14:20
  (4) Line Sølberg 56:27 198 20:37 137 +45 149:47 31:32
138 1267 Pargas IF 2           150:50 32:35
  (1) Jenny Virtala 39:30 159 10:31 159 0 39:30 10:31
  (2) Jill Laurén 25:33 195 6:28 162 +3 65:03 12:59
  (3) Lucas Bergström 34:58 177 10:47 146 -16 100:01 21:01
  (4) Oscar Arén 50:49 156 14:59 138 -8 150:50 32:35
139 1293 OK Hammaren 2           150:54 32:39
  (1) Ellen Skoog 39:15 154 10:16 154 0 39:15 10:16
  (2) Cornelia Ivarsson 26:38 240 7:33 175 +21 65:53 13:49
  (3) Samuel Johansson 37:19 221 13:08 171 -4 103:12 24:12
  (4) Andreas Persson 47:42 125 11:52 139 -32 150:54 32:39
140 1118 IF Rigor / Fjärås AIK 1           150:58 32:43
  (1) Felizia Wikner Zienkiewicz 39:35 160 10:36 160 0 39:35 10:36
  (2) Lina Erdelius 29:09 316 10:04 197 +37 68:44 16:40
  (3) Jonna Halonen 37:06 213 12:55 183 -14 105:50 26:50
  (4) Jonas Toftered 45:08 85 9:18 140 -43 150:58 32:43
141 1134 OK Roxen 3           151:00 32:45
  (1) Tove Pihlström 49:08 252 20:09 252 0 49:08 20:09
  (2) Malva Eveborn 26:10 225 7:05 230 -22 75:18 23:14
  (2) Olivia Asketun 26:39 241 7:34   0 75:47 23:14
  (3) Jakob Thellsén 31:22 89 7:11 193 -37 106:40 27:40
  (3) Josef Helander 31:58 106 7:47   0 107:16 27:40
  (4) Jonas Andersson 44:20 69 8:30 141 -52 151:00 32:45
142 1264 OK Kolmården 3           151:17 33:02
  (1) Simon Johansson 43:49 206 14:50 206 0 43:49 14:50
  (2) Linnea Lundh 23:49 113 4:44 187 -19 67:38 15:34
  (2) Elin Netz Ej start       0   15:34
  (3) Emma Eriksson 36:24 202 12:13 174 -13 104:02 25:02
  (4) Leo Johansson 47:15 116 11:25 142 -32 151:17 33:02
143 1238 Västerås SOK 1           151:34 33:19
  (1) Fredrik Hamrefors 36:13 103 7:14 103 0 36:13 7:14
  (2) Bianca Wiljebrand 27:00 255 7:55 139 +36 63:13 11:09
  (3) Elin Dahlmark 43:06 310 18:55 188 +49 106:19 27:19
  (4) Henrik Hamrefors 45:15 87 9:25 143 -45 151:34 33:19
144 1087 OK Ravinen 2           151:41 33:26
  (1) Tilda Andersson 48:24 249 19:25 249 0 48:24 19:25
  (2) Amanda Granqvist 26:52 250 7:47 229 -20 75:16 23:12
  (3) Max Klasson 30:08 64 5:57 181 -48 105:24 26:24
  (4) Albin Andersson 46:17 103 10:27 144 -37 151:41 33:26
145 1268 Nydalens SK / Kongsberg OL 6           151:57 33:42
  (1) Alexander Smeby 37:27 129 8:28 129 0 37:27 8:28
  (2) Ingvild Tonstad Andersen 23:18 90 4:13 104 -25 60:45 8:41
  (3) Idunn Haavengen 37:43 230 13:32 131 +27 98:28 19:28
  (4) Håkon Sturød 53:29 176 17:39 145 +14 151:57 33:42
146 1066 OK Landehof 1           151:59 33:44
  (1) Joel Leander 35:00 78 6:01 78 0 35:00 6:01
  (2) Sara Heslyk 24:01 121 4:56 85 +7 59:01 6:57
  (3) Emelie Roos 40:40 282 16:29 140 +55 99:41 20:41
  (4) Anders Magnusson 52:18 164 16:28 146 +6 151:59 33:44
147 1149 IK Hakarpspojkarna 2           152:02 33:47
  (1) Hampus Lindman 46:47 230 17:48 230 0 46:47 17:48
  (2) Hilda Holmqvist Johansson 21:58 42 2:53 198 -32 68:45 16:41
  (2) Tilda Palm Ej start       0   16:41
  (3) Isak Snälls 33:08 138 8:57 161 -37 101:53 22:53
  (3) Emil Öhlund 33:27 146 9:16   0 102:12 22:53
  (4) Ebba Envall 50:09 151 14:19 147 -14 152:02 33:47
148 1039 OK Kolmården 2           152:10 33:55
  (1) Arvid Westerberg 35:31 92 6:32 92 0 35:31 6:32
  (2) Alva Selerud 22:41 60 3:36 74 -18 58:12 6:08
  (2) Fanny Östlund Ej start       0   6:08
  (3) Tora Westerberg 36:11 195 12:00 98 +24 94:23 15:23
  (4) Gustaf Hedegård 57:47 207 21:57 148 +50 152:10 33:55
149 1163 Kristiansand OK 1           152:24 34:09
  (1) Vegard Myhre 36:11 101 7:12 101 0 36:11 7:12
  (2) Andrea Drangsholt 26:48 246 7:43 135 +34 62:59 10:55
  (3) Ida Aurebekk 37:17 218 13:06 149 +14 100:16 21:16
  (4) Vetle Elias Lynnebakken 52:08 162 16:18 149 0 152:24 34:09
150 1100 Koovee 2           152:27 34:12
  (1) Otso Westerlund 36:09 100 7:10 100 0 36:09 7:10
  (2) Lotta Salonen 30:16 340 11:11 178 +78 66:25 14:21
  (3) Silja Järvensivu (Orpo) 36:41 208 12:30 169 -9 103:06 24:06
  (4) Eemi Konttila 49:21 141 13:31 150 -19 152:27 34:12
151 1133 Jönköpings OK 2           152:29 34:14
  (1) Arvid Claesson 31:07 17 2:08 17 0 31:07 2:08
  (2) Olivia Grönqvist 26:19 229 7:14 59 +42 57:26 5:22
  (2) Sophia Skaar 29:40 325 10:35   0 60:47 5:22
  (3) Tova Larsson 45:28 331 21:17 168 +109 102:54 23:54
  (4) Filip Rosjö 49:35 145 13:45 151 -17 152:29 34:14
152 1185 Tullinge SK 3           153:18 35:03
  (1) Lukas Arkäng 39:53 169 10:54 169 0 39:53 10:54
  (2) Lovisa Larsson 25:45 208 6:40 172 +3 65:38 13:34
  (2) Tilda Andersson 28:42 306 9:37   0 68:35 13:34
  (3) Hanna Tynong 40:22 279 16:11 185 +13 106:00 27:00
  (3) Lovisa Danielsson Ej start       0   27:00
  (4) Oskar Forsberg 47:18 118 11:28 152 -33 153:18 35:03
153 1130 OK77 2           153:34 35:19
  (1) Jonny Donner 40:05 174 11:06 174 0 40:05 11:06
  (2) Rafaela Von Frenckell 28:40 305 9:35 198 +24 68:45 16:41
  (3) Julia Lönnfeldt 39:27 267 15:16 202 +4 108:12 29:12
  (4) Valter Mårtensson 45:22 91 9:32 153 -49 153:34 35:19
154 1187 FIF Hillerød 1           154:06 35:51
  (1) Malthe Poulsen 36:08 99 7:09 99 0 36:08 7:09
  (2) Annika Simonsen 22:41 60 3:36 80 -19 58:49 6:45
  (3) Isabella Kempff-Andersen 42:38 305 18:27 158 +78 101:27 22:27
  (4) Camilla Larsen 52:39 168 16:49 154 -4 154:06 35:51
155 1233 OK Nolaskogsarna 1           154:08 35:53
  (1) Jesper Wikman 30:41 9 1:42 9 0 30:41 1:42
  (2) Elin Nilsson 32:32 369 13:27 139 +130 63:13 11:09
  (3) Victoria Eriksson 42:42 307 18:31 184 +45 105:55 26:55
  (4) Simon Dahlberg 48:13 129 12:23 155 -29 154:08 35:53
156 1178 Eiker OL / Bodø & Omegn IF Orientering 1           154:18 36:03
  (1) Ane P Dyrkorn 36:45 112 7:46 112 0 36:45 7:46
  (2) Thea Kristine Morlandstø 24:44 162 5:39 115 +3 61:29 9:25
  (3) Nora Marie Irgens 32:07 112 7:56 93 -22 93:36 14:36
  (4) Thea P Dyrkorn 60:42 221 24:52 156 +63 154:18 36:03
157 1197 Linköpings OK 2           154:20 36:05
  (1) Klara Ljunggren 42:06 194 13:07 194 0 42:06 13:07
  (2) Jakob Tomasson 24:07 130 5:02 177 -17 66:13 14:09
  (2) Axel Kullberg 25:22 184 6:17   0 67:28 14:09
  (3) Frida Sahlman 33:47 155 9:36 145 -32 100:00 21:00
  (3) Sarah Magnusson 38:11 246 14:00   0 104:24 21:00
  (4) Gunnar Engström 54:20 183 18:30 157 +12 154:20 36:05
158 1252 Nittedal OL 1           154:23 36:08
  (1) Ingvild C. Fleisje 40:09 175 11:10 175 0 40:09 11:10
  (2) Ingrid Bredalen 25:22 184 6:17 170 -5 65:31 13:27
  (2) Ellen Ariansen 25:39 201 6:34   0 65:48 13:27
  (3) Emma Eithun Paulsen 35:47 188 11:36 155 -15 101:18 22:18
  (4) Peder H. Nygård 53:05 171 17:15 158 +3 154:23 36:08
159 1058 OK Djerf 1           154:29 36:14
  (1) Amanda Jansson 44:53 221 15:54 221 0 44:53 15:54
  (2) Anton Hansson 24:00 120 4:55 201 -20 68:53 16:49
  (2) Tova Eriksson 28:50 311 9:45   0 73:43 16:49
  (3) Elin Lindblad 36:11 195 12:00 178 -23 105:04 26:04
  (3) Erica Olsson 37:38 227 13:27   0 106:31 26:04
  (4) Frida Johansson 49:25 142 13:35 159 -19 154:29 36:14
160 1051 Mäntsälän Urheilijat 1           154:50 36:35
  (1) Liinu Nummela 37:46 137 8:47 137 0 37:46 8:47
  (2) Riikka Mäkinen 23:43 111 4:38 115 -22 61:29 9:25
  (3) Laura Kylmälä 37:19 221 13:08 136 +21 98:48 19:48
  (4) Niko Vaenerberg 56:02 196 20:12 160 +24 154:50 36:35
161 1056 OK Roxen 2           155:35 37:20
  (1) Joel Karnehed 37:33 132 8:34 132 0 37:33 8:34
  (2) Tove Pettersson 23:20 92 4:15 107 -25 60:53 8:49
  (2) Malin Kärrström 24:51 168 5:46   0 62:24 8:49
  (3) Linnea Hansson 35:56 191 11:45 121 +14 96:49 17:49
  (3) Victoria Asketun 36:18 197 12:07   0 97:11 17:49
  (4) Hugo Dalhammer 58:46 211 22:56 161 +40 155:35 37:20
162 1127 OK Tyr / Skattkärrs IF 2           155:59 37:44
  (1) Emma Bergman 40:38 185 11:39 185 0 40:38 11:39
  (2) Elsa Albinsson 28:12 294 9:07 200 +15 68:50 16:46
  (3) Richard Take 39:30 269 15:19 204 +4 108:20 29:20
  (3) David Kindlund 39:46 273 15:35   0 108:36 29:20
  (4) David Risberg 47:39 124 11:49 162 -42 155:59 37:44
163 1146 Söders-Tyresö 1           156:01 37:46
  (1) Elias Röstin 36:42 111 7:43 111 0 36:42 7:43
  (2) Ebba Jansson 23:27 97 4:22 94 -17 60:09 8:05
  (3) Mathilda Högberg 38:09 244 13:58 129 +35 98:18 19:18
  (4) Hanna Röstin 57:43 206 21:53 163 +34 156:01 37:46
164 1049 Gotlands OF 1           156:05 37:50
  (1) Tuva Nikolausson 39:41 164 10:42 164 0 39:41 10:42
  (2) Tilda Nikolausson 25:27 187 6:22 166 +2 65:08 13:04
  (2) Agnes Tönseth 26:05 220 7:00   0 65:46 13:04
  (3) Albin Rieem Lindgren 37:42 229 13:31 167 +1 102:50 23:50
  (3) Rasmus Virgin 37:43 230 13:32   0 102:51 23:50
  (4) David Levin 53:15 173 17:25 164 -3 156:05 37:50
165 1276TD> Heming Orientering 2           156:07 37:52
  (1) Petter Astrup Arnesen 34:58 76 5:59 76 0 34:58 5:59
  (2) Martine Sogn-Larssen 25:44 206 6:39 102 +26 60:42 8:38
  (3) Hedvig Vollset 41:29 292 17:18 165 +63 102:11 23:11
  (4) Sebastian Eidem 53:56 179 18:06 165 0 156:07 37:52
166 1105 Team Vejle Orientering 1           156:20 38:05
  (1) Casper Thygesen 40:58 188 11:59 188 0 40:58 11:59
  (2) Rikke Rasmussen 31:57 361 12:52 219 +31 72:55 20:51
  (3) Hans V. Petersen 34:40 169 10:29 200 -19 107:35 28:35
  (3) Jens Kristian Pedersen 48:19 350 24:08   0 121:14 28:35
  (4) Lise Termansen 48:45 135 12:55 166 -34 156:20 38:05
167 1099 OK Österåker 1           156:26 38:11
  (1) Fredrik Stenbeck 35:27 88 6:28 88 0 35:27 6:28
  (2) Therese Nilsson 27:54 282 8:49 143 +55 63:21 11:17
  (3) Lovisa Sandqvist 43:12 313 19:01 189 +46 106:33 27:33
  (4) Johan Persson 49:53 148 14:03 167 -22 156:26 38:11
168 1096 Espoon Suunta 2           157:02 38:47
  (1) Vilppu Viinikainen 38:07 150 9:08 150 0 38:07 9:08
  (2) Silja Laitinen 24:07 130 5:02 127 -23 62:14 10:10
  (3) Ella Kaukonen 39:03 258 14:52 154 +27 101:17 22:17
  (4) Mikko Tervakangas 55:45 193 19:55 168 +14 157:02 38:47
169 1108 IK Uven 1           157:37 39:22
  (1) Alice Barrefors 41:06 190 12:07 190 0 41:06 12:07
  (2) Ville Grahn 23:27 97 4:22 155 -35 64:33 12:29
  (2) Janneke Snijder 32:33 370 13:28   0 73:39 12:29
  (3) Sara Forsberg 37:04 211 12:53 160 +5 101:37 22:37
  (3) Hanna Boquist 40:13 277 16:02   0 104:46 22:37
  (4) Johan Grahn 56:00 195 20:10 169 +9 157:37 39:22
170 1139 Tormestorps IF 1           158:34 40:19
  (1) Nellie Henriksson 41:49 193 12:50 193 0 41:49 12:50
  (2) Arvid Einarsson 21:48 38 2:43 147 -46 63:37 11:33
  (2) Emelie Feurstein 27:57 285 8:52   0 69:46 11:33
  (3) Astrid Einarsson 37:44 232 13:33 156 +9 101:21 22:21
  (3) Tilda Henriksson 37:46 234 13:35   0 101:23 22:21
  (4) Ebba Söderlund 57:13 203 21:23 170 +14 158:34 40:19
171 1244 IFK Lidingö SOK 2           158:47 40:32
  (1) Isabella Tapper 40:32 184 11:33 184 0 40:32 11:33
  (2) Axel Kierkegaard 23:02 79 3:57 146 -38 63:34 11:30
  (2) Anton Ström 29:41 327 10:36   0 70:13 11:30
  (3) Evelyn Wendelius 38:28 250 14:17 164 +18 102:02 23:02
  (3) Lotta Duhs 44:28 321 20:17   0 108:02 23:02
  (4) Niclas Limnefelt 56:45 200 20:55 171 +7 158:47 40:32
172 1076 IL Tyrving 2           158:51 40:36
  (1) Stine Njåstein 40:59 189 12:00 189 0 40:59 12:00
  (2) Thea Feiring Haltia 23:55 116 4:50 160 -29 64:54 12:50
  (3) Maren Norderud 38:26 249 14:15 172 +12 103:20 24:20
  (4) Anniken Helland-Hansen 55:31 192 19:41 172 0 158:51 40:36
173 1140 Asker SK 5           158:54 40:39
  (1) Vegard Løvli 44:19 216 15:20 216 0 44:19 15:20
  (2) Anna Øfsthus Gravir 24:16 140 5:11 195 -21 68:35 16:31
  (3) Thea Sofie Salvesen 38:08 242 13:57 194 -1 106:43 27:43
  (4) Trygve Myhr 52:11 163 16:21 173 -21 158:54 40:39
174 1061 OK Hällen 1           160:04 41:49
  (1) Linnéa Carlsson 48:58 251 19:59 251 0 48:58 19:59
  (2) Beatrice Eriksson 26:32 234 7:27 235 -16 75:30 23:26
  (2) Nora Stålberg 28:46 307 9:41   0 77:44 23:26
  (3) Frida Zeijlon 33:14 140 9:03 205 -30 108:44 29:44
  (3) Linnéa Gustafsson 36:02 193 11:51   0 111:32 29:44
  (4) Arvid Linder 51:20 159 15:30 174 -31 160:04 41:49
175 1170 Täby OK 3           160:08 41:53
  (1) Matilda Andersson 47:45 242 18:46 242 0 47:45 18:46
  (2) Fredrik Hansson 28:06 292 9:01 239 -3 75:51 23:47
  (2) Filip Lindqvist Ej start       0   23:47
  (3) Linnea Johansson 31:24 91 7:13 198 -41 107:15 28:15
  (4) Svante Johansson 52:53 170 17:03 175 -23 160:08 41:53
176 1159 OK Linné 3           160:17 42:02
  (1) William Ernlund 37:13 124 8:14 124 0 37:13 8:14
  (2) Anna Lithell 32:43 372 13:38 206 +82 69:56 17:52
  (2) Sara Nyholm 41:02 412 21:57   0 78:15 17:52
  (3) Klara Mandahl 39:45 272 15:34 209 +3 109:41 30:41
  (4) Oliver Angelsiöö 50:36 154 14:46 176 -33 160:17 42:02
177 1109 Bohuslän-Dals OF 2           160:30 42:15
  (1) Klara Wassenius 46:32 227 17:33 227 0 46:32 17:33
  (2) Samuel Eriksson 24:47 164 5:42 209 -18 71:19 19:15
  (3) Signe Steindahl 36:21 199 12:10 201 -8 107:40 28:40
  (3) Sofia Gustafsson 38:08 242 13:57   0 109:27 28:40
  (4) Martin Lund 52:50 169 17:00 177 -24 160:30 42:15
178 1162 OK Hammaren 1           160:32 42:17
  (1) Emma Blixt 43:52 209 14:53 209 0 43:52 14:53
  (2) Måns Holmgren 23:39 107 4:34 185 -24 67:31 15:27
  (2) Linus Täck 23:51 115 4:46   0 67:43 15:27
  (3) Tove Flodman 36:37 206 12:26 175 -10 104:08 25:08
  (4) Rasmus Täck 56:24 197 20:34 178 +3 160:32 42:17
179 1249 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 2           160:51 42:36
  (1) Gustav Malmström 35:14 83 6:15 83 0 35:14 6:15
  (2) Hanna Kromnér 26:33 236 7:28 120 +37 61:47 9:43
  (2) Ellinor Håkansson 31:05 350 12:00   0 66:19 9:43
  (3) Lovisa Tunesson 49:48 360 25:37 217 +97 111:35 32:35
  (3) Lina Kromnér 50:51 365 26:40   0 112:38 32:35
  (4) Jesper Karlsson 49:16 140 13:26 179 -38 160:51 42:36
180 1265 Nydalens SK 4           160:58 42:43
  (1) Isak Jonsson 36:36 109 7:37 109 0 36:36 7:37
  (2) Ada Wulfsberg 25:34 198 6:29 126 +17 62:10 10:06
  (3) Maiken Sandberg 49:46 359 25:35 218 +92 111:56 32:56
  (4) Halvor Tørnqvist Halden 49:02 137 13:12 180 -38 160:58 42:43
181 1270 Bredaryds SOK 2           161:06 42:51
  (1) Mimmi Dahlberg 40:01 172 11:02 172 0 40:01 11:02
  (2) Tuva Nylund 24:01 121 4:56 151 -21 64:02 11:58
  (2) Linnea Skalberg 30:51 346 11:46   0 70:52 11:58
  (3) Mimmi Dahlberg 35:41 186 11:30 141 -10 99:43 20:43
  (3) David Johansson Ej start       0   20:43
  (4) Elsa Andersson 61:23 223 25:33 181 +40 161:06 42:51
182 1297 Fossum IF 6           161:10 42:55
  (1) Knut Selstad 40:21 178 11:22 178 0 40:21 11:22
  (2) Mari Gåsbakk 26:49 248 7:44 182 +4 67:10 15:06
  (2) Caroline Grotøy Bjørgum 26:53 252 7:48   0 67:14 15:06
  (3) Julie Bakke 39:56 275 15:45 197 +15 107:06 28:06
  (4) Truls Wegner Hodt 54:04 181 18:14 182 -15 161:10 42:55
183 1217 Helsingborgs SOK 1           161:12 42:57
  (1) Astrid Henriksson 43:55 211 14:56 211 0 43:55 14:56
  (2) Thea Bökman 24:19 144 5:14 193 -18 68:14 16:10
  (2) Hanna Norrestam 34:58 391 15:53   0 78:53 16:10
  (3) Louise Drenth 38:25 248 14:14 191 -2 106:39 27:39
  (3) Ellen Rosenkvist 41:11 287 17:00   0 109:25 27:39
  (4) Gustav Nilsson 54:33 187 18:43 183 -8 161:12 42:57
184 1165 Vallentuna-Össeby OL 1           161:20 43:05
  (1) Malin Sannel 48:53 250 19:54 250 0 48:53 19:54
  (2) Marcus Ekman 26:07 222 7:02 225 -25 75:00 22:56
  (2) Vendela Jonsell 36:32 397 17:27   0 85:25 22:56
  (3) Carolina Jonsell 41:56 297 17:45 228 +3 116:56 37:56
  (3) Sofia Giding 55:00 370 30:49   0 130:00 37:56
  (4) Simon Schuster 44:24 70 8:34 184 -44 161:20 43:05
185 1181 Trollhättans SOK 2           161:42 43:27
  (1) Amanda Backlund 47:42 240 18:43 240 0 47:42 18:43
  (2) Maja Andersson 30:41 345 11:36 246 +6 78:23 26:19
  (3) Eric Berlin 29:56 59 5:45 203 -43 108:19 29:19
  (3) Oscar Karlsson 41:15 288 17:04   0 119:38 29:19
  (4) Filip Johansson 53:23 174 17:33 185 -18 161:42 43:27
186 1231 OK Södertörn 3           161:52 43:37
  (1) Linda Renner 40:47 186 11:48 186 0 40:47 11:48
  (2) Ester Andersson 24:19 144 5:14 163 -23 65:06 13:02
  (2) Ylva Sandén 33:07 378 14:02   0 73:54 13:02
  (3) Filip Möller 31:16 85 7:05 115 -48 96:22 17:22
  (3) Andreas Skeppling 45:52 333 21:41   0 110:58 17:22
  (4) Axel Kudinoff 65:30 237 29:40 186 +71 161:52 43:37
187 1148 IFK Moras OK 1           161:58 43:43
  (1) Erika Duhlbo 45:02 222 16:03 222 0 45:02 16:03
  (2) Moa Sjösten Andersson 27:10 263 8:05 212 -10 72:12 20:08
  (2) Simon Karlsson Holmer 27:36 271 8:31   0 72:38 20:08
  (3) Emelie Brudin 42:24 302 18:13 225 +13 114:36 35:36
  (4) Fredrik Norlin 47:22 120 11:32 187 -38 161:58 43:43
188 1230 OK Södertörn 2           162:04 43:49
  (1) Ella Andersson 47:36 238 18:37 238 0 47:36 18:37
  (2) Malin Adolfsson 26:22 231 7:17 222 -16 73:58 21:54
  (2) Sara Möller 27:05 261 8:00   0 74:41 21:54
  (3) Hugo Lindbärg 28:49 36 4:38 166 -56 102:47 23:47
  (3) Mattias Ivarez 46:52 338 22:41   0 120:50 23:47
  (4) Adam Hedberg 59:17 215 23:27 188 +22 162:04 43:49
189 1171 Konnerud IL 2           162:06 43:51
  (1) Solveig Hernandez Vråle 44:15 214 15:16 214 0 44:15 15:16
  (2) Vilja Solberg Ohrvik 28:34 302 9:29 216 +2 72:49 20:45
  (2) Carolina Hernandez Vråle 28:35 304 9:30   0 72:50 20:45
  (3) Mari Landro Svingheim 37:17 218 13:06 211 -5 110:06 31:06
  (3) Anniken Ranvik 37:18 220 13:07   0 110:07 31:06
  (4) Aslak Heimdal 52:00 160 16:10 189 -22 162:06 43:51
190 1192 Ärla IF 1           162:12 43:57
  (1) Pontus Olofsson-Bierfeldt 35:19 86 6:20 86 0 35:19 6:20
  (2) Malin Olofsson-Bierfeldt 25:03 172 5:58 96 +10 60:22 8:18
  (2) Agnes Ljungkvist 33:23 384 14:18   0 68:42 8:18
  (3) Mathias Ohlsson 39:52 274 15:41 148 +52 100:14 21:14
  (3) Axel Ljungkvist 45:44 332 21:33   0 106:06 21:14
  (4) Sofie Ohlsson 61:58 227 26:08 190 +42 162:12 43:57
191 1082 Kongsberg OL 2           162:42 44:27
  (1) Kjersti Tønnesen Bergstøl 47:15 236 18:16 236 0 47:15 18:16
  (2) Vetle Drage 23:20 92 4:15 207 -29 70:35 18:31
  (2) Sarah Wøllo Ej start       0   18:31
  (3) Helene Eger 39:02 257 14:51 208 +1 109:37 30:37
  (4) Sølve Drage 53:05 171 17:15 191 -17 162:42 44:27
192 1290 OK Landehof 2           162:51 44:36
  (1) Samuel Pihlström 36:49 114 7:50 114 0 36:49 7:50
  (2) Alexander Roos 21:39 33 2:34 78 -36 58:28 6:24
  (2) Felix Drejmo 24:35 153 5:30   0 61:24 6:24
  (3) Emma Karlsson 35:56 191 11:45 99 +21 94:24 15:24
  (4) Emelie Lorén 68:27 241 32:37 192 +93 162:51 44:36
193 1166 Porsgrunn OL 1           163:31 45:16
  (1) Rasmus Mathisen 39:04 153 10:05 153 0 39:04 10:05
  (2) Alexander Repstad Storemyr 25:08 173 6:03 152 -1 64:12 12:08
  (3) Hanne Vassend 41:07 285 16:56 180 +28 105:19 26:19
  (4) Emilie Westin 58:12 210 22:22 193 +13 163:31 45:16
194 1190 OK Ravinen 5           163:34 45:19
  (1) Emilia Engel 40:30 182 11:31 182 0 40:30 11:31
  (2) Vilma Gothe 27:38 274 8:33 189 +7 68:08 16:04
  (3) Simon Törnqvist 44:29 322 20:18 221 +32 112:37 33:37
  (4) André Lindgren 50:57 157 15:07 194 -27 163:34 45:19
195 1271 Sala OK 1           164:18 46:03
  (1) Mirjam Dalén 37:58 143 8:59 143 0 37:58 8:59
  (2) Tindra Bedoire 37:04 400 17:59 226 +83 75:02 22:58
  (2) Tyrone Bedoire 37:05 401 18:00   0 75:03 22:58
  (3) Agnes Källström 44:43 324 20:32 239 +13 119:45 40:45
  (3) Katja Dalén 51:22 366 27:11   0 126:24 40:45
  (4) Anton Källström 44:33 74 8:43 195 -44 164:18 46:03
196 1294 Sävedalens AIK 2           164:29 46:14
  (1) Hanna Holmgren 41:47 192 12:48 192 0 41:47 12:48
  (2) Daniel Holmgren 23:03 81 3:58 158 -34 64:50 12:46
  (2) Kajsa Carlsson Wallum 25:36 199 6:31   0 67:23 12:46
  (3) Anna Nordholm 44:51 325 20:40 209 +51 109:41 30:41
  (4) Johannes Holmgren 54:48 188 18:58 196 -13 164:29 46:14
197 1179 Sarpsborg OL 1           164:45 46:30
  (1) Helena Åsberg 47:43 241 18:44 241 0 47:43 18:44
  (2) Marie Lindløv Jensen 29:21 319 10:16 244 +3 77:04 25:00
  (2) Siri Pedersen 31:58 363 12:53   0 79:41 25:00
  (3) Andreas Bergsland 28:14 28 4:03 179 -65 105:18 26:18
  (3) Benjamin Aasen 29:28 51 5:17   0 106:32 26:18
  (4) Emil Løwengreen 59:27 218 23:37 197 +18 164:45 46:30
198 1272 IF Sturla 2           164:49 46:34
  (1) Fride Sørensen 45:13 224 16:14 224 0 45:13 16:14
  (2) Bernhard Bryhn 24:41 157 5:36 204 -20 69:54 17:50
  (2) Oscar Melheim 24:42 158 5:37   0 69:55 17:50
  (3) Åshild Vari 40:31 281 16:20 213 +9 110:25 31:25
  (4) Nicolai Hubschle 54:24 185 18:34 198 -15 164:49 46:34
199 1089 Finspångs SOK 1           165:35 47:20
  (1) Elias Axelsson 46:39 228 17:40 228 0 46:39 17:40
  (2) Jensine Svensson 27:02 257 7:57 221 -7 73:41 21:37
  (2) Sara Wänström 30:06 336 11:01   0 76:45 21:37
  (3) Therese Ekman 43:37 315 19:26 229 +8 117:18 38:18
  (4) Johan Lindman 48:17 132 12:27 199 -30 165:35 47:20
200 1209 Halden SK 3           165:54 47:39
  (1) Niels Christian Hellerud 37:28 130 8:29 130 0 37:28 8:29
  (2) Haakon Johann Slang-Sundsetvik 22:53 70 3:48 95 -35 60:21 8:17
  (3) Elisabeth Brække 39:25 266 15:14 142 +47 99:46 20:46
  (4) Marie Bergstrøm 66:08 239 30:18 200 +58 165:54 47:39
201 1292 Hestra IF 2           166:41 48:26
  (1) Elsa Lindeblom 43:51 208 14:52 208 0 43:51 14:52
  (2) Nora Aroneng 25:10 175 6:05 203 -5 69:01 16:57
  (2) Alma Hjertberg 26:23 232 7:18   0 70:14 16:57
  (3) Ebba Hjertberg 35:09 178 10:58 176 -27 104:10 25:10
  (3) Ida Helgesson 53:36 368 29:25   0 122:37 25:10
  (4) Simon Alvhage 62:31 230 26:41 201 +25 166:41 48:26
202 1126 Lerums SOK 2           166:51 48:36
  (1) Selma Moqvist 41:45 191 12:46 191 0 41:45 12:46
  (2) Emil Axelsson 22:50 66 3:45 156 -35 64:35 12:31
  (2) Jakob Gunnarsson 23:04 83 3:59   0 64:49 12:31
  (3) Maja Gunnarsson 42:57 308 18:46 199 +43 107:32 28:32
  (4) Clara Cox 59:19 216 23:29 202 +3 166:51 48:36
203 1273 Fredrikstad SK 2           167:05 48:50
  (1) Kaisa Antonsen 45:02 222 16:03 222 0 45:02 16:03
  (2) Bendik Bergseng 27:36 271 8:31 215 -7 72:38 20:34
  (2) Sondre Ottesen 27:37 273 8:32   0 72:39 20:34
  (3) Runar Saur Modahl 36:24 202 12:13 206 -9 109:02 30:02
  (4) Alma Haugen Kvisgaard 58:03 208 22:13 203 -3 167:05 48:50
204 1202 Tampereen Pyrintö 4           167:31 49:16
  (1) Suvi Kurth 56:02 264 27:03 264 0 56:02 27:03
  (2) Sonja Laasonen 29:26 320 10:21 261 -3 85:28 33:24
  (2) Eini Kirveskari 31:43 356 12:38   0 87:45 33:24
  (3) Lasse Viilo 28:37 31 4:26 224 -37 114:05 35:05
  (3) Kiri Huhtanen 30:41 76 6:30   0 116:09 35:05
  (4) Miikka Korhonen 53:26 175 17:36 204 -20 167:31 49:16
205 1113 Lillomarka OL 1           167:57 49:42
  (1) Elias Skjolden Sørensen 54:39 259 25:40 259 0 54:39 25:40
  (2) Elin Flø 26:33 236 7:28 252 -7 81:12 29:08
  (2) Ingrid Blindheim 26:46 244 7:41   0 81:25 29:08
  (3) Maria Rørvik Haver 38:37 251 14:26 241 -11 119:49 40:49
  (4) Jens Johan Brekke 48:08 128 12:18 205 -36 167:57 49:42
206 1281 Katrineholms OK 1           168:12 49:57
  (1) Linn Lauridsen 44:46 219 15:47 219 0 44:46 15:47
  (2) Emma Andersson 30:35 343 11:30 231 +12 75:21 23:17
  (3) Jakob Andersson 42:32 304 18:21 232 +1 117:53 38:53
  (3) Ola Eklund 46:47 337 22:36   0 122:08 38:53
  (4) Albin Larsson 50:19 152 14:29 206 -26 168:12 49:57
207 1102 Espoon Suunta 3           168:57 50:42
  (1) Elias Lehikoinen 32:27 46 3:28 46 0 32:27 3:28
  (2) Maria Niemi 24:08 132 5:03 47 +1 56:35 4:31
  (2) Henriette Plit 29:51 331 10:46   0 62:18 4:31
  (3) Venla Tikkanen 34:25 163 10:14 70 +23 91:00 12:00
  (3) Victor Asklöf 40:17 278 16:06   0 96:52 12:00
  (4) Iina Ridanpää 77:57 261 42:07 207 +137 168:57 50:42
208 1114 OK Grip / Strängnäs-Malmby OL 1           169:03 50:48
  (1) Jonna Fors 37:50 139 8:51 139 0 37:50 8:51
  (2) Linnéa Berg 28:01 289 8:56 174 +35 65:51 13:47
  (2) Ebba Helin Axelsson Ej start       0   13:47
  (3) Hanna Johansson 37:59 237 13:48 173 -1 103:50 24:50
  (3) Heidi Fors 46:35 335 22:24   0 112:26 24:50
  (4) Emma Falk 65:13 236 29:23 208 +35 169:03 50:48
209 1262 OK Enen 1           169:49 51:34
  (1) Malva Steen 40:57 187 11:58 187 0 40:57 11:58
  (2) Emma Bernerson 36:14 396 17:09 245 +58 77:11 25:07
  (3) Samuel Norén 32:14 117 8:03 207 -38 109:25 30:25
  (3) Ville Thorburn Fontell 49:18 355 25:07   0 126:29 30:25
  (4) Adam Lilja 60:24 220 24:34 209 +2 169:49 51:34
210 1112 Varegg Fleridrett 2           170:11 51:56
  (1) Styrk Almeland Bleie 34:43 68 5:44 68 0 34:43 5:44
  (2) Ida Lehmann 27:50 279 8:45 132 +64 62:33 10:29
  (3) Mathias Kjærner-Semb 32:06 111 7:55 101 -31 94:39 15:39
  (3) Mathias Rosenlund 32:08 114 7:57   0 94:41 15:39
  (4) Gunhild S. Tysvær 75:32 256 39:42 210 +109 170:11 51:56
211 1144 Sundbybergs IK 3           171:42 53:27
  (1) Emil Lejonklou 40:26 180 11:27 180 0 40:26 11:27
  (2) Ronja Ståhl 23:58 118 4:53 154 -26 64:24 12:20
  (2) Ida Skantze 25:47 210 6:42   0 66:13 12:20
  (3) Vera Bogren 47:37 341 23:26 219 +65 112:01 33:01
  (3) Tuva Falk 52:37 367 28:26   0 117:01 33:01
  (4) Christian Lindh 59:41 219 23:51 211 -8 171:42 53:27
212 1291 Mölndal Outdoor IF / Frölunda OL 2           172:00 53:45
  (1) Martin Lamm 39:40 163 10:41 163 0 39:40 10:41
  (2) Elsa Asp 34:23 387 15:18 223 +60 74:03 21:59
  (3) Rebecka Persson 45:25 330 21:14 236 +13 119:28 40:28
  (4) Axel Blom 52:32 166 16:42 212 -24 172:00 53:45
213 1098 Kungälvs OK 1           172:03 53:48
  (1) Johanna Nilsson 47:06 232 18:07 232 0 47:06 18:07
  (2) Fritjof Aderstedt Althoff 24:48 166 5:43 210 -22 71:54 19:50
  (2) Lukas Groth 30:37 344 11:32   0 77:43 19:50
  (3) Ellika Groth 38:56 255 14:45 215 +5 110:50 31:50
  (3) Elsa Aderstedt Althoff 39:17 261 15:06   0 111:11 31:50
  (4) Kajsa Rask 61:13 222 25:23 213 -2 172:03 53:48
214 1194 Kalevan Rasti 2           173:45 55:30
  (1) Salla Rönkkö 57:28 267 28:29 267 0 57:28 28:29
  (2) Venla Liukka 29:47 329 10:42 263 -4 87:15 35:11
  (2) Marikki Juntunen 31:42 355 12:37   0 89:10 35:11
  (3) Petka Hummelholm 32:10 116 7:59 235 -28 119:25 40:25
  (3) Elias Liukka 32:38 128 8:27   0 119:53 40:25
  (4) Pieti Liukka 54:20 183 18:30 214 -21 173:45 55:30
215 1242 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 4           174:27 56:12
  (1) Jonna Lundbäck 47:50 244 18:51 244 0 47:50 18:51
  (2) Sofia Edvardsson 28:52 313 9:47 242 -2 76:42 24:38
  (3) Niklas Svensson 34:35 166 10:24 216 -26 111:17 32:17
  (3) Nils Babtist 34:37 167 10:26   0 111:19 32:17
  (4) Hampus Norrby 63:10 233 27:20 215 -1 174:27 56:12
216 1211 Hyvinkään Rasti 2           174:36 56:21
  (1) Ronja Friman 44:48 220 15:49 220 0 44:48 15:49
  (2) Viivi Vesterinen 30:58 349 11:53 238 +18 75:46 23:42
  (3) Joonas Ojanen 34:47 171 10:36 214 -24 110:33 31:33
  (4) Arttu Ylönen 64:03 234 28:13 216 +2 174:36 56:21
217 1161 OK Linné 5           174:51 56:36
  (1) Arvid Roos 54:58 260 25:59 260 0 54:58 25:59
  (2) Gunnar Karlström 26:05 220 7:00 251 -9 81:03 28:59
  (2) Elliot Angelsiöö 31:28 353 12:23   0 86:26 28:59
  (3) Emil Boström 36:22 201 12:11 230 -21 117:25 38:25
  (3) Filip Elihn 36:33 205 12:22   0 117:36 38:25
  (4) Erling Holst 57:26 205 21:36 217 -13 174:51 56:36
218 1299 Lerums SOK 3           175:29 57:14
  (1) Olof Blide 46:49 231 17:50 231 0 46:49 17:50
  (2) Lovisa Moqvist 28:15 296 9:10 228 -3 75:04 23:00
  (3) Märta Blide 43:00 309 18:49 234 +6 118:04 39:04
  (3) Matilda Hagstrand Ej start       0   39:04
  (4) Vilhelm Melkstam 57:25 204 21:35 218 -16 175:29 57:14
219 1227 Østmarka OK 2           175:32 57:17
  (1) Maria Olsbø 48:12 247 19:13 247 0 48:12 19:13
  (2) Jesper Ugedal 24:42 158 5:37 217 -30 72:54 20:50
  (3) Anna Cecilie Linløkken 34:11 162 10:00 196 -21 107:05 28:05
  (4) Hans Kristian Stubban Hygen 68:27 241 32:37 219 +23 175:32 57:17
220 1107 OK Alehof 1           175:42 57:27
  (1) Douglas Fransson Lee 36:54 115 7:55 115 0 36:54 7:55
  (2) Johanna Wallberg 26:02 216 6:57 134 +19 62:56 10:52
  (3) Tove Johansson 54:35 369 30:24 231 +97 117:31 38:31
  (4) Hugo Thunberg 58:11 209 22:21 220 -11 175:42 57:27
221 1156 Tolered-Utby Ol-klubb 2           179:22 61:07
  (1) Elias Ljungqvist 33:20 62 4:21 62 0 33:20 4:21
  (2) Linn Mauritzson 33:21 382 14:16 179 +117 66:41 14:37
  (2) Elvira Söderberg 33:22 383 14:17   0 66:42 14:37
  (3) Elina Hanson 40:09 276 15:58 195 +16 106:50 27:50
  (3) Lisa Börnstedt 45:21 328 21:10   0 112:02 27:50
  (4) Carl Börnstedt 72:32 253 36:42 221 +26 179:22 61:07
222 1237 Larvik OK 1           180:24 62:09
  (1) Elisabeth Hesselberg 48:19 248 19:20 248 0 48:19 19:20
  (2) Mona Engel Sjøvaag Kierulf 27:13 264 8:08 236 -12 75:32 23:28
  (2) Antonette Hesselberg 35:18 393 16:13   0 83:37 23:28
  (3) Helle Brathagen 47:52 343 23:41 246 +10 123:24 44:24
  (3) Andrine H. Fremstad 47:55 344 23:44   0 123:27 44:24
  (4) Jens Didrik Berg 57:00 202 21:10 222 -24 180:24 62:09
223 1160 OK Linné 4           181:35 63:20
  (1) Karl Grywenz 47:48 243 18:49 243 0 47:48 18:49
  (2) Kari Löe 28:34 302 9:29 241 -2 76:22 24:18
  (3) Klara Möller 39:42 271 15:31 226 -15 116:04 37:04
  (4) Nils Strand 65:31 238 29:41 223 -3 181:35 63:20
224 1225 OK Dacke 2           182:41 64:26
  (1) Emil Pettersson 34:27 67 5:28 67 0 34:27 5:28
  (2) Emma Sanderson 35:27 394 16:22 204 +137 69:54 17:50
  (3) Johanna Wilhelmsson 58:51 375 34:40 253 +49 128:45 49:45
  (4) Albin Henrysson 53:56 179 18:06 224 -29 182:41 64:26
225 1174 Lunds OK 2           185:24 67:09
  (1) Tina Ljungqvist 55:08 261 26:09 261 0 55:08 26:09
  (2) Elsa Ericsson 32:56 375 13:51 265 +4 88:04 36:00
  (2) Cecilia Rämmal 42:15 413 23:10   0 97:23 36:00
  (3) Povel Hedberg 34:55 174 10:44 245 -20 122:59 43:59
  (3) Erik Jönsson 37:09 216 12:58   0 125:13 43:59
  (4) Anton Håkansson 62:25 229 26:35 225 -20 185:24 67:09
226 1216 Anderstorps OK 1           186:21 68:06
  (1) Elise Josefsson 43:39 202 14:40 202 0 43:39 14:40
  (2) Majken Folkestad 31:46 357 12:41 234 +32 75:25 23:21
  (2) Diana Skogastierna 31:46 357 12:41   0 75:25 23:21
  (3) Isabelle Johansson 48:36 352 24:25 247 +13 124:01 45:01
  (4) Sofie Josefsson 62:20 228 26:30 226 -21 186:21 68:06
227 1198 Bækkelagets SK 1           186:26 68:11
  (1) Anniken Eriksrud Karlsen 43:44 204 14:45 204 0 43:44 14:45
  (2) Martin Adelsten Røsholm 24:17 142 5:12 188 -16 68:01 15:57
  (3) Johanne Øderud VAtne 44:59 326 20:48 223 +35 113:00 34:00
  (4) Olav Torgersen 73:26 254 37:36 227 +4 186:26 68:11
228 1129 Lillomarka OL 2           186:49 68:34
  (1) Mina Rørvik Haver 53:26 257 24:27 257 0 53:26 24:27
  (2) Simen Masdal 28:22 299 9:17 253 -4 81:48 29:44
  (2) Mathias Vold 31:58 363 12:53   0 85:24 29:44
  (3) Kaja Grefsrud 37:55 236 13:44 238 -15 119:43 40:43
  (3) Netta Bar-Nathan 43:11 311 19:00   0 124:59 40:43
  (4) Kristian Markhus Brekke 67:06 240 31:16 228 -10 186:49 68:34
229 1172 Konnerud IL / Berger og Svelvik o-lag / Røyken O-lag 3           187:09 68:54
  (1) Andrea Ranvik 43:36 200 14:37 200 0 43:36 14:37
  (2) Ingvild Marie Haug 32:06 365 13:01 237 +37 75:42 23:38
  (2) Ingeborg Kvarme 32:13 368 13:08   0 75:49 23:38
  (3) Oda Gjerdal 42:16 301 18:05 233 -4 117:58 38:58
  (3) Amanda Skyttersæter Saugerud 50:28 364 26:17   0 126:10 38:58
  (4) Joar Gjerdahl 69:11 245 33:21 229 -4 187:09 68:54
230 1168 Järla Orientering 1           187:18 69:03
  (1) Christoffer Nyqvist 43:49 206 14:50 206 0 43:49 14:50
  (2) Tyra Alm 28:16 297 9:11 211 +5 72:05 20:01
  (2) Joar Söderberg 29:39 323 10:34   0 73:28 20:01
  (3) Petrina Costermans 38:04 240 13:53 212 +1 110:09 31:09
  (3) Nora Hall 40:24 280 16:13   0 112:29 31:09
  (4) Anna Knutes 77:09 259 41:19 230 +18 187:18 69:03
231 1147 Snättringe SK 2           187:28 69:13
  (1) Mattias Kallhauge 48:00 245 19:01 245 0 48:00 19:01
  (2) Sofia Fureby 27:02 257 7:57 226 -19 75:02 22:58
  (2) Marie-Chantal Ballnus 27:03 260 7:58   0 75:03 22:58
  (3) Frida Hector 37:45 233 13:34 222 -4 112:47 33:47
  (4) Fredrik Ormö 74:41 255 38:51 231 +9 187:28 69:13
232 1169 OK Moss 2           189:24 71:09
  (1) Lukas Emil Rogne 46:43 229 17:44 229 0 46:43 17:44
  (2) Adam Kristiansen 35:06 392 16:01 254 +25 81:49 29:45
  (3) Selma Kristiansen 44:26 320 20:15 250 -4 126:15 47:15
  (4) Henriette Milla F. Karlsen 63:09 232 27:19 232 -18 189:24 71:09
233 1116 Forsa OK 1           190:53 72:38
  (1) Hanna Kjellin 59:48 272 30:49 272 0 59:48 30:49
  (2) Jimmy Johansson 24:21 147 5:16 258 -14 84:09 32:05
  (3) Elin Johansson 35:36 185 11:25 239 -19 119:45 40:45
  (4) Marcus Dolk 71:08 250 35:18 233 -6 190:53 72:38
234 1155 Tolered-Utby Ol-klubb 1           193:12 74:57
  (1) Sofie Gruvesäter 57:20 266 28:21 266 0 57:20 28:21
  (2) Kalle Lundgren 27:06 262 8:01 259 -7 84:26 32:22
  (2) Hugo Söderberg 28:21 298 9:16   0 85:41 32:22
  (3) Petter Hinder 36:50 209 12:39 244 -15 121:16 42:16
  (3) Albin Söderberg 39:08 259 14:57   0 123:34 42:16
  (4) Frida Andersson 71:56 252 36:06 234 -10 193:12 74:57
235 1205 Vänersborgs SK / OK Skogsvargarna 2           196:45 78:30
  (1) Viktor Zetterlund 44:15 214 15:16 214 0 44:15 15:16
  (2) Ida Ström 34:29 388 15:24 249 +35 78:44 26:40
  (2) Alice Svalin 34:51 390 15:46   0 79:06 26:40
  (3) Felix Sandberg 42:09 298 17:58 243 -6 120:53 41:53
  (3) Fanny Svalin 47:51 342 23:40   0 126:35 41:53
  (4) Arvid Jernstig 75:52 257 40:02 235 -8 196:45 78:30
236 1143 Sundbybergs IK 2           196:50 78:35
  (1) Tobias Abrahamsson 47:16 237 18:17 237 0 47:16 18:17
  (2) Sigrid Carlsson 29:27 321 10:22 243 +6 76:43 24:39
  (2) Vilde Jonsson-Wold 30:33 342 11:28   0 77:49 24:39
  (3) Matilda Lindh 49:49 361 25:38 251 +8 126:32 47:32
  (4) Sindre Jonsson-Wold 70:18 248 34:28 236 -15 196:50 78:35
237 1207 OK Klemmingen 1           197:32 79:17
  (1) Arvid Flod 43:37 201 14:38 201 0 43:37 14:38
  (2) Maja Karlsson   422 Omstart 260 +59   32:50
  (3) Norna Molin 49:54 362 25:43 259 -1 134:48 55:48
  (4) Johan Hagströmer 62:44 231 26:54 237 -22 197:32 79:17
238 1220 Gjø-Vard OL / Raufoss I.L. Orientering / Toten-Troll 1           198:25 80:10
  (1) Kristine Strandlie 51:17 255 22:18 255 0 51:17 22:18
  (2) Anna Torseth 37:19 402 18:14 267 +12 88:36 36:32
  (2) Karen Johanne 47:15 418 28:10   0 98:32 36:32
  (3) Elias Öhman 45:10 327 20:59 257 -10 133:46 54:46
  (3) Simen Ballangrud Ej godk.       0   54:46
  (4) Jonas Mo 64:39 235 28:49 238 -19 198:25 80:10
239 1203 Lillehammer OK 1           198:38 80:23
  (1) Guro Karlsen 56:08 265 27:09 265 0 56:08 27:09
  (2) Even Karlsen 37:50 405 18:45 270 +5 93:58 41:54
  (2) Frikk Dukefoss 38:14 409 19:09   0 94:22 41:54
  (3) Emilie Høgås 43:11 311 19:00 262 -8 137:09 58:09
  (3) Jostein Karlsen 43:49 317 19:38   0 137:47 58:09
  (4) Guro Holm Grøneng 61:29 224 25:39 239 -23 198:38 80:23
240 1280 Halden SK 4           199:10 80:55
  (1) Hanna Lye Moum 55:31 262 26:32 262 0 55:31 26:32
  (2) Ole Øivind Norsted 33:34 385 14:29 268 +6 89:05 37:01
  (2) Ole Øivind Norsted Ej start       0   37:01
  (3) Lisa Jenssen 48:15 347 24:04 263 -5 137:20 58:20
  (4) Erlend Brendstuen 61:50 225 26:00 240 -23 199:10 80:55
241 1287 Fossum IF 5           199:47 81:32
  (1) Maria Nygaard-Østby 58:30 268 29:31 268 0 58:30 29:31
  (2) Julie ELisabeth Åbyholm 38:10 407 19:05 271 +3 44:36
  (2) Silje Berner Myhre 38:11 408 19:06   0 96:41 44:36
  (3) Emil Størmer 44:13 319 20:02 265 -6 140:53 61:53
  (3) Harald Ramm Haugland 50:16 363 26:05   0 146:56 61:53
  (4) Oscar Hæstad Bjørnstad 58:54 212 23:04 241 -24 199:47 81:32
242 1222 NAIS Orienteringsklubb 1           200:41 82:26
  (1) Linnea Samuelsson 68:27 274 39:28 274 0 68:27 39:28
  (2) Linus Classon 34:16 386 15:11 275 +1 102:43 50:39
  (2) Ida Waernqvist 39:42 411 20:37   0 108:09 50:39
  (3) Ellen Nilsson 41:16 290 17:05 266 -9 143:59 64:59
  (4) Viktor Waernqvist 56:42 199 20:52 242 -24 200:41 82:26
243 1282 SOK Aneby 1           200:50 82:35
  (1) Lovisa Blomgren 50:07 254 21:08 254 0 50:07 21:08
  (2) Wilma Strömgren 33:14 380 14:09 257 +3 83:21 31:17
  (2) Ebba Rosander 33:14 380 14:09   0 83:21 31:17
  (3) Alma Gustafsson 48:15 347 24:04 256 -1 131:36 52:36
  (3) Hampus Fyhr 48:16 349 24:05   0 131:37 52:36
  (4) Simon Freyland 69:14 246 33:24 243 -13 200:50 82:35
244 1223 NAIS Orienteringsklubb 2           201:05 82:50
  (1) Mattis Nilsson 53:58 258 24:59 258 0 53:58 24:59
  (2) Erik Wikström 29:12 317 10:07 256 -2 83:10 31:06
  (2) Ludvig Classon 29:13 318 10:08   0 83:11 31:06
  (3) Emilia Samuelsson 47:00 339 22:49 255 -1 130:10 51:10
  (3) Caroline Hallgren 47:02 340 22:51   0 130:12 51:10
  (4) Josefin Bovellan 70:55 249 35:05 244 -11 201:05 82:50
245 1274 Fredrikstad SK 3           201:29 83:14
  (1) Oliver Hagaseth Mydske 59:39 270 30:40 270 0 59:39 30:40
  (2) Emma Danevad 27:59 286 8:54 264 -6 87:38 35:34
  (2) Eirik Klavestad Moen 28:00 288 8:55   0 87:39 35:34
  (3) Silje Moe 42:25 303 18:14 254 -10 130:03 51:03
  (4) Dina Antonsen 71:26 251 35:36 245 -9 201:29 83:14
246 1167 Porsgrunn OL 2           201:38 83:23
  (1) Anna Meen 51:49 256 22:50 256 0 51:49 22:50
  (2) Gyri Høiset 24:04 127 4:59 240 -16 75:53 23:49
  (3) Elise Ausen 49:08 353 24:57 249 +9 125:01 46:01
  (4) Camilla Rosenvold 76:37 258 40:47 246 -3 201:38 83:23
247 1177 Nydalens SK / Eiker OL 8           205:46 87:31
  (1) Ingrid Letmolie 69:53 277 40:54 277 0 69:53 40:54
  (2) Christine Hoen 32:08 366 13:03 274 -3 102:01 49:57
  (2) Solveig Letmolie 32:35 371 13:30   0 102:28 49:57
  (3) Sigurd Dyrstad 34:52 173 10:41 261 -13 136:53 57:53
  (3) August Kornerud Ej godk.       0   57:53
  (4) Trym Moeng Jensen 68:53 244 33:03 247 -14 205:46 87:31
248 1173 Mölndal Outdoor IF 1           207:36 89:21
  (1) Tove Persson 47:12 235 18:13 235 0 47:12 18:13
  (2) Erica Abrahamsson 35:54 395 16:49 255 +20 83:06 31:02
  (2) Klara Säfsten 36:42 398 17:37   0 83:54 31:02
  (3) Alvin Martinsson Grbic 41:29 292 17:18 248 -7 124:35 45:35
  (4) Agnes Asp 83:01 263 47:11 248 0 207:36 89:21
249 1258 Rastivarsat 2           213:19 95:04
  (1) Salla Päivähonka 47:10 233 18:11 233 0 47:10 18:11
  (2) Anna Kurhinen 31:24 351 12:19 248 +15 78:34 26:30
  (3) Kaisu Kyrö 57:14 374 33:03 260 +12 135:48 56:48
  (4) Eriikka Nenonen 77:31 260 41:41 249 -11 213:19 95:04
250 1176 Eiker OL 2           228:44 110:29
  (1) Henrik Herø 69:29 276 40:30 276 0 69:29 40:30
  (2) Silje Morlandstø 28:49 310 9:44 273 -3 98:18 46:14
  (2) Tomine Sanden 28:50 311 9:45   0 98:19 46:14
  (3) Anna Isnes Tyse 49:26 356 25:15 267 -6 147:44 68:44
  (3) Johanne Viken Flaten 49:35 357 25:24   0 147:53 68:44
  (4) Jonas Tronrud 81:00 262 45:10 250 -17 228:44 110:29
251 1259 OK Vilse 87 1           228:50 110:35
  (1) Gustav Åman 48:09 246 19:10 246 0 48:09 19:10
  (2) Vilmalee Suwan Kuusela 30:14 338 11:09 246 0 78:23 26:19
  (2) Ina Åman 30:14 338 11:09   0 78:23 26:19
  (3) Linn Karlsson 41:17 291 17:06 237 -9 119:40 40:40
  (4) Hjalmar Jönsson 109:10 268 73:20 251 +14 228:50 110:35
252 1236 Nybro OK / Kalmar OK 1           229:51 111:36
  (1) Jonathan Johansson 68:56 275 39:57 275 0 68:56 39:57
  (2) Annie Gleisner 49:47 420 30:42 277 +2 118:43 66:39
  (3) Ophelia Almqvist-Haas 41:02 283 16:51 268 -9 159:45 80:45
  (4) Erik Liljebjörn 70:06 247 34:16 252 -16 229:51 111:36
253 1101 Skarpnäcks OL 2           236:38 118:23
  (1) Hedda Persson Vildir 59:40 271 30:41 271 0 59:40 30:41
  (2) Danni De Vylder 37:27 403 18:22 272 +1 97:07 45:03
  (2) Leon Ekselius Lagercrantz 37:27 403 18:22   0 97:07 45:03
  (3) Inez Eklund 70:44 379 46:33 269 -3 167:51 88:51
  (4) Johan Bengtsson 68:47 243 32:57 253 -16 236:38 118:23
254 1186 Söders-Tyresö 2           238:16 120:01
  (1) Filippa Grelz 58:48 269 29:49 269 0 58:48 29:49
  (2) Hedda Röstin 29:42 328 10:37 266 -3 88:30 36:26
  (3) Magdalena Hedberg 49:14 354 25:03 264 -2 137:44 58:44
  (4) Linnea Hedin 100:32 265 64:42 254 -10 238:16 120:01
255 1246 Ringerike OL 2           257:20 139:05
  (1) Kristian Kammerud 31:31 22 2:32 22 0 31:31 2:32
  (2) Silje Opseth 21:31 28 2:26 16 -6 53:02 0:58
  (3) Ida Bolette Enerhaugen 26:05 5 1:54 2 -14 79:07 0:07
  (4) Mikkel Berglund 178:13 269 142:23 255 +253 257:20 139:05
256 1285 Porsgrunn OL 3           273:39 155:24
  (1) Håvard Skriubakken 76:51 278 47:52 278 0 76:51 47:52
  (2) Ingrid G. Mehammer 31:27 352 12:22 276 -2 108:18 56:14
  (3) Torjus Kolbjørnsen 63:48 377 39:37 270 -6 172:06 93:06
  (4) Elise Kaland Odden 101:33 266 65:43 257 -14 273:39 155:24
257 1095 Skarpnäcks OL 1           247:23 129:08
  (1) Alf Irestig 78:50 279 49:51 279 0 78:50 49:51
  (2) Karolina Bergh Papasikas 43:47 416 24:42 278 -1 122:37 70:33
  (2) Tindra Jonsson 43:47 416 24:42   0 122:37 70:33
  (3) Frida Arnesson 61:59 376 37:48 271 -7 184:36 105:36
  (4) Viktor Häggström 62:47 271 Omstart 256 -14 247:23 129:08
  1078 CopenhagenO 2           Disk.  
  (1) Lasse Falck Weber 35:27 88 6:28 88 0 35:27 6:28
  (2) Lasse August Helweg 19:57 2 0:52 33 -55 55:24 3:20
  (2) Rasmus Krogh Madsen 25:17 181 6:12   0 60:44 3:20
  (3) Søren Thrane Ødum 26:57 7 2:46 14 -19 82:21 3:21
  (3) Peter Hansen 29:09 44 4:58   0 84:33 3:21
  (4) Anders Huus Pedersen Disk.            
  1137 Vang OL / Gjø-Vard OL / OL Vallset/Stange 3           Disk.  
  (1) Eskil Fröisland 39:38 162 10:39 162 0 39:38 10:39
  (2) Tuva Fossheim Asplin 34:36 389 15:31 224 +62 74:14 22:10
  (3) Fredrik Sveen 42:39 306 18:28 227 +3 116:53 37:53
  (3) Fredrik Sveen Ej start       0   37:53
  (4) Ole Johan Bråten Disk.            
  1138 OL Vallset/Stange / Elverum OK / Hamar OK 2           Disk.  
  (1) Sverre Narum 40:18 177 11:19 177 0 40:18 11:19
  (2) Lotte Noren 23:40 108 4:35 149 -28 63:58 11:54
  (3) Even Lindaas 33:31 147 9:20 126 -23 97:29 18:29
  (3) Jostein Svaland Dale Ej start       0   18:29
  (4) Even Lindaas Disk.            
  1296 Ringsaker OK 1           Disk.  
  (1) Johannes Bordal 31:22 20 2:23 20 0 31:22 2:23
  (2) Håvard Hovde 20:49 12 1:44 2 -18 52:11 0:07
  (2) Sigurd Ranheim Brynestad 20:51 14 1:46   0 52:13 0:07
  (3) Ingvild Mei Hermansson 46:35 335 22:24 134 +132 98:46 19:46
  (4) Ane Fang Hua Hermansson Disk.            
  1022 OK Kåre 1           Ej godk.  
  (1) Martin Mörsell 32:10 42 3:11 42 0 32:10 3:11
  (2) Vilma Von Krusenstierna 20:12 5 1:07 9 -33 52:22 0:18
  (2) Ida johnsson 25:09 174 6:04   0 57:19 0:18
  (3) Alva Ringi 28:49 36 4:38 7 -2 81:11 2:11
  (3) Elin Viker 33:25 145 9:14   0 85:47 2:11
  (4) Isac von Krusenstierna Ej godk.            
  1074 OK Pan Århus 1           Ej godk.  
  (1) Mads Møller Skaug 32:00 34 3:01 34 0 32:00 3:01
  (2) Maria Dahl 23:15 89 4:10 30 -4 55:15 3:11
  (2) William Back Kranker 27:22 267 8:17   0 59:22 3:11
  (3) Andreas Bock Bjørnsen 28:04 25 3:53 18 -12 83:19 4:19
  (3) Katrine Spanner 39:23 264 15:12   0 94:38 4:19
  (4) Laurits Bidstrup Møller Ej godk.            
  1103 OK Österåker 2           Ej godk.  
  (1) Simon Sandqvist 39:45 165 10:46 165 0 39:45 10:46
  (2) Alexandra Persson 28:48 309 9:43 194 +29 68:33 16:29
  (3) Jakob Vestman 38:00 238 13:49 189 -5 106:33 27:33
  (4) vacant Ej godk.            
  1152 Nyköpings OK 2           Ej godk.  
  (1) William Nilsson 47:10 233 18:11 233 0 47:10 18:11
  (2) Alice Ek 28:12 294 9:07 232 -1 75:22 23:18
  (3) Linnea Nilsson 44:40 323 20:29 242 +10 120:02 41:02
  (4) Philip Carlsson Ej godk.            
  1154 Slavia Hradec Kralove 1           Ej godk.  
  (1) Jan Gebrt 30:32 5 1:33 5 0 30:32 1:33
  (2) Nikola Thynova 22:15 48 3:10 14 +9 52:47 0:43
  (2) Andrea Vetrickova 22:36 58 3:31   0 53:08 0:43
  (3) Apolena Malinova 34:47 171 10:36 42 +28 87:34 8:34
  (4) Daniel Pek Ej godk.            
  1245 Ringerike OL 1           Ej godk.  
  (1) Sander Arnevik 35:03 79 6:04 79 0 35:03 6:04
  (2) Tuva Aas Stræte 22:13 47 3:08 53 -26 57:16 5:12
  (3) Oskar Arnevik 28:27 30 4:16 30 -23 85:43 6:43
  (4) Anders Løset Ej godk.            
  1298 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 5           Ej godk.  
  (1) Johan Lundbäck 40:27 181 11:28 181 0 40:27 11:28
  (2) Erik Arthursson 21:56 41 2:51 129 -52 62:23 10:19
  (2) Anton Silier 29:59 334 10:54   0 70:26 10:19
  (3) Sofia Danielsson Damne 49:39 358 25:28 220 +91 112:02 33:02
  (4) Siri Hjärtberg Ej start            
  1300 Fossum IF 7           Ej godk.  
  (1) Sigurd Grevstad 55:46 263 26:47 263 0 55:46 26:47
  (2) Eivind Berner Myhre 30:54 348 11:49 262 -1 86:40 34:36
  (3) Sivert Sande Kverme 48:00 345 23:49 258 -4 134:40 55:40
  (4) Peter Andreas Gisholt Ej godk.            
  1301 Sundsvalls OK 2           Ej godk.  
  (1) Nils Lundgren 39:17 156 10:18 156 0 39:17 10:18
  (2) Frida Svedberg 23:45 112 4:40 137 -19 63:02 10:58
  (3) Ann Johansson 37:51 235 13:40 152 +15 100:53 21:53
  (4) Gustav Frænell Ej godk.            
  1012 Markbygdens OK 1           Ej godk.  
  (1) Klara Axelsson Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Erika Åkesson 26:04 219 6:59     63:15  
  (2) Lisa Åkesson 26:08 223 7:03     63:19  
  (3) Olle Sörqvist 26:22 6 2:11        
  (3) Axel Åkesson 33:24 144 9:13        
  (4) Felix Axelsson 41:50 38 6:00        
  1050 Nydalens SK 1           Ej godk.  
  (1) Elias Jonsson 29:06 3 0:07 3 0 29:06 0:07
  (2) Anine Hallén 23:22 94 4:17 11 +8 52:28 0:24
  (3) Ragne Wiklund Ej godk.            
  (4) Eirik Langedal Breivik 40:32 23 4:42     119:52  
  1065 Nydalens SK 3           Ej godk.  
  (1) Karianne Olsvik Dengerud Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Ingvild Høydal 24:28 150 5:23     61:50  
  (3) Jostein Tandberg 27:26 18 3:15        
  (3) Espen Hegstad Krüger 27:38 19 3:27        
  (4) Gjermund Tørnqvist Halden 41:36 36 5:46        
  1091 Nyköpings OK 1           Ej godk.  
  (1) Ludvig Ek Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Signe Nilsson 25:25 186 6:20     56:02  
  (3) Alva Rasmussen 45:22 329 21:11        
  (4) Carl Carlsson 45:57 96 10:07        
  1110 Gotlands OF 2           Ej godk.  
  (1) Edvin Johnsson 45:54 225 16:55 225 0 45:54 16:55
  (2) Mattias Levin 27:00 255 7:55 217 -8 72:54 20:50
  (2) Matilda Drottenmyr 48:27 419 29:22   0 94:21 20:50
  (3) Mattias Österdahl Ej godk.            
  (3) Niklas Westberg 38:00 238 13:49     110:54  
  (4) Ludvig Waktel 61:53 226 26:03     172:45  
  1136 Tumba-Mälarhöjden OK 2           Ej godk.  
  (1) Ebba Adebrant Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Siri Rosengren 30:18 341 11:13     85:48  
  (2) Emelie Lilja-Malmström 42:46 414 23:41     98:16  
  (3) Ruben Hylander 36:18 197 12:07        
  (3) Erik Åberg 36:52 210 12:41        
  (4) Alexander Zackrisson 59:19 216 23:29     41:55  
  1145 Södertälje-Nykvarn OF 2           Ej godk.  
  (1) Alva Bergquist 60:10 273 31:11 273 0 60:10 31:11
  (2) Ellen Bergquist 32:08 366 13:03 269 -4 92:18 40:14
  (2) Sofia Wigle 43:40 415 24:35   0 103:50 40:14
  (3) Gustav Heldt Ej godk.            
  (3) Martin Bygdén Ej start            
  (4) Christopher Brennan 84:40 264 48:50     213:04  
  1189 OK Ravinen 4           Ej godk.  
  (1) Matilda Forsberg Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Miranda Gothe 31:38 354 12:33     68:55  
  (3) Hugo Thorell 28:55 38 4:44        
  (4) Hannes Svahn 51:17 158 15:27        
  1212 Tibro OK / OK Skogsstjärnan / SOK Träff 1           Ej godk.  
  (1) Axel Olsson Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Lovisa Hallgren 26:32 234 7:27     58:25  
  (2) Fritzi Poetzsch 39:20 410 20:15     71:13  
  (3) Ida Roos 31:13 83 7:02        
  (4) Rickard Olsson 41:01 31 5:11        
  1215 OK Roslagen 1           Ej godk.  
  (1) Joel Wahlqvist Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Julia Andersson 26:46 244 7:41     82:14  
  (2) Agnes Broman 33:02 377 13:57     88:30  
  (3) Wilma Gille 34:56 175 10:45        
  (3) Ellen Frost 38:37 251 14:26        
  (4) Waldemar Andersson 52:21 165 16:31     29:59  
  1226 Østmarka OK 1           Ej godk.  
  (1) Nora Graffer 43:39 202 14:40 202 0 43:39 14:40
  (2) Alexandra Linløkken 28:58 314 9:53 214 +12 72:37 20:33
  (3) Kristoffer P. Kagnes Ej godk.            
  (4) Anders Brevik 55:04 190 19:14     173:06  
  1279 IL Tyrving 3           Ej godk.  
  (1) Elise Ullern Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Tuva Nesheim Flatebakken 26:20 230 7:15     84:33  
  (2) Ådne Skjærstein 26:41 242 7:36     84:54  
  (3) Solveig Eline Berg 42:13 299 18:02        
  (4) Hanne Grandal 102:56 267 67:06     92:55  
  1286 IF Thor 2           Ej godk.  
  (1) Hugo Bäsén 40:31 183 11:32 183 0 40:31 11:32
  (2) Elsa Bäsén 28:05 291 9:00 196 +13 68:36 16:32
  (2) Ebba Lindell 30:08 337 11:03   0 70:39 16:32
  (3) Petter Nordenholm Ej godk.            
  (3) Anton Segerman 64:28 378 40:17     133:04  
  (4) Tilda Nordenholm 237:22 270 201:32     352:08  
  1218 Turun Suunnistajat 2           Ej godk.  
  (1) Saku Valkila 34:51 71 5:52 71 0 34:51 5:52
  (2) Iiro Seppä 20:49 12 1:44 39 -32 55:40 3:36
  (2) Edvin Kuokkanen 24:47 164 5:42   0 59:38 3:36
  (3) vacant Ej godk.            
  1278 Lardal OL 1           Ej godk.  
  (1) Audun Melby Jacobsen Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Linn-Hege Roso 25:14 178 6:09     65:06  
  (2) Simen Åmodt Amundsen 28:02 290 8:57     67:54  
  (3) Marit Melby Jacobsen Ej godk.            
  (4) Simen Åmodt Amundsen 48:18 133 12:28        
  1007 vacant           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1010 vacant           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1014 vacant           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1016 vacant           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1085 vacant           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1094 Skogsluffarnas OK 1           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1104 FK Göingarna 1           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1247 OK Älvsjö-Örby 1           Ej start  
  (1) Johan Karlsson Ej start         Ej start  
  (2) Lucas Fredman Ej start            
  (3) Petter Myrenberg Ej start            
  (4) Hugo Nilsson Ej start            
  1253 Kongsberg OL 3           Ej start  
  (1) Rikke Hjelseth Larsen Ej start         Ej start  
  (2) Andrea Vanebo Ej start            
  1254 Kongsberg OL 4           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  
  1277 Heming Orientering 3           Ej start  
  (1) vacant Ej start         Ej start  



Skapad 2014-05-03 18:22:19 med OLA version 5.1.9-2