GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2015, Skepptuna, Uppland

Tävlingen genomfördes 9-10 maj 2015 på Ekbackens motorstadion, Skepptuna, nordost om Arlanda flygplats.

Klass: 10MILA (116 km)

"Se hur hela Uppland står i lågor", så skrev Taube en inspirerande stund. Snarast rör sig nu passionens vågor inom oss - den ger oss ingen blund. Lusten att få ge sig ut med karta, lösa klurig kurvbilds knep och knåp, känna benen spritta, vilja starta, se en skogs kalejdoskop...!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

"Fly me to the moon" är årets Tiomila-ton… Högt når ambitionerna i denna flygets region. Men kvar på jord sker vår färd, i orienterarens ljuva värld. ""Fly my heart with song"" så löd Sinatras melodi, och levnadslustig är vår helg när vi ser kartans poesi... "In other words", andas, njut! När skottet hörts, storma ut!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Med en grym vår bakom Er, med ett sjukt toppat lag… Nu är Skepptuna platsen för en fett lyckad dag! Med ettlag-tänk så maxat, med en träning så hård… Det har nu blivit dags att krossa klubbens rekord!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat 10MILA 2015

Pl Lag Tid Efter
1 IFK Göteborg 1 10:13:50 0:00
2 Halden SK 1 10:13:53 0:03
3 Kalevan Rasti 1 10:14:02 0:12
4 IFK Lidingö SOK 1 10:15:54 2:04
5 Södertälje-Nykvarn OF 1 10:16:25 2:35
6 IL Tyrving 1 10:17:08 3:18
7 Turun Metsänkävijät 1 10:24:38 10:48
8 Frol IL 1 10:24:42 10:52
9 Malungs OK Skogsmårdarna 1 10:25:25 11:35
10 Stora Tuna OK 1 10:25:28 11:38
11 Koovee 1 10:25:30 11:40
12 Rajamäen Rykmentti 1 10:30:38 16:48
13 Vaajakosken Terä 1 10:32:11 18:21
14 Tampereen Pyrintö 1 10:32:18 18:28
15 OK Pan Århus 1 10:35:54 22:04
16 Hiidenkiertäjät 1 10:40:33 26:43
17 Göteborg-Majorna OK 1 10:45:46 31:56
18 Paimion Rasti 1 10:45:48 31:58
19 OK Trian 1 10:45:53 32:03
20 IK Hakarpspojkarna 1 10:46:04 32:14
21 OK Tisaren 1 10:47:24 33:34
22 IGTISA 1 10:47:25 33:35
23 Helsingin Suunnistajat 1 10:48:17 34:27
24 Kristiansand OK 1 10:55:21 41:31
25 Ärla IF 1 10:55:37 41:47
26 Fossum IF 1 10:56:27 42:37
27 IFK Mora OK 1 11:03:26 49:36
28 Järla Orientering 1 11:03:30 49:40
29 Lynx 1 11:03:39 49:49
30 Nydalens SK 1 11:04:09 50:19
31 Angelniemen Ankkuri 1 11:05:57 52:07
32 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 11:08:25 54:35
33 MS Parma 1 11:11:54 58:04
34 OK Ravinen 1 11:20:25 1:06:35
35 OK Hällen 1 11:21:55 1:08:05
36 Rehns BK 1 11:25:47 1:11:57
37 Hellas Orientering 1 11:25:49 1:11:59
38 Hestra IF 1 11:25:52 1:12:02
39 Tullinge SK 1 11:31:45 1:17:55
40 Nyköpings OK 1 11:35:08 1:21:18
41 Halden SK 2 11:38:10 1:24:20
42 NTNUI 2 11:38:13 1:24:23
43 OK Kåre 1 11:41:53 1:28:03
44 Södertälje-Nykvarn OF 2 11:41:59 1:28:09
45 IFK Göteborg 2 11:42:22 1:28:32
46 Göteborg-Majorna OK 2 11:42:48 1:28:58
47 Sävedalens AIK 1 11:45:43 1:31:53
48 Kangasala SK 1 11:46:28 1:32:38
49 Malungs OK Skogsmårdarna 2 11:46:58 1:33:08
50 Hagaby GOIF 1 11:47:55 1:34:05
51 Vehkalahden Veikot 1 11:48:55 1:35:05
52 Leksands OK 1 11:53:52 1:40:02
53 Varegg Fleridrett 1 12:01:05 1:47:15
54 IFK Lidingö SOK 2 12:01:10 1:47:20
55 Koovee 2 12:02:55 1:49:05
56 OK Rodhen 1 12:07:02 1:53:12
57 OK Linné 2 12:12:05 1:58:15
58 IK Hakarpspojkarna 2 12:13:30 1:59:40
59 IFK Umeå 1 12:13:36 1:59:46
60 Pellon Ponsi 1 12:18:06 2:04:16
61 Långhundra IF 1 12:19:05 2:05:15
62 Täby OK 1 12:22:34 2:08:44
63 KFUM Örebro OK 1 12:25:45 2:11:55
64 Helsingin Suunnistajat 2 12:27:58 2:14:08
65 Eksjö SOK 1 12:28:10 2:14:20
66 Hiisirasti 1 12:28:42 2:14:52
67 OK Orion 2 12:28:56 2:15:06
68 Nydalens SK 2 12:32:49 2:18:59
69 Turun Suunnistajat 1 12:32:53 2:19:03
70 OK Skogshjortarna 1 12:33:08 2:19:18
71 Söders-Tyresö 1 12:33:13 2:19:23
72 Stora Tuna OK 2 12:33:22 2:19:32
73 Hiidenkiertäjät 2 12:34:04 2:20:14
74 IFK Mora OK 2 12:34:23 2:20:33
75 MS Parma 2 12:36:02 2:22:12
76 Lahden Suunnistajat-37 1 12:42:31 2:28:41
77 Fredrikstad SK 1 12:46:19 2:32:29
78 Freidig 1 12:51:09 2:37:19
79 OK Hammaren 1 12:51:22 2:37:32
80 Nord West / RUS-Veteran 1 12:52:41 2:38:51
81 Ulricehamns OK 1 12:53:03 2:39:13
82 Anttolan Urheilijat 1 12:53:12 2:39:22
83 Attunda OK 1 12:57:58 2:44:08
84 Espoon Suunta 1 12:58:07 2:44:17
85 OK Tisaren 2 12:58:08 2:44:18
86 Halmstad OK 1 12:58:24 2:44:34
87 IFK Göteborg 3 13:00:35 2:46:45
88 Kristiansand OK 2 13:01:06 2:47:16
89 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 13:02:31 2:48:41
90 Vänersborgs SK 1 13:04:35 2:50:45
91 Växjö OK 1 13:05:26 2:51:36
92 Lapuan Virkiä 1 13:05:50 2:52:00
93 Rajamäen Rykmentti 2 13:09:38 2:55:48
94 Turun Metsänkävijät 2 13:09:52 2:56:02
95 Göteborg-Majorna OK 3 13:10:29 2:56:39
96 Bergnäsets AIK 1 13:21:01 3:07:11
97 OK Linné 3 12:58:26 2:44:36 Omstart 10
98 OK Roxen 1 13:04:14 2:50:24 Omstart 10
99 OK Ravinen 2 13:04:20 2:50:30 Omstart 10
100 OK Löftan 1 13:09:47 2:55:57 Omstart 10
101 Linköpings OK 2 13:10:40 2:56:50 Omstart 10
102 Snättringe SK 1 13:11:23 2:57:33 Omstart 10
103 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Hamar OK / Ringsaker OK 1 13:11:32 2:57:42 Omstart 10
104 OK Tranan 1 13:13:52 3:00:02 Omstart 10
105 OK Pan-Kristianstad 2 13:14:27 3:00:37 Omstart 10
106 OK Klemmingen 1 13:16:30 3:02:40 Omstart 10
107 OK Denseln 2 13:16:40 3:02:50 Omstart 10
108 Ärla IF 2 13:17:04 3:03:14 Omstart 10
109 Suunta Jyväskylä 1 13:17:05 3:03:15 Omstart 10
110 Joutsenon Kullervo 1 13:17:26 3:03:36 Omstart 10
111 OK Pan Århus 2 13:19:15 3:05:25 Omstart 10
112 Kouvolan Suunnistajat 1 13:22:26 3:08:36 Omstart 10
113 OK Trian 2 13:22:35 3:08:45 Omstart 10
114 OK Roslagen 1 13:22:45 3:08:55 Omstart 10
115 Fossum IF 2 13:24:08 3:10:18 Omstart 10
116 IF Femman 1 13:25:03 3:11:13 Omstart 10
117 Rasti-Kurikka 1 13:26:49 3:12:59 Omstart 10
118 Tampereen Pyrintö 2 13:27:02 3:13:12 Omstart 10
119 CopenhagenO 1 13:27:05 3:13:15 Omstart 10
120 IF Brahe 1 13:30:44 3:16:54 Omstart 10
121 Sävedalens AIK 2 13:32:08 3:18:18 Omstart 10
122 Hauhon Sisu 1 13:33:07 3:19:17 Omstart 10
123 Heming Orientering 1 13:33:22 3:19:32 Omstart 10
124 OK Kolmården 1 13:35:33 3:21:43 Omstart 10
125 IL Tyrving 2 13:35:47 3:21:57 Omstart 10
126 Finspångs SOK 1 13:37:30 3:23:40 Omstart 10
127 OK Vilse 87 / Ronneby OK 1 13:37:31 3:23:41 Omstart 10
128 Frol IL / Freidig 2 13:39:28 3:25:38 Omstart 10
129 OK77 1 13:39:33 3:25:43 Omstart 10
130 Motala AIF OL 1 13:40:39 3:26:49 Omstart 10
131 OK Skogsfalken 1 13:43:25 3:29:35 Omstart 10
132 NTNUI 3 13:45:14 3:31:24 Omstart 10
133 Köping-Kolsva OK 1 13:49:20 3:35:30 Omstart 10
134 Skåneslättens OL 1 13:50:15 3:36:25 Omstart 10
135 Lillomarka OL 2 13:51:08 3:37:18 Omstart 10
136 Bredaryds SOK 1 13:52:03 3:38:13 Omstart 10
137 OK Raseborg 1 13:54:43 3:40:53 Omstart 10
138 Bækkelagets SK 1 13:56:56 3:43:06 Omstart 10
139 OK Nolaskogsarna 1 13:57:48 3:43:58 Omstart 10
140 OK Tyr 1 13:57:52 3:44:02 Omstart 10
141 Tullinge SK 3 14:01:41 3:47:51 Omstart 10
142 OK Alehof 1 14:02:41 3:48:51 Omstart 10
143 Vallentuna-Össeby OL 1 14:04:26 3:50:36 Omstart 10
144 Suunta-Sepot 1 14:11:32 3:57:42 Omstart 10
145 OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 1 14:18:03 4:04:13 Omstart 10
146 IFK Lidingö SOK 4 14:19:30 4:05:40 Omstart 10
147 Kamrat och IF KIF 1 14:22:43 4:08:53 Omstart 10
148 OK Älvsjö-Örby 1 13:50:03 3:36:13 Omstart 9,10
149 Sundbybergs IK 1 13:57:04 3:43:14 Omstart 9,10
150 CusBologna Agorosso 1 14:01:12 3:47:22 Omstart 9,10
151 Västerås SOK 1 14:02:23 3:48:33 Omstart 9,10
152 Kalmar OK 1 14:05:44 3:51:54 Omstart 9,10
153 OK Milan 1 14:10:24 3:56:34 Omstart 9,10
154 Oppsal Orientering 1 14:13:33 3:59:43 Omstart 9,10
155 Jämsän Retki-Veikot 1 14:13:44 3:59:54 Omstart 9,10
156 Konnerud IL / IF Sturla 1 14:19:38 4:05:48 Omstart 9,10
157 Rehns BK 2 14:25:08 4:11:18 Omstart 9,10
158 Gotlands OF 1 14:26:03 4:12:13 Omstart 9,10
159 Haninge SOK 1 14:26:24 4:12:34 Omstart 9,10
160 IF Thor 1 14:27:14 4:13:24 Omstart 9,10
161 Surahammars SOK 1 14:28:57 4:15:07 Omstart 9,10
162 Forsa OK 1 14:29:13 4:15:23 Omstart 9,10
163 Nydalens SK 3 14:36:19 4:22:29 Omstart 9,10
164 IF Thor 2 14:54:32 4:40:42 Omstart 9,10
165 Strängnäs-Malmby OL 1 15:00:02 4:46:12 Omstart 9,10
166 Ås-NMBU Orientering / Nydalens SK 4 15:00:11 4:46:21 Omstart 9,10
167 Tumba-Mälarhöjden OK 1 15:00:51 4:47:01 Omstart 9,10
168 Västerbergslagens OL 1 15:02:51 4:49:01 Omstart 9,10
169 Falkenbergs OK 1 15:03:20 4:49:30 Omstart 9,10
170 OK Tor 1 15:04:17 4:50:27 Omstart 9,10
171 Falköpings AIK OK 1 15:08:35 4:54:45 Omstart 9,10
172 Skogslöparna 1 15:09:28 4:55:38 Omstart 9,10
173 SK Uusi 1 15:09:37 4:55:47 Omstart 9,10
174 Hyvinkään Rasti 1 15:10:58 4:57:08 Omstart 9,10
175 OK Orinto / Lerums SOK 1 15:11:46 4:57:56 Omstart 9,10
176 OK Dacke / FK Vittus 1 15:14:40 5:00:50 Omstart 9,10
177 Göteborg-Majorna OK 4 15:15:25 5:01:35 Omstart 9,10
178 OK Linné 5 15:19:46 5:05:56 Omstart 9,10
179 OK Södertörn 2 15:23:45 5:09:55 Omstart 9,10
180 Järla Orientering 3 15:24:49 5:10:59 Omstart 9,10
181 Väsby OK 1 15:30:04 5:16:14 Omstart 9,10
182 Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 2 15:30:47 5:16:57 Omstart 9,10
183 OK Linné 4 15:31:04 5:17:14 Omstart 9,10
184 CusBologna Agorosso 2 15:31:34 5:17:44 Omstart 9,10
185 Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 1 15:31:54 5:18:04 Omstart 9,10
186 Halden SK 3 15:33:14 5:19:24 Omstart 9,10
187 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 15:33:58 5:20:08 Omstart 9,10
188 Skarpnäcks OL 1 15:34:03 5:20:13 Omstart 9,10
189 Gustavsbergs OK 1 15:35:31 5:21:41 Omstart 9,10
190 Saarijärven Pullistus 1 15:36:58 5:23:08 Omstart 9,10
191 OK Kåre 2 15:38:21 5:24:31 Omstart 9,10
192 SOK Viljan 1 15:40:42 5:26:52 Omstart 9,10
193 SK Vuoksi / Raja-Karjalan Suunnistajat 1 15:40:50 5:27:00 Omstart 9,10
194 IFK Enskede 1 15:45:05 5:31:15 Omstart 9,10
195 Gävle OK 2 15:45:19 5:31:29 Omstart 9,10
196 Lahden Suunnistajat-37 2 15:47:50 5:34:00 Omstart 9,10
197 Porsgrunn OL / OK Skeidi / Skien OK 1 15:57:07 5:43:17 Omstart 9,10
198 Hestra IF 2 15:58:52 5:45:02 Omstart 9,10
199 Frölunda OL 1 16:21:42 6:07:52 Omstart 9,10
200 Hjärnarps GH OL 1 16:26:53 6:13:03 Omstart 9,10
201 COM / AS IGN / avon ok / Noyon CO / Orient'alp / Toutes Orientations Meaux 1 16:31:05 6:17:15 Omstart 9,10
202 Tio Rättens Män 1 16:45:13 6:31:23 Omstart 9,10
203 Centrum OK 3 16:53:31 6:39:41 Omstart 9,10
204 NTNUI 4 16:58:15 6:44:25 Omstart 9,10
205 OK Ravinen 3 17:03:09 6:49:19 Omstart 9,10
206 Pihkaniskat 1 17:03:40 6:49:50 Omstart 9,10
207 Skogsluffarnas OK 1 17:04:58 6:51:08 Omstart 9,10
208 Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 1 17:13:40 6:59:50 Omstart 9,10
209 Rastivarsat 1 15:44:01 5:30:11 Omstart 8,9,10
210 Bohuslän-Dals OF 1 16:11:09 5:57:19 Omstart 8,9,10
211 OK Tylöskog 1 16:14:12 6:00:22 Omstart 8,9,10
212 Sundbybergs IK 2 16:21:25 6:07:35 Omstart 8,9,10
213 Espoon Suunta 2 16:23:16 6:09:26 Omstart 8,9,10
214 Sala OK / Vandrarringen 1 16:28:32 6:14:42 Omstart 8,9,10
215 OK Österåker 1 16:29:25 6:15:35 Omstart 8,9,10
216 Skattkärrs SOK / IK Vikings OK 1 16:32:27 6:18:37 Omstart 8,9,10
217 Sundsvalls OK / Örnsköldsviks OK 2 16:37:14 6:23:24 Omstart 8,9,10
218 Indre Østfold OK 1 16:40:33 6:26:43 Omstart 8,9,10
219 IK Uven 1 16:41:01 6:27:11 Omstart 8,9,10
220 NTNUI 6 16:44:23 6:30:33 Omstart 8,9,10
221 Jämtland United 16:45:14 6:31:24 Omstart 8,9,10
222 OK Kullingshof 1 16:48:06 6:34:16 Omstart 8,9,10
223 Larvik OK / OL Tønsberg og Omegn / Sandefjord OK 1 17:01:03 6:47:13 Omstart 8,9,10
224 OK Denseln 3 17:01:08 6:47:18 Omstart 8,9,10
225 IK Gandvik 1 17:02:30 6:48:40 Omstart 8,9,10
226 CopenhagenO 2 17:13:54 7:00:04 Omstart 8,9,10
227 OK Roslagen 2 17:14:19 7:00:29 Omstart 8,9,10
228 Avesta OK 1 17:20:11 7:06:21 Omstart 8,9,10
229 Umeå OK 2 17:24:45 7:10:55 Omstart 8,9,10
230 Ringerike OL 1 17:25:01 7:11:11 Omstart 8,9,10
231 Tumba-Mälarhöjden OK 2 17:26:07 7:12:17 Omstart 8,9,10
232 Korahdus-Haukijahtaajat 17:40:19 7:26:29 Omstart 8,9,10
233 Kristiansand OK 3 17:42:03 7:28:13 Omstart 8,9,10
234 IFK Hedemora OK 1 18:01:38 7:47:48 Omstart 8,9,10
235 OK Roslagen 3 18:21:37 8:07:47 Omstart 8,9,10
236 OK Raseborg 2 18:23:53 8:10:03 Omstart 8,9,10
237 OK Moss 1 18:28:22 8:14:32 Omstart 8,9,10
238 Västerviks OK / Gamleby OK 1 18:33:53 8:20:03 Omstart 8,9,10
239 Valbo AIF / OK Ödmården 1 18:36:02 8:22:12 Omstart 8,9,10
240 Østmarka OK 1 19:37:18 9:23:28 Omstart 8,9,10
241 Attunda OK 3 19:37:34 9:23:44 Omstart 8,9,10
242 NTNUI 7 20:03:39 9:49:49 Omstart 8,9,10
243 Ballerup OK 1 18:56:10 8:42:20 Omstart 7,8,9,10
244 NTNUI 5 19:20:02 9:06:12 Omstart 7,8,9,10
245 OK Enen 1 19:26:31 9:12:41 Omstart 7,8,9,10
246 LiTHe Vilse 1 19:44:16 9:30:26 Omstart 7,8,9,10
247 Fredrikstad SK 2 19:48:13 9:34:23 Omstart 7,8,9,10
248 Saarijärven Pullistus 2 20:22:47 10:08:57 Omstart 7,8,9,10
249 Alatornion Pirkat 1 20:51:13 10:37:23 Omstart 6,7,8,9,10
OK Linné 1 Utgått
Korven Honka 1 Utgått
Korsnäs IF OK / Ryda SK 1 Utgått
OK Landehof 1 Utgått
OK Älvsjö-Örby / Sigtuna OK / Stigfinnarna 2 Utgått
Lillomarka OL 1 Utgått
IFK Lidingö SOK 3 Utgått
OK Klemmingen 2 Utgått
Varegg Fleridrett 2 Utgått
OK Södertörn 1 Utgått
Kils OK / Lustens OK 1 Utgått
Lynx 2 Utgått
OK Hällen 2 Utgått
OK Orion 1 Utgått
Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / SK Uusi 2 Utgått
Kungälvs OK 1 Utgått
NTNUI 1 Utgått
Umeå OK 1 Utgått
IF Hagen 1 Utgått
Helsingborgs SOK 1 Utgått
Waxholms OK / Motala AIF OL 2 Utgått
Hollolan Urheilijat 46 1 Utgått
Sundsvalls OK 1 Utgått
Asker SK 1 Utgått
OK Denseln 1 Utgått
Tullinge SK 2 Utgått
Järla Orientering 2 Utgått
Arboga OK 1 Utgått
Västerås SOK 2 Utgått
Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Utgått
Täby OK 2 Utgått
Linköpings OK 3 Utgått
Linköpings OK 1 Utgått
Chalmers OL 1 Utgått
OK Pan-Kristianstad 1 Utgått
Tibro OK 1 Utgått
Modum O-lag 1 Utgått
Trollhättans SOK 1 Utgått
Härnösands OK 1 Utgått
Söders-Tyresö 2 Utgått
Södertälje-Nykvarn OF 3 Utgått
Attunda OK 2 Utgått
Løten o-lag / Gjø-Vard OL / OL Toten-Troll / Raufoss I.L. Orientering / Ringsaker OK 2 Utgått
GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 Utgått
FK Göingarna 1 Utgått
OSI Orientering / Oppsal Orientering 2 Utgått
OK Österåker 2 Utgått
Katrineholms OK 1 Utgått
Gävle OK 1 Utgått
Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Utgått
OK Pan Århus 3 Utgått
SK Uranus 1 Utgått
Helsingin Suunnistajat 3 Utgått
Jönköpings OK / IF Hallby SOK 1 Utgått
Centrum OK 2 Utgått
Centrum OK 1 Utgått
SMHI IF 1 Utgått
Aalborg OK 1 Utgått
TA Douai 1 Utgått
Rånäs OK 1 Utgått
Kongsberg OL 1 Utgått
Nightfoxes International 1 Utgått
NTNUI 8 Utgått
NTNUI 9 Utgått
Hagaby GOIF 2 Ej startat
Lappeen Riento 1 Ej startat
KFUM Örebro OK / Hagaby GOIF 3 Ej startat
Attunda OK 4 Ej startat
IFK Mora OK 3 Ej startat
Angelniemen Ankkuri / Paimion Rasti 2 Ej startat
SK100 1 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with