GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2015, Skepptuna, Uppland

Tävlingen genomfördes 9-10 maj 2015 på Ekbackens motorstadion, Skepptuna, nordost om Arlanda flygplats.

Klass: 10MILA (116 km)

"Se hur hela Uppland står i lågor", så skrev Taube en inspirerande stund. Snarast rör sig nu passionens vågor inom oss - den ger oss ingen blund. Lusten att få ge sig ut med karta, lösa klurig kurvbilds knep och knåp, känna benen spritta, vilja starta, se en skogs kalejdoskop...!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

"Fly me to the moon" är årets Tiomila-ton… Högt når ambitionerna i denna flygets region. Men kvar på jord sker vår färd, i orienterarens ljuva värld. ""Fly my heart with song"" så löd Sinatras melodi, och levnadslustig är vår helg när vi ser kartans poesi... "In other words", andas, njut! När skottet hörts, storma ut!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Med en grym vår bakom Er, med ett sjukt toppat lag… Nu är Skepptuna platsen för en fett lyckad dag! Med ettlag-tänk så maxat, med en träning så hård… Det har nu blivit dags att krossa klubbens rekord!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 4 Ungdom 2015

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Nydalens SK 1 Elias Jonsson 1:57:52 0:00 0 0:00
2 Konnerud IL 1 Jørgen Baklid 2:04:17 6:25 -1 6:25
3 Turun Suunnistajat 1 Justus Vuori 2:04:33 6:41 4 3:01
4 Fossum IF 2 Øyvind Hjermstad 2:04:38 6:46 -1 3:25
5 Södertälje-Nykvarn OF 1 Erik Wigle 2:04:49 6:57 9 1:08
6 Trollhättans SOK 1 Eskil Tryggö 2:04:52 7:00 0 3:26
7 OK Lokomotiva Pardubice 1 Jonas Fencl 2:04:56 7:04 1 2:51
8 Tampereen Pyrintö 1 Mikko Eerola 2:05:05 7:13 11 0:29
9 IK Hakarpspojkarna 1 Emil Björnlinger 2:07:25 9:33 2 3:53
10 Fossum IF 1 Einar Melsom 2:07:37 9:45 -8 9:23
11 Lynx 1 Henrik Asklöf 2:07:39 9:47 6 3:19
12 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johan Giberg 2:07:41 9:49 47 -1:23
13 Sundbybergs IK 1 Niklas Carlsson 2:07:43 9:51 24 1:17
14 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Ville Laakso 2:07:45 9:53 27 1:03
15 Markbygdens OK / Umeå OK 1 Felix Axelsson 2:07:48 9:56 -11 6:24
16 Falköpings AIK OK 1 William Lundstedt 2:07:51 9:59 15 1:50
17 OK Linné 1 Olle Grywenz 2:07:52 10:00 15 1:48
18 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Oskar Edvardsson 2:07:54 10:02 33 -0:36
19 Halden SK 1 August Asheim Birkeland 2:07:56 10:04 -7 4:22
20 OK Ravinen 1 Axel Granqvist 2:08:00 10:08 -10 4:36
21 Stora Tuna OK 1 Viktor Svensk 2:08:06 10:14 8 2:14
22 Växjö OK / OK Älme 1 Gustav Runefors 2:08:16 10:24 5 2:28
23 Asker SK 1 Sander Arntzen 2:08:39 10:47 11 2:33
24 MS Parma 1 Rasmus Ekström 2:08:54 11:02 -8 4:57
25 Junior O-sport 2 Jan Hasek 2:10:19 12:27 14 3:47
26 Nydalens SK 2 Jørgen Wulfsberg 2:10:24 12:32 34 1:12
27 Linköpings OK 1 Emanuel Herberthson 2:10:30 12:38 3 4:31
28 CopenhagenO 1 Lasse August Helweg 2:10:32 12:40 -7 5:38
29 OK99 Hradec Kralove / Slavia Hradec Kralove 1 Šimon Chvátil 2:10:38 12:46 -3 4:51
30 OK Österåker 1 Fredrik Stenbeck 2:10:59 13:07 27 2:04
31 OK Trian 1 Fredrik Hurmerinta 2:11:07 13:15 -16 7:18
32 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 1 Jesper Karlsson 2:11:32 13:40 21 2:53
33 Tullinge SK 1 Albin Andersson 2:11:35 13:43 45 0:14
34 OK Roxen 1 Hugo Lillieström 2:11:41 13:49 20 3:00
35 OK Kolmården 1 Arvid Westerberg 2:12:01 14:09 7 4:40
36 Heming Orientering 1 Kasper Fosser 2:12:09 14:17 70 -1:58
37 Täby OK 1 Edvin Nordström 2:12:53 15:01 -12 7:07
38 OK Södertörn 1 Hugo Lindbärg 2:12:59 15:07 -34 11:35
39 IF Thor 1 Erik Hannrup 2:13:43 15:51 50 0:17
40 Gävle OK 1 Emma Hållström 2:13:52 16:00 -16 8:08
41 Freidig 1 Oskar Spets Storhov 2:13:54 16:02 22 4:36
42 Freidig / Byåsen IL 5 Vegard Kittilsen 2:14:09 16:17 -19 8:30
43 Helsingin Suunnistajat 1 Miika Tala 2:14:15 16:23 4 5:54
44 WKS Wawel Krakow 1 Kacper Kuca 2:16:39 18:47 32 5:38
45 OK Linné 2 Jannis Bonek 2:16:42 18:50 89 0:20
46 OK Dacke 1 Oscar Johansson 2:16:44 18:52 65 2:11
47 Bredaryds SOK 1 Filip Trofast 2:16:48 18:56 54 2:49
48 Paimion Rasti 1 Topias Arola 2:16:49 18:57 64 2:07
49 Junior O-sport 3 Vit Mares 2:16:53 19:01 9 7:52
50 Nyköpings OK 1 Ludvig Ek 2:16:57 19:05 92 -0:08
51 CopenhagenO 2 Anders Huus Pedersen 2:17:08 19:16 33 4:42
52 Vehkalahden Veikot 1 Juho Pousi 2:17:15 19:23 22 6:47
53 Koovee 1 Otso Westerlund 2:17:28 19:36 -31 12:21
54 Kouvolan Suunnistajat 1 Arttu Lindqvist 2:17:31 19:39 33 4:07
55 OK Skogsstjärnan / IF Hagen 1 Hanna Mårtensson 2:17:34 19:42 -12 9:27
56 Sundsvalls OK 1 Nils Lundgren 2:17:37 19:45 -8 9:14
57 IFK Lidingö SOK 1 Petter Boding 2:17:40 19:48 -39 13:19
58 Jönköpings OK 1 Filip Rosjö 2:18:44 20:52 41 5:03
59 OK77 1 Elias Talja 2:18:59 21:07 24 6:57
60 OK Kolmården 2 Leo Johansson 2:19:05 21:13 32 5:36
61 OK Pan Århus 1 Mads Møller Skaug 2:19:10 21:18 19 7:41
62 Oppsal Orientering 1 Lavran Thorstensen 2:19:16 21:24 74 2:53
63 Freidig 4 Mathias Syversen Waage Hermstad 2:19:19 21:27 14 8:09
64 Østmarka OK 1 Hans Kristian Stubban Hygen 2:19:25 21:33 23 6:01
65 Rajamäen Rykmentti 1 Pyry Seppälä 2:19:27 21:35 53 4:00
66 Freidig 3 Mats Eidsmo 2:19:29 21:37 13 8:04
67 Frölunda OL / OK Landehof / Sjövalla FK 2 Axel Blom 2:19:30 21:38 -35 13:26
68 Heming Orientering 2 Sebastian Eidem 2:19:45 21:53 -7 10:31
69 Tampereen Pyrintö 2 Ossi Mustonen 2:20:19 22:27 1 10:25
70 OK Södertörn 2 Georg Eklöw 2:20:21 22:29 27 6:42
71 Løten o-lag / Hamar OK / Ringsaker OK 1 Sigurd Ranheim Brynestad 2:20:23 22:31 61 4:10
72 OK Södertörn 3 Axel Kudinoff 2:20:32 22:40 17 7:06
73 Gjø-Vard OL 1 Elias Öhman 2:20:39 22:47 41 5:50
74 Hestra IF 1 Sofia Klasson 2:22:00 24:08 -36 15:31
75 Hiidenkiertäjät 1 Jenna Tulonen 2:22:47 24:55 -74 24:55
76 Halden SK 2 Erlend Brendstuen 2:22:51 24:59 9 9:36
77 OK Roslagen 1 Ellen Frost 2:22:56 25:04 -25 14:20
78 Forsa OK 1 Hanna Kjellin 2:22:58 25:06 -13 13:25
79 OK Rodhen 1 Axel Bergström 2:23:20 25:28 49 7:28
80 Korsnäs IF OK 1 Johannes Ögren 2:25:16 27:24 25 11:10
81 Kils OK 1 Lukas Olm 2:25:36 27:44 38 10:07
82 Leksands OK 1 Wilmer Brodén 2:25:57 28:05 -37 17:41
83 Sandefjord OK 1 Signe Bredholt Jørgensen 2:26:11 28:19 27 11:50
84 Asker SK 2 Per Clemet Wisløff 2:27:01 29:09 20 12:56
85 Porsgrunn OL 1 Håkon Kornmo 2:27:02 29:10 69 7:50
86 IL Tyrving 1 Styrk Hundseid Kamsvåg 2:27:04 29:12 98 4:02
87 Kristiansand OK 2 Einar Ekeland 2:27:06 29:14 -1 13:47
88 OK Lokomotiva Pardubice 2 Ondrej Volak 2:27:11 29:19 70 7:11
89 OK Kåre 1 Vilma Von Krusenstierna 2:27:13 29:21 35 11:27
90 Helsingin Suunnistajat 2 Paavo Heinonen 2:27:17 29:25 5 13:40
91 Snättringe SK 1 Ivar Lidström Lauri 2:27:57 30:05 34 12:09
92 OK Denseln 1 August Mollén 2:28:04 30:12 162 -3:16
93 OK Tor 1 Gustav Jonsson 2:28:23 30:31 122 1:26
94 Nyköpings OK 2 William Nilsson 2:28:31 30:39 114 2:07
95 IK Hakarpspojkarna 3 Hampus Lindman 2:28:38 30:46 36 12:27
96 OK Tyr 1 Oskar Nyman 2:28:39 30:47 124 1:24
97 Kongsberg OL 2 Sølve Drage 2:28:42 30:50 26 12:58
98 OK Roxen 2 Joel Karnehed 2:28:44 30:52 54 9:57
99 Lillomarka OL 2 Eirik Høst Fossgård 2:28:48 30:56 49 10:41
100 Tullinge SK 2 Oskar Forsberg 2:28:49 30:57 90 4:17
101 Junior O-sport 1 Jakub Chupek 2:28:51 30:59 44 11:29
102 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Teemu Oksanen 2:28:56 31:04 108 2:26
103 Kristiansand OK 1 Marius Aurebekk 2:28:59 31:07 -1 14:57
104 Söders-Tyresö 1 Elias Röstin 2:29:05 31:13 75 6:33
105 Skogsluffarnas OK / Strängnäs-Malmby OL 1 Jason Bransome 2:29:06 31:14 136 0:09
106 Lillomarka OL 1 Jens Johan Brekke 2:29:10 31:18 73 6:38
107 MS Parma 2 Aleksi Hellman 2:29:12 31:20 70 6:49
108 OK Trian 2 Algot Silvennoinen 2:29:13 31:21 5 14:28
109 Hiisirasti 1 Roope Ruuhiala 2:29:18 31:26 79 5:20
110 OK Moss 1 Johanne Bratland Tjernshaugen 2:29:22 31:30 -13 15:43
111 Attunda OK 2 Hampus Brunander 2:29:26 31:34 80 4:44
112 Nydalens SK 3 Kornelius Kriszat-Løvfald 2:29:34 31:42 59 7:51
113 Suunta Jyväskylä 1 Lassi Vaismaa 2:29:36 31:44 17 13:38
114 Pargas IF 1 Alex Virtala 2:29:42 31:50 41 10:17
115 Ärla IF 1 Sofie Ohlsson 2:29:44 31:52 18 13:27
116 Göteborg-Majorna OK 1 Felix Falk 2:29:47 31:55 4 14:17
117 OK Älvsjö-Örby 1 Lucas Fredman 2:29:49 31:57 55 8:03
118 Eiker OL / Bodø & Omegn IF Orientering 1 Ane P Dyrkorn 2:29:52 32:00 60 7:22
119 Västerås SOK 1 Sixten Törnqvist 2:29:54 32:02 18 13:25
120 KFUM Örebro OK 1 Lovisa Gustafsson 2:30:10 32:18 -70 21:42
121 OK Hammaren 1 Emma Blixt 2:31:15 33:23 20 14:12
122 OK Ravinen 4 Simon Törnqvist 2:31:16 33:24 67 6:53
123 Lerums SOK 1 Gabriel Sturesson 2:31:20 33:28 -6 15:54
124 Anderstorps OK / Kexholms SK / Vimmerby OK 1 Carl Ekbring 2:31:26 33:34 63 7:39
125 Helsingin Suunnistajat 3 Leevi Väisänen 2:31:37 33:45 22 13:57
126 Fossum IF 5 Peter Andreas Gisholt 2:33:23 35:31 79 7:21
127 SOK Viljan 1 Benjamin Sturek 2:33:29 35:37 121 3:24
128 OK Pan-Kristianstad / Örkelljunga FK 1 Albin Kronkvist 2:33:31 35:39 73 7:54
129 Bækkelagets SK 1 Linus Kristianson 2:33:37 35:45 87 6:34
130 Eksjö SOK 1 Hugo Djurstedt 2:33:55 36:03 93 6:31
131 Västerviks OK 2 Axel Lindeberg 2:33:56 36:04 52 11:05
132 Fossum IF 3 Emil Størmer 2:34:02 36:10 21 14:52
133 Kungälvs OK 2 Kajsa Rask 2:34:07 36:15 41 12:15
134 Helsingin Suunnistajat 4 Henri Malmberg 2:34:14 36:22 60 9:09
135 Finspångs SOK 1 Johan Lindman 2:34:16 36:24 103 5:26
136 Ronneby OK 1 Anton Gliveson 2:34:18 36:26 49 10:41
137 OK Djerf 1 Elin Lindblad 2:34:23 36:31 -28 20:07
138 Linköpings OK 2 Sarah Magnusson 2:34:34 36:42 24 14:08
139 OK77 2 Linus Jern 2:34:37 36:45 82 7:19
140 Fredrikstad SK 1 Bendik Eliassen 2:34:49 36:57 -2 18:17
141 Trollhättans SOK 2 Oscar Karlsson 2:34:56 37:04 16 15:05
142 SK Uusi 1 Benjamin Lamberg 2:35:22 37:30 49 10:40
143 OK Ravinen 3 Kasper Fransson 2:37:39 39:47 56 12:08
144 IL Tyrving 2 Synne Skjærstein 2:38:08 40:16 16 17:54
145 Turun Suunnistajat 2 Iiro Seppä 2:40:18 42:26 88 11:50
146 Nydalens SK 4 Espen Hegstad Krüger 2:40:21 42:29 100 10:30
147 Rajamäen Rykmentti 2 Joni Koskinen 2:40:23 42:31 51 14:53
148 Sundbybergs IK 2 Jonatan Ståhl 2:40:37 42:45 119 7:53
149 Bredaryds SOK 2 Anton Gunnarsson 2:40:41 42:49 57 14:34
150 Waxholms OK 1 Selma Gumaelius 2:41:15 43:23 85 12:35
151 Kongsberg OL 4 Kristiane Rogstad 2:42:09 44:17 -6 24:47
152 Kalevan Rasti 2 Elias Liukka 2:42:51 44:59 12 22:21
153 Attunda OK / Väsby OK 1 Oskar Enges 2:42:58 45:06 44 17:34
154 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 Albin Kvarnefalk 2:43:21 45:29 72 15:42
155 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Frida Andersson 2:44:14 46:22 7 23:48
156 Lerums SOK 2 Maja Gunnarsson 2:44:43 46:51 -74 32:47
157 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Noel Waldenfjord 2:47:18 49:26 119 12:22
158 Hyvinkään Rasti 1 Lauri Aaltonen 2:47:20 49:28 86 17:52
159 OK Linné 3 Oliver Angelsiöö 2:48:04 50:12 133 10:31
160 NAIS Orienteringsklubb 1 Josefin Bovellan 2:48:52 51:00 21 26:16
161 HJS-Vansbro OK / Malungs OK Skogsmårdarna 1 Zeb Palm 2:49:30 51:38 120 14:04
162 Rastivarsat 1 Salla Päivähonka 2:49:50 51:58 90 19:07
163 Porsgrunn OL 2 Alexander Repstad Storemyr 2:51:24 53:32 106 17:42
164 Långhundra IF 1 Axel Leijon Thorell 2:51:34 53:42 110 16:42
165 Vehkalahden Veikot 2 Heidi Rautamaa 2:51:43 53:51 2 30:51
166 OK Ravinen 2 Hannes Svahn 2:52:16 54:24 135 11:34
167 Sundsvalls OK 2 Albin Kårén 2:52:33 54:41 80 22:33
168 Fossum IF 4 Martin Andresen Skotte 2:52:35 54:43 91 20:46
169 Vänersborgs SK 1 Tova Jansson 2:52:37 54:45 6 30:25
170 Sigtuna OK 1 Sofia Berglund 2:52:38 54:46 57 24:51
171 Sundsvalls OK / Östersunds OK 3 / Uvarna Måns Eriksson 2:52:40 54:48 54 25:09
172 IFK Lidingö SOK 2 Niclas Limnefelt 2:52:53 55:01 92 20:30
173 Halden SK 3 Haakon Johann Slang-Sundsetvik 2:53:13 55:21 108 17:47
174 Varegg Fleridrett 1 Ida Lehmann 2:53:15 55:23 -40 36:53
175 Nydalens SK 6 Marte Morgenlie Skei 2:54:21 56:29 -14 34:00
176 Ockelbo OK / Valbo AIF 1 Eric Hallner 2:56:44 58:52 121 16:21
177 Asker SK 4 Axel Hoveid 2:57:33 59:41 114 20:06
178 Espoon Suunta 2 Mikko Tervakangas 2:57:43 59:51 50 29:55
179 Gotlands OF 1 Edvin Johnsson 2:57:44 59:52 116 17:32
180 Nydalens SK 7 Marie Ullevålseter 2:57:46 59:54 -24 38:11
181 OK Enen 1 Emma Bernersson 2:57:47 59:55 -88 44:17
182 Västerbergslagens OL 1 Henrik Petrisi 2:58:19 1:00:27 74 26:46
183 Göteborg-Majorna OK 2 Erik Hogedal 2:58:47 1:00:55 88 24:35
184 Eksjö SOK 2 Simon Svahn 2:58:51 1:00:59 67 28:10
185 Tullinge SK 3 Lukas Arkäng 3:00:14 1:02:22 -184 1:02:22
186 OK Renen 1 Tobias Snell 3:00:42 1:02:50 84 26:31
187 OK Hällen 1 Frida Zeijlon 3:01:04 1:03:12 58 31:18
188 Raumar Orientering 2 Ingrid Bredalen 3:01:38 1:03:46 34 34:15
189 Domnarvets GOIF / Kvarnsvedens GoIF OK 1 Emil Byberg 3:01:59 1:04:07 69 30:12
190 Indre Østfold OK 1 Haakon Johannesen 3:02:30 1:04:38 75 30:05
191 Freidig 2 Kristian Fredrik Lynum 3:03:40 1:05:48 52 34:13
192 Skogslöparna 1 Emma Viberg 3:04:38 1:06:46 81 30:00
193 OK Linné / Länna IF 4 Nils Strand 3:05:56 1:08:04 90 30:23
194 IK Uven 1 Johan Grahn 3:06:16 1:08:24 91 30:17
195 Nydalens SK 5 Håkon Øvstedal 3:06:27 1:08:35 117 21:46
196 Sundbybergs IK 3 Christian Lindh 3:06:37 1:08:45 132 15:34
197 Täby OK 2 Ellen Andersson 3:06:44 1:08:52 -4 41:55
198 OK Nolaskogsarna / FK Herkules 1209 Nils Hammar 3:07:46 1:09:54 20 40:39
199 Järla Orientering 1 Magnus Ericson 3:08:03 1:10:11 91 30:56
200 Tumba-Mälarhöjden OK 3 Max Igor Kajanus 3:08:39 1:10:47 39 39:45
201 Gamleby OK 1 Jenny Jakobsson 3:10:17 1:12:25 -200 1:12:25
202 Lynx 2 Sami Raitola 3:10:54 1:13:02 113 25:41
203 Ringerike OL 1 Tuva Aas Stræte 3:11:57 1:14:05 39 42:56
204 Fredrikstad SK 2 Sondre Ottesen 3:13:26 1:15:34 108 28:45
205 Haninge SOK 1 Martin Skärlén 3:15:08 1:17:16 50 43:47
206 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 4 Arne Kvarnefalk 3:15:52 1:18:00 116 27:08
207 Angelniemen Ankkuri 1 Atte Saastamoinen 3:16:14 1:18:22 6 49:30
208 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / OL Toten-Troll / Raufoss I.L. Orientering 3 Simen Ballangrud 3:17:48 1:19:56 147 14:47
209 OK Hammaren 2 Rasmus Täck 3:17:54 1:20:02 143 16:10
210 OK Linné 5 Filip Elihn 3:18:01 1:20:09 96 36:48
211 NAIS Orienteringsklubb 2 Gustav Träff 3:18:19 1:20:27 125 23:12
212 Långhundra IF 2 Karl Brahm 3:18:23 1:20:31 85 38:00
213 Konnerud IL 2 Joar Gjerdahl 3:19:23 1:21:31 118 25:53
214 OK Djerf 2 Frida Johansson 3:21:01 1:23:09 148 9:38
215 Gustavsbergs OK 1 Simon Frisk 3:22:23 1:24:31 143 14:06
216 FK Herkules 1 Axel Forsman 3:24:45 1:26:53 138 21:54
217 Södertälje-Nykvarn OF 2 Hanna Johansson 3:26:02 1:28:10 101 38:12
218 Larvik OK 1 Elisabeth Hesselberg 3:26:09 1:28:17 115 31:20
219 Avesta OK 1 Linnea Sjödin 3:26:12 1:28:20 -218 1:28:20
220 Bohuslän-Dals OF 2 Erik Lund 3:26:27 1:28:35 96 38:57
221 Mölndal Outdoor IF 1 Annie Olsson 3:26:30 1:28:38 90 42:08
222 Piteå IF 1 Martin Granberg 3:26:32 1:28:40 141 8:09
223 Kongsberg OL 3 Kathinka Rogstad 3:26:47 1:28:55 106 35:25
224 OK Tisaren 1 Valter Pettersson 3:28:18 1:30:26 142 6:50
225 Kungälvs OK 1 Johanna Nilsson 3:28:32 1:30:40 139 10:02
226 Vallentuna-Össeby OL / Rånäs OK 1 Oskar Sundblom 3:31:18 1:33:26 123 33:43
227 OK Linné 6 Gunnar Karlström 3:33:37 1:35:45 96 44:36
228 Indre Østfold OK 2 Vegar Skinne 3:41:06 1:43:14 -227 1:43:14
229 Sala OK / OK Hedströmmen 1 Katja Dalén 3:41:20 1:43:28 105 46:29
230 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Lukas Brodin 3:43:25 1:45:33 114 46:11
231 Järla Orientering 2 Alvar Trojenborg 3:43:57 1:46:05 53 1:07:59
232 Täby OK 3 Josefine Andersson 3:44:04 1:46:12 54 1:07:57
233 Haninge SOK / Ulricehamns OK 2 Gustav Nirvin 3:45:12 1:47:20 39 1:10:58
234 IF Sturla 2 Nicolai Hubschle 3:45:57 1:48:05 136 21:22
235 IF Thor 2 Anton Segerman 3:47:52 1:50:00 126 37:20
236 IF Femman 1 Lukas Enlund 3:48:15 1:50:23 120 44:33
237 Konnerud IL / Berger og Svelvik o-lag / Røyken O-lag 3 Amanda Skyttersæter Saugerud 3:48:27 1:50:35 98 53:21
238 Eiker OL 2 Anna Isnes Tyse 3:48:41 1:50:49 103 52:40
239 Ås-NMBU Orientering / Kolbotn & Skimt OL / Måren OK 1 Linus Olhans 3:49:53 1:52:01 141 12:47
240 IFK Mora OK 2 Gustav Björklund 3:50:20 1:52:28 120 41:17
241 Sarpsborg OL 1 Benjamin Aasen 3:55:02 1:57:10 91 1:01:20
242 OL Tønsberg og Omegn / Hedrum OL / OL Trollo 1 Olav Aasmundtveit Hoff 3:55:08 1:57:16 85 1:04:23
243 Modum O-lag 1 Syver Kongsrud 3:58:17 2:00:25 76 1:10:26
244 OK Moss 2 Hedda Ruud Storkås 4:05:14 2:07:22 140 18:13
245 Espoon Suunta 3 Ella Kaukonen 4:07:58 2:10:06 -11 1:39:24
246 Lillehammer OK 1 Ane Holm Grøneng 4:08:10 2:10:18 135 30:32
247 NAIS Orienteringsklubb 3 Viktor Waernqvist 4:08:46 2:10:54 139 21:19
248 IL Gular 1 Eli F. Johannesen 4:10:10 2:12:18 72 1:22:15
249 IF Thor 3 Jesper Nyström 4:16:48 2:18:56 116 55:50
250 Skien OK 1 Skjalg Nysæter 4:16:53 2:19:01 133 29:57
251 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Ringsaker OK 2 Håvard Hovde 4:20:19 2:22:27 131 36:00
252 Mölndal Outdoor IF 2 / Frölunda Rebecka Persson 4:23:15 2:25:23 120 56:13
253 IFK Mora OK 1 Emelie Brudin 4:27:45 2:29:53 123 58:33
254 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 6 Nils Babtist 4:27:46 2:29:54 -253 2:29:54
255 Skarpnäcks OL 1 Alf Irestig 4:42:04 2:44:12 90 1:44:40
256 OK Linné 7 Oscar Palm 4:50:54 2:53:02 131 48:23
257 Fredrikstad SK 3 Eirik Klavestad Moen 4:51:57 2:54:05 128 1:04:53
258 Skarpnäcks OL 2 Inez Eklund 5:00:57 3:03:05 110 1:39:09
259 IL Tyrving 3 Thea Feiring Haltia 5:12:21 3:14:29 130 59:55
OK Landehof 1 Emelie Karlsson Utgått
OK Hällen 2 Ellen Stålberg Utgått
IF Sturla 1 Ole Jørgen Bogen Arenth Utgått
Bohuslän-Dals OF 1 Axel Halvarsson Utgått
OK Roxen 3 Hugo Dalhammer Utgått
Asker SK 3 Johan Westly Utgått
Västerås SOK 2 Elin Nallgård Utgått
Ringerike OL 2 Anders Roum Utgått
Kalevan Rasti 1 Oskari Silvennoinen Utgått
Espoon Suunta 1 Lauri Heinaro Utgått
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 5 Hampus Norrby Utgått
Vallentuna-Össeby OL 2 Otto Balck Utgått
IK Hakarpspojkarna 2 Lukas Granstedt Utgått
Porsgrunn OL 3 Torjus Kolbjørnsen Utgått
Hadeland OL 1 Ingeborg Rognstad Utgått
Raumar Orientering 1 Kristine Eide Rapp Utgått
Domnarvets GOIF 2 Albin Berger Utgått
Kongsberg OL 1 Tord Strand Utgått
Lillomarka OL / Nittedal OL 3 Sindre Vestengen Lian Utgått
OK Pan Århus 2 Mikkel Holm Nielsen Diskvalificerad
Fossum IF 6 Knut Selstad Diskvalificerad
OK Klemmingen 1 vacant Ej startat
Koovee 2 vacant Ej startat
OK Tyr 2 vacant Ej startat
Asker SK 5 vacant Ej startat
Østmarka OK 2 vacant Ej startat
OK Österåker 2 vacant Ej startat
Täby OK 4 vacant Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with