GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2015, Skepptuna, Uppland

Tävlingen genomfördes 9-10 maj 2015 på Ekbackens motorstadion, Skepptuna, nordost om Arlanda flygplats.

Klass: 10MILA (116 km)

"Se hur hela Uppland står i lågor", så skrev Taube en inspirerande stund. Snarast rör sig nu passionens vågor inom oss - den ger oss ingen blund. Lusten att få ge sig ut med karta, lösa klurig kurvbilds knep och knåp, känna benen spritta, vilja starta, se en skogs kalejdoskop...!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

"Fly me to the moon" är årets Tiomila-ton… Högt når ambitionerna i denna flygets region. Men kvar på jord sker vår färd, i orienterarens ljuva värld. ""Fly my heart with song"" så löd Sinatras melodi, och levnadslustig är vår helg när vi ser kartans poesi... "In other words", andas, njut! När skottet hörts, storma ut!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Med en grym vår bakom Er, med ett sjukt toppat lag… Nu är Skepptuna platsen för en fett lyckad dag! Med ettlag-tänk så maxat, med en träning så hård… Det har nu blivit dags att krossa klubbens rekord!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 5 Damer 2015

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Stora Tuna OK 1 Tove Alexandersson 47:56 0:00
2 Kalevan Rasti 1 Sara Lüscher 48:30 0:34
3 Domnarvets GOIF 1 Emma Johansson 48:58 1:02
4 Lahden Suunnistajat-37 1 Minna Kauppi 49:15 1:19
5 Järla Orientering 1 Elin Hemmyr Skantze 49:45 1:49
6 OK Orion 1 Nadiya Volynska 49:55 1:59
7 Halden SK 1 Mari Fasting 50:08 2:12
8 Linköpings OK 1 Alva Olsson 50:11 2:15
9 OK Tisaren 1 Lilian Forsgren 50:17 2:21
10 OK Kåre 1 Lisa Risby 50:22 2:26
11 Hiidenkiertäjät 1 Julia Novikova 50:29 2:33
12 Hellas Orientering 1 Tatyana Riabkina 50:47 2:51
13 Paimion Rasti 1 Saara Norrgrann 50:56 3:00
14 IFK Lidingö SOK 2 Adela Indrakova 51:40 3:44
15 IFK Lidingö SOK 1 Helena Karlsson 51:47 3:51
16 SK Pohjantähti 1 Sofia Haajanen 52:04 4:08
17 Tullinge SK 1 Johanna Lönnkvist 52:09 4:13
17 Tampereen Pyrintö 1 Saila Kinni 52:09 4:13
19 Halden SK 2 Bodil Helgerud 52:15 4:19
20 Koovee 1 Svetlana Mironova 53:23 5:27
21 OK Pan Århus 1 Ida Bobach 53:45 5:49
22 Sävedalens AIK 1 Silje Ekroll Jahren 54:08 6:12
23 Angelniemen Ankkuri 1 Sanni Kivelä 54:16 6:20
24 Leksands OK 1 Linnea Gustafsson 54:35 6:39
25 Alfta-Ösa OK 1 Sara Eskilsson 55:08 7:12
26 Vittjärvs IK 1 Evelina Wickbom 55:36 7:40
27 Vehkalahden Veikot 1 Sari Nurmela 55:52 7:56
28 IFK Göteborg 1 Anna Närhi 55:58 8:02
29 Göteborg-Majorna OK 1 Judith Wyder 56:20 8:24
30 IFK Mora OK 1 Olga Panchenko 56:51 8:55
31 OK Linné 1 Bettina Aebi 56:57 9:01
32 Leksands OK 2 Franziska Dörig 56:59 9:03
33 Nydalens SK 1 Anne M Hausken Nordberg 57:14 9:18
33 Täby OK 1 Lenka Poklopova 57:14 9:18
35 MS Parma 1 Maija Sianoja 57:18 9:22
36 MS Parma 2 Outi Sareila 57:35 9:39
37 Järla Orientering 2 Josefin Persson 57:53 9:57
38 Turun Suunnistajat 1 Kaisa Lylynperä 58:06 10:10
39 Hiisirasti 1 Natalia Efimova 58:07 10:11
40 Tullinge SK 2 Martina Seiterle 58:10 10:14
40 IFK Lidingö SOK 3 Sofia Adolfsson 58:10 10:14
42 Bækkelagets SK 1 Nikoline Ekeberg Schjerve 58:19 10:23
43 Freidig 1 Frida Sæther 58:22 10:26
44 Göteborg-Majorna OK 2 Agnes Leo 58:28 10:32
45 OK Vilse 87 / FK Göingarna 1 Ellinor Tjernlund 58:37 10:41
46 Lynx 1 Aino Mänkärlä 58:38 10:42
47 Pargas IF 1 Sanna Nymalm 58:40 10:44
48 Koovee 2 Henna Skog 58:59 11:03
49 OK Tyr 2 My Westlund 59:11 11:15
50 OK Roslagen 1 Rebecka Lindberg 59:33 11:37
51 Eksjö SOK 1 Josefine Klintberg 59:45 11:49
52 Ulricehamns OK 1 Radka Sklenarova 1:00:03 12:07
53 OK Djerf 1 Åsa Zetterberg Eriksson 1:00:08 12:12
54 Söders-Tyresö 1 Camilla Hellström 1:00:13 12:17
55 Nydalens SK 2 Hanne Nøvik 1:00:14 12:18
56 Helsingin Suunnistajat 1 Pihla Otsamo 1:00:32 12:36
57 Södertälje-Nykvarn OF 1 Jana Knapová 1:00:38 12:42
58 OK Kolmården 1 Linn Bränneby 1:00:46 12:50
59 NTNUI 2 Ida Lindkvist 1:00:51 12:55
60 Lillomarka OL 1 Andrine Benjaminsen 1:01:02 13:06
61 Göteborg-Majorna OK / OK Kroppefjäll 5 Maria Arvidsson 1:01:53 13:57 Omstart
62 Rajamäen Rykmentti 1 Alena Neradova 1:01:54 13:58
63 Trollhättans SOK 1 Sara Schmidt 1:01:57 14:01 Omstart
64 Harstad OL 1 Siri Eidnes 1:02:00 14:04 Omstart
65 Umeå OK 1 Åsa Otterbjörk 1:02:01 14:05
66 Tullinge SK 5 Lina Berggren 1:02:03 14:07 Omstart
67 Stora Tuna OK 4 Ingrid Alexandersson 1:02:04 14:08 Omstart
68 Sävedalens AIK 3 Pernilla Nilsson 1:02:19 14:23
69 Tampereen Pyrintö 2 Jenni Laine 1:02:23 14:27
70 SK Uusi 1 Greet Oeyen 1:02:30 14:34
70 Rehns BK 1 Kristin Olovsson 1:02:30 14:34
72 IK Hakarpspojkarna 1 Gabriella Gustafsson 1:02:38 14:42
73 OK Ravinen 1 Hanna Korhonen 1:03:10 15:14
74 IFK Göteborg 2 Maria Holmstrand 1:03:13 15:17
75 Södertälje-Nykvarn OF 2 Amanda Kleijn 1:03:16 15:20
76 Domnarvets GOIF 2 Sara Johansson 1:03:17 15:21
77 Espoon Suunta 1 Sini Pekkala 1:03:21 15:25
78 OK Pan Århus 2 Mette Hjerrild 1:03:29 15:33
79 Västerås SOK 1 vacant 1:03:30 15:34
80 OK Tyr 3 Jessica Nilsson 1:03:41 15:45
81 OK Tranan 1 Ulrika Kindlund 1:03:44 15:48
82 Sundbybergs IK 1 Karolina Hellberg 1:03:48 15:52 Omstart
83 OK Kåre 3 Wilma Von Krusenstierna 1:03:53 15:57 Omstart
84 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Ildiko Szerencsi 1:03:54 15:58
85 IK Ymer 1 Martina Lindberg 1:03:55 15:59 Omstart
86 Tampereen Pyrintö 3 Annika Viilo 1:04:03 16:07 Omstart
87 Gotlands OF 1 Anna Samelius 1:04:06 16:10 Omstart
88 Hagaby GOIF 2 Karin E Gustafsson 1:04:08 16:12 Omstart
89 NTNUI 1 Linn Hokholt 1:04:12 16:16
89 OK Denseln 2 Lisa Kalered 1:04:12 16:16 Omstart
91 CopenhagenO 3 Ida Øbro 1:04:13 16:17 Omstart
92 Espoon Suunta 2 Heidi Plit 1:04:17 16:21 Omstart
93 Kongsberg OL 1 Eline Drage 1:04:19 16:23 Omstart
94 Rastivarsat 1 Tessa Pulli 1:04:22 16:26 Omstart
94 Sundsvalls OK 1 Annika Carlberg 1:04:22 16:26
96 Motala AIF OL 1 Malin Lindberg 1:04:23 16:27 Omstart
97 Forsa OK 1 Linn Bylars 1:04:29 16:33 Omstart
98 OK Skogsfalken 2 Christina Smedberg 1:04:31 16:35 Omstart
99 OK Linné 2 Lovisa Larsson 1:04:32 16:36
99 Halden SK 3 Andrea Roggo 1:04:32 16:36
101 OK Orion 2 Elina Svilpe 1:04:34 16:38
102 OK Tyr 1 Malin Jonsson 1:04:37 16:41
103 Ärla IF 1 Emma Kantarp 1:04:42 16:46
104 Paimion Rasti 2 Milla Saarimäki 1:04:52 16:56
105 NTNUI 3 Kristine Fjeldbo 1:05:05 17:09
106 Järla Orientering 3 Ellinor Fransson 1:05:17 17:21
107 CopenhagenO 2 Astrid Maag 1:05:49 17:53 Omstart
108 Södertälje-Nykvarn OF 3 Annika Bygdén 1:06:15 18:19 Omstart
109 OK Pan Århus 3 Signe Søes 1:06:16 18:20 Omstart
110 OK Rodhen 1 Jessica Söllvander 1:06:17 18:21
111 Linköpings OK 3 Maria Olsson 1:06:18 18:22 Omstart
111 Hagaby GOIF 1 Benita Hansson 1:06:18 18:22
113 OK Denseln 1 Lovisa Adolfsson 1:06:29 18:33
114 Suunta Jyväskylä 1 Kaisa Kurittu 1:06:35 18:39
115 Täby OK 2 Katrin Söderberg 1:06:38 18:42 Omstart
116 Konnerud IL 1 Marie Nordbye Nybø 1:06:41 18:45
117 Rånäs OK 1 Janie Nyström 1:06:42 18:46 Omstart
118 Växjö OK 1 Josephine Regnell 1:06:44 18:48 Omstart
119 Stora Tuna OK 3 Ulrika Eriksson 1:06:46 18:50 Omstart
120 Angelniemen Ankkuri / MS Parma / Suomusjärven Sisu 3 Nella Rontu 1:06:48 18:52 Omstart
121 Mölndal Outdoor IF 1 Anna Nordelöf 1:06:57 19:01 Omstart
122 SK Vuoksi / Navi 1 Petra Aho 1:07:00 19:04 Omstart
123 OK Södertörn 1 Helena Markstedt 1:07:03 19:07
124 OK Skogsfalken 1 Pim Hedberg 1:07:22 19:26
125 Bredaryds SOK 1 Amelia Skalberg 1:07:24 19:28
126 Västerås SOK 3 vacant 1:07:25 19:29 Omstart
127 OK Renen 1 Sigrid Holmgren 1:07:45 19:49
128 Sandefjord OK / OL Tønsberg og Omegn 1 Maria Prestbøen 1:07:49 19:53 Omstart
129 OK Linné 3 Ulrika Lindstam 1:07:54 19:58
130 OK Roxen 1 Fanny Asketun 1:07:56 20:00
131 IK Hakarpspojkarna 2 Alice Axelsson 1:08:01 20:05
132 Kamrat och IF KIF 1 Stina Strömstedt 1:08:05 20:09
133 Tullinge SK 4 Elin Sundqvist 1:08:37 20:41
134 IL Tyrving 2 Synne Nesheim Flatebakken 1:08:39 20:43 Omstart
135 CopenhagenO 4 Ida Marie Heerfordt 1:08:41 20:45 Omstart
136 Asker SK 2 Silje Arntzen 1:08:43 20:47 Omstart
137 NTNUI 4 Marie Styrvold 1:08:45 20:49 Omstart
138 Göteborg-Majorna OK 4 Elvira Sellgren 1:08:47 20:51 Omstart
139 Lillomarka OL 3 Hanne Cecilie Unger 1:08:49 20:53 Omstart
140 IFK Umeå 1 Susanne Rutqvist 1:08:51 20:55 Omstart
141 NTNUI 8 Christine Turter Sandvold 1:08:53 20:57 Omstart
142 Köping-Kolsva OK 1 Rebecca Mårtensson 1:08:54 20:58 Omstart
143 Attunda OK 1 Terese Herlin 1:08:57 21:01 Omstart
144 Linköpings OK 2 Anna Håkansson 1:08:59 21:03 Omstart
145 Ärla IF 2 Mona Bierfeldt 1:09:01 21:05 Omstart
146 OK Rodhen 3 Lisa Johansson 1:09:03 21:07 Omstart
147 Lynx 2 Nelli Rehn 1:09:05 21:09 Omstart
148 Söders-Tyresö 3 Mathilda Högberg 1:09:06 21:10 Omstart
149 Frol IL 2 Chiara Dalla Santa 1:09:08 21:12 Omstart
150 Halden SK 6 Marie Bergstrøm 1:09:11 21:15 Omstart
151 NTNUI 6 Karoline Dahl Fosby 1:09:12 21:16 Omstart
152 Finspångs SOK 1 Eva Göhl 1:09:14 21:18 Omstart
153 Söders-Tyresö 2/IFK Göteborg Karin Almgren 1:09:16 21:20 Omstart
154 Ringerike OL 1 Kathrine Skistad 1:09:19 21:23 Omstart
155 Sala OK 1 Elin Stenström 1:09:20 21:24 Omstart
155 Tullinge SK 3 Linnéa Engstedt 1:09:20 21:24
157 IFK Mora OK / OK Roxen / SOK Aneby 3 Kristin E Karlsson 1:09:22 21:26 Omstart
158 Espoon Suunta 3 Marja-Liisa Autti 1:09:24 21:28 Omstart
159 OK Tor 1 Malin Jacobson 1:09:26 21:30 Omstart
160 Vallentuna-Össeby OL 1 Karin Hofstedt 1:09:29 21:33 Omstart
161 Kristiansand OK 1 Mona Blankjenn 1:09:30 21:34 Omstart
162 Jönköpings OK 2 Elin Posch 1:09:32 21:36 Omstart
163 Fredrikstad SK 2 Rikke FSK Ingesen 1:09:34 21:38 Omstart
164 OK Denseln 3 Carina Kalered 1:09:35 21:39 Omstart
165 Västerås SOK 2 vacant 1:09:37 21:41 Omstart
166 Centrum OK 1 Lena Öhman 1:09:56 22:00
167 OK Orion 3 Carlotta Scalet 1:10:17 22:21
168 Løten o-lag / Bækkelagets SK 3 Evine Westli Andersen 1:10:25 22:29
169 Asker SK 1 Ingrid Gulbrandsen 1:11:13 23:17
170 Fossum IF 1 Line Wegner Hodt 1:11:22 23:26
171 IF Thor 1 Marianne Gustafsson 1:11:29 23:33
172 IF Femman 1 Pernilla Tunis 1:11:42 23:46
173 OK Renen 2 Signe Rosendahl 1:11:56 24:00 Omstart
174 Rasti-Nokia / Helsingin Suunnistajat / Iisalmen Visa / Kyrös-Rasti / Suunta Jyväskylä 3 Heidi Sarvijärvi 1:12:01 24:05 Omstart
174 Hestra IF 1 Sofia Grahn 1:12:01 24:05
176 OK Ravinen 3 Anette Önerud 1:12:03 24:07 Omstart
177 OK Kolmården 2 Sara Forsberg 1:12:06 24:10 Omstart
178 Kangasala SK 1 Anna Kotkajuuri 1:12:22 24:26
179 KFUM Örebro OK 1 Sofie Karlsson 1:12:23 24:27
180 Göteborg-Majorna OK 3 Karolina Källstrand 1:12:27 24:31
181 Modum O-lag 1 Anna Mårtensson 1:12:29 24:33 Omstart
182 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Rebecca Waldenfjord 1:12:32 24:36 Omstart
183 Nyköpings OK 1 Rebecka Hylander 1:12:33 24:37
184 OK Linné 5 Pia Ocvirk 1:12:34 24:38 Omstart
185 OK Trian 1 Charlotta Linnaila 1:12:38 24:42
186 Skattkärrs SOK 1 Lina Rööhs 1:12:45 24:49 Omstart
187 Sarpsborg OL 1 Helena Åsberg 1:12:49 24:53 Omstart
187 OK Kåre 2 Anna Von Krusenstierna 1:12:49 24:53
189 Falkenbergs OK / Hylte OK / Ätrans IF 1 Åsa Söderblom 1:12:50 24:54 Omstart
190 Alfta-Ösa OK 2 Lina Schols 1:12:51 24:55
191 Kungälvs OK 1 Kristin Ekdala 1:12:53 24:57 Omstart
192 NTNUI 5 Marte Fallbakken Berge 1:12:55 24:59 Omstart
193 Centrum OK 2 Kristina Aspvall 1:12:56 25:00 Omstart
194 OSI Orientering 1 Hanne Maria Vister 1:12:59 25:03 Omstart
195 Vandrarringen 1 Karin Lindberg 1:13:00 25:04 Omstart
196 Varegg Fleridrett 2 Mette Rogne 1:13:02 25:06 Omstart
197 Linköpings OK 4 Linnea Borg 1:13:05 25:09 Omstart
198 KFUM Örebro OK/Katrineholms OK Jenny Johansson 1:13:08 25:12 Omstart
199 Trollhättans SOK 2 Amanda Hallén 1:13:10 25:14 Omstart
200 Helsingborgs SOK 1 Ellen Rosenkvist 1:13:13 25:17 Omstart
200 Uddevalla OK / Eds SK / Åmåls OK 1 Maria Eriksson 1:13:13 25:17
202 Centrum OK 3 Sofia Andersson 1:13:15 25:19 Omstart
203 Skogsluffarnas OK 1 Karin Tidevall 1:13:17 25:21 Omstart
204 Attunda OK 4 Erica Blyth 1:13:25 25:29 Omstart
205 Attunda OK 2 Linnéa Daniels 1:13:42 25:46 Omstart
206 Lillomarka OL 2 Solveig Blindheim 1:13:44 25:48 Omstart
207 OK Dacke 1 Eva Pettersson 1:13:46 25:50 Omstart
208 OK Hällen 2 Maria Zeijlon 1:13:48 25:52 Omstart
209 IF Sturla 1 Aud Ellen Brevik 1:13:50 25:54 Omstart
210 IF Thor 3 Dorothe Spillmann 1:13:52 25:56 Omstart
211 OK Rodhen 2 Elin Sjölander 1:14:00 26:04 Omstart
212 Sundsvalls OK Jubileumslag 1995-96 Katarina Smith 1:14:03 26:07
213 Gävle OK 1 Ingela Eriksson 1:14:12 26:16 Omstart
214 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Helena Adebrant 1:14:14 26:18 Omstart
215 IF Thor 2 Sofia Wallin 1:14:16 26:20 Omstart
216 Sundsvalls OK 2 Jenny Nääs 1:14:25 26:29 Omstart
217 OK Pan-Kristianstad 1 Elin Carlsson 1:14:37 26:41
218 Umeå OK 2 Charlotte Kung 1:14:51 26:55 Omstart
219 IL Tyrving 1 Anniken Helland-Hansen 1:14:56 27:00
220 Korsnäs IF OK 1 Jenny Perers 1:15:02 27:06
221 Alfta-Ösa OK 3 Elin Kindlundh 1:15:11 27:15 Omstart
222 OK Roslagen / Länna IF 2 Emma Lundman 1:15:20 27:24 Omstart
223 IFK Lidingö SOK 4 Anna Karlqvist 1:15:28 27:32 Omstart
224 Asker SK 3 Sigrun Ytterbø 1:15:30 27:34 Omstart
225 Tullinge SK 6 Alexandra Lengquist 1:15:36 27:40 Omstart
226 Kangasala SK 2 Heini Rintanen 1:15:57 28:01
227 Hiidenkiertäjät 2 Essi Kangasaho 1:16:06 28:10
228 Stora Tuna OK 2 Lina Lång 1:16:08 28:12
229 OK Linné 4 Karna Thorsson 1:16:18 28:22
230 Halden SK 4 Synne Malene Brække 1:16:25 28:29
231 OK77 2 Heidi Torp-Donner 1:16:35 28:39 Omstart
232 Frol IL 1 Kari Svingheim 1:16:56 29:00
233 Kouvolan Suunnistajat 1 Eveliina Hasu 1:17:34 29:38
234 OK Raseborg 1 Anne Forsström 1:17:39 29:43
234 OK Hammaren 1 Sofia Hägglund 1:17:39 29:43 Omstart
236 OK Klemmingen / Trosabygdens OK 2 Linnea Nord 1:17:45 29:49 Omstart
237 Tibro OK 1 Sofia Gumaelius 1:17:48 29:52 Omstart
238 Frölunda OL / Sundsvalls OK 3 Cherie Sjöblom 1:17:50 29:54 Omstart
239 Turun Suunnistajat 2 Veera Österman 1:17:57 30:01 Omstart
240 Avesta OK 1 Lovisa Östman 1:18:02 30:06 Omstart
241 OK Södertörn 2 Daniela Renner 1:18:06 30:10 Omstart
242 Nydalens SK 3 Cristina Luis 1:18:16 30:20
243 Linköpings OK 5 Inger Gustås 1:18:18 30:22 Omstart
244 Hjobygdens OK 1 Ann-Kristin Jansson 1:18:20 30:24 Omstart
245 Rasti-Kurikka 1 Aleksandra Voytova 1:18:36 30:40
246 Västerbergslagens OL / Frösö IF / Säterbygdens OK 1 Emma Backlund 1:19:09 31:13
247 Eksjö SOK 2 Lotta Sundblad 1:19:12 31:16
248 Hyvinkään Rasti / Mäntsälän Urheilijat 1 Mari Laurinen 1:19:28 31:32 Omstart
249 OK Hällen 1 Karin Josefsson 1:19:35 31:39
250 Långhundra IF 1 Pernilla Svedin 1:21:01 33:05
251 IFK Mora OK 2 Sara Rapp 1:21:04 33:08
252 Sävedalens AIK 2 Lovisa Nilsson 1:21:26 33:30
253 IFK Lidingö SOK 5 Sofie Sihver 1:21:27 33:31
254 OK Ravinen 2 Ida Kallur 1:21:29 33:33
255 Hamar OK 1 Stine Frogner Tømmervold 1:21:34 33:38
256 Rasti-Kurikka 2 Leena Ojala 1:21:44 33:48
257 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 1 Karolina Nygren 1:22:14 34:18 Omstart
258 Järla Orientering 5 Gunilla Kreiss 1:22:33 34:37 Omstart
259 Helsingin Suunnistajat 2 Katja Lahtinen 1:23:03 35:07
260 OK77 1 Elina Grahn 1:24:51 36:55
261 Vänersborgs SK 1 Emelie Svalin 1:25:06 37:10
262 Jönköpings OK 1 Elizabete Blumentale 1:25:49 37:53
263 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Emma Englid 1:26:00 38:04 Omstart
264 Varegg Fleridrett 1 Kårhild H. Nordstad 1:26:02 38:06
265 OK Tisaren 2 Agnes Nylin 1:27:02 39:06
266 OK Milan 1 Saga Sander 1:27:38 39:42 Omstart
267 OK Österåker 2 Karin Åhlén 1:27:57 40:01 Omstart
268 Rehns BK / Segersta OK 2 Marie Fröjd 1:27:59 40:03 Omstart
269 Raumar Orientering 1 Synne Eide Rapp 1:28:06 40:10 Omstart
270 Saarijärven Pullistus 1 Milla Kantanen 1:28:08 40:12 Omstart
271 Leksands OK 3 Åsa Spik 1:28:14 40:18 Omstart
272 Suunta-Sepot 1 Terhi Kujala 1:28:29 40:33 Omstart
273 FK Herkules 1 Agnetha Le Claire 1:28:35 40:39 Omstart
274 OK Trian 2 Vilma Lamminpää 1:29:15 41:19
275 Väsby OK 1 Amanda Jonasson 1:29:21 41:25 Omstart
276 IK Hakarpspojkarna 3 Sofie Mihailova 1:29:30 41:34
277 Porsgrunn OL 1 Hilde Kristine Rosenvold 1:29:39 41:43
278 Centrum OK 4 Maria Carlström 1:29:58 42:02 Omstart
279 Köping-Kolsva OK 2 Helena Holmberg 1:30:04 42:08 Omstart
280 Fredrikstad SK 1 Heidi Østlid Bagstevold 1:30:36 42:40
281 Valbo AIF 1 vacant 1:31:21 43:25 Omstart
282 Sävedalens AIK 4 Therese Alfredsson 1:31:55 43:59 Omstart
283 Nydalens SK 4 Maiken Sandberg 1:32:01 44:05 Omstart
284 Snättringe SK 1 Nadja Dahlström 1:32:08 44:12 Omstart
285 IFK Hedemora OK 1 Solvej Carlson 1:32:09 44:13 Omstart
286 Skåneslättens OL 1 Annika Jönsson 1:32:11 44:15 Omstart
287 Härnösands OK 1 Susanna Edström 1:32:25 44:29 Omstart
288 Itä-Päijänteen Rasti 1 Hanna Ritvanen 1:36:50 48:54 Omstart
289 Oppsal Orientering 1 Kristin Jæger 1:36:51 48:55
290 Tibro OK / Ryda SK / Waxholms OK 2 Nina Gumaelius 1:37:05 49:09 Omstart
291 Forsa OK 2 Emma Jonsson 1:37:22 49:26 Omstart
292 IK Uven 1 Mari Kraft 1:39:54 51:58 Omstart
293 OK Kolmården 3 Maria Nordvall 1:41:03 53:07 Omstart
294 Järla Orientering 4 Annika Sundvall 1:41:29 53:33 Omstart
295 OK Moss 1 Astrid Bjørnerød 1:47:25 59:29 Omstart
296 OK Österåker 1 Cecilia Arvidson 1:49:14 1:01:18 Omstart
297 Konnerud IL 2 Nora Skyttersæter Saugerud 1:49:30 1:01:34 Omstart
298 Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / SK Uusi 2 Mia Hakuli 1:52:00 1:04:04 Omstart
299 Avesta OK 2 Aino Leijon 1:54:56 1:07:00 Omstart
300 Haninge SOK 1 Johanna Almlund 1:55:03 1:07:07 Omstart
301 IFK Enskede 1 Josefin Lindqvist 1:55:05 1:07:09 Omstart
302 Skogslöparna / OK Nolaskogsarna / Rasbo IK 1 Christina Josefsson 1:56:31 1:08:35
303 TA Douai 1 Aurielle Loterie 1:57:27 1:09:31 Omstart
304 OK Tisaren / Malungs OK Skogsmårdarna 3 vacant 1:58:12 1:10:16 Omstart
305 Attunda OK 3 Maria Gelinder 1:58:56 1:11:00 Omstart
306 Attunda OK 5 Lucia Turcanu 1:58:58 1:11:02 Omstart
307 OK Torfinn / OK Tyringe 1 Evelina Folkesson 2:08:47 1:20:51 Omstart
308 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Kristiina Oksanen 2:09:18 1:21:22 Omstart
309 NTNUI 7 Mari Eidnes 2:27:25 1:39:29 Omstart
310 SMHI IF 1 Charlotta Pers 2:31:49 1:43:53 Omstart
IL Tyrving 3 Julie Meinicke Utgått
Falköpings AIK OK 1 Sara Hagström Utgått
CopenhagenO 1 Nicoline Friberg Klysner Utgått
Södertälje-Nykvarn OF 4 Susanne Stål Utgått
IL Tyrving 4 Cassie Trewin Utgått
OYS Vapari 1 Outi Aikio Utgått
OK Klemmingen 1 Tove Paavo Utgått
NTNUI 9 Jenny Braseth Utgått
Skarpnäcks OL 1 vacant Ej startat
Lerums SOK / Kungälvs OK 2015 Johanna Nilsson Ej startat
Halden SK 5 vacant Ej startat
Bækkelagets SK 2 vacant Ej startat
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Maria Pedersen Ej startat
Ås-NMBU Orientering 1 vacant Ej startat
IF Thor 4 Anna Karin Olm Ej startat
OK Landehof 1 vacant Ej startat
Kils OK 1 Elsa Holmgård Ej startat
SK100 1 vacant Ej startat
Rajamäen Rykmentti 2 vacant Ej startat
Anttolan Urheilijat 1 vacant Ej startat
Selånger SOK vacant Ej startat
Heming Orientering 1 vacant Ej startat
OK Pan-Kristianstad / Hjärnarps GH OL 2 vacant Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with