GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2014, Ränneslätt, Eksjö

Tävlingen genomfördes 2-4 maj 2014 på Ränneslätts övningsfält, Eksjö.

Klass: 10MILA (116 km)

I mörkaste Småland mot gryningsbrand ska ljuskäglor spela i spår av husarer vår längtade uppgift i höglänt land här skapas det skrönor, här föds legendarer. Med äventyrslusta och framgångstörst går vi till historien med hjärtat först.
Magnus Ihreskog

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (38 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 4 10MILA 2014

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Stora Tuna OK 1 William Pommer 4:06:32 0:00 6 -0:11
2 Vaajakosken Terä 1 Håvard Lucasen 4:06:39 0:07 28 -0:29
2 Ärla IF 1 Robbin Kantarp 4:06:39 0:07 25 -0:25
4 Södertälje-Nykvarn OF 1 Erik Liljequist 4:06:40 0:08 2 -0:02
5 Hiisirasti 1 Johannes Pohjala 4:06:44 0:12 12 -0:08
5 IFK Göteborg 1 Søren Schwartz 4:06:44 0:12 19 -0:15
7 Kalevan Rasti 1 Hannu Airila 4:06:46 0:14 5 -0:01
8 IFK Lidingö SOK 2 Jo Indgaard 4:06:47 0:15 -6 0:14
9 Paimion Rasti 1 Sami Valkama 4:06:49 0:17 0 0:04
10 OK Denseln 1 Mattias Eriksson 4:07:23 0:51 5 0:33
11 OK Tisaren 1 Oskar Andrén 4:08:08 1:36 5 1:17
12 Lillomarka OL 1 Matthew Speake 4:08:09 1:37 25 0:50
13 IFK Lidingö SOK 1 Anders Skarholt 4:08:16 1:44 14 1:12
14 MS Parma 1 Peeter Pihl 4:08:17 1:45 22 1:01
15 IFK Moras OK 1 Simonas Krepsta 4:08:20 1:48 -7 1:36
15 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Thomas Carlsson 4:08:20 1:48 18 1:08
17 IGTISA 1 Giedrius Sabaliauskas 4:08:21 1:49 -3 1:32
17 NTNUI 2 Magne Jutulstad 4:08:21 1:49 12 1:16
19 Järla Orientering 1 Erik Andersson 4:08:22 1:50 -10 1:37
20 Kristiansand OK 1 Mats Dahlén 4:08:23 1:51 -19 1:51
21 Frol IL 1 Stian Sundsvik 4:08:27 1:55 0 1:32
22 Turun Metsänkävijät 1 Janis Krumins 4:08:31 1:59 -5 1:39
23 NTNUI 1 Simen Aamodt 4:08:39 2:07 -10 1:51
24 Tullinge SK 1 Johan Kärrström 4:08:43 2:11 -13 1:57
25 Vehkalahden Veikot 1 Jarkko Liuha 4:09:11 2:39 -21 2:32
26 OK Ravinen 1 Martin Hunhammar 4:09:36 3:04 -7 2:43
27 OK Linné 1 David Lingfors 4:09:38 3:06 -4 2:41
28 Hiidenkiertäjät 1 Andreas Hall 4:09:44 3:12 -25 3:09
29 OK Kåre 1 Fredrik Mattsson 4:10:23 3:51 -3 3:21
30 Rajamäen Rykmentti 1 Miika Suominen 4:13:23 6:51 -9 6:28
31 Göteborg-Majorna OK 1 Andreas Johansson 4:13:24 6:52 0 6:15
32 OK Pan Århus 1 Anders Konring Olesen 4:13:43 7:11 -1 6:34
33 OK Pan-Kristianstad 1 Gustaf Wennerberg 4:14:26 7:54 -8 7:26
34 Nydalens SK 1 Jostein Andersen 4:15:58 9:26 6 4:06
35 Tampereen Pyrintö 1 Anton Kuukka 4:16:43 10:11 7 4:47
36 Angelniemen Ankkuri 1 Heikki Toivio 4:16:47 10:15 7 4:49
37 Halden SK 1 Erik Axelsson 4:16:49 10:17 2 4:58
38 Järla Orientering 2 Christoph Meier 4:18:03 11:31 -33 11:23
39 Helsingin Suunnistajat 1 Arttu Syrjäläinen 4:19:07 12:35 7 7:02
40 IK Hakarpspojkarna 1 Ludwig Ljungqvist 4:19:22 12:50 -6 12:08
41 Pellon Ponsi 1 Sami-Petteri Juopperi 4:20:35 14:03 -7 13:21
42 Sävedalens AIK 1 Karl Levin 4:20:42 14:10 -1 8:48
43 Markbygdens OK 1 Simon Larsson 4:20:55 14:23 -5 9:45
44 IL Tyrving 1 Vegard Brun Saga 4:23:17 16:45 -24 16:23
45 Rehns BK 1 Jacek Morawski 4:23:18 16:46 14 3:44
45 Linköpings OK 1 Jonas Lundgren 4:23:18 16:46 34 3:00
47 IFK Göteborg 2 Tobias Noborn 4:23:23 16:51 2 5:27
48 Paimion Rasti 2 Teemu Väre 4:23:28 16:56 20 3:31
49 Kangasala SK 1 Panu Teittinen 4:23:38 17:06 -4 11:34
50 Kristiansand OK 2 Sjur Hovi 4:25:47 19:15 24 5:41
51 Hestra IF 1 Filip Grahn 4:27:24 20:52 -4 15:09
52 Lynx 1 Marko Närvä 4:27:29 20:57 15 7:39
52 Nyköpings OK 1 Marcus Berggren 4:27:29 20:57 11 7:45
54 OK Tisaren 2 Johan Aronsson 4:27:30 20:58 18 7:26
55 Ulricehamns OK 1 Gustav Eklöf 4:27:31 20:59 5 7:56
55 OK Denseln 2 Hans Brolund 4:27:31 20:59 10 7:44
57 Kalevan Rasti 2 Miika Hernelahti 4:27:32 21:00 -4 8:17
58 Leksands OK 1 Kalle Dalin 4:27:36 21:04 -6 8:31
59 Vaajakosken Terä 2 Lasse Kautto 4:27:44 21:12 -4 8:26
60 IK Hakarpspojkarna 2 Markus Hederskog 4:30:04 23:32 2 10:21
61 Vänersborgs SK 1 Tommy Andersson 4:30:10 23:38 -3 10:37
62 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Ville Parkkinen 4:31:35 25:03 -5 12:06
63 Sävedalens AIK 2 Magnus Carlstedt 4:32:36 26:04 12 12:28
64 OK Hällen 1 Björn Wistrand 4:32:48 26:16 14 12:33
65 Koovee 1 Simo Mertanen 4:32:49 26:17 -21 20:48
66 Rajamäen Rykmentti 2 Aapo Aaltio 4:32:51 26:19 -5 13:10
67 Västerås SOK 1 Carl Boman 4:32:52 26:20 -14 13:37
68 OK Kolmården 1 Oskar Leinonen 4:34:39 28:07 16 13:53
69 OK Hammaren 1 Björn Ljunggren 4:34:45 28:13 17 12:54
70 Bækkelagets SK 1 Eirik Watterdal 4:34:49 28:17 12 14:12
70 OK Södertörn 1 Johan Sisell 4:34:49 28:17 6 14:40
72 Göteborg-Majorna OK 2 Mikael Andersson 4:35:01 28:29 18 11:43
73 Långhundra IF 1 Anton Sundgren 4:35:04 28:32 0 14:59
74 Halden SK 2 Øyvind Helgerud 4:35:14 28:42 17 11:50
75 Tampereen Pyrintö 2 Lauri Kahila 4:35:52 29:20 -11 16:06
76 Hiidenkiertäjät 2 Ville Luoma 4:36:27 29:55 -26 18:25
77 Attunda OK 1 Johannes Knutas 4:38:15 31:43 -29 21:45
78 IFK Umeå 1 Lukas Peterson 4:39:28 32:56 -22 20:04
79 OK Orient 1 Topi Penttinen 4:40:00 33:28 22 10:08
80 KFUM Örebro OK 1 Oskar Arlebo 4:41:10 34:38 15 14:59
81 OK Orion 2 Philip Persson 4:41:24 34:52 -12 21:25
82 Helsingin Suunnistajat 2 Topi Syrjäläinen 4:42:13 35:41 -11 22:11
83 Ylistaron Kilpa-Veljet / Rasti-Kurikka 1 Jaakko Istolahti 4:43:53 37:21 5 21:47
84 Hagaby GOIF 1 Jakob Wallenhammar 4:43:56 37:24 25 13:27
85 Lillomarka OL 2 Simon Arbter 4:44:43 38:11 9 18:33
86 Fossum IF 1 Sindre Huber 4:44:47 38:15 18 14:50
87 MS Parma 2 Eero-Matti Vainio 4:44:56 38:24 -7 24:35
88 OK Skogshjortarna 1 Andréas Thern 4:44:59 38:27 12 15:08
89 SK Vuoksi 1 Tuomas Kotro 4:45:03 38:31 15 15:06
90 Hellas Orientering 1 Viktoras Staiši?nas 4:45:06 38:34 -1 21:52
91 Södertälje-Nykvarn OF 2 Jens Molin 4:45:21 38:49 -41 27:19
92 IF Sibbo-Vargarna 1 Yuri Agafontsev 4:45:44 39:12 10 15:50
93 NTNUI 3 Halvor Eid Nilsen 4:45:49 39:17 3 18:03
94 Ärla IF 2 Tomas Knutsson 4:46:00 39:28 -11 25:18
95 OK Linné 2 Pontus Johansson 4:46:35 40:03 -14 26:02
96 Varegg Fleridrett 1 Per Harald Havnen Johansen 4:46:53 40:21 17 11:09
97 CopenhagenO 1 Martin Illum 4:49:25 42:53 -5 25:56
98 Ås-NMBU Orientering 1 Eirik Jansson Haverstad 4:49:27 42:55 5 19:31
99 Malungs OK Skogsmårdarna / Domnarvets GOIF / Säterbygdens OK 2 Martin Hederskog 4:49:41 43:09 11 18:38
100 Täby OK 1 Martin Olsson 4:52:41 46:09 -30 32:41
101 Suunta Jyväskylä 1 Lauri Pohjola 4:52:49 46:17 -15 30:58
101 Anttolan Urheilijat 1 Mikko Väisänen 4:52:49 46:17 18 11:47
103 Rastivarsat / Mäntsälän Urheilijat 1 Tomi Kurhinen 4:52:51 46:19 -10 29:19
104 OK Landehof 1 Markus Båth 4:52:56 46:24 3 22:52
105 Skåneslättens OL 1 Patrik Lindeberg 4:52:57 46:25 -8 23:09
106 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Jere Kommio 4:53:48 47:16 -7 23:58
107 Stora Tuna OK 2 Staffan Eriksson 4:55:00 48:28 21 13:33
108 IFK Lidingö SOK 3 Hans Olof Amblie 4:55:07 48:35 23 13:29
109 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Anders Boström 4:55:09 48:37 17 13:59
110 Snättringe SK 1 David Hector 4:55:10 48:38 2 20:13
111 IF Brahe 1 Staffan Järn 4:55:15 48:43 4 19:23
112 Halmstad OK 1 Joakim Gustafsson 4:55:21 48:49 17 13:48
113 Linköpings OK 2 Per Magnusson 4:55:39 49:07 8 14:35
114 Turun Suunnistajat 1 Lauri Lappalainen 4:55:56 49:24 -29 34:59
115 Växjö OK 1 Mattias Karlsson 4:57:14 50:42 10 16:05
116 OK Skogsfalken 1 Daniel Millbourn 4:57:34 51:02 32 11:27
117 OK Tranan 1 Alexander Westberg 4:57:38 51:06 6 16:32
118 OK Roslagen 1 Torbjörn Lännevall 4:57:59 51:27 -7 26:09
119 Espoon Suunta 1 Aleksi Sorsa 4:58:08 51:36 -13 28:09
120 Gävle OK 1 Dan Norin 4:58:11 51:39 -54 38:22
121 IK Hakarpspojkarna 3 Klas Karlsson 4:58:12 51:40 -5 22:05
122 Turun Metsänkävijät 2 Toni Louhisola 5:00:14 53:42 23 15:38
123 Jämsän Retki-Veikot 1 Jani Sompi 5:00:21 53:49 10 18:37
123 Lapuan Virkiä 1 Harri Pajula 5:00:21 53:49 15 16:32
125 Ronneby OK / Stigmännen Karlshamns OK 2 Ingemar Ericsson 5:00:35 54:03 14 16:43
126 Finspångs SOK 1 Alexander Wiklund 5:02:07 55:35 6 20:27
127 Tullinge SK 2 Victor Imark 5:02:31 55:59 9 20:37
128 OK77 1 Jonathan Ray 5:02:48 56:16 7 20:57
129 SK Praga 1 Lubos Mateju 5:04:29 57:57 14 20:25
130 OK Löftan 1 Tobias Thorsson 5:04:30 57:58 -32 34:41
131 Nydalens SK 2 Rune Rystad 5:06:42 1:00:10 -1 25:06
132 Helsingborgs SOK 1 Fredrik Nilsson 5:06:56 1:00:24 -11 25:52
133 Kouvolan Suunnistajat 1 Jukka Tani 5:07:05 1:00:33 1 25:18
134 OK Roxen 1 Sören Nilsson Påledal 5:07:23 1:00:51 6 23:28
135 IFK Moras OK 2 Mattias Johansson 5:07:33 1:01:01 -27 37:23
136 Suunta-Sepot 1 Jussi Seppä 5:08:15 1:01:43 -16 27:12
137 Oppsal Orientering 1 Ola Marius Pedersen 5:08:45 1:02:13 39 14:41
137 Heming Orientering 1 Harald Astrup Arnesen 5:08:45 1:02:13 12 21:38
139 Asker SK 1 Tommy Jauhojärvi 5:09:19 1:02:47 -15 28:12
140 Söders-Tyresö 1 Daniel Wolf 5:11:13 1:04:41 14 21:12
141 OK Pan Århus 2 Søren Strunge 5:11:26 1:04:54 31 17:29
142 Haninge SOK 1 Jakob Ivarsson 5:11:31 1:04:59 5 25:32
143 Nord West 1 Ivan Rodionov 5:11:33 1:05:01 27 17:40
144 SK Pohjantähti 1 Panu Hyvönen 5:11:36 1:05:04 -2 27:37
145 Joutsenon Kullervo 1 Antti Myllärinen 5:11:39 1:05:07 -8 29:44
146 OK Kåre 2 Peter Kolmskog 5:12:01 1:05:29 -6 28:06
147 Gotlands OF 1 Fredrik Levin 5:12:04 1:05:32 16 21:39
148 IFK Göteborg 3 Per Andreasson 5:13:16 1:06:44 19 19:32
149 KFUM Örebro OK 2 Erik Lindgren 5:15:01 1:08:29 15 21:21
150 Skåneslättens OL 2 Joel Kristiansson 5:15:11 1:08:39 24 21:11
151 Tullinge SK 3 Magnus Cederlöf 5:15:24 1:08:52 32 19:33
152 Espoon Suunta-1994 1 Jaani Lantela 5:15:36 1:09:04 29 21:07
153 OK Klemmingen 1 Lars Soldagg 5:16:05 1:09:33 -7 30:11
154 Göteborg-Majorna OK 3 Måns Östman 5:16:36 1:10:04 -37 37:22
155 Østmarka OK 1 Thor Mella 5:18:11 1:11:39 0 28:04
156 Tormestorps IF 1 Karl-Johan Persson 5:18:14 1:11:42 -12 33:45
157 OK Älvsjö-Örby 1 Edgars Lakis 5:18:45 1:12:13 29 18:24
158 I 2 IF Karlstad 1 Morgan Svärdh 5:19:04 1:12:32 2 28:43
159 Freidig 1 Rein Mårdalen 5:19:05 1:12:33 -45 43:18
160 Lappeen Riento 1 Ville Saikko 5:20:54 1:14:22 30 19:03
161 Kristiansand OK 3 Ole Kostøl 5:20:58 1:14:26 -3 30:40
162 Centrum OK 1 Oskar Gustafsson 5:21:01 1:14:29 22 24:48
163 OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 1 Henrik Lindblad 5:21:07 1:14:35 16 26:55
164 Kangasala SK / Kemiön Kiilat 2 Miika Vennelä 5:21:13 1:14:41 2 27:31
165 Lahden Suunnistajat-37 2 Kristian Leppänen 5:21:14 1:14:42 17 26:42
166 Sundbybergs IK 1 Jan-Olof Bogren 5:21:18 1:14:46 5 27:23
167 OK Tyr 1 Rolf Wikström 5:21:22 1:14:50 -16 31:27
168 Keravan Urheilijat / SK Uusi 1 Teemu Kemppainen 5:21:29 1:14:57 -9 31:10
169 Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 1 Torbjörn Carlsson 5:21:31 1:14:59 -9 31:10
170 Cambridge Sports Union 1 Matthias Mahr 5:21:47 1:15:15 -14 31:37
171 Motala AIF OL 1 Gustav Åhren 5:22:20 1:15:48 9 27:59
172 Modum O-lag 1 Karsten Kopland 5:23:24 1:16:52 -7 29:43
173 NTNUI 4 Trygve Olsen 5:23:55 1:17:23 2 29:54
174 Gudhems IF / Istrums SK / Mullsjö SOK 3 Johan Leijgård 5:24:08 1:17:36 3 30:03
175 Falkenbergs OK 1 Lennart Bengtsson 5:24:10 1:17:38 -48 42:57
176 Jönköpings OK / IF Hallby SOK 2 Niklas Alvaeus 5:24:13 1:17:41 17 21:52
177 SBS Vikke 1 Pasi Tölkkö 5:24:51 1:18:19 -59 45:27
178 IF Rigor 1 Jens Arvidsson 5:25:25 1:18:53 -5 31:27
179 Siilin Rasti 1 Pasi Oravainen 5:25:29 1:18:57 15 23:07
180 Larvik OK / Notodden OL / OL Tønsberg og Omegn 1 Per Olav Gulbrandsen 5:25:36 1:19:04 -27 35:36
181 Täby OK 2 Gustav Lindeborg 5:26:56 1:20:24 24 20:07
182 Konnerud IL 1 Anette Baklid 5:29:18 1:22:46 6 28:08
183 Hamar OK 1 Stian Jensen 5:29:54 1:23:22 -26 39:40
184 Varegg Fleridrett 2 Oskar Røen 5:30:48 1:24:16 42 19:07
185 Gjø-Vard OL / Løten o-lag / Ringsaker OK 2 Martin Öhman 5:30:51 1:24:19 6 28:54
186 Forsa OK 1 Andreas Davidsson 5:31:01 1:24:29 21 23:35
187 Hyvinkään Rasti 1 Janne Åberg 5:31:12 1:24:40 -19 37:24
188 Vesaisen pojat 1 Joonas Savola 5:31:19 1:24:47 -26 40:57
189 Kils OK / Lustens OK 1 Lars Holmgård 5:31:20 1:24:48 -11 37:14
190 OK Dacke 1 Magnus Larsson 5:31:22 1:24:50 24 23:37
191 Koovee 2 Jaakko Skog 5:31:44 1:25:12 10 26:11
192 Bohuslän-Dals OF 1 Daniel Olsson 5:32:11 1:25:39 -40 42:12
193 Ulricehamns OK 2 Björn Arnesson 5:32:24 1:25:52 -1 30:06
194 OK Alehof 1 Rasmus Larsson 5:33:53 1:27:21 24 22:47
195 Espoon Suunta 2 Saku Ylijoki 5:34:42 1:28:10 8 27:57
196 OK Skogshjortarna 2 Gustav Jonsson 5:36:27 1:29:55 -7 34:37
197 Frölunda OL / Lerums SOK 1 Anders Nilsson 5:36:37 1:30:05 -28 42:46
198 Falköpings AIK OK 1 Rasmus Persson 5:37:15 1:30:43 26 25:44
199 Sundsvalls OK 1 Anders Vedin 5:37:20 1:30:48 5 30:34
200 Hauhon Sisu 1 Ari Hiiri 5:37:27 1:30:55 2 31:53
201 Team Vejle Orientering 1 Flemming Jørgensen 5:39:08 1:32:36 12 31:25
202 OK Nolaskogsarna 1 Erik Magnusson 5:39:41 1:33:09 29 19:00
203 Trollhättans SOK 1 Erik Bäcklund-Ekvall 5:39:58 1:33:26 3 32:33
204 OK Orion 3 Patrik Sjökvist 5:40:06 1:33:34 17 28:57
205 Lunds OK 1 Fabian Ljungquist 5:40:18 1:33:46 -18 39:09
206 Stora Tuna OK / Uddevalla OK 3 Andreas Nordfors 5:42:26 1:35:54 19 30:51
207 Sävedalens AIK 3 Nichlas Wallström 5:43:20 1:36:48 10 32:18
208 Kungälvs OK 1 Erik Aderstedt 5:45:37 1:39:05 -10 40:37
209 Växjö OK / OK Norrvirdarna 3 Sven Lundgren 5:46:25 1:39:53 0 38:46
209 Fredrikstad SK 2 Henning Martinsen 5:46:25 1:39:53 -9 41:01
211 Suunta Jyväskylä 2 Tomi Löfman 5:46:37 1:40:05 1 38:55
212 Byåsen IL / Freidig / Frol IL 2 Øyvind Wiggen 5:48:11 1:41:39 32 18:32
213 OK Pan-Kristianstad 2 Erik Modig 5:48:35 1:42:03 39 15:35
214 Sala OK / Surahammars SOK / Vandrarringen 1 Magnus Thornell 5:48:56 1:42:24 13 36:59
215 Bredaryds SOK 1 Henrik Andersson 5:49:28 1:42:56 1 38:35
216 IK Gandvik / Istrums SK / Ryda SK 1 Erik Andersson 5:49:33 1:43:01 -31 52:31
217 OK Vilse 87 1 Tim Björkman 5:50:12 1:43:40 -21 47:23
218 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Pavel Kosarek 5:51:02 1:44:30 19 29:25
219 Järla Orientering 3 Martin Dahlgren Rosen 5:51:05 1:44:33 -25 48:43
220 IFK Lidingö SOK 4 Anna Bachman 5:51:24 1:44:52 25 21:16
221 Skarpnäcks OL 1 Mathias Myrefelt Norlinger 5:52:48 1:46:16 1 41:36
222 Köping-Kolsva OK 1 Marcus Eek 5:52:54 1:46:22 26 22:27
223 Rehns BK 2 Pär L. Olofsson 5:54:12 1:47:40 -15 46:44
224 CopenhagenO 2 Bertram Kopp Stannum 5:58:56 1:52:24 35 21:23
225 FK Friskus-Varberg 1 Thomas Josarp 5:59:01 1:52:29 9 37:58
226 Hagaby GOIF 2 Jonathan Andersson 5:59:16 1:52:44 10 37:46
227 Tio Rättens Män 1 Jussi Leskinen 6:01:45 1:55:13 -4 50:27
228 SOK Viljan 1 Erik Lennartsson 6:03:10 1:56:38 23 32:34
229 Hestra IF 2 Erik Fors 6:04:45 1:58:13 -32 1:01:41
230 Nydalens SK 3 Sören Jonsson 6:05:05 1:58:33 0 45:40
231 Västerviks OK / Gamleby OK 1 Robin Jakobsson 6:05:07 1:58:35 24 31:42
232 IK Vista / Eksjö SOK 2 Roger Siverth 6:05:14 1:58:42 -82 1:17:50
233 Korsnäs IF OK 1 Magnus Fredriksson 6:05:42 1:59:10 6 42:41
234 Saarijärven Pullistus 1 Jaakko Hyttinen 6:05:53 1:59:21 -35 1:00:35
235 OK Kullingshof 1 Jimmy Lanevik 6:06:01 1:59:29 -7 51:00
236 OK Skogsfalken 2 Lars Persson 6:06:03 1:59:31 -1 44:39
237 Waxholms OK / OK Linné 4 Anton Gumaelius 6:07:23 2:00:51 -19 56:17
238 OK Ravinen 3 Olle Forsberg 6:08:15 2:01:43 20 30:57
239 Härnösands OK 1 Erik Borglund 6:09:18 2:02:46 -6 48:18
240 IFK Enskede 1 Pär Hedlund 6:09:34 2:03:02 13 36:19
241 Falköpings AIK OK / Tibro OK 2 Magnus Blennow 6:12:37 2:06:05 -12 56:51
242 OK Linné 3 Nils Nedfors 6:13:28 2:06:56 24 29:03
243 Sigtuna OK / Eksjö SOK / Länna IF 3 Johan Edenhamn 6:14:11 2:07:39 -3 49:22
244 OK Denseln 3 Henrik Peterson 6:14:12 2:07:40 -6 51:35
245 OK Hällen 2 Tobias Kjell 6:14:41 2:08:09 -2 45:41
246 Lillomarka OL 3 Stein Arne "Mini" Blomseth 6:15:09 2:08:37 17 35:51
247 Fet OL 1 Asgeir Lium 6:15:51 2:09:19 13 38:13
248 OK Södertörn 2 Jonathan Berglind 6:16:43 2:10:11 13 38:58
249 Vallentuna-Össeby OL 1 Jonas Giding 6:17:58 2:11:26 -39 1:10:18
250 NTNUI 7 Jorunn Kvakland 6:18:24 2:11:52 -1 47:51
251 Skogsluffarnas OK 1 Magnus Falkenström 6:19:07 2:12:35 16 30:42
252 FK Göingarna 1 Henrik Larsson 6:19:27 2:12:55 2 46:05
253 Post SV Dresden 1 Sebastian Hörnig 6:21:18 2:14:46 11 41:59
254 Vehkalahden Veikot / Kymin Suunnistajat 2 Ilkka Koivu 6:21:42 2:15:10 -13 54:27
255 Eksjö SOK 1 Josefin Dahlsten 6:21:55 2:15:23 -13 52:59
256 Nyköpings OK 2 Henning Hall 6:23:04 2:16:32 9 43:14
257 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Sven Hunhammar 6:23:39 2:17:07 -10 53:14
258 OK Moss 1 Christopher Schive 6:23:40 2:17:08 -43 1:15:01
259 Växjö OK 2 Markus Klevegård 6:26:38 2:20:06 9 36:40
260 IK Uven 1 Mattis Hallberg 6:26:58 2:20:26 18 33:15
261 OK Orinto 1 Magnus Homann 6:27:04 2:20:32 16 33:31
262 GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 Johan Wehlin 6:29:11 2:22:39 19 30:31
263 Linköpings OK 3 Pedro Lundquist 6:30:14 2:23:42 -7 56:45
264 Arboga OK 1 Kostiantyn Majasow 6:30:47 2:24:15 10 37:31
265 Ringerike OL 1 Knut Edvard Helland 6:32:19 2:25:47 6 39:25
266 Gustavsbergs OK 1 Mattias Nordin 6:33:37 2:27:05 -17 1:03:04
267 OK Raseborg 2 Andreas Sjöholm 6:37:51 2:31:19 6 44:36
268 IFK Moras OK 3 Magdalena Olsson 6:37:53 2:31:21 4 44:46
269 Rånäs OK 1 Anders Ohlin 6:42:42 2:36:10 0 51:11
270 Attunda OK 2 Björn-Ove Pettersson 6:44:26 2:37:54 13 31:31
271 IF Sturla 1 Sturla Frydenlund 6:44:42 2:38:10 9 46:22
272 Gotlands OF 2 Greger Westerlund 6:45:28 2:38:56 -15 1:08:18
273 Halden SK 5 Gry Granstedt 6:49:11 2:42:39 6 51:27
274 OK Milan 1 Jakob Fransson 6:53:13 2:46:41 11 37:54
275 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Jan Hindér 6:58:01 2:51:29 9 43:09
276 Hyvinkään Rasti 2 Kimmo Niemi 7:00:34 2:54:02 11 43:33
277 NTNUI 6 Eivind Lindseth 7:03:21 2:56:49 -15 1:25:25
278 Korven Honka 1 Antti Lehtonen 7:07:10 3:00:38 11 46:38
279 IF Thor 1 Christian Mittelholzer 7:14:22 3:07:50 18 29:13
280 Bredaryds SOK / Anderstorps OK 2 Arne Andersson 7:14:47 3:08:15 -4 1:21:15
281 OK Reftele 1 Joakim Magnusson 7:19:06 3:12:34 11 48:56
282 OK Klemmingen 2 Peter Fors 7:21:38 3:15:06 9 53:15
283 NTNUI 8 Marte F Berge 7:25:18 3:18:46 -13 1:32:37
284 Indre Østfold OK 1 Pål Tveter 7:26:25 3:19:53 4 1:07:26
285 OK Tylöskog / Askersunds OK 1 Bo Gustavsson 7:36:33 3:30:01 10 1:01:58
286 Ballerup OK 1 Lars Rasmussen 7:39:33 3:33:01 7 1:06:48
287 Raumar Orientering 2 Pål Kogstad Næss 7:50:24 3:43:52 -12 1:57:06
288 Söders-Tyresö 2 Johan Hedman 7:53:56 3:47:24 10 44:54
289 NTNUI 5 Knut Sorby 8:00:11 3:53:39 5 1:27:24
290 Saarijärven Pullistus 2 Sakari Ålgars 8:02:49 3:56:17 6 1:24:28
291 Sävedalens AIK 4 Therese Alfredsson 8:06:17 3:59:45 -1 1:43:06
292 Rehns BK / Alfta-Ösa OK / Söderhamns OK 3 Curt Landin 8:16:09 4:09:37 12 49:56
293 Halden SK 4 Eirik Nordbrøden 8:16:50 4:10:18 7 53:55
294 Ås-NMBU Orientering 2 Håvard Steinsholt 8:26:53 4:20:21 9 1:00:50
295 Lunds OK 2 Johan Gustafson 8:42:31 4:35:59 4 1:20:04
296 USV TU Dresden 1 Jan Birnstock 8:43:28 4:36:56 11 57:12
297 OK Roslagen 2 Jens Andersson 8:54:15 4:47:43 12 57:18
298 Laskuvarjojääkärikilta 1 Miika Järvinen 8:59:29 4:52:57 3 1:34:54
299 IFK Hedemora OK 1 Elias Melin 9:12:35 5:06:03 7 1:27:48
300 Lunds OK 3 Anna Ljungqvist 9:18:52 5:12:20 8 1:25:38
301 SMHI IF 1 Mikael Magnusson 11:20:28 7:13:56 4 3:42:05
OK Österåker 1 Kalle Persson Utgått
Raumar Orientering 1 Håvard Haga Utgått
Hjärnarps GH OL / Katrineholms OK 1 Per Gustafsson Utgått
Halden SK 3 Kjetil Bjørlo Utgått
Jönköpings OK 1 Michal Besta Utgått
Väsby OK 1 Henrik Nord Utgått
Sundbybergs IK 2 Hans Olsén Utgått
Pihkaniskat 1 Risto Niinimäki Utgått
OK Rodhen 1 Jonas Eklund Utgått
OK Raseborg 1 Erik Haajanen Utgått
Porsgrunn OL 1 Paul Martin Remme Utgått
IL Tyrving 2 Morten Nilstad Pettersen Utgått
OK Orion 1 Pontus Petersson Utgått
Lahden Suunnistajat-37 1 Timo Ahvenainen Utgått
Söders-Tyresö 3 Hans Vedin Utgått
OK Ravinen 2 Erik Karlsson Utgått
Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / SK Uusi 2 Ulf Meriheinä Utgått
OK Tisaren 3 Urban Särnbrink Utgått
Angelniemen Ankkuri 2 Juri Emaldinov Utgått
Østmarka OK 2 Terje Linløkken Utgått
Nybro OK / Kalmar OK 1 vacant Utgått
OK Älvsjö-Örby / Stigfinnarna 2 Christer Nordström Utgått
Kongsberg OL 1 Per Øivind Eger Utgått
HAMOK 1 Jeroen Van der Kleij Utgått
OK Enen 1 Peter Olofsson Utgått
Fredrikstad SK 1 Audun Bjerkreim Nilsen Utgått
G.S. Pavione A.S.D. - Imèr 1 vacant Ej startat
Firstbeat 1 Aku Kalajo Ej startat
Stigmännen Karlshamns OK 1 vacant Ej startat
Matteus SI 1 vacant Ej startat
Gävle OK 2 Patrik Ottosson Ej startat
vacant vacant Ej startat
vacant vacant Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norway174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Great Britain4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with