GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2011, Riksten

Tävlingen genomfördes 30 april - 1 maj 2011 på Tullinge flygfält.

Klass: Herrar (115 km)

Så löd ett eldande bud i vår Valborgsnatt: Välj väg i villande skog, och visa oss att i längden är lagom ju långt ifrån bäst! Värdiga vinnare längtade mest, klarade kartbildens gränslösa språk, i skymning, i gryning, på nattbanestråk.
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Var hälsade, kvinnor i vinnande lag invid Riksten, en löftesrik vårlig dag - famna i glädje er blomsterbukett! Men minns även ni, mitt i segerkvintett, att det göms nog en kavlens djupdimension hos varje besegrat lag - en drömsk passion!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Ni gled fram längs bergens rätta sida, sträckte ut på hällmark nära Lida. Det verkade så enkelt - lekande lätt! - när sorgfria lag går ursäkert rätt. Men långt innan målet ni lyckligt nått har träningens möda och strävan rått!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2011

Pl Lag Tid Efter
1 Södertälje-Nykvarn OF 1 2:22:05 0:00
2 Helsingin Suunnistajat 1 2:22:25 0:20
3 Ounasvaaran Hiihtoseura 1 2:22:55 0:50
4 Ås-UMB Orientering 1 2:25:21 3:16
5 Halden SK 1 2:25:23 3:18
6 OK Landehof 1 2:25:31 3:26
7 Lerums SOK 1 2:25:59 3:54
8 Lillomarka OL 1 2:26:01 3:56
9 Fredrikstad SK 1 2:26:05 4:00
10 FarumTisvilde OK 1 2:26:08 4:03
11 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 1 2:26:13 4:08
12 Fossum IF 1 2:26:14 4:09
13 Finspångs SOK 1 2:26:19 4:14
14 Tormestorps IF 1 2:26:21 4:16
15 Vegårshei IL 1 2:26:30 4:25
16 OK Ravinen 1 2:27:50 5:45
17 Kongsberg O-lag 1 2:28:34 6:29
18 OK Linné 1 2:29:06 7:01
19 Attunda OK 1 2:29:09 7:04
20 Kangasala SK 1 2:29:13 7:08
21 MS Parma 1 2:29:35 7:30
22 Eksjö SOK 1 2:29:44 7:39
23 Trollhättans SOK 1 2:29:47 7:42
24 Markbygdens OK 1 2:29:51 7:46
25 Asker SK 1 2:30:04 7:59
26 Nydalens SK 3 2:30:40 8:35
27 Helsingin Suunnistajat 2 2:30:48 8:43
28 Järla Orientering 1 2:31:31 9:26
29 OK Tyr 1 2:31:37 9:32
30 Västerås SOK 1 2:31:40 9:35
31 Snättringe SK 1 2:31:42 9:37
32 Nydalens SK 2 2:31:48 9:43
33 Heming/Njård OL 2 2:31:49 9:44
34 DELTA 1 2:31:58 9:53
35 Kalevan Rasti 1 2:33:01 10:56
36 OK Orient 1 2:33:11 11:06
37 Kungälvs OK 1 2:33:14 11:09
38 Nydalens SK 1 2:34:06 12:01
39 Vänersborgs SK 1 2:35:28 13:23
40 Hestra IF 1 2:36:14 14:09
41 Täby OK 1 2:37:39 15:34
42 Koovee 1 2:37:42 15:37
43 Falköpings AIK OK 1 2:37:45 15:40
44 Raumar OL 1 2:37:49 15:44
45 Tormestorps IF 2 2:37:50 15:45
46 Heming/Njård OL 3 2:37:56 15:51
47 Jönköpings OK 1 2:37:59 15:54
48 Långhundra IF 1 2:38:03 15:58
49 Hagaby GOIF 1 2:38:27 16:22
50 OK Kolmården 1 2:38:32 16:27
51 Lunds OK 1 2:39:21 17:16
52 IK Hakarpspojkarna 1 2:39:25 17:20
53 Eksjö SOK 2 2:39:53 17:48
54 Freidig 1 2:40:00 17:55
55 Heming/Njård OL 1 2:40:11 18:06
56 IK Vista 1 2:40:13 18:08
57 OK99 Hradec Králové 2 2:40:15 18:10
58 Stora Tuna OK 2 2:40:37 18:32
59 Tullinge SK 4 2:41:04 18:59
60 Nydalens SK 4 2:41:12 19:07
61 Kouvolan Suunnistajat 1 2:41:14 19:09
62 Rajamäen Rykmentti 1 2:41:19 19:14
63 Vallset/Stange OL 1 2:41:23 19:18
64 Byåsen 1 2:41:28 19:23
65 OK Roxen 1 2:41:40 19:35
66 Fossum IF 2 2:41:53 19:48
67 Frol IL 1 2:42:21 20:16
68 Hjärnarps GH OL 1 2:42:24 20:19
69 Ringerike OL 1 2:42:30 20:25
70 OK Kolmården 2 2:42:31 20:26
71 Sundsvalls OK 1 2:42:44 20:39
72 Hiisirasti 1 2:42:52 20:47
72 Helsingin Suunnistajat 3 2:42:52 20:47
74 Turun Suunnistajat 1 2:43:31 21:26
75 Nyköpings OK 1 2:45:10 23:05
76 Markbygdens OK 2 2:45:15 23:10
77 Sävedalens AIK 1 2:45:16 23:11
78 OK Ravinen 2 2:45:35 23:30
79 Korsnäs IF OK/Ok Hällen 2:45:41 23:36
80 Tullinge SK 3 2:45:44 23:39
81 Västerås SOK 2 2:46:19 24:14
82 Asker SK 2 2:46:31 24:26
83 Stora Tuna OK 1 2:46:49 24:44
84 Kils OK 1 2:46:52 24:47
85 IF Sturla 1 2:46:53 24:48
86 OK Denseln 1 2:46:56 24:51
87 Södertälje-Nykvarn OF 2 2:47:19 25:14
88 Linköpings OK 1 2:47:25 25:20
89 MS Parma 2 2:47:33 25:28
90 Halden SK 2 2:50:06 28:01
91 Domnarvets GOIF 1 2:50:28 28:23
92 Sol Tranås 1 2:50:33 28:28
93 Hamar OK 1 2:50:36 28:31
94 Larvik OK 1 2:50:38 28:33
95 IL Tyrving 1 2:50:45 28:40
96 Västerbergslagens OL 1 2:50:57 28:52
97 Tullinge SK 6 2:50:58 28:53
98 Rastikarhut 1 2:51:03 28:58
99 Ringsaker OL 1 2:51:06 29:01
100 Haninge SOK 1 2:51:14 29:09
101 OK Dacke 1 2:51:28 29:23
102 OK Kåre 1 2:52:45 30:40
103 Gävle OK 1 2:52:47 30:42
104 Leksands OK 1 2:53:11 31:06
105 Porsgrunn OL 1 2:53:13 31:08
106 OK Södertörn 1 2:53:33 31:28
107 IFK Moras OK 1 2:54:07 32:02
108 Stora Tuna OK 4 2:54:14 32:09
109 Degerfors OK/OK Djerf 1 2:54:49 32:44
110 Bjursås OK 1 2:54:54 32:49
111 OK Kåre/Grycksbo/Säterbygden 2:54:56 32:51
112 OK Roslagen 1 2:55:00 32:55
113 Bredaryds SOK 1 2:55:15 33:10
114 Uddevalla OK 1 2:55:25 33:20
114 Angelniemen Ankkuri 1 2:55:25 33:20
116 Rastivarsat 1 2:55:26 33:21
117 Ärla IF 1 2:55:43 33:38
118 Helsingborgs SOK 1 2:55:51 33:46
119 Lierbygda OL 1 2:55:59 33:54
119 Ås-UMB Orientering 2 2:55:59 33:54
121 Sävedalens AIK 2 2:56:09 34:04
122 Espoon Suunta 1 2:56:16 34:11
123 OK Klemmingen 1 2:56:39 34:34
124 OK Ravinen 3 2:56:41 34:36
125 Waxholms OK/Gustavsbergs OK 2:56:59 34:54
126 Tullinge SK 5 2:57:50 35:45
127 Tullinge SK 1 2:57:55 35:50
128 OK77 1 2:58:00 35:55
129 Snättringe SK 2 2:58:08 36:03
130 OK Nolaskogsarna 1 2:58:12 36:07
131 Västerbergslagens OL/Insjöns IF OK 1 2:59:03 36:58
132 OK Alehof 1 2:59:05 37:00
133 Finspångs SOK 2 2:59:07 37:02
134 GOIF Tjalve 1 2:59:08 37:03
135 OK Ozons 1 2:59:29 37:24
136 FarumTisvilde OK 2 2:59:31 37:26
136 Göteborg/Majorna OK 2 2:59:31 37:26
138 Lynx 1 2:59:33 37:28
139 Gotland 1 2:59:48 37:43
140 Ryda SK 1 2:59:50 37:45
141 Nyköpings OK 2 2:59:51 37:46
142 Lillomarka OL 2 2:59:59 37:54
143 Köping-Kolsva OK 1 3:00:10 38:05
144 Mullsjö SOK 1 3:00:14 38:09
145 Vallentuna-Össeby OL 1 3:02:30 40:25
146 Trollhättans SOK 2 3:02:56 40:51
147 OK Tyr 2 3:03:17 41:12
148 Kongsberg O-lag 2 3:03:23 41:18
149 OK Kullingshof 1 3:03:32 41:27
150 OK Landehof 2 3:04:47 42:42
151 KFUM Örebro OK 1 3:05:33 43:28
152 OK Roxen 2 3:05:38 43:33
153 Tullinge SK 2 3:06:03 43:58
154 Gimle IF 1 3:06:27 44:22
155 Varegg IL 1 3:06:47 44:42
156 OK Hällen 1 3:11:31 49:26
157 Hestra IF 2 3:11:32 49:27
158 Oppsal IF Orientering 1 3:13:41 51:36
159 Lerums SOK 2 3:13:44 51:39
160 Forsa OK /Söderhamns OK 3:13:45 51:40
161 Hamar OK 2 3:13:48 51:43
162 IFK Lidingös Skid o OK 1 3:13:51 51:46
163 Sjövalla FK 1 3:13:52 51:47
164 Tibro OK 1 3:14:05 52:00
165 OK Kolmården 3 3:14:42 52:37
166 Skattkärrs IF 1 3:14:43 52:38
167 Paimion Rasti 1 3:15:35 53:30
168 Tampereen Pyrintö 2 3:15:56 53:51
169 IF Sturla 2 3:15:58 53:53
170 Ringerike OL 2 3:16:03 53:58
171 OK Roslagen 2 3:20:57 58:52
172 Skarpnäcks OL 1 3:21:34 59:29
173 Turun Suunnistajat 3 3:22:24 1:00:19
174 Sigtuna OK 1 3:22:30 1:00:25
175 Rånäs OK 1 3:22:46 1:00:41
176 Falköpings AIK OK 2 3:23:07 1:01:02
177 Mullsjö SOK 2 3:25:14 1:03:09
178 Raumar OL 2 3:25:16 1:03:11
179 Bredaryds SOK 2 3:25:21 1:03:16
180 OK Linné 2 3:25:23 1:03:18
181 Halden SK 3 3:25:25 1:03:20
182 OK Södertörn 2 3:25:31 1:03:26
183 Stora Tuna OK 3 3:25:41 1:03:36
184 OK Ravinen 4 3:25:47 1:03:42
185 OK Nolaskogsarna 2 3:26:25 1:04:20
186 Sundbybergs IK 1 3:26:32 1:04:27
187 OK Tyr 3 3:27:10 1:05:05
188 Asker SK 3 3:27:12 1:05:07
189 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 2 3:27:13 1:05:08
190 Sigtuna OK 2 3:27:18 1:05:13
191 Asker SK 4 3:27:28 1:05:23
192 OK Ravinen 5 3:30:38 1:08:33
193 Konnerud IL 1 3:30:54 1:08:49
194 Järbo OK 1 3:30:57 1:08:52
195 OK99 Hradec Králové 1 3:30:59 1:08:54
196 Konnerud IL 2 3:31:07 1:09:02
197 Turun Suunnistajat 2 3:31:52 1:09:47
198 IL Tyrving 3 3:31:53 1:09:48
199 Tumba-Mälarhöjden OK 1 3:32:18 1:10:13
200 Indre Østfold OK 1 3:35:46 1:13:41
201 Kungälvs OK 2 3:36:44 1:14:39
202 Väsby OK 1 3:36:51 1:14:46
203 CSM Rillieux 6911 1 3:39:42 1:17:37
204 Hultsfreds OK / Målilla Ok 1 3:40:14 1:18:09
205 IFK Enskede 1 3:40:16 1:18:11
206 Kils OK 2 3:40:24 1:18:19
207 Fredrikstad SK 3 3:40:45 1:18:40
208 Gotland 3 3:43:16 1:21:11
209 Sundbybergs IK 2 3:45:10 1:23:05
210 Gotland 2 3:45:12 1:23:07
211 Katrineholms OK/OK Måsen 1 3:45:14 1:23:09
212 Sarpsborg OL 1 3:45:21 1:23:16
213 Sjövalla FK 2 3:45:33 1:23:28
214 Espoon Suunta 2 3:45:54 1:23:49
215 Järla Orientering 2 3:47:50 1:25:45
216 Nyköpings OK 3 3:48:19 1:26:14
217 Fredrikstad SK 2 3:52:27 1:30:22
218 Sundsvalls OK 2 3:52:34 1:30:29
219 IFK Lidingös Skid o OK 2 3:54:48 1:32:43
220 Lustens OK / OK Älgen 1 3:56:02 1:33:57
221 Almby IK / Östra Almby FK 1 3:56:11 1:34:06
222 OL Trollelg 1 3:59:43 1:37:38
223 OK Södertörn 3 3:59:45 1:37:40
224 Østmarka OK 2 4:00:24 1:38:19
225 Haninge SOK 2 4:00:45 1:38:40
226 IL Tyrving 2 4:00:51 1:38:46
227 HJS Vansbro OK/Malungs OK/Leksands OK 1 4:04:23 1:42:18
228 Gimle IF 2 4:04:24 1:42:19
228 OK Milan 1 4:04:24 1:42:19
230 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 3 4:06:30 1:44:25
231 Falkenbergs OK 1 4:09:00 1:46:55
232 Hjärnarps GH OL/IS Kullen 1 4:11:17 1:49:12
233 OK Pan Århus 1 4:12:06 1:50:01
234 OK Moss 1 4:15:29 1:53:24
235 OK Linné 4 4:16:29 1:54:24
236 Nydalens SK 6 4:18:40 1:56:35
237 OK Ravinen 6 4:20:47 1:58:42
238 Nydalens SK 7 4:26:13 2:04:08
238 Nydalens SK 8 4:26:13 2:04:08
240 Lunds OK 3 4:28:27 2:06:22
241 Ringerike OL 3 4:30:50 2:08:45
242 IK Gandvik 1 4:20:47 1:58:42 Omstart 4
243 Raumar OL 4 4:28:59 2:06:54 Omstart 4
244 Nydalens SK 5 4:29:45 2:07:40 Omstart 4
245 Järla Orientering 3 4:31:58 2:09:53 Omstart 4
246 Rehns BK 1 4:34:38 2:12:33 Omstart 4
247 Oppsal IF Orientering 2 4:39:59 2:17:54 Omstart 4
248 IF Sturla 3 4:49:46 2:27:41 Omstart 4
249 Järla Orientering 4 5:18:06 2:56:01 Omstart 4
Notodden O-lag 1 Utgått
Tampereen Pyrintö 1 Utgått
Attunda OK 2 Utgått
Sandefjord OK 1 Utgått
Frol IL 2 Utgått
Göteborg/Majorna OK 1 Utgått
OK Älvsjö-Örby 1 Utgått
Vänersborgs SK 2 Utgått
Lillomarka OL 3 Utgått
Sarpsborg OL 2 Utgått
Saarijärven Pullistus 1 Utgått
Täby OK 2 Utgått
OK Linné 3 Utgått
OK Kåre 2 Utgått
OK Tyr 4 Utgått
Lunds OK 2 Utgått
Trollhättans SOK 3 Utgått
Domnarvets GoIF/Kvarnsvedens GoIF OK 2 Utgått
Fossum IF 4 Utgått
Indre Østfold OK 2 Utgått
Østmarka OK 1 Utgått
Byåsen 2 Utgått
Raumar OL 3 Utgått
Porsgrunn OL 2 Utgått
Gävle OK 2 Utgått
IL Tyrving 4 Utgått
Modum 1 Utgått
Skarpnäcks OL 2 Utgått
OK Nolaskogsarna 3 Utgått
Fossum IF 3 Ej startat
Løten OL 1 Ej startat
OK Österåker 1 Ej startat
Rastikarhut/Ulvilan Ura 2 Ej startat
Kongsberg O-lag 3 Ej startat
Kongsberg O-lag 4 Ej startat
OK Tylöskog 1 Ej startat
Halden SK 4 Ej startat
OK Tyr 5 Ej startat
OL Tønsberg 1 Ej startat
Fossum IF 5 Ej startat
Östersunds OK 1 Ej startat
Falköpings AIK OK 3 Ej startat
OK Skogsfalken 1 Ej startat
Asker SK 5 Ej startat
Asker SK 6 Ej startat
Boxholm-Mjölby OL 1 Ej startat
Linköpings OK 2 Ej startat
OK Österåker 2 Ej startat
Modum 2 Ej startat
Konnerud IL 3 Ej startat
Hestra IF 3 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with