GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2011, Riksten

Tävlingen genomfördes 30 april - 1 maj 2011 på Tullinge flygfält.

Klass: Herrar (115 km)

Så löd ett eldande bud i vår Valborgsnatt: Välj väg i villande skog, och visa oss att i längden är lagom ju långt ifrån bäst! Värdiga vinnare längtade mest, klarade kartbildens gränslösa språk, i skymning, i gryning, på nattbanestråk.
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Var hälsade, kvinnor i vinnande lag invid Riksten, en löftesrik vårlig dag - famna i glädje er blomsterbukett! Men minns även ni, mitt i segerkvintett, att det göms nog en kavlens djupdimension hos varje besegrat lag - en drömsk passion!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Ni gled fram längs bergens rätta sida, sträckte ut på hällmark nära Lida. Det verkade så enkelt - lekande lätt! - när sorgfria lag går ursäkert rätt. Men långt innan målet ni lyckligt nått har träningens möda och strävan rått!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 8 Herrar 2011

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Halden SK 1 Emil Wingstedt 1:03:14 0:00
2 Södertälje-Nykvarn OF 1 Scott Fraser 1:05:45 2:31
3 Kalevan Rasti 1 Philippe Adamski 1:05:48 2:34
4 Järla Orientering 1 Espen Hultgreen Weltzien 1:06:05 2:51
5 IFK Lidingös Skid o OK 1 Filip Dahlgren 1:06:07 2:53
6 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Erik Rost 1:06:24 3:10
7 Turun Metsänkävijät 1 Edgars Bertuks 1:06:31 3:17
8 OK Denseln 1 Erik Andersson 1:06:32 3:18
9 Vehkalahden Veikot 1 Petteri Muukkonen 1:06:38 3:24
10 Paimion Rasti 1 Kim Fagerudd 1:06:42 3:28
11 IFK Göteborg 1 Jonas Pilblad 1:07:11 3:57
12 Göteborg/Majorna OK 1 Johan Runesson 1:07:20 4:06
13 Lynx 1 Mårten Boström 1:07:31 4:17
14 Vaajakosken Terä 1 Pasi Ikonen 1:07:34 4:20
15 Södertälje-Nykvarn OF 2 Ralph Street 1:07:35 4:21
16 Angelniemen Ankkuri 1 Aleksei Bortnik 1:07:36 4:22
17 Rehns BK 1 Jerker Lysell 1:08:14 5:00
18 MS Parma 1 Sami Hämäläinen 1:08:18 5:04
18 OK Pan-Kristianstad 1 Johan Modig 1:08:18 5:04
20 Rajamäen Rykmentti 1 Tuomas Tervo 1:08:22 5:08
21 Bækkelagets SK 1 Mattias Karlsson 1:08:24 5:10
22 Kristiansand OK 1 Mats Dahlén 1:09:00 5:46
23 Hiisirasti 1 Roman Efimov 1:09:24 6:10
24 Leksands OK 1 Niclas Jonasson 1:09:42 6:28
25 OK Tisaren 1 Lukas Bartak 1:09:47 6:33
26 DELTA 1 Olle Kärner 1:10:05 6:51
27 Kalevan Rasti 2 Timo Mähönen 1:10:10 6:56
28 IL Tyrving 1 Christoph Brandt 1:10:17 7:03
29 Kangasala SK 1 Kristo Heinmann 1:10:41 7:27
29 IFK Moras OK 1 Jegor Kostylev 1:10:41 7:27
31 OK Linné 1 Henrik Löfås 1:11:18 8:04
32 OK Hällen 1 Robbin Kantarp 1:11:44 8:30
33 Tampereen Pyrintö 1 Florian Howald 1:11:58 8:44
34 Ärla IF 1 Patrik Lind 1:11:59 8:45
35 Lillomarka OL 1 Robert Merl 1:12:21 9:07
36 Stora Tuna OK 1 Pelle Engstrand 1:12:46 9:32
37 NTNUI 1 Thomas Natvig Årstad 1:13:02 9:48
38 IK Hakarpspojkarna 1 Aleksei Alekseyonok 1:14:28 11:14 Omstart
39 OK Denseln 2 Stefan Karlsson 1:14:39 11:25
40 Ulricehamns OK 1 Erik Nilsson-Simkovics 1:14:52 11:38
41 OK Orient 1 Otto Simosas 1:14:58 11:44
42 OK Pan Århus 2 Frede Fup 1:15:17 12:03 Omstart
43 OK Orion 1 Aleksandr Bernaciak 1:15:27 12:13
44 Ikaalisten NV 1 Mikko Patana 1:15:43 12:29
45 NTNUI 2 Sondre Gullord 1:15:56 12:42
46 Järla Orientering 2 David Healy 1:15:58 12:44
47 OK Ravinen 1 Allan Mogensen 1:16:05 12:51
48 OK Linné 2 Anders Håkansson 1:16:22 13:08
49 Göteborg/Majorna OK 2 Wolfgang Siegert 1:16:50 13:36
50 Linköpings OK 1 Markus Adolfsson 1:17:07 13:53
51 IFK Umeå 1 Michele Caraglio 1:17:32 14:18
52 IFK Lidingös Skid o OK 2 Robin Brodmann 1:17:34 14:20
53 Gävle OK 1 Erik Sisell 1:17:56 14:42
54 Hellas Orientering 1 Stanislav Chistyakov 1:18:30 15:16
55 Linköpings OK 2 Anders Berg 1:18:34 15:20
56 Kongsberg O-lag 1 Håkon Heggedal 1:18:41 15:27
57 SK Zabovresky Brno 1 Jan Palas 1:18:46 15:32
58 Raumar OL 1 Håvard Haga 1:18:54 15:40
59 Vänersborgs SK 1 Erik Tengvall 1:18:56 15:42
60 Tampereen Pyrintö 2 Matti Karvonen / club: KR 1:18:57 15:43 Omstart
61 Rasti-Kurikka 1 David Brickhill-Jones 1:19:05 15:51
62 Tullinge SK 1 Beat Zimmerman 1:19:09 15:55
63 Rajamäen Rykmentti 2 Mate Kerenyi 1:19:27 16:13
64 Halden SK 2 Øyvind Stokseth 1:19:40 16:26
65 Hagaby GOIF 1 John Oskarsson 1:19:43 16:29
66 Hestra IF 1 Andreas Holmqvist 1:19:48 16:34
67 Kristiansand OK 2 Ivar Haugen 1:19:53 16:39
68 FK Göingarna 1 Boris Navratil 1:19:54 16:40
69 Söders SOL Tyresö 1 Magnus Glännefors 1:20:04 16:50
70 OK Pan-Kristianstad 2 Michael Sörensen 1:20:06 16:52
71 Eksjö SOK 1 Sebastian Indest 1:20:09 16:55
72 Halmstad OK 1 Jan Lager 1:20:10 16:56
73 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Pavel Kosarek 1:20:20 17:06
74 Kvarnsvedens GoIF OK/Domnarvets GoIF 1 Lena Eliasson 1:20:30 17:16
75 IFK Göteborg 3 Håkan Petersson 1:20:32 17:18
76 Sävedalens AIK 1 Albert Mollén 1:20:35 17:21
77 Vaajakosken Terä 2 Timo Sivill 1:20:42 17:28
77 OK Tisaren 2 Michal Hubacek 1:20:42 17:28
79 OK Tranan 1 Mats Kindlund 1:20:49 17:35
80 Täby OK 1 Robert Johansson 1:20:56 17:42
81 Turun Suunnistajat 1 Ville Glad 1:20:57 17:43
82 Attunda OK 1 Anders Frisk 1:21:34 18:20
83 Nydalens SK 1 Johan Michelsen 1:21:40 18:26
84 IFK Göteborg 2 Andréas Thern 1:21:59 18:45
85 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Arto Puro-Aho 1:22:17 19:03
86 Koovee 1 Lauri Linnainmaa 1:22:26 19:12
87 OK Tyr 1 Anders Lindberg 1:22:37 19:23
88 SK Pohjantähti - Oulu 1 Ville Kosola 1:22:53 19:39
89 Anttolan Urheilijat 1 Jaakko Leppänen 1:23:27 20:13
90 Hiisirasti/Kankaanpään Suunnistajat 1 Lauri Tammemäe 1:23:55 20:41
91 MS Parma 2 Eero-Matti Vainio 1:23:57 20:43
92 Fredrikstad SK 1 Lars Øyvind Amundsen 1:24:05 20:51
93 Tjällmo-Godegårds OK 1 Anders Svensk 1:24:08 20:54
94 OK Skogshjortarna 1 Joost Talloen 1:24:12 20:58
95 IK Hakarpspojkarna 3 Matti Envall 1:24:24 21:10
96 OK Kolmården 1 Mickael Westerberg 1:24:25 21:11
97 Stora Tuna OK 2 Niklas Aldin 1:24:30 21:16
98 Säterbygdens OK 1 Oskar Sandberg 1:24:34 21:20 Omstart
99 Mäntsälän Urheilijat 1 Tomi Silvonen 1:24:38 21:24
100 Suunta Jyväskylä 1 Lauri Pohjola 1:24:44 21:30
101 Freidig 1 Ove Baardsgaard 1:24:49 21:35
102 IFK Moras OK 2 Kristian Dahlström 1:25:07 21:53
103 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 1 Henrik Wiklund 1:25:08 21:54
104 OK Skogsfalken 1 Olof Nilsson 1:25:11 21:57
104 Skåneslättens OL 1 Patrik Lindeberg 1:25:11 21:57
106 Kalmar OK 1 Per Markus Jönsson 1:25:23 22:09
107 Lillomarka OL 2 Eirik Skoglund Godal 1:25:25 22:11
107 Söders SOL Tyresö 2 Daniel Pelyhe 1:25:25 22:11
109 Helsingborgs SOK 1 Henrik Olofsson 1:25:39 22:25
110 KFUM Örebro OK 1 Örjan Eriksson 1:25:52 22:38
111 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Jonas Birgersson 1:25:55 22:41
112 Vallentuna-Össeby OL 1 Kent Lundvall 1:26:00 22:46
113 OK Linné 3 Simon Eklöv 1:26:08 22:54
114 IF Sibbo-Vargarna 1 Daniel Blomster 1:26:11 22:57
115 Ås-UMB Orientering 1 Sigurd Hynne 1:26:16 23:02
116 IFK Lidingös Skid o OK 3 Antonio Serini 1:26:17 23:03
116 Frol IL 1 Paul Sirum 1:26:17 23:03
118 Sävedalens AIK 2 Ilya Belianka 1:26:26 23:12
119 Hjärnarps GH OL 1 Jan Ackesjö 1:26:32 23:18 Omstart
120 DELTA 2 Ville Luoma 1:26:39 23:25
120 Varegg IL 1 Magnus Halland 1:26:39 23:25
122 OK Kolmården 2 Sven Ruegg 1:26:50 23:36
123 Ulricehamns OK 2 Philipp Schiel 1:26:56 23:42
124 Göteborg/Majorna OK 4 Jonas Lundberg 1:26:59 23:45
125 Hyvinkään Rasti 1 Jouni Karetjoki 1:27:07 23:53
126 Joutsenon Kullervo 1 Aki Myllärinen 1:27:22 24:08
126 IF Brahe 1 Niclas Portin 1:27:22 24:08
128 Lappeen Riento 1 Ville Saikko 1:27:23 24:09
129 OK Orion 2 Erik Andersson 1:27:27 24:13 Omstart
130 Sundsvalls OK 1 Jan Nordin 1:27:47 24:33
131 Hestra IF 2 Markus Larsson 1:27:51 24:37
132 Broucci a Berusky 1 Jiri Novak 1:27:57 24:43
133 OK Ravinen 3 Peter Albrektsson 1:28:12 24:58 Omstart
134 Vänersborgs SK 2 Richard Tengström 1:28:35 25:21
135 Helsingin Suunnistajat 2 Oskari Pesola 1:28:43 25:29
136 Leksands OK 2 Tobias Wahlgren 1:29:16 26:02
137 Bredaryds SOK 1 Peter Thelin 1:29:19 26:05
138 Magnus Orienteering 1 Tomas Sedlacek 1:29:23 26:09
139 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Vili Virkki 1:29:24 26:10
140 Ronneby OK 1 Magnus Thuren 1:29:25 26:11
140 Navi 1 Matias Ahola 1:29:25 26:11
142 OK Ozons 1 Artis Jansons 1:29:32 26:18
143 Kangasala SK 2 Antti Rantala 1:29:33 26:19
144 FarumTisvilde OK 1 Thomas Jensen 1:29:57 26:43
145 Göteborg/Majorna OK 3 Daniel Martinsson 1:30:04 26:50
146 Espoon Suunta 1 Rinat Gabitov 1:30:21 27:07
146 Fossum IF 1 Torbjørn Blom-Hagen 1:30:21 27:07
148 Pellon Ponsi 1 Antti Ekonoja 1:30:26 27:12
149 OK Denseln 3 Michele Fiocca 1:30:34 27:20 Omstart
150 OK Ravinen 2 Krister Kölzow 1:30:42 27:28
151 Lapuan Virkiä 1 Jukka Pajula 1:30:44 27:30
152 Jämsän Retki-Veikot 1 Jukka Vertainen 1:30:48 27:34
153 OK Landehof 1 Anders Wadsten 1:31:04 27:50
154 OK Tisaren 3 Johan Vavrys 1:31:08 27:54
155 Espoon Suunta 2/Kauhavan Visa 2 Kimmo Pernu 1:31:12 27:58
156 OK Kåre 1 Magnus Bergman 1:31:25 28:11
157 Vehkalahden Veikot 2 Mikko Töyrylä 1:31:29 28:15
158 Täby OK 2 Michael Baggio 1:31:37 28:23
159 Arboga OK 1 Henrik Törnqvist 1:31:45 28:31
160 NTNUI 3 Håvar Birkeland Stormoen 1:32:25 29:11
161 OK Tyr 2 Anton Udd 1:32:34 29:20
162 OK Hällen 2 Mikael Kindborn 1:32:41 29:27
163 IF Thor 1 Fredrik Elwinger 1:32:52 29:38
164 Løten OL 1 Brynjar Larsen Bakken 1:32:55 29:41
165 SK Praga 1 Jan Skyva 1:33:19 30:05
166 Järla Orientering 3 Martin Dahlgren-Rosen 1:33:21 30:07
167 OK Roslagen 1 Johan Jakobsson 1:33:25 30:11
168 IFK Moras OK 3 Thomas Eriksson 1:33:26 30:12 Omstart
169 Växjö OK 1 Johan Andréasson 1:33:31 30:17
170 Gustavsbergs OK 1 Conny Strandberg 1:33:54 30:40
171 Lahden Suunnistajat -37 1 Kimmo Hirvonen 1:33:57 30:43
172 OK Moss 1 Thomas Schive 1:34:03 30:49
173 Lunds OK 1 Mikael Pihl 1:34:11 30:57
174 OK Löftan 1 Tobias Thorsson 1:34:29 31:15
175 OK Rodhen 1 Erik Engsten 1:34:31 31:17
176 Paimion Rasti 2 Inga Dambe 1:34:32 31:18
177 IL Tyrving 2 Bjørn Henning Grandal 1:34:36 31:22
178 Nyköpings OK 1 Ola Brönnheden 1:34:39 31:25
179 OK Roxen 1 Jonas Olsson 1:35:02 31:48
180 IK Hakarpspojkarna 2 Davis Dislers 1:35:21 32:07
180 Falkenbergs OK 1 Jacob Vikström 1:35:21 32:07
182 OK Pan Århus 1 Emil Thorsen 1:35:23 32:09
183 Uddevalla OK 1 Christoffer Ohlsson 1:35:32 32:18
184 OK Södertörn 1 Martin Sigrand 1:35:52 32:38
185 Sugarloaf OK 1 Tom Cochrane 1:36:00 32:46
186 Siilin Rasti 1 Eetu Savolainen 1:36:09 32:55 Omstart
187 SK Vuoksi 1 Lauri Similä 1:36:36 33:22
188 Lynx 2 Pasi Pohjola 1:36:38 33:24
189 OK Österåker 1 Håkan Dahlbäck 1:36:48 33:34
190 Halden SK 3 Anders Felde Olaussen 1:36:54 33:40
191 Gotland 1 Andreas Liljegren 1:37:24 34:10
192 OK Orinto 1 Johan Andersson 1:37:33 34:19
193 IK Ymer/Bredareds IF/Hjobygdens OK 1 Mattias Johansson 1:37:36 34:22
194 Centrum OK 1 Joel Bergkvist 1:37:38 34:24
195 OK Raseborg 1 Benny Forsström 1:37:39 34:25
196 Hellas Orientering 2 Andrei Bezdiga 1:37:41 34:27
197 OK Botnia 1 Andreas Åbacka 1:37:54 34:40
198 Markbygdens OK 1 Niklas Andersson 1:38:03 34:49
199 Haninge SOK 1 Jesper Lund 1:38:06 34:52
200 OK Nolaskogsarna 1 Stefan Forsgren 1:38:08 34:54
201 Østmarka OK 1 Helge Bakkehøi 1:38:14 35:00
202 Nydalens SK 3 Torstein Hole 1:38:22 35:08
203 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 2 David Hunhammar 1:38:30 35:16
204 OK Älvsjö-Örby 1 Anders Mattsson 1:38:39 35:25
205 IFK Enskede 1 Mats Eriksson 1:38:43 35:29
206 Modum 1 Leif Eriksson 1:39:04 35:50
207 Västerås SOK 2 Filip Ivermark 1:39:08 35:54
208 KFUM Örebro OK 2 Daniel Gustafsson 1:39:09 35:55
209 Istrums SK 1 Mattias Pauli 1:39:11 35:57
210 Attunda OK 2 Esbjörn Eriksson 1:39:16 36:02
211 Lunds OK 4 Anna Edenbrandt 1:39:30 36:16 Omstart
212 OK Kullingshof 1 Jesper Sjögren 1:39:47 36:33
213 Helsingin Suunnistajat 1 Lassi Aaltonen 1:39:48 36:34
214 Turun Metsänkävijät 2 Toni Louhisola 1:39:54 36:40
215 Rånäs OK 1 Gunnar Åhlén 1:39:57 36:43
216 OK Nackhe 1 Jonas Nilsson 1:40:16 37:02
217 Indre Østfold OK 1 Pål Tveter 1:40:19 37:05
218 OK Älgen 1 Jonas Bergenfur 1:40:30 37:16 Omstart
219 Hauhon Sisu 1 Pasi Lehtonen 1:40:34 37:20
220 Söders SOL Tyresö 3 Vit Zakouril 1:40:45 37:31 Omstart
221 Umeå OK 1 Åsa Lindqvist 1:40:47 37:33
222 Tio rättens män 1 Tuomas Ojanen 1:40:54 37:40 Omstart
223 Nyköpings OK 2 Emil Blomberg 1:41:02 37:48
224 Södertälje-Nykvarn OF 7 Björn Gustafsson 1:41:06 37:52
224 Nydalens SK 2 Nicolai Korvald Skaare 1:41:06 37:52
226 Sol Tranås 1 Emil Lindström 1:41:09 37:55
227 Rastivarsat 1 Jarkko Keinänen 1:41:10 37:56
228 OK Hällen 3 Simon Leroy 1:41:22 38:08
229 Sigtuna OK 1 Fredrik Sörqvist 1:41:48 38:34 Omstart
230 OK Klemmingen 1 Edvard Davidsson 1:41:54 38:40
231 NTNUI 5 Tyler King 1:42:31 39:17 Omstart
232 Ringerike OL 1 Morten Dåsnes 1:42:53 39:39
233 OK Alehof 1 Rasmus Larsson 1:43:05 39:51
234 IK Gandvik 1 Erik Hellsvik 1:43:34 40:20 Omstart
235 Degerfors OK/Kristinehamns OK/OK Djerf 1 Håkan Pettersson 1:43:57 40:43
236 Södertälje-Nykvarn OF 10 Kristina Almström 1:44:19 41:05 Omstart
236 Motala AIF OL 1 Tomas Svensson 1:44:19 41:05
238 Ås-UMB Orientering 2 Sebastian Torgersen 1:44:49 41:35
239 Lidköpings VSK 1 Jesper Liderud 1:44:58 41:44 Omstart
240 Kouvolan Suunnistajat 1 Ilkka Kohvakka 1:45:04 41:50
241 NTNUI 8 Hanne Nøvik 1:45:23 42:09
242 Reilut Miehet Havumetsien 1 Jussi Uitto 1:46:05 42:51
243 Linköpings OK 3 Magnus Herberthson 1:46:32 43:18
244 Oriveden Ponnistus/Eräpirkat 1 Juhani Rauhalammi 1:46:44 43:30
245 Södertälje-Nykvarn OF 4 Stefan Pettersson 1:47:06 43:52
246 Saarijärven Pullistus 1 Timo Kulmala 1:47:29 44:15
247 Falköpings AIK OK 1 Patrik Wallin 1:47:36 44:22
248 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Daniel Torén 1:47:40 44:26
249 Kungälvs OK 1 Martin Nilsson 1:47:49 44:35
250 Rajamäen Rykmentti 3 Saara Nikkari 1:47:57 44:43
251 Trollhättans SOK 1 Åke Andersson 1:48:05 44:51
252 Markbygdens OK 2 Martin Frisk 1:48:55 45:41 Omstart
253 Sundbybergs IK 2 Jan Kihl 1:49:11 45:57 Omstart
254 Södertälje-Nykvarn OF 6 Karl Rönnby 1:49:18 46:04 Omstart
255 OL-UT 1 Vesa Heikkilä 1:49:57 46:43
256 Jämtland United 1 Patrik Engström 1:50:25 47:11
257 Strängnäs-Malmby OL 1 Mårten Winkler 1:50:32 47:18
258 Vesaisen pojat 1 Lasse Westerholm 1:50:39 47:25
259 Östersunds OK 1 Erik Fransson 1:50:49 47:35
260 OK Vilse 87 1 Emil Ingvarsson 1:50:58 47:44
261 Suunta-Sepot 1 Aleksi Aaltonen 1:51:07 47:53
262 Snättringe SK 1 Urban Frej 1:51:23 48:09
263 Kristiansand OK 3 Thorbjørn Værp 1:51:27 48:13
264 IF Rigor/Fjärås AIK/OK Löftan 1 Stefan Pettersson 1:51:31 48:17
265 SOK Aneby/OK 64 Torpa 1 Jonas Olsson 1:51:37 48:23 Omstart
266 Boxholm-Mjölby OL 1 Mattias Holmberg 1:51:40 48:26
267 Heming/Njård OL 1 Erika Barlinn Korvald 1:51:46 48:32 Omstart
268 Södertälje-Nykvarn OF 3 Niklas Wedin 1:52:17 49:03
269 Ärla IF 2 Claes Caspar 1:52:23 49:09
269 OK Linné 4 Mattias Lundblad 1:52:23 49:09
271 Forsa OK 1 Jonatan Bylars 1:52:24 49:10 Omstart
272 Kongsberg O-lag 2 Torjus Trømborg 1:52:40 49:26
273 Kuningassuunnistajat 1 Jan-Erik Granbacka 1:52:50 49:36 Omstart
274 OL Tønsberg 1 Marthe Gløersen 1:52:53 49:39 Omstart
275 Linköpings OK 4 Jörgen Sköld 1:52:54 49:40 Omstart
276 Centrum OK 2 Björn Bängtsson 1:52:55 49:41 Omstart
277 Sundbybergs IK 1 Simon Mellin 1:53:03 49:49
278 Asker SK 1 Bård Gylver 1:53:04 49:50
279 Sävedalens AIK 3 Jim Axmalm 1:53:07 49:53 Omstart
280 Södertälje-Nykvarn OF 8 Jan Svensson 1:53:21 50:07
281 OK Hammaren 1 Anders Johansson 1:53:49 50:35
282 Västerås SOK 1 Kasper Westman 1:54:27 51:13
283 Byåsen 1 Håkon Arnesen 1:54:39 51:25
284 Gudhems IF 1 Rikard Gustavsson 1:56:52 53:38 Omstart
285 Vetelin Urheilijat 1 Sami Finnilä 1:57:01 53:47
286 GoIF Tjalve/Västerviks OK 1 Sven-Johan Prytz 1:57:04 53:50 Omstart
287 OK Grip 1 Jörgen Ekblom 1:57:12 53:58 Omstart
288 Rehns BK 2 Kristoffer Lysell 1:57:35 54:21
289 Kils OK 1 Anton Nilsson 1:57:53 54:39
290 OK Raseborg 2 Robert von Frenckell 1:58:28 55:14 Omstart
291 Järla Orientering 4 Arvid Henriksson 1:59:21 56:07
292 Ballerup OK 1 Morten Ploug 1:59:30 56:16 Omstart
293 FK Boken/Hästveda OK 1 Peter Larsson 1:59:38 56:24
294 OK Kontinent 1 Viktor Jensen 2:00:03 56:49
295 Raumar OL 2 Morten Sørum 2:00:16 57:02 Omstart
296 OK Kåre 2 Niclas Eriksson 2:00:19 57:05
297 FK Friskus-Varberg/IK Trenne 1 Gert Johansson 2:00:41 57:27
298 IF Sturla 1 Sven Ohrvik 2:01:28 58:14
299 VENETO TEAM 1 Giacomo De Bacco 2:01:43 58:29 Omstart
300 Pihkaniskat 1 Nike Ahokainen 2:01:52 58:38
301 Sundsvalls OK 2 Erik Toomingas 2:02:13 58:59
302 Gävle OK 2 Albin Sjöhed 2:02:16 59:02
303 Finspångs SOK/OK Motala/OK Tor 1 Simon Lundin 2:02:35 59:21
304 OK Måsen 1 Kristoffer Jansson 2:02:53 59:39
305 OK Tylöskog 1 Åke Algotson 2:03:23 1:00:09
306 Gotland 2 Magnus Ihreskog 2:04:45 1:01:31
307 OK Skogshjortarna 2 Johan Olofsson 2:05:11 1:01:57
308 Målilla OK/Kexholms SK 1 Jonas Olausson 2:05:39 1:02:25
309 Korven Honka 1 Olafur Ollesen 2:05:49 1:02:35
310 Sjövalla FK/Lerums SOK 1 Anders Hellgren 2:05:55 1:02:41
311 Södertälje-Nykvarn OF 9 Hans Johansson 2:07:57 1:04:43 Omstart
312 Lunds OK 3 Gert Petterson 2:08:07 1:04:53 Omstart
313 Rastikarhut/SiikSi/RaLu 1 Kari-Pekka Seppänen 2:08:25 1:05:11
314 Oppsal IF Orientering 1 Lars Granum 2:10:13 1:06:59
315 Ulvilan Ura 1 Ville-Veikko Nurminen 2:10:42 1:07:28
316 Trosabygdens OK 1 Johan Wänström 2:11:22 1:08:08 Omstart
317 Hamar OK 1 Lars Grøndalen 2:12:33 1:09:19
318 FK Göingarna 2 Anders Andersson 2:14:17 1:11:03
319 LiTHe Vilse 1 Pernilla Petersson 2:14:22 1:11:08 Omstart
320 Södertälje-Nykvarn OF 5 Håkan Kleijn 2:14:26 1:11:12
321 Norbergs OK 1 Fredrik Urby 2:15:43 1:12:29
322 Louhelan Woima 1 Janne Puhakka 2:17:57 1:14:43 Omstart
323 Kvarnsvedens GOIF OK 2 Mikael Bäsén 2:18:26 1:15:12 Omstart
324 Aaterbaaten 1 Jörgen Theander 2:18:51 1:15:37
325 Täby OK 3 Jakob Lindeborg 2:19:08 1:15:54 Omstart
326 Aalborg OK 1 Helle Bobach 2:19:11 1:15:57 Omstart
327 Østmarka OK 2 Per Stedje 2:21:34 1:18:20 Omstart
328 DELTA 3 Vilho Loukkalahti 2:22:55 1:19:41
329 Skogslöparna 1 Håkan Persson 2:23:15 1:20:01
330 Attunda OK 3 Kent Hertsböle 2:36:32 1:33:18 Omstart
331 Helsingborgs SOK 2 Vetle Audun Kant 2:36:35 1:33:21 Omstart
332 Avesta OK/Bjursås OK/IFK Hedemora OK 1 Lars-Åke Åberg 2:39:12 1:35:58 Omstart
332 Fredrikstad SK 2 Fredrik Torjusen 2:39:12 1:35:58 Omstart
334 OK Roslagen 2 Johan Winge 2:47:09 1:43:55 Omstart
335 NTNUI 4 Einar Hjortås 3:03:23 2:00:09
336 Falköpings AIK OK 2 Sören Wilhelmsson 3:18:15 2:15:01 Omstart
337 NTNUI 7 Ken Roger Ervik 3:18:33 2:15:19 Omstart
Kelpo Maisterit 1 Kimmo Laukkanen Utgått
NTNUI 6 Kristian Andersen Utgått
Köping-Kolsva OK 1 Niklas Landqvist Utgått
Lunds OK 2 Keith Larson Utgått
OK Roxen 2 vacant Diskvalificerad
OK Södertörn 2 Peter Granath Ej startat
Hagaby GOIF 2 No Name Ej startat
Katrineholms OK 1 Henrik Flordal Ej startat
Hammarby IF OF 1 Anders Carlsson Ej startat
Väsby OK 1 Magnus Gadefors Ej startat
OK Klyftamo 1 vacant Ej startat
Jönköpings OK 1 vacant Ej startat
Turun Suunnistajat 2 vacant Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with