GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2011, Riksten

Tävlingen genomfördes 30 april - 1 maj 2011 på Tullinge flygfält.

Klass: Herrar (115 km)

Så löd ett eldande bud i vår Valborgsnatt: Välj väg i villande skog, och visa oss att i längden är lagom ju långt ifrån bäst! Värdiga vinnare längtade mest, klarade kartbildens gränslösa språk, i skymning, i gryning, på nattbanestråk.
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Var hälsade, kvinnor i vinnande lag invid Riksten, en löftesrik vårlig dag - famna i glädje er blomsterbukett! Men minns även ni, mitt i segerkvintett, att det göms nog en kavlens djupdimension hos varje besegrat lag - en drömsk passion!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Ni gled fram längs bergens rätta sida, sträckte ut på hällmark nära Lida. Det verkade så enkelt - lekande lätt! - när sorgfria lag går ursäkert rätt. Men långt innan målet ni lyckligt nått har träningens möda och strävan rått!
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2011

Pl Lag Tid Efter
1 Tampereen Pyrintö 1 3:39:45 0:00
2 IFK Lidingös Skid o OK 1 3:42:44 2:59
3 Domnarvets GOIF 1 3:43:59 4:14
4 Stora Tuna OK 1 3:44:47 5:02
5 Hellas Orientering 1 3:45:31 5:46
6 OK Kolmården 1 3:46:04 6:19
7 OK Hällen 1 3:46:10 6:25
8 Leksands OK 1 3:48:39 8:54
9 Göteborg/Majorna OK 1 3:48:57 9:12
10 Ulricehamns OK 1 3:48:59 9:14
11 Sävedalens AIK 1 3:49:03 9:18
12 Kalevan Rasti 1 3:49:55 10:10
13 Halden SK 1 3:50:27 10:42
14 NTNUI 1 3:51:26 11:41
15 OK Skogsfalken 1 3:52:07 12:22
16 MS Parma 1 3:52:11 12:26
17 Täby OK 1 3:52:49 13:04
18 Koovee 1 3:52:56 13:11
19 OK Linné 1 3:53:00 13:15
20 DELTA 1 3:56:29 16:44
21 Bækkelagets SK 1 3:56:39 16:54
22 Angelniemen Ankkuri 1 3:57:08 17:23
23 Södertälje-Nykvarn OF 1 3:58:10 18:25
24 Järla Orientering 1 3:59:45 20:00
25 Kongsberg O-lag 1 3:59:47 20:02
26 Linköpings OK 1 3:59:49 20:04
27 IK Hakarpspojkarna 1 3:59:53 20:08
28 Kristiansand OK 1 3:59:56 20:11
29 OK Tisaren 1 4:00:07 20:22
30 Eksjö SOK 1 4:00:19 20:34
31 Lynx 1 4:01:18 21:33
32 Hiisirasti 1 4:01:32 21:47
33 Kangasala SK 1 4:01:41 21:56
34 Leksands OK 2 4:02:31 22:46
35 IFK Moras OK 1 4:02:38 22:53
36 OK Rodhen 1 4:02:39 22:54
37 Sundsvalls OK 1 4:03:42 23:57
38 Lillomarka OL 1 4:04:48 25:03
39 OK Kåre 1 4:04:56 25:11
40 Nydalens SK 1 4:05:01 25:16
41 Domnarvets GOIF 2 4:05:15 25:30
42 IFK Göteborg 1 4:06:13 26:28
43 NTNUI 2 4:06:51 27:06
44 Turun Suunnistajat 1 4:06:58 27:13
45 Lunds OK 1 4:07:09 27:24
46 OK Tyr 1 4:07:11 27:26
47 OK Ravinen 1 4:07:16 27:31
48 Sävedalens AIK 2 4:07:55 28:10
49 Vehkalahden Veikot 1 4:08:34 28:49
50 Konnerud IL 1 4:08:59 29:14
51 Halden SK 2 4:09:05 29:20
52 OK Pan Århus 1 4:09:23 29:38
53 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 1 4:09:59 30:14
54 Catalonia 1 4:10:04 30:19
55 OK Linné 2 4:10:10 30:25
56 Kalmar OK 1 4:12:02 32:17
57 OK Denseln 1 4:12:04 32:19
58 Rajamäen Rykmentti 1 4:12:52 33:07
59 Bækkelagets SK 2 4:12:55 33:10
60 IFK Lidingös Skid o OK 2 4:13:04 33:19
61 Göteborg/Majorna OK 2 4:13:15 33:30
62 Dalaportens OL 1 4:14:51 35:06
63 Domnarvets GOIF 3 4:15:12 35:27
64 OK Orion 1 4:16:15 36:30
65 Söders SOL Tyresö 1 4:16:51 37:06
66 Alfta-Ösa OK 1 4:17:08 37:23
67 IFK Moras OK 2 4:17:11 37:26
68 Hagaby GOIF 1 4:17:18 37:33
69 Tampereen Pyrintö 2 4:17:46 38:01
70 MS Parma 2 4:17:48 38:03
71 Bredaryds SOK 1 4:17:57 38:12
72 Ås-UMB Orientering 1 4:19:31 39:46
73 NTNUI 3 4:19:37 39:52
74 Tullinge SK 1 4:19:54 40:09
75 KFUM Örebro OK 1 4:20:01 40:16
76 Säterbygdens OK/Malungs OK Skogsmårdarna 1 4:21:04 41:19
77 IF Thor 1 4:21:28 41:43
78 OK Dacke 1 4:22:47 43:02
79 Nyköpings OK 1 4:22:59 43:14
80 Sävedalens AIK 3 4:23:12 43:27
81 Järla Orientering 2 4:25:28 45:43
82 Leksands OK 3 4:25:30 45:45
83 Täby OK 2 4:25:37 45:52
84 Kongsberg O-lag 2 4:25:39 45:54
85 IL Tyrving 1 4:25:47 46:02
86 SK Zabovresky Brno 1 4:25:57 46:12
87 OK Ravinen 2 4:26:03 46:18
88 Gävle OK 1 4:26:45 47:00
89 Helsingin Suunnistajat 1 4:28:46 49:01
90 Rajamäen Rykmentti 2 4:28:52 49:07
91 OK Pan-Kristianstad 1 4:29:01 49:16
92 Lillomarka OL 2 4:29:28 49:43
93 Södertälje-Nykvarn OF 2 4:30:17 50:32
94 Stora Tuna OK 2 4:30:18 50:33
95 OK Skogsfalken 2 4:30:27 50:42
96 Haninge SOK 1 4:30:41 50:56
97 OK Vilse 87 1 4:30:50 51:05
98 OK Landehof 1 4:30:58 51:13
99 Rastivarsat 1 4:31:06 51:21
100 Rastikarhut 1 4:31:08 51:23
101 Anttolan Urheilijat 1 4:31:11 51:26
102 Halden SK 3 4:31:29 51:44
103 DELTA 2 4:31:32 51:47
103 OK Rodhen 2 4:31:32 51:47
105 Långhundra IF 1 4:31:34 51:49
106 Västerås SOK 1 4:31:37 51:52
107 OK Södertörn 1 4:31:46 52:01
108 Fossum IF 1 4:33:29 53:44
109 SK Praga 1 4:33:57 54:12
110 IFK Umeå 1 4:34:09 54:24
111 FK Göingarna 1 4:34:12 54:27
112 Kils OK 1 4:34:14 54:29
113 FK Herkules/Mölndal ODIF/IF Marin Väst 1 4:34:27 54:42
114 Linköpings OK 2 4:34:32 54:47
115 Paimion Rasti 2 4:35:26 55:41
116 IK Hakarpspojkarna 2 4:35:43 55:58
117 IFK Göteborg 2 4:36:35 56:50
118 OK Tranan 1 4:39:26 59:41
119 Ulricehamns OK 2 4:39:47 1:00:02
120 Kangasala SK 2 4:40:47 1:01:02
121 Pihkaniskat 1 4:41:56 1:02:11
122 Rasti-Lukko 1 4:42:05 1:02:20
123 OK Hällen 2 4:42:29 1:02:44
124 Kalevan Rasti 2 4:42:42 1:02:57
125 OK Tyr 2 4:42:47 1:03:02
126 OK Linné 4 4:42:49 1:03:04
127 OL Tønsberg 1 4:42:52 1:03:07
128 Porsgrunn OL 1 4:42:58 1:03:13
129 Eksjö SOK 2 4:43:45 1:04:00
130 Markbygdens OK 1 4:44:42 1:04:57
131 OK Tisaren 2 4:45:02 1:05:17
132 Lynx 2 4:45:26 1:05:41
133 Stora Tuna OK 4 4:45:54 1:06:09
134 Attunda OK 1 4:46:23 1:06:38
135 OK Löftan/OK Nackhe 1 4:47:29 1:07:44
136 Tullinge SK 2 4:47:46 1:08:01
137 Hellas Orientering 2 4:48:43 1:08:58
138 OK Linné 3 4:48:50 1:09:05
139 Gotland 1 4:48:51 1:09:06
140 SOK Viljan 1 4:48:53 1:09:08
141 Jönköpings OK 1 4:48:55 1:09:10
142 Finspångs SOK 1 4:49:10 1:09:25
143 Vittjärvs IK 1 4:50:06 1:10:21
144 Sandefjord OK / Larvik OK 4:50:10 1:10:25
145 OK Hammaren 1 4:50:14 1:10:29
146 Eiker ol 1 4:50:29 1:10:44
147 Frol IL 1 4:50:31 1:10:46
148 Sugarloaf OK 1 4:50:40 1:10:55
149 Leksands OK 4 4:51:44 1:11:59
150 Ähtärin Urheilijat 1 4:52:28 1:12:43
151 Varegg IL 1 4:52:31 1:12:46
152 Espoon Suunta 1 4:52:42 1:12:57
153 OK Kolmården 2 4:52:53 1:13:08
154 Raumar OL 1 4:53:11 1:13:26
155 Rasti-Kurikka 1 4:54:47 1:15:02
156 Bredareds IF 1 4:55:05 1:15:20
157 Heming/Njård OL 1 4:55:09 1:15:24
158 Umeå OK 1 4:56:29 1:16:44
159 OK Landehof 2 4:56:39 1:16:54
160 Vimmerby OK 1 4:56:59 1:17:14
161 Tjällmo-Godegårds OK 1 4:58:07 1:18:22
162 Hjärnarps GH OL 1 4:58:28 1:18:43
163 Nybro OK 1 4:58:30 1:18:45
164 Lapuan Virkiä 1 4:58:37 1:18:52
165 Spring Cup OK 1 4:58:42 1:18:57
166 Kouvolan Suunnistajat 1 4:58:50 1:19:05
167 Kangasala SK 3 4:58:52 1:19:07
168 Nydalens SK 2 4:58:55 1:19:10
169 OK Alehof 1 4:59:29 1:19:44
170 OK77 1 4:59:54 1:20:09
171 Ärla IF 1 5:00:06 1:20:21
172 Lunds OK 2 5:00:25 1:20:40
173 Sävedalens AIK 4 5:00:38 1:20:53
174 OK Ravinen 5 5:00:41 1:20:56
175 OK Klyftamo 1 5:00:54 1:21:09
176 Södertälje-Nykvarn OF 3 5:01:21 1:21:36
177 OK Klemmingen 1 5:01:28 1:21:43
178 Hagaby GOIF 2 5:02:29 1:22:44
179 Köping-Kolsva OK 1 5:02:52 1:23:07
179 Kristiansand OK 2 5:02:52 1:23:07
181 Angelniemen Ankkuri 2 5:03:24 1:23:39
182 Arboga OK 1 5:03:40 1:23:55
183 NTNUI 4 5:04:03 1:24:18
184 OK Kåre 2 5:04:25 1:24:40
185 Söders SOL Tyresö 2 5:04:36 1:24:51
186 OK Renen 1 5:05:03 1:25:18
187 Sundsvalls OK 2 5:05:08 1:25:23
188 OK Roslagen 1 5:05:13 1:25:28
189 Centrum OK 1 5:05:20 1:25:35
190 Östersunds OK 1 5:06:59 1:27:14
191 Magnus Orienteering 1 5:07:02 1:27:17
191 OK Kåre 3 5:07:02 1:27:17
193 Istrums SK 1 5:07:09 1:27:24
194 OK Kolmården 3 5:08:09 1:28:24
195 OK Roxen 1 5:08:30 1:28:45
196 Snättringe SK 1 5:08:32 1:28:47
197 Tampereen Pyrintö 3 5:08:40 1:28:55
198 IF Hagen 1 5:09:05 1:29:20
199 Skattkärrs IF 1 5:10:18 1:30:33
200 Keuruun Kisailijat 1 5:10:21 1:30:36
201 Västerås SOK 2 5:10:24 1:30:39
202 IFK Lidingös Skid o OK 3 5:11:06 1:31:21
203 IFK Göteborg 3 5:11:23 1:31:38
204 Katrineholms OK 1 5:11:44 1:31:59
205 Ås-UMB Orientering 2 5:11:54 1:32:09
206 Nässjö OK 1 5:12:10 1:32:25
207 Göteborg/Majorna OK 3 5:12:13 1:32:28
208 OK Orient 1 5:12:14 1:32:29
209 Boxholm-Mjölby OL 1 5:15:14 1:35:29
210 Tumba-Mälarhöjden OK 1 5:16:13 1:36:28
211 Umeå OK 2 5:16:16 1:36:31
212 OK Raseborg 1 5:16:21 1:36:36
213 Norbergs OK 1 5:16:26 1:36:41
214 Vallentuna-Össeby OL 1 5:16:30 1:36:45
215 Sol Tranås 1 5:16:35 1:36:50
216 Centrum OK 2 5:17:28 1:37:43
217 Linköpings OK 3 5:17:30 1:37:45
218 Kungälvs OK 1 5:17:44 1:37:59
219 Lahden S/Mäntsälän U/Tuusulan VV 1 5:17:58 1:38:13
220 IFK Moras OK 3 5:18:46 1:39:01
221 Sjövalla FK 1 5:19:11 1:39:26
222 OK Ravinen 3 5:20:10 1:40:25
223 Asker SK 1 5:20:46 1:41:01
224 Gävle OK 2 5:21:36 1:41:51
225 Frol IL 2 5:21:42 1:41:57
226 Vänersborgs SK 2 5:21:56 1:42:11
227 Ronneby OK 1 5:22:58 1:43:13
228 Tullinge SK 3 5:24:07 1:44:22
229 Løten OL 1 5:24:14 1:44:29
230 Växjö OK 1 5:24:17 1:44:32
231 Byåsen 1 5:24:21 1:44:36
232 OK Nolaskogsarna 1 5:25:02 1:45:17
233 Skåneslättens OL 1 5:25:19 1:45:34
234 FK Friskus-Varberg 1 5:25:22 1:45:37
235 Uddevalla OK 1 5:25:48 1:46:03
236 Helsingborgs SOK 1 5:26:48 1:47:03
237 Vehkalahden Veikot 2 5:27:02 1:47:17
238 Stora Tuna OK 3 5:27:24 1:47:39
239 OK Milan 1 5:30:35 1:50:50
240 Raumar OL 2 5:30:41 1:50:56
241 Sävedalens AIK 5 5:30:45 1:51:00
242 Lunds OK 3 5:31:28 1:51:43
243 GOIF Tjalve 1 5:31:40 1:51:55
244 Fossum IF 2 5:32:16 1:52:31
245 Göteborg/Majorna OK 4 5:32:41 1:52:56
246 Oppsal IF Orientering 1 5:33:27 1:53:42
247 Jönköpings OK 2 5:33:51 1:54:06
248 Jämsän Retki-Veikot 1 5:33:54 1:54:09
249 Trollhättans SOK 1 5:33:59 1:54:14
250 OK Denseln 3 5:34:16 1:54:31
251 OK Södertörn 2 5:35:12 1:55:27
252 Täby OK 3 5:36:15 1:56:30
253 OK Denseln 2 5:36:27 1:56:42
254 Sundbybergs IK 1 5:37:37 1:57:52
255 Falkenbergs OK 1 5:39:02 1:59:17
256 Fjärås AIK 1 5:40:04 2:00:19
257 Rehns BK 1 5:40:12 2:00:27
258 NTNUI 5 5:40:32 2:00:47
259 OK Rodhen 3 5:40:58 2:01:13
260 OK Klemmingen 2 5:42:58 2:03:13
261 Kongsberg O-lag 3 5:43:52 2:04:07
262 IFK Enskede 1 5:48:57 2:09:12
263 Rasti-Jussit 1 5:51:52 2:12:07
264 Degerfors OK/Kristinehamns OK/OK Djerf 1 5:51:53 2:12:08
265 Aalborg OK 1 5:52:03 2:12:18
266 Helsingin Suunnistajat 2 5:52:29 2:12:44
267 Attunda OK 3 5:52:32 2:12:47
268 OK Ravinen 4 5:54:05 2:14:20
269 OK Tyr 3 5:54:08 2:14:23
270 KFUM Örebro OK 2 5:55:23 2:15:38
271 OK Ravinen 6 5:57:00 2:17:15
272 Skogslöparna/Hägglunds IoFK 1 5:57:12 2:17:27
273 Bromma-Vällingby SOK/Järfälla OK 2 5:57:57 2:18:12
274 Ringsaker OL 1 5:58:19 2:18:34
275 Kajaanin Suunnistajat 1 5:59:17 2:19:32
276 Tumba-Mälarhöjden OK 2 6:00:17 2:20:32
277 OK Måsen 1 6:00:28 2:20:43
278 Rånäs OK 1 6:00:39 2:20:54
279 Mullsjö SOK 1 6:01:15 2:21:30
280 Kvarnsvedens GOIF OK 1 6:01:59 2:22:14
281 IF Sturla 1 6:02:04 2:22:19
282 Söders SOL Tyresö 3 6:02:22 2:22:37
283 OK Linné 5 6:02:40 2:22:55
284 Skogspojkarnas OK 1 6:02:45 2:23:00
285 Västerås SOK 3 6:13:03 2:33:18
286 OK Södertörn 3 6:13:15 2:33:30
287 Konnerud IL 2 6:14:12 2:34:27
288 Tumba-Mälarhöjden OK 3 6:14:22 2:34:37
289 Sundsvalls OK 3 6:17:54 2:38:09
290 Hestra IF 1 6:18:11 2:38:26
291 Kuzmolovo 110 1 6:20:01 2:40:16
292 Järla Orientering /Gustavsberg 6:20:07 2:40:22
293 Trosabygdens OK 1 6:22:54 2:43:09
294 Skogsluffarnas OK 1 6:25:39 2:45:54
295 Gudhems IF 1 6:38:17 2:58:32
296 Modum 1 6:43:38 3:03:53
297 OK Kroppefjäll 1 5:27:49 1:48:04 Omstart 5
298 Järla Orientering 3 5:30:13 1:50:28 Omstart 5
299 OK Österåker 1 5:36:04 1:56:19 Omstart 5
300 Hamar OK 1 5:38:21 1:58:36 Omstart 5
301 Markbygdens OK 2 5:38:22 1:58:37 Omstart 5
302 Avesta OK/Bjursås OK 1 5:41:52 2:02:07 Omstart 5
303 Lidköpings VSK 1 5:46:47 2:07:02 Omstart 5
304 Skogstrollen 1 5:47:45 2:08:00 Omstart 5
305 Hagaby GOIF 3 5:52:25 2:12:40 Omstart 5
306 Motala AIF OL 1 5:54:55 2:15:10 Omstart 5
307 Olavin Rasti 1 5:57:36 2:17:51 Omstart 5
308 Forsa OK 1 6:02:29 2:22:44 Omstart 5
309 OK Älvsjö-Örby 1 6:04:08 2:24:23 Omstart 5
310 OK Hällen 3 6:11:43 2:31:58 Omstart 5
311 Ärla IF 2 6:14:32 2:34:47 Omstart 5
312 Vallentuna-Össeby OL 2 6:19:59 2:40:14 Omstart 5
313 Lunds OK 5 7:03:48 3:24:03 Omstart 5
314 NTNUI 7 9:18:20 5:38:35 Omstart 4,5
Fredrikstad SK 1 Utgått
Vänersborgs SK 1 Utgått
CSM Rillieux 6911 1 Utgått
Tibro OK 1 Utgått
Ringerike OL 1 Utgått
Kristiansand OK 3 Utgått
Attunda OK 2 Utgått
Gotland 2 Utgått
Falköpings AIK OK 1 Utgått
Väsby OK 1 Utgått
Turun Suunnistajat 2 Utgått
Länna IF 1 Utgått
OK Moss 1 Utgått
OK99 Hradec Králové 1 Utgått
Rasti-Kurikka 2 Utgått
Lunds OK 4 Utgått
Paimion Rasti 1 Diskvalificerad
OK Skogshjortarna 1 Ej startat
Fredrikstad SK 2 Ej startat
FarumTisvilde OK 1 Ej startat
Hauhon Sisu 1 Ej startat
Halden SK 4 Ej startat
Konnerud IL 3 Ej startat
NTNUI 6 Ej startat
NTNUI 8 Ej startat
OK Pan Århus 2 Ej startat
OK Roxen 2 Ej startat
OK Kontinent 1 Ej startat
Malmö OK 1 Ej startat
OK Enen 1 Ej startat
OK Pan-Kristianstad 2 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with