GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2008, Rosersbergs slott

Tävlingen genomfördes den 26 och 27 april 2008 med tävlingscentrum vid Rosersbergs slott i Sigtuna kommun.

Klass: Herrar (103 km)

Med minnen från forntid till nutid, i landskap, där kavlen såg ljuset, vi ännu en gång bjuds att lyssna till lockande Tiomilabruset. I parker och skogar runtom Rosersberg med dess kungliga anor, år tjugo noll åtta vi kämpar på spännande stigfinnarbanor.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (33 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 2 Öppen 2008

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Finspångs SOK 1 Anders Jönsson 25:30 0:00
2 Ronneby OK 1 Olof Hedberg 25:33 0:03
3 Vaajakosken Terä 1 Jyrki Saarivaara 26:37 1:07
4 Lillomarka O-lag 1 Rudi Olsen 28:37 3:07
5 OK Nylund 2 Lill-Toumas Nylund 28:51 3:21
5 MHS Karlberg 1 Fredrik Onbinder 28:51 3:21
7 Häverödals SK 1 Bernt Johansson 28:53 3:23
8 IS Kullen 1 Anders Berg 29:17 3:47
9 HKV 2 Göran Carnander 29:37 4:07
10 Rastikarhut 1 Harri Peltola 29:44 4:14
11 Väsby OK 3 Johan Carlenstam 29:55 4:25
11 Socialjouren Nordväst 1 Andreas Andersson 29:55 4:25
11 Skarpnäcks OL 2 Marcus Olsson 29:55 4:25
14 OK Nylund 1 Simeoni Nylund 30:21 4:51
15 Köping-Kolsva OK 1 Owe Eek 30:22 4:52
16 Cerveza OL 2 Kaj Hoof 30:24 4:54
17 Alftaprodukter AB 1 Peter Hammarström 30:34 5:04
18 Synsam Lysekil 1 Malin Widén 30:36 5:06
19 HKV 3 Robert Engström 30:42 5:12
20 Väsby OK 2 Per-Åke Carlenstam 30:44 5:14
21 Sala OK 2 Sten-Åke Holmberg 30:47 5:17
22 ASOPE 1 Eric Demange 30:52 5:22
23 Arboga OK 2 Mikael Brostedt 30:56 5:26
24 Västerås SOK 1 Lars-Erik Rask 31:11 5:41
25 Arboga OK 1 Oskar Johansson 31:25 5:55
26 Kalmar OK 1 Anna Arvidsson 31:52 6:22
27 Orienteringsskytte 1 Ylva Grape Andersson 31:53 6:23
28 Hagaby GoIF 1 Robert Larsson 32:03 6:33
29 SOFT kansli 1 Jan Eric Goth 32:09 6:39
30 Stigmännen Karlshamn 1 Anders Wetterling 32:10 6:40
31 OK Nolaskogsarna 1 Jan Åhlund 32:15 6:45
32 Raja-Karjalan Suunnist. 1 Jarmo Viskari 32:29 6:59
33 HKV 1 Gerhard Liljestierna 32:30 7:00
34 Sundbybergs IK 2 Margaretha Ahlqvist 32:31 7:01
35 IFK Moras OK 1 Johan Claesson 32:44 7:14
36 IF Hagen 2 Styrbjörn Jansson 32:49 7:19
37 Väsby OK 4 Leif Wallenbro 33:11 7:41
37 Arboga OK 4 Håkan Söderqvist 33:11 7:41
39 Köping-Kolsva OK 2 Torbjörn Eriksson 33:29 7:59
40 SEB IF 2 Benny Sandmo 33:31 8:01
41 Falköpings AIK OK 1 Elise Johansson 34:11 8:41
42 LFV/AER/ATCC 1 Erik Kristiansson 34:23 8:53
43 Solna OK 3 Johan Karlsten 34:43 9:13
44 Sundbybergs IK 1 Gunnar Bramsten 35:12 9:42
45 Arboga OK 3 Peder Wickström 35:23 9:53
46 OK Landehof 1 Caroline Näslund 35:36 10:06
47 Gustavsbergs OK 1 Christina Moline 35:53 10:23
48 Solna OK 5 Kerstin Amnell 35:54 10:24
49 Ex-OLs 1 Anders Ok Vildhussen Degseliu 36:33 11:03
50 Skogsluffarnas OK 1 Karin Edström 36:35 11:05
51 Vänersborgs SK 1 Gunilla Hogeldal 36:36 11:06
52 OK Kontinent 4 Bo Svensson 36:41 11:11
53 Solna OK 4 Monica Darland 36:43 11:13
54 Sandströms Elfirma 3 Patrik Söderberg 36:44 11:14
55 Cerveza OL 1 Leif Kling 37:01 11:31
56 Helt planlöst 1 Lars Nilsson 37:05 11:35
57 IS Kullen 2 Maja Arborelius 37:45 12:15
58 Väsby OK 6 Ulla Gummesson 38:05 12:35
59 OK Älvsjö Örby 1 Margareta Wadin 38:10 12:40
60 Väsby OK 8 Bengt Törnqvist 38:12 12:42
61 Helsingborgs SOK 1 Wictor Svensson 38:14 12:44
62 Väsby OK 1 Fredrik Kempe 38:17 12:47
63 Ringerike o-lag 1 Live Ytrehus 38:38 13:08
64 Väsby OK 7 Lukas Olsson 39:00 13:30
65 Almby IK 1 Malin Lundberg 39:17 13:47
66 Hässleby SOK 1 Ellinor Ivarsson 39:33 14:03
67 OK Kontinent 1 Emelie Sandberg 39:44 14:14
68 Häverödals SK 2 Roine Mattsson 39:48 14:18
69 OK Grip 1 Sixten Westerlund 39:49 14:19
70 Almby IK 2 Hanna Wedin 39:58 14:28
71 Gustavsbergs OK 2 Margareta Haraldsson 40:09 14:39
72 Märsta Förenade Åkerif. 1 Michael Andersson 40:16 14:46
73 Sigtuna OK 1 Svante Lindgren 40:30 15:00
74 Dream Team 13 Fredrik Karlsson 41:11 15:41
75 FarumTisvilde SpringCup 1 Peter Kokken Stendevad 41:24 15:54
76 IF Hagen 1 Kerstin Larsson 41:28 15:58
77 OK Kontinent 3 Lotta Hansson 42:02 16:32
78 Attunda OK 1 Rikard Strinning Berg 42:14 16:44
79 Skarpnäcks OL 3 Nils Karanta 43:11 17:41
80 Hallstahammars OK 1 Karin Johansson 43:16 17:46
81 LFV-Data 1 Stefan Stenbäck 43:28 17:58
82 DHL Global Forwarding 1 Anne Eklund 44:24 18:54
83 IF Hansa-Hoburg 1 Sandra Andrei 45:20 19:50
84 Skogsluffarnas OK 2 Per Westerlund 45:33 20:03
85 Solna OK 2 Michel Humla 47:32 22:02
86 OK Kontinent 2 Gunilla Sandberg 47:33 22:03
87 Väsby OK 5 Annika Berntsson 47:39 22:09
88 Hallstahammars OK 2 Elisabeth Stödeman 47:51 22:21
89 Skarpnäcks OL 1 Måns Söder 48:33 23:03
90 OK Moss 1 Annie Holmsen 48:49 23:19
91 SEB IF 1 Sten Svensson 48:55 23:25
92 Östersunds OK 1 Karin Walltin 50:57 25:27
93 Solna OK 1 Håkan Grrunder 51:38 26:08
94 Sigtunabygden 1 Magnus Wranning 53:12 27:42
95 Sala OK 1 Fredrik Bengtsson 54:02 28:32
96 Surahammars SOK 1 Anna Thornell 54:29 28:59
97 Sandströms Elfirma 1 Ebba Sandström 54:42 29:12
98 Sandströms Elfirma 2 Anders Nyström 54:51 29:21
99 Räddningsverket 2 Lasse Centervik 55:14 29:44
100 Solna OK 6 Thomas Sjöberg 55:22 29:52
101 Vallby HVB 6 Petter Eriksson 55:52 30:22
102 BergmanHuset.se 1 Birk Bergman 1:06:39 41:09
103 Dreamteam 1 Sanna Bergström 1:10:02 44:32
104 Lennart Andersson Åkeri 1 Aila Andersson 1:20:08 54:38
105 KLK-expressen 1 Birgit Gadde 1:40:13 1:14:43
Räddningsverket 1 Katarina Lallo Utgått
Arlandagymnasiet 1 Anita Svensson Utgått
SBKs bombmurklor 1 Lisa Eriksson Ej startat
Vakant 9 N.N. Ej startat
Skogsluffarnas OK 3 N.N. Ej startat
10MILA 2008 1 N.N. Ej startat
SK Pohjantähti - Oulu 1 N.N. Ej startat
OSI Orientering 1 Kristin Sagberg Ej startat
Vakant 1 N.N. Ej startat
Almby IK 3 Christina Levin Ej startat
Vakant 2 N.N. Ej startat
Almby IK 4 N.N. Ej startat
Vakant 3 N.N. Ej startat
Falköpings AIK OK 2 N.N. Ej startat
Vakant 4 N.N. Ej startat
FMIF 1 Monica Olsson Ej startat
Vakant 5 N.N. Ej startat
HKV 4 N.N. Ej startat
Vakant 7 N.N. Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with