GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2008, Rosersbergs slott

Tävlingen genomfördes den 26 och 27 april 2008 med tävlingscentrum vid Rosersbergs slott i Sigtuna kommun.

Klass: Herrar (103 km)

Med minnen från forntid till nutid, i landskap, där kavlen såg ljuset, vi ännu en gång bjuds att lyssna till lockande Tiomilabruset. I parker och skogar runtom Rosersberg med dess kungliga anor, år tjugo noll åtta vi kämpar på spännande stigfinnarbanor.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (33 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 1 Öppen 2008

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Alftaprodukter AB 1 Stefan Hedlund 29:02 0:00
2 Dream Team 13 Olof Borell 29:12 0:10
3 Synsam Lysekil 1 Göran Olsson 29:16 0:14
4 Väsby OK 2 Robin Grankvist 29:20 0:18
5 OK Nylund 1 Aapo Nylund 29:27 0:25
6 Väsby OK 3 Kristofer Thorslund 29:37 0:35
7 Orienteringsskytte 1 Roine Schölin 29:45 0:43
8 Almby IK 2 Anders Lindkvist 29:50 0:48
9 Ronneby OK 1 Jacob Svensson 30:00 0:58
10 Finspångs SOK 1 Per Svensson 30:07 1:05
11 Cerveza OL 1 Ola Persson 30:14 1:12
12 HKV 2 Sven Giselsson 30:19 1:17
12 LFV/AER/ATCC 1 Tomas Ulander 30:19 1:17
14 Sigtuna OK 1 Daniel Lindgren 32:02 3:00
15 Väsby OK 1 Henrik Hammas 32:08 3:06
16 Hässleby SOK 1 Tommy Ivarsson 32:09 3:07
17 Helsingborgs SOK 1 Björn Svensson 32:11 3:09
18 Vaajakosken Terä 1 Jarmo Heiskanen 32:15 3:13
19 HKV 1 Rutger Simonsson 32:18 3:16
20 Hagaby GoIF 1 Anders Dahlgren 32:22 3:20
21 Arboga OK 2 Jesper Ericsson 32:26 3:24
22 Hallstahammars OK 1 Stefan Bjurstedt 32:28 3:26
23 SOFT kansli 1 Kent Olsson 32:29 3:27
24 SEB IF 1 Mattias Skeppling 32:37 3:35
25 Köping-Kolsva OK 2 Alf Lindberg 32:41 3:39
26 Rastikarhut 1 Marko Sandroos 33:41 4:39
27 Socialjouren Nordväst 1 Anders Dahlén 33:43 4:41
28 Solna OK 3 Henric Karlsson 33:48 4:46
29 IS Kullen 1 Martin Bengtsson 33:53 4:51
30 FarumTisvilde SpringCup 1 Jens Bjørnefar Behrend 33:54 4:52
31 Almby IK 1 Thomas Johansson 33:55 4:53
32 Ringerike o-lag 1 Torbjørn Nørbech 33:57 4:55
33 Solna OK 5 Håkan Sjunnestrand 33:59 4:57
34 Vänersborgs SK 1 Leif Moberg 34:00 4:58
35 Skogsluffarnas OK 1 Ulf Malmborg 34:06 5:04
36 Sundbybergs IK 1 Rune Carlsson 34:08 5:06
37 Skarpnäcks OL 2 Leif Carlsson 34:10 5:08
38 OK Nylund 2 Lauri Nylund 34:40 5:38
39 MHS Karlberg 1 Patrik Råberg 34:41 5:39
40 Häverödals SK 1 Jan Pettersson 34:53 5:51
41 Lillomarka O-lag 1 Einar Løhne Iversen 35:38 6:36
42 Väsby OK 7 Nigel Cole 35:51 6:49
43 OK Nolaskogsarna 1 Ingmar Andersson 35:55 6:53
44 SK Pohjantähti - Oulu 1 N.N. 36:02 7:00
45 Väsby OK 8 Per Dahlkar 36:05 7:03
46 OK Kontinent 4 Linus Nilsson 36:06 7:04
47 Falköpings AIK OK 1 Roland Nilsson 36:07 7:05
48 Stigmännen Karlshamn 1 Per Nilsson 36:15 7:13
49 Hallstahammars OK 2 Mikael Persson 36:16 7:14
50 Väsby OK 4 Håkan Lindberg 36:18 7:16
51 Kalmar OK 1 Jörgen Nilsson 36:19 7:17
52 OK Grip 1 Leif Thorsson 36:22 7:20
53 Östersunds OK 1 Tom Brantheim 36:25 7:23
54 Arboga OK 4 Mats Leppelampi 36:27 7:25
55 SEB IF 2 Eddie Bjärrenholt 36:42 7:40
56 Sala OK 2 Jörgen Dalén 37:02 8:00
57 Solna OK 6 Victor Davidsson 37:13 8:11
58 IFK Moras OK 1 Jonatan Höjlind 37:34 8:32
59 Raja-Karjalan Suunnist. 1 Petri Nurmela 37:40 8:38
60 Solna OK 1 Andreas Grunder 37:43 8:41
61 Sundbybergs IK 2 Börje Wahlgren 37:45 8:43
62 Räddningsverket 1 Peter Schöön 37:47 8:45
63 Arboga OK 1 Titti Pettersson 37:52 8:50
64 OK Kontinent 3 Alf Westesson 38:19 9:17
65 Cerveza OL 2 Nisse Johansson 38:40 9:38
66 Gustavsbergs OK 1 Lotta Valentin 38:49 9:47
67 Arboga OK 3 Jan Grann 38:50 9:48
67 Solna OK 4 Sigrid Lundin 38:50 9:48
69 Köping-Kolsva OK 1 Pelle Höök 38:52 9:50
69 OK Kontinent 1 Håkan Jönsson 38:52 9:50
71 Ex-OLs 1 Anders Västerås Ok Berkelund 38:54 9:52
72 Västerås SOK 1 Göran Andersson 38:59 9:57
73 HKV 3 Tomas Lund 39:15 10:13
74 Skogsluffarnas OK 2 Reine Borgström 39:24 10:22
75 Attunda OK 1 Hans Andersson Strinning 40:49 11:47
76 IF Hansa-Hoburg 1 Lennart Gardelius 41:16 12:14
77 DHL Global Forwarding 1 Marica Tynell 41:35 12:33
78 Märsta Förenade Åkerif. 1 Matthias Andersson 41:52 12:50
79 Gustavsbergs OK 2 Anneili Lindqvist 42:03 13:01
80 IF Hagen 1 Ann Nyström 42:08 13:06
81 ASOPE 1 André Hallouard 42:11 13:09
82 Solna OK 2 Thomas Grunder 43:12 14:10
83 IS Kullen 2 Tove Ståhl 43:39 14:37
84 Surahammars SOK 1 Petra Gustafsson 43:46 14:44
85 Häverödals SK 2 Uno Karlsson 44:18 15:16
86 OK Älvsjö Örby 1 Elin Johansson 44:19 15:17
87 Skarpnäcks OL 1 Calle Söder 44:20 15:18
88 OK Moss 1 Monica Meum Johansen 44:22 15:20
89 Arlandagymnasiet 1 Jonas Klingberg 44:24 15:22
90 Sandströms Elfirma 3 Calle Sandström 44:29 15:27
91 KLK-expressen 1 Tommy Uvhagen 44:36 15:34
92 Väsby OK 6 Andres Veide 44:42 15:40
93 OK Landehof 1 Kerstin Olesund 44:53 15:51
94 Helt planlöst 1 Tom Karlsson 44:54 15:52
95 Väsby OK 5 Pia Johansson 45:22 16:20
96 Lennart Andersson Åkeri 1 Tomas Eklund 45:27 16:25
97 LFV-Data 1 Anders Dahlgren 46:06 17:04
98 Sala OK 1 Pernilla Bengtsson 56:39 27:37
99 Sandströms Elfirma 2 Jimmy Nyström 56:53 27:51
99 Sandströms Elfirma 1 Fredrik Nyström 56:53 27:51
101 OK Kontinent 2 Håkan Nyberg 1:09:10 40:08
102 Vallby HVB 6 Jonas Backlund 1:09:27 40:25
103 BergmanHuset.se 1 Ronja Bergman 1:21:47 52:45
104 Skarpnäcks OL 3 Anders Friström 1:36:20 1:07:18
IF Hagen 2 Tomas Nyström Utgått
Sigtunabygden 1 Anton Forsberg Utgått
Dreamteam 1 Christer Wikström Utgått
Hotell Kristina 1 Andreas Olsen Utgått
Räddningsverket 2 Lars-Olof Andersson Utgått
HKV 4 N.N. Ej startat
Vakant 7 N.N. Ej startat
SBKs bombmurklor 1 Tom Karlsson Ej startat
Vakant 9 N.N. Ej startat
Skogsluffarnas OK 3 N.N. Ej startat
10MILA 2008 1 N.N. Ej startat
OSI Orientering 1 Tord Skyrud Ej startat
Vakant 1 N.N. Ej startat
Almby IK 3 Anders Robertsson Ej startat
Vakant 2 N.N. Ej startat
Almby IK 4 N.N. Ej startat
Vakant 3 N.N. Ej startat
Falköpings AIK OK 2 N.N. Ej startat
Vakant 4 N.N. Ej startat
FMIF 1 Johan Salén Ej startat
Vakant 5 N.N. Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with