GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2008, Rosersbergs slott

Tävlingen genomfördes den 26 och 27 april 2008 med tävlingscentrum vid Rosersbergs slott i Sigtuna kommun.

Klass: Herrar (103 km)

Med minnen från forntid till nutid, i landskap, där kavlen såg ljuset, vi ännu en gång bjuds att lyssna till lockande Tiomilabruset. I parker och skogar runtom Rosersberg med dess kungliga anor, år tjugo noll åtta vi kämpar på spännande stigfinnarbanor.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (33 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2008

Pl Lag Tid Efter
1 Stora Tuna OK 1 3:25:16 0:00
2 Södertälje-Nykvarn 1 3:25:30 0:14
3 Bækkelaget SK 1 3:25:32 0:16
4 Soik Hellas 1 3:25:42 0:26
5 IFK Lidingö SOK 1 3:25:47 0:31
6 Domnarvets GoIF 1 3:25:52 0:36
7 OK Linné 1 3:26:10 0:54
8 Paimion Rasti 1 3:26:30 1:14
9 Rastikarhut 1 3:26:44 1:28
10 KOO-VEE 1 3:27:55 2:39
11 SK Pohjantähti - Oulu 1 3:27:58 2:42
12 Sävedalens AIK 1 3:28:42 3:26
13 Tampereen Pyrintö 1 3:30:37 5:21
14 Nydalens Skiklub 1 3:32:12 6:56
15 Halden Skiklubb 1 3:32:42 7:26
16 Fredrikstads SK 1 3:32:53 7:37
17 OK Skogsfalken 1 3:33:04 7:48
18 IFK Moras OK 1 3:34:03 8:47
19 Göteborg-Majorna 1 3:34:05 8:49
20 Kalevan Rasti 1 3:34:54 9:38
21 OK Tisaren 1 3:35:56 10:40
22 Ulricehamns OK 1 3:36:02 10:46
23 OK Tyr 1 3:36:09 10:53
24 IF Thor 1 3:36:17 11:01
25 Tullinge SK 1 3:36:24 11:08
26 Turun Suunnistajat 1 3:36:59 11:43
27 Västerås SOK 1 3:38:03 12:47
28 IFK Lidingö SOK 2 3:38:17 13:01
29 Bækkelaget SK 2 3:38:26 13:10
30 IFK Göteborg 1 3:38:46 13:30
31 IK Hakarpspojkarna 1 3:39:07 13:51
32 LYNX 1 3:39:50 14:34
33 Helsingin Suunnist. 1 3:40:06 14:50
34 OK Rodhen 1 3:40:24 15:08
35 Täby Ok 1 3:40:47 15:31
36 Leksands OK 1 3:41:19 16:03
37 Hiisirasti 1 3:43:46 18:30
38 Heming/Njård O-lag 1 3:44:03 18:47
39 IFK Lidingö SOK 3 3:44:07 18:51
40 Angelniemen Ankkuri 1 3:44:21 19:05
41 OK Denseln 1 3:46:22 21:06
42 Kristiansand OK 1 3:46:54 21:38
43 NTNUI 1 3:47:13 21:57
44 Tampereen Pyrintö 2 3:47:47 22:31
45 Tullinge SK 2 3:48:06 22:50
46 IFK Umeå 1 3:48:39 23:23
47 OK Linné 2 3:49:09 23:53
48 Järfälla OK 1 3:49:13 23:57
49 OK Kolmården 1 3:49:16 24:00
50 OK Hällen 1 3:49:18 24:02
51 FK Friskus-Varberg 1 3:49:22 24:06
52 Vehkalahden Veikot 1 3:49:47 24:31
53 Alfta ÖSA OK 1 3:49:49 24:33
54 Bredaryds SOK 1 3:49:51 24:35
55 Södertälje-Nykvarn 2 3:49:59 24:43
56 Halmstad OK 1 3:50:00 24:44
57 Kalmar OK 1 3:50:03 24:47
58 Espoon Suunta 1 3:50:05 24:49
59 Tullinge SK 3 3:50:11 24:55
60 Sävedalens AIK 2 3:50:17 25:01
61 Haninge SOK 1 3:50:18 25:02
62 OK Kåre 1 3:50:21 25:05
63 FarumTisvilde SpringCup 1 3:50:37 25:21
64 Järla IF OK 1 3:50:51 25:35
65 Linköpings OK 1 3:51:00 25:44
66 SOK Viljan 1 3:51:11 25:55
67 DELTA 1 3:51:26 26:10
68 Halden Skiklubb 2 3:53:15 27:59
69 Söders SOL-Tyresö 1 3:53:18 28:02
70 Tullinge SK 4 3:53:40 28:24
71 Soik Hellas 2 3:54:40 29:24
72 OK Orion 1 3:55:22 30:06
73 Løten o-lag 1 3:55:30 30:14
74 Kotlarka Praha 1 3:55:44 30:28
75 Stora Tuna OK 2 3:56:07 30:51
76 Sundsvalls OK 1 3:57:52 32:36
77 Halden Skiklubb 3 3:58:06 32:50
78 Rajamäen Rykmentti 1 3:58:08 32:52
79 KFUM Örebro OK 1 3:58:11 32:55
80 Ås-UMB Orientering 1 3:58:15 32:59
81 OK Ravinen 1 3:58:23 33:07
82 MS Parma 2 3:58:28 33:12
83 Hagaby GoIF 1 3:58:32 33:16
84 IL Tyrving 1 3:58:34 33:18
85 Skarpnäcks OL 1 3:59:14 33:58
86 OK Tisaren 2 3:59:52 34:36
87 IF Femman 1 4:00:25 35:09
88 Konnerud I.L. 1 4:00:41 35:25
89 KOO-VEE 2 4:01:12 35:56
90 OK Ravinen 2 4:01:27 36:11
91 IFK Moras OK 2 4:01:29 36:13
92 Ärla IF 1 4:01:36 36:20
93 Kongsberg O-lag 1 4:02:01 36:45
94 Ulricehamns OK 2 4:02:53 37:37
95 Raumar O-lag 1 4:03:07 37:51
96 Lunds OK 1 4:03:19 38:03
97 Paimion Rasti 2 4:04:45 39:29
98 Gävle OK 1 4:06:23 41:07
99 Lillomarka O-lag 1 4:06:31 41:15
100 Närpes OK 1 4:07:31 42:15
101 OK Löftan 1 4:07:34 42:18
102 Vänersborgs SK 1 4:07:42 42:26
103 Västerås SOK 2 4:07:43 42:27
104 IFK Göteborg 2 4:07:52 42:36
105 Göteborg-Majorna 2 4:08:00 42:44
106 Jönköpings OK 1 4:08:02 42:46
107 Rastivarsat 1 4:09:09 43:53
108 NTNUI 2 4:10:24 45:08
109 OK PAN-Kristianstad 1 4:10:30 45:14
110 OK Landehof 1 4:10:38 45:22
111 Linköpings OK 2 4:10:54 45:38
112 Midälva OK 1 4:11:20 46:04
113 Kils OK 1 4:11:47 46:31
114 Kangasala SK 1 4:12:05 46:49
115 OK Tranan 1 4:12:13 46:57
116 Nydalens Skiklub 2 4:12:17 47:01
117 OK Skogsfalken 2 4:12:25 47:09
118 Raja-Karjalan Suunnist. 1 4:12:32 47:16
119 Sjövalla FK 1 4:12:43 47:27
120 Leksands OK 2 4:14:39 49:23
121 Kalevan Rasti 2 4:16:16 51:00
122 Täby Ok 2 4:16:44 51:28
123 Ronneby OK 1 4:16:58 51:42
124 Fredrikstads SK 2 4:17:00 51:44
125 Nyköpings OK 1 4:17:03 51:47
126 Attunda OK 1 4:17:04 51:48
127 IK Hakarpspojkarna 2 4:17:14 51:58
128 OK Dacke 1 4:17:20 52:04
129 OK Tyr 2 4:17:28 52:12
130 Jämsän Retki-Veikot 1 4:17:47 52:31
131 Kolbotn o Skimt OL 1 4:18:11 52:55
132 Tampereen Pyrintö 3 4:18:52 53:36
133 OK Vilse - 87 1 4:19:17 54:01
134 Dalaportens OL 1 4:19:32 54:16
135 Norbergs OK 1 4:19:37 54:21
136 Anttolan Urheilijat 1 4:19:39 54:23
137 Boxholm-Mjölby OL 1 4:19:40 54:24
138 FarumTisvilde SpringCup 2 4:19:52 54:36
139 Skogslöparna 1 4:19:55 54:39
140 Köping-Kolsva OK 1 4:20:42 55:26
141 Främmestads IK 1 4:20:47 55:31
142 IFK Lidingö SOK 4 4:20:54 55:38
143 Göteborg-Majorna 3 4:20:59 55:43
144 Stora Tuna OK 3 4:21:02 55:46
145 Östersunds OK 1 4:21:04 55:48
146 Asker Skiklubb 1 4:21:07 55:51
147 OK Skogshjortarna 1 4:21:12 55:56
148 IF Thor 2 4:21:43 56:27
149 Almby IK 1 4:22:17 57:01
150 Södertälje-Nykvarn 3 4:22:32 57:16
151 OK Kåre 2 4:23:01 57:45
152 Helsingin Suunnist. 2 4:23:04 57:48
153 DELTA 2 4:23:11 57:55
154 ASOPE 1 4:24:16 59:00
155 OK PAN-Kristianstad 2 4:25:23 1:00:07
156 Västerås SOK 3 4:25:28 1:00:12
157 OK Södertörn 1 4:27:56 1:02:40
158 Polish Junior Team 1 4:28:00 1:02:44
159 Nybro OK 1 4:28:49 1:03:33
160 Rasti-Kurikka 1 4:28:55 1:03:39
161 Lillomarka O-lag 2 4:28:59 1:03:43
162 OK Pan Århus 1 4:29:11 1:03:55
163 Helsingborgs SOK 1 4:30:38 1:05:22
164 Asker Skiklubb 2 4:30:41 1:05:25
165 OSI Orientering 1 4:30:53 1:05:37
166 Istrums SK 1 4:31:50 1:06:34
167 Skåneslättens OL 1 4:33:03 1:07:47
168 OK Hammaren 1 4:33:07 1:07:51
169 OK Klemmingen 1 4:33:18 1:08:02
170 Finspångs SOK 1 4:33:21 1:08:05
171 Forsa OK 1 4:33:28 1:08:12
172 OK Denseln 2 4:34:16 1:09:00
173 Linköpings OK 3 4:34:22 1:09:06
174 Kvarnsvedens GoIF OK 1 4:34:23 1:09:07
175 Bækkelaget SK 3 4:34:30 1:09:14
176 OK Roxen/Stjärnorp 1 4:34:40 1:09:24
177 Ähtärin Urheilijat 1 4:34:42 1:09:26
178 Espoon Suunta 2 4:34:46 1:09:30
179 Eskilstuna OL 1 4:34:55 1:09:39
180 OK Botnia 1 4:35:03 1:09:47
181 OK Klyftamo 1 4:35:11 1:09:55
182 OK Tyr 3 4:35:19 1:10:03
183 Tierps SOK 1 4:35:21 1:10:05
184 Soik Hellas 3 4:36:45 1:11:29
185 Växjö OK 1 4:36:48 1:11:32
186 Modum 1 4:36:57 1:11:41
187 Kongsberg O-lag 2 4:37:07 1:11:51
188 Valkeakosken Haka 1 4:37:16 1:12:00
189 OK Orient 1 4:37:23 1:12:07
190 Alfta ÖSA OK 2 4:37:32 1:12:16
191 Täby Ok 3 4:37:55 1:12:39
192 Tullinge SK 6 4:38:01 1:12:45
193 Rånäs OK 1 4:38:20 1:13:04
194 Attunda OK 2 4:40:36 1:15:20
195 Tullinge SK 5 4:41:46 1:16:30
196 Pihkaniskat 1 4:41:48 1:16:32
197 IF Hagen 2 4:41:52 1:16:36
198 OK Denseln 3 4:41:55 1:16:39
199 MS Parma 3 4:42:03 1:16:47
200 Åmåls OK 1 4:42:11 1:16:55
201 OK Kolmården 3 4:42:16 1:17:00
202 Sala OK 1 4:42:18 1:17:02
203 ASS Raisu Lumous 1 4:42:21 1:17:05
204 OK Nolaskogsarna 1 4:43:00 1:17:44
205 Sidensjö IK 1 4:43:04 1:17:48
206 Tumba-Mälarhöjden OK 2 4:43:17 1:18:01
207 Rasti-Kurikka 2 4:43:39 1:18:23
208 Gamleby/Ankarsrum 1 4:44:06 1:18:50
209 Asikkalan Raikas 1 4:44:17 1:19:01
210 Gävle OK 2 4:44:27 1:19:11
211 OK Måsen 1 4:44:38 1:19:22
212 OK Gipen 1 4:46:57 1:21:41
213 Ärla IF 2 4:47:21 1:22:05
214 OK Rodhen 2 4:47:23 1:22:07
215 KFUM Örebro OK 2 4:47:48 1:22:32
216 Raumar O-lag 2 4:47:50 1:22:34
217 Söders SOL-Tyresö 2 4:47:52 1:22:36
218 Järla IF OK 2 4:48:07 1:22:51
219 IF Thor 4 4:48:42 1:23:26
220 Attunda OK 3 4:48:51 1:23:35
221 Markbygdens OK 1 4:48:52 1:23:36
222 OK Hällen 2 4:48:55 1:23:39
223 Vehkalahden Veikot 2 4:48:57 1:23:41
224 IF Thor 3 4:49:08 1:23:52
225 Gotlands Bro OK 1 4:49:28 1:24:12
226 OK Enen 1 4:49:34 1:24:18
227 Arboga/Surah./Hallstah. 1 4:50:09 1:24:53
228 Motala AIF-OL 1 4:50:11 1:24:55
229 Snättringe SK 1 4:50:13 1:24:57
230 OK Roslagen 2 4:50:16 1:25:00
231 Mullsjö SOK/OK Gränsen 1 4:50:29 1:25:13
232 Sundsvalls OK 3 4:50:35 1:25:19
233 IFK Enskede 1 4:50:37 1:25:21
234 Älvsby/Ö-torneå/Gammelstad 1 4:50:47 1:25:31
235 Kärkölän/Mäntsälän 1 4:52:05 1:26:49
236 Oppsal Orientering 1 4:52:08 1:26:52
237 Hein OL 1 4:54:28 1:29:12
238 Järfälla OK 2 4:54:34 1:29:18
239 LYNX 2 4:55:18 1:30:02
240 Lunds OK 2 4:56:34 1:31:18
241 Sandefjord o-klubb 1 4:58:10 1:32:54
242 Strängnäs-Malmby 1 4:58:17 1:33:01
243 OK Kolmården 2 4:58:41 1:33:25
244 Göteborg-Majorna 4 4:59:24 1:34:08
245 KFUM Örebro OK 3 4:59:26 1:34:10
246 Ok Raseborg 1 5:01:44 1:36:28
247 Rasti-Jussit 1 5:01:46 1:36:30
248 Aalborg OK 1 5:02:49 1:37:33
249 OK Skogsstjärnan 1 5:03:14 1:37:58
250 Väsby OK 1 5:03:20 1:38:04
251 Lidköpings VSK 1 5:03:29 1:38:13
252 Sundsvalls OK 2 5:03:45 1:38:29
253 GoIF Tjalve 1 5:03:50 1:38:34
254 OK Tisaren 3 5:03:53 1:38:37
255 Vallentuna-Össeby OL 1 5:04:00 1:38:44
256 Espoon Suunta 3 5:04:04 1:38:48
257 Trosabygdens OK 1 5:04:14 1:38:58
258 KOO-VEE 3 5:05:54 1:40:38
259 Trollhättans SOK 1 5:07:14 1:41:58
260 Frol IL 1 5:07:19 1:42:03
261 OK Skogsstjärnan 2 5:07:22 1:42:06
262 Hjobygdens/Tibro 1 5:07:28 1:42:12
263 OK Alehof 1 5:07:37 1:42:21
264 Säterbygdens OK 1 5:07:43 1:42:27
265 Skarpnäcks OL 2 5:08:00 1:42:44
266 Fjärås AIK 1 5:08:38 1:43:22
267 Lierbygda o-lag 1 5:12:30 1:47:14
268 OK Roslagen 1 5:12:32 1:47:16
269 Kristiansand OK 3 5:12:35 1:47:19
270 Sävedalens AIK 3 5:12:38 1:47:22
271 Trøsken IL 1 5:13:12 1:47:56
272 CSM Rillieux 6911 1 5:13:19 1:48:03
273 NTNUI 3 5:13:48 1:48:32
274 Kuzmolovo 110% 1 5:15:38 1:50:22
275 SOL Tranås 1 5:15:44 1:50:28
276 Köping-Kolsva OK 2 5:16:04 1:50:48
277 OK Ravinen 4 5:16:21 1:51:05
278 Skogspojkarnas OK 1 5:16:44 1:51:28
279 Eiker ol 1 5:16:45 1:51:29
280 Tampereen Pyrintö 4 5:16:53 1:51:37
281 Kokkolan Suunnist. 1 5:20:02 1:54:46
282 Leksands OK 3 5:21:35 1:56:19
283 IFK Hedemora OK 1 5:21:50 1:56:34
284 Västerås SOK 4 5:21:52 1:56:36
285 Dalaportens OL 2 5:23:32 1:58:16
286 Jönköpings OK 2 5:25:26 2:00:10
287 IK Hakarpspojkarna 3 5:27:52 2:02:36
288 Vingåkers OK 1 5:28:49 2:03:33
289 ECHO 73 1 5:31:06 2:05:50
290 Vänersborgs SK 2 5:31:48 2:06:32
291 Ronneby OK 2 5:35:47 2:10:31
292 OK Kåre 3 5:38:23 2:13:07
293 Jämsän Retki-Veikot 2 5:38:58 2:13:42
294 Lillehammer OK 1 5:39:46 2:14:30
295 Linköpings OK 4 5:40:00 2:14:44
296 OK Rodhen 3 5:41:11 2:15:55
297 OK Kontinent 1 5:41:54 2:16:38
298 Tumba-Mälarhöjden OK 4 5:47:27 2:22:11
299 Kristiansand OK 2 5:48:30 2:23:14
300 OK Älvsjö Örby 1 5:48:42 2:23:26
301 Malungs OK 1 5:54:11 2:28:55
302 OK Kontinent 2 6:01:28 2:36:12
303 Porsgrunn OL 1 5:05:10 1:39:54 Omstart 5
304 NAIS orienteringsklubb 1 5:06:07 1:40:51 Omstart 5
305 IFK Moras OK 3 5:10:54 1:45:38 Omstart 5
306 Centrum OK 1 5:12:15 1:46:59 Omstart 5
307 Lunds OK 3 5:13:00 1:47:44 Omstart 5
308 IFK Lidingö SOK 5 5:18:19 1:53:03 Omstart 5
309 NTNUI 4 5:19:34 1:54:18 Omstart 5
310 Tjällmo-Godegård 2 5:28:09 2:02:53 Omstart 5
311 OK Älgen 1 5:34:41 2:09:25 Omstart 5
312 IK Gandvik 1 5:35:18 2:10:02 Omstart 5
313 Skogsluffarnas OK 1 5:36:15 2:10:59 Omstart 5
314 Almby IK 2 5:36:51 2:11:35 Omstart 5
315 Notodden O-lag 1 5:37:34 2:12:18 Omstart 5
316 Skattkärrs IF 1 5:38:52 2:13:36 Omstart 5
317 Avesta OK 1 5:39:34 2:14:18 Omstart 5
318 Pomorze Team 1 5:49:35 2:24:19 Omstart 5
319 Falköpings AIK OK 1 5:53:24 2:28:08 Omstart 5
320 Haninge SOK 2 5:54:50 2:29:34 Omstart 5
321 Länna IF 1 5:54:55 2:29:39 Omstart 5
322 Østmarka OK 1 5:55:19 2:30:03 Omstart 5
323 KFUM Örebro OK 4 6:07:11 2:41:55 Omstart 5
324 NTNUI 7 7:12:34 3:47:18 Omstart 4,5
325 NTNUI 5 7:38:34 4:13:18 Omstart 4,5
Tumba-Mälarhöjden OK 1 Utgått
IF Hagen 1 Utgått
Rånäs OK 2 Utgått
BSI Orientering 1 Utgått
NTNUI 6 Utgått
Hämeenlinnan Suun. 1 Utgått
Halden Skiklubb 4 Utgått
Wing OK 1 Utgått
FK Herkules 1 Utgått
Umeå OK-Stöcksjö IS 1 Utgått
OK Roxen 1 Utgått
OK Øst/Allerød OK 1 Utgått
Fossum IF 1 Utgått
Visborgs OK 1 Utgått
Tjällmo-Godegård 1 Utgått
Lappeen Riento 1 Utgått
Ås-UMB Orientering 2 Utgått
MS Parma 1 Utgått
Domnarvets GoIF 2 Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK 3 Utgått
Eksjö SOK 1 Utgått
OK Ravinen 3 Utgått
Kongsberg O-lag 3 Utgått
Sundbybergs IK 1 Utgått
OK Djerf 1 Ej startat
Rajamäen Rykmentti 2 Ej startat
Keravan Urheilijat 1 Ej startat
Sarpsborg OL 1 Ej startat
Heming/Njård O-lag 2 Ej startat
NTNUI 8 Ej startat
IFK Enskede 2 Ej startat
Aalborg OK 2 Ej startat
Garphyttans IF 1 Ej startat
Alfta ÖSA/L-100 1 Ej startat
Nydalens Skiklub 3 Ej startat
Jalasjärven Jalas 1 Ej startat
IL Tyrving 2 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with