GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2000, Herrökna

Den 55:e herrkavlen, 24:e damkavlen och 9:e ungdomskavlen arrangeras på Herrökna, Stjärnhov i Gnesta kommun.

Klass: Herrar (108 km)

Välkomna till utsökt Sörmlandsterräng där SM-drottning den första kröntes och årets banläggare bjuder stråk för hård kamp och publik generositet. Kavlelöpare: Förädla nu med karta och kompass millenniets första 10-mila.
K-G Nilsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (31 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 1 Ungdom 2000

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Hjärnarps GIF 1 Emil Ljungdahl 20:38 0:00
2 Rotebro IS 1 Martin Härberg 20:54 0:16
3 FK Göingarna Johan Irwe 20:56 0:18
4 Nyköpings OK 1 Per Carlberg 20:58 0:20
5 Gustavsbergs IF/Järla 1 Johan Stranberg 21:01 0:23
6 Täby OK 1 Johan Linde 21:04 0:26
7 SOK Viljan Daniel Gunnarsson 21:09 0:31
8 Almby IK 1 Pelle Åkerberg 21:14 0:36
9 Tullinge SK 1 Niclas Rysjö 21:15 0:37
10 Västerbergslagens OL 1 Therese Boman 21:17 0:39
11 LYNX 1 21:20 0:42
11 Rasti-Lukko Saku Ylijoki 21:20 0:42
13 Storviks IF Ulf Troeng 21:22 0:44
14 Halmstad OK 1 Ola Stenbeck 21:23 0:45
15 Rånäs OK 2 Viktor Hedlöf 21:30 0:52
16 Mariestads FK/Klyftamo 1 Stefan Lemming 21:33 0:55
17 Dalaportens OL 1 Oskar Fundre 22:04 1:26
18 Alfta-Ösa OK Erik Rost 22:17 1:39
19 Dalaportens OL 2 Hans Pahlén Johansson 22:18 1:40
20 IFK Hedemora OK 1 Anders Back 22:24 1:46
21 Pihkaniskat 1 Tomi Kääriäinen 22:28 1:50
21 Boxholm-Mjölby OL 1 Patrik Magnusson 22:28 1:50
23 Turun Suunnistajat Aleksi Mattila 22:35 1:57
24 Keravan Urheilijat Pauli Nieminen 22:37 1:59
25 Fredrikstad Skiklubb 1 Lars Kristian Lunde 23:08 2:30
26 Länna IF Josef Nordlund 23:11 2:33
27 Linköpings OK 1 Erik Bachteman 23:15 2:37
27 IFK Linköping/OK Skogsströva Joakim Ringsgård 23:15 2:37
29 OK Klemmingen 1 Björn Pramlid 23:17 2:39
30 OK Kolmården 1 Martin Gelberg 23:19 2:41
30 Fredrikstad Skiklubb 2 Håkan Björland 23:19 2:41
32 Tullinge SK 2 Anders Ohlsson 23:25 2:47
33 Södertälje Orientering 4 Magnus Karlsson 23:27 2:49
34 Paimon Rasti Mikael Hellström 23:29 2:51
35 Liedon Parma 1 Vesa Mösky 23:31 2:53
35 Gustavsbergs IF/Järla 2 David Andersson-Skantze 23:31 2:53
37 Tampereen Pyrintö 1 Lauri Kilpinen 23:39 3:01
38 Rasti-Saimaa Tero Litmanen 23:40 3:02
39 OK Södertörn 1 Einari Nurmela 23:41 3:03
40 Köping Kolsva OK 1 Niklas Landqvist 23:44 3:06
41 Södertälje Orientering 2 Niklas Serrander 23:46 3:08
42 Ikaalisten N-V Juha Hankala 23:49 3:11
43 Haninge SOK 1 Olle Pettersson 23:50 3:12
43 Kvarnsvedens GoIF OK Gustav Goth 23:50 3:12
45 OK Roslagen Otto Lundman 23:53 3:15
46 Hiisi Rasti Juho Uotila 23:55 3:17
47 Pan-Kristianstad Jakob Lööv 23:56 3:18
47 Tumba Mälarhöjden OK Mats Törnros 23:56 3:18
49 OK Orient Robin Bäckman 23:58 3:20
50 LYNX 2 Aapo Leskinen 24:03 3:25
51 Västerås SOK 1 Mattias Millinger 24:21 3:43
52 Nyköpings OK 2 Oscar Arman 24:23 3:45
53 Tampereen Pyrintö 2 Mikko Myllymäki 24:26 3:48
54 Boxholm-Mjölby OL 2 Mattias Gustavsson 24:29 3:51
55 Sarpsborg O-lag/Trösken Svein Ivar Brekken 24:31 3:53
56 Östersunds OK Jens Lindgren 24:32 3:54
57 Tibro AIK SOK 2 Simon Jokobsson 24:34 3:56
58 IL Tyrving 1 Anders Tiltnes 24:35 3:57
59 Rehns BK 2 Pär Hansson 24:38 4:00
60 Asker Skiklubb 1 Anders Skarholt 24:45 4:07
61 Forsa OK 1 Markus Hellström 24:46 4:08
62 OK Hammaren 1 Magnus Linell 24:49 4:11
63 Rajamäen Rykmentti 2 Harri-Pekka Hiltunen 24:50 4:12
64 Södertälje Orientering 1 Tobias Eriksson 24:51 4:13
65 Säterbygdens OK Jerk Rönnols 24:52 4:14
66 Rehns BK 1 Tobias Fogeby 24:57 4:19
67 OK Linné 1 Björn Molander 25:01 4:23
67 OK Motala 1 Ola Carlsson 25:01 4:23
69 Asker Skiklubb 3 Ove Sätra 25:02 4:24
70 Hjobygdens OK 2 Jesper Tiberg 25:04 4:26
71 Rånäs OK 1 Mikael Nordström 25:10 4:32
72 Ulricehamns OK Tomas Knutsson 25:13 4:35
73 Köping Kolsva OK 2 Thomas Eek 25:20 4:42
74 DELTA Jarkko Saarinen 25:39 5:01
75 Gävle OK 1 Emil Aludden 26:00 5:22
76 Sigtuna OK/Väsby OK Fredrik Sörqvist 26:02 5:24
77 Forsa OK 2 Olle Berglund 26:03 5:25
77 Rasti-Nokia Janne Leppänen 26:03 5:25
79 OK Hällen 2 Linda Johansson 26:06 5:28
79 OK Bjur/Degerfors/Djerf Petter Åsander 26:06 5:28
81 OK Grane Johan Larsson 26:07 5:29
82 IFK Göteborg Anders Hederskog 26:10 5:32
83 OK Skogshjortarna 1 Martin Fredriksson 26:14 5:36
84 OK Tisaren 1 Eiminas Voveris 26:16 5:38
85 Bromma-Vällingby SOK Henrik Wiklund 26:19 5:41
86 Hagaby GoIF 3 Jonas Allered 26:20 5:42
87 Akilles OK 1 Viktor Sten 26:27 5:49
88 IFK Hedemora OK 2 Gustaf Carlsson 26:34 5:56
89 Järfälla OK 1 Tomas Regnander 26:42 6:04
90 Södertälje Orientering 3 Erik Märsell 26:43 6:05
91 OK Kullingshof 1 Marcus Johnsson 26:47 6:09
92 Tjällmo-Godegård OK 1 Andreas Karlsson 26:48 6:10
92 OK Tisaren 2 9 26:48 6:10
94 Rotebro IS 3 Erik Dubeck 26:50 6:12
95 OK Österåker John Fredriksson 26:52 6:14
96 KFUM Örebro Fredrik Björklund 26:54 6:16
97 Hjobygdens OK 1 Stina Banck 27:04 6:26
98 Norbergs OK Micke Pettersson Hjelm 27:10 6:32
99 OK Södertörn 3 Patrik Noren 27:14 6:36
100 OK Tor 1 Helena Holmberg 27:15 6:37
100 Konnerud IL Hege Ask-Henriksen 27:15 6:37
102 Helsingin Suunnistajat Ilona Haarlaa 27:18 6:40
103 Katrineholms OK Erik Palmfjord 27:19 6:41
104 Eiker O-lag 1 Kenneth Sandvold 27:21 6:43
105 IF Thor 1 Caroline Axnér 27:22 6:44
106 OK Alehof 1 Mikael Eliasson 27:23 6:45
107 KooVee Tampere 2 Tuuli Paunonen 27:27 6:49
108 Tampereen Pyrintö 3 Henri Peltomäki 27:30 6:52
108 Östmarka OK 2 Erik Sagvolden 27:30 6:52
110 Malungs OK Skogsmård. 1 Emil Döhl 27:35 6:57
111 OK Skogshjortarna 2 Gustav Andersson 27:45 7:07
112 Söders SOL 1 Natalie Egli 27:47 7:09
113 Strängnäs-Malmby OL Linda Ahlsen-Seirup 27:48 7:10
114 OK Hällen 1 Robert Carlsson 27:50 7:12
115 Haldens Skiklubb 1 Magnus Hov 28:07 7:29
116 Haldens Skiklubb 2 Esten Fremmegård 28:17 7:39
117 Liedon Parma 2 Antti Nummela 28:23 7:45
118 OK Kåre 1 Eva Tiselius 28:43 8:05
119 OK Denseln 1 Mattias Ericsson 28:45 8:07
120 OK Moss 1 Håvard Suleng 28:48 8:10
121 Haninge SOK 3 Tobias Almroth 28:51 8:13
121 Hjärnarps GIF 2 Sebastian Ljungdahl 28:51 8:13
123 Tullinge SK 3 Robert Andersson 28:52 8:14
124 Malax IF Jens Finnäs 28:54 8:16
125 Kils OK Oscar Darle 28:57 8:19
126 Dalaportens OL 3 Annika Hofling 28:58 8:20
127 IL Tyrving 2 Morten Fregland 29:10 8:32
128 Tampereen Pyrintö 4 Martti Hyvönen 29:13 8:35
128 Tierps SOK 1 Sofie Johansson 29:13 8:35
130 Stora Tuna IK 1 Madelene Rystedt 29:19 8:41
130 Tibro AIK SOK 1 Karin Klamfelt 29:19 8:41
132 Hagaby GoIF 1 Jonas Olofsson 29:23 8:45
133 OK Denseln 2 Thomas Lilja 29:25 8:47
133 Sundsvalls OK 2 Magnus Engström 29:25 8:47
135 OK Klemmingen 2 Max Andersson 29:32 8:54
135 Falköpings AIK 2 Erik Johansson 29:32 8:54
137 OK Linné 2 Niclas Träff 29:35 8:57
138 Västerås SOK 2 Erik Höglund 29:39 9:01
139 OK Hällen 3 Sofia Andersson 29:46 9:08
140 Enebybergs IF Erik Bosrtöm 29:51 9:13
141 OK Tor 2 Linus Talltjärn 29:54 9:16
142 Lapuan Virkiä Johanna Herttua 30:00 9:22
143 Skeidi/Skien/Porsgrunn 1 Marte Grande Östby 30:02 9:24
144 OK Linné 3 Erik Lagerkrantz 30:05 9:27
145 Fredrikstad Skiklubb 3 Eirik Mauland 30:11 9:33
146 IF Hagen 1 Gustav Eriksson 30:13 9:35
147 Halmstad OK 2 Linda Andersson 30:31 9:53
148 OK Kolmården 2 Viktor Arnell 30:32 9:54
149 Kongsberg O-lag 1 Vegard Bagstevold 30:33 9:55
150 Asker Skiklubb 2 Thea Thingeistad Eeg 30:35 9:57
151 OK Rohden 1 Mattias Eriksson 30:52 10:14
152 Haninge SOK 2 Andrew Crookston 30:58 10:20
153 OK Hedströmmen Jonas Vikström 31:00 10:22
154 Skeidi/Haukin/Porsgrunn Hans Petter Aas 31:04 10:26
155 Indre Östfold OK Anne Mina Rambol 31:09 10:31
155 Oppsal IF 2 Sigurd Kapperud 31:09 10:31
157 Östmarka OK 1 Rein Ole Jörgensen 31:15 10:37
158 Almby IK 2 Gustav Groth 31:17 10:39
159 Skeidi/Skien/Porsgrunn 3 Tore Guldbrandsen 31:22 10:44
160 IFK Lidingö SOK Mia Christinsson 31:28 10:50
161 Dalaportens OL 4 Johan Silvemark 31:31 10:53
162 Skeidi/Skien/Porsgrunn 2 Torbjörn Grande Öretby 31:32 10:54
163 OK Ravinen 1 Thomas Sjöberg 31:36 10:58
164 Kovlands IF 2 Emma Bergman 31:41 11:03
164 OK Milan 1 Rickard Hedström 31:41 11:03
166 Hagaby GoIF 2 Amelie Wallenhammar 31:43 11:05
166 Västerbergslagens OL 2 Magnus Wuopio 31:43 11:05
168 OK Enen Tobias Elgfors 31:44 11:06
169 OK Hammaren 2 Emma Linell 31:45 11:07
170 Skogslöparna Emil Holmgren 31:46 11:08
171 GoIF Tjalve 1 Viktor Persson 32:26 11:48
172 Kongsberg O-lag 4 Marit Aakre 32:31 11:53
173 Finspångs AIK Pontus Karlsson 32:34 11:56
174 Vingåkers OK Annelie Gerdtman 32:36 11:58
175 Timrå SOK Elin Vedin 32:40 12:02
176 FK Friskus-Varberg 2 David Hedlund 32:41 12:03
176 FK Friskus-Varberg 1 Johanna Gull 32:41 12:03
178 Umeå OK Johan Fries 32:43 12:05
179 OK Ravinen 2 Niklas Westblad 32:56 12:18
180 Selånger SOK Mattias Nilsson 32:58 12:20
181 Sundsvalls OK 1 Erik Nylander 33:02 12:24
181 Malungs OK Skogsmård. 2 Gustav Persson 33:02 12:24
183 Raumar O-lag 2 Ragnhild Aas 33:07 12:29
184 Falköpings AIK 1 Henrik Johansson 33:10 12:32
185 Akilles OK 2 Otto Nissfolk 33:12 12:34
186 KooVee Tampere 1 Heikki Wilen 33:18 12:40
187 Pihkaniskat 2 Noora Weltner 33:24 12:46
188 Vallentuna/Össeby OL Jonas Öhman 33:33 12:55
189 Raumar O-lag 1 Eivind Aardal 33:35 12:57
190 Modum O-lag Arno Lilja Grönhovo 33:41 13:03
191 Hestra IF Erika Ström 34:08 13:30
192 OK Rohden 2 Micaela Söllvander 34:09 13:31
193 IF Hagen 3 Henrik Magnusson 34:41 14:03
193 Mariestads FK/Klyftamo 2 Mattias Lööf 34:41 14:03
195 Hauhon Sisu Esa Kuivaniemi 34:42 14:04
195 Gävle OK 2 Emmy Ivarsson 34:42 14:04
195 IFK Moras OK 2 Sara Karlsson 34:42 14:04
198 Eskilstunafors OL Björn Löfroth 34:43 14:05
198 IF Thor 3 Daniel Karlsson 34:43 14:05
200 Köping Kolsva OK 3 Jennie Karlsson 34:44 14:06
201 Boxholm-Mjölby OL 3 Andreas Kindstedt 34:45 14:07
202 Gustavsbergs IF/Järla 4 Anders Platt 34:55 14:17
203 Kongsberg O-lag 2 Eivind Resser 34:59 14:21
203 OK Motala 2 Hanna Ribers 34:59 14:21
205 Forsa OK 3 Erik Zetterberg 35:01 14:23
206 Tjällmo-Godegård OK 2 Stina Åberg 35:18 14:40
207 Ärla IF 1 Johan Näsholm 35:25 14:47
207 Ärla IF 2 Niklas Olofsson Bierfeld 35:25 14:47
209 Linköpings OK 3 Linnea Östlin 35:27 14:49
210 IF Thor 2 Linda Eklund 35:38 15:00
211 Turebergs IF Therese Herlin 35:44 15:06
212 Kongsberg O-lag 3 Thea F. Nielsen 36:18 15:40
213 Raja-Karjalan Suun. Juho Uusitalo 36:21 15:43
214 Leksands OK/IK Jarl Stina Norgren 36:23 15:45
215 Järfälla OK 2 Reine Rasmusson 36:27 15:49
216 Rotebro IS 2 Johan Lagerstrand 36:31 15:53
217 OK Alehof 2 Lena Johansson 36:35 15:57
218 Haninge SOK 4 Tommy Öhrström 36:38 16:00
219 Tierps SOK 2 Roger Andersson 36:47 16:09
220 Täby OK 2 Cecilia Stenfalk 36:56 16:18
221 Gustavsbergs IF/Järla 3 Axel Mattson 36:59 16:21
221 Härlövs IF/FK Åsen Emelie Svensson 36:59 16:21
223 Eiker O-lag 2 Siri Katrud 37:00 16:22
224 OK Rohden 3 Olle Sjölander 37:24 16:46
225 Sjövalla FK Karin Höglund 37:48 17:10
226 OK Klemmingen 3 Niklas Hallebro 37:49 17:11
227 Uddevalla OK Jenny Karlsson 38:02 17:24
228 Linköpings OK 2 Elin Lindström 38:09 17:31
229 Espoon Suunta Janne Heino 39:34 18:56
230 Oppsal IF 1 Martine Fjogstad 39:37 18:59
231 Oppsal IF 4 Guro Flatekval 39:38 19:00
232 OK Kullingshof 2 Erik Andersson 39:45 19:07
233 Stora Sundby GoIF Viktor Jonsson 39:47 19:09
234 OK Milan 2 Kristina Eriksson 39:53 19:15
235 Fagersta OK Anna Hjulström 39:57 19:19
236 Söderhamn/Ljusne/Bergvik 1 Sara Ekström 40:56 20:18
237 IF Hagen 2 Sara Carlsson 41:00 20:22
238 Haldens Skiklubb 3 Hanna Nordbröden 41:44 21:06
239 OK Södertörn 2 Johan Nyqvist 41:46 21:08
240 Tampereen Pyrintö 5 Anna-Kaisa Kannisto 42:11 21:33
241 Ringerike O-lag Anders E Hultgren 42:28 21:50
242 Köping Kolsva OK 4 Rickard Ström 42:41 22:03
243 IFK Moras OK 1 Erik Zander 42:43 22:05
244 GoIF Tjalve 2 Christina Westmark 42:44 22:06
245 IF Sturla Marius Nagel 42:47 22:09
246 OK Gipen Johannes Nilsson 42:51 22:13
247 OK Moss 2 Elisabeth Eriksen 43:04 22:26
248 Söderhamn/Ljusne/Bergvik 2 Anna Johannesson 44:04 23:26
249 Fossum IF 1 Kjetil Modalsli 44:06 23:28
250 BoV SOK/Sundbybergs IK Henrik Berg 44:08 23:30
251 Söders SOL 2 Karin Slotte 44:59 24:21
252 Lillomarka OL Öystein Gröndahl 47:02 26:24
253 Njurunda OK/Timrå Lina Wibron 47:25 26:47
254 Rånäs OK 3 Simon Svahn 47:30 26:52
255 Nydalens SK 1 Carl Joakim Svenn 47:34 26:56
256 Kolbotn o Skimt OL Endre Bergkaskt Janssen 56:42 36:04
257 Oppsal IF 3 Vegard Fjogstad 1:26:21 1:05:43

Entries 2019

All Entries

In association with