GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2000, Herrökna

Den 55:e herrkavlen, 24:e damkavlen och 9:e ungdomskavlen arrangeras på Herrökna, Stjärnhov i Gnesta kommun.

Klass: Herrar (108 km)

Välkomna till utsökt Sörmlandsterräng där SM-drottning den första kröntes och årets banläggare bjuder stråk för hård kamp och publik generositet. Kavlelöpare: Förädla nu med karta och kompass millenniets första 10-mila.
K-G Nilsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (31 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2000

Pl Lag Tid Efter
1 Domnarvets GoIF 1 4:11:39 0:00
2 Baekkelagets Sportsklub 1 4:13:35 1:56
3 IFK Lidingö SOK 1 4:15:52 4:13
4 Liedon Parma 1 4:15:55 4:16
5 OK Orion 1 4:15:58 4:19
6 Södertälje Orientering 1 4:16:13 4:34
7 Stora Tuna IK 1 4:17:09 5:30
8 Nydalens SK 1 4:20:07 8:28
9 Linköpings OK 1 4:25:13 13:34
10 IK Hakarpspojkarna 1 4:25:27 13:48
11 Haldens Skiklubb 1 4:26:32 14:53
12 OK Ravinen 1 4:26:46 15:07
13 Rajamäen Rykmentti 1 4:28:14 16:35
14 Espoon Suunta 1 4:28:17 16:38
15 Pargas IF 1 4:28:21 16:42
16 Tullinge SK 1 4:36:19 24:40
17 Turun Suunnistajat 4:36:24 24:45
18 Kalevan Rasti 4:36:27 24:48
19 Sundsvalls OK 1 4:36:31 24:52
20 Rastikarhut 1 4:36:32 24:53
21 Eksjö SOK 1 4:36:38 24:59
22 Tampereen Pyrintö 1 4:37:28 25:49
23 Fredrikstad Skiklubb 1 4:37:32 25:53
24 IF Thor 1 4:37:46 26:07
25 OK 77 4:38:27 26:48
26 OK Djerf 1 4:39:39 28:00
27 OK Tyr 1 4:39:45 28:06
28 Almby IK 1 4:39:49 28:10
29 Strängnäs-Malmby OL 1 4:40:54 29:15
30 Suunta 101 4:41:19 29:40
31 Västerås SOK 1 4:41:39 30:00
32 Sävedalens AIK 1 4:41:53 30:14
33 LYNX 4:43:53 32:14
34 Domnarvets GoIF 2 4:44:42 33:03
35 Ärla IF 1 4:45:18 33:39
36 Haldens Skiklubb 2 4:45:24 33:45
37 Göteborg-Majorna OK 1 4:45:26 33:47
38 IFK Lidingö SOK 2 4:45:33 33:54
39 Vehkalahden Veikot 4:45:59 34:20
40 FK Friskus-Varberg 1 4:48:17 36:38
41 SK Pohjantähti Oulu 4:48:27 36:48
42 Helsingin Suunnistajat 4:50:20 38:41
43 Sundbybergs IK 1 4:50:31 38:52
44 IFK Hedemora OK 1 4:50:46 39:07
45 Kangasala SK 1 4:51:14 39:35
46 Liedon Parma 2 4:51:51 40:12
47 OK Skogsfalken 1 4:52:48 41:09
48 Ulricehamns OK 4:53:58 42:19
49 Keravan Urheilijat 1 4:54:09 42:30
50 OK Linné 1 4:54:10 42:31
51 Kungälvs OK 1 4:54:15 42:36
52 Nybro OK 4:54:23 42:44
53 Turebergs IF 1 4:54:32 42:53
54 Ronneby OK 1 4:55:51 44:12
55 Paimon Rasti 4:55:53 44:14
56 Täby OK 1 4:57:15 45:36
57 Tampereen Pyrintö 2 4:57:51 46:12
58 IFK Lidingö SOK 3 4:58:16 46:37
59 Söders SOL 1 4:58:19 46:40
60 Kolbotn/IL Tyrving 4:58:20 46:41
61 SOK Viljan 4:58:21 46:42
62 Leksands OK 1 4:58:26 46:47
63 Sävedalens AIK 2 4:58:29 46:50
64 Skogslöparna 1 4:59:52 48:13
65 Leksands OK 2 5:00:44 49:05
66 IK Hakarpspojkarna 2 5:03:13 51:34
67 Hestra IF 5:03:43 52:04
68 OK Tisaren 1 5:03:51 52:12
69 NTNUI 1 5:03:52 52:13
70 KooVee Tampere 5:03:56 52:17
71 Nyköpings OK 1 5:04:09 52:30
72 Hiisi Rasti 5:04:21 52:42
73 Tumba Mälarhöjden OK 1 5:04:39 53:00
74 Pan-Kristianstad 2 5:04:56 53:17
75 Spring Cup OK 1 5:05:11 53:32
76 Linköpings OK 2 5:05:38 53:59
77 Pihkaniskat 5:07:12 55:33
78 Pargas IF 2 5:07:23 55:44
79 OK Ravinen 2 5:07:36 55:57
80 OK Södertörn 1 5:07:37 55:58
81 FK Herkules 1 5:07:43 56:04
82 Södertälje Orientering 2 5:07:53 56:14
83 Skellefteå OK 5:08:20 56:41
84 Gävle OK 1 5:08:37 56:58
85 Ruokolahden Suun 5:09:27 57:48
86 Jämsän Retki-Veikot 5:09:47 58:08
87 IF Thor 2 5:10:34 58:55
88 Lappeen Riento 5:10:39 59:00
89 Skogsluffarnas OK 1 5:13:50 1:02:11
90 Stora Tuna IK 2 5:13:53 1:02:14
91 IK Hakarpspojkarna 3 5:13:56 1:02:17
92 OK Rohden 1 5:14:35 1:02:56
93 Hämeenlinnan Suun. 5:15:01 1:03:22
94 Västerås SOK 2 5:16:37 1:04:58
95 IFK Moras OK 1 5:17:36 1:05:57
96 Hyvinkään Rasti 5:18:01 1:06:22
97 Ronneby OK 2 5:18:51 1:07:12
98 Kongsberg O-lag 5:18:52 1:07:13
99 Lahden Suunnistajat -37 1 5:20:29 1:08:50
100 Boxholm-Mjölby OL 1 5:23:46 1:12:07
101 OK Alehof 1 5:24:18 1:12:39
102 Tullinge SK 2 5:24:26 1:12:47
103 OK Enen 5:26:51 1:15:12
104 OK Landehof 5:28:12 1:16:33
105 Ärla IF 2 5:30:22 1:18:43
106 Gustavsbergs IF 1 5:32:39 1:21:00
107 Trollhättans SK/Ryda SK 5:33:29 1:21:50
108 Fredrikstad Skiklubb 2 5:33:44 1:22:05
109 Eskilstunafors OL 5:34:49 1:23:10
110 Eksjö SOK 2 5:35:30 1:23:51
111 Rastikarhut 2 5:37:09 1:25:30
112 Köping Kolsva OK 5:39:18 1:27:39
113 Rasti-Lukko 5:40:53 1:29:14
114 OK Skogshjortarna 5:43:43 1:32:04
115 Jönköpings OK 5:44:45 1:33:06
116 Kristinehamns OK 1 5:08:57 57:18 Omstart 5
117 Pan-Kristianstad 1 5:09:41 58:02 Omstart 5
118 Hagaby GoIF 1 5:12:37 1:00:58 Omstart 5
119 OK Hedströmmen 5:14:24 1:02:45 Omstart 5
120 OK Hällen 1 5:15:21 1:03:42 Omstart 5
121 Tjällmo-Godegård OK 5:16:55 1:05:16 Omstart 5
122 Skärmen/Stigsök./Åmål 5:17:08 1:05:29 Omstart 5
123 OK Kåre 1 5:19:14 1:07:35 Omstart 5
124 OK Skogsfalken 2 5:19:53 1:08:14 Omstart 5
125 OK Nolaskogsarna 5:20:52 1:09:13 Omstart 5
126 Lessebo OK 5:22:05 1:10:26 Omstart 5
127 OK Dacke 5:22:19 1:10:40 Omstart 5
128 Lillomarka OL 1 5:22:30 1:10:51 Omstart 5
129 OK Hammaren 1 5:22:58 1:11:19 Omstart 5
130 Sävedalens AIK 3 5:23:01 1:11:22 Omstart 5
131 Täby OK 2 5:23:08 1:11:29 Omstart 5
132 Dalaportens OL 1 5:23:22 1:11:43 Omstart 5
133 Tullinge SK 3 5:23:57 1:12:18 Omstart 5
134 Växjö OK 5:24:07 1:12:28 Omstart 5
135 NTNUI 2 5:25:01 1:13:22 Omstart 5
136 IFK Lidingö SOK 4 5:25:40 1:14:01 Omstart 5
137 OK Linné 2 5:25:53 1:14:14 Omstart 5
138 Pan-Kristianstad 3 5:27:38 1:15:59 Omstart 5
139 Almby IK 2 5:28:03 1:16:24 Omstart 5
139 Sjövalla FK 5:28:03 1:16:24 Omstart 5
141 Tumba Mälarhöjden OK 2 5:29:59 1:18:20 Omstart 5
142 Forsa OK 1 5:30:00 1:18:21 Omstart 5
143 Rajamäen Rykmentti 2 5:30:04 1:18:25 Omstart 5
144 Kils OK 5:30:07 1:18:28 Omstart 5
145 Västerbergslagens OL 5:30:31 1:18:52 Omstart 5
146 Järfälla OK 1 5:31:13 1:19:34 Omstart 5
147 IF Thor 3 5:31:19 1:19:40 Omstart 5
148 Sundsvalls OK 2 5:31:51 1:20:12 Omstart 5
149 Tampereen Pyrintö 3 5:32:58 1:21:19 Omstart 5
150 IFK Lidingö SOK 5 5:34:26 1:22:47 Omstart 5
151 Rasti-Nokia 5:35:07 1:23:28 Omstart 5
152 Halmstad OK 1 5:36:18 1:24:39 Omstart 5
153 Södertälje Orientering 3 5:36:42 1:25:03 Omstart 5
154 Haldens Skiklubb 3 5:37:28 1:25:49 Omstart 5
155 OK Gipen 5:37:52 1:26:13 Omstart 5
156 Norrköpings AIS 5:38:18 1:26:39 Omstart 5
157 OK Tranan 5:38:29 1:26:50 Omstart 5
158 Malax IF 5:38:48 1:27:09 Omstart 5
159 OK Linné 3 5:39:03 1:27:24 Omstart 5
160 OK Hammaren 2 5:40:33 1:28:54 Omstart 5
161 OK Tor 5:40:37 1:28:58 Omstart 5
162 Umeå OK 5:40:45 1:29:06 Omstart 5
163 Pargas IF 3 5:41:41 1:30:02 Omstart 5
164 OK Kullingshof 5:43:38 1:31:59 Omstart 5
165 Lahden Suunnistajat -37 2 5:43:43 1:32:04 Omstart 5
166 Nydalens SK 3 5:44:04 1:32:25 Omstart 5
167 Tampereen Pyrintö 4 5:44:09 1:32:30 Omstart 5
168 Östersunds OK 5:44:15 1:32:36 Omstart 5
169 Kangasala SK 2 5:44:18 1:32:39 Omstart 5
170 OK Kolmården 5:44:23 1:32:44 Omstart 5
171 IFK Göteborg 5:44:50 1:33:11 Omstart 5
172 Falkenbergs OK 5:44:51 1:33:12 Omstart 5
173 OK Tyr 2 5:46:25 1:34:46 Omstart 5
174 Trollhättans SOK/Vänersb 5:46:58 1:35:19 Omstart 5
175 IF Hagen 5:47:15 1:35:36 Omstart 5
176 Viitasaaren Suunta 5:47:23 1:35:44 Omstart 5
177 Arboga OK 5:47:28 1:35:49 Omstart 5
178 OK Pan Århus 5:47:35 1:35:56 Omstart 5
178 Domnarvets GoIF 3 5:47:35 1:35:56 Omstart 5
180 Kungälvs OK 2 5:47:45 1:36:06 Omstart 5
181 Hauhon Sisu 5:48:46 1:37:07 Omstart 5
182 Halmstad OK 2 5:48:52 1:37:13 Omstart 5
183 Enebybergs IF 5:49:09 1:37:30 Omstart 5
184 Göteborg-Majorna OK 2 5:49:13 1:37:34 Omstart 5
185 Västerås SOK 3 5:49:40 1:38:01 Omstart 5
186 Södertälje Orientering 4 5:49:44 1:38:05 Omstart 5
187 Uddevalla OK 5:49:52 1:38:13 Omstart 5
188 Raumar O-lag 5:49:54 1:38:15 Omstart 5
189 FK Göingarna 5:50:10 1:38:31 Omstart 5
190 Trosabygdens OK 5:51:39 1:40:00 Omstart 5
191 Bredaryds SOK 5:51:46 1:40:07 Omstart 5
192 Finspångs AIK 5:51:48 1:40:09 Omstart 5
193 Selånger SOK 5:53:21 1:41:42 Omstart 5
194 Katrineholms OK 5:55:20 1:43:41 Omstart 5
195 OK Linné 4 5:56:03 1:44:24 Omstart 5
196 Lunds OK 5:56:04 1:44:25 Omstart 5
197 Säterbygdens OK 5:56:59 1:45:20 Omstart 5
198 Mariestad/Skogsstjärnan 5:57:33 1:45:54 Omstart 5
199 Nyköpings OK 2 5:57:37 1:45:58 Omstart 5
200 Svärdsjö IF 5:58:30 1:46:51 Omstart 5
201 OSI 1 5:58:49 1:47:10 Omstart 5
202 OK Ravinen 3 6:00:24 1:48:45 Omstart 5
203 Söders SOL 3 6:00:50 1:49:11 Omstart 5
204 FK Friskus-Varberg 2 6:01:04 1:49:25 Omstart 5
205 SOK 68/OK Mark 6:01:19 1:49:40 Omstart 5
206 OK Rohden 2 6:01:40 1:50:01 Omstart 5
207 KFUM Örebro 2 6:02:36 1:50:57 Omstart 5
208 Leksands OK 4 6:03:37 1:51:58 Omstart 5
209 Hagaby GoIF 2 6:04:24 1:52:45 Omstart 5
210 Söderhamn/Ljusne/Bergvik 6:04:43 1:53:04 Omstart 5
211 Liedon Parma 3 6:06:04 1:54:25 Omstart 5
212 Gagnefs OK / IK Jarl 6:06:26 1:54:47 Omstart 5
213 Haninge SOK 1 6:06:59 1:55:20 Omstart 5
214 Rånäs OK 1 6:08:47 1:57:08 Omstart 5
215 Gävle OK 2 6:09:44 1:58:05 Omstart 5
216 Stora Tuna IK 3 6:09:52 1:58:13 Omstart 5
217 Väsby OK 6:10:49 1:59:10 Omstart 5
218 Bromma-Vällingby SOK 6:11:05 1:59:26 Omstart 5
219 Farum Tisvilde OK 2 6:12:46 2:01:07 Omstart 5
220 Espoon Suunta 2 6:13:00 2:01:21 Omstart 5
221 IF Thor 4 6:13:21 2:01:42 Omstart 5
222 OK Klyftamo 6:14:16 2:02:37 Omstart 5
223 Järla IF OK 6:14:58 2:03:19 Omstart 5
224 OK Jösse 6:15:22 2:03:43 Omstart 5
225 Tierps SOK/OK Triangeln 6:15:44 2:04:05 Omstart 5
226 Motala AIF OL 6:17:22 2:05:43 Omstart 5
227 Snättringe SK 1 6:18:07 2:06:28 Omstart 5
228 Helsingborgs SOK 6:19:09 2:07:30 Omstart 5
229 OK Roslagen 2 6:20:55 2:09:16 Omstart 5
230 Oppsal IF 6:22:24 2:10:45 Omstart 5
231 Skarpnäcks OL 1 6:24:38 2:12:59 Omstart 5
232 OK Österåker 6:25:05 2:13:26 Omstart 5
233 IK Gandvik 6:26:03 2:14:24 Omstart 5
234 Sundbybergs IK 2 6:26:25 2:14:46 Omstart 5
235 Järfälla OK 2 6:26:43 2:15:04 Omstart 5
236 Skogslöparna 2 6:26:57 2:15:18 Omstart 5
237 OK Milan 6:28:29 2:16:50 Omstart 5
238 Röyken O-lag 6:29:00 2:17:21 Omstart 5
239 OK Vilse 87 6:32:15 2:20:36 Omstart 5
240 OK Djerf 2 6:37:56 2:26:17 Omstart 5
241 Uusi Mikkeli 6:42:17 2:30:38 Omstart 5
242 Skogsluffarnas OK 2 6:43:40 2:32:01 Omstart 5
243 Tumba Mälarhöjden OK 3 6:43:54 2:32:15 Omstart 5
244 Ballerup OK 6:44:10 2:32:31 Omstart 5
245 OK Tisaren 2 6:45:50 2:34:11 Omstart 5
246 NTNUI 3 6:46:36 2:34:57 Omstart 5
247 Kristinehamns OK 2 6:49:49 2:38:10 Omstart 5
248 OK Alehof 2 6:54:20 2:42:41 Omstart 5
249 Sala OK 6:54:47 2:43:08 Omstart 5
250 Tullinge SK 4 6:56:38 2:44:59 Omstart 5
251 OK Linné 5 6:58:58 2:47:19 Omstart 5
252 IFK Enskede 7:04:55 2:53:16 Omstart 5
253 OL Wasa 7:11:57 3:00:18 Omstart 5
254 Haninge SOK 2 7:15:49 3:04:10 Omstart 5
255 Dalaportens OL 2 7:17:01 3:05:22 Omstart 5
256 Kjula-Standard OK 7:18:01 3:06:22 Omstart 5
257 OSI 2 7:25:57 3:14:18 Omstart 5
258 SoIK Hellas 7:28:31 3:16:52 Omstart 5
259 Vingåkers OK 7:40:22 3:28:43 Omstart 5
260 Stora Sundby GoIF 6:27:25 2:15:46 Omstart 4,5
261 Falköping/Gudhem/Albion 1 6:30:17 2:18:38 Omstart 4,5
262 OK Måsen 6:32:08 2:20:29 Omstart 4,5
263 Främmestads IK 6:38:59 2:27:20 Omstart 4,5
264 IFK Hedemora OK 2 6:39:48 2:28:09 Omstart 4,5
265 OK Klemmingen 7:11:24 2:59:45 Omstart 4,5
266 Malungs OK Skogsmårdarna 7:13:19 3:01:40 Omstart 4,5
267 Forsa OK 2 7:27:22 3:15:43 Omstart 4,5
268 Modum O-lag 7:28:09 3:16:30 Omstart 4,5
269 Långhundra IF 7:28:30 3:16:51 Omstart 4,5
270 Leksands OK 3 7:29:03 3:17:24 Omstart 4,5
271 Lidköpings VSK 7:29:22 3:17:43 Omstart 4,5
272 Skattkärrs IF 7:40:59 3:29:20 Omstart 4,5
273 Hallstahammars OK 7:42:45 3:31:06 Omstart 4,5
274 Spring Cup OK 2 7:59:47 3:48:08 Omstart 4,5
275 Solna OK 8:03:15 3:51:36 Omstart 4,5
276 Boxholm-Mjölby OL 2 8:27:16 4:15:37 Omstart 4,5
277 NTNUI 7 10:40:59 6:29:20 Omstart 4,5
278 NTNUI 4 10:55:57 6:44:18 Omstart 4,5
Gammelstads IF Utgått
Garphyttans IF Utgått
OK Orient Utgått
Ås NLH Orientering 2 Utgått
Snättringe SK 2 Utgått
Täby OK 3 Utgått
OK Denseln 1 Diskvalificerad
Söders SOL 2 Diskvalificerad
Baekkelagets Sportsklub 2 Diskvalificerad
IF Sibbo-Vargarna Diskvalificerad
OK Södertörn 2 Diskvalificerad
SOL Tranås Diskvalificerad
Ås NLH Orientering 1 Diskvalificerad
Strängnäs-Malmby OL 2 Diskvalificerad
Gustavsbergs IF 2 Diskvalificerad
Fredrikstad Skiklubb 3 Diskvalificerad
Farum Tisvilde OK 1 Diskvalificerad
Nydalens SK 2 Diskvalificerad

Entries 2019

All Entries

In association with