10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) efter sträcka 5 (2008-04-27 13:37:42)

    1      4 Isak Bergman             Södertälje-Nykvarn 1           37:43  5:14:44     0:00
    2     28 Kalle Dalin              Leksands OK 1                  38:01  5:14:53     0:09
    3      5 Johan Höij               OK Linné 1                     38:34  5:15:01     0:17
    3     18 Erik Modig               OK PAN-Kristianstad 1          38:52  5:15:01     0:17
    5     21 Ivar Haugen              Kristiansand OK 1              38:10  5:15:04     0:20
    6     16 Hannu Saarijärvi         Tampereen Pyrintö 1            39:25  5:15:46     1:02
    7     11 Casper Giding            IFK Lidingö SOK 1              39:26  5:15:48     1:04
    8     17 Rassmus Andersson        Stora Tuna OK 1                40:17  5:17:22     2:38
    9     25 Harri Poutiainen         Turun Metsänkävijät 1          40:54  5:17:32     2:48
   10      1 Øyvind Helgerud          Halden Skiklubb 1              40:59  5:17:34     2:50
   11     58 Jonas Gustafsson         Vänersborgs SK 1               40:53  5:17:38     2:54
   12      8 Jarno Käyhkö             Vehkalahden Veikot 1           40:48  5:17:39     2:55
   13      9 Peter Jacobsson          IK Hakarpspojkarna 1           41:17  5:17:40     2:56
   14      7 Aapo Summanen            Rajamäen Rykmentti 1           40:41  5:17:41     2:57
   15     29 Ville Sundberg           LYNX 1                         41:03  5:17:42     2:58
   16      6 J-P Andelmaa             Angelniemen Ankkuri 1          40:59  5:17:47     3:03
   17     80 Juho-Veikko Hytönen      Ikaalisten NV 1                42:17  5:18:43     3:59
   18     22 Karl Tiselius            Göteborg-Majorna 1             42:14  5:18:45     4:01
   19     12 Björn Wrahme             IFK Moras OK 1                 42:41  5:18:57     4:13
   20      2 Juha-Matti Huhtanen      Vaajakosken Terä 1             40:14  5:21:38     6:54
   21     32 Martin Hogedal           OK Orion 1                     44:38  5:21:54     7:10
   22     23 Lars Åkerman             Malungs OK 1                   41:13  5:21:55     7:11
   23     19 Stefan Karlsson          OK Denseln 1                   45:12  5:21:56     7:12
   24     46 Peter Juthberg           Söders SOL-Tyresö 1            44:52  5:22:06     7:22
   25     64 Lars-Johan Ahlqvist      OK Orient 1                    45:10  5:22:22     7:38
   26     79 Petri Rintala            Turun Metsänkävijät 2          45:43  5:22:41     7:57
   27     24 Esa Kurki                Rasti-Kurikka 1                46:18  5:22:46     8:02
   28      3 Anders Åkerman           Kalevan Rasti 1                41:56  5:23:03     8:19
   29     14 Tero Heikkilä            Paimion Rasti 1                41:27  5:23:08     8:24
   30     38 Charly Boichut           OK Hällen 1                    47:19  5:23:43     8:59
   31     20 Tomi Mattila             MS Parma 1                     42:54  5:24:15     9:31
   32     13 Ulf Brenna               Bækkelaget SK 1                43:16  5:24:21     9:37
   33     56 Thomas Jakobsen          Nydalens Skiklub 1             44:33  5:25:52    11:08
   34     27 Olle Olofsson            Rehns BK 1                     47:56  5:28:25    13:41
   35     35 Henrik Markvardsen       OK Pan Århus 1                 48:51  5:29:31    14:47
   36     51 Ville Glad               Turun Suunnistajat 1           48:30  5:29:33    14:49
   37     15 Marko Loukkalahti        DELTA 1                        43:11  5:31:50    17:06
   38     31 Erik Wiberg              Järla IF OK 1                  43:19  5:31:57    17:13
   39     44 Stefan Karlsson          IF Sibbo-Vargarna 1            43:00  5:32:04    17:20
   40     10 Johan G Larsson          IFK Göteborg 1                 43:23  5:32:06    17:22
   41     84 Torbjörn Lännevall       OK Roslagen 1                  43:23  5:32:08    17:24
   42     33 Peter Arnesson           Ulricehamns OK 1               44:50  5:33:36    18:52
   43     72 Petter Skedsmo           Fredrikstads SK 1              57:53  5:35:03    20:19
   44     47 Kari Jussila             Kangasala SK 1                 47:35  5:36:24    21:40
   45     63 Fridolf Eskilsson        IK Hakarpspojkarna 2           44:00  5:38:12    23:28
   46     37 Jussi Uusitalo           Hiisirasti 1                   43:01  5:38:18    23:34
   47     43 Akseli Ahtiainen         Kalevan Rasti 2                46:52  5:38:34    23:50
   48     61 Jan Johansson            IFK Umeå 1                     49:33  5:38:40    23:56
   49    120 Oscar Svalin             OK Alehof 1                    49:09  5:38:42    23:58
   50    103 Thomas Persson           OK Denseln 2                   44:33  5:38:44    24:00
   51    340 Sören Nilsson Påledal    Linköpings OK 1                44:08  5:38:45    24:01
   52     87 Erik Sisell              Gävle OK 1                     44:36  5:38:49    24:05
   53    123 Bård Hauan Andersen      Halden Skiklubb 2              45:03  5:38:52    24:08
   54     40 Kalle Larsson            OK Linné 2                     44:40  5:38:56    24:12
   55     39 Jonas Lundin             Västerås SOK 1                 50:33  5:39:19    24:35
   56     52 Tero Junttila            Anttolan Urheilijat 1          47:43  5:39:28    24:44
   57     65 David Eriksson           Hagaby GoIF 1                  51:03  5:39:47    25:03
   58     42 Lars Lindstrøm           FarumTisvilde SpringCup 1      51:08  5:40:00    25:16
   59     85 Johan Kärrström          Tullinge SK 1                  44:45  5:42:03    27:19
   60     67 Sindre Jansson Haversta  NTNUI 1                        44:46  5:42:11    27:27
   61     57 Edgars Sparans           Ärla IF 1                      45:38  5:43:03    28:19
   62     75 Kristian Ruud            Østmarka OK 1                  48:49  5:43:05    28:21
   63     86 Henning Spjelkavik       IL Tyrving 1                   51:28  5:43:11    28:27
   64     41 Jonas Hansson            FK Friskus-Varberg 1           46:00  5:43:15    28:31
   65     62 Torgny Lindström         Ronneby OK 1                   48:33  5:43:16    28:32
   66    243 Ulf Nilsson              Gotlands Bro/Visborg 1         49:43  5:43:37    28:53
   67    121 Åke Torstensson          OK Rodhen 1                  1:01:52  5:43:42    28:58
   68     30 Mattias Andersson        OK Tisaren 1                   55:45  5:44:26    29:42
   69     82 Albin Arlebo             KFUM Örebro OK 1               47:25  5:44:56    30:12
   70    114 Vegard Blomseth Johnsen  Ås-UMB Orientering 1           53:52  5:45:30    30:46
   71     26 Jaakko Sorvisto          Lapuan Virkiä 1                49:32  5:47:01    32:17
   72     48 Joonas Pääkkönen         Helsingin Suunnist. 1          52:34  5:50:04    35:20
   73     78 Mats Edengren            Nyköpings OK 1                 52:58  5:50:31    35:47
   74    158 Tomas Alfredsson         Malungs OK 2                 1:01:52  5:51:09    36:25
   75    105 Mikael Nyberg            Soik Hellas 1                  57:22  5:51:46    37:02
   76    113 Anders Thor              Kalmar OK 1                    55:04  5:52:44    38:00
   77    108 Peder Kock               OK PAN-Kristianstad 2          48:19  5:52:49    38:05
   78    165 Arne Grevskott           Frol IL 1                      58:13  5:52:54    38:10
   79     81 Sebastian Wiman          Täby Ok 1                      48:09  5:53:05    38:21
   80     60 Kristjan Laas            IFK Göteborg 2                 48:50  5:53:06    38:22
   81    127 Sigurd Daehli            Løten o-lag 1                  49:10  5:53:21    38:37
   82    168 Peter Thelin             Bredaryds SOK 1                55:47  5:53:24    38:40
   83    310 Emil Berger              OK Orion 2                     49:08  5:53:27    38:43
   84    311 David Viberg             Växjö OK 1                     59:19  5:53:28    38:44
   85     94 Lauri Kahila             Tampereen Pyrintö 2            58:58  5:53:38    38:54
   86    181 Petteri Huikko           Vaajakosken Terä 2             49:35  5:54:10    39:26
   87    101 Martin Lampinen          Södertälje-Nykvarn 2           44:29  5:54:45    40:01
   88    341 Johan Eriksson           Linköpings OK 2                49:40  5:54:51    40:07
   89     34 Johan Häll               Norbergs OK 1                  47:21  5:54:52    40:08
   90    299 Patrik Bengtsson         OK Kolmården 1                 52:03  5:55:02    40:18
   91     53 Sami Levijoki            DELTA 2                        45:00  5:55:42    40:58
   92    133 Jens Ståbi               Leksands OK 2                  45:12  5:55:49    41:05
   93     66 Mikko Laavainen          MS Parma 2                     44:51  5:55:51    41:07
   94     83 Teemu Sipilä             Pellon Ponsi 1                 48:36  5:55:54    41:10
   95    157 Sigurd Berger            Halden Skiklubb 98             44:54  5:57:40    42:56
   96    122 Henrik Wickström         Arboga OK 1                    52:35  5:57:41    42:57
   97     92 Esa Hongell              Kokkolan Suunnist. 1           44:34  5:57:42    42:58
   98    130 Antti Rusanen            Wing OK 1                      45:00  5:57:44    43:00
   99    287 Oscar Gustafsson         Jönköpings OK 1                44:54  5:57:51    43:07
  100     73 Gustav Larson            Järfälla OK 1                  46:57  5:58:00    43:16
  101     70 Erik Forsgren            OK Tyr 1                       44:58  5:58:08    43:24
  102     96 Ola Jernström            Dalaportens OL 1               47:36  5:58:13    43:29
  103    307 Jan Sverre Edstrøm       Lillomarka O-lag 1             48:01  5:58:15    43:31
  104     91 Ove Haldin               IF Femman 1                    47:13  5:58:16    43:32
  105     45 Teemu Remonen            Jämsän Retki-Veikot 1          47:36  5:58:17    43:33
  106     89 Dan Larsson              OK Tisaren 2                   47:49  5:58:18    43:34
  107     88 Ulrik Englund            Tumba-Mälarhöjden 1            48:05  5:58:24    43:40
  108    112 Jakob Jakobsson          Nybro OK 1                     46:20  5:58:38    43:54
  109     69 Oliver Breiling          Rajamäen Rykmentti 2           54:54  5:58:39    43:55
  110    111 Jonas Kärrström          Tullinge SK 2                  45:29  5:58:44    44:00
  111    262 Magnus Ruud              Trøsken/Sarpsborg 1            47:37  5:59:54    45:10
  112     54 Tobias Henriksson        Pargas IF 1                    48:58  5:59:55    45:11
  113    106 Ville Taussi             Lappeen Riento 1               47:12  6:00:03    45:19
  114    203 Jon Björgum              Kristiansand OK 2              49:53  6:00:04    45:20
  115    304 Örjan Gustavsson         OK Tor 1                       49:04  6:00:10    45:26
  116     59 Henrik Lundgren          Sävedalens AIK 1               47:14  6:00:13    45:29
  117    175 Albin Evertsson          OK Klyftamo 1                  49:24  6:00:17    45:33
  118     95 Peter Ejdemo             OK Kåre 1                      49:48  6:00:20    45:36
  119     98 Kristian Leppänen        Rastivarsat 1                  53:20  6:00:46    46:02
  120    107 Erik Karlsson            Tjällmo-Godegård 1             50:14  6:01:30    46:46
  121    200 Erik Stigsmark           Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:03:10  6:01:33    46:49
  122     97 Per-Åke Bligård          Göteborg-Majorna 2             48:58  6:01:38    46:54
  123    192 Tuomas Metsälä           LYNX 2                         50:43  6:02:06    47:22
  124     74 Jonas Lundgren           Stora Tuna OK 2                49:45  6:02:16    47:32
  125    248 Pekka Stenholm           Maarian Mahti 1                47:40  6:02:18    47:34
  126    143 Tapio Kujala             Ylistaron Kilpa-Veljet 1       49:13  6:02:32    47:48
  127    160 Niclas Sahlin            Vänersborgs SK 2               50:00  6:02:41    47:57
  128     93 Erno Pakkala             Vehkalahden Veikot 2           52:58  6:04:10    49:26
  129     49 Timo Savonen             Hämeenlinnan Suunnist. 1       53:52  6:04:35    49:51
  130    104 Christian JP Holmqvist   Hestra IF 1                    52:28  6:05:06    50:22
  131    109 Mats Jonsell             IF Thor 1                      51:25  6:05:07    50:23
  132    207 Raimo Kankkunen          Siilin Rasti 1                 55:58  6:06:21    51:37
  133    296 Linus Norrbom            Attunda OK 1                   54:13  6:07:36    52:52
  134     77 Øystein Rapp             Raumar O-lag 1                 55:43  6:08:20    53:36
  135    347 Patrik Hellblom          OK Triangeln 1               1:11:03  6:08:29    53:45
  136    225 Daniel Stenlund          IF Brahe/Malax IF 1            58:10  6:08:44    54:00
  137     71 Tomi Kurhinen            Joutsenon Kullervo 1           45:55  6:09:12    54:28
  138     90 Simen Bjøringsøy         NTNUI 2                        46:05  6:09:18    54:34
  139    151 Patrick McGrail          OK Pan Århus 2               1:06:03  6:10:12    55:28
  140    102 Jari Tunturi             Valkeakosken Haka 1            47:26  6:10:35    55:51
  141    267 P-O Ivarsson             Haninge SOK 1                  57:26  6:10:43    55:59
  142    146 Peter Nilsson            OK Tranan 1                  1:00:31  6:11:11    56:27
  143    129 Mattias Göthberg         IFK Moras OK 2               1:02:29  6:12:57    58:13
  144    186 Daniel Persson           Skogslöparna 1               1:00:44  6:13:36    58:52
  145    272 Magnus Lund              IK Gandvik 1                 1:03:27  6:14:37    59:53
  146    333 Teemu Vuorenpää          Veikon Pamaus 1              1:03:18  6:16:06  1:01:22
  147    338 Jens Kristian Kopland    Modum 1                        53:00  6:16:11  1:01:27
  148    124 Tuomo Reinivuo           Paimion Rasti 2              1:04:44  6:16:26  1:01:42
  149    283 Hugo Mattsson            Skåneslättens OL 1           1:03:48  6:17:08  1:02:24
  150    185 Erik Melén               Motala AIF-OL 1                53:54  6:17:46  1:03:02
  151     99 Calle Stenberg           OK Skogshjortarna 1            49:51  6:18:02  1:03:18
  152    137 Anders Storbråten        IFK Lidingö SOK 3            1:04:50  6:18:27  1:03:43
  153    144 Edvard Davidsson         OK Klemmingen 1                57:27  6:20:38  1:05:54
  154     76 Peter Lore               Sundsvalls OK 1                49:06  6:20:49  1:06:05
  155     50 Kasper Fjellerup         FarumTisvilde SpringCup 2      52:50  6:21:03  1:06:19
  156    190 Anders Berg              Bromma-Vällingby 1           1:07:37  6:21:10  1:06:26
  157    178 Ivar Mølnvik             Fossum IF 1                    57:05  6:21:39  1:06:55
  158    147 Mats Svensson            Hjärnarps GH OL 1              52:16  6:21:47  1:07:03
  159    118 Michal Olejnik           Polish Junior Team 1           55:49  6:24:10  1:09:26
  160    152 Tomas Westerström        OK Älvsjö Örby 1             1:01:07  6:24:56  1:10:12
  161    197 Jonas Westbom            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           56:36  6:25:08  1:10:24
  162    285 Mattias Nylund           OK Södertörn 1                 52:34  6:26:39  1:11:55
  163    321 Andreas Källming         IK Hakarpspojkarna 3           51:36  6:26:42  1:11:58
  164    128 Janne Salomäki           Hyvinkään Rasti 1              54:44  6:26:45  1:12:01
  165    238 Anders Enström           Väsby OK 1                     53:40  6:26:47  1:12:03
  166    305 Gunnar Langs             Skarpnäcks OL 1                54:58  6:26:56  1:12:12
  167    209 Frank Aasgård            NTNUI 3                      1:02:04  6:27:03  1:12:19
  168     55 Ola Söderberg            OK Skogsfalken 1               54:54  6:28:11  1:13:27
  169    293 Albin Andersson          Falkenbergs OK 1               58:57  6:28:39  1:13:55
  170    148 Henrik Larsson           FK Göingarna 1               1:00:16  6:29:37  1:14:53
  171    235 Jonas Sandström          Järla IF OK 2                  46:56  6:30:04  1:15:20
  172    289 Peter Andersson          Söders SOL-Tyresö 2            51:37  6:30:05  1:15:21
  173    281 Anders Wadsten           OK Landehof 1                  56:09  6:30:07  1:15:23
  174    116 Anders Lillieström       OK Roxen 1                     57:32  6:30:12  1:15:28
  175    344 Henrik Björk             OK Hammaren 1                  58:43  6:30:27  1:15:43
  176    222 Johan Peterson           Hagaby GoIF 2                  56:25  6:30:37  1:15:53
  177    318 Joachim Friberg          Istrums SK 1                 1:04:27  6:31:23  1:16:39
  178    263 Daniel Edlund            OK Nolaskogsarna 1             58:04  6:32:13  1:17:29
  179    188 Stefan Carlsson          Hammarby IF OF 1               51:13  6:32:17  1:17:33
  180    208 Thomas Furuheim          IL Tyrving 2                   50:05  6:32:32  1:17:48
  181    275 Jörgen Ingvarsson        Östersunds OK 1                52:31  6:33:32  1:18:48
  182    221 Tero Salonen             Hauhon Sisu 1                1:08:15  6:35:16  1:20:32
  183    141 Lars Jakobsson           Hjobyg./Hagen/Tibro 1          51:06  6:35:56  1:21:12
  184    300 Henrik Håkansson         Lunds OK 1                     51:02  6:36:04  1:21:20
  185    191 Niklas Henriksson        Södertälje-Nykvarn 3           51:14  6:36:08  1:21:24
  186    261 Øyvind Haugland          OSI Orientering 1              54:42  6:36:16  1:21:32
  187    159 Christer Borg            Göteborg-Majorna 3             56:15  6:36:48  1:22:04
  188    291 Niklas Österlund         IK Ymer/Bredared 1           1:13:06  6:37:34  1:22:50
  189    295 Thorbjörn Gustavsson     Tjällmo-Godegård 2           1:05:08  6:40:03  1:25:19
  190    136 Anders Karlsson          Snättringe SK 1              1:02:01  6:40:39  1:25:55
  191    277 Ole Anders Vister        Indre Östfold OK 1             57:11  6:42:37  1:27:53
  192    232 Mikko Rankinen           Västerbergslagen 1           1:06:56  6:42:49  1:28:05
  193    228 Stefan Jonsson           OK Ravinen 2                 1:01:33  6:43:05  1:28:21
  194    126 Per Sundström            Västerås SOK 2                 58:44  6:43:18  1:28:34
  194    230 Pontus Eriksson          Strängnäs-Malmby 1             58:02  6:43:18  1:28:34
  196    150 Jyrki Muukkonen          Keravan Urheilijat 1         1:04:30  6:43:36  1:28:52
  197    110 Anders Øksenholt         Nydalens Skiklub 2             56:45  6:44:50  1:30:06
  198    162 Tommy Pap                SOL Tranås 1                 1:01:06  6:45:35  1:30:51
  199    220 Håkan Pettersson         OK Djerf 1                     48:23  6:46:30  1:31:46
  200    154 Erik Johansson           OK Denseln 3                 1:03:09  6:48:21  1:33:37
  201    323 Per Olav Guldbrandsen    Larvik/POL 1                   50:41  6:48:42  1:33:58
  202    258 Fredrik Hagström         OK Botnia 1                  1:01:14  6:49:22  1:34:38
  203    306 Emil Westesson           OK Kontinent 1               1:01:25  6:49:34  1:34:50
  204    138 Stefan Kollberg          Eksjö SOK 1                    51:38  6:50:12  1:35:28
  205    236 Rolf Karlsson            Järla IF OK 3                  57:00  6:50:17  1:35:33
  206    312 Tommy Bäck               OK Kullingshof 1             1:03:01  6:50:53  1:36:09
  207    269 Thomas Norgren           Stora Tuna OK 3                53:53  6:52:15  1:37:31
  208    193 Agnete Nummedal          BSI Orientering 1            1:12:22  6:52:24  1:37:40
  209    153 Anders Ohlin             Rånäs OK 1                     54:04  6:52:38  1:37:54
  210    201 Mats Käll                Tumba-Mälarhöjden 2            54:04  6:52:44  1:38:00
  211    253 Tapio Jakobsson          Rastikarhut 1                  54:19  6:52:52  1:38:08
  212    276 Henric Brohede           OK Tyr 2                     1:06:44  6:55:34  1:40:50
  213    278 Tommy Söderberg          OK Hällen 2                    57:49  6:56:28  1:41:44
  214    125 Torkel Davidsson         OK Löftan 1                    52:43  6:56:48  1:42:04
  215    314 Mats Ekman               Vallentuna-Össeby 1          1:04:14  6:56:50  1:42:06
  216    132 Anders Kallin            KFUM Örebro OK 2               58:31  6:56:53  1:42:09
  217    337 Nicholas Oskarsson       Konnerud I.L. 1                47:26  6:58:21  1:43:37
  218    324 Sigurd Ravnan            Lillehammer OK 1               47:58  6:59:08  1:44:24
  219    254 Fredrik Hedin            IFK Enskede 1                1:00:51  6:59:27  1:44:43
  220    328 Erik Gustafsson          IK Trenne/OK Nackhe 1        1:01:20  6:59:48  1:45:04
  221    145 Christoffer Ohlsson      Uddevalla OK 1                 50:39  7:00:11  1:45:27
  222    167 Timo Kulmala             Saarijärven Pullistus 1      1:02:17  7:00:12  1:45:28
  223    332 Gunnar Karlsson          Målilla/Björkfors/Hultsfred    55:01  7:00:28  1:45:44
  224    302 Mats Wållberg            Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:01:39  7:00:30  1:45:46
  225    259 Ola Grankvist            Täby Ok 2                      57:12  7:00:44  1:46:00
  226    199 Dan Persson              Forsa OK 1                   1:00:37  7:01:04  1:46:20
  227    342 Erik Moqvist             Linköpings OK 3                54:03  7:01:49  1:47:05
  228    237 Odd Wallander            IFK Göteborg 3                 57:42  7:01:58  1:47:14
  229    139 Miika Kekkinen           Pihkaniskat 1                1:02:33  7:02:03  1:47:19
  230    244 Reinert Hallor           OK Tisaren 3                   58:32  7:02:51  1:48:07
  231    173 Per-Arne Forsberg        Tullinge SK 3                  52:13  7:02:58  1:48:14
  232    140 Ola Carlsson             Köping-Kolsva OK 1           1:04:18  7:04:07  1:49:23
  233    319 Lars Karlsson            OK Skogsstjärnan 1           1:04:31  7:04:19  1:49:35
  234    251 Thomas Henmyr            OK Vilse - 87 1                55:45  7:06:17  1:51:33
  235    240 Anton Udd                Markbygdens OK 1               59:02  7:06:43  1:51:59
  236    183 Per Andersson            Ulricehamns OK 2             1:01:22  7:08:22  1:53:38
  237    271 Kent Granqvist           Ankarsrum/Gamleby/Västervik    58:04  7:09:03  1:54:19
  238    217 Aleksi Salonen           MS Parma 3                   1:10:31  7:10:24  1:55:40
  239    334 Roger Gunnarsson         Falköpings AIK OK 1          1:00:42  7:11:34  1:56:50
  240    257 Svante Persson           Söderhamns OK 1              1:02:06  7:11:41  1:56:57
  241    326 Jan Sjöhed               Gävle OK 2                     46:22  7:14:47  2:00:03
  242    330 Marte Balchen            Bækkelaget SK 2                49:06  7:15:33  2:00:49
  243    189 Magnus Backlund          Säterbygdens OK 1              59:52  7:17:27  2:02:43
  244    182 Barkalov Andrey          Kuzmolovo 110% 1               57:25  7:19:04  2:04:20
  245    163 Greg Walker              Cambridge Sports 1             55:14  7:19:12  2:04:28
  246    250 Stefan Westlin           OK Måsen 1                     59:29  7:20:38  2:05:54
  247    117 Thomas Wester            Gustavsbergs OK 1            1:00:24  7:21:22  2:06:38
  248    260 Adam Haglund             Leksands OK 3                1:04:45  7:21:26  2:06:42
  249    317 Kristian Kihle           Ringerike o-lag 1              57:28  7:21:28  2:06:44
  250    255 Erik Haajanen            Ok Raseborg 1                  47:19  7:21:49  2:07:05
  251    264 Leif Einarsson           Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:01:25  7:22:08  2:07:24
  252    119 Anders Rosén             Stigmännen Karlshamn 1       1:17:14  7:22:49  2:08:05
  253    194 Ronny Nordgren           Sundbybergs IK 1               53:30  7:24:24  2:09:40
  254    280 Ivar Maalen              Ås-UMB Orientering 2           53:48  7:25:05  2:10:21
  255    245 Erik Pallin              Härnösands OK 1                56:20  7:25:29  2:10:45
  256    249 Johan Agås               Sundsvalls OK 2                56:51  7:26:17  2:11:33
  257    292 Bengt Classon            OK Orinto 1                  1:03:04  7:26:22  2:11:38
  258    211 Robert Fredriksen        NTNUI 5                      1:05:10  7:26:23  2:11:39
  259    223 Lars Klyve               Oppsal Orientering 1         1:18:20  7:26:47  2:12:03
  260    297 Stefan Redtzer           Attunda OK 2                   59:05  7:27:24  2:12:40
  261    252 Håkan Dahlbäck           OK Österåker 1                 53:19  7:28:14  2:13:30
  262    268 Mikael Tarandi           IFK Lidingö SOK 4              53:41  7:28:35  2:13:51
  263    322 Peter Carlsson           IK Hakarpspojkarna 4           53:47  7:29:05  2:14:21
  264    298 Jyri Myllymäki           Vetelin Urheilijat 1         1:01:17  7:30:39  2:15:55
  265    286 Gustav Sparr             Eskilstuna OL 1                56:24  7:31:06  2:16:22
  266    274 Peter Larsson            FK Boken 1                     56:22  7:31:19  2:16:35
  267    169 Anders Lundh             Järfälla OK 2                  51:43  7:31:51  2:17:07
  268    335 Ulf Karlsson             OK Alehof 2                    56:39  7:31:53  2:17:09
  269    161 Mats Bergman             Norbergs OK 2                  59:39  7:32:34  2:17:50
  270    204 Rune Skogerbö            Kristiansand OK 3              59:18  7:33:58  2:19:14
  271    100 Thomas Gabrielsson       Kils OK/Västvärmland 1         59:27  7:34:01  2:19:17
  272    142 Bengt Pettersson         Nyköpings OK 2                 56:21  7:34:25  2:19:41
  273    343 Mait Tõnisson            Jüriöö 1                       57:31  7:34:38  2:19:54
  274    224 Klas Eriksson            OK Grip 1                      58:12  7:35:12  2:20:28
  275    166 Daniel Björnberg         Västerås SOK 3               1:00:31  7:35:29  2:20:45
  276    227 Markku Mänty             Turun Metsänkävijät 3          52:55  7:35:40  2:20:56
  277    273 Uno Sand                 IK Gandvik 2                 1:00:03  7:36:07  2:21:23
  278    315 Henning Carlsen          OK Moss 1                    1:06:33  7:36:12  2:21:28
  279    331 Jukka Nissilä            Ylivieskan Kuula 1             52:21  7:38:12  2:23:28
  280    229 Mikael Nyström           OK Ravinen 3                   56:03  7:42:31  2:27:47
  281    316 Mattias Linell           IF Thor 2                    1:07:03  7:43:26  2:28:42
  282    290 Mikael Tallberg          OK Älgen 1                     59:21  7:45:07  2:30:23
  283    234 Magnus Nygren            Skogspojkarnas OK 1          1:02:00  7:47:19  2:32:35
  284    155 Knut Gustavsen           Halden Skiklubb 3              57:44  7:47:26  2:32:42
  285    288 Björn Nilsson            Jönköpings OK 2              1:03:27  7:53:25  2:38:41
  286    231 Martin Hallberg          Lidköpings VSK 1             1:08:16  7:53:36  2:38:52
  287    233 Håkan Palmfjord          Katrineholms OK 1              47:51  7:55:51  2:41:07
  288    246 Antti Mansikkaviita      Jalasjärven Jalas 1          1:01:50  7:58:14  2:43:30
  289    284 Harri Lukander           Tio rättens män 1            1:01:10  7:58:29  2:43:45
  290    327 Göran Andersson          OK Tylöskog 1                  58:11  8:01:30  2:46:46
  291    270 Robert Östlund           Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:10:11  8:02:24  2:47:40
  292    279 Per Hentze               Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:07:04  8:05:52  2:51:08
  293    210 Asbjørn Bjørgum          NTNUI 4                      1:17:09  8:09:06  2:54:22
  294    282 Anders Högmo             Reilut Miehet Havumetsien 1  1:14:14  8:11:37  2:56:53
  295    170 Scott Collier            Jesus Orienteering 1         1:10:53  8:14:38  2:59:54
  296    303 Sara Larsson             Boxholm-Mjölby OL 1            58:28  8:16:33  3:01:49
  297    206 Anders Johansson         NAIS OK 1                    1:07:18  8:17:51  3:03:07
  298    176 Rasmus Bäck              Trosabygdens OK 1            1:15:45  8:18:42  3:03:58
  299    196 Kari Tolonen             Korven Honka 1                 56:44  8:30:43  3:15:59
  300    218 Jussi Jääoja             Turun NMKY 1                   56:48  8:38:24  3:23:40
  301    256 Frank Rasmussen          FarumTisvilde SpringCup 3    1:11:39  8:40:09  3:25:25
  302    195 Per Schölin              Sundbybergs IK 2               58:27  8:42:57  3:28:13
  303    308 Fredrik Holmström        Centrum OK 1                 1:37:21  8:44:48  3:30:04
  304    187 Eero Niemi               Skogslöparna 2               1:18:14  8:47:24  3:32:40
  305    301 Fredrik Månsson          Lunds OK 2                   1:00:26  8:47:57  3:33:13
  306    226 Jonas Pålsson            K3 IF 1                      1:05:19  8:55:59  3:41:15
  307    239 Lena Darling             LiTHe Vilse 1                  55:53  9:01:40  3:46:56
  308    345 Mats Fanell              Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:02:24  9:02:46  3:48:02
  309    172 Jesper Ivarsson          Østmarka OK 3                1:37:25  9:07:12  3:52:28
  310    265 Linda Skog               OK Reftele 1                 1:43:48  9:17:05  4:02:21
  311    219 Odd Resser               Kongsberg O-lag 2            1:30:07  9:17:09  4:02:25
  312    294 Eva Gustavsson           Falkenbergs OK 2             1:02:23  9:23:05  4:08:21
  313    216 Ivar Marthinusse N.N.    NTNUI 10                     1:39:11  9:25:33  4:10:49
  314    214 Knut Erik Snilsberg      NTNUI 8                      1:36:28  9:42:19  4:27:35
  315    212 Øystein Bakken           NTNUI 6                        58:28  9:50:58  4:36:14
  316    174 Stian Jensen             Sarpsborg OL 1               1:32:48  9:53:20  4:38:36
  317    179 R Ø Jensen               Hærens Officersskole 1       1:26:38 11:22:52  6:08:08

---  Ej godkända lag ---

         134 Audun Resser             Kongsberg O-lag 1                Dsq      Dsq
         135 Joakim Millegård         Sävedalens AIK 2                 Dsq      Dsq
         205 Jouni Vidqvist           Mäntsälän Urheilijat 1           Dsq      Dsq
         213 Ken Roger Ervik          NTNUI 7                          Dsq      Dsq
         241 Sverker Tirén            Soik Hellas 2                    Dsq      Dsq
         164 Janus Karchewitz         Hyvinkään Rasti 2            1:18:01      Dsq
         180 M Juncher                Hærens Officersskole 2       2:50:15      Dsq
         247 Tage Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1           56:16      Dsq
         266 Peter Tallberg           Akilles OK 1                 1:02:15      Dsq
         309 Patrik Smedmark          OK Roslagen 2                  57:17      Dsq
         149 Mika Ternola             Hämeenlinnan Suunnist. 2       51:23      Dsq
         198 Mats Nilsson             Helsingborgs SOK 1             51:21      Dsq
         202 Fredrik Huldt            Tumba-Mälarhöjden 3          1:05:54      Dsq
         313 Tomas Ljungkvist         Ärla IF 2                      58:27      Dsq
          68 Mårten Frendelius        IFK Lidingö SOK 2            1:00:14      Dsq
         177 Olov Gohde               Dalaportens OL 2             1:02:24      Dsq
         215 Michael Helmecke         NTNUI 9                      2:35:50      Dsq
         325 Jens Tiricke             Svaide Roma SOK 1              54:35      Dsq
         339 Asko Karjalainen         Iitin Pyrintö 1              1:12:24      Dsq
          36 Magnus Johansson         OK Ravinen 1                   47:59      Dsq
         115 Matti Raula              Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Helge Bakkehøi           Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Olof Hedberg             Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Marius Martinsen         OTO/Sandefjord 1             1:18:41      Dsq
         329 Eero Vesterinen          Espoon Suunta 1                59:58      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.