10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) efter sträcka 3 (2008-04-27 13:37:41)

    1      4 Anders Tiltnes           Södertälje-Nykvarn 1           39:56  3:01:12     0:00
    2     32 Robert Banach            OK Orion 1                     39:55  3:01:19     0:07
    3     19 Per Brolund              OK Denseln 1                   40:16  3:01:33     0:21
    4     12 Zsolt Lenkei             IFK Moras OK 1                 40:52  3:01:47     0:35
    5     46 Robert Söderberg         Söders SOL-Tyresö 1            41:05  3:01:49     0:37
    6     17 Jonas Olsson             Stora Tuna OK 1                43:31  3:01:50     0:38
    7     18 Fredrik Persson          OK PAN-Kristianstad 1          40:35  3:01:54     0:42
    8      1 Tore Sandvik             Halden Skiklubb 1              39:25  3:02:29     1:17
    8     16 Jarkko Laine             Tampereen Pyrintö 1            41:36  3:02:29     1:17
   10     14 Mika Lyytikäinen         Paimion Rasti 1                41:50  3:02:30     1:18
   11     56 Sigve Vågsnes            Nydalens Skiklub 1             38:07  3:02:34     1:22
   12     80 Petri Ikävalko           Ikaalisten NV 1                39:43  3:02:42     1:30
   13     11 Mattias Johansson        IFK Lidingö SOK 1              39:27  3:02:44     1:32
   14      9 Joakim Hederskog         IK Hakarpspojkarna 1           39:43  3:02:46     1:34
   15      8 Juha-Ville Ketolainen    Vehkalahden Veikot 1           41:13  3:02:48     1:36
   15     72 Bent Olav Aamodt         Fredrikstads SK 1              41:40  3:02:48     1:36
   17    120 Tobias Olsson            OK Alehof 1                    42:21  3:02:52     1:40
   18     64 Svante Nilsson           OK Orient 1                    41:57  3:02:57     1:45
   19     24 Matti Vainionpää         Rasti-Kurikka 1                41:44  3:02:58     1:46
   20      6 Juri Emaldinov           Angelniemen Ankkuri 1          39:48  3:03:00     1:48
   21     25 Mikko Knuuti             Turun Metsänkävijät 1          40:15  3:03:08     1:56
   22     22 Tobias Ahnoff            Göteborg-Majorna 1             40:29  3:03:11     1:59
   22     38 Per Öberg                OK Hällen 1                    41:52  3:03:11     1:59
   24     51 Jani Tamminen            Turun Suunnistajat 1           40:12  3:03:21     2:09
   25      7 Sami Vähänen             Rajamäen Rykmentti 1           40:37  3:03:29     2:17
   26     21 Eirik Svensen            Kristiansand OK 1              40:15  3:03:30     2:18
   27      2 Lauri Oikarinen          Vaajakosken Terä 1             41:44  3:03:37     2:25
   28     79 Kristaps Jaudzems        Turun Metsänkävijät 2          40:45  3:03:42     2:30
   29    121 Jonas Eklund             OK Rodhen 1                    40:37  3:03:47     2:35
   30     28 Sven Olsson              Leksands OK 1                  40:36  3:03:49     2:37
   31     58 Peter Cederberg          Vänersborgs SK 1               42:33  3:03:55     2:43
   32     20 Eero Pietilä             MS Parma 1                     43:12  3:04:01     2:49
   33     13 Jørn Sundbye             Bækkelaget SK 1                42:29  3:04:02     2:50
   34      5 Mikael Nordström         OK Linné 1                     41:02  3:04:09     2:57
   35     61 Oskar Malmberg           IFK Umeå 1                     40:26  3:04:10     2:58
   36    200 Andreas Elgesjö          Domnarvet/Kvarnsv. 1           42:27  3:04:14     3:02
   37     29 Mikael Boström           LYNX 1                         40:52  3:04:16     3:04
   38     52 Olli-Jussi Korpinen      Anttolan Urheilijat 1          42:54  3:04:25     3:13
   39    165 Øystein Haug             Frol IL 1                      42:48  3:05:33     4:21
   40     94 Juho Kinni               Tampereen Pyrintö 2            44:03  3:05:46     4:34
   41     35 Henrik Jørgensen         OK Pan Århus 1                 42:45  3:06:46     5:34
   42    158 Bernt Björnsgaard        Malungs OK 2                   42:49  3:06:52     5:40
   43     27 Linus Karlsson Mood      Rehns BK 1                     43:55  3:06:53     5:41
   43     62 Thomas Johannesson       Ronneby OK 1                   43:32  3:06:53     5:41
   45      3 Aaro Asikainen           Kalevan Rasti 1                45:45  3:06:55     5:43
   46     39 Johan Sundén             Västerås SOK 1                 44:45  3:07:32     6:20
   47     86 Christian Holmboe        IL Tyrving 1                   44:13  3:07:33     6:21
   48     23 Jonas Birgersson         Malungs OK 1                   47:08  3:10:24     9:12
   49     84 Jonas Nordström          OK Roslagen 1                  48:29  3:11:52    10:40
   50     43 Petri Vainio             Kalevan Rasti 2                49:42  3:12:48    11:36
   51     30 Magnus Persson           OK Tisaren 1                   44:50  3:13:07    11:55
   52    105 Vidas Armalis            Soik Hellas 1                  45:10  3:13:47    12:35
   53     15 Kari Laine               DELTA 1                        42:40  3:14:02    12:50
   53     33 Jonas Salén              Ulricehamns OK 1               46:00  3:14:02    12:50
   55    114 Simen Smestad            Ås-UMB Orientering 1           46:14  3:14:04    12:52
   56     42 Casper Wraa              FarumTisvilde SpringCup 1      45:48  3:14:08    12:56
   57     37 Juha Tommila             Hiisirasti 1                   44:53  3:14:09    12:57
   58     10 Erik Engstrand           IFK Göteborg 1                 45:47  3:14:11    12:59
   59     31 Rickard Wass             Järla IF OK 1                  45:30  3:14:14    13:02
   60     44 Toni Hartvik             IF Sibbo-Vargarna 1            45:54  3:14:15    13:03
   60     65 Viktor Larsson           Hagaby GoIF 1                  41:57  3:14:15    13:03
   62    205 Lauri Mäkinen            Mäntsälän Urheilijat 1         50:18  3:14:21    13:09
   63    122 Robert Grann             Arboga OK 1                    51:21  3:14:25    13:13
   64     82 Erik Harlén              KFUM Örebro OK 1               46:00  3:14:28    13:16
   65     98 Jarkko Ryyppö            Rastivarsat 1                  48:17  3:14:45    13:33
   66     69 Jukka Erkkilä            Rajamäen Rykmentti 2           46:08  3:14:49    13:37
   67    225 Staffan Järn             IF Brahe/Malax IF 1            45:38  3:14:52    13:40
   68     47 Karri Mustonen           Kangasala SK 1                 46:28  3:14:55    13:43
   69    340 Jakob Gustafsson         Linköpings OK 1                44:02  3:15:00    13:48
   70    347 Ulf Jansson              OK Triangeln 1                 52:44  3:15:27    14:15
   71     40 Ulrik Imberg             OK Linné 2                     43:56  3:16:10    14:58
   72     41 Pär Hansson              FK Friskus-Varberg 1           42:02  3:16:15    15:03
   73     81 Andreas Karnehed         Täby Ok 1                      43:54  3:16:17    15:05
   74     75 Thor Mella               Østmarka OK 1                  45:09  3:16:19    15:07
   75    152 Stefan Nordström         OK Älvsjö Örby 1               52:32  3:16:28    15:16
   76    127 Magne Daehli             Løten o-lag 1                  42:49  3:16:33    15:21
   77     67 Lars-Christian Unger     NTNUI 1                        48:06  3:16:38    15:26
   78     48 Ilkka Nurminen           Helsingin Suunnist. 1          42:35  3:16:47    15:35
   79     49 Tuukka Ryynänen          Hämeenlinnan Suunnist. 1       43:06  3:16:51    15:39
   80    137 Ingemar Stenbeck         IFK Lidingö SOK 3              43:01  3:17:01    15:49
   81    103 Henrik Berggren          OK Denseln 2                   43:21  3:17:16    16:04
   82     78 Mats Hall                Nyköpings OK 1                 49:01  3:17:17    16:05
   83    181 Ari-Pekka Kaivosaari     Vaajakosken Terä 2             43:38  3:17:21    16:09
   84     85 Anders Ohlsson           Tullinge SK 1                  44:38  3:17:29    16:17
   84    192 Rainer Kujala            LYNX 2                         43:19  3:17:29    16:17
   86    341 Åke Ljunggren            Linköpings OK 2                43:27  3:17:30    16:18
   87    311 Niklas Karlsson          Växjö OK 1                     48:09  3:17:34    16:22
   88    108 Simon Svensson           OK PAN-Kristianstad 2          47:45  3:17:37    16:25
   89     63 Klas Karlsson            IK Hakarpspojkarna 2           43:18  3:17:38    16:26
   90     87 Ulf Bergqvist            Gävle OK 1                     43:46  3:17:41    16:29
   91    133 Anders Dalin             Leksands OK 2                  49:14  3:17:44    16:32
   91    168 Tommy Ask                Bredaryds SOK 1                54:43  3:17:44    16:32
   93    151 Bjarne Hoffmann          OK Pan Århus 2                 47:24  3:18:05    16:53
   94     57 Tomas Knutsson           Ärla IF 1                      46:04  3:18:20    17:08
   95    124 Niko-Petteri Salo        Paimion Rasti 2                46:45  3:18:48    17:36
   96     26 Jari Hautala             Lapuan Virkiä 1                44:48  3:18:55    17:43
   96     93 Matti Töyrylä            Vehkalahden Veikot 2           44:46  3:18:55    17:43
   98    143 Eero Koski               Ylistaron Kilpa-Veljet 1       45:27  3:19:10    17:58
   99     83 Tommi Uusimäki           Pellon Ponsi 1                 48:03  3:19:20    18:08
  100    310 Anders Håkansson         OK Orion 2                     45:33  3:19:26    18:14
  101    146 Mats Kindlund            OK Tranan 1                    45:38  3:19:27    18:15
  102    123 Mats Nordbrøden          Halden Skiklubb 2              46:45  3:19:32    18:20
  103     34 Pontus Nilsson           Norbergs OK 1                  47:38  3:19:43    18:31
  104    243 Erik Löfgren             Gotlands Bro/Visborg 1         46:18  3:19:47    18:35
  105    262 Bjørnar Syverstad        Trøsken/Sarpsborg 1            48:40  3:19:49    18:37
  106    113 Ove Lernå                Kalmar OK 1                    49:14  3:19:50    18:38
  107     96 Peter Wiréhn             Dalaportens OL 1               48:14  3:21:01    19:49
  108     91 Peter Sundelin           IF Femman 1                    52:12  3:21:19    20:07
  109    299 Ulrik Karlsson Forslund  OK Kolmården 1                 50:57  3:21:49    20:37
  110    112 Michael Adamsson         Nybro OK 1                     51:05  3:21:51    20:39
  111     53 Jaakko Laine             DELTA 2                        47:52  3:22:15    21:03
  112    190 Henrik Berg              Bromma-Vällingby 1             44:24  3:22:18    21:06
  113    107 Örjan Pettersson         Tjällmo-Godegård 1             44:40  3:22:27    21:15
  114    109 Niclas Hällström         IF Thor 1                      50:23  3:22:43    21:31
  115     45 Olli Väätäinen           Jämsän Retki-Veikot 1          46:40  3:22:45    21:33
  116     95 Christer Morell          OK Kåre 1                      46:44  3:22:47    21:35
  117     66 Jaakko Röytiö            MS Parma 2                     46:31  3:22:48    21:36
  118     73 Lars Palmqvist           Järfälla OK 1                  46:58  3:22:54    21:42
  118    296 Oskar Daniels            Attunda OK 1                   49:48  3:22:54    21:42
  120     60 Daniel Grahn             IFK Göteborg 2                 48:29  3:22:59    21:47
  121    175 Simon Markendahl         OK Klyftamo 1                  46:56  3:23:01    21:49
  122     59 Joakim Berglund          Sävedalens AIK 1               45:24  3:23:03    21:51
  123    130 Kjell Arild Karlsen      Wing OK 1                      44:06  3:23:18    22:06
  124     54 Eero-Antti Lonka         Pargas IF 1                    46:49  3:23:27    22:15
  125    272 Magnus Södervall         IK Gandvik 1                   49:34  3:23:28    22:16
  126     50 Helge Lang Pedersen      FarumTisvilde SpringCup 2      52:48  3:23:37    22:25
  127    101 Michael Wehlin           Södertälje-Nykvarn 2           44:26  3:23:47    22:35
  128    287 Ingmar Skaar             Jönköpings OK 1                50:13  3:24:17    23:05
  129    248 Timo Kankaanpää          Maarian Mahti 1                54:25  3:26:44    25:32
  130    203 Rune Salthaug            Kristiansand OK 2              54:25  3:26:46    25:34
  131     77 Trygve Tømta             Raumar O-lag 1                 48:40  3:27:05    25:53
  132    267 Adam Ivarsson            Haninge SOK 1                  46:47  3:27:12    26:00
  133     89 Martin Sand              OK Tisaren 2                   44:47  3:27:19    26:07
  134     88 Per Forsgren             Tumba-Mälarhöjden 1            47:15  3:27:23    26:11
  135    307 Eivind Tonna             Lillomarka O-lag 1             48:02  3:27:31    26:19
  136    207 Antti Rönnemaa           Siilin Rasti 1                 51:32  3:27:34    26:22
  137    304 Johan Karlsson           OK Tor 1                       48:51  3:27:36    26:24
  138    111 P-O Kivisäkk             Tullinge SK 2                  47:43  3:27:40    26:28
  139    129 Johan Sonesson           IFK Moras OK 2                 53:45  3:27:59    26:47
  140    283 Johan Ekelöv             Skåneslättens OL 1             52:15  3:28:14    27:02
  141     92 Ville Saarela            Kokkolan Suunnist. 1           45:55  3:28:31    27:19
  142    157 Pål Backstrøm            Halden Skiklubb 98             50:01  3:29:21    28:09
  143     70 Jonas Leandersson        OK Tyr 1                       42:15  3:29:25    28:13
  144    106 Miko Saarilaakso         Lappeen Riento 1               49:10  3:29:27    28:15
  145    275 Daniel Sjölund           Östersunds OK 1                48:09  3:29:28    28:16
  145    333 Marko Kivelä             Veikon Pamaus 1                49:25  3:29:28    28:16
  147    232 Fredrik Winterås         Västerbergslagen 1             48:58  3:29:33    28:21
  148    186 Anders Hanson            Skogslöparna 1                 49:01  3:29:35    28:23
  149    160 Anders Carlsson          Vänersborgs SK 2               46:44  3:29:37    28:25
  150     99 Jon Larsson              OK Skogshjortarna 1            49:29  3:29:43    28:31
  151     74 Joakim Svensk            Stora Tuna OK 2                49:57  3:29:47    28:35
  151     97 Anders Höije             Göteborg-Majorna 2             49:27  3:29:47    28:35
  153    104 Rickard Börjesson        Hestra IF 1                    46:02  3:30:04    28:52
  154    134 Morten Urdal Bakke       Kongsberg O-lag 1              45:41  3:30:30    29:18
  155    221 Mikko Lepistö            Hauhon Sisu 1                  50:36  3:30:52    29:40
  156    197 Anton Lif                Rehns BK/Alfta-Ösa 1           49:16  3:31:51    30:39
  157    185 Victor Bergstrand        Motala AIF-OL 1                48:39  3:31:53    30:41
  158    118 Slawomir Cygler          Polish Junior Team 1           52:38  3:32:12    31:00
  159    135 Magnus Carlstedt         Sävedalens AIK 2               49:34  3:32:30    31:18
  160    222 Fredrik Larsson          Hagaby GoIF 2                  45:57  3:32:32    31:20
  161    338 Leif Eriksson            Modum 1                        49:12  3:32:35    31:23
  162    178 Eivind Tandrevold        Fossum IF 1                    50:23  3:33:21    32:09
  163    144 Mats Åhman               OK Klemmingen 1                50:02  3:33:28    32:16
  164    147 Lars Svantesson          Hjärnarps GH OL 1              49:55  3:33:29    32:17
  165    291 Mattias Johansson        IK Ymer/Bredared 1             50:50  3:33:39    32:27
  166    209 Morten Brunes            NTNUI 3                        52:57  3:33:47    32:35
  167     71 Teppo Pellinen           Joutsenon Kullervo 1           48:22  3:33:53    32:41
  168    223 Frode Rystad             Oppsal Orientering 1           50:52  3:33:56    32:44
  169    162 Jacob Lindstam           SOL Tranås 1                   50:28  3:33:57    32:45
  170    293 Henrik Bengtsson         Falkenbergs OK 1               53:34  3:34:15    33:03
  171    257 Mattias Boman            Söderhamns OK 1                53:53  3:34:20    33:08
  172    148 Per-Åke Nilsson          FK Göingarna 1                 51:13  3:34:33    33:21
  173    295 Andreas Carlqvist        Tjällmo-Godegård 2             53:36  3:35:01    33:49
  174    318 Adrian Pauli             Istrums SK 1                   52:52  3:35:48    34:36
  175    193 Vegard Bagstevold        BSI Orientering 1              55:09  3:35:57    34:45
  176    145 Axel Wassenius           Uddevalla OK 1                 52:57  3:35:59    34:47
  177    217 Outi Sareila             MS Parma 3                     53:19  3:36:22    35:10
  178    305 Samuel Henriksson        Skarpnäcks OL 1                51:28  3:36:30    35:18
  179    116 Henrik Pettersson        OK Roxen 1                     51:11  3:37:48    36:36
  180    269 Mats Bayard              Stora Tuna OK 3                54:11  3:37:51    36:39
  181    263 Per Magnusson            OK Nolaskogsarna 1             54:45  3:37:56    36:44
  182     90 Henrik Sigstad           NTNUI 2                        52:16  3:38:35    37:23
  183    126 Patrik Gunnarsson        Västerås SOK 2                 51:15  3:38:37    37:25
  184    141 Johan Törnroth           Hjobyg./Hagen/Tibro 1          54:00  3:38:39    37:27
  184    306 Simon Yngve              OK Kontinent 1                 55:26  3:38:39    37:27
  186    154 Per Kempe                OK Denseln 3                   51:21  3:38:42    37:30
  187    102 Rasmus Alen              Valkeakosken Haka 1            53:44  3:38:50    37:38
  188    321 Erik Randau              IK Hakarpspojkarna 3           55:35  3:39:00    37:48
  189    344 Thomas Lundgren          OK Hammaren 1                  55:32  3:39:02    37:50
  190    228 Christian Hansen         OK Ravinen 2                   50:29  3:39:17    38:05
  191    159 Martin Oldaeus           Göteborg-Majorna 3             56:19  3:39:21    38:09
  192    119 Robin Söderström         Stigmännen Karlshamn 1         53:16  3:39:40    38:28
  193    125 Magnus Hansson           OK Löftan 1                    55:05  3:41:06    39:54
  194    183 Henrik Erickson          Ulricehamns OK 2               57:46  3:41:08    39:56
  195    208 Gunnar Fiskum            IL Tyrving 2                   52:33  3:41:21    40:09
  196    128 Janne Åberg              Hyvinkään Rasti 1              54:29  3:41:34    40:22
  197    188 Anders Carlsson          Hammarby IF OF 1               56:46  3:41:54    40:42
  198     76 Tomas Edström            Sundsvalls OK 1                50:21  3:41:56    40:44
  199    281 Magnus Strand            OK Landehof 1                  55:52  3:42:00    40:48
  200    236 Fredrik Trahn            Järla IF OK 3                  50:28  3:42:01    40:49
  201    150 Harri Koski              Keravan Urheilijat 1           54:34  3:42:03    40:51
  202    285 Henrik Hellman           OK Södertörn 1                 53:52  3:42:14    41:02
  203    277 Claes-Tommy Herland      Indre Östfold OK 1             49:56  3:42:19    41:07
  204    300 Fabian Ljungquist        Lunds OK 1                     50:59  3:42:30    41:18
  205    238 Stefan Lybert            Väsby OK 1                     51:03  3:43:21    42:09
  206    136 Göran Nilsson            Snättringe SK 1                51:59  3:43:39    42:27
  207    230 Magnus Sterner           Strängnäs-Malmby 1             52:27  3:43:59    42:47
  208     55 Tony Larsson             OK Skogsfalken 1               51:28  3:44:38    43:26
  209    258 Jonas Nyman              OK Botnia 1                    52:18  3:44:40    43:28
  210    139 Antti Korhonen           Pihkaniskat 1                1:05:10  3:45:34    44:22
  211    289 Pär Svensson             Söders SOL-Tyresö 2            50:49  3:45:58    44:46
  212    261 Bjørn Hauge              OSI Orientering 1              58:50  3:46:19    45:07
  213    312 Joakim Källman           OK Kullingshof 1               58:04  3:46:22    45:10
  214    314 Jonas Giding             Vallentuna-Össeby 1            54:01  3:46:24    45:12
  215    191 Mats Heldt               Södertälje-Nykvarn 3           59:23  3:46:25    45:13
  216    138 Lars Nordgren            Eksjö SOK 1                    56:14  3:46:38    45:26
  217    235 Erik Mattsson            Järla IF OK 2                  50:04  3:46:55    45:43
  218    110 Erlend Slovik            Nydalens Skiklub 2             52:51  3:49:45    48:33
  219    132 Johan Lundmark           KFUM Örebro OK 2               55:18  3:50:04    48:52
  220    244 Tomas Yngström           OK Tisaren 3                   54:48  3:50:08    48:56
  221    254 Peter Albinsson          IFK Enskede 1                  58:29  3:50:12    49:00
  222    201 Anders Käll              Tumba-Mälarhöjden 2          1:06:22  3:50:19    49:07
  223    328 Tim Björkman             IK Trenne/OK Nackhe 1          56:58  3:51:41    50:29
  224    237 Roine Pettersson         IFK Göteborg 3                 50:44  3:51:59    50:47
  225    240 Lennart Karlsson         Markbygdens OK 1               56:22  3:52:31    51:19
  226    153 Thomas Johansson         Rånäs OK 1                     54:55  3:52:56    51:44
  227    140 Thomas Eek               Köping-Kolsva OK 1             56:35  3:52:59    51:47
  228    276 Magnus Albinsson         OK Tyr 2                       52:16  3:54:16    53:04
  229    167 Risto Oksanen            Saarijärven Pullistus 1      1:00:03  3:54:42    53:30
  230    280 Kjell Blomseth           Ås-UMB Orientering 2         1:03:19  3:55:04    53:52
  231    169 Magnus Thunstedt         Järfälla OK 2                  55:31  3:56:49    55:37
  232    260 Magnus Pettersson        Leksands OK 3                  53:02  3:56:55    55:43
  233    253 Teppo Tommila            Rastikarhut 1                  56:09  3:57:12    56:00
  234    319 Henrik Karlsson          OK Skogsstjärnan 1             57:01  3:57:27    56:15
  235    142 Dan Nilsson              Nyköpings OK 2               1:08:00  3:58:16    57:04
  236    259 Axel Roos Hansson        Täby Ok 2                      52:01  3:58:34    57:22
  237    298 Jani Leppäniemi          Vetelin Urheilijat 1         1:11:35  3:58:43    57:31
  238    324 Øystein Bakken           Lillehammer OK 1               55:10  3:58:50    57:38
  239    161 Magnus Thornell          Norbergs OK 2                  56:20  3:58:57    57:45
  240    302 Niklas Mannberg          Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:12:00  3:59:14    58:02
  241    278 Tomas Lundström          OK Hällen 2                    57:49  3:59:21    58:09
  242    332 Johan Andersson          Målilla/Björkfors/Hultsfred    59:38  3:59:53    58:41
  243    199 Gunnar Forsgren          Forsa OK 1                   1:08:39  4:04:18  1:03:06
  244    211 Magnus Mellby Larssen    NTNUI 5                      1:00:39  4:04:21  1:03:09
  245    227 Tapio Järvensivu         Turun Metsänkävijät 3          54:57  4:04:24  1:03:12
  246    189 Henrik Klaar             Säterbygdens OK 1              55:27  4:04:25  1:03:13
  247    220 Oskar Sibeck             OK Djerf 1                     57:22  4:04:27  1:03:15
  248    309 Thomas Jansson           OK Roslagen 2                  57:30  4:04:39  1:03:27
  249    173 Joachim Lyth             Tullinge SK 3                  56:08  4:04:43  1:03:31
  250    247 Ulf K. Rask              OK Enen/Tierps SOK 1         1:03:02  4:05:05  1:03:53
  251    335 Johan Uneman             OK Alehof 2                    53:35  4:05:41  1:04:29
  252    342 Jonas Svernestam         Linköpings OK 3              1:10:40  4:05:50  1:04:38
  253    334 Bo Hallberg              Falköpings AIK OK 1            58:58  4:07:07  1:05:55
  254    330 Elin Bjerva              Bækkelaget SK 2                55:31  4:07:10  1:05:58
  255    249 Olof Fraenell            Sundsvalls OK 2                54:44  4:07:27  1:06:15
  256    323 Knut Wiig Mathisen       Larvik/POL 1                   58:39  4:07:31  1:06:19
  257    288 Klas Grönqvist           Jönköpings OK 2              1:05:24  4:07:38  1:06:26
  258    182 Barkalov Valeriy         Kuzmolovo 110% 1             1:06:19  4:07:55  1:06:43
  259    245 Willie Kantarp           Härnösands OK 1              1:19:03  4:08:02  1:06:50
  260    337 Anders Aasheim           Konnerud I.L. 1              1:00:15  4:09:33  1:08:21
  261    326 Richard Hejdenberg       Gävle OK 2                     54:18  4:10:43  1:09:31
  262    317 Guttorm Syrrist          Ringerike o-lag 1            1:01:41  4:10:49  1:09:37
  263    297 Patrik Fors              Attunda OK 2                   59:28  4:11:13  1:10:01
  264    251 Marko Karkulehto         OK Vilse - 87 1                52:33  4:11:39  1:10:27
  265    271 Kalle Antonsson          Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:02:52  4:12:02  1:10:50
  266    233 Anders Wadman            Katrineholms OK 1            1:03:30  4:12:18  1:11:06
  267    322 Magnus Hakemar           IK Hakarpspojkarna 4         1:11:08  4:12:29  1:11:17
  268    266 Anders Lindahl           Akilles OK 1                 1:11:19  4:13:03  1:11:51
  269    315 Karl Aasmund Erøy        OK Moss 1                    1:07:08  4:14:55  1:13:43
  270    166 Anders Sahlén            Västerås SOK 3                 56:48  4:15:41  1:14:29
  271    224 Ola Eriksson             OK Grip 1                    1:11:34  4:16:01  1:14:49
  272    292 Carl-Henry Andersson     OK Orinto 1                  1:10:38  4:16:29  1:15:17
  273    316 Atte Komonen             IF Thor 2                    1:06:50  4:17:19  1:16:07
  274    194 Niklas Wernersson        Sundbybergs IK 1             1:04:41  4:20:22  1:19:10
  274    343 Arno Ruusalepp           Jüriöö 1                     1:02:24  4:20:22  1:19:10
  276    204 Alexander D. Bisseth     Kristiansand OK 3            1:11:36  4:20:26  1:19:14
  277    252 Kenneth Lantz            OK Österåker 1               1:05:11  4:20:56  1:19:44
  278    268 Anders Kretz             IFK Lidingö SOK 4            1:03:35  4:21:56  1:20:44
  279    155 Tom-Erik Sandberg        Halden Skiklubb 3            1:20:32  4:22:40  1:21:28
  280    273 Stefan Johansson         IK Gandvik 2                 1:03:31  4:23:03  1:21:51
  281    264 Thomas Karlsson          Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:02:39  4:23:32  1:22:20
  282    250 Ingemar Magnusson        OK Måsen 1                   1:21:39  4:25:45  1:24:33
  283    117 Magnus Haraldsson        Gustavsbergs OK 1            1:14:02  4:26:10  1:24:58
  284    274 Andreas Blomqvist        FK Boken 1                   1:08:46  4:26:45  1:25:33
  285    210 Steinar Kvaale           NTNUI 4                      1:12:56  4:26:53  1:25:41
  286    308 Jonas Nylund             Centrum OK 1                   57:00  4:26:55  1:25:43
  287    241 Alexander Trempoltsev    Soik Hellas 2                1:03:59  4:26:56  1:25:44
  288    229 Peter Albrektsson        OK Ravinen 3                 1:09:35  4:26:57  1:25:45
  289    170 Helen Gardener           Jesus Orienteering 1         1:17:57  4:27:04  1:25:52
  290    286 Magnus Hellberg          Eskilstuna OL 1                57:26  4:28:01  1:26:49
  291    255 Leif Haajanen            Ok Raseborg 1                  56:25  4:28:35  1:27:23
  292    100 Stefan Wennberg          Kils OK/Västvärmland 1         56:52  4:28:59  1:27:47
  293    163 Brendan Shields          Cambridge Sports 1           1:09:42  4:29:33  1:28:21
  294    345 Lars Segerman            Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:17:10  4:32:46  1:31:34
  295    270 Leif Gustavsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:04:11  4:34:38  1:33:26
  296    282 Bruder Berg              Reilut Miehet Havumetsien 1  1:21:18  4:35:11  1:33:59
  297    234 Bo Eliasson              Skogspojkarnas OK 1          1:12:49  4:36:14  1:35:02
  298    176 Anders Runander          Trosabygdens OK 1            1:09:08  4:38:11  1:36:59
  299    327 Anna Algotson            OK Tylöskog 1                1:27:31  4:39:53  1:38:41
  300    279 Mats Halvarsson          Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:04:59  4:46:56  1:45:44
  301    331 Kimmo Isokoski           Ylivieskan Kuula 1           1:14:37  4:48:44  1:47:32
  302    246 Asko Ala-Petäys          Jalasjärven Jalas 1          1:14:16  4:51:23  1:50:11
  303    284 Erkki Huhtala            Tio rättens män 1            1:20:58  4:53:27  1:52:15
  304    290 Fredrik Ekström          OK Älgen 1                   1:13:52  4:53:29  1:52:17
  305    206 Johan Lindström          NAIS OK 1                    1:21:27  4:53:42  1:52:30
  306    231 Håkan Sander             Lidköpings VSK 1             1:13:47  4:55:24  1:54:12
  307    187 Lennart Strandberg       Skogslöparna 2               1:06:59  5:01:34  2:00:22
  308    172 Per Arne Karlsen         Østmarka OK 3                1:31:19  5:02:00  2:00:48
  309    256 Ole Lind                 FarumTisvilde SpringCup 3      58:49  5:04:28  2:03:16
  310    214 Roy Henrik Knudsen       NTNUI 8                      1:58:03  5:14:29  2:13:17
  311    265 Erik Samuelsson          OK Reftele 1                 1:15:20  5:15:11  2:13:59
  312    303 Erik Axelsson            Boxholm-Mjölby OL 1          1:16:13  5:16:39  2:15:27
  313    219 Henning Rasmussen        Kongsberg O-lag 2            1:06:07  5:20:15  2:19:03
  314    195 Jesper Hedberg           Sundbybergs IK 2               55:22  5:20:34  2:19:22
  315    213 Alf Petter Syvertsen     NTNUI 7                      1:27:05  5:20:53  2:19:41
  316    226 Jonas Månsson            K3 IF 1                      1:15:58  5:21:38  2:20:26
  317    174 Bernt O. Myrvold         Sarpsborg OL 1               1:43:38  5:23:31  2:22:19
  318    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:10:37  5:25:33  2:24:21
  319    216 Sofie Aarnes             NTNUI 10                     1:12:28  5:27:19  2:26:07
  320    301 Malte Lennerstedt        Lunds OK 2                   1:02:35  5:27:35  2:26:23
  321    239 BOB Darling              LiTHe Vilse 1                1:08:25  5:31:08  2:29:56
  322    218 Jukka Lemtonen           Turun NMKY 1                 1:36:14  5:40:03  2:38:51
  323    212 Jan Fredrik Helgaker     NTNUI 6                      1:54:19  5:46:57  2:45:45
  324    294 Claes Andersson          Falkenbergs OK 2             1:32:01  5:47:11  2:45:59
  325    179 C G Jensen               Hærens Officersskole 1       1:43:54  7:05:52  4:04:40
  326    180 D Jacobsen               Hærens Officersskole 2       2:10:30  7:28:27  4:27:15
  327    164 Tore Udd                 Hyvinkään Rasti 2              59:07 13:28:52 10:27:40

---  Ej godkända lag ---

         149 Jari Erkkilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2         Dsq      Dsq
         198 Victor Stensson          Helsingborgs SOK 1               Dsq      Dsq
         202 Per Ericsson             Tumba-Mälarhöjden 3              Dsq      Dsq
         313 Göran Polhede            Ärla IF 2                        Dsq      Dsq
          68 Johan Näsman             IFK Lidingö SOK 2              40:59      Dsq
         177 Mats Lundberg            Dalaportens OL 2               57:40      Dsq
         215 Ole Snyders              NTNUI 9                      1:14:02      Dsq
         325 Lennart Malmberg         Svaide Roma SOK 1            1:44:21      Dsq
         339 Vesa Ovaska              Iitin Pyrintö 1              1:11:41      Dsq
          36 Henrik Mård              OK Ravinen 1                 1:07:58      Dsq
         115 Jeppe Koivula            Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Are Kristiansen          Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Sven Giselsson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Stein Martinsen          OTO/Sandefjord 1               57:41      Dsq
         329 Antti Honkimaa           Espoon Suunta 1              1:04:41      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.