10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) tid på sträcka 9 (2008-04-27 13:37:42)

    1    247 Anders Gustavsson        OK Enen/Tierps SOK 1          -43:45     0:00      Dsq
    2      1 Mattias Karlsson         Halden Skiklubb 1              29:10  1:12:55  8:04:43
    3      4 Anders Skarholt          Södertälje-Nykvarn 1           29:18  1:13:03  8:04:49
    4     21 Damien Renard            Kristiansand OK 1              29:32  1:13:17  8:04:46
    5      8 Jonne Lehto              Vehkalahden Veikot 1           29:33  1:13:18  8:16:05
    6     12 Simonas Krepsta          IFK Moras OK 1                 29:35  1:13:20  8:13:26
    7     67 Carl Waaler Kaas         NTNUI 1                        30:16  1:14:01  8:56:58
    8     11 Graham Gristwood         IFK Lidingö SOK 1              30:38  1:14:23  8:14:15
    9     14 Kim Fagerudd             Paimion Rasti 1                30:55  1:14:40  8:26:35
   10      5 Ulf Troeng               OK Linné 1                     31:08  1:14:53  8:11:19
   11      3 Fabian Hertner           Kalevan Rasti 1                31:15  1:15:00      Dsq
   12     16 Pekka Itävvo             Tampereen Pyrintö 1            31:32  1:15:17  8:21:13
   13     18 Michael Sörensen         OK PAN-Kristianstad 1          31:39  1:15:24  8:15:05
   14     28 Robert Wallsten          Leksands OK 1                  31:42  1:15:27  8:11:48
   15      9 Tobias Wahlgren          IK Hakarpspojkarna 1           32:03  1:15:48  8:22:16
   16     31 Jakob Jansson            Järla IF OK 1                  32:14  1:15:59  8:44:46
   17      7 Matti Liukkonen          Rajamäen Rykmentti 1           32:28  1:16:13  8:16:20
   18     32 Michal Krajcik           OK Orion 1                     32:34  1:16:19  8:19:13
   18    102 Matti Takala             Valkeakosken Haka 1            32:34  1:16:19  9:51:24
   20      6 Tuomo Mäkelä             Angelniemen Ankkuri 1          32:36  1:16:21  8:19:18
   21      2 Juha Sorvisto            Vaajakosken Terä 1             32:38  1:16:23  8:19:10
   21     80 Igor Gorbatenkov         Ikaalisten NV 1                32:38  1:16:23  8:22:12
   23     37 Johannes Pohjala         Hiisirasti 1                   32:52  1:16:37  8:44:36
   24     17 Kiril Nikolov            Stora Tuna OK 1                32:53  1:16:38  8:21:09
   25    108 Alexey Zobov             OK PAN-Kristianstad 2          32:54  1:16:39  9:18:52
   26     27 Edvard Smehlik           Rehns BK 1                     32:55  1:16:40  8:48:39
   27     35 Morten Fenger-Grøn       OK Pan Århus 1                 33:05  1:16:50  8:50:14
   28     10 Christian Nielsen        IFK Göteborg 1                 33:19  1:17:04  8:37:07
   29     81 Oskar Sjöberg            Täby Ok 1                      33:26  1:17:11  9:13:29
   30     66 Jesse Martelius          MS Parma 2                     33:29  1:17:14  9:13:32
   31     20 Samuli Salmenoja         MS Parma 1                     33:33  1:17:18  8:29:21
   32    203 Anders Birkenes          Kristiansand OK 2              33:36  1:17:21  9:13:40
   33     23 Håkan Eriksson           Malungs OK 1                   33:38  1:17:23  8:29:10
   34     15 Heikki Toivio            DELTA 1                        33:39  1:17:24  8:41:28
   35     58 Jonas Wallin             Vänersborgs SK 1               33:44  1:17:29  8:39:50
   35    130 Jostein Kvakland         Wing OK 1                      33:44  1:17:29  9:13:47
   37     30 Daniel Attås             OK Tisaren 1                   33:46  1:17:31  8:59:21
   38     22 Thibaut Magne            Göteborg-Majorna 1             34:04  1:17:49      Dsq
   39     29 Aapo Leskinen            LYNX 1                         34:10  1:17:55  8:25:56
   40     19 Johan Lindberg           OK Denseln 1                   34:19  1:18:04  8:25:35
   41     59 Yury Tambasov            Sävedalens AIK 1               34:23  1:18:08  9:02:57
   42     25 Pentti Iso-Markku        Turun Metsänkävijät 1          34:31  1:18:16  8:15:10
   43     44 Victor Mansner           IF Sibbo-Vargarna 1            34:35  1:18:20  8:50:48
   44     63 Karlis Dislers           IK Hakarpspojkarna 2           34:37  1:18:22  9:03:50
   45     60 Espen Jacobsen           IFK Göteborg 2                 34:44  1:18:29  9:14:57
   46     82 Patrik Eklund            KFUM Örebro OK 1               34:57  1:18:42  9:01:09
   47     76 Tom Quale                Sundsvalls OK 1                34:58  1:18:43  9:46:37
   48     46 Martin Norling           Söders SOL-Tyresö 1            35:02  1:18:47  8:31:35
   49     34 Thomas Gustafsson        Norbergs OK 1                  35:17  1:19:02  9:10:55
   50     85 Andreas Olofsson         Tullinge SK 1                  35:30  1:19:15  9:01:23
   51     40 Mattias Nilsson          OK Linné 2                     35:38  1:19:23  9:11:07
   52     45 Simo Lindgren            Jämsän Retki-Veikot 1          35:44  1:19:29  9:20:26
   53     38 Christoffer Ekman        OK Hällen 1                    35:53  1:19:38  8:43:52
   54     91 Otto Sund                IF Femman 1                    36:07  1:19:52  9:25:26
   54    299 Erik Engvall             OK Kolmården 1                 36:07  1:19:52  9:25:15
   56     13 Tor Brenna               Bækkelaget SK 1                36:10  1:19:55  8:40:05
   57    289 Magnus Glännefors        Söders SOL-Tyresö 2            36:11  1:19:56      Dsq
   58     77 Stein Arne Alnæs         Raumar O-lag 1                 36:22  1:20:07  9:25:07
   58    123 Jan Granstedt            Halden Skiklubb 2              36:22  1:20:07  9:09:16
   60     49 Jussi-Pekka Kauppi       Hämeenlinnan Suunnist. 1       36:26  1:20:11  9:24:57
   61    341 Erik Backetman           Linköpings OK 2                36:29  1:20:14  9:25:18
   62     79 Sami Kääriäinen          Turun Metsänkävijät 2          36:36  1:20:21  8:45:40
   63    111 Markus Fredlund          Tullinge SK 2                  36:39  1:20:24  9:26:55
   64     61 Kristofer Sidenvall      IFK Umeå 1                     36:49  1:20:34  9:03:48
   65    340 Erik Martinsson          Linköpings OK 1                36:58  1:20:43  9:01:18
   66    217 Mikko Määttä             MS Parma 3                     37:03  1:20:48 12:12:30
   67     71 Atte Seppänen            Joutsenon Kullervo 1           37:07  1:20:52  9:25:36
   68     87 Brent Godman             Gävle OK 1                     37:18  1:21:03  8:59:35
   69    228 Henrik Sandström         OK Ravinen 2                   37:20  1:21:05 10:19:15
   70    105 Max Ryabkin              Soik Hellas 1                  37:27  1:21:12  9:17:15
   71     26 Juha Luoma               Lapuan Virkiä 1                37:28  1:21:13  9:07:30
   72     65 Olof Dahlgren            Hagaby GoIF 1                  37:31  1:21:16  8:59:25
   73     73 Oskar Nordmark           Järfälla OK 1                  37:33  1:21:18  9:27:05
   74     39 Håkan Andersson          Västerås SOK 1                 37:35  1:21:20  8:55:34
   74     72 Øystein Ruud             Fredrikstads SK 1              37:35  1:21:20  8:59:01
   76     56 Øystein Nesse            Nydalens Skiklub 1             37:37  1:21:22  8:50:30
   77     55 Ulf Jungstrand           OK Skogsfalken 1               37:45  1:21:30 10:03:42
   78     90 Vegard Brun Saga         NTNUI 2                        37:50  1:21:35  9:29:52
   78    101 Thomas Werme             Södertälje-Nykvarn 2           37:50  1:21:35  9:08:31
   80     42 Rasmus Nielsen           FarumTisvilde SpringCup 1      37:52  1:21:37  9:03:41
   81     53 Ville Luoma              DELTA 2                        37:57  1:21:42  9:19:22
   82     83 Jari Sipilä              Pellon Ponsi 1                 38:04  1:21:49  9:32:48
   83     51 Esa Viitanen             Turun Suunnistajat 1           38:09  1:21:54  8:58:59
   84     33 Marcus Kvarndal          Ulricehamns OK 1               38:10  1:21:55  8:55:24
   85    158 Markus Hederskog         Malungs OK 2                   38:12  1:21:57  9:42:02
   86     89 Anders Holm              OK Tisaren 2                   38:14  1:21:59  9:27:42
   87     24 Antti Iivari             Rasti-Kurikka 1                38:18  1:22:03  8:49:11
   88     70 Johannes Svensson        OK Tyr 1                       38:21  1:22:06  9:18:24
   89    137 Anders Stjerndahl        IFK Lidingö SOK 3              38:25  1:22:10  9:49:00
   90     62 Ingemar Ericsson         Ronneby OK 1                   38:29  1:22:14  9:30:17
   91    134 Simen Teigen Søgård      Kongsberg O-lag 1              38:42  1:22:27      Dsq
   92    148 Anders Selin             FK Göingarna 1                 38:54  1:22:39 10:00:07
   93     97 Egil Edvardsen           Göteborg-Majorna 2             39:01  1:22:46  9:25:09
   94     43 Ville Maksimainen        Kalevan Rasti 2                39:07  1:22:52  9:14:38
   95    129 Peter Fredriksson        IFK Moras OK 2                 39:08  1:22:53  9:59:49
   96    304 Eric Börjeskog           OK Tor 1                       39:15  1:23:00  9:56:00
   96    310 Tom Olavsson             OK Orion 2                     39:15  1:23:00  9:20:42
   98     64 Kleo Ketonen             OK Orient 1                    39:21  1:23:06  8:58:48
   99    133 Christoffer Westblad     Leksands OK 2                  39:23  1:23:08 10:00:25
  100    250 Peter Rasmussen          OK Måsen 1                     39:25  1:23:10 11:27:28
  101     84 Pontus Gille             OK Roslagen 1                  39:28  1:23:13  9:04:05
  102    126 Daniel Johannesson       Västerås SOK 2                 39:39  1:23:24 10:39:05
  103    116 Mattias Zackrisson       OK Roxen 1                     39:42  1:23:27 10:10:49
  104     95 Henrik Thomsson          OK Kåre 1                      39:48  1:23:33  9:45:41
  105    164 Jude Loponen             Hyvinkään Rasti 2              39:53  1:23:38      Dsq
  106    173 Mats Fryxell             Tullinge SK 3                  40:01  1:23:46 10:58:36
  107     69 Marko Heiskanen          Rajamäen Rykmentti 2           40:06  1:23:51  9:24:38
  108    307 Christian Grønvold       Lillomarka O-lag 1             40:08  1:23:53  9:20:26
  109     99 Markus Krona             OK Skogshjortarna 1            40:09  1:23:54 10:23:55
  110     86 Geir Hoff                IL Tyrving 1                   40:16  1:24:01  9:11:32
  111     50 Casper Wilken            FarumTisvilde SpringCup 2      40:23  1:24:08  9:59:11
  112    128 Janne Karri              Hyvinkään Rasti 1              40:25  1:24:10 10:16:32
  113    205 Markku Laine             Mäntsälän Urheilijat 1         40:33  1:24:18      Dsq
  114    147 Jan Ackesjö              Hjärnarps GH OL 1              40:37  1:24:22 10:24:11
  115     47 Martti Siikaluoma        Kangasala SK 1                 40:42  1:24:27  9:19:01
  115    186 Anders Sundin            Skogslöparna 1                 40:42  1:24:27 10:04:26
  117    197 Kjell Winblad            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           40:48  1:24:33 10:08:43
  118    208 Frode Konst              IL Tyrving 2                   40:49  1:24:34 10:53:49
  119    146 Martin Skoglund          OK Tranan 1                    40:52  1:24:37 10:02:54
  120     48 Jussi Ernamo             Helsingin Suunnist. 1          40:53  1:24:38  9:08:44
  120    191 Niklas Wedin             Södertälje-Nykvarn 3           40:53  1:24:38 10:21:03
  122    153 Roger Andersson          Rånäs OK 1                     41:01  1:24:46 10:40:21
  123     74 Jonas Lång               Stora Tuna OK 2                41:02  1:24:47  9:26:24
  124    140 Johan Englöf             Köping-Kolsva OK 1             41:07  1:24:52 10:58:58
  125    103 Christer Lilja           OK Denseln 2                   41:12  1:24:57  8:56:36
  126     88 Lars Strid               Tumba-Mälarhöjden 1            41:22  1:25:07  9:27:05
  127    112 David Runemalm           Nybro OK 1                     41:23  1:25:08  9:26:53
  128    200 Magnus Eliasson          Domnarvet/Kvarnsv. 1           41:27  1:25:12  9:30:11
  129    122 Arne Hägg                Arboga OK 1                    41:43  1:25:28  9:28:18
  130     52 Olli Viljakainen         Anttolan Urheilijat 1          41:44  1:25:29  9:03:59
  131     78 Henning Hall             Nyköpings OK 1                 41:51  1:25:36  9:18:30
  132    220 Mats Welander            OK Djerf 1                     41:57  1:25:42 10:59:54
  133    181 Jani Heikkinen           Vaajakosken Terä 2             42:03  1:25:48  9:25:56
  134    168 Jakob Andersson          Bredaryds SOK 1                42:12  1:25:57  9:24:23
  134    300 Lars Harrie              Lunds OK 1                     42:12  1:25:57 10:23:14
  136    113 Mats Söderberg           Kalmar OK 1                    42:15  1:26:00  9:50:07
  137    192 Niklas Paganus           LYNX 2                         42:22  1:26:07  9:59:13
  138    201 Anders Karlsson          Tumba-Mälarhöjden 2            42:31  1:26:16 10:53:50
  139    293 Jesper Nelsén            Falkenbergs OK 1               42:35  1:26:20 10:37:32
  140    322 Martina Karlsson         IK Hakarpspojkarna 4           42:43  1:26:28 11:42:27
  141    121 Bo Fransson              OK Rodhen 1                    42:44  1:26:29  9:21:42
  141    252 Elias Johansson          OK Österåker 1                 42:44  1:26:29 11:24:29
  143    287 Klas Friborg             Jönköpings OK 1                42:46  1:26:31  9:37:49
  144    319 Anders Nilsson           OK Skogsstjärnan 1             42:49  1:26:34 11:10:27
  145     93 Ville Töyrylä            Vehkalahden Veikot 2           42:56  1:26:41  9:52:52
  146    107 Kent Landoff             Tjällmo-Godegård 1             43:01  1:26:46  9:41:54
  147    127 Marius Öie               Løten o-lag 1                  43:09  1:26:54  9:25:39
  148    347 Lars Almqvist            OK Triangeln 1                 43:10  1:26:55  9:47:58
  149     57 Håkan Olofsson-Bierfeld  Ärla IF 1                      43:14  1:26:59  9:26:26
  150    305 Edvin Lindmark           Skarpnäcks OL 1                43:16  1:27:01      Dsq
  151    114 Murray Scown             Ås-UMB Orientering 1           43:18  1:27:03      Dsq
  151    229 Emil Kretz               OK Ravinen 3                   43:18  1:27:03 11:44:33
  153    234 Peter Ettling            Skogspojkarnas OK 1            43:22  1:27:07 13:13:07
  154    109 Magnus Wallenborg        IF Thor 1                      43:25  1:27:10  9:48:13
  155    178 Jan Arild Johnsen        Fossum IF 1                    43:26  1:27:11 10:54:57
  156     41 Bengt Johansson          FK Friskus-Varberg 1           43:29  1:27:14  9:24:50
  157    262 Magne Nordli             Trøsken/Sarpsborg 1            43:31  1:27:16 10:02:29
  158    278 Martin Hultman           OK Hällen 2                    43:32  1:27:17 11:04:31
  159    342 Jerk Rönnols             Linköpings OK 3                43:36  1:27:21 11:06:29
  160    321 Göran Carnander          IK Hakarpspojkarna 3           43:40  1:27:25 10:38:41
  161    256 Jakob Ødum               FarumTisvilde SpringCup 3      43:44  1:27:29      Dsq
  162    188 Tobias Spång             Hammarby IF OF 1               43:47  1:27:32 10:30:08
  163    120 Anders Johansson         OK Alehof 1                    43:55  1:27:40  9:16:35
  164    159 Måns Östman              Göteborg-Majorna 3             43:59  1:27:44 10:38:29
  164    235 Micke Refors             Järla IF OK 2                  43:59  1:27:44  9:55:52
  166    281 Johan Carlström          OK Landehof 1                  44:01  1:27:46 10:30:40
  167    195 Lukas Funk               Sundbybergs IK 2               44:13  1:27:58 13:13:58
  168    251 Henrik Svenningsson      OK Vilse - 87 1                44:14  1:27:59      Dsq
  169    267 Joel Ericsson            Haninge SOK 1                  44:21  1:28:06 10:14:36
  170    238 Hans Enström             Väsby OK 1                     44:29  1:28:14 10:44:39
  171    135 Erik Österlin            Sävedalens AIK 2               44:37  1:28:22      Dsq
  172    202 Joakim Jörgensen         Tumba-Mälarhöjden 3            44:38  1:28:23      Dsq
  173    272 Magnus Sundmark          IK Gandvik 1                   44:47  1:28:32  9:49:06
  174    117 Per Öhlund               Gustavsbergs OK 1              44:52  1:28:37 11:33:37
  175    260 Svante Allmungs          Leksands OK 3                  44:57  1:28:42 11:05:32
  175    288 Per Anders Görebrant     Jönköpings OK 2                44:57  1:28:42 12:17:27
  177    124 Henri Kalve              Paimion Rasti 2                45:00  1:28:45 10:00:14
  178    144 Stefan Carlsson          OK Klemmingen 1                45:01  1:28:46 10:33:20
  179    221 Jukka Pohjola            Hauhon Sisu 1                  45:04  1:28:49 11:08:03
  180    306 Victor Jensen            OK Kontinent 1                 45:10  1:28:55 10:52:33
  181    145 David Nilsson            Uddevalla OK 1                 45:18  1:29:03 11:02:04
  182    209 Erik Lien Johnsen        NTNUI 3                        45:20  1:29:05 10:19:56
  183    230 Christoffer Ramström     Strängnäs-Malmby 1             45:22  1:29:07 10:26:56
  184    139 Teemu Lindfors           Pihkaniskat 1                  45:23  1:29:08 11:23:40
  185    216 Siri Ulvestad            NTNUI 10                       45:26  1:29:11 13:15:11
  186    222 Daniel Persson           Hagaby GoIF 2                  45:34  1:29:19 10:11:57
  187    258 Joel Sågfors             OK Botnia 1                    45:35  1:29:20 11:04:26
  188    218 Rainer Helkkula          Turun NMKY 1                   45:37  1:29:22 13:15:22
  189    169 David Stridfeldt         Järfälla OK 2                  45:42  1:29:27      Dsq
  190    233 Torgny Jepsson           Katrineholms OK 1              45:45  1:29:30 12:47:37
  191    280 Arve Opheim              Ås-UMB Orientering 2           45:56  1:29:41 11:12:11
  192    125 Björn Johannesson        OK Löftan 1                    46:01  1:29:46 10:31:05
  193    334 Jonas Niklasson          Falköpings AIK OK 1            46:09  1:29:54 11:28:48
  194     98 Arttu Munukka            Rastivarsat 1                  46:15  1:30:00  9:43:10
  195    295 Martin Carlsson          Tjällmo-Godegård 2             46:17  1:30:02 10:38:21
  196    132 Johan Ericsson           KFUM Örebro OK 2               46:19  1:30:04 10:52:35
  197    240 Jonas Karlsson           Markbygdens OK 1               46:22  1:30:07 10:53:43
  198    243 Christoffer Nilsson      Gotlands Bro/Visborg 1         46:44  1:30:29  9:44:46
  199    185 Daniel Hasselström       Motala AIF-OL 1                46:48  1:30:33 10:15:46
  199    277 Stian Overskeid          Indre Östfold OK 1             46:48  1:30:33 10:47:40
  201    279 Sanna Eriksson           Fjärås AIK/IF Rigor 1          46:49  1:30:34 13:16:34
  202    160 Tomas Johansson          Vänersborgs SK 2               46:57  1:30:42  9:48:48
  203    309 Mats Lundman             OK Roslagen 2                  47:07  1:30:52      Dsq
  204    285 Patrik Bliderfalk        OK Södertörn 1                 47:10  1:30:55 10:17:45
  205    106 Tero Väisänen            Lappeen Riento 1               47:13  1:30:58  9:51:24
  205    328 Per Skyggeson            IK Trenne/OK Nackhe 1          47:13  1:30:58 11:27:13
  207    138 Anders Reimertz          Eksjö SOK 1                    47:21  1:31:06 10:40:11
  208    271 Karl-Fredrik Olsson      Ankarsrum/Gamleby/Västervik    47:26  1:31:11 11:28:19
  209    275 Lennart Hamberg          Östersunds OK 1                47:27  1:31:12 10:40:15
  210    152 Anders Mattsson          OK Älvsjö Örby 1               47:38  1:31:23 10:54:15
  211    143 Paavo Istolahti          Ylistaron Kilpa-Veljet 1       47:45  1:31:30      Dsq
  212    141 Fredrik Schmiterlöw      Hjobyg./Hagen/Tibro 1          47:51  1:31:36 10:50:25
  212    183 Christer Mannfolk        Ulricehamns OK 2               47:51  1:31:36 11:04:40
  214    333 Juho Mäntylä             Veikon Pamaus 1                47:52  1:31:37 10:02:17
  215    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1           47:58  1:31:43 10:12:56
  216    207 Pekka Torvinen           Siilin Rasti 1                 48:03  1:31:48 10:00:17
  216    259 Anders Nilsson           Täby Ok 2                      48:03  1:31:48 11:18:05
  218    237 Stefan Gustavsson        IFK Göteborg 3                 48:14  1:31:59 11:30:36
  219    338 Aleksej Aleksejonok      Modum 1                        48:18  1:32:03 10:22:38
  220    157 Torgeir Snilsberg        Halden Skiklubb 98             48:23  1:32:08  9:42:16
  221    249 Tomas Johnsson           Sundsvalls OK 2                48:32  1:32:17 11:54:27
  222    268 Arvid Eriksson           IFK Lidingö SOK 4              48:35  1:32:20 11:20:28
  223    104 Carl-Johan Fredman       Hestra IF 1                    48:37  1:32:22  9:53:00
  224    330 Arne Torgersen           Bækkelaget SK 2                48:39  1:32:24 11:28:35
  225    318 Jonas Sundberg           Istrums SK 1                   48:59  1:32:44 10:30:22
  226    190 Sven Hunhammar           Bromma-Vällingby 1             49:04  1:32:49 10:17:57
  227    110 Håkon Hultgren           Nydalens Skiklub 2             49:05  1:32:50 10:31:02
  228    314 Christer Arksand         Vallentuna-Össeby 1            49:06  1:32:51 11:17:47
  229    291 Linda Gustavsson         IK Ymer/Bredared 1             49:07  1:32:52 10:53:40
  230    100 Jonas Uller              Kils OK/Västvärmland 1         49:15  1:33:00 11:53:20
  231    167 Timo Ålgars              Saarijärven Pullistus 1        49:17  1:33:02      Dsq
  232    311 Anders Persson           Växjö OK 1                     49:20  1:33:05  9:42:28
  233    266 Tom Roselius             Akilles OK 1                   49:23  1:33:08      Dsq
  234     96 Johan Silvermark         Dalaportens OL 1               49:26  1:33:11  9:41:30
  235    326 Daniel Knutsen           Gävle OK 2                     49:36  1:33:21 11:14:33
  236    332 Johan Billing            Målilla/Björkfors/Hultsfred    49:44  1:33:29 11:10:00
  237    151 Martin Christensen       OK Pan Århus 2                 50:05  1:33:50 10:11:41
  238    198 Lennart Carlsen          Helsingborgs SOK 1             50:17  1:34:02      Dsq
  239    253 Riku Koivusalo           Rastikarhut 1                  50:18  1:34:03 11:15:57
  240    296 Lars Gerhardsson         Attunda OK 1                   50:22  1:34:07 10:28:06
  241    194 Torbjörn Olsson          Sundbybergs IK 1               50:24  1:34:09 11:30:24
  242    261 Magne Vollen             OSI Orientering 1              50:26  1:34:11 10:50:54
  243    343 Raul Hindov              Jüriöö 1                       50:32  1:34:17 11:55:06
  244    244 Johan Larsson            OK Tisaren 3                   50:38  1:34:23 11:12:46
  245    264 Ulf Pettersson           Kungälv/Stenungs./Sjövalla     50:44  1:34:29      Dsq
  246    161 Lasse Nordström          Norbergs OK 2                  50:46  1:34:31 12:14:25
  247    276 David Erikson            OK Tyr 2                       50:48  1:34:33 10:53:19
  248    225 Joakim Lindell           IF Brahe/Malax IF 1            50:52  1:34:37 10:18:33
  249    166 Fredrik Urby             Västerås SOK 3                 50:54  1:34:39 11:43:27
  250    210 Tore Aarhus Guldbrandse  NTNUI 4                        50:55  1:34:40 13:20:40
  251    297 Göran Frisk              Attunda OK 2                   51:28  1:35:13 11:45:21
  252    170 Tim Smith                Jesus Orienteering 1           51:40  1:35:25 13:21:25
  253    248 Kari Silokangas          Maarian Mahti 1                51:51  1:35:36  9:59:29
  254    150 Anton Rusainen           Keravan Urheilijat 1           52:01  1:35:46 11:07:03
  255    136 Björn Salomonsson        Snättringe SK 1                52:09  1:35:54 11:06:11
  256    294 Jonas Ledel              Falkenbergs OK 2               52:19  1:36:04 13:22:04
  257    303 Sven Norén               Boxholm-Mjölby OL 1            52:22  1:36:07 13:22:07
  258    172 Olav Kåsa                Østmarka OK 3                  52:30  1:36:15 13:22:15
  259     94 Keijo Viilo              Tampereen Pyrintö 2            52:34  1:36:19 10:01:56
  260    175 Joacim Gustafsson        OK Klyftamo 1                  52:42  1:36:27  9:52:07
  261    312 Joakim Ljunglide         OK Kullingshof 1               53:08  1:36:53 11:05:33
  262    329 Akseli Galkin            Espoon Suunta 1                53:15  1:37:00      Dsq
  263    344 Håkan Olsson             OK Hammaren 1                  53:17  1:37:02 10:20:52
  264    308 Anders Berg              Centrum OK 1                   53:28  1:37:13 13:23:13
  265    323 Harald Kvisli            Larvik/POL 1                   53:30  1:37:15 10:57:46
  266    227 Antti Karhunen           Turun Metsänkävijät 3          53:49  1:37:34 12:02:38
  267    193 Stian Almeland Kreken    BSI Orientering 1              54:25  1:38:10 11:27:15
  268    196  N.N.                    Korven Honka 1                 54:54  1:38:39 13:24:39
  269     54 Martin Norrgård          Pargas IF 1                    55:11  1:38:56 10:20:04
  270    174 Oddbjørn Krage           Sarpsborg OL 1                 55:25  1:39:10 13:25:10
  271    149 Vili Virkki              Hämeenlinnan Suunnist. 2       55:44  1:39:29      Dsq
  272    246 Valtteri Anttila         Jalasjärven Jalas 1            55:49  1:39:34 13:16:30
  273    219 Terje Sæbø               Kongsberg O-lag 2              55:50  1:39:35 13:25:35
  274    154 Elias Andersson          OK Denseln 3                   56:14  1:39:59 11:52:13
  275    265 Jörgen Magnusson         OK Reftele 1                   56:21  1:40:06 13:26:06
  276    313 Ellinor Fransson         Ärla IF 2                      56:24  1:40:09      Dsq
  277    232 Emil Brynfors            Västerbergslagen 1             56:35  1:40:20 11:21:18
  278    345 Olof Hansson             Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar    56:40  1:40:25 13:26:25
  279    176 Sebastian Runander       Trosabygdens OK 1              56:46  1:40:31 13:26:31
  280     92 Antti Ojajärvi           Kokkolan Suunnist. 1           56:47  1:40:32 10:06:55
  281    187 Roland Karlsson          Skogslöparna 2                 56:51  1:40:36 13:26:36
  282    165 Magnhild Forseth         Frol IL 1                      57:19  1:41:04 10:00:10
  283    171 Rune Teigland            Østmarka OK 2                  57:49  1:41:34      Dsq
  283    257 Daniel Ekengren          Söderhamns OK 1                57:49  1:41:34 11:51:44
  285    206 Lars-Åke Classon         NAIS OK 1                      57:53  1:41:38 12:45:03
  286    182 Golubev Maxim            Kuzmolovo 110% 1               58:21  1:42:06 11:50:12
  287    163 Ken Walker, Sr.          Cambridge Sports 1             58:27  1:42:12 11:31:06
  288    337 Andreas Bendiktsen       Konnerud I.L. 1                58:36  1:42:21 11:16:10
  289    189 Per Sandberg             Säterbygdens OK 1              58:42  1:42:27 11:43:10
  290    339 Erik Sihvola             Iitin Pyrintö 1                59:03  1:42:48      Dsq
  291    273 Niklas Brag-Jonsson      IK Gandvik 2                   59:19  1:43:04 12:14:10
  292    119 Alexander Lindblom       Stigmännen Karlshamn 1         59:30  1:43:15 12:08:02
  293    317 Morten Hoffmann          Ringerike o-lag 1              59:34  1:43:19 11:52:29
  294    255 Janne Nyberg             Ok Raseborg 1                  59:51  1:43:36 12:05:58
  295    324 Dag Veastad              Lillehammer OK 1             1:00:03  1:43:48 11:23:05
  296    302 Håkan Eriksson           Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:00:04  1:43:49 11:18:08
  297    155 Gjermund Holm            Halden Skiklubb 3            1:00:12  1:43:57 12:54:15
  298    320 Arthur Olafsen           OTO/Sandefjord 1             1:00:49  1:44:34      Dsq
  299    274 Leif-Åke Andersson       FK Boken 1                   1:01:01  1:44:46 12:11:35
  300    335 Johan Blick              OK Alehof 2                  1:01:47  1:45:32 12:38:35
  301    245 Johan Wickenberg         Härnösands OK 1              1:02:57  1:46:42 12:11:17
  302    162 Emil Lindström           SOL Tranås 1                 1:03:20  1:47:05 11:44:51
  303    224 Johan Karlsson           OK Grip 1                    1:05:39  1:49:24 12:48:51
  304    327 Per-Ola Thuresson        OK Tylöskog 1                1:05:57  1:49:42 13:08:11
  305    270 Kristoffer Markfjärd     Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:06:32  1:50:17 12:28:34
  306    199 Lars Rask                Forsa OK 1                   1:07:16  1:51:01 11:07:57
  307    177 Gustav Norstedt          Dalaportens OL 2             1:07:38  1:51:23      Dsq
  308    298 Hannu Pöyhönen           Vetelin Urheilijat 1         1:07:46  1:51:31 12:30:20
  309    204 Jack Björnsen            Kristiansand OK 3            1:07:48  1:51:33 12:46:16
  310    301 Peter Hedberg            Lunds OK 2                   1:09:05  1:52:50 13:38:50
  311    282 Hannu Nikkola            Reilut Miehet Havumetsien 1  1:09:19  1:53:04 12:49:39
  312    284 Jussi Ojala              Tio rättens män 1            1:14:21  1:58:06 12:36:31
  313    211 Knut Inge Engelbreth     NTNUI 5                      1:14:59  1:58:44 13:44:44
  314    331 Teemu Raudaskoski        Ylivieskan Kuula 1           1:16:51  2:00:36 12:01:56
  315    263 Markus Westerlind        OK Nolaskogsarna 1           1:17:04  2:00:49 11:17:45
  316    290 Henrik Dowsson           OK Älgen 1                   1:17:35  2:01:20 12:55:45
  317    315 Vetle Paulsen            OK Moss 1                    1:17:44  2:01:29 12:39:27
  318    231 Karl-Mikael Svensson     Lidköpings VSK 1             1:17:58  2:01:43      Dsq
  319    292 Jackob Lund              OK Orinto 1                  1:20:26  2:04:11 12:12:33
  320    223 Gudmund Toverud Høglund  Oppsal Orientering 1         1:21:42  2:05:27 12:15:59
  321    179 C Fugleholm              Hærens Officersskole 1       1:22:59  2:06:44  Started
  322    239 Fantasy Darling          LiTHe Vilse 1                1:27:13  2:10:58      Dsq
  323    283 Jakob Segerslätt         Skåneslättens OL 1           1:27:52  2:11:37 11:06:18
  324    325 Hjalmar Sköldefors       Svaide Roma SOK 1            1:27:55  2:11:40      Dsq
  325    226 Torbjörn Gillsparr       K3 IF 1                      1:31:20  2:15:05 14:01:05
  326    214 Patrik Alknes            NTNUI 8                      1:31:32  2:15:17  Started
  327    180 C Højriis                Hærens Officersskole 2       1:51:08  2:34:53      Dsq
  328    213 Thor Christian Hobæk     NTNUI 7                      1:55:44  2:39:29      Dsq
  329    212 Emile Simen Augu Rusten  NTNUI 6                      1:55:54  2:39:39  Started
  330     68 Greger Berglund          IFK Lidingö SOK 2            7:01:21  7:45:06      Dsq

---  Ej godkända lag ---

          36 Martin Lindskog          OK Ravinen 1                 Started      Dsq
          75 Håkon Håversen           Østmarka OK 1                    Dsq      Dsq
         115 Matt Bircher             Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         142 Lea Vercelotti           Nyköpings OK 2                   Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         184 Björn Edvinsson          Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         215 0 N.N.                   NTNUI 9                          Dsq      Dsq
         236 Erik Brand Horst         Järla IF OK 3                    Dsq      Dsq
         241 Hans Eriksson            Soik Hellas 2                    Dns      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         254 Christopher Lindqvist    IFK Enskede 1                    Dsq      Dsq
         269 Klas Löfstedt            Stora Tuna OK 3                  Dsq      Dsq
         286 Alexander Sparr          Eskilstuna OL 1                  Dns      Dsq
         316 Pontus Lamberg           IF Thor 2                        Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.