10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (345/347) sträcka 8 - Radio 2 (2008-04-27 13:37:42)

    1     21 Holger Hott              Kristiansand OK 1            7:32:29     0:00         
    2      4 Matthias Müller          Södertälje-Nykvarn 1         7:32:53     0:24         
    3      1 Marius Bjugan            Halden Skiklubb 1            7:33:04     0:34         
    4      5 Csaba Gösswein           OK Linné 1                   7:37:30     5:00         
    5     28 Mikael Kristensson       Leksands OK 1                7:37:31     5:02         
    6     25 Toni Louhisola           Turun Metsänkävijät 1        7:37:43     5:13         
    7     18 Markus Svensson          OK PAN-Kristianstad 1        7:40:41     8:11         
    8     11 Klaus Schgaguler         IFK Lidingö SOK 1            7:41:04     8:34         
    9     12 Jegor Kostylev           IFK Moras OK 1               7:41:06     8:37         
   10      7 Vili Niemi               Rajamäen Rykmentti 1         7:41:09     8:39         
   11      8 David Schneider          Vehkalahden Veikot 1         7:43:51    11:21         
   12     32 Henrik Tryggesson        OK Orion 1                   7:43:52    11:22         
   13      6 Janne Nurminen           Angelniemen Ankkuri 1        7:43:53    11:24         
   14      2 Heikki Nousiainen        Vaajakosken Terä 1           7:43:58    11:28         
   15     17 Jan Sedivy               Stora Tuna OK 1              7:45:35    13:05         
   16     16 Jarno Salmelin           Tampereen Pyrintö 1          7:46:54    14:24         
   17     80 Henri Taanila            Ikaalisten NV 1              7:46:56    14:26         
   18      9 Ingvar Åkesson           IK Hakarpspojkarna 1         7:47:09    14:39         
   19     19 Lucas Basset             OK Denseln 1                 7:48:22    15:52         
   20     29 Totte Packalen           LYNX 1                       7:48:44    16:14         
   21     23 Simon Uppill             Malungs OK 1                 7:52:50    20:21         
   22     14 Juuso Lindeqvist         Paimion Rasti 1              7:52:53    20:24         
   23     20 Pekka Lapila             MS Parma 1                   7:53:00    20:30         
   24     46 Oliver Lindblad-Peterse  Söders SOL-Tyresö 1          7:53:30    21:01         
   25     13 Vidar Solberg            Bækkelaget SK 1              8:00:43    28:13         
   26     10 Andréas Andersson        IFK Göteborg 1               8:00:45    28:16         
   27     58 Erik Tengvall            Vänersborgs SK 1             8:03:01    30:31         
   28     38 Tim Bjärengren           OK Hällen 1                  8:04:43    32:14         
   29     15 Panu Piiparinen          DELTA 1                      8:04:54    32:25         
   30     79 Jussi Mäkilä             Turun Metsänkävijät 2        8:06:02    33:33         
   31     24 Jarno Kallio-Könnö       Rasti-Kurikka 1              8:07:46    35:17         
   32     37 Lauri Tammemäe           Hiisirasti 1                 8:08:53    36:23         
   33     31 Johan Andersson          Järla IF OK 1                8:09:33    37:04         
   34     56 Jan Tore Ludvigsen       Nydalens Skiklub 1           8:09:38    37:09         
   35    103 Theo Fleurent            OK Denseln 2                 8:12:23    39:54         
   36     27 Patrik Blom              Rehns BK 1                   8:12:34    40:04         
   37     44 Juri Agafontsev          IF Sibbo-Vargarna 1          8:13:22    40:53         
   38     35 Ebbe Nielsen             OK Pan Århus 1               8:14:07    41:38         
   39     33 Christian Arnesson       Ulricehamns OK 1             8:14:24    41:54         
   40     39 Magnus Öhling            Västerås SOK 1               8:14:46    42:16         
   41     64 Ove Simosas              OK Orient 1                  8:16:13    43:43         
   42     51 Lauri Lappalainen        Turun Suunnistajat 1         8:17:35    45:05         
   43     72 Tom Arild Karlsen        Fredrikstads SK 1            8:17:59    45:29         
   44     65 Jakob Wallenhammar       Hagaby GoIF 1                8:18:38    46:09         
   45     52 Joona Koistinen          Anttolan Urheilijat 1        8:19:02    46:32         
   46     87 Gustav Nordström         Gävle OK 1                   8:19:27    46:58         
   47    340 Emanuel Winblad          Linköpings OK 1              8:21:05    48:35         
   48     84 Robert Sandberg          OK Roslagen 1                8:21:25    48:56         
   49     30 Jonas Mathys             OK Tisaren 1                 8:22:52    50:23         
   50     42 Rasmus Folino            FarumTisvilde SpringCup 1    8:22:53    50:23         
   51     85 Hans Sundqvist           Tullinge SK 1                8:22:55    50:25         
   52     82 Örjan Eriksson           KFUM Örebro OK 1             8:23:07    50:38         
   53     61 Jon Andersson            IFK Umeå 1                   8:23:18    50:49         
   54     75 Murray Strain            Østmarka OK 1                8:23:46    51:16         
   55     67 Olav Johannes Deelstra   NTNUI 1                      8:23:58    51:28         
   56     48 Jaakko Aho-Mantila       Helsingin Suunnist. 1        8:24:56    52:26         
   57     59 Frederic Tranchard       Sävedalens AIK 1             8:25:51    53:22         
   58     63 Daniel Örn               IK Hakarpspojkarna 2         8:26:02    53:32         
   59     26 Jukka Pajula             Lapuan Virkiä 1              8:26:44    54:15         
   60    101 Lennart Borg             Södertälje-Nykvarn 2         8:27:10    54:41         
   61     86 Vegard Brox              IL Tyrving 1                 8:28:14    55:44         
   62    120 David Modig              OK Alehof 1                  8:29:10    56:40         
   63    123 Martin Kristiansen       Halden Skiklubb 2            8:29:39    57:10         
   64     40 Simon Eklöv              OK Linné 2                   8:32:14    59:45         
   65     34 Krister Höije            Norbergs OK 1                8:32:26    59:57         
   66     43 Ville Nykänen            Kalevan Rasti 2              8:32:34  1:00:04         
   67     78 Tomas Reibring           Nyköpings OK 1               8:33:25  1:00:56         
   68     47 Rafael Stefanini         Kangasala SK 1               8:35:25  1:02:56         
   69    121 Per Norlin               OK Rodhen 1                  8:35:27  1:02:58         
   70    105 Edgaras Voveris          Soik Hellas 1                8:36:51  1:04:22         
   71    130 Svein Erik Bratsberg     Wing OK 1                    8:36:54  1:04:24         
   72     60 Roger Hallgren           IFK Göteborg 2               8:37:00  1:04:30         
   73    203 Ivo Danailov             Kristiansand OK 2            8:37:01  1:04:31         
   74     81 Henrik Olsson            Täby Ok 1                    8:37:04  1:04:35         
   75     66 Antti Vainio             MS Parma 2                   8:37:07  1:04:38         
   76     70 Johan Wikström           OK Tyr 1                     8:37:09  1:04:39         
   77    307 David Gottfridsson       Lillomarka O-lag 1           8:37:13  1:04:43         
   78     41 Erik Edespong            FK Friskus-Varberg 1         8:37:51  1:05:22         
   79    310 Johan Olausson           OK Orion 2                   8:38:30  1:06:01         
   80     53 Kalle Liukkonen          DELTA 2                      8:38:36  1:06:06         
   81    168 Peter Aronsson           Bredaryds SOK 1              8:38:43  1:06:13         
   82    127 Endre Saevig             Løten o-lag 1                8:39:01  1:06:31         
   83     57 Tobias Olofsson-Bierfel  Ärla IF 1                    8:39:56  1:07:26         
   84    181 Jari Liuha               Vaajakosken Terä 2           8:40:15  1:07:46         
   85     69 Markus Turunen           Rajamäen Rykmentti 2         8:41:08  1:08:38         
   86     45 Jukka Vertainen          Jämsän Retki-Veikot 1        8:41:21  1:08:51         
   87    112 Pontus Petersson         Nybro OK 1                   8:42:05  1:09:35         
   88     74 Peter Löfås              Stora Tuna OK 2              8:42:15  1:09:45         
   89    108 Olof Ottosson            OK PAN-Kristianstad 2        8:42:33  1:10:04         
   90     88 Stefan Thyr              Tumba-Mälarhöjden 1          8:42:39  1:10:09         
   91    122 Michael Wickström        Arboga OK 1                  8:42:55  1:10:26         
   92     97 Kristoffer Sideby        Göteborg-Majorna 2           8:42:56  1:10:26         
   93     49 Antti Kuusela            Hämeenlinnan Suunnist. 1     8:45:15  1:12:45         
   94    200 Patrik Moris             Domnarvet/Kvarnsv. 1         8:45:25  1:12:55         
   95    341 Peter Eriksson           Linköpings OK 2              8:45:28  1:12:58         
   96     71 Antti Heinola            Joutsenon Kullervo 1         8:45:30  1:13:00         
   97    299 Ola Olsson               OK Kolmården 1               8:45:53  1:13:23         
   98     77 Brage E Jahren           Raumar O-lag 1               8:45:53  1:13:23         
   99     73 Calle Sundelius          Järfälla OK 1                8:46:03  1:13:33         
  100     89 Oskar Jacobsson          OK Tisaren 2                 8:46:07  1:13:37         
  101     91 Jens Jern                IF Femman 1                  8:46:12  1:13:42         
  102    111 Nicolai Stucki           Tullinge SK 2                8:47:23  1:14:53         
  103     62 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 1                 8:48:31  1:16:01         
  104     96 Oskar Lundberg           Dalaportens OL 1             8:48:35  1:16:05         
  105     90 Lars Eid Nielsen         NTNUI 2                      8:49:08  1:16:38         
  106    311 Glen Håkansson           Växjö OK 1                   8:49:30  1:17:01         
  107    157 Ricard Jones             Halden Skiklubb 98           8:50:24  1:17:54         
  108     83 Jani Harju               Pellon Ponsi 1               8:50:48  1:18:19         
  109    287 Tomas Johansson          Jönköpings OK 1              8:51:21  1:18:52         
  110     98 Antti Lepola             Rastivarsat 1                8:53:35  1:21:05         
  111    243 Magnus Ihreskog          Gotlands Bro/Visborg 1       8:54:27  1:21:58         
  112    107 Vidar Sjögren            Tjällmo-Godegård 1           8:55:44  1:23:15         
  113    175 Fabian Wennerberg        OK Klyftamo 1                8:55:53  1:23:23         
  114    160 Daniel Netz              Vänersborgs SK 2             8:58:31  1:26:01         
  115    165 Olav Martin Indgaard     Frol IL 1                    8:58:48  1:26:18         
  116    158 Lars Harkman             Malungs OK 2                 8:59:51  1:27:21         
  117    104 Lars Norrby              Hestra IF 1                  9:00:47  1:28:18         
  118    272 Christoffer Andersén     IK Gandvik 1                 9:01:00  1:28:30         
  119    347 Josefin Nordström        OK Triangeln 1               9:01:02  1:28:33         
  120    106 Ville Saikko             Lappeen Riento 1             9:01:05  1:28:35         
  121    109 Petter Ranefall          IF Thor 1                    9:01:32  1:29:03         
  122     95 Lars Mattsson            OK Kåre 1                    9:01:36  1:29:07         
  123    248 Mikko Ääri               Maarian Mahti 1              9:03:57  1:31:27         
  124    113 Tobias Borger            Kalmar OK 1                  9:04:12  1:31:42         
  125     93 Jani Weckman             Vehkalahden Veikot 2         9:05:41  1:33:11         
  126     94 Jyri Ylikoski            Tampereen Pyrintö 2          9:05:43  1:33:13         
  127     92 Arttu Pulli              Kokkolan Suunnist. 1         9:06:23  1:33:53         
  128    137 Mattias Norden           IFK Lidingö SOK 3            9:06:37  1:34:08         
  129     76 Tommy Fröjd              Sundsvalls OK 1              9:07:52  1:35:23         
  130    207 Pauli Kukkola            Siilin Rasti 1               9:08:29  1:35:59         
  131    235 Christian Kollberg       Järla IF OK 2                9:08:42  1:36:12         
  132    333 Mikko Peltonen           Veikon Pamaus 1              9:11:17  1:38:47         
  133    124 Vilppu Karjalainen       Paimion Rasti 2              9:11:41  1:39:12         
  134    304 Jörgen Johnsson          OK Tor 1                     9:12:58  1:40:28         
  135    192 Janne Aumo               LYNX 2                       9:13:07  1:40:38         
  136     50 Andreas Bergmann         FarumTisvilde SpringCup 2    9:15:30  1:43:01         
  137    262 Magnus Oliversen         Trøsken/Sarpsborg 1          9:15:30  1:43:01         
  138    102 Jukka Sappinen           Valkeakosken Haka 1          9:15:33  1:43:03         
  139    129 Martin Palm              IFK Moras OK 2               9:17:31  1:45:01         
  140    133 Ulf Magnusson            Leksands OK 2                9:17:38  1:45:08         
  141    148 Anna Persson             FK Göingarna 1               9:17:42  1:45:12         
  142    151 Bjarne Refslund          OK Pan Århus 2               9:18:02  1:45:32         
  143    146 Claes Setthagen          OK Tranan 1                  9:18:22  1:45:52         
  144     54 Tony Björk               Pargas IF 1                  9:20:31  1:48:02         
  145    186 Kristoffer Wester        Skogslöparna 1               9:20:34  1:48:04         
  146    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1         9:22:00  1:49:30         
  147     55 Per Andreasson           OK Skogsfalken 1             9:22:28  1:49:59         
  148    222 Gustav Blomgren          Hagaby GoIF 2                9:22:39  1:50:09         
  149    344 Per Sjöberg              OK Hammaren 1                9:23:45  1:51:15         
  150    225 Jesper Wikman            IF Brahe/Malax IF 1          9:23:58  1:51:29         
  151    197 Jonas Persson            Rehns BK/Alfta-Ösa 1         9:24:28  1:51:59         
  152    190 Rasmus Luthander         Bromma-Vällingby 1           9:25:29  1:53:00         
  153    185 Martin Hammarlund        Motala AIF-OL 1              9:25:31  1:53:01         
  154    267 Ronnie Pettersson        Haninge SOK 1                9:26:21  1:53:51         
  155    285 Sten Svanberg            OK Södertörn 1               9:27:02  1:54:32         
  156    116 Jan Asketun              OK Roxen 1                   9:27:12  1:54:43         
  157    338 Roar Bye                 Modum 1                      9:30:28  1:57:58         
  158    209 Håkon Teigen Røed        NTNUI 3                      9:31:18  1:58:49         
  159    128 Jussi Partanen           Hyvinkään Rasti 1            9:32:27  1:59:57         
  160    296 Jörgen Karlsson          Attunda OK 1                 9:34:12  2:01:42         
  161    283 Andreas Oxenstierna      Skåneslättens OL 1           9:34:29  2:02:00         
  162    191 Tobias Toresson          Södertälje-Nykvarn 3         9:37:00  2:04:30         
  163    300 Jalle Josefsson          Lunds OK 1                   9:37:19  2:04:50         
  164    318 Mattias Pauli            Istrums SK 1                 9:38:12  2:05:42         
  165    228 Niklas Wansölin          OK Ravinen 2                 9:38:15  2:05:45         
  166    230 Tim Sundbüe              Strängnäs-Malmby 1           9:38:18  2:05:49         
  167    110 Torstein Hole            Nydalens Skiklub 2           9:38:31  2:06:01         
  168    147 Per Gustavsson           Hjärnarps GH OL 1            9:39:25  2:06:56         
  169     99 Mikael Andersson         OK Skogshjortarna 1          9:40:05  2:07:35         
  170    125 Stefan Ring              OK Löftan 1                  9:41:42  2:09:12         
  171    281 Niklas Johansson         OK Landehof 1                9:42:42  2:10:12         
  172    188 Johan Ericsson           Hammarby IF OF 1             9:42:42  2:10:13         
  173    144 Niklas Hallebro          OK Klemmingen 1              9:44:36  2:12:06         
  174    295 Anders Åberg             Tjällmo-Godegård 2           9:47:55  2:15:25         
  175    275 Tomas Björk              Östersunds OK 1              9:48:42  2:16:12         
  176    138 Per Henriksson           Eksjö SOK 1                  9:49:03  2:16:33         
  177    159 Stig Larsson             Göteborg-Majorna 3           9:50:30  2:18:00         
  178    293 Anders Karlsson          Falkenbergs OK 1             9:51:04  2:18:34         
  179    254 Magnus Elwin             IFK Enskede 1                9:51:12  2:18:42         
  180    321 Adam Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3         9:51:16  2:18:47         
  181    269 Patrik Andersson         Stora Tuna OK 3              9:53:12  2:20:42         
  182    153 Lars Ohlin               Rånäs OK 1                   9:55:29  2:23:00         
  183    126 Mikael Utter             Västerås SOK 2               9:56:19  2:23:50         
  184    238 Mårten Anterud           Väsby OK 1                   9:56:33  2:24:03         
  185    261 Are Eriksen              OSI Orientering 1            9:56:47  2:24:17         
  186    199 Kalle Larsson            Forsa OK 1                   9:56:54  2:24:24         
  187    263 Emil Hägglund            OK Nolaskogsarna 1           9:57:04  2:24:34         
  188    277 Sondre Frøshaug          Indre Östfold OK 1           9:57:25  2:24:55         
  189    141 Stefan Karlsson          Hjobyg./Hagen/Tibro 1        9:58:31  2:26:01         
  190    276 Daniel Wikström          OK Tyr 2                     9:59:26  2:26:56         
  191    323 Jan Gatevold             Larvik/POL 1                10:00:30  2:28:00         
  192    291 Andreas Doverstav        IK Ymer/Bredared 1          10:00:52  2:28:23         
  193    152 Harald Jösensal          OK Älvsjö Örby 1            10:02:41  2:30:11         
  194    132 Mathias Johansson        KFUM Örebro OK 2            10:02:47  2:30:18         
  195    306 Thomas Persson           OK Kontinent 1              10:03:16  2:30:46         
  196    240 David Hansson            Markbygdens OK 1            10:03:53  2:31:23         
  197    201 Anders Boström           Tumba-Mälarhöjden 2         10:07:33  2:35:03         
  198    178 Petter Skattum           Fossum IF 1                 10:08:07  2:35:37         
  199    312 Jimmy Andersson          OK Kullingshof 1            10:08:22  2:35:52         
  200    208 Ole Underthun Johansen   IL Tyrving 2                10:08:25  2:35:56         
  201    136 Patrik Nilsson           Snättringe SK 1             10:10:19  2:37:50         
  202    150 Juuso Tupitsa            Keravan Urheilijat 1        10:11:10  2:38:40         
  203    145 Håkan Lindén             Uddevalla OK 1              10:12:36  2:40:06         
  204    183 Björn Arnesson           Ulricehamns OK 2            10:13:26  2:40:56         
  205    302 Johan Korsman            Umeå/Robertsf./Högåker 1    10:13:58  2:41:29         
  206    140 Mats Birkestål           Köping-Kolsva OK 1          10:14:00  2:41:30         
  207    337 Lars Liahagen            Konnerud I.L. 1             10:14:03  2:41:33         
  208    220 Urban Ljungberg          OK Djerf 1                  10:14:05  2:41:36         
  209    173 Kenth Berggren           Tullinge SK 3               10:14:51  2:42:22         
  210    258 Andreas Åbacka           OK Botnia 1                 10:15:18  2:42:48         
  211    278 Jan Johansson            OK Hällen 2                 10:15:51  2:43:22         
  212    332 Erik Karlsson            Målilla/Björkfors/Hultsfred 10:16:44  2:44:14         
  213    260 Johannes Haglund         Leksands OK 3               10:16:46  2:44:16         
  214    236 Peter Dahlberg           Järla IF OK 3               10:17:41  2:45:11         
  215    244 Nisse Aronsson           OK Tisaren 3                10:18:22  2:45:52         
  216    221 Matti Olli               Hauhon Sisu 1               10:19:19  2:46:49         
  217    342 Karl Olanders            Linköpings OK 3             10:19:33  2:47:03         
  218    324 Ernst Fristad Nilsen     Lillehammer OK 1            10:19:34  2:47:05         
  219    232 Dan Eriksson             Västerbergslagen 1          10:19:43  2:47:14         
  220    326 Jakob Eriksson           Gävle OK 2                  10:21:44  2:49:14         
  221    253 Tuomas Mikkola           Rastikarhut 1               10:21:53  2:49:23         
  222    280 Halvor Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2        10:22:55  2:50:26         
  223    319 Lars Nilsson             OK Skogsstjärnan 1          10:23:47  2:51:18         
  224    314 Johan Hofstedt           Vallentuna-Össeby 1         10:24:08  2:51:38         
  225    259 Jakob Lindeborg          Täby Ok 2                   10:26:32  2:54:02         
  226    268 Jari Pöyhönen            IFK Lidingö SOK 4           10:28:26  2:55:56         
  227    193 Martine Langberg         BSI Orientering 1           10:28:47  2:56:17         
  228    163 Peter Gagarin            Cambridge Sports 1          10:28:49  2:56:20         
  229    139 Misa Kekkinen            Pihkaniskat 1               10:34:15  3:01:46         
  230    194 Henrik Persson           Sundbybergs IK 1            10:36:02  3:03:32         
  231    330 Vidar Benjaminsen        Bækkelaget SK 2             10:36:15  3:03:45         
  232    328 Adam Georgsson           IK Trenne/OK Nackhe 1       10:36:33  3:04:04         
  233    271 Daniel Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik 10:37:17  3:04:47         
  234    252 Frej Fernström           OK Österåker 1              10:37:28  3:04:58         
  235    162 Mattias Käck             SOL Tranås 1                10:38:04  3:05:34         
  236    237 Sandra Andersson         IFK Göteborg 3              10:38:04  3:05:35         
  237    334 Adam Fredén              Falköpings AIK OK 1         10:39:13  3:06:43         
  238    189 Gunnar Wigge             Säterbygdens OK 1           10:41:06  3:08:37         
  239    331 Urpo Kallunki            Ylivieskan Kuula 1          10:41:15  3:08:46         
  240    250 Sten Åhlin               OK Måsen 1                  10:44:41  3:12:12         
  241    117 Leif Strandberg          Gustavsbergs OK 1           10:44:50  3:12:20         
  242    182 Pigarev Konstantin       Kuzmolovo 110% 1            10:47:58  3:15:28         
  243    166 Andreas Johannesson      Västerås SOK 3              10:48:05  3:15:35         
  244    292 Nicklas Andersson        OK Orinto 1                 10:48:14  3:15:44         
  245    297 Håkan Redtzer            Attunda OK 2                10:48:39  3:16:10         
  246    317 Lars Fjeldstad           Ringerike o-lag 1           10:48:51  3:16:21         
  247    257 Marcus Stråhle           Söderhamns OK 1             10:50:21  3:17:51         
  248    223 Lars Christoffer Olsen   Oppsal Orientering 1        10:50:35  3:18:06         
  249    154 Eric Nyberg              OK Denseln 3                10:52:06  3:19:36         
  250    322 Rebecka Siebers          IK Hakarpspojkarna 4        10:55:50  3:23:20         
  251    142 Jimmy Askesten           Nyköpings OK 2              10:55:58  3:23:28         
  252    229 Jesper Eriksson          OK Ravinen 3                10:57:35  3:25:05         
  253    100 Björn Lundgren           Kils OK/Västvärmland 1      10:59:56  3:27:26         
  254    119 Erik Nilsson             Stigmännen Karlshamn 1      11:00:49  3:28:19         
  255    343 Taivo Daub               Jüriöö 1                    11:01:06  3:28:36         
  256    255 Viktor Bäck              Ok Raseborg 1               11:02:13  3:29:43         
  257    249 Stefan Melander          Sundsvalls OK 2             11:02:26  3:29:56         
  258    245 Emil Edebo               Härnösands OK 1             11:04:35  3:32:05         
  259    227 Timo Varila              Turun Metsänkävijät 3       11:04:43  3:32:13         
  260    274 Lars Olsson              FK Boken 1                  11:05:59  3:33:30         
  261    273 Andreas Brag-Jonsson     IK Gandvik 2                11:11:00  3:38:31         
  262    315 Erik Woodward            OK Moss 1                   11:17:32  3:45:03         
  263    284 Pertti Välimäki          Tio rättens män 1           11:18:23  3:45:54         
  264    270 Elias Melin              Hedemora/Avesta/Säterbygden 11:18:26  3:45:57         
  265    298 Sami Finnilä             Vetelin Urheilijat 1        11:18:48  3:46:18         
  266    161 Robert Hellgren          Norbergs OK 2               11:20:09  3:47:39         
  267    288 Erik Pettersson          Jönköpings OK 2             11:27:28  3:54:58         
  268    217 Antti Koivuniemi         MS Parma 3                  11:30:57  3:58:27         
  269    316 Robert Pettersson        IF Thor 2                   11:31:08  3:58:38         
  270    335 Lennart Hålsjö           OK Alehof 2                 11:32:10  3:59:41         
  271    290 Marcus Westberg          OK Älgen 1                  11:34:45  4:02:16         
  272    204 Rune Kittelsen           Kristiansand OK 3           11:34:57  4:02:27         
  273    282 Pasi Lehtimäki           Reilut Miehet Havumetsien 1 11:36:17  4:03:48         
  274    224 Olof Torrång             OK Grip 1                   11:39:09  4:06:40         
  275    206 Morgan Karlsson          NAIS OK 1                   11:43:48  4:11:19         
  276    155 Sindre Lindhaugen        Halden Skiklubb 3           11:50:46  4:18:17         
  277    327 Martin Svärd             OK Tylöskog 1               11:58:07  4:25:38         
  278    233 Torsten Gustavsson       Katrineholms OK 1           11:58:12  4:25:43         
  279    279 Erik Köllerström         Fjärås AIK/IF Rigor 1       12:07:01  4:34:32         
  280    196  N.N.                    Korven Honka 1              12:08:56  4:36:27         
  281    176 Göran Eklund             Trosabygdens OK 1           12:10:13  4:37:43         
  282    234 Erkki Tuomi              Skogspojkarnas OK 1         12:12:04  4:39:34         
  283    211 Vegard Kjøsnes           NTNUI 5                     12:13:52  4:41:23         
  284    246 Iisakki Anttila          Jalasjärven Jalas 1         12:16:13  4:43:43         
  285    170 Pauline Sinclair         Jesus Orienteering 1        12:17:01  4:44:31         
  286    210 Trond Veastad            NTNUI 4                     12:20:22  4:47:52         
  287    195 Anders Bengtsson         Sundbybergs IK 2            12:23:55  4:51:26         
  288    303 Jonna Andersson          Boxholm-Mjölby OL 1         12:24:37  4:52:07         
  289    226 Christian Heine          K3 IF 1                     12:34:56  5:02:26         
  290    218 Jussi Heikkinen          Turun NMKY 1                12:46:04  5:13:34         
  291    301 Rickard Swedenborg       Lunds OK 2                  12:49:36  5:17:06         
  292    308 Mattias Henriksson       Centrum OK 1                13:04:34  5:32:04         
  293    216 Stian Grann              NTNUI 10                    13:08:59  5:36:29         
  294    345 Stefan Gustafsson        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar 13:10:08  5:37:39         
  295    219 Torbjørn Barikmo         Kongsberg O-lag 2           13:10:32  5:38:03         
  296    187 Gunnar Sjölund           Skogslöparna 2              13:10:43  5:38:14         
  297    174 Per Olaf Klemsdal        Sarpsborg OL 1              13:16:02  5:43:32         
  298    294 Karin Åhlén              Falkenbergs OK 2            13:20:19  5:47:49         
  299    172 Halgeir Brenden          Østmarka OK 3               13:24:58  5:52:28         
  300    265 Benny Johansson          OK Reftele 1                13:54:55  6:22:25         

---  Ej godkända lag ---

         169 David Larson             Järfälla OK 2               10:33:43      Dsq
         231 Jesper Liderud           Lidköpings VSK 1            12:09:35      Dsq
         239 Viljanen Darling         LiTHe Vilse 1               12:55:13      Dsq
         251 Johan Wihlborg           OK Vilse - 87 1             10:05:33      Dsq
         264 Staffan Asplund          Kungälv/Stenungs./Sjövalla  10:49:24      Dsq
         289 Olle Carlsson            Söders SOL-Tyresö 2          9:23:39      Dsq
  307    212 Ingrid Hopsø             NTNUI 6                     13:25:14  5:52:44         
           3 Antti Harju              Kalevan Rasti 1              7:56:17      Dsq
          22 David Shepherd           Göteborg-Majorna 1           7:46:53      Dsq
         167 Mikko Truhponen          Saarijärven Pullistus 1     10:06:15      Dsq
         256 Jonas Falck Weber        FarumTisvilde SpringCup 3   12:57:13      Dsq
         286 Gustaf Onsbring Gustafs  Eskilstuna OL 1             10:52:19      Dsq
  314    179 A P Tetzlaff             Hærens Officersskole 1      13:40:57  6:08:27         
         114 Thomas Ruud              Ås-UMB Orientering 1         8:53:27      Dsq
         143 Mikko Leminen            Ylistaron Kilpa-Veljet 1     9:27:06      Dsq
         305 Jörgen Batz              Skarpnäcks OL 1              9:51:07      Dsq
         134 Svein-Erik Søgård        Kongsberg O-lag 1            9:18:24      Dsq
         135 Erik Bernérus            Sävedalens AIK 2             9:30:41      Dsq
         205 Asko Nykänen             Mäntsälän Urheilijat 1       9:16:12      Dsq
         213 Harald Lian Muri         NTNUI 7                     13:10:52      Dsq
         241 Claes Ek                 Soik Hellas 2               12:10:02      Dsq
         164 Aki Niemi                Hyvinkään Rasti 2           13:23:32      Dsq
         180 J Rasmussen              Hærens Officersskole 2      14:15:41      Dsq
         247 Jesper Ackelman          OK Enen/Tierps SOK 1        10:44:47      Dsq
         266 Eric Roselius            Akilles OK 1                11:24:15      Dsq
         309 Ove Eriksson             OK Roslagen 2               10:37:19      Dsq
         149 Antti Virkki             Hämeenlinnan Suunnist. 2    10:28:01      Dsq
         198 Patrik Johansson         Helsingborgs SOK 1          10:10:58      Dsq
         202 Harald Nordlund          Tumba-Mälarhöjden 3         13:17:10      Dsq
         313 Joel Fransson            Ärla IF 2                   13:21:44      Dsq
          68 Jonas Haraldsson         IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Oskar Backlund           Dalaportens OL 2            11:02:44      Dsq
         215  N.N.                    NTNUI 9                     13:25:20      Dsq
         325 Erik Bylund              Svaide Roma SOK 1           11:29:42      Dsq
         339 Veikko Matikainen        Iitin Pyrintö 1             10:30:03      Dsq
          36 Steve Craig              OK Ravinen 1                     Dsq      Dsq
         115 Samuel Straitbeck        Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Sondre Jørgensen         Østmarka OK 2               11:08:41      Dsq
         184 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Espen Vinsand            OTO/Sandefjord 1            10:49:27      Dsq
         329 Anssi Vesanto            Espoon Suunta 1              9:56:17      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.