10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (345/347) sträcka 8 - Radio 1 (2008-04-27 13:37:42)

    1     21 Holger Hott              Kristiansand OK 1            7:19:50     0:00         
    2      4 Matthias Müller          Södertälje-Nykvarn 1         7:20:47     0:57         
    3      1 Marius Bjugan            Halden Skiklubb 1            7:20:51     1:00         
    4     25 Toni Louhisola           Turun Metsänkävijät 1        7:23:11     3:20         
    5     18 Markus Svensson          OK PAN-Kristianstad 1        7:24:19     4:29         
    6     28 Mikael Kristensson       Leksands OK 1                7:24:41     4:50         
    7      5 Csaba Gösswein           OK Linné 1                   7:24:48     4:58         
    8     12 Jegor Kostylev           IFK Moras OK 1               7:26:10     6:20         
    9     11 Klaus Schgaguler         IFK Lidingö SOK 1            7:27:33     7:43         
   10      7 Vili Niemi               Rajamäen Rykmentti 1         7:27:39     7:48         
   11      8 David Schneider          Vehkalahden Veikot 1         7:29:49     9:58         
   12      6 Janne Nurminen           Angelniemen Ankkuri 1        7:30:19    10:28         
   13     17 Jan Sedivy               Stora Tuna OK 1              7:30:41    10:51         
   14      2 Heikki Nousiainen        Vaajakosken Terä 1           7:30:58    11:08         
   15     32 Henrik Tryggesson        OK Orion 1                   7:31:13    11:22         
   16     19 Lucas Basset             OK Denseln 1                 7:33:27    13:36         
   17      9 Ingvar Åkesson           IK Hakarpspojkarna 1         7:33:41    13:50         
   18     29 Totte Packalen           LYNX 1                       7:33:47    13:57         
   19     16 Jarno Salmelin           Tampereen Pyrintö 1          7:34:16    14:26         
   20     80 Henri Taanila            Ikaalisten NV 1              7:34:19    14:29         
   21     46 Oliver Lindblad-Peterse  Söders SOL-Tyresö 1          7:37:16    17:25         
   22     23 Simon Uppill             Malungs OK 1                 7:39:17    19:27         
   23     20 Pekka Lapila             MS Parma 1                   7:39:23    19:33         
   24     14 Juuso Lindeqvist         Paimion Rasti 1              7:39:29    19:38         
   25     13 Vidar Solberg            Bækkelaget SK 1              7:44:35    24:44         
   26     10 Andréas Andersson        IFK Göteborg 1               7:46:09    26:18         
   27     38 Tim Bjärengren           OK Hällen 1                  7:47:29    27:39         
   28     79 Jussi Mäkilä             Turun Metsänkävijät 2        7:48:46    28:56         
   29     58 Erik Tengvall            Vänersborgs SK 1             7:48:59    29:08         
   30     24 Jarno Kallio-Könnö       Rasti-Kurikka 1              7:49:29    29:38         
   31     15 Panu Piiparinen          DELTA 1                      7:50:40    30:49         
   32     33 Christian Arnesson       Ulricehamns OK 1             7:54:36    34:46         
   33     56 Jan Tore Ludvigsen       Nydalens Skiklub 1           7:55:08    35:17         
   34     37 Lauri Tammemäe           Hiisirasti 1                 7:55:36    35:45         
   35     31 Johan Andersson          Järla IF OK 1                7:55:40    35:49         
   36     27 Patrik Blom              Rehns BK 1                   7:58:53    39:02         
   37    103 Theo Fleurent            OK Denseln 2                 7:58:58    39:07         
   38     44 Juri Agafontsev          IF Sibbo-Vargarna 1          7:59:21    39:30         
   39     39 Magnus Öhling            Västerås SOK 1               7:59:45    39:54         
   40     35 Ebbe Nielsen             OK Pan Århus 1               7:59:48    39:58         
   41     64 Ove Simosas              OK Orient 1                  8:01:20    41:30         
   42     51 Lauri Lappalainen        Turun Suunnistajat 1         8:01:27    41:36         
   43     65 Jakob Wallenhammar       Hagaby GoIF 1                8:01:57    42:06         
   44     52 Joona Koistinen          Anttolan Urheilijat 1        8:02:01    42:10         
   45     72 Tom Arild Karlsen        Fredrikstads SK 1            8:02:04    42:13         
   46     84 Robert Sandberg          OK Roslagen 1                8:05:29    45:38         
   47    340 Emanuel Winblad          Linköpings OK 1              8:05:44    45:53         
   48     87 Gustav Nordström         Gävle OK 1                   8:06:34    46:43         
   49     61 Jon Andersson            IFK Umeå 1                   8:07:12    47:22         
   50     30 Jonas Mathys             OK Tisaren 1                 8:08:12    48:21         
   51     42 Rasmus Folino            FarumTisvilde SpringCup 1    8:08:20    48:29         
   52     82 Örjan Eriksson           KFUM Örebro OK 1             8:08:30    48:39         
   53     85 Hans Sundqvist           Tullinge SK 1                8:08:37    48:46         
   54     67 Olav Johannes Deelstra   NTNUI 1                      8:10:31    50:40         
   55     75 Murray Strain            Østmarka OK 1                8:10:33    50:42         
   56     48 Jaakko Aho-Mantila       Helsingin Suunnist. 1        8:10:43    50:53         
   57     43 Ville Nykänen            Kalevan Rasti 2              8:11:08    51:17         
   58    101 Lennart Borg             Södertälje-Nykvarn 2         8:11:51    52:00         
   59     63 Daniel Örn               IK Hakarpspojkarna 2         8:11:53    52:02         
   60    120 David Modig              OK Alehof 1                  8:12:25    52:34         
   61     59 Frederic Tranchard       Sävedalens AIK 1             8:12:33    52:43         
   62     26 Jukka Pajula             Lapuan Virkiä 1              8:12:46    52:56         
   63    123 Martin Kristiansen       Halden Skiklubb 2            8:13:57    54:06         
   64     86 Vegard Brox              IL Tyrving 1                 8:14:00    54:10         
   65     47 Rafael Stefanini         Kangasala SK 1               8:15:43    55:52         
   66     40 Simon Eklöv              OK Linné 2                   8:15:48    55:58         
   67     34 Krister Höije            Norbergs OK 1                8:16:28    56:38         
   68     78 Tomas Reibring           Nyköpings OK 1               8:18:15    58:24         
   69    121 Per Norlin               OK Rodhen 1                  8:18:59    59:08         
   70     60 Roger Hallgren           IFK Göteborg 2               8:20:52  1:01:01         
   71    310 Johan Olausson           OK Orion 2                   8:21:37  1:01:47         
   72     41 Erik Edespong            FK Friskus-Varberg 1         8:21:49  1:01:59         
   73     53 Kalle Liukkonen          DELTA 2                      8:22:02  1:02:11         
   74    127 Endre Saevig             Løten o-lag 1                8:22:18  1:02:27         
   75    105 Edgaras Voveris          Soik Hellas 1                8:22:44  1:02:53         
   76    130 Svein Erik Bratsberg     Wing OK 1                    8:22:46  1:02:55         
   77    168 Peter Aronsson           Bredaryds SOK 1              8:23:09  1:03:18         
   78    203 Ivo Danailov             Kristiansand OK 2            8:23:10  1:03:19         
   79     81 Henrik Olsson            Täby Ok 1                    8:23:12  1:03:22         
   80    307 David Gottfridsson       Lillomarka O-lag 1           8:23:20  1:03:29         
   81     69 Markus Turunen           Rajamäen Rykmentti 2         8:23:30  1:03:39         
   82    181 Jari Liuha               Vaajakosken Terä 2           8:23:49  1:03:59         
   83     66 Antti Vainio             MS Parma 2                   8:23:51  1:04:00         
   84     70 Johan Wikström           OK Tyr 1                     8:23:53  1:04:02         
   85    112 Pontus Petersson         Nybro OK 1                   8:23:54  1:04:04         
   86     83 Jani Harju               Pellon Ponsi 1               8:24:12  1:04:21         
   87     57 Tobias Olofsson-Bierfel  Ärla IF 1                    8:25:23  1:05:32         
   88    108 Olof Ottosson            OK PAN-Kristianstad 2        8:25:26  1:05:35         
   89    122 Michael Wickström        Arboga OK 1                  8:25:30  1:05:40         
   90     45 Jukka Vertainen          Jämsän Retki-Veikot 1        8:25:45  1:05:54         
   91    341 Peter Eriksson           Linköpings OK 2              8:26:31  1:06:40         
   92     62 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 1                 8:27:08  1:07:17         
   93     97 Kristoffer Sideby        Göteborg-Majorna 2           8:27:42  1:07:51         
   94     74 Peter Löfås              Stora Tuna OK 2              8:27:56  1:08:05         
   95     88 Stefan Thyr              Tumba-Mälarhöjden 1          8:28:09  1:08:19         
   96     91 Jens Jern                IF Femman 1                  8:28:13  1:08:23         
   97     96 Oskar Lundberg           Dalaportens OL 1             8:28:39  1:08:48         
   98     49 Antti Kuusela            Hämeenlinnan Suunnist. 1     8:28:39  1:08:48         
   99     71 Antti Heinola            Joutsenon Kullervo 1         8:28:41  1:08:51         
  100    200 Patrik Moris             Domnarvet/Kvarnsv. 1         8:29:23  1:09:32         
  101     89 Oskar Jacobsson          OK Tisaren 2                 8:29:26  1:09:36         
  102     73 Calle Sundelius          Järfälla OK 1                8:29:32  1:09:42         
  103    157 Ricard Jones             Halden Skiklubb 98           8:29:49  1:09:58         
  104    299 Ola Olsson               OK Kolmården 1               8:30:33  1:10:42         
  105     77 Brage E Jahren           Raumar O-lag 1               8:30:35  1:10:44         
  106    311 Glen Håkansson           Växjö OK 1                   8:31:12  1:11:22         
  107    111 Nicolai Stucki           Tullinge SK 2                8:33:57  1:14:07         
  108     90 Lars Eid Nielsen         NTNUI 2                      8:33:58  1:14:07         
  109    287 Tomas Johansson          Jönköpings OK 1              8:34:34  1:14:44         
  110    175 Fabian Wennerberg        OK Klyftamo 1                8:35:52  1:16:02         
  111    243 Magnus Ihreskog          Gotlands Bro/Visborg 1       8:36:03  1:16:13         
  112     98 Antti Lepola             Rastivarsat 1                8:36:53  1:17:02         
  113    165 Olav Martin Indgaard     Frol IL 1                    8:38:22  1:18:31         
  114    107 Vidar Sjögren            Tjällmo-Godegård 1           8:40:33  1:20:42         
  115    160 Daniel Netz              Vänersborgs SK 2             8:41:48  1:21:57         
  116    158 Lars Harkman             Malungs OK 2                 8:42:53  1:23:02         
  117     93 Jani Weckman             Vehkalahden Veikot 2         8:43:41  1:23:50         
  118    109 Petter Ranefall          IF Thor 1                    8:43:51  1:24:00         
  119    347 Josefin Nordström        OK Triangeln 1               8:43:59  1:24:09         
  120     95 Lars Mattsson            OK Kåre 1                    8:44:11  1:24:20         
  121    272 Christoffer Andersén     IK Gandvik 1                 8:44:14  1:24:23         
  122    104 Lars Norrby              Hestra IF 1                  8:44:18  1:24:27         
  123    113 Tobias Borger            Kalmar OK 1                  8:45:12  1:25:21         
  124    106 Ville Saikko             Lappeen Riento 1             8:46:28  1:26:37         
  125    248 Mikko Ääri               Maarian Mahti 1              8:46:40  1:26:49         
  126     94 Jyri Ylikoski            Tampereen Pyrintö 2          8:47:34  1:27:43         
  127     92 Arttu Pulli              Kokkolan Suunnist. 1         8:49:00  1:29:09         
  128    137 Mattias Norden           IFK Lidingö SOK 3            8:49:22  1:29:32         
  129     76 Tommy Fröjd              Sundsvalls OK 1              8:49:37  1:29:47         
  130    207 Pauli Kukkola            Siilin Rasti 1               8:51:20  1:31:30         
  131    235 Christian Kollberg       Järla IF OK 2                8:54:09  1:34:18         
  132    124 Vilppu Karjalainen       Paimion Rasti 2              8:55:08  1:35:18         
  133    304 Jörgen Johnsson          OK Tor 1                     8:55:22  1:35:31         
  134    192 Janne Aumo               LYNX 2                       8:55:37  1:35:46         
  135     50 Andreas Bergmann         FarumTisvilde SpringCup 2    8:56:28  1:36:38         
  136    333 Mikko Peltonen           Veikon Pamaus 1              8:56:32  1:36:41         
  137    102 Jukka Sappinen           Valkeakosken Haka 1          8:56:33  1:36:42         
  138    262 Magnus Oliversen         Trøsken/Sarpsborg 1          8:56:55  1:37:04         
  139     54 Tony Björk               Pargas IF 1                  8:59:13  1:39:22         
  140    146 Claes Setthagen          OK Tranan 1                  9:00:35  1:40:45         
  141    186 Kristoffer Wester        Skogslöparna 1               9:00:37  1:40:47         
  142    129 Martin Palm              IFK Moras OK 2               9:01:51  1:42:00         
  143    151 Bjarne Refslund          OK Pan Århus 2               9:02:03  1:42:13         
  144    133 Ulf Magnusson            Leksands OK 2                9:02:07  1:42:16         
  145    267 Ronnie Pettersson        Haninge SOK 1                9:02:16  1:42:25         
  146    148 Anna Persson             FK Göingarna 1               9:02:17  1:42:26         
  147    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1         9:02:49  1:42:58         
  148    225 Jesper Wikman            IF Brahe/Malax IF 1          9:04:30  1:44:39         
  149    222 Gustav Blomgren          Hagaby GoIF 2                9:05:45  1:45:55         
  150    344 Per Sjöberg              OK Hammaren 1                9:06:05  1:46:14         
  151    197 Jonas Persson            Rehns BK/Alfta-Ösa 1         9:07:19  1:47:29         
  152     55 Per Andreasson           OK Skogsfalken 1             9:07:22  1:47:31         
  153    285 Sten Svanberg            OK Södertörn 1               9:07:27  1:47:37         
  154    338 Roar Bye                 Modum 1                      9:08:12  1:48:22         
  155    185 Martin Hammarlund        Motala AIF-OL 1              9:08:14  1:48:23         
  156    190 Rasmus Luthander         Bromma-Vällingby 1           9:08:24  1:48:34         
  157    116 Jan Asketun              OK Roxen 1                   9:09:37  1:49:46         
  158    296 Jörgen Karlsson          Attunda OK 1                 9:12:21  1:52:31         
  159    209 Håkon Teigen Røed        NTNUI 3                      9:13:09  1:53:18         
  160    128 Jussi Partanen           Hyvinkään Rasti 1            9:14:29  1:54:38         
  161    283 Andreas Oxenstierna      Skåneslättens OL 1           9:14:43  1:54:53         
  162    300 Jalle Josefsson          Lunds OK 1                   9:18:04  1:58:13         
  163    318 Mattias Pauli            Istrums SK 1                 9:18:31  1:58:41         
  164     99 Mikael Andersson         OK Skogshjortarna 1          9:18:55  1:59:04         
  165    147 Per Gustavsson           Hjärnarps GH OL 1            9:18:59  1:59:08         
  166    191 Tobias Toresson          Södertälje-Nykvarn 3         9:19:06  1:59:16         
  167    110 Torstein Hole            Nydalens Skiklub 2           9:21:39  2:01:48         
  168    188 Johan Ericsson           Hammarby IF OF 1             9:21:56  2:02:05         
  169    228 Niklas Wansölin          OK Ravinen 2                 9:22:38  2:02:47         
  170    230 Tim Sundbüe              Strängnäs-Malmby 1           9:22:41  2:02:51         
  171    281 Niklas Johansson         OK Landehof 1                9:24:32  2:04:41         
  172    125 Stefan Ring              OK Löftan 1                  9:24:47  2:04:56         
  173    144 Niklas Hallebro          OK Klemmingen 1              9:27:27  2:07:37         
  174    295 Anders Åberg             Tjällmo-Godegård 2           9:27:32  2:07:41         
  175    138 Per Henriksson           Eksjö SOK 1                  9:30:04  2:10:14         
  176    277 Sondre Frøshaug          Indre Östfold OK 1           9:30:42  2:10:51         
  177    159 Stig Larsson             Göteborg-Majorna 3           9:30:54  2:11:04         
  178    275 Tomas Björk              Östersunds OK 1              9:31:00  2:11:10         
  179    321 Adam Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3         9:31:22  2:11:31         
  180    126 Mikael Utter             Västerås SOK 2               9:32:59  2:13:09         
  181    293 Anders Karlsson          Falkenbergs OK 1             9:33:54  2:14:04         
  182    152 Harald Jösensal          OK Älvsjö Örby 1             9:34:19  2:14:28         
  183    254 Magnus Elwin             IFK Enskede 1                9:35:18  2:15:28         
  184    269 Patrik Andersson         Stora Tuna OK 3              9:35:45  2:15:54         
  185    199 Kalle Larsson            Forsa OK 1                   9:37:56  2:18:05         
  186    141 Stefan Karlsson          Hjobyg./Hagen/Tibro 1        9:38:02  2:18:12         
  187    153 Lars Ohlin               Rånäs OK 1                   9:38:19  2:18:28         
  188    261 Are Eriksen              OSI Orientering 1            9:38:42  2:18:51         
  189    263 Emil Hägglund            OK Nolaskogsarna 1           9:38:51  2:19:00         
  190    291 Andreas Doverstav        IK Ymer/Bredared 1           9:39:19  2:19:29         
  191    276 Daniel Wikström          OK Tyr 2                     9:40:10  2:20:19         
  192    132 Mathias Johansson        KFUM Örebro OK 2             9:40:17  2:20:26         
  193    238 Mårten Anterud           Väsby OK 1                   9:40:46  2:20:56         
  194    306 Thomas Persson           OK Kontinent 1               9:40:51  2:21:01         
  195    150 Juuso Tupitsa            Keravan Urheilijat 1         9:40:54  2:21:03         
  196    323 Jan Gatevold             Larvik/POL 1                 9:41:11  2:21:20         
  197    240 David Hansson            Markbygdens OK 1             9:45:42  2:25:52         
  198    208 Ole Underthun Johansen   IL Tyrving 2                 9:46:26  2:26:35         
  199    201 Anders Boström           Tumba-Mälarhöjden 2          9:47:40  2:27:49         
  200    136 Patrik Nilsson           Snättringe SK 1              9:48:01  2:28:11         
  201    312 Jimmy Andersson          OK Kullingshof 1             9:48:58  2:29:07         
  202    278 Jan Johansson            OK Hällen 2                  9:49:26  2:29:35         
  203    302 Johan Korsman            Umeå/Robertsf./Högåker 1     9:49:37  2:29:46         
  204    178 Petter Skattum           Fossum IF 1                  9:50:26  2:30:35         
  205    337 Lars Liahagen            Konnerud I.L. 1              9:52:15  2:32:24         
  206    145 Håkan Lindén             Uddevalla OK 1               9:52:49  2:32:58         
  207    173 Kenth Berggren           Tullinge SK 3                9:53:18  2:33:27         
  208    232 Dan Eriksson             Västerbergslagen 1           9:53:55  2:34:05         
  209    221 Matti Olli               Hauhon Sisu 1                9:54:54  2:35:03         
  210    140 Mats Birkestål           Köping-Kolsva OK 1           9:55:03  2:35:12         
  211    324 Ernst Fristad Nilsen     Lillehammer OK 1             9:55:26  2:35:35         
  212    220 Urban Ljungberg          OK Djerf 1                   9:56:46  2:36:55         
  213    258 Andreas Åbacka           OK Botnia 1                  9:56:51  2:37:00         
  214    183 Björn Arnesson           Ulricehamns OK 2             9:57:03  2:37:12         
  215    260 Johannes Haglund         Leksands OK 3                9:59:29  2:39:38         
  216    332 Erik Karlsson            Målilla/Björkfors/Hultsfred  9:59:29  2:39:38         
  217    236 Peter Dahlberg           Järla IF OK 3                9:59:36  2:39:45         
  218    253 Tuomas Mikkola           Rastikarhut 1                9:59:56  2:40:06         
  219    244 Nisse Aronsson           OK Tisaren 3                10:00:35  2:40:44         
  220    280 Halvor Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2        10:01:18  2:41:27         
  221    342 Karl Olanders            Linköpings OK 3             10:01:25  2:41:34         
  222    319 Lars Nilsson             OK Skogsstjärnan 1          10:03:18  2:43:27         
  223    314 Johan Hofstedt           Vallentuna-Össeby 1         10:03:38  2:43:48         
  224    326 Jakob Eriksson           Gävle OK 2                  10:04:02  2:44:11         
  225    259 Jakob Lindeborg          Täby Ok 2                   10:05:02  2:45:11         
  226    193 Martine Langberg         BSI Orientering 1           10:06:12  2:46:21         
  227    268 Jari Pöyhönen            IFK Lidingö SOK 4           10:07:03  2:47:13         
  228    163 Peter Gagarin            Cambridge Sports 1          10:09:02  2:49:11         
  229    139 Misa Kekkinen            Pihkaniskat 1               10:10:37  2:50:46         
  230    162 Mattias Käck             SOL Tranås 1                10:14:08  2:54:17         
  231    237 Sandra Andersson         IFK Göteborg 3              10:14:45  2:54:54         
  232    194 Henrik Persson           Sundbybergs IK 1            10:15:47  2:55:56         
  233    252 Frej Fernström           OK Österåker 1              10:16:25  2:56:34         
  234    271 Daniel Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik 10:17:58  2:58:07         
  235    334 Adam Fredén              Falköpings AIK OK 1         10:18:00  2:58:09         
  236    330 Vidar Benjaminsen        Bækkelaget SK 2             10:18:08  2:58:18         
  237    328 Adam Georgsson           IK Trenne/OK Nackhe 1       10:19:16  2:59:25         
  238    189 Gunnar Wigge             Säterbygdens OK 1           10:19:44  2:59:53         
  239    331 Urpo Kallunki            Ylivieskan Kuula 1          10:22:43  3:02:52         
  240    223 Lars Christoffer Olsen   Oppsal Orientering 1        10:24:32  3:04:41         
  241    117 Leif Strandberg          Gustavsbergs OK 1           10:24:35  3:04:45         
  242    297 Håkan Redtzer            Attunda OK 2                10:25:26  3:05:35         
  243    292 Nicklas Andersson        OK Orinto 1                 10:25:34  3:05:43         
  244    250 Sten Åhlin               OK Måsen 1                  10:26:56  3:07:05         
  245    317 Lars Fjeldstad           Ringerike o-lag 1           10:27:04  3:07:13         
  246    182 Pigarev Konstantin       Kuzmolovo 110% 1            10:27:15  3:07:25         
  247    166 Andreas Johannesson      Västerås SOK 3              10:27:20  3:07:29         
  248    154 Eric Nyberg              OK Denseln 3                10:29:12  3:09:21         
  249    257 Marcus Stråhle           Söderhamns OK 1             10:29:53  3:10:03         
  250    142 Jimmy Askesten           Nyköpings OK 2              10:34:23  3:14:32         
  251    322 Rebecka Siebers          IK Hakarpspojkarna 4        10:35:16  3:15:25         
  252    119 Erik Nilsson             Stigmännen Karlshamn 1      10:36:43  3:16:52         
  253    100 Björn Lundgren           Kils OK/Västvärmland 1      10:37:07  3:17:17         
  254    229 Jesper Eriksson          OK Ravinen 3                10:39:32  3:19:41         
  255    255 Viktor Bäck              Ok Raseborg 1               10:39:47  3:19:57         
  256    227 Timo Varila              Turun Metsänkävijät 3       10:41:40  3:21:50         
  257    274 Lars Olsson              FK Boken 1                  10:42:07  3:22:17         
  258    343 Taivo Daub               Jüriöö 1                    10:42:44  3:22:53         
  259    249 Stefan Melander          Sundsvalls OK 2             10:44:02  3:24:12         
  260    245 Emil Edebo               Härnösands OK 1             10:44:16  3:24:25         
  261    315 Erik Woodward            OK Moss 1                   10:45:40  3:25:50         
  262    273 Andreas Brag-Jonsson     IK Gandvik 2                10:48:32  3:28:41         
  263    284 Pertti Välimäki          Tio rättens män 1           10:55:32  3:35:41         
  264    270 Elias Melin              Hedemora/Avesta/Säterbygden 10:59:54  3:40:04         
  265    298 Sami Finnilä             Vetelin Urheilijat 1        11:01:04  3:41:14         
  266    161 Robert Hellgren          Norbergs OK 2               11:01:48  3:41:57         
  267    316 Robert Pettersson        IF Thor 2                   11:01:55  3:42:04         
  268    288 Erik Pettersson          Jönköpings OK 2             11:02:47  3:42:56         
  269    217 Antti Koivuniemi         MS Parma 3                  11:07:34  3:47:44         
  270    335 Lennart Hålsjö           OK Alehof 2                 11:11:30  3:51:39         
  271    204 Rune Kittelsen           Kristiansand OK 3           11:13:22  3:53:31         
  272    290 Marcus Westberg          OK Älgen 1                  11:14:35  3:54:45         
  273    282 Pasi Lehtimäki           Reilut Miehet Havumetsien 1 11:17:25  3:57:34         
  274    224 Olof Torrång             OK Grip 1                   11:18:06  3:58:15         
  275    206 Morgan Karlsson          NAIS OK 1                   11:22:48  4:02:57         
  276    155 Sindre Lindhaugen        Halden Skiklubb 3           11:29:49  4:09:58         
  277    327 Martin Svärd             OK Tylöskog 1               11:32:38  4:12:47         
  278    233 Torsten Gustavsson       Katrineholms OK 1           11:34:29  4:14:38         
  279    246 Iisakki Anttila          Jalasjärven Jalas 1         11:38:55  4:19:04         
  280    176 Göran Eklund             Trosabygdens OK 1           11:42:07  4:22:16         
  281    279 Erik Köllerström         Fjärås AIK/IF Rigor 1       11:42:10  4:22:19         
  282    211 Vegard Kjøsnes           NTNUI 5                     11:42:49  4:22:59         
  283    234 Erkki Tuomi              Skogspojkarnas OK 1         11:43:28  4:23:37         
  284    196  N.N.                    Korven Honka 1              11:47:52  4:28:01         
  285    170 Pauline Sinclair         Jesus Orienteering 1        11:49:44  4:29:53         
  286    303 Jonna Andersson          Boxholm-Mjölby OL 1         11:57:35  4:37:44         
  287    210 Trond Veastad            NTNUI 4                     11:58:44  4:38:53         
  288    195 Anders Bengtsson         Sundbybergs IK 2            12:04:56  4:45:05         
  289    226 Christian Heine          K3 IF 1                     12:13:30  4:53:39         
  290    218 Jussi Heikkinen          Turun NMKY 1                12:17:36  4:57:46         
  291    301 Rickard Swedenborg       Lunds OK 2                  12:21:17  5:01:26         
  292    308 Mattias Henriksson       Centrum OK 1                12:21:39  5:01:48         
  293    216 Stian Grann              NTNUI 10                    12:49:54  5:30:03         
  294    219 Torbjørn Barikmo         Kongsberg O-lag 2           12:50:52  5:31:01         
  295    187 Gunnar Sjölund           Skogslöparna 2              12:51:14  5:31:24         
  296    345 Stefan Gustafsson        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar 12:51:19  5:31:29         
  297    294 Karin Åhlén              Falkenbergs OK 2            12:53:17  5:33:26         
  298    174 Per Olaf Klemsdal        Sarpsborg OL 1              12:53:26  5:33:35         
  299    172 Halgeir Brenden          Østmarka OK 3               12:58:19  5:38:28         
  300    265 Benny Johansson          OK Reftele 1                13:19:25  5:59:34         

---  Ej godkända lag ---

         169 David Larson             Järfälla OK 2               10:14:07      Dsq
         231 Jesper Liderud           Lidköpings VSK 1            11:47:41      Dsq
         239 Viljanen Darling         LiTHe Vilse 1               12:37:11      Dsq
         251 Johan Wihlborg           OK Vilse - 87 1              9:45:35      Dsq
         264 Staffan Asplund          Kungälv/Stenungs./Sjövalla       Dsq      Dsq
         289 Olle Carlsson            Söders SOL-Tyresö 2          9:05:43      Dsq
  307    212 Ingrid Hopsø             NTNUI 6                     13:01:07  5:41:16         
           3 Antti Harju              Kalevan Rasti 1              7:43:01      Dsq
          22 David Shepherd           Göteborg-Majorna 1           7:34:13      Dsq
         167 Mikko Truhponen          Saarijärven Pullistus 1      9:48:02      Dsq
         256 Jonas Falck Weber        FarumTisvilde SpringCup 3   12:27:34      Dsq
         286 Gustaf Onsbring Gustafs  Eskilstuna OL 1             10:31:01      Dsq
  314    179 A P Tetzlaff             Hærens Officersskole 1      13:17:56  5:58:05         
         114 Thomas Ruud              Ås-UMB Orientering 1         8:36:50      Dsq
         143 Mikko Leminen            Ylistaron Kilpa-Veljet 1     9:09:45      Dsq
         305 Jörgen Batz              Skarpnäcks OL 1              9:33:59      Dsq
         134 Svein-Erik Søgård        Kongsberg O-lag 1            9:03:42      Dsq
         135 Erik Bernérus            Sävedalens AIK 2             9:09:00      Dsq
         205 Asko Nykänen             Mäntsälän Urheilijat 1       8:57:35      Dsq
         213 Harald Lian Muri         NTNUI 7                     12:51:03      Dsq
         241 Claes Ek                 Soik Hellas 2               11:52:10      Dsq
         164 Aki Niemi                Hyvinkään Rasti 2           12:58:21      Dsq
         180 J Rasmussen              Hærens Officersskole 2      13:33:48      Dsq
         247 Jesper Ackelman          OK Enen/Tierps SOK 1        10:21:26      Dsq
         266 Eric Roselius            Akilles OK 1                11:04:26      Dsq
         309 Ove Eriksson             OK Roslagen 2               10:17:54      Dsq
         149 Antti Virkki             Hämeenlinnan Suunnist. 2    10:09:29      Dsq
         198 Patrik Johansson         Helsingborgs SOK 1           9:54:11      Dsq
         202 Harald Nordlund          Tumba-Mälarhöjden 3         12:54:28      Dsq
         313 Joel Fransson            Ärla IF 2                   12:58:02      Dsq
          68 Jonas Haraldsson         IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Oskar Backlund           Dalaportens OL 2            10:44:49      Dsq
         215  N.N.                    NTNUI 9                     13:01:02      Dsq
         325 Erik Bylund              Svaide Roma SOK 1           11:08:55      Dsq
         339 Veikko Matikainen        Iitin Pyrintö 1             10:11:17      Dsq
          36 Steve Craig              OK Ravinen 1                     Dsq      Dsq
         115 Samuel Straitbeck        Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Sondre Jørgensen         Østmarka OK 2               10:44:32      Dsq
         184 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Espen Vinsand            OTO/Sandefjord 1            10:26:30      Dsq
         329 Anssi Vesanto            Espoon Suunta 1              9:40:47      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.