10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) tid på sträcka 8 (2008-04-27 13:37:42)

    1      4 Matthias Müller          Södertälje-Nykvarn 1           29:15     0:00  7:35:31
    2      1 Marius Bjugan            Halden Skiklubb 1              29:46     0:31  7:35:33
    3     32 Henrik Tryggesson        OK Orion 1                     31:03     1:48  7:46:39
    4      3 Antti Harju              Kalevan Rasti 1                31:12     1:57      Dsq
    5      2 Heikki Nousiainen        Vaajakosken Terä 1             31:18     2:03  7:46:32
    6     21 Holger Hott              Kristiansand OK 1              31:24     2:09  7:35:14
    7     75 Murray Strain            Østmarka OK 1                  31:34     2:19  8:26:35
    8     28 Mikael Kristensson       Leksands OK 1                  31:47     2:32  7:40:06
    9     22 David Shepherd           Göteborg-Majorna 1             32:27     3:12      Dsq
   10     59 Frederic Tranchard       Sävedalens AIK 1               32:33     3:18  8:28:34
   11      5 Csaba Gösswein           OK Linné 1                     32:36     3:21  7:40:11
   12      8 David Schneider          Vehkalahden Veikot 1           32:42     3:27  7:46:32
   13      7 Vili Niemi               Rajamäen Rykmentti 1           32:46     3:31  7:43:52
   13     67 Olav Johannes Deelstra   NTNUI 1                        32:46     3:31  8:26:42
   15     11 Klaus Schgaguler         IFK Lidingö SOK 1              32:47     3:32  7:43:37
   16     23 Simon Uppill             Malungs OK 1                   32:50     3:35  7:55:32
   17    103 Theo Fleurent            OK Denseln 2                   32:56     3:41  8:15:24
   18     14 Juuso Lindeqvist         Paimion Rasti 1                33:03     3:48  7:55:40
   19     25 Toni Louhisola           Turun Metsänkävijät 1          33:05     3:50  7:40:39
   20     16 Jarno Salmelin           Tampereen Pyrintö 1            33:17     4:02  7:49:41
   20     20 Pekka Lapila             MS Parma 1                     33:17     4:02  7:55:48
   22     80 Henri Taanila            Ikaalisten NV 1                33:26     4:11  7:49:34
   23     70 Johan Wikström           OK Tyr 1                       33:27     4:12  8:40:03
   24      9 Ingvar Åkesson           IK Hakarpspojkarna 1           33:42     4:27  7:50:13
   25     12 Jegor Kostylev           IFK Moras OK 1                 33:46     4:31  7:43:51
   26    111 Nicolai Stucki           Tullinge SK 2                  33:47     4:32  8:50:16
   27     30 Jonas Mathys             OK Tisaren 1                   33:49     4:34  8:25:35
   28     81 Henrik Olsson            Täby Ok 1                      33:53     4:38  8:40:03
   29     48 Jaakko Aho-Mantila       Helsingin Suunnist. 1          34:00     4:45  8:27:51
   30     87 Gustav Nordström         Gävle OK 1                     34:04     4:49  8:22:17
   30    203 Ivo Danailov             Kristiansand OK 2              34:04     4:49  8:40:04
   32      6 Janne Nurminen           Angelniemen Ankkuri 1          34:10     4:55  7:46:42
   32     15 Panu Piiparinen          DELTA 1                        34:10     4:55  8:07:49
   32    307 David Gottfridsson       Lillomarka O-lag 1             34:10     4:55  8:40:18
   35     74 Peter Löfås              Stora Tuna OK 2                34:21     5:06  8:45:22
   36     10 Andréas Andersson        IFK Göteborg 1                 34:33     5:18  8:03:48
   37     42 Rasmus Folino            FarumTisvilde SpringCup 1      34:41     5:26  8:25:49
   38     35 Ebbe Nielsen             OK Pan Århus 1                 34:44     5:29  8:17:09
   39     37 Lauri Tammemäe           Hiisirasti 1                   34:49     5:34  8:11:44
   40     82 Örjan Eriksson           KFUM Örebro OK 1               34:56     5:41  8:26:12
   41     19 Lucas Basset             OK Denseln 1                   34:58     5:43  7:51:16
   42     17 Jan Sedivy               Stora Tuna OK 1                35:04     5:49  7:48:16
   43     58 Erik Tengvall            Vänersborgs SK 1               35:06     5:51  8:06:06
   44     63 Daniel Örn               IK Hakarpspojkarna 2           35:15     6:00  8:29:13
   45     66 Antti Vainio             MS Parma 2                     35:18     6:03  8:40:03
   46     27 Patrik Blom              Rehns BK 1                     35:20     6:05  8:15:44
   47     39 Magnus Öhling            Västerås SOK 1                 35:23     6:08  8:17:59
   48     44 Juri Agafontsev          IF Sibbo-Vargarna 1            35:36     6:21  8:16:13
   49    105 Edgaras Voveris          Soik Hellas 1                  35:41     6:26  8:39:48
   50     18 Markus Svensson          OK PAN-Kristianstad 1          35:45     6:30  7:43:26
   51     90 Lars Eid Nielsen         NTNUI 2                        35:46     6:31  8:52:02
   52     85 Hans Sundqvist           Tullinge SK 1                  35:49     6:34  8:25:53
   53     56 Jan Tore Ludvigsen       Nydalens Skiklub 1             36:01     6:46  8:12:53
   54     29 Totte Packalen           LYNX 1                         36:08     6:53  7:51:46
   54     88 Stefan Thyr              Tumba-Mälarhöjden 1            36:08     6:53  8:45:43
   56     64 Ove Simosas              OK Orient 1                    36:11     6:56  8:19:27
   57     57 Tobias Olofsson-Bierfel  Ärla IF 1                      36:16     7:01  8:43:12
   58     31 Johan Andersson          Järla IF OK 1                  36:26     7:11  8:12:32
   59     86 Vegard Brox              IL Tyrving 1                   36:28     7:13  8:31:16
   60     26 Jukka Pajula             Lapuan Virkiä 1                36:33     7:18  8:30:02
   61     77 Brage E Jahren           Raumar O-lag 1                 36:52     7:37  8:48:45
   61    134 Svein-Erik Søgård        Kongsberg O-lag 1              36:52     7:37      Dsq
   63    106 Ville Saikko             Lappeen Riento 1               36:55     7:40  9:04:11
   64    340 Emanuel Winblad          Linköpings OK 1                37:34     8:19  8:24:20
   65    235 Christian Kollberg       Järla IF OK 2                  37:36     8:21  9:11:53
   66     53 Kalle Liukkonen          DELTA 2                        37:41     8:26  8:41:25
   67     84 Robert Sandberg          OK Roslagen 1                  37:42     8:27  8:24:37
   67    168 Peter Aronsson           Bredaryds SOK 1                37:42     8:27  8:42:11
   69    333 Mikko Peltonen           Veikon Pamaus 1                38:01     8:46  9:14:25
   70     55 Per Andreasson           OK Skogsfalken 1               38:08     8:53  9:25:57
   71    228 Niklas Wansölin          OK Ravinen 2                   38:09     8:54  9:41:55
   72     65 Jakob Wallenhammar       Hagaby GoIF 1                  38:11     8:56  8:21:54
   73     13 Vidar Solberg            Bækkelaget SK 1                38:14     8:59  8:03:55
   74    230 Tim Sundbüe              Strängnäs-Malmby 1             38:16     9:01  9:41:34
   75    299 Ola Olsson               OK Kolmården 1                 38:17     9:02  8:49:08
   76    107 Vidar Sjögren            Tjällmo-Godegård 1             38:18     9:03  8:58:53
   77     51 Lauri Lappalainen        Turun Suunnistajat 1           38:19     9:04  8:20:50
   78    101 Lennart Borg             Södertälje-Nykvarn 2           38:23     9:08  8:30:41
   79    133 Ulf Magnusson            Leksands OK 2                  38:26     9:11  9:21:02
   80     78 Tomas Reibring           Nyköpings OK 1                 38:27     9:12  8:36:39
   81     72 Tom Arild Karlsen        Fredrikstads SK 1              38:28     9:13  8:21:26
   82    129 Martin Palm              IFK Moras OK 2                 38:32     9:17  9:20:41
   83    125 Stefan Ring              OK Löftan 1                    38:34     9:19  9:45:04
   84     97 Kristoffer Sideby        Göteborg-Majorna 2             38:39     9:24  8:46:08
   85     34 Krister Höije            Norbergs OK 1                  38:40     9:25  8:35:38
   86     45 Jukka Vertainen          Jämsän Retki-Veikot 1          38:55     9:40  8:44:42
   87    151 Bjarne Refslund          OK Pan Århus 2                 38:57     9:42  9:21:36
   88    238 Mårten Anterud           Väsby OK 1                     39:07     9:52 10:00:10
   89    121 Per Norlin               OK Rodhen 1                    39:15    10:00  8:38:58
   90     52 Joona Koistinen          Anttolan Urheilijat 1          39:16    10:01  8:22:15
   91     79 Jussi Mäkilä             Turun Metsänkävijät 2          39:19    10:04  8:09:04
   92     49 Antti Kuusela            Hämeenlinnan Suunnist. 1       39:22    10:07  8:48:31
   93     33 Christian Arnesson       Ulricehamns OK 1               39:25    10:10  8:17:14
   94    200 Patrik Moris             Domnarvet/Kvarnsv. 1           39:27    10:12  8:48:44
   95    123 Martin Kristiansen       Halden Skiklubb 2              39:29    10:14  8:32:54
   96     71 Antti Heinola            Joutsenon Kullervo 1           39:33    10:18  8:48:29
   97     41 Erik Edespong            FK Friskus-Varberg 1           39:38    10:23  8:41:21
   98    148 Anna Persson             FK Göingarna 1                 39:40    10:25  9:21:13
   99     24 Jarno Kallio-Könnö       Rasti-Kurikka 1                39:43    10:28  8:10:53
  100    181 Jari Liuha               Vaajakosken Terä 2             39:47    10:32  8:43:53
  101    120 David Modig              OK Alehof 1                    39:51    10:36  8:32:40
  102     89 Oskar Jacobsson          OK Tisaren 2                   39:59    10:44  8:49:28
  103     61 Jon Andersson            IFK Umeå 1                     40:00    10:45  8:26:59
  104    108 Olof Ottosson            OK PAN-Kristianstad 2          40:01    10:46  8:45:58
  105     98 Antti Lepola             Rastivarsat 1                  40:08    10:53  8:56:55
  106     73 Calle Sundelius          Järfälla OK 1                  40:16    11:01  8:49:32
  106    197 Jonas Persson            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           40:16    11:01  9:27:55
  108    104 Lars Norrby              Hestra IF 1                    40:17    11:02  9:04:23
  109    329 Anssi Vesanto            Espoon Suunta 1                40:18    11:03      Dsq
  110    114 Thomas Ruud              Ås-UMB Orientering 1           40:21    11:06      Dsq
  111    160 Daniel Netz              Vänersborgs SK 2               40:28    11:13  9:01:51
  112     40 Simon Eklöv              OK Linné 2                     40:39    11:24  8:35:29
  112    127 Endre Saevig             Løten o-lag 1                  40:39    11:24  8:42:30
  114    326 Jakob Eriksson           Gävle OK 2                     40:41    11:26 10:24:57
  115    198 Patrik Johansson         Helsingborgs SOK 1             40:42    11:27      Dsq
  116    122 Michael Wickström        Arboga OK 1                    40:56    11:41  8:46:35
  117    183 Björn Arnesson           Ulricehamns OK 2               40:59    11:44 10:16:49
  118    272 Christoffer Andersén     IK Gandvik 1                   41:02    11:47  9:04:19
  119     91 Jens Jern                IF Femman 1                    41:09    11:54  8:49:19
  120     60 Roger Hallgren           IFK Göteborg 2                 41:12    11:57  8:40:13
  121    190 Rasmus Luthander         Bromma-Vällingby 1             41:23    12:08  9:28:53
  122    236 Peter Dahlberg           Järla IF OK 3                  41:25    12:10 10:21:22
  123    260 Johannes Haglund         Leksands OK 3                  41:30    12:15 10:20:35
  123    347 Josefin Nordström        OK Triangeln 1                 41:30    12:15  9:04:48
  125    167 Mikko Truhponen          Saarijärven Pullistus 1        41:32    12:17      Dsq
  126    222 Gustav Blomgren          Hagaby GoIF 2                  41:38    12:23  9:26:23
  127    254 Magnus Elwin             IFK Enskede 1                  41:41    12:26  9:54:37
  128    293 Anders Karlsson          Falkenbergs OK 1               41:42    12:27  9:54:57
  129     46 Oliver Lindblad-Peterse  Söders SOL-Tyresö 1            41:43    12:28  7:56:33
  130    112 Pontus Petersson         Nybro OK 1                     41:45    12:30  8:45:30
  131    248 Mikko Ääri               Maarian Mahti 1                41:48    12:33  9:07:38
  132    310 Johan Olausson           OK Orion 2                     42:08    12:53  8:41:27
  133     92 Arttu Pulli              Kokkolan Suunnist. 1           42:18    13:03  9:10:08
  134    216 Stian Grann              NTNUI 10                       42:20    13:05 13:12:05
  135     38 Tim Bjärengren           OK Hällen 1                    42:24    13:09  8:07:59
  136    109 Petter Ranefall          IF Thor 1                      42:26    13:11  9:04:48
  137    220 Urban Ljungberg          OK Djerf 1                     42:27    13:12 10:17:57
  138    330 Vidar Benjaminsen        Bækkelaget SK 2                42:30    13:15 10:39:56
  139     50 Andreas Bergmann         FarumTisvilde SpringCup 2      42:31    13:16  9:18:48
  140     95 Lars Mattsson            OK Kåre 1                      42:32    13:17  9:05:53
  141    209 Håkon Teigen Røed        NTNUI 3                        42:37    13:22  9:34:36
  142    250 Sten Åhlin               OK Måsen 1                     42:38    13:23 10:48:03
  143    318 Mattias Pauli            Istrums SK 1                   42:48    13:33  9:41:23
  144     96 Oskar Lundberg           Dalaportens OL 1               42:50    13:35  8:52:04
  144    110 Torstein Hole            Nydalens Skiklub 2             42:50    13:35  9:41:57
  146    192 Janne Aumo               LYNX 2                         42:56    13:41  9:16:51
  147    304 Jörgen Johnsson          OK Tor 1                       42:58    13:43  9:16:45
  148    130 Svein Erik Bratsberg     Wing OK 1                      43:00    13:45  8:40:03
  148    341 Peter Eriksson           Linköpings OK 2                43:00    13:45  8:48:49
  150    285 Sten Svanberg            OK Södertörn 1                 43:04    13:49  9:30:35
  150    287 Tomas Johansson          Jönköpings OK 1                43:04    13:49  8:55:03
  152    311 Glen Håkansson           Växjö OK 1                     43:10    13:55  8:53:08
  153    229 Jesper Eriksson          OK Ravinen 3                   43:11    13:56 11:01:15
  154    116 Jan Asketun              OK Roxen 1                     43:12    13:57  9:31:07
  155    102 Jukka Sappinen           Valkeakosken Haka 1            43:15    14:00  9:18:50
  155    128 Jussi Partanen           Hyvinkään Rasti 1              43:15    14:00  9:36:07
  157    186 Kristoffer Wester        Skogslöparna 1                 43:19    14:04  9:23:44
  158     47 Rafael Stefanini         Kangasala SK 1                 43:24    14:09  8:38:19
  159    158 Lars Harkman             Malungs OK 2                   43:27    14:12  9:03:50
  160    207 Pauli Kukkola            Siilin Rasti 1                 43:35    14:20  9:12:14
  160    275 Tomas Björk              Östersunds OK 1                43:35    14:20  9:52:48
  162    143 Mikko Leminen            Ylistaron Kilpa-Veljet 1       43:37    14:22      Dsq
  163    269 Patrik Andersson         Stora Tuna OK 3                43:38    14:23  9:56:41
  164    344 Per Sjöberg              OK Hammaren 1                  43:40    14:25  9:27:35
  165    191 Tobias Toresson          Södertälje-Nykvarn 3           43:42    14:27  9:40:10
  166     94 Jyri Ylikoski            Tampereen Pyrintö 2            43:43    14:28  9:09:22
  167    137 Mattias Norden           IFK Lidingö SOK 3              43:44    14:29  9:10:35
  168    258 Andreas Åbacka           OK Botnia 1                    43:45    14:30 10:18:51
  169    240 David Hansson            Markbygdens OK 1               43:52    14:37 10:07:21
  170    185 Martin Hammarlund        Motala AIF-OL 1                43:54    14:39  9:28:58
  171    263 Emil Hägglund            OK Nolaskogsarna 1             44:03    14:48 10:00:41
  172    328 Adam Georgsson           IK Trenne/OK Nackhe 1          44:06    14:51 10:40:00
  173    177 Oskar Backlund           Dalaportens OL 2               44:11    14:56      Dsq
  174    244 Nisse Aronsson           OK Tisaren 3                   44:15    15:00 10:22:08
  174    332 Erik Karlsson            Målilla/Björkfors/Hultsfred    44:15    15:00 10:20:16
  176    113 Tobias Borger            Kalmar OK 1                    44:17    15:02  9:07:52
  177    124 Vilppu Karjalainen       Paimion Rasti 2                44:20    15:05  9:15:14
  177    345 Stefan Gustafsson        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar    44:20    15:05 13:14:05
  179    241 Claes Ek                 Soik Hellas 2                  44:27    15:12      Dsq
  180    219 Torbjørn Barikmo         Kongsberg O-lag 2              44:38    15:23 13:14:23
  181    213 Harald Lian Muri         NTNUI 7                        44:39    15:24      Dsq
  182     76 Tommy Fröjd              Sundsvalls OK 1                44:47    15:32  9:11:39
  183    126 Mikael Utter             Västerås SOK 2                 44:48    15:33  9:59:26
  184    262 Magnus Oliversen         Trøsken/Sarpsborg 1            44:50    15:35  9:18:58
  185     69 Markus Turunen           Rajamäen Rykmentti 2           44:59    15:44  8:44:32
  185    309 Ove Eriksson             OK Roslagen 2                  44:59    15:44      Dsq
  187    187 Gunnar Sjölund           Skogslöparna 2                 45:05    15:50 13:14:50
  188    201 Anders Boström           Tumba-Mälarhöjden 2            45:09    15:54 10:11:19
  189    305 Jörgen Batz              Skarpnäcks OL 1                45:15    16:00      Dsq
  190    135 Erik Bernérus            Sävedalens AIK 2               45:21    16:06      Dsq
  191    145 Håkan Lindén             Uddevalla OK 1                 45:35    16:20 10:16:46
  192    243 Magnus Ihreskog          Gotlands Bro/Visborg 1         45:44    16:29  8:58:02
  193    157 Ricard Jones             Halden Skiklubb 98             45:50    16:35  8:53:53
  194    323 Jan Gatevold             Larvik/POL 1                   45:51    16:36 10:04:16
  195    249 Stefan Melander          Sundsvalls OK 2                45:58    16:43 11:05:55
  196    261 Are Eriksen              OSI Orientering 1              46:08    16:53 10:00:28
  197    296 Jörgen Karlsson          Attunda OK 1                   46:15    17:00  9:37:44
  198    140 Mats Birkestål           Köping-Kolsva OK 1             46:18    17:03 10:17:51
  198    153 Lars Ohlin               Rånäs OK 1                     46:18    17:03  9:59:20
  198    281 Niklas Johansson         OK Landehof 1                  46:18    17:03  9:46:39
  201    138 Per Henriksson           Eksjö SOK 1                    46:19    17:04  9:52:50
  202    206 Morgan Karlsson          NAIS OK 1                      46:20    17:05 11:47:10
  203    173 Kenth Berggren           Tullinge SK 3                  46:22    17:07 10:18:35
  204    149 Antti Virkki             Hämeenlinnan Suunnist. 2       46:24    17:09      Dsq
  205    195 Anders Bengtsson         Sundbybergs IK 2               46:25    17:10 12:27:46
  205    312 Jimmy Andersson          OK Kullingshof 1               46:25    17:10 10:12:25
  207    146 Claes Setthagen          OK Tranan 1                    46:37    17:22  9:22:02
  208    205 Asko Nykänen             Mäntsälän Urheilijat 1         46:43    17:28      Dsq
  209    268 Jari Pöyhönen            IFK Lidingö SOK 4              46:44    17:29 10:31:53
  210    290 Marcus Westberg          OK Älgen 1                     46:46    17:31 11:38:10
  211    271 Daniel Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik    46:51    17:36 10:40:53
  212    280 Halvor Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2           46:56    17:41 10:26:15
  212    331 Urpo Kallunki            Ylivieskan Kuula 1             46:56    17:41 10:45:05
  214    225 Jesper Wikman            IF Brahe/Malax IF 1            46:59    17:44  9:27:41
  215    144 Niklas Hallebro          OK Klemmingen 1                47:03    17:48  9:48:19
  216    282 Pasi Lehtimäki           Reilut Miehet Havumetsien 1    47:07    17:52 11:40:20
  217    161 Robert Hellgren          Norbergs OK 2                  47:09    17:54 11:23:39
  218    322 Rebecka Siebers          IK Hakarpspojkarna 4           47:11    17:56 10:59:44
  219    178 Petter Skattum           Fossum IF 1                    47:13    17:58 10:11:31
  220    343 Taivo Daub               Jüriöö 1                       47:14    17:59 11:04:34
  221    147 Per Gustavsson           Hjärnarps GH OL 1              47:21    18:06  9:43:34
  222    159 Stig Larsson             Göteborg-Majorna 3             47:25    18:10  9:54:30
  223    175 Fabian Wennerberg        OK Klyftamo 1                  47:34    18:19  8:59:25
  224    270 Elias Melin              Hedemora/Avesta/Säterbygden    47:37    18:22 11:22:02
  225    204 Rune Kittelsen           Kristiansand OK 3              47:42    18:27 11:38:28
  226    320 Espen Vinsand            OTO/Sandefjord 1               47:45    18:30      Dsq
  227    199 Kalle Larsson            Forsa OK 1                     47:51    18:36 10:00:41
  228    298 Sami Finnilä             Vetelin Urheilijat 1           47:58    18:43 11:22:34
  229    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1           48:08    18:53  9:24:58
  230    295 Anders Åberg             Tjällmo-Godegård 2             48:09    18:54  9:52:04
  231    188 Johan Ericsson           Hammarby IF OF 1               48:16    19:01  9:46:21
  232     43 Ville Nykänen            Kalevan Rasti 2                48:17    19:02  8:35:31
  233    338 Roar Bye                 Modum 1                        48:22    19:07  9:34:20
  234    300 Jalle Josefsson          Lunds OK 1                     48:26    19:11  9:41:02
  235    163 Peter Gagarin            Cambridge Sports 1             48:41    19:26 10:32:39
  236    319 Lars Nilsson             OK Skogsstjärnan 1             48:45    19:30 10:27:38
  237    208 Ole Underthun Johansen   IL Tyrving 2                   48:56    19:41 10:13:00
  238    324 Ernst Fristad Nilsen     Lillehammer OK 1               49:02    19:47 10:23:02
  239    252 Frej Fernström           OK Österåker 1                 49:06    19:51 10:41:45
  240    321 Adam Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3           49:09    19:54  9:55:01
  241    339 Veikko Matikainen        Iitin Pyrintö 1                49:15    20:00      Dsq
  242    117 Leif Strandberg          Gustavsbergs OK 1              49:19    20:04 10:48:45
  242    155 Sindre Lindhaugen        Halden Skiklubb 3              49:19    20:04 11:54:03
  244    335 Lennart Hålsjö           OK Alehof 2                    49:21    20:06 11:36:48
  245     54 Tony Björk               Pargas IF 1                    49:22    20:07  9:24:53
  245    255 Viktor Bäck              Ok Raseborg 1                  49:22    20:07 11:06:07
  247     62 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 1                   49:29    20:14  8:51:48
  248    194 Henrik Persson           Sundbybergs IK 1               49:45    20:30 10:40:00
  248    314 Johan Hofstedt           Vallentuna-Össeby 1            49:45    20:30 10:28:41
  250    259 Jakob Lindeborg          Täby Ok 2                      50:01    20:46 10:30:02
  251     99 Mikael Andersson         OK Skogshjortarna 1            50:04    20:49  9:43:46
  252    257 Marcus Stråhle           Söderhamns OK 1                50:05    20:50 10:53:55
  252    325 Erik Bylund              Svaide Roma SOK 1              50:05    20:50      Dsq
  254    182 Pigarev Konstantin       Kuzmolovo 110% 1               50:08    20:53 10:51:51
  255    132 Mathias Johansson        KFUM Örebro OK 2               50:17    21:02 10:06:16
  256    142 Jimmy Askesten           Nyköpings OK 2                 50:19    21:04 10:59:33
  257    196  N.N.                    Korven Honka 1                 50:21    21:06 12:12:44
  258    174 Per Olaf Klemsdal        Sarpsborg OL 1                 50:28    21:13 13:20:13
  259    245 Emil Edebo               Härnösands OK 1                50:31    21:16 11:08:20
  260    136 Patrik Nilsson           Snättringe SK 1                50:33    21:18 10:14:02
  261    317 Lars Fjeldstad           Ringerike o-lag 1              50:38    21:23 10:52:55
  262    166 Andreas Johannesson      Västerås SOK 3                 50:50    21:35 10:52:33
  263    283 Andreas Oxenstierna      Skåneslättens OL 1             50:52    21:37  9:38:26
  264    221 Matti Olli               Hauhon Sisu 1                  51:05    21:50 10:22:59
  265     83 Jani Harju               Pellon Ponsi 1                 51:08    21:53  8:54:44
  266    276 Daniel Wikström          OK Tyr 2                       51:13    21:58 10:02:31
  267    267 Ronnie Pettersson        Haninge SOK 1                  51:21    22:06  9:30:15
  268    224 Olof Torrång             OK Grip 1                      51:28    22:13 11:43:12
  269    291 Andreas Doverstav        IK Ymer/Bredared 1             51:32    22:17 10:04:33
  270    202 Harald Nordlund          Tumba-Mälarhöjden 3            52:01    22:46      Dsq
  271    165 Olav Martin Indgaard     Frol IL 1                      52:04    22:49  9:02:51
  272    189 Gunnar Wigge             Säterbygdens OK 1              52:11    22:56 10:44:28
  273    247 Jesper Ackelman          OK Enen/Tierps SOK 1           52:20    23:05      Dsq
  274    342 Karl Olanders            Linköpings OK 3                52:22    23:07 10:22:53
  275    253 Tuomas Mikkola           Rastikarhut 1                  52:31    23:16 10:25:39
  276    226 Christian Heine          K3 IF 1                        52:38    23:23 12:38:41
  277    237 Sandra Andersson         IFK Göteborg 3                 52:43    23:28 10:42:22
  278    266 Eric Roselius            Akilles OK 1                   52:45    23:30      Dsq
  279    100 Björn Lundgren           Kils OK/Västvärmland 1         52:48    23:33 11:04:05
  280    277 Sondre Frøshaug          Indre Östfold OK 1             52:58    23:43 10:00:52
  281    284 Pertti Välimäki          Tio rättens män 1              53:00    23:45 11:22:10
  282    334 Adam Fredén              Falköpings AIK OK 1            53:08    23:53 10:42:39
  283    227 Timo Varila              Turun Metsänkävijät 3          53:47    24:32 11:08:49
  284    292 Nicklas Andersson        OK Orinto 1                    53:55    24:40 10:52:07
  285    233 Torsten Gustavsson       Katrineholms OK 1              54:05    24:50 12:01:52
  286    162 Mattias Käck             SOL Tranås 1                   54:10    24:55 10:41:31
  287    141 Stefan Karlsson          Hjobyg./Hagen/Tibro 1          54:24    25:09 10:02:34
  288    294 Karin Åhlén              Falkenbergs OK 2               54:32    25:17 13:24:17
  289    139 Misa Kekkinen            Pihkaniskat 1                  54:33    25:18 10:38:17
  290    210 Trond Veastad            NTNUI 4                        54:57    25:42 12:23:18
  291    171 Sondre Jørgensen         Østmarka OK 2                  55:17    26:02      Dsq
  292    152 Harald Jösensal          OK Älvsjö Örby 1               55:24    26:09 10:06:37
  293    302 Johan Korsman            Umeå/Robertsf./Högåker 1       55:54    26:39 10:18:04
  294    297 Håkan Redtzer            Attunda OK 2                   55:59    26:44 10:53:53
  295    223 Lars Christoffer Olsen   Oppsal Orientering 1           56:03    26:48 10:54:17
  296    217 Antti Koivuniemi         MS Parma 3                     56:10    26:55 11:35:27
  297    306 Thomas Persson           OK Kontinent 1                 56:23    27:08 10:07:23
  298    313 Joel Fransson            Ärla IF 2                      56:27    27:12      Dsq
  299    337 Lars Liahagen            Konnerud I.L. 1                56:52    27:37 10:17:34
  300    273 Andreas Brag-Jonsson     IK Gandvik 2                   57:30    28:15 11:14:51
  301    316 Robert Pettersson        IF Thor 2                      57:45    28:30 11:35:55
  302    278 Jan Johansson            OK Hällen 2                    58:09    28:54 10:20:59
  303    164 Aki Niemi                Hyvinkään Rasti 2              58:33    29:18      Dsq
  304    303 Jonna Andersson          Boxholm-Mjölby OL 1            59:00    29:45 12:28:43
  305    172 Halgeir Brenden          Østmarka OK 3                  59:19    30:04 13:29:04
  306    119 Erik Nilsson             Stigmännen Karlshamn 1         59:45    30:30 11:08:32
  307    212 Ingrid Hopsø             NTNUI 6                        59:55    30:40  Started
  308    176 Göran Eklund             Trosabygdens OK 1              59:58    30:43 12:14:54
  309    215  N.N.                    NTNUI 9                      1:00:04    30:49      Dsq
  310    327 Martin Svärd             OK Tylöskog 1                1:00:43    31:28 12:02:14
  311    150 Juuso Tupitsa            Keravan Urheilijat 1         1:00:44    31:29 10:15:02
  312    218 Jussi Heikkinen          Turun NMKY 1                 1:01:01    31:46 12:50:00
  313    232 Dan Eriksson             Västerbergslagen 1           1:01:10    31:55 10:24:43
  314     93 Jani Weckman             Vehkalahden Veikot 2         1:01:28    32:13  9:09:56
  315    274 Lars Olsson              FK Boken 1                   1:02:31    33:16 11:10:34
  316    286 Gustaf Onsbring Gustafs  Eskilstuna OL 1              1:03:24    34:09      Dsq
  317    315 Erik Woodward            OK Moss 1                    1:03:50    34:35 11:21:43
  318    193 Martine Langberg         BSI Orientering 1            1:03:56    34:41 10:32:50
  319    279 Erik Köllerström         Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:04:13    34:58 12:10:33
  320    154 Eric Nyberg              OK Denseln 3                 1:06:43    37:28 10:55:59
  321    288 Erik Pettersson          Jönköpings OK 2              1:07:04    37:49 11:32:30
  322    170 Pauline Sinclair         Jesus Orienteering 1         1:07:56    38:41 12:21:53
  323    211 Vegard Kjøsnes           NTNUI 5                      1:08:01    38:46 12:18:00
  324    301 Rickard Swedenborg       Lunds OK 2                   1:08:50    39:35 12:54:12
  325    234 Erkki Tuomi              Skogspojkarnas OK 1          1:10:30    41:15 12:16:44
  326    179 A P Tetzlaff             Hærens Officersskole 1       1:15:07    45:52  Started
  327    256 Jonas Falck Weber        FarumTisvilde SpringCup 3    1:19:28    50:13      Dsq
  328    246 Iisakki Anttila          Jalasjärven Jalas 1          1:22:42    53:27 12:20:41
  329    308 Mattias Henriksson       Centrum OK 1                 1:29:39  1:00:24 13:09:25
  330    265 Benny Johansson          OK Reftele 1                 1:30:13  1:00:58 13:59:58
  331    180 J Rasmussen              Hærens Officersskole 2       1:51:08  1:21:53      Dsq

---  Ej godkända lag ---

          36 Steve Craig              OK Ravinen 1                     Dns      Dsq
          68 Jonas Haraldsson         IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         115 Samuel Straitbeck        Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         169 David Larson             Järfälla OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         231 Jesper Liderud           Lidköpings VSK 1                 Dsq      Dsq
         239 Viljanen Darling         LiTHe Vilse 1                    Dsq      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         251 Johan Wihlborg           OK Vilse - 87 1                  Dsq      Dsq
         264 Staffan Asplund          Kungälv/Stenungs./Sjövalla       Dsq      Dsq
         289 Olle Carlsson            Söders SOL-Tyresö 2              Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.