10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) tid på sträcka 6 (2008-04-27 13:37:42)

    1      5 Mats Troeng              OK Linné 1                     55:48     0:00  6:10:49
    2     21 Jostein Andersen         Kristiansand OK 1              55:49     0:01  6:10:53
    3      1 Erik Axelsson            Halden Skiklubb 1              56:43     0:55  6:14:17
    4     38 Peter Öberg              OK Hällen 1                    56:49     1:01  6:20:32
    5     25 Olexandr Kratov          Turun Metsänkävijät 1          56:54     1:06  6:14:26
    6     18 Alexandr Minakov         OK PAN-Kristianstad 1          57:25     1:37  6:12:26
    7     28 Johan Nordlund           Leksands OK 1                  57:31     1:43  6:12:24
    8      4 John Fredriksson         Södertälje-Nykvarn 1           57:38     1:50  6:12:22
    9      6 Jussi Suna               Angelniemen Ankkuri 1          57:43     1:55  6:15:30
   10      2 Jani Lakanen             Vaajakosken Terä 1             57:46     1:58  6:19:24
   11     29 Ville Koponen            LYNX 1                         57:51     2:03  6:15:33
   12      8 Janne Weckman            Vehkalahden Veikot 1           57:57     2:09  6:15:36
   13     12 Alexei Bortnik           IFK Moras OK 1                 58:36     2:48  6:17:33
   14     46 Niklas Wrane             Söders SOL-Tyresö 1            58:38     2:50  6:20:44
   15     19 Erik Andersson           OK Denseln 1                   58:52     3:04  6:20:48
   16     32 Daniel Nilsson           OK Orion 1                     59:24     3:36  6:21:18
   17     23 Thomas Carlsson          Malungs OK 1                   59:36     3:48  6:21:31
   18      7 Raino Pesu               Rajamäen Rykmentti 1           59:48     4:00  6:17:29
   19    130 Erik Thorsson            Wing OK 1                    1:00:01     4:13  6:57:45
   20     11 Linus Kaisajuntti        IFK Lidingö SOK 1            1:00:26     4:38  6:16:14
   21     16 Elmeri Vähänen           Tampereen Pyrintö 1          1:00:29     4:41  6:16:15
   22     71 Armo Hiie                Joutsenon Kullervo 1         1:00:38     4:50  7:09:50
   23     14 Janne Virtanen           Paimion Rasti 1              1:00:50     5:02  6:23:58
   24     77 Simen Rustad             Raumar O-lag 1               1:01:04     5:16  7:09:24
   25    272 Anton Broberg-Holm       IK Gandvik 1                 1:01:07     5:19  7:15:44
   26      9 Johan Ivarsson           IK Hakarpspojkarna 1         1:01:08     5:20  6:18:48
   27     59 Osvald Kozác             Sävedalens AIK 1             1:01:13     5:25  7:01:26
   28    246 Vesa Hakkarainen         Jalasjärven Jalas 1          1:01:20     5:32  8:59:34
   29     10 Tobias Noborn            IFK Göteborg 1               1:01:23     5:35  6:33:29
   30     17 Johan Israelsson         Stora Tuna OK 1              1:01:24     5:36  6:18:46
   31    168 Håkan Svensson           Bredaryds SOK 1              1:01:45     5:57  6:55:09
   32     22 Ola Martner              Göteborg-Majorna 1           1:01:53     6:05  6:20:38
   33     66 Aleksi Mattila           MS Parma 2                   1:02:02     6:14  6:57:53
   33    110 Christian Vogelsang      Nydalens Skiklub 2           1:02:02     6:14  7:46:52
   35     72 Henrik Ottesen           Fredrikstads SK 1            1:02:03     6:15  6:37:06
   36     20 Juha Peltola             MS Parma 1                   1:02:13     6:25  6:26:28
   37     13 Martin Soukup            Bækkelaget SK 1              1:02:24     6:36  6:26:45
   38     80 Marius Mazulis           Ikaalisten NV 1              1:02:50     7:02  6:21:33
   39    344 Fredrik Mäkinen          OK Hammaren 1                1:02:52     7:04  7:33:19
   40     34 Viktor Funcke            Norbergs OK 1                1:02:56     7:08  6:57:48
   41    118 Maciej Hewelt            Polish Junior Team 1         1:03:04     7:16  7:27:14
   42    235 Thomas Boril             Järla IF OK 2                1:03:16     7:28  7:33:20
   43    289 Christer Ivarsson        Söders SOL-Tyresö 2          1:03:22     7:34  7:33:27
   44     74 Sven Lundbäck            Stora Tuna OK 2              1:03:31     7:43  7:05:47
   45    109 Erik Lärfars             IF Thor 1                    1:03:57     8:09  7:09:04
   46    221 Markus Salo              Hauhon Sisu 1                1:04:02     8:14  7:39:18
   47     26 Toni Närvä               Lapuan Virkiä 1              1:04:05     8:17  6:51:06
   48     56 Ola Lindqvist            Nydalens Skiklub 1           1:04:09     8:21  6:30:01
   49     44 Sören Sundblom           IF Sibbo-Vargarna 1          1:04:13     8:25  6:36:17
   50     79 Mika Hämälistö           Turun Metsänkävijät 2        1:04:17     8:29  6:26:58
   51     33 Dominik Koch             Ulricehamns OK 1             1:04:23     8:35  6:37:59
   52     91 Staffan Tunis            IF Femman 1                  1:04:25     8:37  7:02:41
   52    101 Anders Axling            Södertälje-Nykvarn 2         1:04:25     8:37  6:59:10
   54    203 Jörgen Rostrup           Kristiansand OK 2            1:04:26     8:38  7:04:30
   55     42 Philip G. Lund           FarumTisvilde SpringCup 1    1:04:29     8:41  6:44:29
   56    138 Sören Olsen              Eksjö SOK 1                  1:04:33     8:45  7:54:45
   57    169 Christoffer Winander-Sc  Järfälla OK 2                1:04:38     8:50  8:36:29
   58    310 Magnus Saager            OK Orion 2                   1:04:40     8:52  6:58:07
   59    127 Yngve Volden             Løten o-lag 1                1:04:41     8:53  6:58:02
   60      3 Simo Martomaa            Kalevan Rasti 1              1:04:45     8:57  6:27:48
   61     45 Jani Sompi               Jämsän Retki-Veikot 1        1:04:56     9:08  7:03:13
   62     76 Erik Widegren            Sundsvalls OK 1              1:04:59     9:11  7:25:48
   63     69 Pyry Niemi               Rajamäen Rykmentti 2         1:05:01     9:13  7:03:40
   64    181 Jarmo Puttonen           Vaajakosken Terä 2           1:05:08     9:20  6:59:18
   65     15 Janne Heikka             DELTA 1                      1:05:10     9:22  6:37:00
   66    222 Anton Blomgren           Hagaby GoIF 2                1:05:19     9:31  7:35:56
   67     85 Anders Johansson         Tullinge SK 1                1:05:22     9:34  6:47:25
   68    240 Nicklas Ek               Markbygdens OK 1             1:05:23     9:35  8:12:06
   69     49 Tero Viljanen            Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:05:26     9:38  7:10:01
   70     90 Øystein Jaren Samuelsen  NTNUI 2                      1:05:27     9:39  7:14:45
   71    165 Jorgen Fiskum            Frol IL 1                    1:05:32     9:44  6:58:26
   72    149 Tero Mamia               Hämeenlinnan Suunnist. 2     1:05:34     9:46      Dsq
   73     65 Andreas Peterson         Hagaby GoIF 1                1:05:41     9:53  6:45:28
   74     82 Jan Johansson            KFUM Örebro OK 1             1:05:43     9:55  6:50:39
   74     87 Dan Norin                Gävle OK 1                   1:05:43     9:55  6:44:32
   76    297 Anders Carlheim          Attunda OK 2                 1:05:44     9:56  8:33:08
   77     52 Jere Pajunen             Anttolan Urheilijat 1        1:05:50    10:02  6:45:18
   78     61 Jakob Nilsson            IFK Umeå 1                   1:06:05    10:17  6:44:45
   79     93 Jarkko Alanissi          Vehkalahden Veikot 2         1:06:08    10:20  7:10:18
   80     37 Saku Asikainen           Hiisirasti 1                 1:06:12    10:24  6:44:30
   81    307 Mathias Benjaminsen      Lillomarka O-lag 1           1:06:17    10:29  7:04:32
   82    280 Przemek Patejko          Ås-UMB Orientering 2         1:06:19    10:31  8:31:24
   83     39 Andreas Eriksson         Västerås SOK 1               1:06:30    10:42  6:45:49
   84    141 Niclas Westerberg        Hjobyg./Hagen/Tibro 1        1:06:36    10:48  7:42:32
   85    329 Henrik Palmen            Espoon Suunta 1              1:06:43    10:55      Dsq
   86    340 Mikael Andersson         Linköpings OK 1              1:06:45    10:57  6:45:30
   87    223 Lars Granum              Oppsal Orientering 1         1:06:50    11:02  8:33:37
   88     70 Sixten Westlund          OK Tyr 1                     1:06:52    11:04  7:05:00
   89    112 Mattias Jonsson          Nybro OK 1                   1:06:54    11:06  7:05:32
   90     60 Andreas Johansson        IFK Göteborg 2               1:06:57    11:09  7:00:03
   91     97 Fredrik Sturesson        Göteborg-Majorna 2           1:06:59    11:11  7:08:37
   92    300 Andreas Eriksson         Lunds OK 1                   1:07:08    11:20  7:43:12
   93    105 Paulius Kudriavcevas     Soik Hellas 1                1:07:09    11:21  6:58:55
   94    157 Bernt Bjørnsgård         Halden Skiklubb 98           1:07:14    11:26  7:04:54
   95     24 Ville Uitto              Rasti-Kurikka 1              1:07:16    11:28  6:30:02
   96    148 Magnus Granqvist         FK Göingarna 1               1:07:20    11:32  7:36:57
   97    254 Ove Hedlund              IFK Enskede 1                1:07:21    11:33  8:06:48
   98    200 Anders Dahlin            Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:07:28    11:40  7:09:01
   99    270 Stefan Nyberg            Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:07:36    11:48  9:10:00
  100    163 Ken Walker, Jr.          Cambridge Sports 1           1:07:44    11:56  8:26:56
  101     64 Mikael Salo              OK Orient 1                  1:07:47    11:59  6:30:09
  102    286 Emil Hyttinen            Eskilstuna OL 1              1:07:48    12:00  8:38:54
  103    292 Lotta Saetre             OK Orinto 1                  1:07:49    12:01  8:34:11
  104    191 Lars Bygden              Södertälje-Nykvarn 3         1:07:50    12:02  7:43:58
  105    341 Fredrik Wallin           Linköpings OK 2              1:07:52    12:04  7:02:43
  106    125 Lars Hanning             OK Löftan 1                  1:07:53    12:05  8:04:41
  107    150 Pauli Juutilainen        Keravan Urheilijat 1         1:07:58    12:10  7:51:34
  108    132 Björn Norman             KFUM Örebro OK 2             1:07:59    12:11  8:04:52
  109    197 Arthurs Paulins          Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:08:07    12:19  7:33:15
  110    103 Björn Karlsson           OK Denseln 2                 1:08:10    12:22  6:46:54
  111     30 Johan Aronsson           OK Tisaren 1                 1:08:13    12:25  6:52:39
  111    251 Emil Ingvarsson          OK Vilse - 87 1              1:08:13    12:25  8:14:30
  113     83 Antti Ekonoja            Pellon Ponsi 1               1:08:23    12:35  7:04:17
  114     88 Daniel Lind              Tumba-Mälarhöjden 1          1:08:25    12:37  7:06:49
  114     92 Jaakko Kattilakoski      Kokkolan Suunnist. 1         1:08:25    12:37  7:06:07
  116     48 Mikko Lassila            Helsingin Suunnist. 1        1:08:30    12:42  6:58:34
  117    207 Pasi Oravainen           Siilin Rasti 1               1:08:31    12:43  7:14:52
  118    140 Eric Englöf              Köping-Kolsva OK 1           1:08:36    12:48  8:12:43
  119    120 Johnny Hålsjö            OK Alehof 1                  1:08:40    12:52  6:47:22
  120    269 Peo Svensk               Stora Tuna OK 3              1:08:48    13:00  8:01:03
  121     75 Boye Bøhlerengen         Østmarka OK 1                1:08:51    13:03  6:51:56
  122    123 Magnus Hov               Halden Skiklubb 2            1:09:06    13:18  6:47:58
  123    175 Peter Markendahl         OK Klyftamo 1                1:09:10    13:22  7:09:27
  124     89 Emil Johansson           OK Tisaren 2                 1:09:13    13:25  7:07:31
  125    124 Antti Ryynänen           Paimion Rasti 2              1:09:14    13:26  7:25:40
  125    199 Jonas Gustavsson         Forsa OK 1                   1:09:14    13:26  8:10:18
  127     53 Harri Räty               DELTA 2                      1:09:16    13:28  7:04:58
  128    276 Jens Öström              OK Tyr 2                     1:09:25    13:37  8:04:59
  129     67 Felix Breitschädel       NTNUI 1                      1:09:27    13:39  6:51:38
  130    137 Anders Tarandi           IFK Lidingö SOK 3            1:09:28    13:40  7:27:55
  130    167 Jaakko Kulmala           Saarijärven Pullistus 1      1:09:28    13:40  8:09:40
  132    117 Ulf Burman               Gustavsbergs OK 1            1:09:29    13:41  8:30:51
  133    285 Johan Markstedt          OK Södertörn 1               1:09:30    13:42  7:36:09
  134    201 Björn Nilsson            Tumba-Mälarhöjden 2          1:09:37    13:49  8:02:21
  135    260 Peter Junevik            Leksands OK 3                1:09:40    13:52  8:31:06
  136     43 Lauri Kontkanen          Kalevan Rasti 2              1:09:45    13:57  6:48:19
  137     41 Johan Ingmarsson         FK Friskus-Varberg 1         1:09:47    13:59  6:53:02
  137    116 Stefan Karlsson          OK Roxen 1                   1:09:47    13:59  7:39:59
  139    311 Jonathan Svensson        Växjö OK 1                   1:09:52    14:04  7:03:20
  139    324 Tore Rud Johansen        Lillehammer OK 1             1:09:52    14:04  8:09:00
  141    122 Jan Sidla                Arboga OK 1                  1:09:54    14:06  7:07:35
  142    160 Jesper Stenström         Vänersborgs SK 2             1:09:56    14:08  7:12:37
  143    128 Kimmo Niemi              Hyvinkään Rasti 1            1:09:59    14:11  7:36:44
  144     31 Olle Boström             Järla IF OK 1                1:10:10    14:22  6:42:07
  144     81 Peter Nordström          Täby Ok 1                    1:10:10    14:22  7:03:15
  146    347 Anders Jönsson           OK Triangeln 1               1:10:17    14:29  7:18:46
  147    237 Peter Dellming           IFK Göteborg 3               1:10:21    14:33  8:12:19
  148     96 Jonas Karlsson           Dalaportens OL 1             1:10:29    14:41  7:08:42
  149     58 Emil Tengvall            Vänersborgs SK 1             1:10:39    14:51  6:28:17
  150    268 Martin Terry             IFK Lidingö SOK 4            1:10:44    14:56  8:39:19
  151    277 Pål Tveter               Indre Östfold OK 1           1:10:45    14:57  7:53:22
  152     84 Ola Hultin               OK Roslagen 1                1:10:47    14:59  6:42:55
  153    283 Johan Kristensson        Skåneslättens OL 1           1:10:48    15:00  7:27:56
  154    194 Hans Olsén               Sundbybergs IK 1             1:10:54    15:06  8:35:18
  155    198 Magnus Johannesson       Helsingborgs SOK 1           1:10:56    15:08      Dsq
  156    134 Øyvind Enger             Kongsberg O-lag 1            1:11:03    15:15      Dsq
  157    337 Sindre Gåsvik            Konnerud I.L. 1              1:11:07    15:19  8:09:28
  158    275 Olle Näslund             Östersunds OK 1              1:11:14    15:26  7:44:46
  159    328 Anders Johansson         IK Trenne/OK Nackhe 1        1:11:20    15:32  8:11:08
  160     78 Grzegorz Wroblesky       Nyköpings OK 1               1:11:21    15:33  7:01:52
  161     86 Espen H Weltzien         IL Tyrving 1                 1:11:22    15:34  6:54:33
  162    107 Johan Sjögren            Tjällmo-Godegård 1           1:11:25    15:37  7:12:55
  163    322 Henrik Sandahl           IK Hakarpspojkarna 4         1:11:31    15:43  8:40:36
  164    104 Conny Rantzow            Hestra IF 1                  1:11:34    15:46  7:16:40
  164    259 Nicklas Bergström        Täby Ok 2                    1:11:34    15:46  8:12:18
  166     47 Mikko Hölli              Kangasala SK 1               1:11:36    15:48  6:48:00
  167    100 Erik Kvarnström          Kils OK/Västvärmland 1       1:11:39    15:51  8:45:40
  168    146 Thomas Andersson         OK Tranan 1                  1:11:40    15:52  7:22:51
  169    287 Staffan Åkerlund         Jönköpings OK 1              1:11:41    15:53  7:09:32
  170    166 Mats Thulin              Västerås SOK 3               1:11:46    15:58  8:47:15
  171    338 Karsten Kopland          Modum 1                      1:11:49    16:01  7:28:00
  172    102 Matti Sappinen           Valkeakosken Haka 1          1:12:03    16:15  7:22:38
  173    326 Simon Sjöhed             Gävle OK 2                   1:12:07    16:19  8:26:54
  174    244 Fritz Aebi               OK Tisaren 3                 1:12:16    16:28  8:15:07
  175     62 Gustav Näsman            Ronneby OK 1                 1:12:37    16:49  6:55:53
  176    248 Miikka Wigelius          Maarian Mahti 1              1:12:43    16:55  7:15:01
  177     73 Tomas Jonsson            Järfälla OK 1                1:12:45    16:57  7:10:45
  178    108 Richard Johansson        OK PAN-Kristianstad 2        1:12:47    16:59  7:05:36
  179    135 Vidar Faxén              Sävedalens AIK 2             1:12:49    17:01      Dsq
  180    188 Mikael Wilhelmsson       Hammarby IF OF 1             1:12:59    17:11  7:45:16
  181     54 Henrik Öhrnberg          Pargas IF 1                  1:13:04    17:16  7:12:59
  182    318 Jan-Ove Wiking           Istrums SK 1                 1:13:05    17:17  7:44:28
  183    151 Troels Christiansen      OK Pan Århus 2               1:13:07    17:19  7:23:19
  184    306 Johan Aspegren           OK Kontinent 1               1:13:12    17:24  8:02:46
  185    323 Lars Fremstad            Larvik/POL 1                 1:13:16    17:28  8:01:58
  186    106 Aaro Nurmiainen          Lappeen Riento 1             1:13:17    17:29  7:13:20
  187     27 Jerker Lysell            Rehns BK 1                   1:13:18    17:30  6:41:43
  188     98 Jari Lehtonen            Rastivarsat 1                1:13:23    17:35  7:14:09
  189    331 Janne Runtti             Ylivieskan Kuula 1           1:13:26    17:38  8:51:38
  190    230 Marcus Ramström          Strängnäs-Malmby 1           1:13:28    17:40  7:56:46
  191     55 Jens Nilsson             OK Skogsfalken 1             1:13:30    17:42  7:41:41
  192    139 Nike Ahokainen           Pihkaniskat 1                1:13:32    17:44  8:15:35
  193    190 Ola Eriksson             Bromma-Vällingby 1           1:13:33    17:45  7:34:43
  194     63 Karlis Dislers           IK Hakarpspojkarna 2         1:13:35    17:47  6:51:47
  195    121 Erik Engsten             OK Rodhen 1                  1:13:40    17:52  6:57:22
  196    258 Kenneth Lassila          OK Botnia 1                  1:13:58    18:10  8:03:20
  197    315 Erik Sandbæk             OK Moss 1                    1:14:01    18:13  8:50:13
  198    142 Niclas Karlsson          Nyköpings OK 2               1:14:03    18:15  8:48:28
  199     35 Nicolai Nielsen          OK Pan Århus 1               1:14:05    18:17  6:43:36
  200     50 Andreas Boesen           FarumTisvilde SpringCup 2    1:14:16    18:28  7:35:19
  201     40 Anders Boström           OK Linné 2                   1:14:21    18:33  6:53:17
  202    295 Johan Allard             Tjällmo-Godegård 2           1:14:27    18:39  7:54:30
  202    299 Peter Holgersson         OK Kolmården 1               1:14:27    18:39  7:09:29
  204    301 Mats Hildingsson         Lunds OK 2                   1:14:29    18:41 10:02:26
  205    250 Johan Hammarström        OK Måsen 1                   1:14:35    18:47  8:35:13
  206    333 Juha Taini               Veikon Pamaus 1              1:14:37    18:49  7:30:43
  207     95 Fredrik Granath          OK Kåre 1                    1:14:50    19:02  7:15:10
  208    228 Håkan Söderqvist         OK Ravinen 2                 1:14:51    19:03  7:57:56
  209    255 Benny Forsström          Ok Raseborg 1                1:14:55    19:07  8:36:44
  210    153 Roine Andersson          Rånäs OK 1                   1:14:57    19:09  8:07:35
  211    147 Emil Svensson            Hjärnarps GH OL 1            1:15:02    19:14  7:36:49
  212    159 Joakim Hermansson        Göteborg-Majorna 3           1:15:05    19:17  7:51:53
  213    177 Anders Silvemark         Dalaportens OL 2             1:15:09    19:21      Dsq
  214    252 Gunnar Åhlen             OK Österåker 1               1:15:25    19:37  8:43:39
  215    284 Jarkko Jaatela           Tio rättens män 1            1:15:26    19:38  9:13:55
  216    281 Oskar Strand             OK Landehof 1                1:15:34    19:46  7:45:41
  217    265 Ulf Lunnhed              OK Reftele 1                 1:15:35    19:47 10:32:40
  218    185 Fredrik Korall           Motala AIF-OL 1              1:15:44    19:56  7:33:30
  219    145 Andreas Wikström         Uddevalla OK 1               1:15:45    19:57  8:15:56
  220    227 Marko Orell              Turun Metsänkävijät 3        1:15:47    19:59  8:51:27
  221     51 Antero Ranki             Turun Suunnistajat 1         1:15:53    20:05  6:45:26
  222    111 Andreas Olofsson         Tullinge SK 2                1:15:59    20:11  7:14:43
  223    309 Joakim Sköld             OK Roslagen 2                1:16:01    20:13      Dsq
  224    267 Ola Svärd                Haninge SOK 1                1:16:02    20:14  7:26:45
  225    278 Adam Hellstadius         OK Hällen 2                  1:16:09    20:21  8:12:37
  226    342 Henrik Tosteberg         Linköpings OK 3              1:16:11    20:23  8:18:00
  227     99 Gustav Stenberg          OK Skogshjortarna 1          1:16:12    20:24  7:34:14
  228    247 Martins Lismanis         OK Enen/Tierps SOK 1         1:16:25    20:37      Dsq
  229     57 Niklas Olofsson-Bierfel  Ärla IF 1                    1:16:29    20:41  6:59:32
  229    220 Håkan Almqvist           OK Djerf 1                   1:16:29    20:41  8:02:59
  231    229 Erik Forsberg            OK Ravinen 3                 1:16:42    20:54  8:59:13
  232    186 Hans Persson             Skogslöparna 1               1:16:52    21:04  7:30:28
  233    183 Henrik Svensson          Ulricehamns OK 2             1:17:11    21:23  8:25:33
  234    320 Magnus Buodd             OTO/Sandefjord 1             1:17:14    21:26      Dsq
  235    314 Pelle Carlberg           Vallentuna-Össeby 1          1:17:24    21:36  8:14:14
  236    173 Mikael Åhgren            Tullinge SK 3                1:17:25    21:37  8:20:23
  237    126 Terje Lund               Västerås SOK 2               1:17:31    21:43  8:00:49
  238    316 Michael Holmgren         IF Thor 2                    1:17:47    21:59  9:01:13
  239    205 Tapani Mäkinen           Mäntsälän Urheilijat 1       1:17:49    22:01      Dsq
  240    152 Karl Mårtensson          OK Älvsjö Örby 1             1:17:58    22:10  7:42:54
  241    182 Gorev Kirill             Kuzmolovo 110% 1             1:18:02    22:14  8:37:06
  242    256 Micael Kreiberg          FarumTisvilde SpringCup 3    1:18:18    22:30  9:58:27
  243    193 Einar Engtrø             BSI Orientering 1            1:18:19    22:31  8:10:43
  244    170 Ali Crocker              Jesus Orienteering 1         1:18:43    22:55  9:33:21
  244    263 Fredrik Forsgren         OK Nolaskogsarna 1           1:18:43    22:55  7:50:56
  246    144 Jonas Svensson           OK Klemmingen 1              1:18:44    22:56  7:39:22
  247    334 Niclas Eriksson          Falköpings AIK OK 1          1:19:05    23:17  8:30:39
  248    332 Anders Svalbring         Målilla/Björkfors/Hultsfred  1:19:17    23:29  8:19:45
  249    249 Magnus Jonsson           Sundsvalls OK 2              1:19:20    23:32  8:45:37
  250    304 Håkan Melin              OK Tor 1                     1:19:27    23:39  7:19:37
  251    312 Andreas Claesson         OK Kullingshof 1             1:19:46    23:58  8:10:39
  252    266 Filip Johansson          Akilles OK 1                 1:20:08    24:20      Dsq
  253    206 Vesa Jusila              NAIS OK 1                    1:20:10    24:22  9:38:01
  254    293 Kjell-Ove Arvidsson      Falkenbergs OK 1             1:20:11    24:23  7:48:50
  255    274 Anton Österblad          FK Boken 1                   1:20:22    24:34  8:51:41
  256    113 Rasmus Westergren        Kalmar OK 1                  1:20:23    24:35  7:13:07
  257    192 Pasi Pohjola             LYNX 2                       1:20:29    24:41  7:22:35
  258    302 Clas Fries               Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:20:35    24:47  8:21:05
  258    317 Juha Viena               Ringerike o-lag 1            1:20:35    24:47  8:42:03
  260    308 Peter Hemmingsson        Centrum OK 1                 1:20:37    24:49 10:05:25
  261    208 Bjørn Thomas Vee         IL Tyrving 2                 1:20:47    24:59  7:53:19
  262    253 Jari Saarinen            Rastikarhut 1                1:20:52    25:04  8:13:44
  263    335 Björn Pehrsson           OK Alehof 2                  1:20:59    25:11  8:52:52
  264     94 Mikko Haikonen           Tampereen Pyrintö 2          1:21:01    25:13  7:14:39
  265    313 Carl-Johan Almerén       Ärla IF 2                    1:21:02    25:14      Dsq
  266    158 Hans Daniels             Malungs OK 2                 1:21:07    25:19  7:12:16
  267    209 Anders Beyer Brattli     NTNUI 3                      1:21:12    25:24  7:48:15
  268    288 Morgan Tiderman          Jönköpings OK 2              1:21:18    25:30  9:14:43
  269    189 Anton Backlund           Säterbygdens OK 1            1:21:40    25:52  8:39:07
  270    226 Pelle Järhed             K3 IF 1                      1:21:48    26:00 10:17:47
  271    321 Erik Siebers             IK Hakarpspojkarna 3         1:22:25    26:37  7:49:07
  272    245 John Gahlin              Härnösands OK 1              1:22:28    26:40  8:47:57
  273    319 David Fors               OK Skogsstjärnan 1           1:22:39    26:51  8:26:58
  274    257 Andreas Calleberg        Söderhamns OK 1              1:22:52    27:04  8:34:33
  275    291 Peder Hallberg           IK Ymer/Bredared 1           1:22:53    27:05  8:00:27
  276    129 Kristian Dahlström       IFK Moras OK 2               1:23:03    27:15  7:36:00
  277    161 Tatsuro Kobayashi        Norbergs OK 2                1:23:10    27:22  8:55:44
  278    136 Peter Granath            Snättringe SK 1              1:23:12    27:24  8:03:51
  279    219 Jørn Kløvstad            Kongsberg O-lag 2            1:23:23    27:35 10:40:32
  280    261 Kjetil Kjernsmo          OSI Orientering 1            1:23:26    27:38  7:59:42
  281    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:23:28    27:40  9:54:11
  282    232 Carl Heyman              Västerbergslagen 1           1:23:38    27:50  8:06:27
  283    339 Ville Tuomala            Iitin Pyrintö 1              1:23:41    27:53      Dsq
  284    218 Joonas Raumansalo        Turun NMKY 1                 1:23:44    27:56 10:02:08
  285    202 Thomas Eriksson          Tumba-Mälarhöjden 3          1:23:51    28:03      Dsq
  286    290 Jan-Olof Andersson       OK Älgen 1                   1:24:15    28:27  9:09:22
  287    271 Rikard Ingesson          Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:24:26    28:38  8:33:29
  288    225 Tomas Porthin            IF Brahe/Malax IF 1          1:24:27    28:39  7:33:11
  289    243 Andreas Liljegren        Gotlands Bro/Visborg 1       1:24:42    28:54  7:08:19
  290    119 Niclas Lindblom          Stigmännen Karlshamn 1       1:25:42    29:54  8:48:31
  291    296 Fredrik Sone             Attunda OK 1                 1:25:56    30:08  7:33:32
  292    262 Håkon Vingerhagen        Trøsken/Sarpsborg 1          1:25:57    30:09  7:25:51
  293    330 Fredrik Rosenberg        Bækkelaget SK 2              1:26:14    30:26  8:41:47
  294    294 Sven Axelsson            Falkenbergs OK 2             1:26:41    30:53 10:49:46
  295    176 Tomas Bäck               Trosabygdens OK 1            1:26:57    31:09  9:45:39
  296    217 Olli Suonpää             MS Parma 3                   1:27:13    31:25  8:37:37
  297    264 Stefan Johansson         Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:27:49    32:01  8:49:57
  298    343 Arthur Raichmann         Jüriöö 1                     1:27:50    32:02  9:02:28
  299    224 Fredrik Tarberg          OK Grip 1                    1:28:06    32:18  9:03:18
  300    298 Toni Kalliokoski         Vetelin Urheilijat 1         1:28:09    32:21  8:58:48
  301    273 Rof-Arne Bornebratt      IK Gandvik 2                 1:28:20    32:32  9:04:27
  302    155 Eirik Nordbrøden         Halden Skiklubb 3            1:28:58    33:10  9:16:24
  303    282 Markku Lehtimäki         Reilut Miehet Havumetsien 1  1:29:09    33:21  9:40:46
  304    154 Peter Lindebring         OK Denseln 3                 1:29:13    33:25  8:17:34
  305    174 Thor Olaf Klemsdal       Sarpsborg OL 1               1:30:04    34:16 11:23:24
  306    279 Erik Schultz             Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:30:45    34:57  9:36:37
  307    236 Tapani Mattus            Järla IF OK 3                1:31:58    36:10  8:22:15
  308    195 Jonas Lundin             Sundbybergs IK 2             1:32:27    36:39 10:15:24
  309    327 Åke Algotson             OK Tylöskog 1                1:32:43    36:55  9:34:13
  310    239 Strecket Darling         LiTHe Vilse 1                1:33:13    37:25 10:34:53
  311    303 Jonna Samuelsson         Boxholm-Mjölby OL 1          1:33:27    37:39  9:50:00
  312    171 Martin Bråthen           Østmarka OK 2                1:36:13    40:25      Dsq
  312    345 Conny Ekstrand           Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:36:13    40:25 10:38:59
  314    178 Finn Eivind Eskøy        Fossum IF 1                  1:36:16    40:28  7:57:55
  315    231 Martin Karlsson          Lidköpings VSK 1             1:36:43    40:55  9:30:19
  316    204 Espen Storenes           Kristiansand OK 3            1:38:19    42:31  9:12:17
  317    238 Björn Jansson            Väsby OK 1                   1:39:12    43:24  8:05:59
  318    233 Gustav Karlsson          Katrineholms OK 1            1:39:50    44:02  9:35:41
  319    325 Greger Westerlund        Svaide Roma SOK 1            1:41:17    45:29      Dsq
  320    172 Per Stedje               Østmarka OK 3                1:43:00    47:12 10:50:12
  321    187 Per Sundin               Skogslöparna 2               1:43:53    48:05 10:31:17
  322    133 Fredrik Norman           Leksands OK 2                1:44:00    48:12  7:39:49
  323    241 Håkan Tärnrot            Soik Hellas 2                1:45:22    49:34      Dsq
  324    234 Carina Kakred            Skogspojkarnas OK 1          1:46:46    50:58  9:34:05
  325    210 Tor Inge Birkenes        NTNUI 4                      1:50:14    54:26  9:59:20
  326    213 Audun Bugge              NTNUI 7                      1:52:12    56:24      Dsq
  327    162 Simon Hellström          SOL Tranås 1                 1:52:39    56:51  8:38:14
  328    211 Einar Hjortås            NTNUI 5                      1:52:45    56:57  9:19:08
  329    212 Kristian Muggerud        NTNUI 6                      1:59:28  1:03:40 11:50:26
  330    216  N.N.                    NTNUI 10                     2:02:34  1:06:46 11:28:07
  331    179 J Theilmann              Hærens Officersskole 1       2:12:46  1:16:58 13:35:38
  332    214 Kristoffer Vikne Moen    NTNUI 8                      2:29:30  1:33:42 12:11:49

---  Ej godkända lag ---

          36 Hans Mård                OK Ravinen 1                 Started      Dsq
          68 Henric Carlsson          IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         114 Sveinung Syversen        Ås-UMB Orientering 1             Dsq      Dsq
         115 Hannu Saviharju          Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         143 Matti Mäki-Torkko        Ylistaron Kilpa-Veljet 1         Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         164 Janne Jokivuori          Hyvinkään Rasti 2                Dns      Dsq
         180 T Nielsen                Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         184 Lukas Petersson          Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         215 Simon Kratochwill        NTNUI 9                          Dns      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         305 Mikael Zetterström       Skarpnäcks OL 1                  Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.