10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) sträcka 5 - Radio 1 (2008-04-27 13:37:42)

    1      5 Johan Höij               OK Linné 1                   4:55:16     0:00         
    2     21 Ivar Haugen              Kristiansand OK 1            4:55:47     0:30         
    3     18 Erik Modig               OK PAN-Kristianstad 1        4:55:48     0:32         
    4      4 Isak Bergman             Södertälje-Nykvarn 1         4:55:50     0:33         
    5     28 Kalle Dalin              Leksands OK 1                4:55:53     0:37         
    6     16 Hannu Saarijärvi         Tampereen Pyrintö 1          4:55:58     0:41         
    7     11 Casper Giding            IFK Lidingö SOK 1            4:56:00     0:43         
    8     17 Rassmus Andersson        Stora Tuna OK 1              4:56:13     0:57         
    9      6 J-P Andelmaa             Angelniemen Ankkuri 1        4:56:15     0:59         
   10      9 Peter Jacobsson          IK Hakarpspojkarna 1         4:56:23     1:06         
   11     22 Karl Tiselius            Göteborg-Majorna 1           4:56:27     1:11         
   12     25 Harri Poutiainen         Turun Metsänkävijät 1        4:56:31     1:14         
   13     29 Ville Sundberg           LYNX 1                       4:56:32     1:16         
   14     80 Juho-Veikko Hytönen      Ikaalisten NV 1              4:56:34     1:18         
   15      1 Øyvind Helgerud          Halden Skiklubb 1            4:56:35     1:18         
   16      7 Aapo Summanen            Rajamäen Rykmentti 1         4:56:38     1:21         
   17      8 Jarno Käyhkö             Vehkalahden Veikot 1         4:56:40     1:24         
   18     12 Björn Wrahme             IFK Moras OK 1               4:56:44     1:27         
   19     38 Charly Boichut           OK Hällen 1                  4:56:46     1:30         
   20     58 Jonas Gustafsson         Vänersborgs SK 1             4:56:47     1:31         
   21     19 Stefan Karlsson          OK Denseln 1                 4:59:29     4:12         
   22     32 Martin Hogedal           OK Orion 1                   5:00:04     4:47         
   23     64 Lars-Johan Ahlqvist      OK Orient 1                  5:00:07     4:50         
   24     46 Peter Juthberg           Söders SOL-Tyresö 1          5:00:07     4:51         
   25     79 Petri Rintala            Turun Metsänkävijät 2        5:00:11     4:55         
   26     24 Esa Kurki                Rasti-Kurikka 1              5:00:28     5:12         
   27     23 Lars Åkerman             Malungs OK 1                 5:01:04     5:47         
   28      2 Juha-Matti Huhtanen      Vaajakosken Terä 1           5:01:08     5:51         
   29     27 Olle Olofsson            Rehns BK 1                   5:01:19     6:03         
   30      3 Anders Åkerman           Kalevan Rasti 1              5:01:42     6:25         
   31     14 Tero Heikkilä            Paimion Rasti 1              5:01:47     6:31         
   32     20 Tomi Mattila             MS Parma 1                   5:02:48     7:32         
   33     13 Ulf Brenna               Bækkelaget SK 1              5:02:52     7:35         
   34     56 Thomas Jakobsen          Nydalens Skiklub 1           5:02:52     7:36         
   35     35 Henrik Markvardsen       OK Pan Århus 1               5:04:38     9:22         
   36     51 Ville Glad               Turun Suunnistajat 1         5:04:42     9:25         
   37     72 Petter Skedsmo           Fredrikstads SK 1            5:04:47     9:30         
   38     84 Torbjörn Lännevall       OK Roslagen 1                5:10:03    14:46         
   39     44 Stefan Karlsson          IF Sibbo-Vargarna 1          5:10:05    14:49         
   40     33 Peter Arnesson           Ulricehamns OK 1             5:10:06    14:50         
   41     31 Erik Wiberg              Järla IF OK 1                5:10:10    14:54         
   42     10 Johan G Larsson          IFK Göteborg 1               5:10:40    15:24         
   43     15 Marko Loukkalahti        DELTA 1                      5:10:47    15:30         
   44     47 Kari Jussila             Kangasala SK 1               5:12:05    16:49         
   45     30 Mattias Andersson        OK Tisaren 1                 5:12:19    17:03         
   46     39 Jonas Lundin             Västerås SOK 1               5:12:29    17:13         
   47    120 Oscar Svalin             OK Alehof 1                  5:12:47    17:31         
   48     61 Jan Johansson            IFK Umeå 1                   5:13:22    18:06         
   49     65 David Eriksson           Hagaby GoIF 1                5:13:46    18:29         
   50     86 Henning Spjelkavik       IL Tyrving 1                 5:14:59    19:43         
   51     42 Lars Lindstrøm           FarumTisvilde SpringCup 1    5:15:13    19:57         
   52    340 Sören Nilsson Påledal    Linköpings OK 1              5:16:03    20:47         
   53     63 Fridolf Eskilsson        IK Hakarpspojkarna 2         5:16:04    20:47         
   54     37 Jussi Uusitalo           Hiisirasti 1                 5:16:06    20:50         
   55    103 Thomas Persson           OK Denseln 2                 5:16:12    20:55         
   56     87 Erik Sisell              Gävle OK 1                   5:16:17    21:01         
   57     52 Tero Junttila            Anttolan Urheilijat 1        5:16:18    21:02         
   58     43 Akseli Ahtiainen         Kalevan Rasti 2              5:16:19    21:02         
   59     40 Kalle Larsson            OK Linné 2                   5:16:23    21:07         
   60    123 Bård Hauan Andersen      Halden Skiklubb 2            5:16:29    21:12         
   61    121 Åke Torstensson          OK Rodhen 1                  5:16:58    21:42         
   62     75 Kristian Ruud            Østmarka OK 1                5:17:54    22:37         
   63     85 Johan Kärrström          Tullinge SK 1                5:18:36    23:19         
   64     62 Torgny Lindström         Ronneby OK 1                 5:18:40    23:23         
   65    243 Ulf Nilsson              Gotlands Bro/Visborg 1       5:18:50    23:33         
   66     67 Sindre Jansson Haversta  NTNUI 1                      5:18:59    23:43         
   67    114 Vegard Blomseth Johnsen  Ås-UMB Orientering 1         5:19:03    23:46         
   68    158 Tomas Alfredsson         Malungs OK 2                 5:19:13    23:56         
   69     57 Edgars Sparans           Ärla IF 1                    5:19:13    23:57         
   70     41 Jonas Hansson            FK Friskus-Varberg 1         5:19:19    24:02         
   71     82 Albin Arlebo             KFUM Örebro OK 1             5:20:03    24:47         
   72     26 Jaakko Sorvisto          Lapuan Virkiä 1              5:20:20    25:03         
   73    105 Mikael Nyberg            Soik Hellas 1                5:20:22    25:06         
   74     48 Joonas Pääkkönen         Helsingin Suunnist. 1        5:21:30    26:14         
   75    168 Peter Thelin             Bredaryds SOK 1              5:21:32    26:15         
   76    311 David Viberg             Växjö OK 1                   5:21:43    26:27         
   77    165 Arne Grevskott           Frol IL 1                    5:23:14    27:57         
   78     78 Mats Edengren            Nyköpings OK 1               5:23:27    28:11         
   79    113 Anders Thor              Kalmar OK 1                  5:24:06    28:50         
   80     94 Lauri Kahila             Tampereen Pyrintö 2          5:26:08    30:51         
   81     60 Kristjan Laas            IFK Göteborg 2               5:28:01    32:44         
   82    108 Peder Kock               OK PAN-Kristianstad 2        5:28:03    32:46         
   83    151 Patrick McGrail          OK Pan Århus 2               5:28:05    32:48         
   84    127 Sigurd Daehli            Løten o-lag 1                5:28:13    32:57         
   85     81 Sebastian Wiman          Täby Ok 1                    5:28:43    33:26         
   86    310 Emil Berger              OK Orion 2                   5:28:45    33:29         
   87    122 Henrik Wickström         Arboga OK 1                  5:29:15    33:58         
   88    299 Patrik Bengtsson         OK Kolmården 1               5:29:38    34:22         
   89    347 Patrik Hellblom          OK Triangeln 1               5:30:07    34:51         
   90    341 Johan Eriksson           Linköpings OK 2              5:30:25    35:08         
   91     83 Teemu Sipilä             Pellon Ponsi 1               5:30:46    35:29         
   92    181 Petteri Huikko           Vaajakosken Terä 2           5:30:54    35:37         
   93    101 Martin Lampinen          Södertälje-Nykvarn 2         5:31:19    36:03         
   94     34 Johan Häll               Norbergs OK 1                5:31:24    36:08         
   95     69 Oliver Breiling          Rajamäen Rykmentti 2         5:31:38    36:21         
   96     66 Mikko Laavainen          MS Parma 2                   5:32:33    37:16         
   97     53 Sami Levijoki            DELTA 2                      5:32:38    37:21         
   98    133 Jens Ståbi               Leksands OK 2                5:32:40    37:23         
   99    207 Raimo Kankkunen          Siilin Rasti 1               5:33:22    38:05         
  100     88 Ulrik Englund            Tumba-Mälarhöjden 1          5:33:24    38:07         
  101     89 Dan Larsson              OK Tisaren 2                 5:33:42    38:26         
  102    200 Erik Stigsmark           Domnarvet/Kvarnsv. 1         5:33:46    38:29         
  103     73 Gustav Larson            Järfälla OK 1                5:34:00    38:43         
  104     95 Peter Ejdemo             OK Kåre 1                    5:34:12    38:56         
  105    203 Jon Björgum              Kristiansand OK 2            5:34:15    38:59         
  106     49 Timo Savonen             Hämeenlinnan Suunnist. 1     5:34:18    39:01         
  107     96 Ola Jernström            Dalaportens OL 1             5:34:19    39:02         
  108     91 Ove Haldin               IF Femman 1                  5:35:07    39:50         
  109    307 Jan Sverre Edstrøm       Lillomarka O-lag 1           5:35:08    39:52         
  110     92 Esa Hongell              Kokkolan Suunnist. 1         5:35:10    39:53         
  111    104 Christian JP Holmqvist   Hestra IF 1                  5:35:12    39:56         
  112    130 Antti Rusanen            Wing OK 1                    5:35:14    39:58         
  113    304 Örjan Gustavsson         OK Tor 1                     5:35:15    39:59         
  114     98 Kristian Leppänen        Rastivarsat 1                5:35:17    40:01         
  115     70 Erik Forsgren            OK Tyr 1                     5:35:18    40:01         
  116    112 Jakob Jakobsson          Nybro OK 1                   5:35:19    40:03         
  117     54 Tobias Henriksson        Pargas IF 1                  5:35:20    40:04         
  118    287 Oscar Gustafsson         Jönköpings OK 1              5:35:22    40:05         
  119     97 Per-Åke Bligård          Göteborg-Majorna 2           5:35:23    40:07         
  120    262 Magnus Ruud              Trøsken/Sarpsborg 1          5:35:36    40:19         
  121    111 Jonas Kärrström          Tullinge SK 2                5:35:39    40:23         
  122    157 Sigurd Berger            Halden Skiklubb 98           5:35:40    40:23         
  123    175 Albin Evertsson          OK Klyftamo 1                5:35:47    40:30         
  124     74 Jonas Lundgren           Stora Tuna OK 2              5:35:48    40:32         
  125    106 Ville Taussi             Lappeen Riento 1             5:35:52    40:36         
  126     45 Teemu Remonen            Jämsän Retki-Veikot 1        5:35:54    40:37         
  127    192 Tuomas Metsälä           LYNX 2                       5:35:58    40:41         
  128    146 Peter Nilsson            OK Tranan 1                  5:35:58    40:41         
  129    107 Erik Karlsson            Tjällmo-Godegård 1           5:36:14    40:58         
  130    225 Daniel Stenlund          IF Brahe/Malax IF 1          5:36:23    41:07         
  131    160 Niclas Sahlin            Vänersborgs SK 2             5:37:07    41:51         
  132    143 Tapio Kujala             Ylistaron Kilpa-Veljet 1     5:37:40    42:24         
  133    109 Mats Jonsell             IF Thor 1                    5:38:02    42:46         
  134     59 Henrik Lundgren          Sävedalens AIK 1             5:38:03    42:47         
  135    248 Pekka Stenholm           Maarian Mahti 1              5:38:08    42:52         
  136    124 Tuomo Reinivuo           Paimion Rasti 2              5:38:44    43:27         
  137    137 Anders Storbråten        IFK Lidingö SOK 3            5:39:16    44:00         
  138     93 Erno Pakkala             Vehkalahden Veikot 2         5:39:18    44:01         
  139     77 Øystein Rapp             Raumar O-lag 1               5:39:34    44:18         
  140    129 Mattias Göthberg         IFK Moras OK 2               5:41:01    45:45         
  141    186 Daniel Persson           Skogslöparna 1               5:41:10    45:53         
  142    296 Linus Norrbom            Attunda OK 1                 5:41:15    45:58         
  143    267 P-O Ivarsson             Haninge SOK 1                5:43:28    48:11         
  144    102 Jari Tunturi             Valkeakosken Haka 1          5:45:58    50:42         
  145     71 Tomi Kurhinen            Joutsenon Kullervo 1         5:46:18    51:02         
  146     90 Simen Bjøringsøy         NTNUI 2                      5:46:19    51:02         
  147    333 Teemu Vuorenpää          Veikon Pamaus 1              5:47:54    52:38         
  148    283 Hugo Mattsson            Skåneslättens OL 1           5:48:11    52:55         
  149    272 Magnus Lund              IK Gandvik 1                 5:49:37    54:21         
  150    185 Erik Melén               Motala AIF-OL 1              5:50:17    55:01         
  151    338 Jens Kristian Kopland    Modum 1                      5:50:22    55:05         
  152    144 Edvard Davidsson         OK Klemmingen 1              5:51:14    55:57         
  153     99 Calle Stenberg           OK Skogshjortarna 1          5:52:55    57:38         
  154    190 Anders Berg              Bromma-Vällingby 1           5:52:58    57:42         
  155    197 Jonas Westbom            Rehns BK/Alfta-Ösa 1         5:53:56    58:40         
  156     50 Kasper Fjellerup         FarumTisvilde SpringCup 2    5:53:58    58:42         
  157    178 Ivar Mølnvik             Fossum IF 1                  5:54:00    58:44         
  158     76 Peter Lore               Sundsvalls OK 1              5:54:27    59:10         
  159    152 Tomas Westerström        OK Älvsjö Örby 1             5:54:36    59:19         
  160    291 Niklas Österlund         IK Ymer/Bredared 1           5:55:40  1:00:23         
  161    118 Michal Olejnik           Polish Junior Team 1         5:55:40  1:00:24         
  162    147 Mats Svensson            Hjärnarps GH OL 1            5:55:42  1:00:26         
  163    209 Frank Aasgård            NTNUI 3                      5:56:40  1:01:23         
  164    321 Andreas Källming         IK Hakarpspojkarna 3         5:59:05  1:03:49         
  165    128 Janne Salomäki           Hyvinkään Rasti 1            5:59:06  1:03:50         
  166    285 Mattias Nylund           OK Södertörn 1               5:59:12  1:03:55         
  167    293 Albin Andersson          Falkenbergs OK 1             5:59:22  1:04:05         
  168    238 Anders Enström           Väsby OK 1                   5:59:44  1:04:28         
  169    116 Anders Lillieström       OK Roxen 1                   5:59:46  1:04:30         
  170    148 Henrik Larsson           FK Göingarna 1               6:01:02  1:05:46         
  171    305 Gunnar Langs             Skarpnäcks OL 1              6:01:05  1:05:49         
  172    222 Johan Peterson           Hagaby GoIF 2                6:01:05  1:05:49         
  173    344 Henrik Björk             OK Hammaren 1                6:01:07  1:05:51         
  174    281 Anders Wadsten           OK Landehof 1                6:01:17  1:06:01         
  175     55 Ola Söderberg            OK Skogsfalken 1             6:01:23  1:06:06         
  176    318 Joachim Friberg          Istrums SK 1                 6:01:35  1:06:18         
  177    263 Daniel Edlund            OK Nolaskogsarna 1           6:01:39  1:06:22         
  178    289 Peter Andersson          Söders SOL-Tyresö 2          6:04:43  1:09:27         
  179    235 Jonas Sandström          Järla IF OK 2                6:06:14  1:10:57         
  180    275 Jörgen Ingvarsson        Östersunds OK 1              6:06:20  1:11:03         
  181    208 Thomas Furuheim          IL Tyrving 2                 6:06:23  1:11:06         
  182    188 Stefan Carlsson          Hammarby IF OF 1             6:06:31  1:11:15         
  183    159 Christer Borg            Göteborg-Majorna 3           6:06:34  1:11:18         
  184    221 Tero Salonen             Hauhon Sisu 1                6:06:45  1:11:29         
  185    295 Thorbjörn Gustavsson     Tjällmo-Godegård 2           6:08:43  1:13:26         
  186    193 Agnete Nummedal          BSI Orientering 1            6:10:36  1:15:20         
  187    150 Jyrki Muukkonen          Keravan Urheilijat 1         6:11:22  1:16:06         
  188    261 Øyvind Haugland          OSI Orientering 1            6:11:25  1:16:08         
  189    232 Mikko Rankinen           Västerbergslagen 1           6:11:26  1:16:09         
  190    191 Niklas Henriksson        Södertälje-Nykvarn 3         6:11:27  1:16:11         
  191    141 Lars Jakobsson           Hjobyg./Hagen/Tibro 1        6:11:33  1:16:16         
  192    136 Anders Karlsson          Snättringe SK 1              6:11:33  1:16:16         
  193    300 Henrik Håkansson         Lunds OK 1                   6:11:36  1:16:20         
  194    162 Tommy Pap                SOL Tranås 1                 6:14:10  1:18:54         
  195    126 Per Sundström            Västerås SOK 2               6:14:24  1:19:08         
  196    230 Pontus Eriksson          Strängnäs-Malmby 1           6:14:29  1:19:13         
  197    277 Ole Anders Vister        Indre Östfold OK 1           6:16:39  1:21:22         
  198    228 Stefan Jonsson           OK Ravinen 2                 6:17:55  1:22:38         
  199    258 Fredrik Hagström         OK Botnia 1                  6:18:02  1:22:46         
  200    312 Tommy Bäck               OK Kullingshof 1             6:18:32  1:23:16         
  201    110 Anders Øksenholt         Nydalens Skiklub 2           6:19:29  1:24:12         
  202    154 Erik Johansson           OK Denseln 3                 6:20:05  1:24:49         
  203    220 Håkan Pettersson         OK Djerf 1                   6:21:50  1:26:33         
  204    236 Rolf Karlsson            Järla IF OK 3                6:21:50  1:26:33         
  205    306 Emil Westesson           OK Kontinent 1               6:22:05  1:26:49         
  206    323 Per Olav Guldbrandsen    Larvik/POL 1                 6:23:44  1:28:27         
  207    253 Tapio Jakobsson          Rastikarhut 1                6:25:08  1:29:52         
  208    138 Stefan Kollberg          Eksjö SOK 1                  6:25:13  1:29:56         
  209    269 Thomas Norgren           Stora Tuna OK 3              6:25:45  1:30:28         
  210    201 Mats Käll                Tumba-Mälarhöjden 2          6:25:58  1:30:41         
  211    276 Henric Brohede           OK Tyr 2                     6:26:03  1:30:47         
  212    153 Anders Ohlin             Rånäs OK 1                   6:26:05  1:30:48         
  213    314 Mats Ekman               Vallentuna-Össeby 1          6:28:49  1:33:33         
  214    328 Erik Gustafsson          IK Trenne/OK Nackhe 1        6:29:02  1:33:46         
  215    167 Timo Kulmala             Saarijärven Pullistus 1      6:29:34  1:34:18         
  216    199 Dan Persson              Forsa OK 1                   6:29:35  1:34:19         
  217    302 Mats Wållberg            Umeå/Robertsf./Högåker 1     6:29:39  1:34:23         
  218    244 Reinert Hallor           OK Tisaren 3                 6:29:48  1:34:32         
  219    278 Tommy Söderberg          OK Hällen 2                  6:30:11  1:34:55         
  220    254 Fredrik Hedin            IFK Enskede 1                6:30:27  1:35:11         
  221    125 Torkel Davidsson         OK Löftan 1                  6:31:30  1:36:13         
  222    132 Anders Kallin            KFUM Örebro OK 2             6:31:34  1:36:18         
  223    139 Miika Kekkinen           Pihkaniskat 1                6:33:40  1:38:23         
  224    237 Odd Wallander            IFK Göteborg 3               6:34:10  1:38:53         
  225    337 Nicholas Oskarsson       Konnerud I.L. 1              6:34:19  1:39:03         
  226    342 Erik Moqvist             Linköpings OK 3              6:34:24  1:39:07         
  227    332 Gunnar Karlsson          Målilla/Björkfors/Hultsfred  6:34:33  1:39:16         
  228    145 Christoffer Ohlsson      Uddevalla OK 1               6:35:06  1:39:49         
  229    140 Ola Carlsson             Köping-Kolsva OK 1           6:35:58  1:40:42         
  230    240 Anton Udd                Markbygdens OK 1             6:36:03  1:40:46         
  231    319 Lars Karlsson            OK Skogsstjärnan 1           6:36:04  1:40:47         
  232    259 Ola Grankvist            Täby Ok 2                    6:36:07  1:40:50         
  233    324 Sigurd Ravnan            Lillehammer OK 1             6:36:11  1:40:55         
  234    217 Aleksi Salonen           MS Parma 3                   6:36:39  1:41:23         
  235    251 Thomas Henmyr            OK Vilse - 87 1              6:38:09  1:42:52         
  236    173 Per-Arne Forsberg        Tullinge SK 3                6:38:28  1:43:12         
  237    183 Per Andersson            Ulricehamns OK 2             6:38:43  1:43:27         
  238    257 Svante Persson           Söderhamns OK 1              6:42:11  1:46:54         
  239    271 Kent Granqvist           Ankarsrum/Gamleby/Västervik  6:42:18  1:47:01         
  240    334 Roger Gunnarsson         Falköpings AIK OK 1          6:42:23  1:47:07         
  241    119 Anders Rosén             Stigmännen Karlshamn 1       6:45:16  1:50:00         
  242    182 Barkalov Andrey          Kuzmolovo 110% 1             6:49:52  1:54:36         
  243    189 Magnus Backlund          Säterbygdens OK 1            6:49:54  1:54:37         
  244    264 Leif Einarsson           Kungälv/Stenungs./Sjövalla   6:50:10  1:54:54         
  245    117 Thomas Wester            Gustavsbergs OK 1            6:50:25  1:55:09         
  246    250 Stefan Westlin           OK Måsen 1                   6:50:32  1:55:15         
  247    326 Jan Sjöhed               Gävle OK 2                   6:50:43  1:55:26         
  248    223 Lars Klyve               Oppsal Orientering 1         6:51:04  1:55:47         
  249    163 Greg Walker              Cambridge Sports 1           6:51:08  1:55:52         
  250    330 Marte Balchen            Bækkelaget SK 2              6:51:21  1:56:05         
  251    260 Adam Haglund             Leksands OK 3                6:53:16  1:58:00         
  252    317 Kristian Kihle           Ringerike o-lag 1            6:54:10  1:58:53         
  253    211 Robert Fredriksen        NTNUI 5                      6:55:45  2:00:29         
  254    245 Erik Pallin              Härnösands OK 1              6:56:57  2:01:41         
  255    292 Bengt Classon            OK Orinto 1                  6:57:14  2:01:57         
  256    255 Erik Haajanen            Ok Raseborg 1                6:57:19  2:02:03         
  257    297 Stefan Redtzer           Attunda OK 2                 6:57:39  2:02:23         
  258    280 Ivar Maalen              Ås-UMB Orientering 2         6:58:34  2:03:18         
  259    194 Ronny Nordgren           Sundbybergs IK 1             6:58:53  2:03:36         
  260    249 Johan Agås               Sundsvalls OK 2              6:59:01  2:03:45         
  261    298 Jyri Myllymäki           Vetelin Urheilijat 1         7:00:08  2:04:52         
  262    268 Mikael Tarandi           IFK Lidingö SOK 4            7:01:24  2:06:07         
  263    252 Håkan Dahlbäck           OK Österåker 1               7:01:26  2:06:09         
  264    322 Peter Carlsson           IK Hakarpspojkarna 4         7:01:28  2:06:12         
  265    286 Gustav Sparr             Eskilstuna OL 1              7:02:22  2:07:05         
  266    161 Mats Bergman             Norbergs OK 2                7:02:28  2:07:11         
  267    274 Peter Larsson            FK Boken 1                   7:03:22  2:08:06         
  268    166 Daniel Björnberg         Västerås SOK 3               7:03:49  2:08:32         
  269    343 Mait Tõnisson            Jüriöö 1                     7:04:41  2:09:24         
  270    100 Thomas Gabrielsson       Kils OK/Västvärmland 1       7:04:53  2:09:37         
  271    335 Ulf Karlsson             OK Alehof 2                  7:04:54  2:09:38         
  272    169 Anders Lundh             Järfälla OK 2                7:05:28  2:10:11         
  273    204 Rune Skogerbö            Kristiansand OK 3            7:05:34  2:10:17         
  274    315 Henning Carlsen          OK Moss 1                    7:05:40  2:10:24         
  275    273 Uno Sand                 IK Gandvik 2                 7:06:04  2:10:48         
  276    224 Klas Eriksson            OK Grip 1                    7:06:30  2:11:14         
  277    142 Bengt Pettersson         Nyköpings OK 2               7:06:34  2:11:18         
  278    316 Mattias Linell           IF Thor 2                    7:08:12  2:12:55         
  279    227 Markku Mänty             Turun Metsänkävijät 3        7:09:12  2:13:56         
  280    331 Jukka Nissilä            Ylivieskan Kuula 1           7:12:57  2:17:40         
  281    229 Mikael Nyström           OK Ravinen 3                 7:14:30  2:19:14         
  282    290 Mikael Tallberg          OK Älgen 1                   7:16:13  2:20:56         
  283    234 Magnus Nygren            Skogspojkarnas OK 1          7:16:49  2:21:33         
  284    231 Martin Hallberg          Lidköpings VSK 1             7:18:17  2:23:00         
  285    155 Knut Gustavsen           Halden Skiklubb 3            7:19:08  2:23:51         
  286    288 Björn Nilsson            Jönköpings OK 2              7:21:59  2:26:43         
  287    246 Antti Mansikkaviita      Jalasjärven Jalas 1          7:27:29  2:32:13         
  288    284 Harri Lukander           Tio rättens män 1            7:28:01  2:32:45         
  289    270 Robert Östlund           Hedemora/Avesta/Säterbygden  7:29:13  2:33:56         
  290    327 Göran Andersson          OK Tylöskog 1                7:31:06  2:35:50         
  291    233 Håkan Palmfjord          Katrineholms OK 1            7:31:42  2:36:26         
  292    279 Per Hentze               Fjärås AIK/IF Rigor 1        7:31:44  2:36:27         
  293    282 Anders Högmo             Reilut Miehet Havumetsien 1  7:33:43  2:38:26         
  294    210 Asbjørn Bjørgum          NTNUI 4                      7:34:27  2:39:10         
  295    170 Scott Collier            Jesus Orienteering 1         7:34:55  2:39:38         
  296    308 Fredrik Holmström        Centrum OK 1                 7:44:06  2:48:49         
  297    176 Rasmus Bäck              Trosabygdens OK 1            7:48:23  2:53:07         
  298    206 Anders Johansson         NAIS OK 1                    7:48:58  2:53:41         
  299    303 Sara Larsson             Boxholm-Mjölby OL 1          7:49:40  2:54:24         
  300    196 Kari Tolonen             Korven Honka 1               8:02:44  3:07:27         
  301    256 Frank Rasmussen          FarumTisvilde SpringCup 3    8:03:56  3:08:39         
  302    187 Eero Niemi               Skogslöparna 2               8:06:35  3:11:19         
  303    265 Linda Skog               OK Reftele 1                 8:10:36  3:15:19         
  304    218 Jussi Jääoja             Turun NMKY 1                 8:10:58  3:15:41         
  305    195 Per Schölin              Sundbybergs IK 2             8:11:10  3:15:54         
  306    301 Fredrik Månsson          Lunds OK 2                   8:18:26  3:23:10         
  307    226 Jonas Pålsson            K3 IF 1                      8:20:06  3:24:50         
  308    345 Mats Fanell              Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  8:30:53  3:35:36         
  309    239 Lena Darling             LiTHe Vilse 1                8:34:12  3:38:56         
  310    219 Odd Resser               Kongsberg O-lag 2            8:40:42  3:45:26         
  311    172 Jesper Ivarsson          Østmarka OK 3                8:41:40  3:46:24         
  312    216 Ivar Marthinusse N.N.    NTNUI 10                     8:44:22  3:49:06         
  313    294 Eva Gustavsson           Falkenbergs OK 2             8:51:14  3:55:58         
  314    214 Knut Erik Snilsberg      NTNUI 8                      8:53:13  3:57:57         
  315    174 Stian Jensen             Sarpsborg OL 1               9:03:59  4:08:42         
  316    212 Øystein Bakken           NTNUI 6                      9:24:08  4:28:52         
  317    179 R Ø Jensen               Hærens Officersskole 1      10:32:03  5:36:47         

---  Ej godkända lag ---

         134 Audun Resser             Kongsberg O-lag 1            5:59:25      Dsq
         135 Joakim Millegård         Sävedalens AIK 2             5:59:12      Dsq
         205 Jouni Vidqvist           Mäntsälän Urheilijat 1       5:35:08      Dsq
         213 Ken Roger Ervik          NTNUI 7                      8:53:06      Dsq
         241 Sverker Tirén            Soik Hellas 2                7:18:34      Dsq
         164 Janus Karchewitz         Hyvinkään Rasti 2           13:05:48      Dsq
         180 M Juncher                Hærens Officersskole 2      11:47:17      Dsq
         247 Tage Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1         7:01:20      Dsq
         266 Peter Tallberg           Akilles OK 1                 7:21:12      Dsq
         309 Patrik Smedmark          OK Roslagen 2                6:57:26      Dsq
         149 Mika Ternola             Hämeenlinnan Suunnist. 2     6:56:48      Dsq
         198 Mats Nilsson             Helsingborgs SOK 1           6:25:38      Dsq
         202 Fredrik Huldt            Tumba-Mälarhöjden 3          9:25:49      Dsq
         313 Tomas Ljungkvist         Ärla IF 2                    8:43:29      Dsq
          68 Mårten Frendelius        IFK Lidingö SOK 2            5:38:05      Dsq
         177 Olov Gohde               Dalaportens OL 2             7:22:07      Dsq
         215 Michael Helmecke         NTNUI 9                     12:11:45      Dsq
         325 Jens Tiricke             Svaide Roma SOK 1            7:09:27      Dsq
         339 Asko Karjalainen         Iitin Pyrintö 1              6:50:20      Dsq
          36 Magnus Johansson         OK Ravinen 1                 5:38:10      Dsq
         115 Matti Raula              Helsingin Suunnist. 2       13:05:16      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Helge Bakkehøi           Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Olof Hedberg             Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Marius Martinsen         OTO/Sandefjord 1             6:37:38      Dsq
         329 Eero Vesterinen          Espoon Suunta 1              6:30:29      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.