10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) tid på sträcka 5 (2008-04-27 13:37:42)

    1      4 Isak Bergman             Södertälje-Nykvarn 1           37:43     0:00  5:14:44
    2     28 Kalle Dalin              Leksands OK 1                  38:01     0:18  5:14:53
    3     21 Ivar Haugen              Kristiansand OK 1              38:10     0:27  5:15:04
    4      5 Johan Höij               OK Linné 1                     38:34     0:51  5:15:01
    5     18 Erik Modig               OK PAN-Kristianstad 1          38:52     1:09  5:15:01
    6     16 Hannu Saarijärvi         Tampereen Pyrintö 1            39:25     1:42  5:15:46
    7     11 Casper Giding            IFK Lidingö SOK 1              39:26     1:43  5:15:48
    8      2 Juha-Matti Huhtanen      Vaajakosken Terä 1             40:14     2:31  5:21:38
    9     17 Rassmus Andersson        Stora Tuna OK 1                40:17     2:34  5:17:22
   10      7 Aapo Summanen            Rajamäen Rykmentti 1           40:41     2:58  5:17:41
   11      8 Jarno Käyhkö             Vehkalahden Veikot 1           40:48     3:05  5:17:39
   12     58 Jonas Gustafsson         Vänersborgs SK 1               40:53     3:10  5:17:38
   13     25 Harri Poutiainen         Turun Metsänkävijät 1          40:54     3:11  5:17:32
   14      1 Øyvind Helgerud          Halden Skiklubb 1              40:59     3:16  5:17:34
   14      6 J-P Andelmaa             Angelniemen Ankkuri 1          40:59     3:16  5:17:47
   16     29 Ville Sundberg           LYNX 1                         41:03     3:20  5:17:42
   17     23 Lars Åkerman             Malungs OK 1                   41:13     3:30  5:21:55
   18      9 Peter Jacobsson          IK Hakarpspojkarna 1           41:17     3:34  5:17:40
   19     14 Tero Heikkilä            Paimion Rasti 1                41:27     3:44  5:23:08
   20      3 Anders Åkerman           Kalevan Rasti 1                41:56     4:13  5:23:03
   21     22 Karl Tiselius            Göteborg-Majorna 1             42:14     4:31  5:18:45
   22     80 Juho-Veikko Hytönen      Ikaalisten NV 1                42:17     4:34  5:18:43
   23     12 Björn Wrahme             IFK Moras OK 1                 42:41     4:58  5:18:57
   24     20 Tomi Mattila             MS Parma 1                     42:54     5:11  5:24:15
   25     44 Stefan Karlsson          IF Sibbo-Vargarna 1            43:00     5:17  5:32:04
   26     37 Jussi Uusitalo           Hiisirasti 1                   43:01     5:18  5:38:18
   27     15 Marko Loukkalahti        DELTA 1                        43:11     5:28  5:31:50
   28     13 Ulf Brenna               Bækkelaget SK 1                43:16     5:33  5:24:21
   29     31 Erik Wiberg              Järla IF OK 1                  43:19     5:36  5:31:57
   30     10 Johan G Larsson          IFK Göteborg 1                 43:23     5:40  5:32:06
   30     84 Torbjörn Lännevall       OK Roslagen 1                  43:23     5:40  5:32:08
   32     63 Fridolf Eskilsson        IK Hakarpspojkarna 2           44:00     6:17  5:38:12
   33    340 Sören Nilsson Påledal    Linköpings OK 1                44:08     6:25  5:38:45
   34    101 Martin Lampinen          Södertälje-Nykvarn 2           44:29     6:46  5:54:45
   35     56 Thomas Jakobsen          Nydalens Skiklub 1             44:33     6:50  5:25:52
   35    103 Thomas Persson           OK Denseln 2                   44:33     6:50  5:38:44
   37     92 Esa Hongell              Kokkolan Suunnist. 1           44:34     6:51  5:57:42
   38     87 Erik Sisell              Gävle OK 1                     44:36     6:53  5:38:49
   39     32 Martin Hogedal           OK Orion 1                     44:38     6:55  5:21:54
   40     40 Kalle Larsson            OK Linné 2                     44:40     6:57  5:38:56
   41     85 Johan Kärrström          Tullinge SK 1                  44:45     7:02  5:42:03
   42     67 Sindre Jansson Haversta  NTNUI 1                        44:46     7:03  5:42:11
   43     33 Peter Arnesson           Ulricehamns OK 1               44:50     7:07  5:33:36
   44     66 Mikko Laavainen          MS Parma 2                     44:51     7:08  5:55:51
   45     46 Peter Juthberg           Söders SOL-Tyresö 1            44:52     7:09  5:22:06
   46    157 Sigurd Berger            Halden Skiklubb 98             44:54     7:11  5:57:40
   46    287 Oscar Gustafsson         Jönköpings OK 1                44:54     7:11  5:57:51
   48     70 Erik Forsgren            OK Tyr 1                       44:58     7:15  5:58:08
   49     53 Sami Levijoki            DELTA 2                        45:00     7:17  5:55:42
   49    130 Antti Rusanen            Wing OK 1                      45:00     7:17  5:57:44
   51    123 Bård Hauan Andersen      Halden Skiklubb 2              45:03     7:20  5:38:52
   52     64 Lars-Johan Ahlqvist      OK Orient 1                    45:10     7:27  5:22:22
   53     19 Stefan Karlsson          OK Denseln 1                   45:12     7:29  5:21:56
   53    133 Jens Ståbi               Leksands OK 2                  45:12     7:29  5:55:49
   55    111 Jonas Kärrström          Tullinge SK 2                  45:29     7:46  5:58:44
   56     57 Edgars Sparans           Ärla IF 1                      45:38     7:55  5:43:03
   57     79 Petri Rintala            Turun Metsänkävijät 2          45:43     8:00  5:22:41
   58     71 Tomi Kurhinen            Joutsenon Kullervo 1           45:55     8:12  6:09:12
   59     41 Jonas Hansson            FK Friskus-Varberg 1           46:00     8:17  5:43:15
   60     90 Simen Bjøringsøy         NTNUI 2                        46:05     8:22  6:09:18
   61     24 Esa Kurki                Rasti-Kurikka 1                46:18     8:35  5:22:46
   62    112 Jakob Jakobsson          Nybro OK 1                     46:20     8:37  5:58:38
   63    326 Jan Sjöhed               Gävle OK 2                     46:22     8:39  7:14:47
   64     43 Akseli Ahtiainen         Kalevan Rasti 2                46:52     9:09  5:38:34
   65    235 Jonas Sandström          Järla IF OK 2                  46:56     9:13  6:30:04
   66     73 Gustav Larson            Järfälla OK 1                  46:57     9:14  5:58:00
   67    106 Ville Taussi             Lappeen Riento 1               47:12     9:29  6:00:03
   68     91 Ove Haldin               IF Femman 1                    47:13     9:30  5:58:16
   69     59 Henrik Lundgren          Sävedalens AIK 1               47:14     9:31  6:00:13
   70     38 Charly Boichut           OK Hällen 1                    47:19     9:36  5:23:43
   70    255 Erik Haajanen            Ok Raseborg 1                  47:19     9:36  7:21:49
   72     34 Johan Häll               Norbergs OK 1                  47:21     9:38  5:54:52
   73     82 Albin Arlebo             KFUM Örebro OK 1               47:25     9:42  5:44:56
   74    102 Jari Tunturi             Valkeakosken Haka 1            47:26     9:43  6:10:35
   74    337 Nicholas Oskarsson       Konnerud I.L. 1                47:26     9:43  6:58:21
   76     47 Kari Jussila             Kangasala SK 1                 47:35     9:52  5:36:24
   77     45 Teemu Remonen            Jämsän Retki-Veikot 1          47:36     9:53  5:58:17
   77     96 Ola Jernström            Dalaportens OL 1               47:36     9:53  5:58:13
   79    262 Magnus Ruud              Trøsken/Sarpsborg 1            47:37     9:54  5:59:54
   80    248 Pekka Stenholm           Maarian Mahti 1                47:40     9:57  6:02:18
   81     52 Tero Junttila            Anttolan Urheilijat 1          47:43    10:00  5:39:28
   82     89 Dan Larsson              OK Tisaren 2                   47:49    10:06  5:58:18
   83    233 Håkan Palmfjord          Katrineholms OK 1              47:51    10:08  7:55:51
   84     27 Olle Olofsson            Rehns BK 1                     47:56    10:13  5:28:25
   85    324 Sigurd Ravnan            Lillehammer OK 1               47:58    10:15  6:59:08
   86     36 Magnus Johansson         OK Ravinen 1                   47:59    10:16      Dsq
   87    307 Jan Sverre Edstrøm       Lillomarka O-lag 1             48:01    10:18  5:58:15
   88     88 Ulrik Englund            Tumba-Mälarhöjden 1            48:05    10:22  5:58:24
   89     81 Sebastian Wiman          Täby Ok 1                      48:09    10:26  5:53:05
   90    108 Peder Kock               OK PAN-Kristianstad 2          48:19    10:36  5:52:49
   91    220 Håkan Pettersson         OK Djerf 1                     48:23    10:40  6:46:30
   92     51 Ville Glad               Turun Suunnistajat 1           48:30    10:47  5:29:33
   93     62 Torgny Lindström         Ronneby OK 1                   48:33    10:50  5:43:16
   94     83 Teemu Sipilä             Pellon Ponsi 1                 48:36    10:53  5:55:54
   95     75 Kristian Ruud            Østmarka OK 1                  48:49    11:06  5:43:05
   96     60 Kristjan Laas            IFK Göteborg 2                 48:50    11:07  5:53:06
   97     35 Henrik Markvardsen       OK Pan Århus 1                 48:51    11:08  5:29:31
   98     54 Tobias Henriksson        Pargas IF 1                    48:58    11:15  5:59:55
   98     97 Per-Åke Bligård          Göteborg-Majorna 2             48:58    11:15  6:01:38
  100    304 Örjan Gustavsson         OK Tor 1                       49:04    11:21  6:00:10
  101     76 Peter Lore               Sundsvalls OK 1                49:06    11:23  6:20:49
  101    330 Marte Balchen            Bækkelaget SK 2                49:06    11:23  7:15:33
  103    310 Emil Berger              OK Orion 2                     49:08    11:25  5:53:27
  104    120 Oscar Svalin             OK Alehof 1                    49:09    11:26  5:38:42
  105    127 Sigurd Daehli            Løten o-lag 1                  49:10    11:27  5:53:21
  106    143 Tapio Kujala             Ylistaron Kilpa-Veljet 1       49:13    11:30  6:02:32
  107    175 Albin Evertsson          OK Klyftamo 1                  49:24    11:41  6:00:17
  108     26 Jaakko Sorvisto          Lapuan Virkiä 1                49:32    11:49  5:47:01
  109     61 Jan Johansson            IFK Umeå 1                     49:33    11:50  5:38:40
  110    181 Petteri Huikko           Vaajakosken Terä 2             49:35    11:52  5:54:10
  111    341 Johan Eriksson           Linköpings OK 2                49:40    11:57  5:54:51
  112    243 Ulf Nilsson              Gotlands Bro/Visborg 1         49:43    12:00  5:43:37
  113     74 Jonas Lundgren           Stora Tuna OK 2                49:45    12:02  6:02:16
  114     95 Peter Ejdemo             OK Kåre 1                      49:48    12:05  6:00:20
  115     99 Calle Stenberg           OK Skogshjortarna 1            49:51    12:08  6:18:02
  116    203 Jon Björgum              Kristiansand OK 2              49:53    12:10  6:00:04
  117    160 Niclas Sahlin            Vänersborgs SK 2               50:00    12:17  6:02:41
  118    208 Thomas Furuheim          IL Tyrving 2                   50:05    12:22  6:32:32
  119    107 Erik Karlsson            Tjällmo-Godegård 1             50:14    12:31  6:01:30
  120     39 Jonas Lundin             Västerås SOK 1                 50:33    12:50  5:39:19
  121    145 Christoffer Ohlsson      Uddevalla OK 1                 50:39    12:56  7:00:11
  122    323 Per Olav Guldbrandsen    Larvik/POL 1                   50:41    12:58  6:48:42
  123    192 Tuomas Metsälä           LYNX 2                         50:43    13:00  6:02:06
  124    300 Henrik Håkansson         Lunds OK 1                     51:02    13:19  6:36:04
  125     65 David Eriksson           Hagaby GoIF 1                  51:03    13:20  5:39:47
  126    141 Lars Jakobsson           Hjobyg./Hagen/Tibro 1          51:06    13:23  6:35:56
  127     42 Lars Lindstrøm           FarumTisvilde SpringCup 1      51:08    13:25  5:40:00
  128    188 Stefan Carlsson          Hammarby IF OF 1               51:13    13:30  6:32:17
  129    191 Niklas Henriksson        Södertälje-Nykvarn 3           51:14    13:31  6:36:08
  130    198 Mats Nilsson             Helsingborgs SOK 1             51:21    13:38      Dsq
  131    149 Mika Ternola             Hämeenlinnan Suunnist. 2       51:23    13:40      Dsq
  132    109 Mats Jonsell             IF Thor 1                      51:25    13:42  6:05:07
  133     86 Henning Spjelkavik       IL Tyrving 1                   51:28    13:45  5:43:11
  134    321 Andreas Källming         IK Hakarpspojkarna 3           51:36    13:53  6:26:42
  135    289 Peter Andersson          Söders SOL-Tyresö 2            51:37    13:54  6:30:05
  136    138 Stefan Kollberg          Eksjö SOK 1                    51:38    13:55  6:50:12
  137    169 Anders Lundh             Järfälla OK 2                  51:43    14:00  7:31:51
  138    299 Patrik Bengtsson         OK Kolmården 1                 52:03    14:20  5:55:02
  139    173 Per-Arne Forsberg        Tullinge SK 3                  52:13    14:30  7:02:58
  140    147 Mats Svensson            Hjärnarps GH OL 1              52:16    14:33  6:21:47
  141    331 Jukka Nissilä            Ylivieskan Kuula 1             52:21    14:38  7:38:12
  142    104 Christian JP Holmqvist   Hestra IF 1                    52:28    14:45  6:05:06
  143    275 Jörgen Ingvarsson        Östersunds OK 1                52:31    14:48  6:33:32
  144     48 Joonas Pääkkönen         Helsingin Suunnist. 1          52:34    14:51  5:50:04
  144    285 Mattias Nylund           OK Södertörn 1                 52:34    14:51  6:26:39
  146    122 Henrik Wickström         Arboga OK 1                    52:35    14:52  5:57:41
  147    125 Torkel Davidsson         OK Löftan 1                    52:43    15:00  6:56:48
  148     50 Kasper Fjellerup         FarumTisvilde SpringCup 2      52:50    15:07  6:21:03
  149    227 Markku Mänty             Turun Metsänkävijät 3          52:55    15:12  7:35:40
  150     78 Mats Edengren            Nyköpings OK 1                 52:58    15:15  5:50:31
  150     93 Erno Pakkala             Vehkalahden Veikot 2           52:58    15:15  6:04:10
  152    338 Jens Kristian Kopland    Modum 1                        53:00    15:17  6:16:11
  153    252 Håkan Dahlbäck           OK Österåker 1                 53:19    15:36  7:28:14
  154     98 Kristian Leppänen        Rastivarsat 1                  53:20    15:37  6:00:46
  155    194 Ronny Nordgren           Sundbybergs IK 1               53:30    15:47  7:24:24
  156    238 Anders Enström           Väsby OK 1                     53:40    15:57  6:26:47
  157    268 Mikael Tarandi           IFK Lidingö SOK 4              53:41    15:58  7:28:35
  158    322 Peter Carlsson           IK Hakarpspojkarna 4           53:47    16:04  7:29:05
  159    280 Ivar Maalen              Ås-UMB Orientering 2           53:48    16:05  7:25:05
  160     49 Timo Savonen             Hämeenlinnan Suunnist. 1       53:52    16:09  6:04:35
  160    114 Vegard Blomseth Johnsen  Ås-UMB Orientering 1           53:52    16:09  5:45:30
  162    269 Thomas Norgren           Stora Tuna OK 3                53:53    16:10  6:52:15
  163    185 Erik Melén               Motala AIF-OL 1                53:54    16:11  6:17:46
  164    342 Erik Moqvist             Linköpings OK 3                54:03    16:20  7:01:49
  165    153 Anders Ohlin             Rånäs OK 1                     54:04    16:21  6:52:38
  165    201 Mats Käll                Tumba-Mälarhöjden 2            54:04    16:21  6:52:44
  167    296 Linus Norrbom            Attunda OK 1                   54:13    16:30  6:07:36
  168    253 Tapio Jakobsson          Rastikarhut 1                  54:19    16:36  6:52:52
  169    325 Jens Tiricke             Svaide Roma SOK 1              54:35    16:52      Dsq
  170    261 Øyvind Haugland          OSI Orientering 1              54:42    16:59  6:36:16
  171    128 Janne Salomäki           Hyvinkään Rasti 1              54:44    17:01  6:26:45
  172     55 Ola Söderberg            OK Skogsfalken 1               54:54    17:11  6:28:11
  172     69 Oliver Breiling          Rajamäen Rykmentti 2           54:54    17:11  5:58:39
  174    305 Gunnar Langs             Skarpnäcks OL 1                54:58    17:15  6:26:56
  175    332 Gunnar Karlsson          Målilla/Björkfors/Hultsfred    55:01    17:18  7:00:28
  176    113 Anders Thor              Kalmar OK 1                    55:04    17:21  5:52:44
  177    163 Greg Walker              Cambridge Sports 1             55:14    17:31  7:19:12
  178     77 Øystein Rapp             Raumar O-lag 1                 55:43    18:00  6:08:20
  179     30 Mattias Andersson        OK Tisaren 1                   55:45    18:02  5:44:26
  179    251 Thomas Henmyr            OK Vilse - 87 1                55:45    18:02  7:06:17
  181    168 Peter Thelin             Bredaryds SOK 1                55:47    18:04  5:53:24
  182    118 Michal Olejnik           Polish Junior Team 1           55:49    18:06  6:24:10
  183    239 Lena Darling             LiTHe Vilse 1                  55:53    18:10  9:01:40
  184    207 Raimo Kankkunen          Siilin Rasti 1                 55:58    18:15  6:06:21
  185    229 Mikael Nyström           OK Ravinen 3                   56:03    18:20  7:42:31
  186    281 Anders Wadsten           OK Landehof 1                  56:09    18:26  6:30:07
  187    159 Christer Borg            Göteborg-Majorna 3             56:15    18:32  6:36:48
  188    247 Tage Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1           56:16    18:33      Dsq
  189    245 Erik Pallin              Härnösands OK 1                56:20    18:37  7:25:29
  190    142 Bengt Pettersson         Nyköpings OK 2                 56:21    18:38  7:34:25
  191    274 Peter Larsson            FK Boken 1                     56:22    18:39  7:31:19
  192    286 Gustav Sparr             Eskilstuna OL 1                56:24    18:41  7:31:06
  193    222 Johan Peterson           Hagaby GoIF 2                  56:25    18:42  6:30:37
  194    197 Jonas Westbom            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           56:36    18:53  6:25:08
  195    335 Ulf Karlsson             OK Alehof 2                    56:39    18:56  7:31:53
  196    196 Kari Tolonen             Korven Honka 1                 56:44    19:01  8:30:43
  197    110 Anders Øksenholt         Nydalens Skiklub 2             56:45    19:02  6:44:50
  198    218 Jussi Jääoja             Turun NMKY 1                   56:48    19:05  8:38:24
  199    249 Johan Agås               Sundsvalls OK 2                56:51    19:08  7:26:17
  200    236 Rolf Karlsson            Järla IF OK 3                  57:00    19:17  6:50:17
  201    178 Ivar Mølnvik             Fossum IF 1                    57:05    19:22  6:21:39
  202    277 Ole Anders Vister        Indre Östfold OK 1             57:11    19:28  6:42:37
  203    259 Ola Grankvist            Täby Ok 2                      57:12    19:29  7:00:44
  204    309 Patrik Smedmark          OK Roslagen 2                  57:17    19:34      Dsq
  205    105 Mikael Nyberg            Soik Hellas 1                  57:22    19:39  5:51:46
  206    182 Barkalov Andrey          Kuzmolovo 110% 1               57:25    19:42  7:19:04
  207    267 P-O Ivarsson             Haninge SOK 1                  57:26    19:43  6:10:43
  208    144 Edvard Davidsson         OK Klemmingen 1                57:27    19:44  6:20:38
  209    317 Kristian Kihle           Ringerike o-lag 1              57:28    19:45  7:21:28
  210    343 Mait Tõnisson            Jüriöö 1                       57:31    19:48  7:34:38
  211    116 Anders Lillieström       OK Roxen 1                     57:32    19:49  6:30:12
  212    237 Odd Wallander            IFK Göteborg 3                 57:42    19:59  7:01:58
  213    155 Knut Gustavsen           Halden Skiklubb 3              57:44    20:01  7:47:26
  214    278 Tommy Söderberg          OK Hällen 2                    57:49    20:06  6:56:28
  215     72 Petter Skedsmo           Fredrikstads SK 1              57:53    20:10  5:35:03
  216    230 Pontus Eriksson          Strängnäs-Malmby 1             58:02    20:19  6:43:18
  217    263 Daniel Edlund            OK Nolaskogsarna 1             58:04    20:21  6:32:13
  217    271 Kent Granqvist           Ankarsrum/Gamleby/Västervik    58:04    20:21  7:09:03
  219    225 Daniel Stenlund          IF Brahe/Malax IF 1            58:10    20:27  6:08:44
  220    327 Göran Andersson          OK Tylöskog 1                  58:11    20:28  8:01:30
  221    224 Klas Eriksson            OK Grip 1                      58:12    20:29  7:35:12
  222    165 Arne Grevskott           Frol IL 1                      58:13    20:30  5:52:54
  223    195 Per Schölin              Sundbybergs IK 2               58:27    20:44  8:42:57
  223    313 Tomas Ljungkvist         Ärla IF 2                      58:27    20:44      Dsq
  225    212 Øystein Bakken           NTNUI 6                        58:28    20:45  9:50:58
  225    303 Sara Larsson             Boxholm-Mjölby OL 1            58:28    20:45  8:16:33
  227    132 Anders Kallin            KFUM Örebro OK 2               58:31    20:48  6:56:53
  228    244 Reinert Hallor           OK Tisaren 3                   58:32    20:49  7:02:51
  229    344 Henrik Björk             OK Hammaren 1                  58:43    21:00  6:30:27
  230    126 Per Sundström            Västerås SOK 2                 58:44    21:01  6:43:18
  231    293 Albin Andersson          Falkenbergs OK 1               58:57    21:14  6:28:39
  232     94 Lauri Kahila             Tampereen Pyrintö 2            58:58    21:15  5:53:38
  233    240 Anton Udd                Markbygdens OK 1               59:02    21:19  7:06:43
  234    297 Stefan Redtzer           Attunda OK 2                   59:05    21:22  7:27:24
  235    204 Rune Skogerbö            Kristiansand OK 3              59:18    21:35  7:33:58
  236    311 David Viberg             Växjö OK 1                     59:19    21:36  5:53:28
  237    290 Mikael Tallberg          OK Älgen 1                     59:21    21:38  7:45:07
  238    100 Thomas Gabrielsson       Kils OK/Västvärmland 1         59:27    21:44  7:34:01
  239    250 Stefan Westlin           OK Måsen 1                     59:29    21:46  7:20:38
  240    161 Mats Bergman             Norbergs OK 2                  59:39    21:56  7:32:34
  241    189 Magnus Backlund          Säterbygdens OK 1              59:52    22:09  7:17:27
  242    329 Eero Vesterinen          Espoon Suunta 1                59:58    22:15      Dsq
  243    273 Uno Sand                 IK Gandvik 2                 1:00:03    22:20  7:36:07
  244     68 Mårten Frendelius        IFK Lidingö SOK 2            1:00:14    22:31      Dsq
  245    148 Henrik Larsson           FK Göingarna 1               1:00:16    22:33  6:29:37
  246    117 Thomas Wester            Gustavsbergs OK 1            1:00:24    22:41  7:21:22
  247    301 Fredrik Månsson          Lunds OK 2                   1:00:26    22:43  8:47:57
  248    146 Peter Nilsson            OK Tranan 1                  1:00:31    22:48  6:11:11
  248    166 Daniel Björnberg         Västerås SOK 3               1:00:31    22:48  7:35:29
  250    199 Dan Persson              Forsa OK 1                   1:00:37    22:54  7:01:04
  251    334 Roger Gunnarsson         Falköpings AIK OK 1          1:00:42    22:59  7:11:34
  252    186 Daniel Persson           Skogslöparna 1               1:00:44    23:01  6:13:36
  253    254 Fredrik Hedin            IFK Enskede 1                1:00:51    23:08  6:59:27
  254    162 Tommy Pap                SOL Tranås 1                 1:01:06    23:23  6:45:35
  255    152 Tomas Westerström        OK Älvsjö Örby 1             1:01:07    23:24  6:24:56
  256    284 Harri Lukander           Tio rättens män 1            1:01:10    23:27  7:58:29
  257    258 Fredrik Hagström         OK Botnia 1                  1:01:14    23:31  6:49:22
  258    298 Jyri Myllymäki           Vetelin Urheilijat 1         1:01:17    23:34  7:30:39
  259    328 Erik Gustafsson          IK Trenne/OK Nackhe 1        1:01:20    23:37  6:59:48
  260    183 Per Andersson            Ulricehamns OK 2             1:01:22    23:39  7:08:22
  261    264 Leif Einarsson           Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:01:25    23:42  7:22:08
  261    306 Emil Westesson           OK Kontinent 1               1:01:25    23:42  6:49:34
  263    228 Stefan Jonsson           OK Ravinen 2                 1:01:33    23:50  6:43:05
  264    302 Mats Wållberg            Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:01:39    23:56  7:00:30
  265    246 Antti Mansikkaviita      Jalasjärven Jalas 1          1:01:50    24:07  7:58:14
  266    121 Åke Torstensson          OK Rodhen 1                  1:01:52    24:09  5:43:42
  266    158 Tomas Alfredsson         Malungs OK 2                 1:01:52    24:09  5:51:09
  268    234 Magnus Nygren            Skogspojkarnas OK 1          1:02:00    24:17  7:47:19
  269    136 Anders Karlsson          Snättringe SK 1              1:02:01    24:18  6:40:39
  270    209 Frank Aasgård            NTNUI 3                      1:02:04    24:21  6:27:03
  271    257 Svante Persson           Söderhamns OK 1              1:02:06    24:23  7:11:41
  272    266 Peter Tallberg           Akilles OK 1                 1:02:15    24:32      Dsq
  273    167 Timo Kulmala             Saarijärven Pullistus 1      1:02:17    24:34  7:00:12
  274    294 Eva Gustavsson           Falkenbergs OK 2             1:02:23    24:40  9:23:05
  275    177 Olov Gohde               Dalaportens OL 2             1:02:24    24:41      Dsq
  275    345 Mats Fanell              Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:02:24    24:41  9:02:46
  277    129 Mattias Göthberg         IFK Moras OK 2               1:02:29    24:46  6:12:57
  278    139 Miika Kekkinen           Pihkaniskat 1                1:02:33    24:50  7:02:03
  279    312 Tommy Bäck               OK Kullingshof 1             1:03:01    25:18  6:50:53
  280    292 Bengt Classon            OK Orinto 1                  1:03:04    25:21  7:26:22
  281    154 Erik Johansson           OK Denseln 3                 1:03:09    25:26  6:48:21
  282    200 Erik Stigsmark           Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:03:10    25:27  6:01:33
  283    333 Teemu Vuorenpää          Veikon Pamaus 1              1:03:18    25:35  6:16:06
  284    272 Magnus Lund              IK Gandvik 1                 1:03:27    25:44  6:14:37
  284    288 Björn Nilsson            Jönköpings OK 2              1:03:27    25:44  7:53:25
  286    283 Hugo Mattsson            Skåneslättens OL 1           1:03:48    26:05  6:17:08
  287    314 Mats Ekman               Vallentuna-Össeby 1          1:04:14    26:31  6:56:50
  288    140 Ola Carlsson             Köping-Kolsva OK 1           1:04:18    26:35  7:04:07
  289    318 Joachim Friberg          Istrums SK 1                 1:04:27    26:44  6:31:23
  290    150 Jyrki Muukkonen          Keravan Urheilijat 1         1:04:30    26:47  6:43:36
  291    319 Lars Karlsson            OK Skogsstjärnan 1           1:04:31    26:48  7:04:19
  292    124 Tuomo Reinivuo           Paimion Rasti 2              1:04:44    27:01  6:16:26
  293    260 Adam Haglund             Leksands OK 3                1:04:45    27:02  7:21:26
  294    137 Anders Storbråten        IFK Lidingö SOK 3            1:04:50    27:07  6:18:27
  295    295 Thorbjörn Gustavsson     Tjällmo-Godegård 2           1:05:08    27:25  6:40:03
  296    211 Robert Fredriksen        NTNUI 5                      1:05:10    27:27  7:26:23
  297    226 Jonas Pålsson            K3 IF 1                      1:05:19    27:36  8:55:59
  298    202 Fredrik Huldt            Tumba-Mälarhöjden 3          1:05:54    28:11      Dsq
  299    151 Patrick McGrail          OK Pan Århus 2               1:06:03    28:20  6:10:12
  300    315 Henning Carlsen          OK Moss 1                    1:06:33    28:50  7:36:12
  301    276 Henric Brohede           OK Tyr 2                     1:06:44    29:01  6:55:34
  302    232 Mikko Rankinen           Västerbergslagen 1           1:06:56    29:13  6:42:49
  303    316 Mattias Linell           IF Thor 2                    1:07:03    29:20  7:43:26
  304    279 Per Hentze               Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:07:04    29:21  8:05:52
  305    206 Anders Johansson         NAIS OK 1                    1:07:18    29:35  8:17:51
  306    190 Anders Berg              Bromma-Vällingby 1           1:07:37    29:54  6:21:10
  307    221 Tero Salonen             Hauhon Sisu 1                1:08:15    30:32  6:35:16
  308    231 Martin Hallberg          Lidköpings VSK 1             1:08:16    30:33  7:53:36
  309    270 Robert Östlund           Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:10:11    32:28  8:02:24
  310    217 Aleksi Salonen           MS Parma 3                   1:10:31    32:48  7:10:24
  311    170 Scott Collier            Jesus Orienteering 1         1:10:53    33:10  8:14:38
  312    347 Patrik Hellblom          OK Triangeln 1               1:11:03    33:20  6:08:29
  313    256 Frank Rasmussen          FarumTisvilde SpringCup 3    1:11:39    33:56  8:40:09
  314    193 Agnete Nummedal          BSI Orientering 1            1:12:22    34:39  6:52:24
  315    339 Asko Karjalainen         Iitin Pyrintö 1              1:12:24    34:41      Dsq
  316    291 Niklas Österlund         IK Ymer/Bredared 1           1:13:06    35:23  6:37:34
  317    282 Anders Högmo             Reilut Miehet Havumetsien 1  1:14:14    36:31  8:11:37
  318    176 Rasmus Bäck              Trosabygdens OK 1            1:15:45    38:02  8:18:42
  319    210 Asbjørn Bjørgum          NTNUI 4                      1:17:09    39:26  8:09:06
  320    119 Anders Rosén             Stigmännen Karlshamn 1       1:17:14    39:31  7:22:49
  321    164 Janus Karchewitz         Hyvinkään Rasti 2            1:18:01    40:18      Dsq
  322    187 Eero Niemi               Skogslöparna 2               1:18:14    40:31  8:47:24
  323    223 Lars Klyve               Oppsal Orientering 1         1:18:20    40:37  7:26:47
  324    320 Marius Martinsen         OTO/Sandefjord 1             1:18:41    40:58      Dsq
  325    179 R Ø Jensen               Hærens Officersskole 1       1:26:38    48:55 11:22:52
  326    219 Odd Resser               Kongsberg O-lag 2            1:30:07    52:24  9:17:09
  327    174 Stian Jensen             Sarpsborg OL 1               1:32:48    55:05  9:53:20
  328    214 Knut Erik Snilsberg      NTNUI 8                      1:36:28    58:45  9:42:19
  329    308 Fredrik Holmström        Centrum OK 1                 1:37:21    59:38  8:44:48
  330    172 Jesper Ivarsson          Østmarka OK 3                1:37:25    59:42  9:07:12
  331    216 Ivar Marthinusse N.N.    NTNUI 10                     1:39:11  1:01:28  9:25:33
  332    265 Linda Skog               OK Reftele 1                 1:43:48  1:06:05  9:17:05
  333    215 Michael Helmecke         NTNUI 9                      2:35:50  1:58:07      Dsq
  334    180 M Juncher                Hærens Officersskole 2       2:50:15  2:12:32      Dsq

---  Ej godkända lag ---

         115 Matti Raula              Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         134 Audun Resser             Kongsberg O-lag 1                Dsq      Dsq
         135 Joakim Millegård         Sävedalens AIK 2                 Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Helge Bakkehøi           Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Olof Hedberg             Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         205 Jouni Vidqvist           Mäntsälän Urheilijat 1           Dsq      Dsq
         213 Ken Roger Ervik          NTNUI 7                          Dsq      Dsq
         241 Sverker Tirén            Soik Hellas 2                    Dsq      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.