10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) sträcka 4 - Radio 3 (2008-04-27 13:37:41)

    1     19 Sigge Lundedal Jensen    OK Denseln 1                 4:10:54     0:00         
    2     80 Topi Anjala              Ikaalisten NV 1              4:10:59     0:05         
    3     11 Fredrik Johansson        IFK Lidingö SOK 1            4:11:03     0:08         
    4      4 Michal Horacheck         Södertälje-Nykvarn 1         4:11:03     0:09         
    5     29 Antti Parjanne           LYNX 1                       4:11:05     0:11         
    6     22 Daniel Wernersson        Göteborg-Majorna 1           4:11:05     0:11         
    7     24 Sergey Gorokhov          Rasti-Kurikka 1              4:11:05     0:11         
    8     18 Jakob Lööf               OK PAN-Kristianstad 1        4:11:07     0:13         
    9     21 Rasmus Djurhuus          Kristiansand OK 1            4:11:07     0:13         
   10     16 Jarkko Huovila           Tampereen Pyrintö 1          4:11:09     0:15         
   11     25 Vyacheslav Mukhidinov    Turun Metsänkävijät 1        4:11:09     0:15         
   12      2 Jouni Kahelin            Vaajakosken Terä 1           4:11:10     0:16         
   13      9 Mattias Karlsson         IK Hakarpspojkarna 1         4:11:11     0:17         
   14     28 Patrik Martner           Leksands OK 1                4:11:12     0:17         
   15      7 Tapio Perä               Rajamäen Rykmentti 1         4:11:12     0:18         
   16     12 Erik Eriksson            IFK Moras OK 1               4:11:14     0:20         
   17     32 Håkan Gunnarsson         OK Orion 1                   4:11:14     0:20         
   18      1 Sami Hämälistö           Halden Skiklubb 1            4:11:15     0:21         
   19      5 Tomas Stenström          OK Linné 1                   4:11:18     0:24         
   20     58 Johan Hellman            Vänersborgs SK 1             4:11:18     0:24         
   21     79 Janis Krumins            Turun Metsänkävijät 2        4:11:19     0:25         
   22     64 Johan Bäckman            OK Orient 1                  4:11:21     0:27         
   23     17 Mattias Mårts            Stora Tuna OK 1              4:11:25     0:31         
   24     38 Jonas Engström           OK Hällen 1                  4:11:25     0:31         
   25     72 Per Olaussen             Fredrikstads SK 1            4:11:28     0:34         
   26     56 Gjermund Glesnes         Nydalens Skiklub 1           4:11:37     0:43         
   27     46 Gabor Domonyik           Söders SOL-Tyresö 1          4:11:38     0:43         
   28     14 Simon Fröjdö             Paimion Rasti 1              4:11:53     0:59         
   29     23 Erik Rost                Malungs OK 1                 4:15:15     4:21         
   30     27 Jesper Lysell            Rehns BK 1                   4:15:16     4:22         
   31     39 Neil Northrop            Västerås SOK 1               4:15:32     4:38         
   32     35 Christian Christensen    OK Pan Århus 1               4:15:37     4:43         
   33      3 Miika Hernelahti         Kalevan Rasti 1              4:15:39     4:45         
   34     51 Matti Karhulahti         Turun Suunnistajat 1         4:15:43     4:49         
   35    121 Christian Rogenmoser     OK Rodhen 1                  4:15:49     4:55         
   36     13 Eirik Watterdal          Bækkelaget SK 1              4:15:54     5:00         
   37     20 Mikko Heinonen           MS Parma 1                   4:16:05     5:11         
   38    120 Robert Westman           OK Alehof 1                  4:16:19     5:25         
   39    158 Jimmy Larsson            Malungs OK 2                 4:22:17    11:23         
   40     61 Joel Sjölander           IFK Umeå 1                   4:22:20    11:25         
   41     15 Leonid Novikov           DELTA 1                      4:23:57    13:03         
   42     33 Oskar Svärd              Ulricehamns OK 1             4:23:58    13:04         
   43     10 Thomas Asp               IFK Göteborg 1               4:24:00    13:06         
   44     30 Henrik Jansson           OK Tisaren 1                 4:24:00    13:06         
   45     31 Peter Hemmyr             Järla IF OK 1                4:24:01    13:07         
   46     84 Timmo Tammemäe           OK Roslagen 1                4:24:02    13:08         
   47     65 Filip Dahlgren           Hagaby GoIF 1                4:24:04    13:10         
   48     47 Petteri Laitinen         Kangasala SK 1               4:24:06    13:12         
   49     44 Jani Virta               IF Sibbo-Vargarna 1          4:24:09    13:14         
   50    114 Ola Marius Pedersen      Ås-UMB Orientering 1         4:24:20    13:25         
   51     94 Martin Vana              Tampereen Pyrintö 2          4:24:22    13:28         
   52     43 Petteri Väänänen         Kalevan Rasti 2              4:24:25    13:31         
   53     52 Eero Jäppinen            Anttolan Urheilijat 1        4:24:27    13:33         
   54    165 Johan Asphjell Bjørnaas  Frol IL 1                    4:24:33    13:39         
   55     37 Erik Fabritius           Hiisirasti 1                 4:24:36    13:42         
   56     62 Christian Håkansson      Ronneby OK 1                 4:24:37    13:42         
   57     86 Torbjørn Sagberg         IL Tyrving 1                 4:24:58    14:04         
   58    105 Mantas Rimkus            Soik Hellas 1                4:25:19    14:25         
   59    200 Tobias Åslund            Domnarvet/Kvarnsv. 1         4:25:23    14:29         
   60    340 Peter Aronsson           Linköpings OK 1              4:25:30    14:36         
   61     57 Emil Andersson           Ärla IF 1                    4:27:28    16:34         
   62     26 Petri Saari              Lapuan Virkiä 1              4:27:28    16:34         
   63     85 Johan Ställberg          Tullinge SK 1                4:27:29    16:35         
   64    347 Jürgen Einpaul           OK Triangeln 1               4:27:30    16:36         
   65     41 Jan Mrázek               FK Friskus-Varberg 1         4:27:31    16:36         
   66    113 Slawomir Wozniak         Kalmar OK 1                  4:27:31    16:37         
   67     48 Martin Piják             Helsingin Suunnist. 1        4:27:34    16:40         
   68     40 Marcus Persson           OK Linné 2                   4:27:38    16:44         
   69     78 Oskar Carlborg           Nyköpings OK 1               4:27:38    16:44         
   70    311 Mattias Karlsson         Växjö OK 1                   4:27:41    16:47         
   71     69 Mate Kerenyi             Rajamäen Rykmentti 2         4:27:45    16:51         
   72    103 Emil Folino Nielsen      OK Denseln 2                 4:27:47    16:52         
   73     75 Istvan Zsebehazy         Østmarka OK 1                4:27:48    16:54         
   74     87 Markus Martinelle        Gävle OK 1                   4:27:48    16:54         
   75    123 Søren Bobach             Halden Skiklubb 2            4:28:06    17:12         
   76    243 Peter Skalberg           Gotlands Bro/Visborg 1       4:28:06    17:12         
   77     82 Per Jonhed               KFUM Örebro OK 1             4:28:14    17:20         
   78    168 Fredrik Johansson        Bredaryds SOK 1              4:28:17    17:23         
   79    205 Lauri Sorsa              Mäntsälän Urheilijat 1       4:28:20    17:26         
   80    108 Erik Lundh               OK PAN-Kristianstad 2        4:28:49    17:55         
   81    127 Even Skårholen           Løten o-lag 1                4:33:07    22:13         
   82    133 Beat Roth                Leksands OK 2                4:33:08    22:14         
   83    181 Timo Sivill              Vaajakosken Terä 2           4:33:10    22:16         
   84     49 Alexander Kharchenko     Hämeenlinnan Suunnist. 1     4:33:10    22:16         
   85     81 Anders Jansson           Täby Ok 1                    4:33:12    22:18         
   86    146 Christian Olsson         OK Tranan 1                  4:33:12    22:18         
   87    122 Henrik Törnqvist         Arboga OK 1                  4:33:16    22:22         
   88    101 Rajnosek Zdenek          Södertälje-Nykvarn 2         4:33:18    22:24         
   89     60 Per-Anders Eggertsen     IFK Göteborg 2               4:33:26    22:32         
   90    151 Rasmus Oscar             OK Pan Århus 2               4:33:33    22:39         
   91    310 David Engström           OK Orion 2                   4:33:33    22:39         
   92    299 Mats Röjgård             OK Kolmården 1               4:33:35    22:41         
   93    341 Per Magnusson            Linköpings OK 2              4:34:12    23:18         
   94     83 Seppo Mäkinen            Pellon Ponsi 1               4:34:14    23:20         
   95     34 Mårten Ohlsson           Norbergs OK 1                4:34:15    23:21         
   96     98 Tuukka Tuomala           Rastivarsat 1                4:34:25    23:31         
   97     53 Jarkko Saarinen          DELTA 2                      4:38:17    27:23         
   98     45 Magnus Johansson         Jämsän Retki-Veikot 1        4:38:19    27:24         
   99     95 Per Vestling             OK Kåre 1                    4:38:20    27:26         
  100     91 Anders Bäckström         IF Femman 1                  4:38:21    27:27         
  101     66 Veli-Matti Rintala       MS Parma 2                   4:38:25    27:31         
  102    124 Oskari Heiskanen         Paimion Rasti 2              4:38:31    27:36         
  103     93 Aapo Laiho               Vehkalahden Veikot 2         4:38:31    27:37         
  104    190 Henrik Wiklund           Bromma-Vällingby 1           4:38:33    27:39         
  105     96 Emil Backlund            Dalaportens OL 1             4:38:34    27:40         
  106    107 Linus Åberg              Tjällmo-Godegård 1           4:38:52    27:58         
  107    143 Jaakko Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     4:38:55    28:01         
  108    192 Niklas Saramäki          LYNX 2                       4:38:58    28:04         
  109    175 Stefan Jonsson           OK Klyftamo 1                4:39:00    28:06         
  110    203 Öystein Pettersen        Kristiansand OK 2            4:40:09    29:15         
  111     88 Mattias Allared          Tumba-Mälarhöjden 1          4:40:10    29:16         
  111    307 Jansi Edstrøm            Lillomarka O-lag 1           4:40:10    29:16         
  113    129 Joakim Engström          IFK Moras OK 2               4:40:12    29:17         
  114    207 Markku Siponen           Siilin Rasti 1               4:40:14    29:20         
  115    304 Pontus Ahonen            OK Tor 1                     4:40:16    29:22         
  116    272 Andreas Phersson         IK Gandvik 1                 4:40:17    29:23         
  117     89 Ivan Forsgren            OK Tisaren 2                 4:40:21    29:26         
  118     73 Jonathan Alm             Järfälla OK 1                4:40:24    29:30         
  119     54 Robin Fröberg            Pargas IF 1                  4:40:26    29:32         
  120    109 Ola Lind                 IF Thor 1                    4:40:43    29:49         
  121    137 Nils Malm                IFK Lidingö SOK 3            4:41:06    30:12         
  122    112 Kamil Wlodarczyk         Nybro OK 1                   4:42:57    32:03         
  123     74 Ivaylo Kamenarov         Stora Tuna OK 2              4:42:59    32:05         
  124    262 Lars Øyvind Amundsen     Trøsken/Sarpsborg 1          4:43:02    32:08         
  125     97 Duncan Archer            Göteborg-Majorna 2           4:43:02    32:08         
  126    104 Rikard Pentonen          Hestra IF 1                  4:43:04    32:10         
  127    130 Ola Berger               Wing OK 1                    4:43:09    32:15         
  128     59 Fredrik Weihard          Sävedalens AIK 1             4:43:12    32:18         
  129    157 Joacim Carlsson          Halden Skiklubb 98           4:43:15    32:21         
  130    106 Simo Mertanen            Lappeen Riento 1             4:43:15    32:21         
  131     70 Anders Lindberg          OK Tyr 1                     4:43:17    32:23         
  132    333 Heikki Kettunen          Veikon Pamaus 1              4:43:18    32:24         
  133    186 Stefan Sjölund           Skogslöparna 1               4:43:21    32:26         
  134     92 Juha Fränti              Kokkolan Suunnist. 1         4:43:24    32:29         
  135    111 Sune Södergrann          Tullinge SK 2                4:43:25    32:31         
  136    248 Mikko Lehto              Maarian Mahti 1              4:43:30    32:36         
  137     77 Eirik K Hovind           Raumar O-lag 1               4:43:37    32:43         
  138    267 Kent Ohlsson             Haninge SOK 1                4:44:14    33:20         
  139    296 Andreas Fredriksson      Attunda OK 1                 4:44:26    33:32         
  140    287 Niklas Alveus            Jönköpings OK 1              4:44:27    33:32         
  141    283 Nicklas Olsson           Skåneslättens OL 1           4:44:28    33:34         
  142     99 Erik Tholén              OK Skogshjortarna 1          4:44:40    33:46         
  143    160 Richard Tengström        Vänersborgs SK 2             4:44:40    33:46         
  144    152 Magnus Nordström         OK Älvsjö Örby 1             4:45:09    34:15         
  145    197 Maciej Jasinski          Rehns BK/Alfta-Ösa 1         4:48:56    38:01         
  146    118 Dawid Stefanski          Polish Junior Team 1         4:48:57    38:03         
  147    221 Aki Ylitalo              Hauhon Sisu 1                4:48:58    38:04         
  148     50 Tim Falck Weber          FarumTisvilde SpringCup 2    4:49:53    38:59         
  149    134 Harri Luchsinger         Kongsberg O-lag 1            4:52:12    41:17         
  150    148 Linus Larsson            FK Göingarna 1               4:52:56    42:01         
  151    147 Sebastian Ljungdahl      Hjärnarps GH OL 1            4:52:56    42:02         
  152    318 Tony Larsson             Istrums SK 1                 4:53:00    42:06         
  153     71 Antti Kiljunen           Joutsenon Kullervo 1         4:53:01    42:07         
  154    293 Daniel Johansson         Falkenbergs OK 1             4:53:02    42:08         
  155    338 Erik S Molenaar          Modum 1                      4:53:05    42:11         
  156    135 Henrik Sandén            Sävedalens AIK 2             4:53:07    42:13         
  157    185 Fredrik Jönsson          Motala AIF-OL 1              4:53:09    42:15         
  158    291 Oskar Eklöf              IK Ymer/Bredared 1           4:53:11    42:16         
  159    209 Anders Henriksson        NTNUI 3                      4:53:13    42:19         
  160    144 Andis Laveikis           OK Klemmingen 1              4:53:15    42:21         
  161    178 Kristian Bredesen        Fossum IF 1                  4:53:16    42:22         
  162     90 Knut Sveinung Rekaa      NTNUI 2                      4:54:42    43:48         
  163    102 Jouni Heinonen           Valkeakosken Haka 1          4:54:44    43:50         
  164     76 Olov Vikström            Sundsvalls OK 1              4:57:40    46:45         
  165    305 Bengt Langels            Skarpnäcks OL 1              4:58:32    47:38         
  166    344 Lars Karlsson            OK Hammaren 1                4:58:34    47:40         
  167    128 Sampo Sillanpää          Hyvinkään Rasti 1            4:58:36    47:42         
  168    116 Erik Helander            OK Roxen 1                   4:58:40    47:46         
  169    232 Per Lovang               Västerbergslagen 1           4:59:30    48:36         
  170     55 Johan Persson            OK Skogsfalken 1             5:01:41    50:47         
  171    238 Torgny Rundlöf           Väsby OK 1                   5:01:46    50:52         
  172    321 Fredrik Lindgren         IK Hakarpspojkarna 3         5:01:48    50:54         
  173    295 Petter Irewall           Tjällmo-Godegård 2           5:01:51    50:57         
  174    263 Stefan Forsgren          OK Nolaskogsarna 1           5:01:54    51:00         
  175    281 Hampus Olesund           OK Landehof 1                5:01:58    51:04         
  176    285 John Svanberg            OK Södertörn 1               5:01:59    51:05         
  177    222 Jonas Pettersson         Hagaby GoIF 2                5:02:14    51:20         
  178    136 Johan Hasselmark         Snättringe SK 1              5:03:56    53:02         
  179    275 Carl-Henrik Rost         Östersunds OK 1              5:04:02    53:08         
  180    188 Lars Gustavsson          Hammarby IF OF 1             5:04:13    53:19         
  181    150 Markus Airila            Keravan Urheilijat 1         5:04:46    53:52         
  181    235 Dan Engberg              Järla IF OK 2                5:04:46    53:52         
  183    289 Stephan Dlabaja          Söders SOL-Tyresö 2          5:04:51    53:56         
  184    193 Erlend Moster Knudsen    BSI Orientering 1            5:04:54    54:00         
  185    208 Ove Sætra                IL Tyrving 2                 5:04:58    54:04         
  186    159 Jonas Lundberg           Göteborg-Majorna 3           5:05:06    54:12         
  187    228 Zdenek Mazal             OK Ravinen 2                 5:05:22    54:27         
  188    261 Tom Bergan               OSI Orientering 1            5:05:22    54:28         
  189    162 Carl Axelsson            SOL Tranås 1                 5:05:34    54:40         
  190    277 Thomas Bedin             Indre Östfold OK 1           5:05:36    54:42         
  191    230 Mats Sundbüe             Strängnäs-Malmby 1           5:05:44    54:49         
  192    236 Anders Platt             Järla IF OK 3                5:06:27    55:33         
  193    154 Thomas Lilja             OK Denseln 3                 5:06:40    55:46         
  194    223 Stoyan Tsarski           Oppsal Orientering 1         5:07:50    56:56         
  195    126 Stefan Olofsson          Västerås SOK 2               5:11:08  1:00:14         
  196    300 Rasmus Grönlund          Lunds OK 1                   5:11:12  1:00:18         
  197    217 Mikko Heikelä            MS Parma 3                   5:11:34  1:00:39         
  198    269 Andreas Nordfors         Stora Tuna OK 3              5:12:17  1:01:22         
  199    314 Kent Lundvall            Vallentuna-Össeby 1          5:12:21  1:01:27         
  200    141 Lars Axelsson            Hjobyg./Hagen/Tibro 1        5:12:24  1:01:30         
  201    312 Marcus Johnsson          OK Kullingshof 1             5:14:07  1:03:13         
  202    110 Gaute Stavik             Nydalens Skiklub 2           5:16:18  1:05:24         
  203    306 Per Aspegren             OK Kontinent 1               5:16:20  1:05:26         
  204    258 Pasi Pesola              OK Botnia 1                  5:16:20  1:05:26         
  205    276 Erik Råberg              OK Tyr 2                     5:16:22  1:05:28         
  206    257 Jonas Sundberg           Söderhamns OK 1              5:17:03  1:06:09         
  207    145 Franz Andersson          Uddevalla OK 1               5:17:05  1:06:11         
  208    237 Christer Casselsjö       IFK Göteborg 3               5:21:38  1:10:44         
  209    139 Niko Olin                Pihkaniskat 1                5:21:43  1:10:49         
  210    328 Mattias Carlsson         IK Trenne/OK Nackhe 1        5:22:23  1:11:29         
  211    153 Sonny Pettersson         Rånäs OK 1                   5:22:27  1:11:33         
  212    201 Martin Margold           Tumba-Mälarhöjden 2          5:22:35  1:11:41         
  213    125 Christian Nilsson        OK Löftan 1                  5:22:40  1:11:46         
  214    167 Tero Leppämäki           Saarijärven Pullistus 1      5:22:46  1:11:52         
  215    138 Ingemar Neuhauser        Eksjö SOK 1                  5:22:49  1:11:55         
  216    140 John Hedlund             Köping-Kolsva OK 1           5:22:57  1:12:03         
  217    253 Timo Jukkola             Rastikarhut 1                5:22:58  1:12:04         
  218    199 Rikard Larsson           Forsa OK 1                   5:23:06  1:12:11         
  219    278 Tomas Johansson          OK Hällen 2                  5:23:16  1:12:22         
  220    220 Per Jansson              OK Djerf 1                   5:23:18  1:12:24         
  221    302 Andreas Eriksson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     5:23:18  1:12:24         
  222    132 Stefan Aronsson          KFUM Örebro OK 2             5:23:21  1:12:27         
  223    119 Åke Larsson              Stigmännen Karlshamn 1       5:23:23  1:12:29         
  224    254 Pär Hedlund              IFK Enskede 1                5:23:29  1:12:35         
  225    319 Fredrik Johansson        OK Skogsstjärnan 1           5:23:46  1:12:52         
  226    240 Johan Knubbe             Markbygdens OK 1             5:25:01  1:14:07         
  227    183 Lennart Cedervärn        Ulricehamns OK 2             5:25:02  1:14:08         
  228    244 Magnus Hallblom          OK Tisaren 3                 5:25:07  1:14:13         
  229    323 Bjørn Tore Mathisen      Larvik/POL 1                 5:27:00  1:16:06         
  230    332 Emil Svalbring           Målilla/Björkfors/Hultsfred  5:28:35  1:17:41         
  231    259 Carl Persson             Täby Ok 2                    5:28:37  1:17:43         
  232    324 Steinar Bakken           Lillehammer OK 1             5:28:43  1:17:48         
  233    342 Tomas Boman              Linköpings OK 3              5:30:39  1:19:45         
  234    173 Kenneth Jönsson          Tullinge SK 3                5:31:21  1:20:27         
  235    337 Hans Christian Skogholt  Konnerud I.L. 1              5:31:21  1:20:27         
  236    334 Erik Johansson           Falköpings AIK OK 1          5:31:23  1:20:29         
  237    330 Arne Vilberg             Bækkelaget SK 2              5:31:53  1:20:58         
  238    211 Erik Fristad Drageset    NTNUI 5                      5:31:55  1:21:01         
  239    260 Olle Axelsson            Leksands OK 3                5:31:56  1:21:02         
  240    189 Anders Westberg          Säterbygdens OK 1            5:35:24  1:24:30         
  241    182 Shein Alexander          Kuzmolovo 110% 1             5:38:03  1:27:09         
  242    317 Geir Orderud             Ringerike o-lag 1            5:38:04  1:27:10         
  243    251 Johan Svensson           OK Vilse - 87 1              5:38:06  1:27:12         
  244    271 Michael Hertin           Ankarsrum/Gamleby/Västervik  5:38:10  1:27:16         
  245    298 Ari-Pekka Lassila        Vetelin Urheilijat 1         5:38:14  1:27:20         
  246    245 Per Edström              Härnösands OK 1              5:38:40  1:27:46         
  247    280 Håvard Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2         5:40:20  1:29:26         
  248    117 Martin Bellander         Gustavsbergs OK 1            5:45:35  1:34:40         
  249    264 Anders Johansson         Kungälv/Stenungs./Sjövalla   5:47:56  1:37:02         
  250    297 Björn Carlheim           Attunda OK 2                 5:47:57  1:37:03         
  251    326 Jan Moberg               Gävle OK 2                   5:47:59  1:37:05         
  252    250 Erik Åhlin               OK Måsen 1                   5:47:59  1:37:05         
  253    142 Emil Blomberg            Nyköpings OK 2               5:48:20  1:37:26         
  254    292 Björn Karlsson           OK Orinto 1                  5:48:24  1:37:29         
  255    249 Lars Henriksson          Sundsvalls OK 2              5:48:33  1:37:39         
  256    161 Ulf Eriksson             Norbergs OK 2                5:48:53  1:37:59         
  257    224 Peter Fors               OK Grip 1                    5:49:29  1:38:35         
  258    169 Magnus Sneitz            Järfälla OK 2                5:49:47  1:38:53         
  259    163 Boris Granovskiy         Cambridge Sports 1           5:51:08  1:40:14         
  260    315 Per Øyvind Steffensen    OK Moss 1                    5:51:44  1:40:50         
  261    227 Hannu Arki               Turun Metsänkävijät 3        5:53:05  1:42:10         
  262    166 Henrik Ortman            Västerås SOK 3               5:54:39  1:43:44         
  263    204 Håvard B. Stormoen       Kristiansand OK 3            5:55:04  1:44:09         
  264    274 Robert Lövdahl           FK Boken 1                   5:55:14  1:44:20         
  265    322 Göran Randau             IK Hakarpspojkarna 4         5:55:15  1:44:21         
  266    194 Anders Lindqvist         Sundbybergs IK 1             5:55:25  1:44:31         
  267    316 Daniel Andersson Olm     IF Thor 2                    5:55:31  1:44:36         
  268    252 Pontus Bergström         OK Österåker 1               5:55:33  1:44:39         
  269    286 Urban Risberg            Eskilstuna OL 1              5:57:10  1:46:16         
  270    255 Jörgen Nyman             Ok Raseborg 1                5:57:10  1:46:16         
  271    268 Magnus Johansson         IFK Lidingö SOK 4            5:57:12  1:46:18         
  272    343 Peep Otstavel            Jüriöö 1                     5:57:40  1:46:46         
  273    335 Markus Ullman            OK Alehof 2                  5:57:41  1:46:47         
  274    273 Erik Sand                IK Gandvik 2                 5:57:43  1:46:48         
  275    210 Martin Hoset             NTNUI 4                      6:07:23  1:56:29         
  276    288 Jan Erik Ceder           Jönköpings OK 2              6:07:27  1:56:33         
  277    229 Stefan Berg              OK Ravinen 3                 6:07:40  1:56:45         
  278    155 Steinar Holt             Halden Skiklubb 3            6:07:40  1:56:46         
  279    290 Fredrik Nordström        OK Älgen 1                   6:15:17  2:04:23         
  280    231 Simon Sanderi            Lidköpings VSK 1             6:15:17  2:04:23         
  281    331 Markku Isokoski          Ylivieskan Kuula 1           6:15:19  2:04:25         
  282    327 Bo Gustavsson            OK Tylöskog 1                6:18:14  2:07:20         
  283    176 Johan Wänström           Trosabygdens OK 1            6:18:17  2:07:22         
  284    308 Peter Enander            Centrum OK 1                 6:18:46  2:07:52         
  285    233 Henrik Flordal           Katrineholms OK 1            6:18:47  2:07:53         
  286    241 Sergej Osipov            Soik Hellas 2                6:18:58  2:08:04         
  287    270 Marcus Mattsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  6:19:45  2:08:51         
  288    284 Jussi Leskinen           Tio rättens män 1            6:20:54  2:10:00         
  289    282 Bob Hill                 Reilut Miehet Havumetsien 1  6:20:59  2:10:05         
  290    279 Roger Ivarsson           Fjärås AIK/IF Rigor 1        6:20:59  2:10:05         
  291    170 Ian Cumpstey             Jesus Orienteering 1         6:21:00  2:10:06         
  292    246 Jussi Laurila            Jalasjärven Jalas 1          6:25:31  2:14:37         
  293    206 Thomas Pettersson        NAIS OK 1                    6:30:35  2:19:41         
  294    303 Torbjörn Karlsson        Boxholm-Mjölby OL 1          6:43:57  2:33:02         
  295    256 Johan Holkmann Jakobsen  FarumTisvilde SpringCup 3    6:49:25  2:38:30         
  296    187 Stefan Ivarsson          Skogslöparna 2               6:49:54  2:39:00         
  297    172 Dag Haugland             Østmarka OK 3                6:50:00  2:39:05         
  298    265 Andreas Samuelsson       OK Reftele 1                 6:55:57  2:45:03         
  299    196  N.N.                    Korven Honka 1               6:56:01  2:45:06         
  300    195 Peter Ehrlin             Sundbybergs IK 2             7:02:37  2:51:43         
  301    226 Daniel Andersson         K3 IF 1                      7:02:43  2:51:49         
  302    218 Antti Puro               Turun NMKY 1                 7:07:45  2:56:50         
  303    345 Kristian Lundgren        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  7:11:01  3:00:07         
  304    219 Espen Løe                Kongsberg O-lag 2            7:12:26  3:01:32         
  305    301 Samuel Tranemyr          Lunds OK 2                   7:12:37  3:01:43         
  306    213 Ida Hjort                NTNUI 7                      7:18:46  3:07:52         
  307    239 Honkie Darling           LiTHe Vilse 1                7:20:59  3:10:05         
  308    214 Ørjan Fossmark Lohne     NTNUI 8                      7:21:01  3:10:07         
  309    174 Thormod Jensen           Sarpsborg OL 1               7:39:10  3:28:16         
  310    294 Anders Bengtsson         Falkenbergs OK 2             7:40:22  3:29:28         
  311    212 Lars Fjøra Fjærvold      NTNUI 6                      8:02:44  3:51:50         
  312    179 M Oxbøl                  Hærens Officersskole 1       9:08:58  4:58:04         

---  Ej godkända lag ---

         164 Kim Näs                  Hyvinkään Rasti 2                Dsq      Dsq
         180 P-H V Broch              Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         247 Torbjörn Norén           OK Enen/Tierps SOK 1         5:38:32      Dsq
         266 Jan Aldén                Akilles OK 1                 6:07:30      Dsq
         309 Christer Holm            OK Roslagen 2                5:38:24      Dsq
         149 Mikko Pirilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2     5:52:41      Dsq
         198 Ulf Bering               Helsingborgs SOK 1           5:23:39      Dsq
         202 Conny Axelsson           Tumba-Mälarhöjden 3          8:02:41      Dsq
         313 Clas Caspar              Ärla IF 2                    7:29:03      Dsq
          68 Andrew Quin              IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Per Wiréhn               Dalaportens OL 2             6:07:21      Dsq
         215 Christoph Eichert        NTNUI 9                      9:51:46      Dsq
         325 Jerker Loré              Svaide Roma SOK 1            5:54:37      Dsq
         339 Niila Ahokas             Iitin Pyrintö 1              5:31:46      Dsq
          36 Nick Barrable            OK Ravinen 1                 4:43:13      Dsq
         115 Mikko Savelainen         Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Rein Ole Jørgensen       Østmarka OK 2                6:20:56      Dsq
         184 Jacob Svensson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Magne Lund Hansen        OTO/Sandefjord 1             5:27:04      Dsq
         329 Panu Haaramo             Espoon Suunta 1              5:30:40      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.