10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) tid på sträcka 4 (2008-04-27 13:37:41)

    1     23 Erik Rost                Malungs OK 1                 1:30:18     0:00  4:40:42
    2      5 Tomas Stenström          OK Linné 1                   1:32:18     2:00  4:36:27
    3     29 Antti Parjanne           LYNX 1                       1:32:23     2:05  4:36:39
    4     58 Johan Hellman            Vänersborgs SK 1             1:32:50     2:32  4:36:45
    5     28 Patrik Martner           Leksands OK 1                1:33:03     2:45  4:36:52
    6     38 Jonas Engström           OK Hällen 1                  1:33:13     2:55  4:36:24
    7     79 Janis Krumins            Turun Metsänkävijät 2        1:33:16     2:58  4:36:58
    8     22 Daniel Wernersson        Göteborg-Majorna 1           1:33:20     3:02  4:36:31
    9     21 Rasmus Djurhuus          Kristiansand OK 1            1:33:24     3:06  4:36:54
   10     24 Sergey Gorokhov          Rasti-Kurikka 1              1:33:30     3:12  4:36:28
   10     25 Vyacheslav Mukhidinov    Turun Metsänkävijät 1        1:33:30     3:12  4:36:38
   12      7 Tapio Perä               Rajamäen Rykmentti 1         1:33:31     3:13  4:37:00
   13     27 Jesper Lysell            Rehns BK 1                   1:33:36     3:18  4:40:29
   14      9 Mattias Karlsson         IK Hakarpspojkarna 1         1:33:37     3:19  4:36:23
   15     11 Fredrik Johansson        IFK Lidingö SOK 1            1:33:38     3:20  4:36:22
   16     80 Topi Anjala              Ikaalisten NV 1              1:33:44     3:26  4:36:26
   17      6 Tuomas Kari              Angelniemen Ankkuri 1        1:33:48     3:30  4:36:48
   18     16 Jarkko Huovila           Tampereen Pyrintö 1          1:33:52     3:34  4:36:21
   19     35 Christian Christensen    OK Pan Århus 1               1:33:54     3:36  4:40:40
   19     47 Petteri Laitinen         Kangasala SK 1               1:33:54     3:36  4:48:49
   21      8 Arto Ylä-Kotola          Vehkalahden Veikot 1         1:34:03     3:45  4:36:51
   22      1 Sami Hämälistö           Halden Skiklubb 1            1:34:06     3:48  4:36:35
   23    243 Peter Skalberg           Gotlands Bro/Visborg 1       1:34:07     3:49  4:53:54
   24      3 Miika Hernelahti         Kalevan Rasti 1              1:34:12     3:54  4:41:07
   25     18 Jakob Lööf               OK PAN-Kristianstad 1        1:34:15     3:57  4:36:09
   25     64 Johan Bäckman            OK Orient 1                  1:34:15     3:57  4:37:12
   27    123 Søren Bobach             Halden Skiklubb 2            1:34:17     3:59  4:53:49
   28     72 Per Olaussen             Fredrikstads SK 1            1:34:22     4:04  4:37:10
   29     31 Peter Hemmyr             Järla IF OK 1                1:34:24     4:06  4:48:38
   30     12 Erik Eriksson            IFK Moras OK 1               1:34:29     4:11  4:36:16
   30     65 Filip Dahlgren           Hagaby GoIF 1                1:34:29     4:11  4:48:44
   32     10 Thomas Asp               IFK Göteborg 1               1:34:32     4:14  4:48:43
   33     15 Leonid Novikov           DELTA 1                      1:34:37     4:19  4:48:39
   34     33 Oskar Svärd              Ulricehamns OK 1             1:34:44     4:26  4:48:46
   34     42 Peter Horstmann          FarumTisvilde SpringCup 1    1:34:44     4:26  4:48:52
   36     44 Jani Virta               IF Sibbo-Vargarna 1          1:34:49     4:31  4:49:04
   37     19 Sigge Lundedal Jensen    OK Denseln 1                 1:35:11     4:53  4:36:44
   38     17 Mattias Mårts            Stora Tuna OK 1              1:35:15     4:57  4:37:05
   39     46 Gabor Domonyik           Söders SOL-Tyresö 1          1:35:25     5:07  4:37:14
   40     30 Henrik Jansson           OK Tisaren 1                 1:35:34     5:16  4:48:41
   41      4 Michal Horacheck         Södertälje-Nykvarn 1         1:35:49     5:31  4:37:01
   42     32 Håkan Gunnarsson         OK Orion 1                   1:35:57     5:39  4:37:16
   43     87 Markus Martinelle        Gävle OK 1                   1:36:32     6:14  4:54:13
   44     63 David Lingfors           IK Hakarpspojkarna 2         1:36:34     6:16  4:54:12
   45    311 Mattias Karlsson         Växjö OK 1                   1:36:35     6:17  4:54:09
   46     84 Timmo Tammemäe           OK Roslagen 1                1:36:53     6:35  4:48:45
   47    103 Emil Folino Nielsen      OK Denseln 2                 1:36:55     6:37  4:54:11
   48     13 Eirik Watterdal          Bækkelaget SK 1              1:37:03     6:45  4:41:05
   49     20 Mikko Heinonen           MS Parma 1                   1:37:20     7:02  4:41:21
   50    114 Ola Marius Pedersen      Ås-UMB Orientering 1         1:37:34     7:16  4:51:38
   51     51 Matti Karhulahti         Turun Suunnistajat 1         1:37:42     7:24  4:41:03
   52      2 Jouni Kahelin            Vaajakosken Terä 1           1:37:47     7:29  4:41:24
   53    113 Slawomir Wozniak         Kalmar OK 1                  1:37:50     7:32  4:57:40
   54     75 Istvan Zsebehazy         Østmarka OK 1                1:37:57     7:39  4:54:16
   55    121 Christian Rogenmoser     OK Rodhen 1                  1:38:03     7:45  4:41:50
   56     40 Marcus Persson           OK Linné 2                   1:38:06     7:48  4:54:16
   57     26 Petri Saari              Lapuan Virkiä 1              1:38:34     8:16  4:57:29
   58     56 Gjermund Glesnes         Nydalens Skiklub 1           1:38:45     8:27  4:41:19
   59     43 Petteri Väänänen         Kalevan Rasti 2              1:38:54     8:36  4:51:42
   60     57 Emil Andersson           Ärla IF 1                    1:39:05     8:47  4:57:25
   61     14 Simon Fröjdö             Paimion Rasti 1              1:39:11     8:53  4:41:41
   62    340 Peter Aronsson           Linköpings OK 1              1:39:37     9:19  4:54:37
   63     85 Johan Ställberg          Tullinge SK 1                1:39:49     9:31  4:57:18
   64    168 Fredrik Johansson        Bredaryds SOK 1              1:39:53     9:35  4:57:37
   65     78 Oskar Carlborg           Nyköpings OK 1               1:40:16     9:58  4:57:33
   66    105 Mantas Rimkus            Soik Hellas 1                1:40:37    10:19  4:54:24
   67     48 Martin Piják             Helsingin Suunnist. 1        1:40:43    10:25  4:57:30
   68     67 Espen Fiskum             NTNUI 1                      1:40:47    10:29  4:57:25
   69     41 Jan Mrázek               FK Friskus-Varberg 1         1:41:00    10:42  4:57:15
   70     37 Erik Fabritius           Hiisirasti 1                 1:41:08    10:50  4:55:17
   71    299 Mats Röjgård             OK Kolmården 1               1:41:10    10:52  5:02:59
   72     39 Neil Northrop            Västerås SOK 1               1:41:14    10:56  4:48:46
   73     60 Per-Anders Eggertsen     IFK Göteborg 2               1:41:17    10:59  5:04:16
   74    347 Jürgen Einpaul           OK Triangeln 1               1:41:59    11:41  4:57:26
   75    158 Jimmy Larsson            Malungs OK 2                 1:42:25    12:07  4:49:17
   76    129 Joakim Engström          IFK Moras OK 2               1:42:29    12:11  5:10:28
   77    104 Rikard Pentonen          Hestra IF 1                  1:42:34    12:16  5:12:38
   78    307 Jansi Edstrøm            Lillomarka O-lag 1           1:42:43    12:25  5:10:14
   79     74 Ivaylo Kamenarov         Stora Tuna OK 2              1:42:44    12:26  5:12:31
   80    207 Markku Siponen           Siilin Rasti 1               1:42:49    12:31  5:10:23
   81     97 Duncan Archer            Göteborg-Majorna 2           1:42:53    12:35  5:12:40
   82     88 Mattias Allared          Tumba-Mälarhöjden 1          1:42:56    12:38  5:10:19
   83     82 Per Jonhed               KFUM Örebro OK 1             1:43:03    12:45  4:57:31
   84    160 Richard Tengström        Vänersborgs SK 2             1:43:04    12:46  5:12:41
   85     89 Ivan Forsgren            OK Tisaren 2                 1:43:10    12:52  5:10:29
   86    186 Stefan Sjölund           Skogslöparna 1               1:43:17    12:59  5:12:52
   87     36 Nick Barrable            OK Ravinen 1                 1:43:20    13:02      Dsq
   87    333 Heikki Kettunen          Veikon Pamaus 1              1:43:20    13:02  5:12:48
   89    106 Simo Mertanen            Lappeen Riento 1             1:43:24    13:06  5:12:51
   90    157 Joacim Carlsson          Halden Skiklubb 98           1:43:25    13:07  5:12:46
   90    203 Öystein Pettersen        Kristiansand OK 2            1:43:25    13:07  5:10:11
   92    304 Pontus Ahonen            OK Tor 1                     1:43:30    13:12  5:11:06
   93     70 Anders Lindberg          OK Tyr 1                     1:43:45    13:27  5:13:10
   94     86 Torbjørn Sagberg         IL Tyrving 1                 1:44:10    13:52  4:51:43
   95    102 Jouni Heinonen           Valkeakosken Haka 1          1:44:19    14:01  5:23:09
   96     92 Juha Fränti              Kokkolan Suunnist. 1         1:44:37    14:19  5:13:08
   97     90 Knut Sveinung Rekaa      NTNUI 2                      1:44:38    14:20  5:23:13
   98    310 David Engström           OK Orion 2                   1:44:53    14:35  5:04:19
   99     61 Joel Sjölander           IFK Umeå 1                   1:44:57    14:39  4:49:07
  100    283 Nicklas Olsson           Skåneslättens OL 1           1:45:06    14:48  5:13:20
  101     77 Eirik K Hovind           Raumar O-lag 1               1:45:32    15:14  5:12:37
  102    111 Sune Södergrann          Tullinge SK 2                1:45:35    15:17  5:13:15
  103    151 Rasmus Oscar             OK Pan Århus 2               1:46:04    15:46  5:04:09
  104    267 Kent Ohlsson             Haninge SOK 1                1:46:05    15:47  5:13:17
  105    101 Rajnosek Zdenek          Södertälje-Nykvarn 2         1:46:29    16:11  5:10:16
  106    120 Robert Westman           OK Alehof 1                  1:46:41    16:23  4:49:33
  107    108 Erik Lundh               OK PAN-Kristianstad 2        1:46:53    16:35  5:04:30
  108    181 Timo Sivill              Vaajakosken Terä 2           1:47:14    16:56  5:04:35
  109     52 Eero Jäppinen            Anttolan Urheilijat 1        1:47:20    17:02  4:51:45
  110     54 Robin Fröberg            Pargas IF 1                  1:47:30    17:12  5:10:57
  111    127 Even Skårholen           Løten o-lag 1                1:47:38    17:20  5:04:11
  112    341 Per Magnusson            Linköpings OK 2              1:47:41    17:23  5:05:11
  113    272 Andreas Phersson         IK Gandvik 1                 1:47:42    17:24  5:11:10
  114     95 Per Vestling             OK Kåre 1                    1:47:45    17:27  5:10:32
  115     34 Mårten Ohlsson           Norbergs OK 1                1:47:48    17:30  5:07:31
  116     62 Christian Håkansson      Ronneby OK 1                 1:47:50    17:32  4:54:43
  117    175 Stefan Jonsson           OK Klyftamo 1                1:47:52    17:34  5:10:53
  118    248 Mikko Lehto              Maarian Mahti 1              1:47:54    17:36  5:14:38
  119     45 Magnus Johansson         Jämsän Retki-Veikot 1        1:47:56    17:38  5:10:41
  120     83 Seppo Mäkinen            Pellon Ponsi 1               1:47:58    17:40  5:07:18
  121     73 Jonathan Alm             Järfälla OK 1                1:48:09    17:51  5:11:03
  122     66 Veli-Matti Rintala       MS Parma 2                   1:48:12    17:54  5:11:00
  123     53 Jarkko Saarinen          DELTA 2                      1:48:27    18:09  5:10:42
  124     55 Johan Persson            OK Skogsfalken 1             1:48:39    18:21  5:33:17
  124     81 Anders Jansson           Täby Ok 1                    1:48:39    18:21  5:04:56
  126    287 Niklas Alveus            Jönköpings OK 1              1:48:40    18:22  5:12:57
  127    107 Linus Åberg              Tjällmo-Godegård 1           1:48:49    18:31  5:11:16
  128     94 Martin Vana              Tampereen Pyrintö 2          1:48:54    18:36  4:54:40
  129     69 Mate Kerenyi             Rajamäen Rykmentti 2         1:48:56    18:38  5:03:45
  130    165 Johan Asphjell Bjørnaas  Frol IL 1                    1:49:08    18:50  4:54:41
  131     71 Antti Kiljunen           Joutsenon Kullervo 1         1:49:24    19:06  5:23:17
  132    130 Ola Berger               Wing OK 1                    1:49:26    19:08  5:12:44
  133     96 Emil Backlund            Dalaportens OL 1             1:49:36    19:18  5:10:37
  134    144 Andis Laveikis           OK Klemmingen 1              1:49:43    19:25  5:23:11
  135     91 Anders Bäckström         IF Femman 1                  1:49:44    19:26  5:11:03
  136    238 Torgny Rundlöf           Väsby OK 1                   1:49:46    19:28  5:33:07
  137     76 Olov Vikström            Sundsvalls OK 1              1:49:47    19:29  5:31:43
  138     59 Fredrik Weihard          Sävedalens AIK 1             1:49:56    19:38  5:12:59
  138    231 Simon Sanderi            Lidköpings VSK 1             1:49:56    19:38  6:45:20
  140    112 Kamil Wlodarczyk         Nybro OK 1                   1:50:27    20:09  5:12:18
  140    128 Sampo Sillanpää          Hyvinkään Rasti 1            1:50:27    20:09  5:32:01
  142    296 Andreas Fredriksson      Attunda OK 1                 1:50:29    20:11  5:13:23
  143    323 Bjørn Tore Mathisen      Larvik/POL 1                 1:50:30    20:12  5:58:01
  144    338 Erik S Molenaar          Modum 1                      1:50:36    20:18  5:23:11
  145    122 Henrik Törnqvist         Arboga OK 1                  1:50:41    20:23  5:05:06
  146    205 Lauri Sorsa              Mäntsälän Urheilijat 1       1:50:47    20:29  5:05:08
  147    291 Oskar Eklöf              IK Ymer/Bredared 1           1:50:49    20:31  5:24:28
  148    109 Ola Lind                 IF Thor 1                    1:50:59    20:41  5:13:42
  149    320 Magne Lund Hansen        OTO/Sandefjord 1             1:51:01    20:43      Dsq
  150    318 Tony Larsson             Istrums SK 1                 1:51:08    20:50  5:26:56
  151    209 Anders Henriksson        NTNUI 3                      1:51:12    20:54  5:24:59
  152    146 Christian Olsson         OK Tranan 1                  1:51:13    20:55  5:10:40
  152    178 Kristian Bredesen        Fossum IF 1                  1:51:13    20:55  5:24:34
  154    190 Henrik Wiklund           Bromma-Vällingby 1           1:51:15    20:57  5:13:33
  155    285 John Svanberg            OK Södertörn 1               1:51:51    21:33  5:34:05
  156    281 Hampus Olesund           OK Landehof 1                1:51:58    21:40  5:33:58
  157    185 Fredrik Jönsson          Motala AIF-OL 1              1:51:59    21:41  5:23:52
  158     93 Aapo Laiho               Vehkalahden Veikot 2         1:52:17    21:59  5:11:12
  158    290 Fredrik Nordström        OK Älgen 1                   1:52:17    21:59  6:45:46
  160    262 Lars Øyvind Amundsen     Trøsken/Sarpsborg 1          1:52:28    22:10  5:12:17
  161    289 Stephan Dlabaja          Söders SOL-Tyresö 2          1:52:30    22:12  5:38:28
  162     98 Tuukka Tuomala           Rastivarsat 1                1:52:41    22:23  5:07:26
  163    344 Lars Karlsson            OK Hammaren 1                1:52:42    22:24  5:31:44
  164    329 Panu Haaramo             Espoon Suunta 1              1:52:45    22:27      Dsq
  165    133 Beat Roth                Leksands OK 2                1:52:53    22:35  5:10:37
  166    124 Oskari Heiskanen         Paimion Rasti 2              1:52:54    22:36  5:11:42
  167    220 Per Jansson              OK Djerf 1                   1:53:40    23:22  5:58:07
  168     49 Alexander Kharchenko     Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:53:52    23:34  5:10:43
  169    192 Niklas Saramäki          LYNX 2                       1:53:54    23:36  5:11:23
  170    143 Jaakko Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:54:09    23:51  5:13:19
  170    200 Tobias Åslund            Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:54:09    23:51  4:58:23
  172    163 Boris Granovskiy         Cambridge Sports 1           1:54:25    24:07  6:23:58
  173    276 Erik Råberg              OK Tyr 2                     1:54:34    24:16  5:48:50
  174    117 Martin Bellander         Gustavsbergs OK 1            1:54:48    24:30  6:20:58
  174    148 Linus Larsson            FK Göingarna 1               1:54:48    24:30  5:29:21
  176    116 Erik Helander            OK Roxen 1                   1:54:52    24:34  5:32:40
  177    136 Johan Hasselmark         Snättringe SK 1              1:54:59    24:41  5:38:38
  178    261 Tom Bergan               OSI Orientering 1            1:55:15    24:57  5:41:34
  179    250 Erik Åhlin               OK Måsen 1                   1:55:24    25:06  6:21:09
  180    293 Daniel Johansson         Falkenbergs OK 1             1:55:27    25:09  5:29:42
  181    305 Bengt Langels            Skarpnäcks OL 1              1:55:28    25:10  5:31:58
  182    225 Fredric Portin           IF Brahe/Malax IF 1          1:55:42    25:24  5:10:34
  183    147 Sebastian Ljungdahl      Hjärnarps GH OL 1            1:56:02    25:44  5:29:31
  184    321 Fredrik Lindgren         IK Hakarpspojkarna 3         1:56:06    25:48  5:35:06
  185    118 Dawid Stefanski          Polish Junior Team 1         1:56:09    25:51  5:28:21
  185    199 Rikard Larsson           Forsa OK 1                   1:56:09    25:51  6:00:27
  185    221 Aki Ylitalo              Hauhon Sisu 1                1:56:09    25:51  5:27:01
  188    235 Dan Engberg              Järla IF OK 2                1:56:13    25:55  5:43:08
  188    263 Stefan Forsgren          OK Nolaskogsarna 1           1:56:13    25:55  5:34:09
  190    137 Nils Malm                IFK Lidingö SOK 3            1:56:36    26:18  5:13:37
  191    197 Maciej Jasinski          Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:56:41    26:23  5:28:32
  192    150 Markus Airila            Keravan Urheilijat 1         1:57:03    26:45  5:39:06
  193    135 Henrik Sandén            Sävedalens AIK 2             1:57:05    26:47  5:29:35
  194    331 Markku Isokoski          Ylivieskan Kuula 1           1:57:07    26:49  6:45:51
  195    264 Anders Johansson         Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:57:11    26:53  6:20:43
  196    110 Gaute Stavik             Nydalens Skiklub 2           1:58:20    28:02  5:48:05
  197     99 Erik Tholén              OK Skogshjortarna 1          1:58:28    28:10  5:28:11
  198    191 Sven-Anders Melin        Södertälje-Nykvarn 3         1:58:29    28:11  5:44:54
  199    251 Johan Svensson           OK Vilse - 87 1              1:58:53    28:35  6:10:32
  200    271 Michael Hertin           Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:58:57    28:39  6:10:59
  201    188 Lars Gustavsson          Hammarby IF OF 1             1:59:10    28:52  5:41:04
  202    278 Tomas Johansson          OK Hällen 2                  1:59:18    29:00  5:58:39
  203    302 Andreas Eriksson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:59:37    29:19  5:58:51
  204    295 Petter Irewall           Tjällmo-Godegård 2           1:59:54    29:36  5:34:55
  205    208 Ove Sætra                IL Tyrving 2                 2:01:06    30:48  5:42:27
  206    159 Jonas Lundberg           Göteborg-Majorna 3           2:01:12    30:54  5:40:33
  207    230 Mats Sundbüe             Strängnäs-Malmby 1           2:01:17    30:59  5:45:16
  208    253 Timo Jukkola             Rastikarhut 1                2:01:21    31:03  5:58:33
  209    337 Hans Christian Skogholt  Konnerud I.L. 1              2:01:22    31:04  6:10:55
  210    303 Torbjörn Karlsson        Boxholm-Mjölby OL 1          2:01:26    31:08  7:18:05
  211    312 Marcus Johnsson          OK Kullingshof 1             2:01:30    31:12  5:47:52
  212    218 Antti Puro               Turun NMKY 1                 2:01:33    31:15  7:41:36
  213    222 Jonas Pettersson         Hagaby GoIF 2                2:01:40    31:22  5:34:12
  214    342 Tomas Boman              Linköpings OK 3              2:01:56    31:38  6:07:46
  215    198 Ulf Bering               Helsingborgs SOK 1           2:02:09    31:51      Dsq
  216    228 Zdenek Mazal             OK Ravinen 2                 2:02:15    31:57  5:41:32
  217    319 Fredrik Johansson        OK Skogsstjärnan 1           2:02:21    32:03  5:59:48
  218    300 Rasmus Grönlund          Lunds OK 1                   2:02:32    32:14  5:45:02
  219    277 Thomas Bedin             Indre Östfold OK 1           2:03:07    32:49  5:45:26
  220    167 Tero Leppämäki           Saarijärven Pullistus 1      2:03:13    32:55  5:57:55
  221    134 Harri Luchsinger         Kongsberg O-lag 1            2:03:14    32:56  5:33:44
  222    258 Pasi Pesola              OK Botnia 1                  2:03:28    33:10  5:48:08
  223    334 Erik Johansson           Falköpings AIK OK 1          2:03:45    33:27  6:10:52
  224    284 Jussi Leskinen           Tio rättens män 1            2:03:52    33:34  6:57:19
  225    193 Erlend Moster Knudsen    BSI Orientering 1            2:04:05    33:47  5:40:02
  226     50 Tim Falck Weber          FarumTisvilde SpringCup 2    2:04:36    34:18  5:28:13
  227    339 Niila Ahokas             Iitin Pyrintö 1              2:04:55    34:37      Dsq
  228    259 Carl Persson             Täby Ok 2                    2:04:58    34:40  6:03:32
  229    246 Jussi Laurila            Jalasjärven Jalas 1          2:05:01    34:43  6:56:24
  230    332 Emil Svalbring           Målilla/Björkfors/Hultsfred  2:05:34    35:16  6:05:27
  231    100 Eivind Lande             Kils OK/Västvärmland 1       2:05:35    35:17  6:34:34
  232    153 Sonny Pettersson         Rånäs OK 1                   2:05:38    35:20  5:58:34
  233    255 Jörgen Nyman             Ok Raseborg 1                2:05:55    35:37  6:34:30
  234    126 Stefan Olofsson          Västerås SOK 2               2:05:57    35:39  5:44:34
  235    173 Kenneth Jönsson          Tullinge SK 3                2:06:02    35:44  6:10:45
  236    141 Lars Axelsson            Hjobyg./Hagen/Tibro 1        2:06:11    35:53  5:44:50
  237    314 Kent Lundvall            Vallentuna-Össeby 1          2:06:12    35:54  5:52:36
  238    171 Rein Ole Jørgensen       Østmarka OK 2                2:06:16    35:58      Dsq
  239    232 Per Lovang               Västerbergslagen 1           2:06:20    36:02  5:35:53
  240    154 Thomas Lilja             OK Denseln 3                 2:06:30    36:12  5:45:12
  241    286 Urban Risberg            Eskilstuna OL 1              2:06:41    36:23  6:34:42
  242    328 Mattias Carlsson         IK Trenne/OK Nackhe 1        2:06:47    36:29  5:58:28
  243    292 Björn Karlsson           OK Orinto 1                  2:06:49    36:31  6:23:18
  244    140 John Hedlund             Köping-Kolsva OK 1           2:06:50    36:32  5:59:49
  245    152 Magnus Nordström         OK Älvsjö Örby 1             2:07:21    37:03  5:23:49
  246    274 Robert Lövdahl           FK Boken 1                   2:08:12    37:54  6:34:57
  247    132 Stefan Aronsson          KFUM Örebro OK 2             2:08:18    38:00  5:58:22
  248    201 Martin Margold           Tumba-Mälarhöjden 2          2:08:21    38:03  5:58:40
  249    254 Pär Hedlund              IFK Enskede 1                2:08:24    38:06  5:58:36
  250    196  N.N.                    Korven Honka 1               2:08:26    38:08  7:33:59
  251    234 Olle Kalered             Skogspojkarnas OK 1          2:09:05    38:47  6:45:19
  252    306 Per Aspegren             OK Kontinent 1               2:09:30    39:12  5:48:09
  253    162 Carl Axelsson            SOL Tranås 1                 2:10:32    40:14  5:44:29
  253    194 Anders Lindqvist         Sundbybergs IK 1             2:10:32    40:14  6:30:54
  255    236 Anders Platt             Järla IF OK 3                2:11:16    40:58  5:53:17
  256    275 Carl-Henrik Rost         Östersunds OK 1              2:11:33    41:15  5:41:01
  257    279 Roger Ivarsson           Fjärås AIK/IF Rigor 1        2:11:52    41:34  6:58:48
  258    138 Ingemar Neuhauser        Eksjö SOK 1                  2:11:56    41:38  5:58:34
  259    237 Christer Casselsjö       IFK Göteborg 3               2:12:17    41:59  6:04:16
  260    324 Steinar Bakken           Lillehammer OK 1             2:12:20    42:02  6:11:10
  261    268 Magnus Johansson         IFK Lidingö SOK 4            2:12:58    42:40  6:34:54
  262    273 Erik Sand                IK Gandvik 2                 2:13:01    42:43  6:36:04
  263    189 Anders Westberg          Säterbygdens OK 1            2:13:10    42:52  6:17:35
  264    317 Geir Orderud             Ringerike o-lag 1            2:13:11    42:53  6:24:00
  265    182 Shein Alexander          Kuzmolovo 110% 1             2:13:44    43:26  6:21:39
  266    139 Niko Olin                Pihkaniskat 1                2:13:56    43:38  5:59:30
  267    252 Pontus Bergström         OK Österåker 1               2:13:59    43:41  6:34:55
  268    244 Magnus Hallblom          OK Tisaren 3                 2:14:11    43:53  6:04:19
  269    204 Håvard B. Stormoen       Kristiansand OK 3            2:14:14    43:56  6:34:40
  270    315 Per Øyvind Steffensen    OK Moss 1                    2:14:44    44:26  6:29:39
  271    240 Johan Knubbe             Markbygdens OK 1             2:15:10    44:52  6:07:41
  272    149 Mikko Pirilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2     2:15:41    45:23      Dsq
  273    343 Peep Otstavel            Jüriöö 1                     2:16:45    46:27  6:37:07
  274    206 Thomas Pettersson        NAIS OK 1                    2:16:51    46:33  7:10:33
  275    211 Erik Fristad Drageset    NTNUI 5                      2:16:52    46:34  6:21:13
  276    297 Björn Carlheim           Attunda OK 2                 2:17:06    46:48  6:28:19
  277    270 Marcus Mattsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  2:17:35    47:17  6:52:13
  278    326 Jan Moberg               Gävle OK 2                   2:17:42    47:24  6:28:25
  279    265 Andreas Samuelsson       OK Reftele 1                 2:18:06    47:48  7:33:17
  280    216 Eivind Bjørhei           NTNUI 10                     2:19:03    48:45  7:46:22
  281    316 Daniel Andersson Olm     IF Thor 2                    2:19:04    48:46  6:36:23
  282    166 Henrik Ortman            Västerås SOK 3               2:19:17    48:59  6:34:58
  282    330 Arne Vilberg             Bækkelaget SK 2              2:19:17    48:59  6:26:27
  284    229 Stefan Berg              OK Ravinen 3                 2:19:31    49:13  6:46:28
  285    260 Olle Axelsson            Leksands OK 3                2:19:46    49:28  6:16:41
  286    301 Samuel Tranemyr          Lunds OK 2                   2:19:56    49:38  7:47:31
  287    269 Andreas Nordfors         Stora Tuna OK 3              2:20:31    50:13  5:58:22
  288    224 Peter Fors               OK Grip 1                    2:20:59    50:41  6:37:00
  289    245 Per Edström              Härnösands OK 1              2:21:07    50:49  6:29:09
  290    249 Lars Henriksson          Sundsvalls OK 2              2:21:59    51:41  6:29:26
  291    282 Bob Hill                 Reilut Miehet Havumetsien 1  2:22:12    51:54  6:57:23
  292    322 Göran Randau             IK Hakarpspojkarna 4         2:22:49    52:31  6:35:18
  293    125 Christian Nilsson        OK Löftan 1                  2:22:59    52:41  6:04:05
  294    327 Bo Gustavsson            OK Tylöskog 1                2:23:26    53:08  7:03:19
  295    217 Mikko Heikelä            MS Parma 3                   2:23:31    53:13  5:59:53
  295    241 Sergej Osipov            Soik Hellas 2                2:23:31    53:13  6:50:27
  297    195 Peter Ehrlin             Sundbybergs IK 2             2:23:56    53:38  7:44:30
  298    256 Johan Holkmann Jakobsen  FarumTisvilde SpringCup 3    2:24:02    53:44  7:28:30
  299    325 Jerker Loré              Svaide Roma SOK 1            2:24:18    54:00      Dsq
  300    177 Per Wiréhn               Dalaportens OL 2             2:24:45    54:27      Dsq
  301    176 Johan Wänström           Trosabygdens OK 1            2:24:46    54:28  7:02:57
  302    210 Martin Hoset             NTNUI 4                      2:25:04    54:46  6:51:57
  303    183 Lennart Cedervärn        Ulricehamns OK 2             2:25:52    55:34  6:07:00
  304    119 Åke Larsson              Stigmännen Karlshamn 1       2:25:55    55:37  6:05:35
  305    219 Espen Løe                Kongsberg O-lag 2            2:26:47    56:29  7:47:02
  306    155 Steinar Holt             Halden Skiklubb 3            2:27:02    56:44  6:49:42
  307    187 Stefan Ivarsson          Skogslöparna 2               2:27:36    57:18  7:29:10
  308    172 Dag Haugland             Østmarka OK 3                2:27:47    57:29  7:29:47
  309    226 Daniel Andersson         K3 IF 1                      2:29:02    58:44  7:50:40
  310    335 Markus Ullman            OK Alehof 2                  2:29:33    59:15  6:35:14
  311    298 Ari-Pekka Lassila        Vetelin Urheilijat 1         2:30:39  1:00:21  6:29:22
  312    313 Clas Caspar              Ärla IF 2                    2:31:28  1:01:10      Dsq
  313    294 Anders Bengtsson         Falkenbergs OK 2             2:33:31  1:03:13  8:20:42
  314    145 Franz Andersson          Uddevalla OK 1               2:33:33  1:03:15  6:09:32
  315    161 Ulf Eriksson             Norbergs OK 2                2:33:58  1:03:40  6:32:55
  316    223 Stoyan Tsarski           Oppsal Orientering 1         2:34:31  1:04:13  6:08:27
  317    239 Honkie Darling           LiTHe Vilse 1                2:34:39  1:04:21  8:05:47
  318    257 Jonas Sundberg           Söderhamns OK 1              2:35:15  1:04:57  6:09:35
  319    280 Håvard Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2         2:36:13  1:05:55  6:31:17
  320    170 Ian Cumpstey             Jesus Orienteering 1         2:36:41  1:06:23  7:03:45
  321    227 Hannu Arki               Turun Metsänkävijät 3        2:38:21  1:08:03  6:42:45
  322    142 Emil Blomberg            Nyköpings OK 2               2:39:48  1:09:30  6:38:04
  323    308 Peter Enander            Centrum OK 1                 2:40:32  1:10:14  7:07:27
  324    288 Jan Erik Ceder           Jönköpings OK 2              2:42:20  1:12:02  6:49:58
  325    213 Ida Hjort                NTNUI 7                      2:42:57  1:12:39  8:03:50
  326    169 Magnus Sneitz            Järfälla OK 2                2:43:19  1:13:01  6:40:08
  327    202 Conny Axelsson           Tumba-Mälarhöjden 3          2:49:37  1:19:19      Dsq
  328    179 M Oxbøl                  Hærens Officersskole 1       2:50:22  1:20:04  9:56:14
  329    214 Ørjan Fossmark Lohne     NTNUI 8                      2:51:22  1:21:04  8:05:51
  330    233 Henrik Flordal           Katrineholms OK 1            2:55:42  1:25:24  7:08:00
  331    174 Thormod Jensen           Sarpsborg OL 1               2:57:01  1:26:43  8:20:32
  332    212 Lars Fjøra Fjærvold      NTNUI 6                      3:05:33  1:35:15  8:52:30
  333    215 Christoph Eichert        NTNUI 9                      3:14:18  1:44:00      Dsq
  334    345 Kristian Lundgren        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  3:27:36  1:57:18  8:00:22

---  Ej godkända lag ---

          68 Andrew Quin              IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         115 Mikko Savelainen         Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         164 Kim Näs                  Hyvinkään Rasti 2                Dsq      Dsq
         180 P-H V Broch              Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         184 Jacob Svensson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         247 Torbjörn Norén           OK Enen/Tierps SOK 1             Dsq      Dsq
         266 Jan Aldén                Akilles OK 1                     Dsq      Dsq
         309 Christer Holm            OK Roslagen 2                    Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.