10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) tid på sträcka 3 (2008-04-27 13:37:41)

    1     56 Sigve Vågsnes            Nydalens Skiklub 1             38:07     0:00  3:02:34
    2      1 Tore Sandvik             Halden Skiklubb 1              39:25     1:18  3:02:29
    3     11 Mattias Johansson        IFK Lidingö SOK 1              39:27     1:20  3:02:44
    4      9 Joakim Hederskog         IK Hakarpspojkarna 1           39:43     1:36  3:02:46
    4     80 Petri Ikävalko           Ikaalisten NV 1                39:43     1:36  3:02:42
    6      6 Juri Emaldinov           Angelniemen Ankkuri 1          39:48     1:41  3:03:00
    7     32 Robert Banach            OK Orion 1                     39:55     1:48  3:01:19
    8      4 Anders Tiltnes           Södertälje-Nykvarn 1           39:56     1:49  3:01:12
    9     51 Jani Tamminen            Turun Suunnistajat 1           40:12     2:05  3:03:21
   10     21 Eirik Svensen            Kristiansand OK 1              40:15     2:08  3:03:30
   10     25 Mikko Knuuti             Turun Metsänkävijät 1          40:15     2:08  3:03:08
   12     19 Per Brolund              OK Denseln 1                   40:16     2:09  3:01:33
   13     61 Oskar Malmberg           IFK Umeå 1                     40:26     2:19  3:04:10
   14     22 Tobias Ahnoff            Göteborg-Majorna 1             40:29     2:22  3:03:11
   15     18 Fredrik Persson          OK PAN-Kristianstad 1          40:35     2:28  3:01:54
   16     28 Sven Olsson              Leksands OK 1                  40:36     2:29  3:03:49
   17      7 Sami Vähänen             Rajamäen Rykmentti 1           40:37     2:30  3:03:29
   17    121 Jonas Eklund             OK Rodhen 1                    40:37     2:30  3:03:47
   19     79 Kristaps Jaudzems        Turun Metsänkävijät 2          40:45     2:38  3:03:42
   20     12 Zsolt Lenkei             IFK Moras OK 1                 40:52     2:45  3:01:47
   20     29 Mikael Boström           LYNX 1                         40:52     2:45  3:04:16
   22     68 Johan Näsman             IFK Lidingö SOK 2              40:59     2:52      Dsq
   23      5 Mikael Nordström         OK Linné 1                     41:02     2:55  3:04:09
   24     46 Robert Söderberg         Söders SOL-Tyresö 1            41:05     2:58  3:01:49
   25      8 Juha-Ville Ketolainen    Vehkalahden Veikot 1           41:13     3:06  3:02:48
   26     16 Jarkko Laine             Tampereen Pyrintö 1            41:36     3:29  3:02:29
   27     72 Bent Olav Aamodt         Fredrikstads SK 1              41:40     3:33  3:02:48
   28      2 Lauri Oikarinen          Vaajakosken Terä 1             41:44     3:37  3:03:37
   28     24 Matti Vainionpää         Rasti-Kurikka 1                41:44     3:37  3:02:58
   30     14 Mika Lyytikäinen         Paimion Rasti 1                41:50     3:43  3:02:30
   31     38 Per Öberg                OK Hällen 1                    41:52     3:45  3:03:11
   32     64 Svante Nilsson           OK Orient 1                    41:57     3:50  3:02:57
   32     65 Viktor Larsson           Hagaby GoIF 1                  41:57     3:50  3:14:15
   34     41 Pär Hansson              FK Friskus-Varberg 1           42:02     3:55  3:16:15
   35     70 Jonas Leandersson        OK Tyr 1                       42:15     4:08  3:29:25
   36    120 Tobias Olsson            OK Alehof 1                    42:21     4:14  3:02:52
   37    200 Andreas Elgesjö          Domnarvet/Kvarnsv. 1           42:27     4:20  3:04:14
   38     13 Jørn Sundbye             Bækkelaget SK 1                42:29     4:22  3:04:02
   39     58 Peter Cederberg          Vänersborgs SK 1               42:33     4:26  3:03:55
   40     48 Ilkka Nurminen           Helsingin Suunnist. 1          42:35     4:28  3:16:47
   41     15 Kari Laine               DELTA 1                        42:40     4:33  3:14:02
   42     35 Henrik Jørgensen         OK Pan Århus 1                 42:45     4:38  3:06:46
   43    165 Øystein Haug             Frol IL 1                      42:48     4:41  3:05:33
   44    127 Magne Daehli             Løten o-lag 1                  42:49     4:42  3:16:33
   44    158 Bernt Björnsgaard        Malungs OK 2                   42:49     4:42  3:06:52
   46     52 Olli-Jussi Korpinen      Anttolan Urheilijat 1          42:54     4:47  3:04:25
   47    137 Ingemar Stenbeck         IFK Lidingö SOK 3              43:01     4:54  3:17:01
   48     49 Tuukka Ryynänen          Hämeenlinnan Suunnist. 1       43:06     4:59  3:16:51
   49     20 Eero Pietilä             MS Parma 1                     43:12     5:05  3:04:01
   50     63 Klas Karlsson            IK Hakarpspojkarna 2           43:18     5:11  3:17:38
   51    192 Rainer Kujala            LYNX 2                         43:19     5:12  3:17:29
   52    103 Henrik Berggren          OK Denseln 2                   43:21     5:14  3:17:16
   53    341 Åke Ljunggren            Linköpings OK 2                43:27     5:20  3:17:30
   54     17 Jonas Olsson             Stora Tuna OK 1                43:31     5:24  3:01:50
   55     62 Thomas Johannesson       Ronneby OK 1                   43:32     5:25  3:06:53
   56    181 Ari-Pekka Kaivosaari     Vaajakosken Terä 2             43:38     5:31  3:17:21
   57     87 Ulf Bergqvist            Gävle OK 1                     43:46     5:39  3:17:41
   58     81 Andreas Karnehed         Täby Ok 1                      43:54     5:47  3:16:17
   59     27 Linus Karlsson Mood      Rehns BK 1                     43:55     5:48  3:06:53
   60     40 Ulrik Imberg             OK Linné 2                     43:56     5:49  3:16:10
   61    340 Jakob Gustafsson         Linköpings OK 1                44:02     5:55  3:15:00
   62     94 Juho Kinni               Tampereen Pyrintö 2            44:03     5:56  3:05:46
   63    130 Kjell Arild Karlsen      Wing OK 1                      44:06     5:59  3:23:18
   64     86 Christian Holmboe        IL Tyrving 1                   44:13     6:06  3:07:33
   65    190 Henrik Berg              Bromma-Vällingby 1             44:24     6:17  3:22:18
   66    101 Michael Wehlin           Södertälje-Nykvarn 2           44:26     6:19  3:23:47
   67     85 Anders Ohlsson           Tullinge SK 1                  44:38     6:31  3:17:29
   68    107 Örjan Pettersson         Tjällmo-Godegård 1             44:40     6:33  3:22:27
   69     39 Johan Sundén             Västerås SOK 1                 44:45     6:38  3:07:32
   70     93 Matti Töyrylä            Vehkalahden Veikot 2           44:46     6:39  3:18:55
   71     89 Martin Sand              OK Tisaren 2                   44:47     6:40  3:27:19
   72     26 Jari Hautala             Lapuan Virkiä 1                44:48     6:41  3:18:55
   73     30 Magnus Persson           OK Tisaren 1                   44:50     6:43  3:13:07
   74     37 Juha Tommila             Hiisirasti 1                   44:53     6:46  3:14:09
   75     75 Thor Mella               Østmarka OK 1                  45:09     7:02  3:16:19
   76    105 Vidas Armalis            Soik Hellas 1                  45:10     7:03  3:13:47
   77     59 Joakim Berglund          Sävedalens AIK 1               45:24     7:17  3:23:03
   78    143 Eero Koski               Ylistaron Kilpa-Veljet 1       45:27     7:20  3:19:10
   79     31 Rickard Wass             Järla IF OK 1                  45:30     7:23  3:14:14
   80    310 Anders Håkansson         OK Orion 2                     45:33     7:26  3:19:26
   81    146 Mats Kindlund            OK Tranan 1                    45:38     7:31  3:19:27
   81    225 Staffan Järn             IF Brahe/Malax IF 1            45:38     7:31  3:14:52
   83    134 Morten Urdal Bakke       Kongsberg O-lag 1              45:41     7:34  3:30:30
   84      3 Aaro Asikainen           Kalevan Rasti 1                45:45     7:38  3:06:55
   85     10 Erik Engstrand           IFK Göteborg 1                 45:47     7:40  3:14:11
   86     42 Casper Wraa              FarumTisvilde SpringCup 1      45:48     7:41  3:14:08
   87     44 Toni Hartvik             IF Sibbo-Vargarna 1            45:54     7:47  3:14:15
   88     92 Ville Saarela            Kokkolan Suunnist. 1           45:55     7:48  3:28:31
   89    222 Fredrik Larsson          Hagaby GoIF 2                  45:57     7:50  3:32:32
   90     33 Jonas Salén              Ulricehamns OK 1               46:00     7:53  3:14:02
   90     82 Erik Harlén              KFUM Örebro OK 1               46:00     7:53  3:14:28
   92    104 Rickard Börjesson        Hestra IF 1                    46:02     7:55  3:30:04
   93     57 Tomas Knutsson           Ärla IF 1                      46:04     7:57  3:18:20
   94     69 Jukka Erkkilä            Rajamäen Rykmentti 2           46:08     8:01  3:14:49
   95    114 Simen Smestad            Ås-UMB Orientering 1           46:14     8:07  3:14:04
   96    243 Erik Löfgren             Gotlands Bro/Visborg 1         46:18     8:11  3:19:47
   97     47 Karri Mustonen           Kangasala SK 1                 46:28     8:21  3:14:55
   98     66 Jaakko Röytiö            MS Parma 2                     46:31     8:24  3:22:48
   99     45 Olli Väätäinen           Jämsän Retki-Veikot 1          46:40     8:33  3:22:45
  100     95 Christer Morell          OK Kåre 1                      46:44     8:37  3:22:47
  100    160 Anders Carlsson          Vänersborgs SK 2               46:44     8:37  3:29:37
  102    123 Mats Nordbrøden          Halden Skiklubb 2              46:45     8:38  3:19:32
  102    124 Niko-Petteri Salo        Paimion Rasti 2                46:45     8:38  3:18:48
  104    267 Adam Ivarsson            Haninge SOK 1                  46:47     8:40  3:27:12
  105     54 Eero-Antti Lonka         Pargas IF 1                    46:49     8:42  3:23:27
  106    175 Simon Markendahl         OK Klyftamo 1                  46:56     8:49  3:23:01
  107     73 Lars Palmqvist           Järfälla OK 1                  46:58     8:51  3:22:54
  108     23 Jonas Birgersson         Malungs OK 1                   47:08     9:01  3:10:24
  109     88 Per Forsgren             Tumba-Mälarhöjden 1            47:15     9:08  3:27:23
  110    151 Bjarne Hoffmann          OK Pan Århus 2                 47:24     9:17  3:18:05
  111     34 Pontus Nilsson           Norbergs OK 1                  47:38     9:31  3:19:43
  112    111 P-O Kivisäkk             Tullinge SK 2                  47:43     9:36  3:27:40
  113    108 Simon Svensson           OK PAN-Kristianstad 2          47:45     9:38  3:17:37
  114     53 Jaakko Laine             DELTA 2                        47:52     9:45  3:22:15
  115    307 Eivind Tonna             Lillomarka O-lag 1             48:02     9:55  3:27:31
  116     83 Tommi Uusimäki           Pellon Ponsi 1                 48:03     9:56  3:19:20
  117     67 Lars-Christian Unger     NTNUI 1                        48:06     9:59  3:16:38
  118    275 Daniel Sjölund           Östersunds OK 1                48:09    10:02  3:29:28
  118    311 Niklas Karlsson          Växjö OK 1                     48:09    10:02  3:17:34
  120     96 Peter Wiréhn             Dalaportens OL 1               48:14    10:07  3:21:01
  121     98 Jarkko Ryyppö            Rastivarsat 1                  48:17    10:10  3:14:45
  122     71 Teppo Pellinen           Joutsenon Kullervo 1           48:22    10:15  3:33:53
  123     60 Daniel Grahn             IFK Göteborg 2                 48:29    10:22  3:22:59
  123     84 Jonas Nordström          OK Roslagen 1                  48:29    10:22  3:11:52
  125    185 Victor Bergstrand        Motala AIF-OL 1                48:39    10:32  3:31:53
  126     77 Trygve Tømta             Raumar O-lag 1                 48:40    10:33  3:27:05
  126    262 Bjørnar Syverstad        Trøsken/Sarpsborg 1            48:40    10:33  3:19:49
  128    304 Johan Karlsson           OK Tor 1                       48:51    10:44  3:27:36
  129    232 Fredrik Winterås         Västerbergslagen 1             48:58    10:51  3:29:33
  130     78 Mats Hall                Nyköpings OK 1                 49:01    10:54  3:17:17
  130    186 Anders Hanson            Skogslöparna 1                 49:01    10:54  3:29:35
  132    106 Miko Saarilaakso         Lappeen Riento 1               49:10    11:03  3:29:27
  133    338 Leif Eriksson            Modum 1                        49:12    11:05  3:32:35
  134    113 Ove Lernå                Kalmar OK 1                    49:14    11:07  3:19:50
  134    133 Anders Dalin             Leksands OK 2                  49:14    11:07  3:17:44
  136    197 Anton Lif                Rehns BK/Alfta-Ösa 1           49:16    11:09  3:31:51
  137    333 Marko Kivelä             Veikon Pamaus 1                49:25    11:18  3:29:28
  138     97 Anders Höije             Göteborg-Majorna 2             49:27    11:20  3:29:47
  139     99 Jon Larsson              OK Skogshjortarna 1            49:29    11:22  3:29:43
  140    135 Magnus Carlstedt         Sävedalens AIK 2               49:34    11:27  3:32:30
  140    272 Magnus Södervall         IK Gandvik 1                   49:34    11:27  3:23:28
  142     43 Petri Vainio             Kalevan Rasti 2                49:42    11:35  3:12:48
  143    296 Oskar Daniels            Attunda OK 1                   49:48    11:41  3:22:54
  144    147 Lars Svantesson          Hjärnarps GH OL 1              49:55    11:48  3:33:29
  145    277 Claes-Tommy Herland      Indre Östfold OK 1             49:56    11:49  3:42:19
  146     74 Joakim Svensk            Stora Tuna OK 2                49:57    11:50  3:29:47
  147    157 Pål Backstrøm            Halden Skiklubb 98             50:01    11:54  3:29:21
  148    144 Mats Åhman               OK Klemmingen 1                50:02    11:55  3:33:28
  149    235 Erik Mattsson            Järla IF OK 2                  50:04    11:57  3:46:55
  150    287 Ingmar Skaar             Jönköpings OK 1                50:13    12:06  3:24:17
  151    205 Lauri Mäkinen            Mäntsälän Urheilijat 1         50:18    12:11  3:14:21
  152     76 Tomas Edström            Sundsvalls OK 1                50:21    12:14  3:41:56
  153    109 Niclas Hällström         IF Thor 1                      50:23    12:16  3:22:43
  153    178 Eivind Tandrevold        Fossum IF 1                    50:23    12:16  3:33:21
  155    162 Jacob Lindstam           SOL Tranås 1                   50:28    12:21  3:33:57
  155    236 Fredrik Trahn            Järla IF OK 3                  50:28    12:21  3:42:01
  157    228 Christian Hansen         OK Ravinen 2                   50:29    12:22  3:39:17
  158    221 Mikko Lepistö            Hauhon Sisu 1                  50:36    12:29  3:30:52
  159    237 Roine Pettersson         IFK Göteborg 3                 50:44    12:37  3:51:59
  160    289 Pär Svensson             Söders SOL-Tyresö 2            50:49    12:42  3:45:58
  161    291 Mattias Johansson        IK Ymer/Bredared 1             50:50    12:43  3:33:39
  162    223 Frode Rystad             Oppsal Orientering 1           50:52    12:45  3:33:56
  163    299 Ulrik Karlsson Forslund  OK Kolmården 1                 50:57    12:50  3:21:49
  164    300 Fabian Ljungquist        Lunds OK 1                     50:59    12:52  3:42:30
  165    238 Stefan Lybert            Väsby OK 1                     51:03    12:56  3:43:21
  166    112 Michael Adamsson         Nybro OK 1                     51:05    12:58  3:21:51
  167    116 Henrik Pettersson        OK Roxen 1                     51:11    13:04  3:37:48
  168    148 Per-Åke Nilsson          FK Göingarna 1                 51:13    13:06  3:34:33
  169    126 Patrik Gunnarsson        Västerås SOK 2                 51:15    13:08  3:38:37
  170    122 Robert Grann             Arboga OK 1                    51:21    13:14  3:14:25
  170    154 Per Kempe                OK Denseln 3                   51:21    13:14  3:38:42
  172     55 Tony Larsson             OK Skogsfalken 1               51:28    13:21  3:44:38
  172    305 Samuel Henriksson        Skarpnäcks OL 1                51:28    13:21  3:36:30
  174    207 Antti Rönnemaa           Siilin Rasti 1                 51:32    13:25  3:27:34
  175    136 Göran Nilsson            Snättringe SK 1                51:59    13:52  3:43:39
  176    259 Axel Roos Hansson        Täby Ok 2                      52:01    13:54  3:58:34
  177     91 Peter Sundelin           IF Femman 1                    52:12    14:05  3:21:19
  178    283 Johan Ekelöv             Skåneslättens OL 1             52:15    14:08  3:28:14
  179     90 Henrik Sigstad           NTNUI 2                        52:16    14:09  3:38:35
  179    276 Magnus Albinsson         OK Tyr 2                       52:16    14:09  3:54:16
  181    258 Jonas Nyman              OK Botnia 1                    52:18    14:11  3:44:40
  182    230 Magnus Sterner           Strängnäs-Malmby 1             52:27    14:20  3:43:59
  183    152 Stefan Nordström         OK Älvsjö Örby 1               52:32    14:25  3:16:28
  184    208 Gunnar Fiskum            IL Tyrving 2                   52:33    14:26  3:41:21
  184    251 Marko Karkulehto         OK Vilse - 87 1                52:33    14:26  4:11:39
  186    118 Slawomir Cygler          Polish Junior Team 1           52:38    14:31  3:32:12
  187    347 Ulf Jansson              OK Triangeln 1                 52:44    14:37  3:15:27
  188     50 Helge Lang Pedersen      FarumTisvilde SpringCup 2      52:48    14:41  3:23:37
  189    110 Erlend Slovik            Nydalens Skiklub 2             52:51    14:44  3:49:45
  190    318 Adrian Pauli             Istrums SK 1                   52:52    14:45  3:35:48
  191    145 Axel Wassenius           Uddevalla OK 1                 52:57    14:50  3:35:59
  191    209 Morten Brunes            NTNUI 3                        52:57    14:50  3:33:47
  193    260 Magnus Pettersson        Leksands OK 3                  53:02    14:55  3:56:55
  194    119 Robin Söderström         Stigmännen Karlshamn 1         53:16    15:09  3:39:40
  195    217 Outi Sareila             MS Parma 3                     53:19    15:12  3:36:22
  196    293 Henrik Bengtsson         Falkenbergs OK 1               53:34    15:27  3:34:15
  197    335 Johan Uneman             OK Alehof 2                    53:35    15:28  4:05:41
  198    295 Andreas Carlqvist        Tjällmo-Godegård 2             53:36    15:29  3:35:01
  199    102 Rasmus Alen              Valkeakosken Haka 1            53:44    15:37  3:38:50
  200    129 Johan Sonesson           IFK Moras OK 2                 53:45    15:38  3:27:59
  201    285 Henrik Hellman           OK Södertörn 1                 53:52    15:45  3:42:14
  202    257 Mattias Boman            Söderhamns OK 1                53:53    15:46  3:34:20
  203    141 Johan Törnroth           Hjobyg./Hagen/Tibro 1          54:00    15:53  3:38:39
  204    314 Jonas Giding             Vallentuna-Össeby 1            54:01    15:54  3:46:24
  205    269 Mats Bayard              Stora Tuna OK 3                54:11    16:04  3:37:51
  206    326 Richard Hejdenberg       Gävle OK 2                     54:18    16:11  4:10:43
  207    203 Rune Salthaug            Kristiansand OK 2              54:25    16:18  3:26:46
  207    248 Timo Kankaanpää          Maarian Mahti 1                54:25    16:18  3:26:44
  209    128 Janne Åberg              Hyvinkään Rasti 1              54:29    16:22  3:41:34
  210    150 Harri Koski              Keravan Urheilijat 1           54:34    16:27  3:42:03
  211    168 Tommy Ask                Bredaryds SOK 1                54:43    16:36  3:17:44
  212    249 Olof Fraenell            Sundsvalls OK 2                54:44    16:37  4:07:27
  213    263 Per Magnusson            OK Nolaskogsarna 1             54:45    16:38  3:37:56
  214    244 Tomas Yngström           OK Tisaren 3                   54:48    16:41  3:50:08
  215    153 Thomas Johansson         Rånäs OK 1                     54:55    16:48  3:52:56
  216    227 Tapio Järvensivu         Turun Metsänkävijät 3          54:57    16:50  4:04:24
  217    125 Magnus Hansson           OK Löftan 1                    55:05    16:58  3:41:06
  218    193 Vegard Bagstevold        BSI Orientering 1              55:09    17:02  3:35:57
  219    324 Øystein Bakken           Lillehammer OK 1               55:10    17:03  3:58:50
  220    132 Johan Lundmark           KFUM Örebro OK 2               55:18    17:11  3:50:04
  221    195 Jesper Hedberg           Sundbybergs IK 2               55:22    17:15  5:20:34
  222    306 Simon Yngve              OK Kontinent 1                 55:26    17:19  3:38:39
  223    189 Henrik Klaar             Säterbygdens OK 1              55:27    17:20  4:04:25
  224    169 Magnus Thunstedt         Järfälla OK 2                  55:31    17:24  3:56:49
  224    330 Elin Bjerva              Bækkelaget SK 2                55:31    17:24  4:07:10
  226    344 Thomas Lundgren          OK Hammaren 1                  55:32    17:25  3:39:02
  227    321 Erik Randau              IK Hakarpspojkarna 3           55:35    17:28  3:39:00
  228    281 Magnus Strand            OK Landehof 1                  55:52    17:45  3:42:00
  229    173 Joachim Lyth             Tullinge SK 3                  56:08    18:01  4:04:43
  230    253 Teppo Tommila            Rastikarhut 1                  56:09    18:02  3:57:12
  231    138 Lars Nordgren            Eksjö SOK 1                    56:14    18:07  3:46:38
  232    159 Martin Oldaeus           Göteborg-Majorna 3             56:19    18:12  3:39:21
  233    161 Magnus Thornell          Norbergs OK 2                  56:20    18:13  3:58:57
  234    240 Lennart Karlsson         Markbygdens OK 1               56:22    18:15  3:52:31
  235    255 Leif Haajanen            Ok Raseborg 1                  56:25    18:18  4:28:35
  236    140 Thomas Eek               Köping-Kolsva OK 1             56:35    18:28  3:52:59
  237    188 Anders Carlsson          Hammarby IF OF 1               56:46    18:39  3:41:54
  238    166 Anders Sahlén            Västerås SOK 3                 56:48    18:41  4:15:41
  239    100 Stefan Wennberg          Kils OK/Västvärmland 1         56:52    18:45  4:28:59
  240    328 Tim Björkman             IK Trenne/OK Nackhe 1          56:58    18:51  3:51:41
  241    308 Jonas Nylund             Centrum OK 1                   57:00    18:53  4:26:55
  242    319 Henrik Karlsson          OK Skogsstjärnan 1             57:01    18:54  3:57:27
  243    220 Oskar Sibeck             OK Djerf 1                     57:22    19:15  4:04:27
  244    286 Magnus Hellberg          Eskilstuna OL 1                57:26    19:19  4:28:01
  245    309 Thomas Jansson           OK Roslagen 2                  57:30    19:23  4:04:39
  246    177 Mats Lundberg            Dalaportens OL 2               57:40    19:33      Dsq
  247    320 Stein Martinsen          OTO/Sandefjord 1               57:41    19:34      Dsq
  248    183 Henrik Erickson          Ulricehamns OK 2               57:46    19:39  3:41:08
  249    278 Tomas Lundström          OK Hällen 2                    57:49    19:42  3:59:21
  250    312 Joakim Källman           OK Kullingshof 1               58:04    19:57  3:46:22
  251    254 Peter Albinsson          IFK Enskede 1                  58:29    20:22  3:50:12
  252    323 Knut Wiig Mathisen       Larvik/POL 1                   58:39    20:32  4:07:31
  253    256 Ole Lind                 FarumTisvilde SpringCup 3      58:49    20:42  5:04:28
  254    261 Bjørn Hauge              OSI Orientering 1              58:50    20:43  3:46:19
  255    334 Bo Hallberg              Falköpings AIK OK 1            58:58    20:51  4:07:07
  256    164 Tore Udd                 Hyvinkään Rasti 2              59:07    21:00 13:28:52
  257    191 Mats Heldt               Södertälje-Nykvarn 3           59:23    21:16  3:46:25
  258    297 Patrik Fors              Attunda OK 2                   59:28    21:21  4:11:13
  259    332 Johan Andersson          Målilla/Björkfors/Hultsfred    59:38    21:31  3:59:53
  260    167 Risto Oksanen            Saarijärven Pullistus 1      1:00:03    21:56  3:54:42
  261    337 Anders Aasheim           Konnerud I.L. 1              1:00:15    22:08  4:09:33
  262    211 Magnus Mellby Larssen    NTNUI 5                      1:00:39    22:32  4:04:21
  263    317 Guttorm Syrrist          Ringerike o-lag 1            1:01:41    23:34  4:10:49
  264    343 Arno Ruusalepp           Jüriöö 1                     1:02:24    24:17  4:20:22
  265    301 Malte Lennerstedt        Lunds OK 2                   1:02:35    24:28  5:27:35
  266    264 Thomas Karlsson          Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:02:39    24:32  4:23:32
  267    271 Kalle Antonsson          Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:02:52    24:45  4:12:02
  268    247 Ulf K. Rask              OK Enen/Tierps SOK 1         1:03:02    24:55  4:05:05
  269    280 Kjell Blomseth           Ås-UMB Orientering 2         1:03:19    25:12  3:55:04
  270    233 Anders Wadman            Katrineholms OK 1            1:03:30    25:23  4:12:18
  271    273 Stefan Johansson         IK Gandvik 2                 1:03:31    25:24  4:23:03
  272    268 Anders Kretz             IFK Lidingö SOK 4            1:03:35    25:28  4:21:56
  273    241 Alexander Trempoltsev    Soik Hellas 2                1:03:59    25:52  4:26:56
  274    270 Leif Gustavsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:04:11    26:04  4:34:38
  275    194 Niklas Wernersson        Sundbybergs IK 1             1:04:41    26:34  4:20:22
  275    329 Antti Honkimaa           Espoon Suunta 1              1:04:41    26:34      Dsq
  277    279 Mats Halvarsson          Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:04:59    26:52  4:46:56
  278    139 Antti Korhonen           Pihkaniskat 1                1:05:10    27:03  3:45:34
  279    252 Kenneth Lantz            OK Österåker 1               1:05:11    27:04  4:20:56
  280    288 Klas Grönqvist           Jönköpings OK 2              1:05:24    27:17  4:07:38
  281    219 Henning Rasmussen        Kongsberg O-lag 2            1:06:07    28:00  5:20:15
  282    182 Barkalov Valeriy         Kuzmolovo 110% 1             1:06:19    28:12  4:07:55
  283    201 Anders Käll              Tumba-Mälarhöjden 2          1:06:22    28:15  3:50:19
  284    316 Atte Komonen             IF Thor 2                    1:06:50    28:43  4:17:19
  285    187 Lennart Strandberg       Skogslöparna 2               1:06:59    28:52  5:01:34
  286    315 Karl Aasmund Erøy        OK Moss 1                    1:07:08    29:01  4:14:55
  287     36 Henrik Mård              OK Ravinen 1                 1:07:58    29:51      Dsq
  288    142 Dan Nilsson              Nyköpings OK 2               1:08:00    29:53  3:58:16
  289    239 BOB Darling              LiTHe Vilse 1                1:08:25    30:18  5:31:08
  290    199 Gunnar Forsgren          Forsa OK 1                   1:08:39    30:32  4:04:18
  291    274 Andreas Blomqvist        FK Boken 1                   1:08:46    30:39  4:26:45
  292    176 Anders Runander          Trosabygdens OK 1            1:09:08    31:01  4:38:11
  293    229 Peter Albrektsson        OK Ravinen 3                 1:09:35    31:28  4:26:57
  294    163 Brendan Shields          Cambridge Sports 1           1:09:42    31:35  4:29:33
  295    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:10:37    32:30  5:25:33
  296    292 Carl-Henry Andersson     OK Orinto 1                  1:10:38    32:31  4:16:29
  297    342 Jonas Svernestam         Linköpings OK 3              1:10:40    32:33  4:05:50
  298    322 Magnus Hakemar           IK Hakarpspojkarna 4         1:11:08    33:01  4:12:29
  299    266 Anders Lindahl           Akilles OK 1                 1:11:19    33:12  4:13:03
  300    224 Ola Eriksson             OK Grip 1                    1:11:34    33:27  4:16:01
  301    298 Jani Leppäniemi          Vetelin Urheilijat 1         1:11:35    33:28  3:58:43
  302    204 Alexander D. Bisseth     Kristiansand OK 3            1:11:36    33:29  4:20:26
  303    339 Vesa Ovaska              Iitin Pyrintö 1              1:11:41    33:34      Dsq
  304    302 Niklas Mannberg          Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:12:00    33:53  3:59:14
  305    216 Sofie Aarnes             NTNUI 10                     1:12:28    34:21  5:27:19
  306    234 Bo Eliasson              Skogspojkarnas OK 1          1:12:49    34:42  4:36:14
  307    210 Steinar Kvaale           NTNUI 4                      1:12:56    34:49  4:26:53
  308    231 Håkan Sander             Lidköpings VSK 1             1:13:47    35:40  4:55:24
  309    290 Fredrik Ekström          OK Älgen 1                   1:13:52    35:45  4:53:29
  310    117 Magnus Haraldsson        Gustavsbergs OK 1            1:14:02    35:55  4:26:10
  310    215 Ole Snyders              NTNUI 9                      1:14:02    35:55      Dsq
  312    246 Asko Ala-Petäys          Jalasjärven Jalas 1          1:14:16    36:09  4:51:23
  313    331 Kimmo Isokoski           Ylivieskan Kuula 1           1:14:37    36:30  4:48:44
  314    265 Erik Samuelsson          OK Reftele 1                 1:15:20    37:13  5:15:11
  315    226 Jonas Månsson            K3 IF 1                      1:15:58    37:51  5:21:38
  316    303 Erik Axelsson            Boxholm-Mjölby OL 1          1:16:13    38:06  5:16:39
  317    345 Lars Segerman            Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:17:10    39:03  4:32:46
  318    170 Helen Gardener           Jesus Orienteering 1         1:17:57    39:50  4:27:04
  319    245 Willie Kantarp           Härnösands OK 1              1:19:03    40:56  4:08:02
  320    155 Tom-Erik Sandberg        Halden Skiklubb 3            1:20:32    42:25  4:22:40
  321    284 Erkki Huhtala            Tio rättens män 1            1:20:58    42:51  4:53:27
  322    282 Bruder Berg              Reilut Miehet Havumetsien 1  1:21:18    43:11  4:35:11
  323    206 Johan Lindström          NAIS OK 1                    1:21:27    43:20  4:53:42
  324    250 Ingemar Magnusson        OK Måsen 1                   1:21:39    43:32  4:25:45
  325    213 Alf Petter Syvertsen     NTNUI 7                      1:27:05    48:58  5:20:53
  326    327 Anna Algotson            OK Tylöskog 1                1:27:31    49:24  4:39:53
  327    172 Per Arne Karlsen         Østmarka OK 3                1:31:19    53:12  5:02:00
  328    294 Claes Andersson          Falkenbergs OK 2             1:32:01    53:54  5:47:11
  329    218 Jukka Lemtonen           Turun NMKY 1                 1:36:14    58:07  5:40:03
  330    174 Bernt O. Myrvold         Sarpsborg OL 1               1:43:38  1:05:31  5:23:31
  331    179 C G Jensen               Hærens Officersskole 1       1:43:54  1:05:47  7:05:52
  332    325 Lennart Malmberg         Svaide Roma SOK 1            1:44:21  1:06:14      Dsq
  333    212 Jan Fredrik Helgaker     NTNUI 6                      1:54:19  1:16:12  5:46:57
  334    214 Roy Henrik Knudsen       NTNUI 8                      1:58:03  1:19:56  5:14:29
  335    180 D Jacobsen               Hærens Officersskole 2       2:10:30  1:32:23  7:28:27

---  Ej godkända lag ---

         115 Jeppe Koivula            Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         149 Jari Erkkilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2         Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Are Kristiansen          Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Sven Giselsson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         198 Victor Stensson          Helsingborgs SOK 1               Dsq      Dsq
         202 Per Ericsson             Tumba-Mälarhöjden 3              Dsq      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         313 Göran Polhede            Ärla IF 2                        Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.