10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (347/347) sträcka 2 - Radio 3 (2008-04-27 13:37:41)

    1     17 Pavlo Ushkvarok          Stora Tuna OK 1              2:07:34     0:00         
    2     16 Timo Saarinen            Tampereen Pyrintö 1          2:10:31     2:57         
    3     20 Öystein Kristiansen      MS Parma 1                   2:10:33     2:59         
    4     46 Göran Thimberg           Söders SOL-Tyresö 1          2:10:34     3:00         
    5     14 Markus Lindeqvist        Paimion Rasti 1              2:10:35     3:01         
    6     64 Esa Huttunen             OK Orient 1                  2:10:35     3:01         
    7     56 Hans Trøan               Nydalens Skiklub 1           2:10:37     3:03         
    8    120 Kristian Algers          OK Alehof 1                  2:10:40     3:06         
    9      4 Jens Molin               Södertälje-Nykvarn 1         2:10:40     3:06         
   10     38 Robbin Kantarp           OK Hällen 1                  2:10:41     3:07         
   11      3 Tommi Tölkkö             Kalevan Rasti 1              2:10:42     3:08         
   12     12 Sebastian Hägler         IFK Moras OK 1               2:10:43     3:09         
   13     72 Sindre Østhagen          Fredrikstads SK 1            2:10:44     3:10         
   14     94 Ilkka Leppävuori         Tampereen Pyrintö 2          2:10:46     3:12         
   15     24 Mikko Hölsö              Rasti-Kurikka 1              2:10:46     3:12         
   16     19 Mattias Ericsson         OK Denseln 1                 2:10:49     3:15         
   17     58 Tommy Andersson          Vänersborgs SK 1             2:10:50     3:16         
   18      2 Timo Joensuu             Vaajakosken Terä 1           2:10:52     3:18         
   19      8 Marko Närvä              Vehkalahden Veikot 1         2:10:53     3:19         
   20     18 Jakob Svensson           OK PAN-Kristianstad 1        2:10:54     3:20         
   21    200 Mikael Östlund           Domnarvet/Kvarnsv. 1         2:10:57     3:23         
   22     52 Risto Haikonen           Anttolan Urheilijat 1        2:10:58     3:24         
   23     32 Rickard Gunnarsson       OK Orion 1                   2:11:00     3:26         
   24     13 Hans Olof Amblie         Bækkelaget SK 1              2:11:02     3:28         
   25     62 Johan Håkansson          Ronneby OK 1                 2:11:10     3:36         
   26     84 Rain Eensaar             OK Roslagen 1                2:11:12     3:38         
   27     86 Bjørn Ekeberg            IL Tyrving 1                 2:11:20     3:46         
   28      1 Sindre Saksæhter         Halden Skiklubb 1            2:12:28     4:54         
   29    121 Petter Eriksson          OK Rodhen 1                  2:12:31     4:57         
   30    165 Ulf Forseth Indgaard     Frol IL 1                    2:12:32     4:58         
   31      7 Marko Väisänen           Rajamäen Rykmentti 1         2:12:32     4:58         
   32      9 Mikael Andersson         IK Hakarpspojkarna 1         2:12:34     5:00         
   33    347 Lauri Sild               OK Triangeln 1               2:12:35     5:01         
   34    168 Robert Karlsson          Bredaryds SOK 1              2:12:36     5:02         
   35     27 Pelle Engstrand          Rehns BK 1                   2:12:38     5:04         
   36     25 Jarl Magnus Berge        Turun Metsänkävijät 1        2:12:40     5:05         
   37     29 Aleksi Leskinen          LYNX 1                       2:12:40     5:06         
   38     51 Pekka Hyvönen            Turun Suunnistajat 1         2:12:41     5:07         
   39     39 Anders Österlund         Västerås SOK 1               2:12:41     5:07         
   40     43 Hannu-Pekka Pukema       Kalevan Rasti 2              2:12:42     5:08         
   41    122 Dimitry Masnyy           Arboga OK 1                  2:12:44     5:10         
   42     23 Stephen Palmer           Malungs OK 1                 2:12:44     5:10         
   43      5 Jörgen Ohlin             OK Linné 1                   2:12:46     5:12         
   44    152 Jonas Nordström          OK Älvsjö Örby 1             2:12:46     5:12         
   45    158 Martin Hederskog         Malungs OK 2                 2:12:49     5:15         
   46     22 Mikael Eliasson          Göteborg-Majorna 1           2:12:49     5:15         
   47     61 Patrik Svedberg          IFK Umeå 1                   2:12:51     5:17         
   48     80 Vesa Taanila             Ikaalisten NV 1              2:12:56     5:22         
   49     79 Kalvis Mihailovs         Turun Metsänkävijät 2        2:12:58     5:24         
   50    205 Lauri Laine              Mäntsälän Urheilijat 1       2:13:02     5:28         
   51     11 Anders Hedman            IFK Lidingö SOK 1            2:13:02     5:28         
   52     28 Greger Tysk              Leksands OK 1                2:13:04     5:30         
   53      6 Vesa Mäkinen             Angelniemen Ankkuri 1        2:13:06     5:32         
   54     21 Arild Nomeland           Kristiansand OK 1            2:13:09     5:35         
   55     35 Flemming Jørgensen       OK Pan Århus 1               2:13:13     5:39         
   56     98 Esa Orava                Rastivarsat 1                2:15:41     8:07         
   57     96 Anders Håkansson         Dalaportens OL 1             2:17:03     9:29         
   58    113 Maciej Grabowski         Kalmar OK 1                  2:17:04     9:30         
   59     42 Rune Monrad              FarumTisvilde SpringCup 1    2:18:04    10:30         
   60     82 Erik Groth               KFUM Örebro OK 1             2:18:05    10:31         
   61    114 Håvard Lucasen           Ås-UMB Orientering 1         2:18:06    10:32         
   62    131 Anders Carlsson          Halmstad OK 1                2:18:08    10:33         
   63     10 Martin Larsson           IFK Göteborg 1               2:18:09    10:35         
   64     33 Matthias Niggli          Ulricehamns OK 1             2:18:09    10:35         
   65     31 Dan Wester               Järla IF OK 1                2:18:10    10:36         
   66     67 Rune Strandberg          NTNUI 1                      2:18:10    10:36         
   67     91 Robin Bäckström          IF Femman 1                  2:18:11    10:37         
   68     78 Vincent Coupat           Nyköpings OK 1               2:18:12    10:38         
   69    105 Svajunas Ambrazas        Soik Hellas 1                2:18:14    10:40         
   70     30 Johan Runesson           OK Tisaren 1                 2:18:15    10:41         
   71    311 Per Lenander             Växjö OK 1                   2:18:16    10:42         
   72    133 Daniel Kaipe             Leksands OK 2                2:18:17    10:43         
   73     69 Juha Tolonen             Rajamäen Rykmentti 2         2:18:19    10:45         
   74     47 Mikko Sipilä             Kangasala SK 1               2:18:19    10:45         
   75    225 Vesa Aaltonen            IF Brahe/Malax IF 1          2:18:22    10:48         
   76     44 Jari Sillman             IF Sibbo-Vargarna 1          2:18:24    10:50         
   77     37 Timo Mikkola             Hiisirasti 1                 2:18:27    10:53         
   77    108 Richard Sjöholm          OK PAN-Kristianstad 2        2:18:27    10:53         
   79    151 Erik Knudsen             OK Pan Århus 2               2:18:45    11:11         
   80    112 Oscar Stensson-Bohman    Nybro OK 1                   2:19:20    11:46         
   81     50 Andreas Olesen           FarumTisvilde SpringCup 2    2:19:21    11:47         
   82    340 Markus Adolfsson         Linköpings OK 1              2:19:24    11:50         
   83    262 Håvard Berget            Trøsken/Sarpsborg 1          2:19:28    11:54         
   84    299 Mårten Martinsson        OK Kolmården 1               2:19:37    12:03         
   85    124 Benno Schuler            Paimion Rasti 2              2:21:04    13:30         
   86    123 Hallvard Nordbrøden      Halden Skiklubb 2            2:21:06    13:32         
   87     57 Anatolijs Tarasovs       Ärla IF 1                    2:21:10    13:36         
   88     83 Olli-Markus Taivainen    Pellon Ponsi 1               2:21:33    13:59         
   89     75 Olav Lundanes            Østmarka OK 1                2:21:35    14:01         
   90     15 Petri Noponen            DELTA 1                      2:21:40    14:06         
   91    248 Mika Venho               Maarian Mahti 1              2:21:44    14:10         
   92     81 Johan Lindahl            Täby Ok 1                    2:21:48    14:14         
   93    296 Anders Frisk             Attunda OK 1                 2:21:50    14:16         
   94    243 Kjell Nilsson            Gotlands Bro/Visborg 1       2:21:52    14:18         
   95     34 Daniel Blom              Norbergs OK 1                2:21:53    14:19         
   96     40 Mats Fröberg             OK Linné 2                   2:21:54    14:20         
   97     65 Mathias Jansson          Hagaby GoIF 1                2:21:55    14:21         
   98    203 Nicholas Morgan          Kristiansand OK 2            2:21:56    14:22         
   99    109 Mathias Wilhelmsson      IF Thor 1                    2:21:58    14:24         
  100     85 Henrik Persson           Tullinge SK 1                2:22:01    14:27         
  101     93 Jaani Lantela            Vehkalahden Veikot 2         2:22:51    15:17         
  102     49 Ville Sabel              Hämeenlinnan Suunnist. 1     2:22:53    15:19         
  103     87 Lars-Håkan Bengtsson     Gävle OK 1                   2:22:54    15:20         
  104    181 Lasse Kautto             Vaajakosken Terä 2           2:22:56    15:22         
  105    272 Olof Krantz              IK Gandvik 1                 2:22:58    15:24         
  106    127 Vegard Ruttenborg        Løten o-lag 1                2:22:59    15:25         
  107    143 Heikki Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     2:23:01    15:27         
  108    310 Emil Fager               OK Orion 2                   2:23:02    15:28         
  109     53 Erkka Mehtälä            DELTA 2                      2:23:04    15:30         
  110     41 Martin Jönsson           FK Friskus-Varberg 1         2:23:04    15:30         
  111     48 Tapio Haarlaa            Helsingin Suunnist. 1        2:23:06    15:32         
  112    192 Petteri Lauronen         LYNX 2                       2:23:08    15:34         
  113    146 Alexander Westberg       OK Tranan 1                  2:23:10    15:36         
  114     26 Harri Pajula             Lapuan Virkiä 1              2:23:11    15:37         
  115     63 Håkan Öhlund             IK Hakarpspojkarna 2         2:23:13    15:38         
  116    129 Mattias Argårds          IFK Moras OK 2               2:23:14    15:40         
  117    103 Erik Ivarsson Sandberg   OK Denseln 2                 2:23:17    15:43         
  118    137 Magnus Rajan             IFK Lidingö SOK 3            2:23:21    15:47         
  119    287 Fredrik Rosen            Jönköpings OK 1              2:23:23    15:49         
  120    341 Marcus Lundagårds        Linköpings OK 2              2:23:29    15:55         
  121     60 Mattias Larsson          IFK Göteborg 2               2:23:33    15:59         
  122    190 Gunnar Lindberg          Bromma-Vällingby 1           2:24:29    16:55         
  123     95 Johan Karlsson           OK Kåre 1                    2:24:31    16:57         
  124    283 Martin Lindeberg         Skåneslättens OL 1           2:24:32    16:58         
  125    175 Fajer Wennerberg         OK Klyftamo 1                2:24:33    16:59         
  126    207 Olli Saavalainen         Siilin Rasti 1               2:24:35    17:01         
  127     54 Fredrik Bergström        Pargas IF 1                  2:24:39    17:05         
  128     66 Olli Mattila             MS Parma 2                   2:24:42    17:08         
  129     73 Magnus Cederlöf          Järfälla OK 1                2:25:16    17:42         
  130     45 Kalle Rantala            Jämsän Retki-Veikot 1        2:25:18    17:44         
  131    304 Henrik Johnsson          OK Tor 1                     2:25:24    17:50         
  132     77 Vetle R Bråten           Raumar O-lag 1               2:27:05    19:31         
  133    111 Olle Karlsson            Tullinge SK 2                2:27:06    19:32         
  134    107 Ronnie Samor             Tjällmo-Godegård 1           2:27:07    19:33         
  135     59 Johan Levin              Sävedalens AIK 1             2:27:09    19:35         
  136    157 Petter Thoresen          Halden Skiklubb 98           2:27:11    19:37         
  137    257 Martin Sundström         Söderhamns OK 1              2:29:10    21:36         
  138    130 Stig Alvestad            Wing OK 1                    2:29:11    21:37         
  139    101 Anders Axelsson          Södertälje-Nykvarn 2         2:29:11    21:37         
  140    307 Jonas Juveli             Lillomarka O-lag 1           2:29:12    21:38         
  141    209 Henrik Ruud              NTNUI 3                      2:29:13    21:39         
  142    333 Tommi Peltonen           Veikon Pamaus 1              2:29:14    21:40         
  143     99 Max Karle                OK Skogshjortarna 1          2:29:14    21:40         
  144    118 Bartosz Pawlak           Polish Junior Team 1         2:29:15    21:41         
  145    295 Anders Lind              Tjällmo-Godegård 2           2:29:15    21:41         
  146     97 Andreas S Johansson      Göteborg-Majorna 2           2:29:17    21:42         
  147    267 Richard Ohlsson          Haninge SOK 1                2:29:18    21:44         
  148     74 Henrik Sundqvist         Stora Tuna OK 2              2:29:19    21:45         
  149    193 Tore Reikvam             BSI Orientering 1            2:29:20    21:46         
  150    293 Mikael Lundqvist         Falkenbergs OK 1             2:29:21    21:47         
  151    139 Jurgis Krastins          Pihkaniskat 1                2:29:24    21:50         
  152    275 Ulf Lindkvist            Östersunds OK 1              2:29:26    21:52         
  153     88 Johan Eklöv              Tumba-Mälarhöjden 1          2:29:27    21:53         
  154    106 Kalle Tiitinen           Lappeen Riento 1             2:29:28    21:54         
  155    221 Jaako Liukkala           Hauhon Sisu 1                2:29:30    21:56         
  156    232 Johan Winterås           Västerbergslagen 1           2:29:31    21:57         
  157    186 Jonas Byström            Skogslöparna 1               2:29:37    22:03         
  158    135 Sven Granfors            Sävedalens AIK 2             2:30:00    22:26         
  159    159 Johan Otterström         Göteborg-Majorna 3           2:30:06    22:32         
  160    145 Anders Gustafsson        Uddevalla OK 1               2:30:11    22:37         
  161     89 Mikael Pihel             OK Tisaren 2                 2:30:16    22:42         
  162     92 Eino Kattilakoski        Kokkolan Suunnist. 1         2:31:14    23:40         
  163    197 Pär Olofsson             Rehns BK/Alfta-Ösa 1         2:31:31    23:57         
  164    183 Nils Spetz               Ulricehamns OK 2             2:31:36    24:02         
  165    160 Jesper Wassblad          Vänersborgs SK 2             2:31:40    24:06         
  166    144 Andreas Davidsson        OK Klemmingen 1              2:31:41    24:07         
  167    178 Anders Bredesen          Fossum IF 1                  2:31:43    24:09         
  168    263 Jan Näslund              OK Nolaskogsarna 1           2:31:43    24:09         
  169    217 Arto Ranki               MS Parma 3                   2:31:45    24:11         
  170    306 Magnus Jönsson           OK Kontinent 1               2:31:46    24:11         
  171    291 Sebastian Edlund         IK Ymer/Bredared 1           2:31:47    24:13         
  172    338 Trond Cato Martinsen     Modum 1                      2:31:47    24:13         
  173    223 Michal Glowacki          Oppsal Orientering 1         2:31:48    24:13         
  174    185 Per Johansson            Motala AIF-OL 1              2:31:48    24:14         
  175    318 Anders Påhlman           Istrums SK 1                 2:31:50    24:16         
  176    201 Fredrik Lindström        Tumba-Mälarhöjden 2          2:31:50    24:16         
  177    162 Andreas Ekbladh          SOL Tranås 1                 2:31:52    24:18         
  178    269 Ulf Eriksson             Stora Tuna OK 3              2:31:53    24:18         
  179    148 Magnus Larsson           FK Göingarna 1               2:31:54    24:20         
  180    147 Magnus Svensson          Hjärnarps GH OL 1            2:31:55    24:21         
  181    344 Björn Ljunggren          OK Hammaren 1                2:31:56    24:22         
  182    321 Mats Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3         2:31:58    24:24         
  183     71 Jarkko Kaplas            Joutsenon Kullervo 1         2:32:42    25:08         
  184    126 Martin Julin             Västerås SOK 2               2:32:44    25:10         
  185    305 Joel Ahlqvist            Skarpnäcks OL 1              2:32:45    25:11         
  186    125 Joakim Antonsson         OK Löftan 1                  2:32:47    25:13         
  187     90 Petter Reinemo           NTNUI 2                      2:32:48    25:14         
  188    102 Kai Pasonen              Valkeakosken Haka 1          2:32:49    25:15         
  189    281 Victor Axbom             OK Landehof 1                2:32:50    25:16         
  190    104 Jan Hilding              Hestra IF 1                  2:32:52    25:18         
  191    188 Joacim Tingstorp         Hammarby IF OF 1             2:32:55    25:21         
  192    134 Eivind Resser            Kongsberg O-lag 1            2:33:03    25:29         
  193    298 Juha Lassila             Vetelin Urheilijat 1         2:33:06    25:32         
  194    141 Isac Jakobsson           Hjobyg./Hagen/Tibro 1        2:33:07    25:32         
  195    191 Mats Liwell              Södertälje-Nykvarn 3         2:33:23    25:49         
  196    128 Tapani Partanen          Hyvinkään Rasti 1            2:33:39    26:05         
  197    222 Mikael Axin              Hagaby GoIF 2                2:34:00    26:26         
  198    116 Henrik Marmelid          OK Roxen 1                   2:34:03    26:29         
  199    119 Jakob Bengtsson          Stigmännen Karlshamn 1       2:34:09    26:35         
  200    150 Timo Sirola              Keravan Urheilijat 1         2:34:11    26:37         
  201    261 Asgeir Lium              OSI Orientering 1            2:34:17    26:43         
  202    302 Magnus Yngvesson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     2:34:19    26:45         
  203     70 Christian Wartbichler    OK Tyr 1                     2:34:44    27:10         
  204    154 Henrik Peterson          OK Denseln 3                 2:34:45    27:11         
  205    208 Torkil E Solstad         IL Tyrving 2                 2:34:51    27:17         
  206    285 Henrik Erlandsson        OK Södertörn 1               2:36:17    28:43         
  207    245 Jonas Fryksten           Härnösands OK 1              2:36:25    28:51         
  208    312 Conny Källman            OK Kullingshof 1             2:36:27    28:53         
  209    228 Jonny Bergman            OK Ravinen 2                 2:36:35    29:01         
  210    142 Anders Alderud           Nyköpings OK 2               2:37:32    29:58         
  211    138 Viktor Antonsson         Eksjö SOK 1                  2:37:34    30:00         
  212    280 Gunnar Tenge             Ås-UMB Orientering 2         2:37:54    30:20         
  213    254 Fredrik Hedin            IFK Enskede 1                2:37:58    30:24         
  214    136 Jonas Nyman              Snättringe SK 1              2:38:49    31:15         
  215    230 Daniel Eklund            Strängnäs-Malmby 1           2:38:52    31:18         
  216     76 Roger Hugosson           Sundsvalls OK 1              2:38:53    31:19         
  217    236 Erik Mattsson            Järla IF OK 3                2:38:58    31:24         
  218    300 Niklas Jönsson           Lunds OK 1                   2:39:00    31:26         
  219    258 Johan Lövsund            OK Botnia 1                  2:39:02    31:28         
  220    314 Mattias Sandqvist        Vallentuna-Össeby 1          2:39:32    31:58         
  221    277 Simen Haugerud           Indre Östfold OK 1           2:39:52    32:18         
  222    238 Robert Elverö            Väsby OK 1                   2:39:56    32:22         
  223     55 Fredrik Smedberg         OK Skogsfalken 1             2:40:03    32:29         
  224    199 Markus Hellström         Forsa OK 1                   2:40:12    32:38         
  225    328 Andreas Lundblad         IK Trenne/OK Nackhe 1        2:41:10    33:36         
  226    132 Calle Olsson             KFUM Örebro OK 2             2:41:14    33:40         
  227    289 Peter Zetterström        Söders SOL-Tyresö 2          2:41:16    33:42         
  228    167 Jorma Hirvensalo         Saarijärven Pullistus 1      2:41:17    33:43         
  229    342 Christian Eriksson       Linköpings OK 3              2:41:19    33:45         
  230    244 Jan Sjödin               OK Tisaren 3                 2:41:23    33:49         
  231    164 Arto Lilja               Hyvinkään Rasti 2            2:42:01    34:27         
  232    235 Axel Mattson             Järla IF OK 2                2:42:06    34:32         
  233    140 Jonas Vikström           Köping-Kolsva OK 1           2:43:09    35:35         
  234    240 Simon Larsson            Markbygdens OK 1             2:43:13    35:39         
  235    153 Magnus Ohlin             Rånäs OK 1                   2:43:28    35:54         
  236    110 Magnus Solbjørg          Nydalens Skiklub 2           2:45:11    37:37         
  237    169 Anders Löfgren           Järfälla OK 2                2:45:59    38:25         
  238    253 Markku Mäkelä            Rastikarhut 1                2:46:00    38:26         
  239    319 Calle Andersson          OK Skogsstjärnan 1           2:46:41    39:07         
  240    332 Jan Johansson            Målilla/Björkfors/Hultsfred  2:46:43    39:09         
  241    322 Håkan Johansson          IK Hakarpspojkarna 4         2:46:53    39:19         
  242    161 Lars-Erik Carlsson       Norbergs OK 2                2:47:30    39:56         
  243    324 Øyvind Bakken Rognstad   Lillehammer OK 1             2:48:59    41:25         
  244    266 Janne Liuko              Akilles OK 1                 2:49:03    41:29         
  245    149 Ville Pietilä            Hämeenlinnan Suunnist. 2     2:49:05    41:31         
  246    237 Tomas Petersson          IFK Göteborg 3               2:49:07    41:32         
  247    260 Lars Kandell             Leksands OK 3                2:49:15    41:41         
  248    278 Mikael Kindborn          OK Hällen 2                  2:49:17    41:42         
  249    250 Thomas Persson           OK Måsen 1                   2:49:24    41:50         
  250    155 Petter Næss Bjørgul      Halden Skiklubb 3            2:49:38    42:03         
  251    198 Erik Alnervik            Helsingborgs SOK 1           2:49:38    42:04         
  252    182 Kuokkanen Andrey         Kuzmolovo 110% 1             2:49:40    42:06         
  253    288 Mats Johansson           Jönköpings OK 2              2:49:43    42:09         
  254    247 Mattias Olofsson         OK Enen/Tierps SOK 1         2:49:47    42:13         
  255    276 Tom Hollowell            OK Tyr 2                     2:49:50    42:16         
  256    224 Jocke Wiklund            OK Grip 1                    2:50:02    42:28         
  257    259 Fredrik Örnlid           Täby Ok 2                    2:50:02    42:28         
  258    315 Jan Bjerketvedt          OK Moss 1                    2:51:46    44:12         
  259    211 Dennis Ducro             NTNUI 5                      2:51:49    44:15         
  260    292 Erik Classon             OK Orinto 1                  2:51:58    44:24         
  261    309 Jens Andersson           OK Roslagen 2                2:52:19    44:45         
  262    220 Henrik Lindblad          OK Djerf 1                   2:54:21    46:47         
  263    170 Jon Marsden              Jesus Orienteering 1         2:54:26    46:52         
  264    233 Larssa Magnell           Katrineholms OK 1            2:54:36    47:02         
  265    227 Antti Knuuti             Turun Metsänkävijät 3        2:55:19    47:45         
  266    323 Martin Niklas Olsen      Larvik/POL 1                 2:55:19    47:45         
  267    204 Petter Marki Erichsen    Kristiansand OK 3            2:55:21    47:47         
  268    317 Knut Aas                 Ringerike o-lag 1            2:55:22    47:48         
  269    316 Mattias Vangbo           IF Thor 2                    2:55:23    47:49         
  270    337 Axel Berlin              Konnerud I.L. 1              2:55:26    47:52         
  271    271 Christian Svensson       Ankarsrum/Gamleby/Västervik  2:55:27    47:53         
  272    334 Tobias Johansson         Falköpings AIK OK 1          2:56:19    48:45         
  273    189 Kjell Klaar              Säterbygdens OK 1            2:56:37    49:03         
  274    327 Jonas Karlsson           OK Tylöskog 1                2:56:43    49:09         
  275    173 Björn Axelsson           Tullinge SK 3                2:56:44    49:10         
  276    297 Anders Enoksson          Attunda OK 2                 2:56:53    49:19         
  277    249 Anders Erlandsson        Sundsvalls OK 2              2:58:48    51:14         
  278    117 Conny Strandberg         Gustavsbergs OK 1            2:58:53    51:19         
  279    210 Arno Grønhovd            NTNUI 4                      2:58:56    51:22         
  280    335 Anders Lövgärd           OK Alehof 2                  2:59:00    51:25         
  281    330 Idar Brekke              Bækkelaget SK 2              2:59:45    52:11         
  282    326 Anders Enmark            Gävle OK 2                   3:00:46    53:12         
  283    229 Lars Klasson             OK Ravinen 3                 3:00:56    53:22         
  284    214 Katja Ekroll Jahren      NTNUI 8                      3:01:39    54:05         
  285    194 Jan-Olov Bogren          Sundbybergs IK 1             3:02:00    54:26         
  286    282 Bror Backe               Reilut Miehet Havumetsien 1  3:02:02    54:28         
  287    252 Peter Enoksson           OK Österåker 1               3:02:06    54:32         
  288    345 Juha Leonberg            Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  3:02:27    54:53         
  289    268 Andreas Edlund           IFK Lidingö SOK 4            3:03:59    56:25         
  290    166 Bo Johansson             Västerås SOK 3               3:04:28    56:54         
  291    343 Mart Ostra               Jüriöö 1                     3:04:29    56:55         
  292    274 Håkan Palm               FK Boken 1                   3:04:57    57:23         
  293    251 Kalle Ingvarsson         OK Vilse - 87 1              3:05:54    58:20         
  294    273 Erik Hellsvik            IK Gandvik 2                 3:06:00    58:26         
  295    234 Ulf Johnsson             Skogspojkarnas OK 1          3:06:18    58:44         
  296    163 Matthias Mahr            Cambridge Sports 1           3:06:31    58:57         
  297    241 Stefan Seo               Soik Hellas 2                3:06:35    59:01         
  298    264 Per-Arne Wahlgren        Kungälv/Stenungs./Sjövalla   3:06:49    59:15         
  299    284 Ari-Pekka Koivisto       Tio rättens män 1            3:06:52    59:18         
  300    286 Björn Löfroth            Eskilstuna OL 1              3:11:36  1:04:02         
  301    172 Fredrik Steiwer          Østmarka OK 3                3:13:45  1:06:10         
  302    176 Gunnar Kindlundh         Trosabygdens OK 1            3:14:25  1:06:51         
  303    270 Lars-Åke Dickfors        Hedemora/Avesta/Säterbygden  3:15:39  1:08:05         
  304    308 Joel Berling             Centrum OK 1                 3:15:45  1:08:11         
  305    331 Joonas Savola            Ylivieskan Kuula 1           3:15:51  1:08:17         
  306    206 Håkan Träff              NAIS OK 1                    3:15:54  1:08:20         
  307    255 Andreas Sjöholm          Ok Raseborg 1                3:16:16  1:08:41         
  308    100 Andreas Blomgren         Kils OK/Västvärmland 1       3:16:20  1:08:46         
  309    290 Stefan Eriksson          OK Älgen 1                   3:20:41  1:13:07         
  310    246 Juha Huhtanen            Jalasjärven Jalas 1          3:20:56  1:13:22         
  311    279 Mikael Andersson         Fjärås AIK/IF Rigor 1        3:22:43  1:15:09         
  312    231 Joel Sanderi             Lidköpings VSK 1             3:22:45  1:15:11         
  313    174 Finn Henry Lillestrand   Sarpsborg OL 1               3:24:08  1:16:34         
  314    202 Gustav Melander          Tumba-Mälarhöjden 3          3:38:12  1:30:38         
  315    213 Jostein Bø Fløystad      NTNUI 7                      3:38:57  1:31:23         
  316    212 Erik Sælen               NTNUI 6                      3:39:06  1:31:32         
  317    187 Olof Sundin              Skogslöparna 2               3:39:10  1:31:36         
  318    265 Anders Sjöberg           OK Reftele 1                 3:39:18  1:31:44         
  319    303 Erik Erlandsson          Boxholm-Mjölby OL 1          3:39:24  1:31:50         
  320    226 Marcus Andersson         K3 IF 1                      3:46:54  1:39:20         
  321    218 Riitta Siltanen          Turun NMKY 1                 3:48:18  1:40:44         
  322    256 Asger Nielsen            FarumTisvilde SpringCup 3    3:49:45  1:42:11         
  323    294 Peter Badenfelt          Falkenbergs OK 2             3:49:57  1:42:22         
  324    196  N.N.                    Korven Honka 1               3:51:39  1:44:05         
  325    216 Mathilde Korvald Skaare  NTNUI 10                     3:55:12  1:47:38         
  326    219 Jan Vidar Nielsen        Kongsberg O-lag 2            3:56:26  1:48:52         
  327    180 M Áhlen                  Hærens Officersskole 2       4:54:01  2:46:27         
  328    179 M Højlund                Hærens Officersskole 1       4:57:11  2:49:37         

---  Ej godkända lag ---

          68 Martin Larbo             IFK Lidingö SOK 2            2:12:34      Dsq
         177 Anders Älvegran          Dalaportens OL 2             3:11:34      Dsq
         215 Jorge Miguel             NTNUI 9                      5:56:00      Dsq
         325 Fredrik Westergaard      Svaide Roma SOK 1                Dsq      Dsq
         339 Roman Patscheider        Iitin Pyrintö 1              2:42:24      Dsq
          36 Per Åke Olsson           OK Ravinen 1                 2:10:39      Dsq
         115 Mikko Laakso             Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Frode Bakkehøi           Østmarka OK 2                3:46:51      Dsq
         184 Olof Nilsson             Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Trond Gjelstad           OTO/Sandefjord 1             2:57:08      Dsq
         329 Marko Miettinen          Espoon Suunta 1              2:46:49      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.