10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (331/347) tid på sträcka 10 (2008-04-27 13:37:42)

    1    216 Line Hagman              NTNUI 10                     1:07:34     0:00 13:37:19
    2    217 Timo Ritasalo            MS Parma 3                   1:08:05     0:31 13:37:50
    3    224 Johan Furunäs            OK Grip 1                    1:16:34     9:00 13:46:19
    4    215  N.N.                    NTNUI 9                      1:16:41     9:07      Dsq
    5    210 Torbjørn Aass            NTNUI 4                      1:16:44     9:10 13:46:29
    6    213 Sigmund Ø. Størset       NTNUI 7                      1:17:13     9:39      Dsq
    7    246 Pekka Niemi              Jalasjärven Jalas 1          1:20:51    13:17 13:50:36
    8    316 Per Matsson              IF Thor 2                    1:20:56    13:22      Dsq
    9    335 Per-Erik Johansson       OK Alehof 2                  1:21:02    13:28 13:50:47
   10    176 Joakim Gimholt           Trosabygdens OK 1            1:21:18    13:44 13:51:03
   11    303 Jonas Olsson             Boxholm-Mjölby OL 1          1:21:20    13:46 13:51:05
   12    219 Morten Weber Bergesen    Kongsberg O-lag 2            1:22:06    14:32 13:51:51
   13    161 Kalle Nordström          Norbergs OK 2                1:22:08    14:34 13:51:53
   14    256 Kasper Hjorteberg        FarumTisvilde SpringCup 3    1:22:11    14:37      Dsq
   15    266 Juuso Jäppilä            Akilles OK 1                 1:22:17    14:43      Dsq
   16    233 Johan Magnell            Katrineholms OK 1            1:22:19    14:45 13:52:04
   17    206 Peter Stenbäck           NAIS OK 1                    1:22:28    14:54 13:52:13
   18    284 Matti Huttunen           Tio rättens män 1            1:22:33    14:59 13:52:18
   19    142 Joel Englund             Nyköpings OK 2               1:22:39    15:05      Dsq
   20    298 Jari Kalliokoski         Vetelin Urheilijat 1         1:23:16    15:42 13:53:01
   21    290 Jonas Bergenfur          OK Älgen 1                   1:23:28    15:54 13:53:13
   22    315 Hallvard Koren           OK Moss 1                    1:24:01    16:27 13:53:46
   23    234 Jan Kalered              Skogspojkarnas OK 1          1:25:43    18:09 13:55:28
   24    279 Stefan Petterson         Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:26:02    18:28 13:55:47
   25     23 David Andersson          Malungs OK 1                 1:27:54    20:20  9:57:04
   26    170 Ian Webb                 Jesus Orienteering 1         1:28:22    20:48 13:58:07
   27      9 Andreas Jansson          IK Hakarpspojkarna 1         1:29:30    21:56  9:51:46
   28    172 Øystein Kildahl          Østmarka OK 3                1:29:33    21:59 13:59:18
   29    212 Martin Valen             NTNUI 6                      1:29:43    22:09  Started
   30     21 Daniel Hubmann           Kristiansand OK 1            1:29:44    22:10  9:34:30
   31      4 Michal Smola             Södertälje-Nykvarn 1         1:29:49    22:15  9:34:38
   32      1 Emil Wingstedt           Halden Skiklubb 1            1:29:50    22:16  9:34:33
   33    345 Malte Guteland           Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:29:55    22:21 13:59:40
   34    187 Jon Hassis               Skogslöparna 2               1:29:56    22:22 13:59:41
   35     15 Valentin Novikov         DELTA 1                      1:30:11    22:37 10:11:39
   36    288 Melker Eriksson          Jönköpings OK 2              1:30:13    22:39 13:59:58
   37     17 Henrik Löfås             Stora Tuna OK 1              1:30:24    22:50  9:51:33
   38      7 Matthias Merz            Rajamäen Rykmentti 1         1:30:39    23:05  9:46:59
   39     59 William Lind             Sävedalens AIK 1             1:31:44    24:10 10:34:41
   40     14 Francois Gonon           Paimion Rasti 1              1:32:07    24:33  9:58:42
   41      6 Max Davidov              Angelniemen Ankkuri 1        1:32:09    24:35  9:51:27
   42     25 Scott Fraser             Turun Metsänkävijät 1        1:32:10    24:36  9:47:20
   43     32 Michael Mamleev          OK Orion 1                   1:32:17    24:43  9:51:30
   44     34 Crister Nygren           Norbergs OK 1                1:32:25    24:51 10:43:20
   45     18 Adam Kovacs              OK PAN-Kristianstad 1        1:32:30    24:56  9:47:35
   46     29 Roman Ryapolov           LYNX 1                       1:32:49    25:15  9:58:45
   47     19 Oleksandr Starov         OK Denseln 1                 1:33:28    25:54  9:59:03
   48      2 Jonne Lakanen            Vaajakosken Terä 1           1:33:53    26:19  9:53:03
   49     48 Gernot Kerschbaumer      Helsingin Suunnist. 1        1:33:54    26:20 10:42:38
   50    101 Petr Losman              Södertälje-Nykvarn 2         1:34:14    26:40 10:42:45
   51     12 Darius Sadeckas          IFK Moras OK 1               1:34:21    26:47  9:47:47
   52     16 Denis Grisham            Tampereen Pyrintö 1          1:35:05    27:31  9:56:18
   52     22 Erik Sagvolden           Göteborg-Majorna 1           1:35:05    27:31      Dsq
   54      8 Tero Föhr                Vehkalahden Veikot 1         1:35:39    28:05  9:51:44
   55    130 Mathias Bjugan           Wing OK 1                    1:36:26    28:52 10:50:13
   55    203 Christian Bobach         Kristiansand OK 2            1:36:26    28:52 10:50:06
   57     24 Evgeny Fadeev            Rasti-Kurikka 1              1:36:28    28:54 10:25:39
   58     46 Tomas Dlabaja            Söders SOL-Tyresö 1          1:36:37    29:03 10:08:12
   59     80 Erkki Aadli              Ikaalisten NV 1              1:36:48    29:14  9:59:00
   60     13 Mikkel Lund              Bækkelaget SK 1              1:37:35    30:01 10:17:40
   61    112 Aleksander Bernaciak     Nybro OK 1                   1:37:37    30:03 11:04:30
   62     82 Per Sjögren              KFUM Örebro OK 1             1:37:49    30:15 10:38:58
   63     11 Emil Lauri               IFK Lidingö SOK 1            1:37:56    30:22  9:52:11
   64     57 Patrik Lind              Ärla IF 1                    1:38:46    31:12 11:05:12
   65    122 Yury Masnyy              Arboga OK 1                  1:38:55    31:21 11:07:13
   66     37 Andrei Hramov            Hiisirasti 1                 1:39:05    31:31 10:23:41
   67     64 Mikko Reitti             OK Orient 1                  1:39:29    31:55 10:38:17
   68     91 Peeter Pihl              IF Femman 1                  1:39:32    31:58 11:04:58
   69     49 Juri Kirjanov            Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:39:34    32:00 11:04:31
   70     97 Hector Haines            Göteborg-Majorna 2           1:39:38    32:04 11:04:47
   71     69 Andras Szabo             Rajamäen Rykmentti 2         1:40:04    32:30 11:04:42
   71     77 Marius Vegheim           Raumar O-lag 1               1:40:04    32:30 11:05:11
   73     56 Sverre Waaler Kaas       Nydalens Skiklub 1           1:40:42    33:08 10:31:12
   74     35 Troels Nielsen           OK Pan Århus 1               1:40:48    33:14 10:31:02
   75     10 Mats Haldin              IFK Göteborg 1               1:40:52    33:18 10:17:59
   76    155 Morten Roger Andersen    Halden Skiklubb 3            1:41:03    33:29 14:10:48
   77    195 Carl Fey                 Sundbybergs IK 2             1:41:05    33:31 14:10:50
   78    265 Peter Svensson           OK Reftele 1                 1:41:13    33:39 14:10:58
   79     20 Petteri Muukkonen        MS Parma 1                   1:41:14    33:40 10:10:35
   80    274 Mattias Johansson        FK Boken 1                   1:41:34    34:00 14:11:19
   81     47 Panu Teittinen           Kangasala SK 1               1:41:50    34:16 11:00:51
   82     44 Jörgen Wickholm          IF Sibbo-Vargarna 1          1:41:52    34:18 10:32:40
   82    168 Björn Andersson          Bredaryds SOK 1              1:41:52    34:18 11:06:15
   84     67 Lars Skjeset             NTNUI 1                      1:42:11    34:37 10:39:09
   85     40 Liutauras Bilevicius     OK Linné 2                   1:42:25    34:51 10:53:32
   86     27 Jan Palas                Rehns BK 1                   1:42:27    34:53 10:31:06
   87    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:42:42    35:08 14:12:27
   88     42 Yevhen Kandybey          FarumTisvilde SpringCup 1    1:42:57    35:23 10:46:38
   89      5 Jan Troeng               OK Linné 1                   1:43:03    35:29  9:54:22
   90     90 Anders Einum             NTNUI 2                      1:43:06    35:32 11:12:58
   91     66 Jussi Tokola             MS Parma 2                   1:43:41    36:07 10:57:13
   92     28 Niclas Jonasson          Leksands OK 1                1:43:44    36:10  9:55:32
   93     89 Jonas Merz               OK Tisaren 2                 1:43:45    36:11 11:11:27
   94     26 Mikko Patana             Lapuan Virkiä 1              1:43:47    36:13 10:51:17
   95     45 Jere Ahonen              Jämsän Retki-Veikot 1        1:44:49    37:15 11:05:15
   96    197 Jacek Morawski           Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:44:53    37:19 11:53:36
   97    307 Hallvard Moian Nydal     Lillomarka O-lag 1           1:45:24    37:50 11:05:50
   97    340 Oscar Vångell            Linköpings OK 1              1:45:24    37:50 10:46:42
   99     79 Ewan Mc Carthy           Turun Metsänkävijät 2        1:45:25    37:51 10:31:05
  100     39 Jonathan Rosendahl       Västerås SOK 1               1:45:36    38:02 10:41:10
  101    108 Ondrej Pijak             OK PAN-Kristianstad 2        1:45:52    38:18 11:04:44
  102     33 Erik Öhlund              Ulricehamns OK 1             1:45:53    38:19 10:41:17
  103    273 Isak Krantz              IK Gandvik 2                 1:46:01    38:27 14:15:46
  104    231 Jan-Erik Thelin          Lidköpings VSK 1             1:46:20    38:46      Dsq
  105     70 Tobias Killmann          OK Tyr 1                     1:46:22    38:48 11:04:46
  106     78 Johann Tinchant          Nyköpings OK 1               1:46:30    38:56 11:05:00
  107     31 Nisse Björke             Järla IF OK 1                1:46:33    38:59 10:31:19
  108    280 Bjørn Håvard Evjen       Ås-UMB Orientering 2         1:46:42    39:08 12:58:53
  109    123 Torben Wendler           Halden Skiklubb 2            1:47:08    39:34 10:56:24
  110    105 Vytautas Beliunas        Soik Hellas 1                1:47:18    39:44 11:04:33
  111     65 Ulf Hallmén              Hagaby GoIF 1                1:47:39    40:05 10:47:04
  112    158 Elis Bengtsson           Malungs OK 2                 1:47:40    40:06 11:29:42
  113     38 Magnus Jansson           OK Hällen 1                  1:47:43    40:09 10:31:35
  113     73 Mårten Waldenfjord       Järfälla OK 1                1:47:43    40:09 11:14:48
  113    292 Andreas Westberg         OK Orinto 1                  1:47:43    40:09 14:17:28
  116     72 Marius Røed Hanssen      Fredrikstads SK 1            1:47:56    40:22 10:46:57
  117    181 Timo Reiman              Vaajakosken Terä 2           1:48:54    41:20 11:14:50
  118    127 Bjarte Ims               Løten o-lag 1                1:49:04    41:30 11:14:43
  119     76 Jonas Bäckström          Sundsvalls OK 1              1:49:10    41:36 11:35:47
  120     71 Leonid Nikiforenco       Joutsenon Kullervo 1         1:49:15    41:41 11:14:51
  121    114 Håvard Tveite            Ås-UMB Orientering 1         1:49:45    42:11      Dsq
  122    103 Albert Mollén            OK Denseln 2                 1:50:05    42:31 10:46:41
  123    211 Eirik Marthinsen         NTNUI 5                      1:50:07    42:33 14:19:52
  124    201 Jiri Mrazek              Tumba-Mälarhöjden 2          1:50:17    42:43 12:44:07
  125     52 Henrik Väisänen          Anttolan Urheilijat 1        1:50:24    42:50 10:54:23
  126    186 Henrik Pilvinge          Skogslöparna 1               1:50:28    42:54 11:54:54
  127     85 Beat Zimmermann          Tullinge SK 1                1:50:30    42:56 10:51:53
  128     53 Gatis Caics              DELTA 2                      1:50:37    43:03 11:09:59
  129    327 Robert Forsberg          OK Tylöskog 1                1:50:48    43:14 14:20:33
  130    226 Tornie Ottersten         K3 IF 1                      1:51:20    43:46 14:21:05
  131    287 Niklas Sjögren           Jönköpings OK 1              1:51:44    44:10 11:29:33
  132    146 Erik Johansson           OK Tranan 1                  1:51:53    44:19 11:54:47
  133     58 Peter Westerberg         Vänersborgs SK 1             1:52:04    44:30 10:31:54
  134    205 Vasily Leksin            Mäntsälän Urheilijat 1       1:52:17    44:43      Dsq
  135    133 David Ruedlinger         Leksands OK 2                1:52:57    45:23 11:53:22
  136    270 Per Andersson            Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:53:06    45:32 14:22:51
  137     84 Rickard Ekman            OK Roslagen 1                1:53:20    45:46 10:57:25
  138    239 Jesse Darling            LiTHe Vilse 1                1:53:42    46:08      Dsq
  139    326 Harry Hietanen           Gävle OK 2                   1:54:33    46:59 13:09:06
  140    124 Biel Rafols              Paimion Rasti 2              1:54:54    47:20 11:55:08
  141    148 Andreas Ferm             FK Göingarna 1               1:54:55    47:21 11:55:02
  142    248 Mikko Virta              Maarian Mahti 1              1:55:12    47:38 11:54:41
  143     60 Gunnar Elveljung         IFK Göteborg 2               1:55:22    47:48 11:10:19
  144    202 Daniel Torén             Tumba-Mälarhöjden 3          1:55:44    48:10      Dsq
  145    238 Magnus Gadefors          Väsby OK 1                   1:56:03    48:29 12:40:42
  146    111 Rikard Imark             Tullinge SK 2                1:56:15    48:41 11:23:10
  147     87 Thomas Åberg             Gävle OK 1                   1:56:16    48:42 10:55:51
  148    117 Erik Kropf               Gustavsbergs OK 1            1:56:36    49:02 13:30:13
  149    251 Henrik Svensson          OK Vilse - 87 1              1:56:39    49:05      Dsq
  150     83 Pekka Varis              Pellon Ponsi 1               1:56:48    49:14 11:29:36
  151     88 Martin Janata            Tumba-Mälarhöjden 1          1:56:55    49:21 11:24:00
  152    341 Erik Johansson           Linköpings OK 2              1:57:04    49:30 11:22:22
  153    144 Janis Peilans            OK Klemmingen 1              1:57:06    49:32 12:30:26
  154    113 Per Markus Jönsson       Kalmar OK 1                  1:57:11    49:37 11:47:18
  155     61 Erik Lind                IFK Umeå 1                   1:57:20    49:46 11:01:08
  156    258 Jonathan Fröjdö          OK Botnia 1                  1:57:31    49:57 13:01:57
  157    223 Andreas Stenstad         Oppsal Orientering 1         1:57:33    49:59 14:27:18
  158    188 Urban André              Hammarby IF OF 1             1:57:35    50:01 12:27:43
  159     54 Markku Virtala           Pargas IF 1                  1:57:42    50:08 12:17:46
  160    272 Mikael Andersson         IK Gandvik 1                 1:57:46    50:12 11:46:52
  161    132 Stefan Aläng             KFUM Örebro OK 2             1:58:04    50:30 12:50:39
  162    329 Ville Kokkila            Espoon Suunta 1              1:58:07    50:33      Dsq
  163    276 Per-Anders Bergman       OK Tyr 2                     1:58:09    50:35 12:51:28
  164    312 Thomas Ljung             OK Kullingshof 1             1:58:10    50:36 13:03:43
  165    137 Antonio Serini           IFK Lidingö SOK 3            1:58:12    50:38 11:47:12
  166    121 Beat Haubmann            OK Rodhen 1                  1:58:16    50:42 11:19:58
  167     50 Antonio Franco           FarumTisvilde SpringCup 2    1:58:31    50:57 11:57:42
  168    120 Magnus Ullman            OK Alehof 1                  1:58:54    51:20 11:15:29
  169     74 Johan Hamelius           Stora Tuna OK 2              1:59:08    51:34 11:25:32
  170     96 Alar Assor               Dalaportens OL 1             1:59:22    51:48 11:40:52
  171     41 Olle Winroth             FK Friskus-Varberg 1         1:59:39    52:05 11:24:29
  172     81 Lars Håkan Sandvik       Täby Ok 1                    1:59:41    52:07 11:13:10
  173    145 Daniel Hansson           Uddevalla OK 1               1:59:43    52:09 13:01:47
  174     95 Carl Wiking              OK Kåre 1                    1:59:46    52:12 11:45:27
  175    299 Niklas Andersson         OK Kolmården 1               1:59:49    52:15 11:25:04
  176    152 Mikus Zagata             OK Älvsjö Örby 1             1:59:57    52:23 12:54:12
  177    175 Mathias Häggblom         OK Klyftamo 1                2:00:03    52:29 11:52:10
  178    218 Sami Aalto               Turun NMKY 1                 2:00:05    52:31 14:29:50
  179    308 Torbjörn Thufvesson      Centrum OK 1                 2:00:18    52:44 14:30:03
  180    318 Jonas Holst              Istrums SK 1                 2:00:24    52:50 12:30:46
  181     55 Olof Nilsson             OK Skogsfalken 1             2:00:39    53:05 12:04:21
  182    100 Magnus Nordström         Kils OK/Västvärmland 1       2:01:07    53:33 13:54:27
  183    252 Tobias Svensson          OK Österåker 1               2:01:12    53:38 13:25:41
  184    138 Mats-Erik Malmberg       Eksjö SOK 1                  2:01:18    53:44 12:41:29
  185    228 Richard Nordberg         OK Ravinen 2                 2:01:55    54:21 12:21:10
  186    220 Walter Keller            OK Djerf 1                   2:01:56    54:22 13:01:50
  187     63 Jonas Lindholm           IK Hakarpspojkarna 2         2:02:12    54:38 11:06:02
  188    106 Eero Piironen            Lappeen Riento 1             2:02:18    54:44 11:53:42
  189    296 Fredrik Stenebo          Attunda OK 1                 2:02:42    55:08 12:30:48
  190    321 Bo Granstedt             IK Hakarpspojkarna 3         2:02:46    55:12 12:41:27
  191    126 Hans Näslund             Västerås SOK 2               2:02:49    55:15 12:41:54
  192     92 Timo Hongell             Kokkolan Suunnist. 1         2:02:57    55:23 12:09:52
  193    293 Jacob Johansson          Falkenbergs OK 1             2:03:02    55:28 12:40:34
  194    173 Erik Berggren            Tullinge SK 3                2:03:24    55:50 13:02:00
  195     51 Juho Rajaniemi           Turun Suunnistajat 1         2:03:37    56:03 11:02:36
  196    116 Björn Carlsson           OK Roxen 1                   2:04:15    56:41 12:15:04
  197    311 Johan Andreasson         Växjö OK 1                   2:04:16    56:42 11:46:44
  198    319 Björn Mårtensson         OK Skogsstjärnan 1           2:04:23    56:49 13:14:50
  199    129 Anders Eriksson          IFK Moras OK 2               2:04:38    57:04 12:04:27
  200    260 Per Spik                 Leksands OK 3                2:04:52    57:18 13:10:24
  201    261 Kjartan Hauger           OSI Orientering 1            2:04:53    57:19 12:55:47
  202    277 Emil Unaas               Indre Östfold OK 1           2:04:56    57:22 12:52:36
  203    225 Leif Ena                 IF Brahe/Malax IF 1          2:04:57    57:23 12:23:30
  204    153 Jonas Eriksson           Rånäs OK 1                   2:05:02    57:28 12:45:23
  205    109 Fredrik Elwinger         IF Thor 1                    2:05:07    57:33 11:53:20
  206    192 Lauri Kleemola           LYNX 2                       2:05:21    57:47 12:04:34
  207    143 Arto Puro-Aho            Ylistaron Kilpa-Veljet 1     2:05:31    57:57      Dsq
  208    207 Henri Jääskeläinen       Siilin Rasti 1               2:05:39    58:05 12:05:56
  209    344 Tomas Albinsson          OK Hammaren 1                2:05:51    58:17 12:26:43
  210    128 Janne Nieminen           Hyvinkään Rasti 1            2:06:00    58:26 12:22:32
  211    190 Jan Hollbeck             Bromma-Vällingby 1           2:06:26    58:52 12:24:23
  212    347 Jaagup Truusalu          OK Triangeln 1               2:06:37    59:03 11:54:35
  213    229 Staffan Kjellman         OK Ravinen 3                 2:06:39    59:05 13:51:12
  214     99 Mikael Axelsson          OK Skogshjortarna 1          2:06:44    59:10 12:30:39
  215    304 Björn Wistrand           OK Tor 1                     2:06:50    59:16 12:02:50
  216    167 Markku Helle             Saarijärven Pullistus 1      2:07:23    59:49      Dsq
  217    337 Håkon Gedde Dahl         Konnerud I.L. 1              2:07:25    59:51 13:23:35
  218    104 Andreas Holmqvist        Hestra IF 1                  2:07:26    59:52 12:00:26
  219    253 Veli-Petteri Nieminen    Rastikarhut 1                2:07:52  1:00:18 13:23:49
  220    263 Mikael Lindnord          OK Nolaskogsarna 1           2:07:58  1:00:24 13:25:43
  221    267 Peter Haglund            Haninge SOK 1                2:08:16  1:00:42 12:22:52
  222    185 Peter Bergstrand         Motala AIF-OL 1              2:08:26  1:00:52 12:24:12
  223    151 Martin Hansen            OK Pan Århus 2               2:08:58  1:01:24 12:20:39
  224    291 Erik Hansson             IK Ymer/Bredared 1           2:08:59  1:01:25 13:02:39
  225    221 Pasi Lehtönen            Hauhon Sisu 1                2:09:02  1:01:28 13:17:05
  226    264 Jan Hansson              Kungälv/Stenungs./Sjövalla   2:09:04  1:01:30      Dsq
  227     43 Antti-Ville Korhonen     Kalevan Rasti 2              2:09:06  1:01:32 11:23:44
  227    289 Donatas Mickus           Söders SOL-Tyresö 2          2:09:06  1:01:32      Dsq
  229    343 Mattias Rennel           Jüriöö 1                     2:09:24  1:01:50 14:04:30
  230    300 Mattias Eriksson         Lunds OK 1                   2:09:31  1:01:57 12:32:45
  231    140 Henrik Holmberg          Köping-Kolsva OK 1           2:09:34  1:02:00 13:08:32
  232    118 Piotr Paszynski          Polish Junior Team 1         2:10:21  1:02:47 12:23:17
  233    139 Tomi Kääriäinen          Pihkaniskat 1                2:10:38  1:03:04 13:34:18
  234    323 Dag Ausen                Larvik/POL 1                 2:10:53  1:03:19 13:08:39
  235    254 Lars Hjulström           IFK Enskede 1                2:11:07  1:03:33      Dsq
  236    306 Mikael Nilsson           OK Kontinent 1               2:12:00  1:04:26 13:04:33
  237    169 Robert Pedersen          Järfälla OK 2                2:12:24  1:04:50      Dsq
  238    310 Jon Andersson            OK Orion 2                   2:12:28  1:04:54 11:33:10
  239    305 Tommy Batz               Skarpnäcks OL 1              2:12:39  1:05:05      Dsq
  240    166 Andreas Mathisen         Västerås SOK 3               2:12:54  1:05:20 13:56:21
  241    230 Fredrik Gustavsson       Strängnäs-Malmby 1           2:13:40  1:06:06 12:40:36
  242    134 Øyvind Drage             Kongsberg O-lag 1            2:14:51  1:07:17      Dsq
  243    222 Stefan Peterson          Hagaby GoIF 2                2:15:23  1:07:49 12:27:20
  244    182 Fatidinov Dmitriy        Kuzmolovo 110% 1             2:15:33  1:07:59 14:05:45
  245    147 Emil Ljungdahl           Hjärnarps GH OL 1            2:15:41  1:08:07 12:39:52
  246    189 Fredrik Lind             Säterbygdens OK 1            2:15:42  1:08:08 13:58:52
  247    244 Johan Jonsson            OK Tisaren 3                 2:16:02  1:08:28 13:28:48
  248     94 Mika Rantanen            Tampereen Pyrintö 2          2:16:27  1:08:53 12:18:23
  249    150 Ilkka Juutilainen        Keravan Urheilijat 1         2:16:29  1:08:55 13:23:32
  250    102 Aleksi Lahti             Valkeakosken Haka 1          2:16:36  1:09:02 12:08:00
  251    125 Johan Antonsson          OK Löftan 1                  2:16:44  1:09:10 12:47:49
  252    200 Stefan Boremyr           Domnarvet/Kvarnsv. 1         2:16:54  1:09:20 11:47:05
  253    314 Jonas Eklund             Vallentuna-Össeby 1          2:17:09  1:09:35 13:34:56
  254    235 David Healy              Järla IF OK 2                2:17:12  1:09:38 12:13:04
  255    160 Adam Andreasson          Vänersborgs SK 2             2:17:28  1:09:54 12:06:16
  256    302 Anders Fries             Umeå/Robertsf./Högåker 1     2:17:42  1:10:08 13:35:50
  257    259 Johan Palmgren           Täby Ok 2                    2:18:20  1:10:46 13:36:25
  258    332 Tony Zetterström         Målilla/Björkfors/Hultsfred  2:18:33  1:10:59 13:28:33
  259    334 Rasmus Persson           Falköpings AIK OK 1          2:19:01  1:11:27 13:47:49
  260    236 Jan Gleven               Järla IF OK 3                2:20:10  1:12:36      Dsq
  261    249 Ola Lindström            Sundsvalls OK 2              2:20:51  1:13:17 14:15:18
  262    328 Dan Winnberg             IK Trenne/OK Nackhe 1        2:21:13  1:13:39 13:48:26
  263    135 Peter Lekberg            Sävedalens AIK 2             2:21:31  1:13:57      Dsq
  264    159 Anders H Johansson       Göteborg-Majorna 3           2:21:35  1:14:01 13:00:04
  264    281 Johan Lidström           OK Landehof 1                2:21:35  1:14:01 12:52:15
  266    149 Juho Koskinen            Hämeenlinnan Suunnist. 2     2:21:54  1:14:20      Dsq
  267    194 Niklas Kåvius            Sundbybergs IK 1             2:22:19  1:14:45 13:52:43
  268    317 Morten Dåsnes            Ringerike o-lag 1            2:23:21  1:15:47 14:15:50
  269    271 Tobias Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik  2:24:39  1:17:05 13:52:58
  270    342 Joakim Tosteberg         Linköpings OK 3              2:24:52  1:17:18 13:31:21
  271     62 Simon Jörgenssen         Ronneby OK 1                 2:24:56  1:17:22 11:55:13
  272    136 David Pettersson         Snättringe SK 1              2:25:38  1:18:04 13:31:49
  273    275 Erik Hedman              Östersunds OK 1              2:26:42  1:19:08 13:06:57
  274    165 Jo Severin Matberg       Frol IL 1                    2:26:58  1:19:24 12:27:08
  275    237 Björn Lövhammar          IFK Göteborg 3               2:27:26  1:19:52 13:58:02
  276    257 Joakim Önnemar           Söderhamns OK 1              2:28:05  1:20:31 14:19:49
  277    338 Stian Jelstad            Modum 1                      2:28:27  1:20:53 12:51:05
  278    243 Jonn Boman               Gotlands Bro/Visborg 1       2:28:47  1:21:13 12:13:33
  279    191 Peter Sunden             Södertälje-Nykvarn 3         2:29:17  1:21:43 12:50:20
  280    193 Sjur Huseby              BSI Orientering 1            2:30:54  1:23:20 13:58:09
  281    330 Truls Kvaase             Bækkelaget SK 2              2:31:14  1:23:40 13:59:49
  282    278 Magnus Johansson         OK Hällen 2                  2:31:40  1:24:06 13:36:11
  283     93 Lauri Vuorinen           Vehkalahden Veikot 2         2:32:37  1:25:03 12:25:29
  284    240 Per Svensson             Markbygdens OK 1             2:33:12  1:25:38 13:26:55
  284    309 Viktor Lindberg          OK Roslagen 2                2:33:12  1:25:38      Dsq
  286    199 Urs Bütikofer            Forsa OK 1                   2:34:14  1:26:40 13:42:11
  287     98 Jarkko Keinänen          Rastivarsat 1                2:34:42  1:27:08 12:17:52
  288    339 Valto Laiho              Iitin Pyrintö 1              2:35:04  1:27:30      Dsq
  289    268 Björn Lovang             IFK Lidingö SOK 4            2:36:51  1:29:17 13:57:19
  290    297 Love Lindström           Attunda OK 2                 2:38:35  1:31:01 14:23:56
  291    183 Sebastian Mannfolk       Ulricehamns OK 2             2:44:08  1:36:34 13:48:48
  292    285 Jesper Hansson           OK Södertörn 1               2:45:34  1:38:00 13:03:19
  293    295 Arvid Pettersson         Tjällmo-Godegård 2           2:49:45  1:42:11 13:28:06
  294    324 Gunnar Veastad           Lillehammer OK 1             2:50:14  1:42:40 14:13:19
  295    333 Matti Valta              Veikon Pamaus 1              3:28:29  2:20:55 13:30:46

---  Ej godkända lag ---

           3 Thierry Gueorgiou        Kalevan Rasti 1                  Dsq      Dsq
          30 Sergey Detkov            OK Tisaren 1                     Dsq      Dsq
          36 Johan Nordström          OK Ravinen 1                     Dsq      Dsq
          68 Giacomo Seidenari        IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
          75 Per Harald Havner Johan  Østmarka OK 1                    Dsq      Dsq
          86 Audun H Weltzien         IL Tyrving 1                     Dsq      Dsq
         107 Tobias Trofast           Tjällmo-Godegård 1               Dsq      Dsq
         110 Halvor Eid Nielsen       Nydalens Skiklub 2               Dsq      Dsq
         115 Mike Hayfield            Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         141 Johan Nyman              Hjobyg./Hagen/Tibro 1            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         163 William Hawkins          Cambridge Sports 1               Dsq      Dsq
         164 Tarpani Putanen          Hyvinkään Rasti 2                Dns      Dsq
         171 Jan-Ove Bråthen          Østmarka OK 2                Started      Dsq
         177 Kjell Holm               Dalaportens OL 2                 Dns      Dsq
         178 Leif Størmer             Fossum IF 1                      Dsq      Dsq
         180 R Bundgaard              Hærens Officersskole 2       Started      Dsq
         184 Simon Jörgensen          Ronneby OK 2                 Started      Dns
         198 Nicklas Eckhoff          Helsingborgs SOK 1               Dsq      Dsq
         204 Peder Peders             Kristiansand OK 3                Dns      Dns
         208 Christoph Rathgeb        IL Tyrving 2                     Dsq      Dsq
         209 Stian Bergersen          NTNUI 3                          Dsq      Dsq
         241 Ilia Slepov              Soik Hellas 2                    Dns      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         245 Willy Gahlin             Härnösands OK 1                  Dsq      Dsq
         247 Sune Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1             Dsq      Dsq
         250 Christoffer Johansson    OK Måsen 1                       Dsq      Dsq
         262 Andreas Muri             Trøsken/Sarpsborg 1              Dsq      Dsq
         269 Alistair Landels         Stora Tuna OK 3                  Dsq      Dsq
         283 Rasmus Elmelid           Skåneslättens OL 1               Dsq      Dsq
         286 Bengt-Arne Franksson     Eskilstuna OL 1                  Dns      Dsq
         313 Johan Näsholm            Ärla IF 2                        Dns      Dsq
         320 Helge Stenerud           OTO/Sandefjord 1                 Dsq      Dsq
         322 Pelle Lindgren           IK Hakarpspojkarna 4             Dsq      Dsq
         325 Torbjörn Sköldefors      Svaide Roma SOK 1                Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.