10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (347/347) tid på sträcka 1 (2008-04-27 13:37:41)

    1     18 Rasmus Söes              OK PAN-Kristianstad 1        1:09:23     0:00  1:09:23
    2      1 Bjørn Eriksen            Halden Skiklubb 1            1:09:32     0:09  1:09:32
    3     38 Jean Baptiste Bourrin    OK Hällen 1                  1:09:33     0:10  1:09:33
    4    262 Jon Pedersen             Trøsken/Sarpsborg 1          1:09:36     0:13  1:09:36
    5     32 Wojciech Kowalski        OK Orion 1                   1:09:37     0:14  1:09:37
    6     12 Stepan Kodeda            IFK Moras OK 1               1:09:43     0:20  1:09:43
    7     86 Torgeir Nørbech          IL Tyrving 1                 1:09:46     0:23  1:09:46
    8      2 Antti Anttonen           Vaajakosken Terä 1           1:09:49     0:26  1:09:49
    9     96 Victor Silvemark         Dalaportens OL 1             1:10:50     1:27  1:10:50
   10     35 Claus Bloch              OK Pan Århus 1               1:11:03     1:40  1:11:03
   11     13 Daniel Marston           Bækkelaget SK 1              1:11:05     1:42  1:11:05
   12    347 Sander Vaher             OK Triangeln 1               1:11:10     1:47  1:11:10
   13     72 Christian Kahrs          Fredrikstads SK 1            1:11:12     1:49  1:11:12
   14     17 Rikard Claesson          Stora Tuna OK 1              1:11:15     1:52  1:11:15
   14     64 Mikael Fabritius         OK Orient 1                  1:11:15     1:52  1:11:15
   16     19 Hans Brolund             OK Denseln 1                 1:11:17     1:54  1:11:17
   17     16 Vladimir Lucan           Tampereen Pyrintö 1          1:11:18     1:55  1:11:18
   17     61 Lukas Peterson           IFK Umeå 1                   1:11:18     1:55  1:11:18
   19     27 Wojciech Dwojak          Rehns BK 1                   1:11:19     1:56  1:11:19
   19    120 Mattias Nilsson          OK Alehof 1                  1:11:19     1:56  1:11:19
   21    122 Grigory Lazarev          Arboga OK 1                  1:11:21     1:58  1:11:21
   22    121 Lukas Ebneter            OK Rodhen 1                  1:11:26     2:03  1:11:26
   23    311 Patrik Karlsson          Växjö OK 1                   1:11:28     2:05  1:11:28
   24     52 Mikko Väisänen           Anttolan Urheilijat 1        1:11:29     2:06  1:11:29
   25    296 Erik Pettersson          Attunda OK 1                 1:11:31     2:08  1:11:31
   26      9 Joakim Karlsson          IK Hakarpspojkarna 1         1:11:32     2:09  1:11:32
   27    123 Lukas Bartak             Halden Skiklubb 2            1:11:33     2:10  1:11:33
   28     23 Martin Hammarberg        Malungs OK 1                 1:11:34     2:11  1:11:34
   28    243 Erik Pettersson          Gotlands Bro/Visborg 1       1:11:34     2:11  1:11:34
   30     20 Matti Koivisto           MS Parma 1                   1:11:35     2:12  1:11:35
   31    112 Mateusz Wenslaw          Nybro OK 1                   1:11:36     2:13  1:11:36
   32    113 Marcin Richert           Kalmar OK 1                  1:11:38     2:15  1:11:38
   33    152 Zemgus Zagata            OK Älvsjö Örby 1             1:11:39     2:16  1:11:39
   34      4 Björn Widen              Södertälje-Nykvarn 1         1:11:40     2:17  1:11:40
   35     14 Teemu Väre               Paimion Rasti 1              1:11:42     2:19  1:11:42
   35    200 Johan Goth               Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:11:42     2:19  1:11:42
   37    158 Johan Edin               Malungs OK 2                 1:11:43     2:20  1:11:43
   38     84 Tommy Lindberg           OK Roslagen 1                1:11:44     2:21  1:11:44
   39     62 Lukas Nowacki            Ronneby OK 1                 1:11:45     2:22  1:11:45
   40    205 Perttu Sorsa             Mäntsälän Urheilijat 1       1:11:47     2:24  1:11:47
   41     98 Denis Glazunov           Rastivarsat 1                1:11:49     2:26  1:11:49
   42     25 Manu Mutka               Turun Metsänkävijät 1        1:11:51     2:28  1:11:51
   43     29 Juuso Metsälä            LYNX 1                       1:11:52     2:29  1:11:52
   44     68 Petter Haraldsson        IFK Lidingö SOK 2            1:11:58     2:35  1:11:58
   45    151 Emil Thorsen             OK Pan Århus 2               1:11:59     2:36  1:11:59
   46    272 Samuel Andersson         IK Gandvik 1                 1:12:02     2:39  1:12:02
   47     56 Per Øyvind Stene         Nydalens Skiklub 1           1:12:07     2:44  1:12:07
   48     51 Janne Salmi              Turun Suunnistajat 1         1:12:10     2:47  1:12:10
   49      7 Aapo Lindberg            Rajamäen Rykmentti 1         1:12:11     2:48  1:12:11
   49     11 Martin Johnsson          IFK Lidingö SOK 1            1:12:11     2:48  1:12:11
   51      3 Antti Nurmonen           Kalevan Rasti 1              1:12:12     2:49  1:12:12
   52     21 Andreas Höye             Kristiansand OK 1            1:12:14     2:51  1:12:14
   53     24 Sami Löfbacka            Rasti-Kurikka 1              1:12:18     2:55  1:12:18
   54    108 Rasmus Thrane Hansen     OK PAN-Kristianstad 2        1:12:29     3:06  1:12:29
   55    340 Lukas Gustavsson         Linköpings OK 1              1:12:40     3:17  1:12:40
   56    168 Rasmus Leo               Bredaryds SOK 1              1:12:42     3:19  1:12:42
   57      8 Tuomas Mattila           Vehkalahden Veikot 1         1:12:45     3:22  1:12:45
   58     58 Martin Ivarsson          Vänersborgs SK 1             1:13:48     4:25  1:13:48
   59     22 Magnus Palm              Göteborg-Majorna 1           1:13:49     4:26  1:13:49
   60     46 Peter Vana               Söders SOL-Tyresö 1          1:14:30     5:07  1:14:30
   61     94 Mikko Kivelä             Tampereen Pyrintö 2          1:14:31     5:08  1:14:31
   62    248 Jari Jaakkola            Maarian Mahti 1              1:14:37     5:14  1:14:37
   63     39 Oli Johnson              Västerås SOK 1               1:15:31     6:08  1:15:31
   64    203 Leiv Terje Arnevik       Kristiansand OK 2            1:15:32     6:09  1:15:32
   65     33 Stefan Zingg             Ulricehamns OK 1             1:15:49     6:26  1:15:49
   66    105 Giedrius Sabaliauskas    Soik Hellas 1                1:15:50     6:27  1:15:50
   67      5 Josef Nordlund           OK Linné 1                   1:16:01     6:38  1:16:01
   68     85 Florian Wittwer          Tullinge SK 1                1:16:04     6:41  1:16:04
   69     47 Samu Lehtola             Kangasala SK 1               1:16:09     6:46  1:16:09
   69     90 Halvor Saunes            NTNUI 2                      1:16:09     6:46  1:16:09
   71     31 Petter Jönsson           Järla IF OK 1                1:16:13     6:50  1:16:13
   71     43 Timo Mähönen             Kalevan Rasti 2              1:16:13     6:50  1:16:13
   73    133 Marcus Kullman           Leksands OK 2                1:16:15     6:52  1:16:15
   74     79 Edgars Bertuks           Turun Metsänkävijät 2        1:16:19     6:56  1:16:19
   74    165 Jo Forseth Indgaard      Frol IL 1                    1:16:19     6:56  1:16:19
   76    225 Bart Delobel             IF Brahe/Malax IF 1          1:16:20     6:57  1:16:20
   77     80 Iivo Kotamäki            Ikaalisten NV 1              1:16:22     6:59  1:16:22
   78    131 Emil Jönsson             Halmstad OK 1                1:16:23     7:00  1:16:23
   79     67 Jostein Nørbech          NTNUI 1                      1:16:24     7:01  1:16:24
   79    144 Andris Jubelis           OK Klemmingen 1              1:16:24     7:01  1:16:24
   81    201 Miroslav Kovar           Tumba-Mälarhöjden 2          1:16:25     7:02  1:16:25
   82     91 Andreas Hall             IF Femman 1                  1:16:27     7:04  1:16:27
   83     78 Per Carlborg             Nyköpings OK 1               1:16:28     7:05  1:16:28
   84     44 Sebastian Wester         IF Sibbo-Vargarna 1          1:16:29     7:06  1:16:29
   85    299 Magnus Svensson          OK Kolmården 1               1:16:30     7:07  1:16:30
   86     28 Johan Granath            Leksands OK 1                1:16:31     7:08  1:16:31
   87     37 Jani Nissinen            Hiisirasti 1                 1:16:32     7:09  1:16:32
   87     69 Martin Simpson           Rajamäen Rykmentti 2         1:16:32     7:09  1:16:32
   89    333 Juho Westerlund          Veikon Pamaus 1              1:16:33     7:10  1:16:33
   90     42 Thomas Jensen            FarumTisvilde SpringCup 1    1:16:34     7:11  1:16:34
   91     50 Sune Jørgensen           FarumTisvilde SpringCup 2    1:16:36     7:13  1:16:36
   91     77 Eirik Rustad             Raumar O-lag 1               1:16:36     7:13  1:16:36
   93    302 Karl Walheim             Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:16:37     7:14  1:16:37
   94    134 Håkon Heggedal           Kongsberg O-lag 1            1:16:38     7:15  1:16:38
   95    235 David A-Skantze          Järla IF OK 2                1:16:42     7:19  1:16:42
   96    109 Conny Forsberg           IF Thor 1                    1:16:47     7:24  1:16:47
   97     10 Henrik Eliasson          IFK Göteborg 1               1:16:50     7:27  1:16:50
   97     66 Lasse Suonpää            MS Parma 2                   1:16:50     7:27  1:16:50
   99     41 Emil Bengtsson           FK Friskus-Varberg 1         1:16:51     7:28  1:16:51
   99    127 Trygve Olsen             Løten o-lag 1                1:16:51     7:28  1:16:51
  101     34 Fredrik Larsson          Norbergs OK 1                1:16:52     7:29  1:16:52
  102    207 Pekka Väätäinen          Siilin Rasti 1               1:16:57     7:34  1:16:57
  103    148 Jesper Håkansson         FK Göingarna 1               1:16:58     7:35  1:16:58
  104    157 Kjetil Bjørlo            Halden Skiklubb 98           1:17:00     7:37  1:17:00
  105    146 Karl-Johan Westberg      OK Tranan 1                  1:17:01     7:38  1:17:01
  106     49 Olli Ranta               Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:17:04     7:41  1:17:04
  107      6 Petri Paukkunen          Angelniemen Ankkuri 1        1:17:05     7:42  1:17:05
  108    150 Alexey Layshev           Keravan Urheilijat 1         1:17:06     7:43  1:17:06
  108    190 David Bejmer             Bromma-Vällingby 1           1:17:06     7:43  1:17:06
  110     89 Isac Åkerberg            OK Tisaren 2                 1:17:07     7:44  1:17:07
  110    175 Gustaf Wennerberg        OK Klyftamo 1                1:17:07     7:44  1:17:07
  110    298 Markus Kainu             Vetelin Urheilijat 1         1:17:07     7:44  1:17:07
  113    181 Antti Turpeinen          Vaajakosken Terä 2           1:17:08     7:45  1:17:08
  113    306 Robin Westesson          OK Kontinent 1               1:17:08     7:45  1:17:08
  115     82 Oskar Arlebo             KFUM Örebro OK 1             1:17:09     7:46  1:17:09
  115    138 Christofer Fogel         Eksjö SOK 1                  1:17:09     7:46  1:17:09
  117     60 Marcus Johansson         IFK Göteborg 2               1:17:10     7:47  1:17:10
  118     48 Kari Salo                Helsingin Suunnist. 1        1:17:11     7:48  1:17:11
  118    221 Matti Hakala             Hauhon Sisu 1                1:17:11     7:48  1:17:11
  120     30 Linus Lauri              OK Tisaren 1                 1:17:13     7:50  1:17:13
  121     95 Marcus Hylén             OK Kåre 1                    1:17:14     7:51  1:17:14
  122    103 Edvin Karlsson           OK Denseln 2                 1:17:15     7:52  1:17:15
  122    128 Toni Pikkarainen         Hyvinkään Rasti 1            1:17:15     7:52  1:17:15
  124    304 Erik Svahn               OK Tor 1                     1:17:16     7:53  1:17:16
  125    193 Trygve Buanes            BSI Orientering 1            1:17:18     7:55  1:17:18
  126     93 Rauno Ratilainen         Vehkalahden Veikot 2         1:17:19     7:56  1:17:19
  127     63 Erik Halmberg            IK Hakarpspojkarna 2         1:17:22     7:59  1:17:22
  128     40 Lars Magnusson           OK Linné 2                   1:17:23     8:00  1:17:23
  128     83 Juho-Matti Taivainen     Pellon Ponsi 1               1:17:23     8:00  1:17:23
  130    143 Tuomo Istolahti          Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:17:25     8:02  1:17:25
  130    291 Gustav Eklöf             IK Ymer/Bredared 1           1:17:25     8:02  1:17:25
  132    118 Rafal Podzinski          Polish Junior Team 1         1:17:26     8:03  1:17:26
  133     45 Antti Kaivosaari         Jämsän Retki-Veikot 1        1:17:27     8:04  1:17:27
  134    275 Anders Widegren          Östersunds OK 1              1:17:31     8:08  1:17:31
  135    257 Anders Lindberg          Söderhamns OK 1              1:17:33     8:10  1:17:33
  136    124 Antti Veijalainen        Paimion Rasti 2              1:17:34     8:11  1:17:34
  137    126 Simon Lindberg           Västerås SOK 2               1:17:36     8:13  1:17:36
  137    183 Erik Nilsson-Simkovics   Ulricehamns OK 2             1:17:36     8:13  1:17:36
  139    102 Leo Laakkonen            Valkeakosken Haka 1          1:17:40     8:17  1:17:40
  139    295 Rikard Ericson           Tjällmo-Godegård 2           1:17:40     8:17  1:17:40
  141    192 Janne Mänkärlä           LYNX 2                       1:17:43     8:20  1:17:43
  142    106 Matti Maajärvi           Lappeen Riento 1             1:17:44     8:21  1:17:44
  143    209 Hans Aleksander Østhage  NTNUI 3                      1:17:45     8:22  1:17:45
  144     54 Göran Sundblom           Pargas IF 1                  1:17:46     8:23  1:17:46
  145    139 Janis Kums               Pihkaniskat 1                1:17:47     8:24  1:17:47
  145    185 Gustav Åhrén             Motala AIF-OL 1              1:17:47     8:24  1:17:47
  145    341 Jacob Westerberg         Linköpings OK 2              1:17:47     8:24  1:17:47
  148    232 Jan Nordqvist            Västerbergslagen 1           1:17:48     8:25  1:17:48
  149     26 Juuso Tuomaala           Lapuan Virkiä 1              1:17:49     8:26  1:17:49
  150    208 Morten Saue              IL Tyrving 2                 1:17:51     8:28  1:17:51
  151    137 Martin Johannessen       IFK Lidingö SOK 3            1:17:52     8:29  1:17:52
  152    277 Martin Vister            Indre Östfold OK 1           1:17:53     8:30  1:17:53
  153     65 Sebastian Månsson        Hagaby GoIF 1                1:17:55     8:32  1:17:55
  154    153 Thomas Ohlin             Rånäs OK 1                   1:18:10     8:47  1:18:10
  155    111 Jonas Meuli              Tullinge SK 2                1:18:37     9:14  1:18:37
  156    178 Fredrik Døhl             Fossum IF 1                  1:18:41     9:18  1:18:41
  156    283 Patrik Lindeberg         Skåneslättens OL 1           1:18:41     9:18  1:18:41
  158    129 Carl Magnusson           IFK Moras OK 2               1:18:42     9:19  1:18:42
  159    310 Martin Söderberg         OK Orion 2                   1:18:43     9:20  1:18:43
  160    107 Jonatan Francén          Tjällmo-Godegård 1           1:18:48     9:25  1:18:48
  161     57 Margers Kietis           Ärla IF 1                    1:18:52     9:29  1:18:52
  162     81 Martin Asp               Täby Ok 1                    1:18:56     9:33  1:18:56
  163    135 Kalle Wrane              Sävedalens AIK 2             1:18:57     9:34  1:18:57
  164     87 Anton Tynong             Gävle OK 1                   1:18:58     9:35  1:18:58
  165    287 Fredrik Svensson         Jönköpings OK 1              1:18:59     9:36  1:18:59
  166     53 Lasse Torpo              DELTA 2                      1:19:01     9:38  1:19:01
  167    305 Niclas Behrenfeldt       Skarpnäcks OL 1              1:19:04     9:41  1:19:04
  168    338 David Löver              Modum 1                      1:19:06     9:43  1:19:06
  169    125 Elias Svanberg           OK Löftan 1                  1:19:14     9:51  1:19:14
  169    263 Erik Torshage            OK Nolaskogsarna 1           1:19:14     9:51  1:19:14
  171    114 Jo Inge Fjellstad        Ås-UMB Orientering 1         1:19:15     9:52  1:19:15
  171    269 Jesper Mårtensson        Stora Tuna OK 3              1:19:15     9:52  1:19:15
  173    145 Jonatan Larsson          Uddevalla OK 1               1:19:16     9:53  1:19:16
  174    293 Lennart Bengtsson        Falkenbergs OK 1             1:19:17     9:54  1:19:17
  174    343 Risto Kiilberg           Jüriöö 1                     1:19:17     9:54  1:19:17
  176    281 Johan Bergagård          OK Landehof 1                1:19:21     9:58  1:19:21
  177    261 Kjetil Dahl              OSI Orientering 1            1:19:23    10:00  1:19:23
  177    342 Andreas Berg             Linköpings OK 3              1:19:23    10:00  1:19:23
  179    199 Simon Andersson          Forsa OK 1                   1:19:29    10:06  1:19:29
  180    244 Håkan Carlsson           OK Tisaren 3                 1:19:32    10:09  1:19:32
  181     92 Arto Fränti              Kokkolan Suunnist. 1         1:19:33    10:10  1:19:33
  182    245 Emanuel Gahlin           Härnösands OK 1              1:19:47    10:24  1:19:47
  183     75 Odin Tellesbø            Østmarka OK 1                1:20:23    11:00  1:20:23
  184    101 Niklas Serrander         Södertälje-Nykvarn 2         1:21:14    11:51  1:21:14
  185     73 Anders Boström           Järfälla OK 1                1:21:24    12:01  1:21:24
  186     59 Jonas Palm               Sävedalens AIK 1             1:21:26    12:03  1:21:26
  187    321 Björn Norell             IK Hakarpspojkarna 3         1:21:37    12:14  1:21:37
  188    160 Robert Enbom             Vänersborgs SK 2             1:21:38    12:15  1:21:38
  189    240 Fredrik Herdersson       Markbygdens OK 1             1:21:39    12:16  1:21:39
  190    186 Börje Pauler             Skogslöparna 1               1:21:41    12:18  1:21:41
  190    191 Mikael Tjernberg         Södertälje-Nykvarn 3         1:21:41    12:18  1:21:41
  192    238 Björn Rundlöf            Väsby OK 1                   1:21:43    12:20  1:21:43
  192    317 Lars Inge Arnevik        Ringerike o-lag 1            1:21:43    12:20  1:21:43
  194    312 Simon Andersson          OK Kullingshof 1             1:21:45    12:22  1:21:45
  195    136 Micke Nilsson            Snättringe SK 1              1:21:46    12:23  1:21:46
  195    147 Linus Bohman             Hjärnarps GH OL 1            1:21:46    12:23  1:21:46
  197    289 Jan Norling              Söders SOL-Tyresö 2          1:21:47    12:24  1:21:47
  198    161 Viktor Öhlén             Norbergs OK 2                1:21:48    12:25  1:21:48
  198    337 Eirik Haverstad          Konnerud I.L. 1              1:21:48    12:25  1:21:48
  200     71 Jussi Karelo             Joutsenon Kullervo 1         1:21:49    12:26  1:21:49
  200    254 Patric de Boussard       IFK Enskede 1                1:21:49    12:26  1:21:49
  202     15 Tuomas Tala              DELTA 1                      1:21:51    12:28  1:21:51
  202    172 Stig Hansen              Østmarka OK 3                1:21:51    12:28  1:21:51
  204    223 Bent Erik Skaug          Oppsal Orientering 1         1:21:52    12:29  1:21:52
  204    324 Asgeir Bakken Rognstad   Lillehammer OK 1             1:21:52    12:29  1:21:52
  206    217 Eero-Matti Vainio        MS Parma 3                   1:21:53    12:30  1:21:53
  207    142 Chris Sellens            Nyköpings OK 2               1:21:54    12:31  1:21:54
  208    258 Markus Björklund         OK Botnia 1                  1:21:55    12:32  1:21:55
  209    188 Johan Björklund          Hammarby IF OF 1             1:21:57    12:34  1:21:57
  210    322 Hans Lundgren            IK Hakarpspojkarna 4         1:21:59    12:36  1:21:59
  211    154 Harri Karlsson           OK Denseln 3                 1:22:04    12:41  1:22:04
  211    267 Christoffer Eskilsson    Haninge SOK 1                1:22:04    12:41  1:22:04
  213    280 Lars Even Schei          Ås-UMB Orientering 2         1:22:08    12:45  1:22:08
  214    285 Johan Sisell             OK Södertörn 1               1:22:09    12:46  1:22:09
  215    222 Johan Persson            Hagaby GoIF 2                1:22:10    12:47  1:22:10
  216    159 Andreas Melin            Göteborg-Majorna 3           1:22:12    12:49  1:22:12
  217    259 Stefan Wittman           Täby Ok 2                    1:22:13    12:50  1:22:13
  218    169 Johan Risberg            Järfälla OK 2                1:22:22    12:59  1:22:22
  219    162 Gabriel Ireståhl         SOL Tranås 1                 1:22:29    13:06  1:22:29
  220    344 Håkan Johansson          OK Hammaren 1                1:22:42    13:19  1:22:42
  221    119 Gabriel Bengtsson        Stigmännen Karlshamn 1       1:22:46    13:23  1:22:46
  221    292 Stefan Lund              OK Orinto 1                  1:22:46    13:23  1:22:46
  223    335 Mattias Karlsson         OK Alehof 2                  1:22:49    13:26  1:22:49
  224    170 Chris Embrey             Jesus Orienteering 1         1:22:53    13:30  1:22:53
  225    210 Sigbjørn Ytrehus         NTNUI 4                      1:22:54    13:31  1:22:54
  226     99 Max Tholén               OK Skogshjortarna 1          1:22:58    13:35  1:22:58
  227     97 Johan Strand             Göteborg-Majorna 2           1:22:59    13:36  1:22:59
  228    164 Jari Kaaja               Hyvinkään Rasti 2            1:23:02    13:39  1:23:02
  229     74 Anton Sjökvist           Stora Tuna OK 2              1:23:10    13:47  1:23:10
  230    224 Göran Gustafsson         OK Grip 1                    1:23:12    13:49  1:23:12
  231    307 Gaute Hallan Steiwer     Lillomarka O-lag 1           1:23:21    13:58  1:23:21
  232    253 Pekka Toivanen           Rastikarhut 1                1:23:32    14:09  1:23:32
  233    236 Viktor Karlsson          Järla IF OK 3                1:23:45    14:22  1:23:45
  234    141 Simon Jakobsson          Hjobyg./Hagen/Tibro 1        1:23:46    14:23  1:23:46
  235    228 Kjell Almgren            OK Ravinen 2                 1:23:55    14:32  1:23:55
  236    300 Anders Svensson          Lunds OK 1                   1:23:56    14:33  1:23:56
  237    197 Christer Carlsson        Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:23:58    14:35  1:23:58
  238    314 Fredrik Åkerlind         Vallentuna-Össeby 1          1:24:03    14:40  1:24:03
  239    250 Carl-Johan Arewång       OK Måsen 1                   1:24:06    14:43  1:24:06
  240     76 Markus Frödin            Sundsvalls OK 1              1:24:08    14:45  1:24:08
  241    271 Johan Norberg            Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:24:22    14:59  1:24:22
  242    140 Marcus Eek               Köping-Kolsva OK 1           1:24:24    15:01  1:24:24
  243    230 Anton Sundin             Strängnäs-Malmby 1           1:24:29    15:06  1:24:29
  244    220 Göran Svensson           OK Djerf 1                   1:24:38    15:15  1:24:38
  245    167 Tero Vesisenaho          Saarijärven Pullistus 1      1:25:05    15:42  1:25:05
  246    326 Niklas Hedberg           Gävle OK 2                   1:25:24    16:01  1:25:24
  247    309 Otto Lundman             OK Roslagen 2                1:25:37    16:14  1:25:37
  248    204 Mikael B. Larsen         Kristiansand OK 3            1:27:02    17:39  1:27:02
  249     55 Robin Johansson          OK Skogsfalken 1             1:27:11    17:48  1:27:11
  250    116 Jonas Olsson             OK Roxen 1                   1:27:17    17:54  1:27:17
  251    260 Pontus Funke             Leksands OK 3                1:27:22    17:59  1:27:22
  252    233 Arvid Sundkvist          Katrineholms OK 1            1:27:50    18:27  1:27:50
  253    104 Rickard Holmqvist        Hestra IF 1                  1:27:54    18:31  1:27:54
  254    130 Audun Bjerkreim Nilsen   Wing OK 1                    1:27:55    18:32  1:27:55
  255    318 Filip Svensson           Istrums SK 1                 1:27:56    18:33  1:27:56
  256    325 Tobias Nilsson           Svaide Roma SOK 1            1:27:57    18:34  1:27:57
  257    234 Emil Kalered             Skogspojkarnas OK 1          1:27:59    18:36  1:27:59
  258     70 Erik Nyström             OK Tyr 1                     1:28:04    18:41  1:28:04
  259    155 Jostein Tafjord          Halden Skiklubb 3            1:28:07    18:44  1:28:07
  260    288 Oskar Pettersson         Jönköpings OK 2              1:28:10    18:47  1:28:10
  261    328 Tobias Thorsson          IK Trenne/OK Nackhe 1        1:28:11    18:48  1:28:11
  262    214 Fredrik Rosenqvist       NTNUI 8                      1:28:13    18:50  1:28:13
  263     88 Joakim Gunnarsson        Tumba-Mälarhöjden 1          1:28:15    18:52  1:28:15
  264    278 Magnus Andersson         OK Hällen 2                  1:28:24    19:01  1:28:24
  265    316 Thomas Pettersson        IF Thor 2                    1:29:09    19:46  1:29:09
  266    132 Daniel Gustafsson        KFUM Örebro OK 2             1:29:23    20:00  1:29:23
  267    227 Pekka Iso-Markku         Turun Metsänkävijät 3        1:29:36    20:13  1:29:36
  268    332 Lars Svensson            Målilla/Björkfors/Hultsfred  1:29:58    20:35  1:29:58
  269    110 Rasmus Korvald Skaare    Nydalens Skiklub 2           1:30:56    21:33  1:30:56
  270    241 Audrius Smilgius         Soik Hellas 2                1:31:37    22:14  1:31:37
  271    266 Emil Johansson           Akilles OK 1                 1:31:45    22:22  1:31:45
  272    163 Ross Smith               Cambridge Sports 1           1:31:46    22:23  1:31:46
  273    339 Mikko Simola             Iitin Pyrintö 1              1:31:47    22:24  1:31:47
  274    198 Niklas Olofsson          Helsingborgs SOK 1           1:31:51    22:28  1:31:51
  274    331 Juha Karstunen           Ylivieskan Kuula 1           1:31:51    22:28  1:31:51
  276    166 Ben Strengell            Västerås SOK 3               1:31:53    22:30  1:31:53
  277    327 Olle Algotson            OK Tylöskog 1                1:32:03    22:40  1:32:03
  278    229 Ola Kåberg               OK Ravinen 3                 1:32:08    22:45  1:32:08
  278    237 Anders Hederskog         IFK Göteborg 3               1:32:08    22:45  1:32:08
  280    297 Lars Berzell             Attunda OK 2                 1:32:10    22:47  1:32:10
  281    177 Mikael Backlund          Dalaportens OL 2             1:32:12    22:49  1:32:12
  282    182 Kononov Dmitriy          Kuzmolovo 110% 1             1:32:23    23:00  1:32:23
  283    276 Alexander Moberg         OK Tyr 2                     1:32:29    23:06  1:32:29
  284    323 Hans Petter Mathisen     Larvik/POL 1                 1:32:33    23:10  1:32:33
  285    194 Peter Kolmskog           Sundbybergs IK 1             1:32:34    23:11  1:32:34
  286    319 Erik Adolfsson           OK Skogsstjärnan 1           1:32:39    23:16  1:32:39
  287    315 Kjetil Karlsen           OK Moss 1                    1:32:41    23:18  1:32:41
  288    247 Jonas Pettersson         OK Enen/Tierps SOK 1         1:32:43    23:20  1:32:43
  289    284 Urpo Väänänen            Tio rättens män 1            1:33:04    23:41  1:33:04
  290    286 Carl-Johan Högberg       Eskilstuna OL 1              1:33:10    23:47  1:33:10
  291    264 Torbjörn Almegius        Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:33:19    23:56  1:33:19
  292    117 Hans Benjaminsson        Gustavsbergs OK 1            1:33:39    24:16  1:33:39
  293    330 Dag Solberg              Bækkelaget SK 2              1:34:00    24:37  1:34:00
  294    252 Göran Johansson          OK Österåker 1               1:34:09    24:46  1:34:09
  295    149 Asko Lautamäki           Hämeenlinnan Suunnist. 2     1:34:11    24:48  1:34:11
  296    173 Staffan Persson          Tullinge SK 3                1:36:17    26:54  1:36:17
  297    290 Morgan Tallberg          OK Älgen 1                   1:36:23    27:00  1:36:23
  298    211 Anders Sætersmoen        NTNUI 5                      1:36:38    27:15  1:36:38
  299    308 Jakob Larsen             Centrum OK 1                 1:40:04    30:41  1:40:04
  300    189 Henrik Mårts             Säterbygdens OK 1            1:40:11    30:48  1:40:11
  301    273 Joel Andersson           IK Gandvik 2                 1:40:17    30:54  1:40:17
  302    294 Håkan Hansson            Falkenbergs OK 2             1:40:22    30:59  1:40:22
  303    174 Sigurd Vingerhagen       Sarpsborg OL 1               1:40:26    31:03  1:40:26
  304    187 Magnus Svantegård        Skogslöparna 2               1:40:27    31:04  1:40:27
  305    100 Björn Andersson          Kils OK/Västvärmland 1       1:40:35    31:12  1:40:35
  306    268 Hans Tarandi             IFK Lidingö SOK 4            1:40:37    31:14  1:40:37
  307    249 Roger Palmgren           Sundsvalls OK 2              1:40:51    31:28  1:40:51
  308    345 Leif Rogell              Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:40:54    31:31  1:40:54
  309    206 Stefan Träff             NAIS OK 1                    1:41:47    32:24  1:41:47
  310    274 Martin Wendt             FK Boken 1                   1:42:52    33:29  1:42:52
  311    251 Niclas Tjernlund         OK Vilse - 87 1              1:42:55    33:32  1:42:55
  312    270 Leif Markfjärd           Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:43:09    33:46  1:43:09
  313    176 Denny Mahlin             Trosabygdens OK 1            1:43:14    33:51  1:43:14
  314    246 Pekka Huhtanen           Jalasjärven Jalas 1          1:43:45    34:22  1:43:45
  315    255 Daniel Forsell           Ok Raseborg 1                1:45:11    35:48  1:45:11
  316    282 Veli Mäki                Reilut Miehet Havumetsien 1  1:45:31    36:08  1:45:31
  317    265 Joakim Magnusson         OK Reftele 1                 1:45:44    36:21  1:45:44
  318    179 T F Jørgensen            Hærens Officersskole 1       1:45:48    36:25  1:45:48
  319    213 Marius Nagell            NTNUI 7                      1:45:50    36:27  1:45:50
  319    334 Henrik Johansson         Falköpings AIK OK 1          1:45:50    36:27  1:45:50
  321    303 Henrik Tengvall          Boxholm-Mjölby OL 1          1:45:53    36:30  1:45:53
  322    202 Kjell Ågren              Tumba-Mälarhöjden 3          1:45:54    36:31  1:45:54
  323    256 Lars Rasmussen           FarumTisvilde SpringCup 3    1:46:28    37:05  1:46:28
  324    195 Mårten Sundh             Sundbybergs IK 2             1:46:41    37:18  1:46:41
  325    218 Juma Nappu               Turun NMKY 1                 1:47:12    37:49  1:47:12
  326    279 Jonas Andersson          Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:51:27    42:04  1:51:27
  327    231 Emil Börjesson           Lidköpings VSK 1             1:51:43    42:20  1:51:43
  328    239 Puffie Darling           LiTHe Vilse 1                1:57:44    48:21  1:57:44
  329    226 Christian Klasson        K3 IF 1                      1:57:45    48:22  1:57:45
  330    219 Mathias Myrling Gotaas   Kongsberg O-lag 2            1:57:59    48:36  1:57:59
  331    196 0 N.N.                   Korven Honka 1               2:02:03    52:40  2:02:03
  332    216 Erik Haare               NTNUI 10                     2:02:17    52:54  2:02:17
  333    301 Jens Sörvik              Lunds OK 2                   2:03:59    54:36  2:03:59
  334    212 Asle Heid Vaskinn        NTNUI 6                      2:05:30    56:07  2:05:30
  335    313 Lars-Erik Johansson      Ärla IF 2                    2:13:36  1:04:13  2:13:36
  336    180 J Kaalund                Hærens Officersskole 2       2:32:00  1:22:37  2:32:00
  337    215 Tomas Babiak             NTNUI 9                      3:08:57  1:59:34  3:08:57

---  Ej godkända lag ---

          36 Gustav Bergman           OK Ravinen 1                     Dsq      Dsq
         115 Aki Vesikallio           Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Paul Torvund             Østmarka OK 2                    Dsq      Dsq
         184 Erik Heinemark           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242 Filip Nilsson            Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Kristian Stenerud        OTO/Sandefjord 1                 Dsq      Dsq
         329 Atis Dandens             Espoon Suunta 1                  Dsq      Dsq
         336 0 N.N.                   Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346 0 N.N.                   Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.